ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 172
                                               

Ariana Kasapolli

Ariana Kasapolli - Selani, gazetare korospondente, shqiptare nga Kosova. Ariana shkollimin e saj e ka bere ne qytetin e lindjes se saj. Ka kryer mesimet fakultetative prane universitetit te qytetit ne Prishtine. Hapat e pare ne fushen e gazetaris ...

                                               

Arif Hasko Memaj

Arif Hasko Memaj lindi ne Terbaç te Vlores, eshte i njohur me pseudonimin "Patrioti", gjate luftes per çlirimin e vendit. Pasi mbaroi filloren ne vendlindje, vazhdoi shkollen tregtare te Vlores. Ai ka udhehequr ne LANÇ formacione te rendesishme p ...

                                               

Visar Arifaj

Visar Airfaj ka lindur me 4 qershor 1987 ne Prishtine eshte piktor, politkan, kryetar lenxhendar i Partise se Forte i cili ka kandiduar ne Zgjedhjet lokale te viti 2013 per kryetar te Komunes se Prishtines dhe me vone ne Zgjedhjet e pergjithshme ...

                                               

Erkan Arifi

Erkan Arifi eshte kryetar i komunes se Likoves i kandiduar nga Bashkimi Demokratik per Integrim. I zgjedhur ne 29 tetor 2017. Arifi eshte magjister i shkencave te juridikut. Eshte nga fshati Matec i Likoves.

                                               

Aristidh Milaqi

Ne moshen nente vjeçare se bashku me familjen e tij vendoset ne Tirane. Nga viti 1964, deri ne vitin 1968 kryen Liceun Artistik "Jordan Misja" ne Tirane ne degen Pikture. Ka marre pjese ne disa ekspozita kombetare ne Shqiperi, si levrues i gjinis ...

                                               

Aristidh Parapani

Aristidh Parapani ka qene nje futbollist i" 17 Nentorit” dhe me pas i" Partizanit” ka luajtur sulmues i djathte. Mori pjese deri me 1952 ne 18 takime nderkombetare me perfaqesuesen.

                                               

Aristidh Ruçi

Aristidh Ruçi nenshkrues i Deklarates se Pavaresise se Shqiperise. Aristidh Ruçi lindi ne Sheper te Zagorise, 9 vjet me vone se Andon Zako Çajupi ne te njejtin fshat. Vijoi mesimet ne gjimnazin" Zosimea” ne Janine. Gjate fundit te shek. XIX dhe f ...

                                               

Arjana Çepani

Ariana Çepani lindi me 16 shtator 1957 ne Tirane. Studimet universitare per Ekonomist per Industrine i kreu ne Universitetin e Tiranes ne vitin 1981. Pas kesaj u emerua pedagoge po ne kete fakultet ne Departamentin e Organizimit dhe Planifikimit. ...

                                               

Arjeta Zhuta

Arjeta Zhuta lindi me 12 nentor 1986 ne Struge, Maqedoni. Eshte nje kengetare e mirenjohur shqiptare. Arjeta ishte pjesmarrese ne audicionin e njohur POPSTAR te organizuar nga kanali televiziv gjerman, ProSieben ku edhe doli tek 5 vajzat me te mi ...

                                               

Arlinda Canaj

Arlinda Canaj lindi me 25 prill te vitit 1970 ne Tirane, ndersa kreu studimet e larta ne degen e Gjuhe-Letersise. Pas kesaj Canaj punon ne mediat me te rendesishme shqiptare si gazetare. Ne vitin 2001 ajo boton romanin e saj te pare" Dashuri bion ...

                                               

Arlinda Çausholli

Arlinda Çausholli Qe nga viti 2006 eshte Drejtoreshe Komunikimi ne Aeroportin Nderkombetar te Tiranes. Ne vitet 2003-2006 ka qene Shefe per Komunikimin ne Zyren e Kombeve te Bashkuara per Projektet e Sherbimeve. Ka nje pervoje te gjate ne gazetar ...

                                               

Arlindë Bytyqi

Arlinde Bytyqi ka lindur me 18.02.1981 ne Drenas, ku edhe jeton me familjen e saj. Arlinda eshte e dipmlomuar ne Letersi shqipe prane Fakultetit filozofik ne Univerzitetin e Prishtines, ndersa aktualisht vazhdon studimet master. Ka dhjete vite qe ...

                                               

Armand Plaka

Armand Plaka ka lindur ne Tirane me 1975. Eshte gazetar, perkthyes e studiues, diplomuar per gjuhe e kulture gjermane nga Universiteti i Tiranes. Ka kryer disa studime pasuniversitare e trajnime ne fushat e politikes, shkencave te komunikimit e d ...

                                               

Armando Liman Gjoka

Piloti Armando Liman Gjoka i datelindjes 01.04.1954 ka lindur ne Tirane, ka studiuar per pilote ne Shkollen e Larte te Aviacionit Vlore, te cilen e mbaroj ne vitin 1976 dhe u emerua pilot ne Regjimentin e Kuçoves. Mbas tre vitesh pune ne kete Reg ...

                                               

Armando Prenga

Armando Prenga lindi ne Laç ne 26 qershore 1974 dhe eshte deputet i Partise Socialiste ne Kuvendin e Shqiperise. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Armando Subashi

Armando Subashi eshte deputet i Partise Socialiste ne Kuvendin e Shqiperise.Gjithashtu ai eshte dhe kryetari i bashkise se qytetit te Fierit Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Arqile Bërxholi

Arqile Berxholi lindur me 3 shkurt te vitit 1943 njihet per botimin e hartave dhe atlaseve ne Shqiperi. Ai u diplomua ne degen Histori-Gjeografi te Fakultetit te Historise dhe Filologjise ne Universitetin e Tiranes ne vitin 1967, me titull:" Mesu ...

                                               

Arqile Lici

Arqile Lici aktor shqiptar. Ka disa role emblematike ne Teatrin dramatik te Fierit si dhe ne filmin shqiptar. Mbahet mend me rolin e Niqiforit tek komedia" Shoku Niqifor”, me rolin e Esad Pashes ne dramen" Dy krisma ne Paris”, apo te ndermjetesit ...

                                               

Arsen Jani Mustaqi

Arsen Jani Mustaqi ka lindur me 8 tetor 1935 ne katundin Lukove te rrethit Sarande. Shkollen fillore e mbaroi ne vendlindje ne vitin 1947, ndersa ate 7-vjeçare dhe te mesme i kreu ne Gjirokaster prane shkollave "29 Nentori" e "Asim Zeneli" te po ...

                                               

Arsen Mustaqi

Arsen Jani Mustaqi eshte folklorist shqiptar qe eshte marre me mbledhjen e kengeve popullore ne punen e tij mbi 20-vjeçare ne Institutin e Folklorit ne Tirane. Lindur nga nje baba nga Sajadha e Çamerise dhe nene nga Lukova e Sarandes. "Nenen e ka ...

                                               

Arsim Sinani

Arsim Sinani eshte diplomuar per letersi prane Fakultetit te Filologjise, Universiteti i Prishtines. Mban nje Master per Marredhenie Nderkombetare dhe Diplomaci dhe ka mbrojtur doktoraturen prane Universitetit te Tiranes. Arsim Sinani shkruan opi ...

                                               

Arsim Thaçi

Arsim Thaçi Lindi me 05.02.1978 ne Koretin. Eshte arsimuar ne Universitetin e Prishtines gjate periudhes 1997-2004 ne degen e Historise dhe ka marre titullin Profesor. Qe nga viti 2006 ka qene pjese e themelimit te AKR-se ne nivel lokal dhe qendr ...

                                               

Arshi Brinja

Arshi Brinja, lindi ne Fterre ne vitin 1917. I mbetur jetim nga e jema dhe ne gjendje te veshtire ekonomike, ndihmohet nga i jati, xha Kamberi dhe dajua i tij Demir shkurti per te vazhduar shollen Teknike ne Kavaje. Lufta Antifashiste Nacionalçki ...

                                               

Arta Babaramo

Arta Babaramo eshte kengetare shqiptare. E ka filluar heret karrieren e saj si kengetare, ne vitet 60-te. Per here te pare ka kenduar ne festivalin e 3-te. Nje nder kenget e saj te para te suksesshme te asaj kohe eshte edhe kenga fituese e nje an ...

                                               

Arta Bajrami

Arta Bajrami lindi ne Prishtine me 9 Janar 1980. Eshte kengetare shqiptare nga Kosova e zhanrit R&B. Ajo ishte kengetarja e pare e cila futi stilin R&B per publikun shqiptar dhe nje nga artistet R&B e pare ne te gjithe rajonin e Ballk ...

                                               

Arta Dobroshi

Arta Dobroshi eshte aktore shqiptare nga Kosova. Gjate lufterave te Ballkanit, prinderit e saj e derguan ate per disa muaj ne Albany te Shteteve te Bashkuara te Amerikes, ku edhe i perjetoi kontaktet e para me aktrimin. Ne moshen 17-vjeçare, Arta ...

                                               

Arta Muçaj

Troubled Skies 2018 Vjeshta e trendafilave 2000 Njerez dhe fate 2002-2003 Ishte koha per dashuri 2004 Home Sweet Home 2016 Anatema 2006 Ky artikull ne lidhje me nje aktor eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Arta Musaraj

Arta Musaraj, eshte akademike shqiptare. Eshte themeluese dhe Drejtuese e Bordit Editorial Nderkombetar e Academicus, revistes shkencore nderkombetare ne gjuhen angleze. Arta Musaraj eshte "Qytetar Nderi i Qarkut Vlore" 2013 dhene nga Keshilli i ...

                                               

Artan Bushati

Artan Bushati lindi ne Shkoder ne 9 tetor te vitit 1963. Ai eshte nje figure shume e njohur ne rrethin futbollistik ne Shqiperi. Gjate karrieres se tij si trajner futbolli, perveç skuadres kombetare U21, ai ka drejtuar edhe skuadren e vendlindjes ...

                                               

Artan Didi

Artan Didi eshte Drejtor i Pergjithshem i Policise se Shtetit Shqiptar. Ai e ka nisur karrieren ne vitin e veshtire 1997. Ka qene drejtues i repartit te forcave speciale RENEA deri ne vitin 2000. Me pas ka drejtuar Forcat e Nderhyrjes se Shpejte. ...

                                               

Artan Gaçi

Artan Gaçi eshte deputet i Partise Socialiste ne Kuvendin e Shqiperise. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Artan Hoxha

Artan Hoxha ka lindur me 19 nentor 1964, eshte nje nga ekspertet e mirenjohur te ekonomise. Minister i Tregtise dhe Bashkepunimit Ekonomik ; Drejtor me pas President i Institutit te Studimeve Bashkekohore nga viti 1997 ne vazhdim ; anetar i Keshi ...

                                               

Artan Hoxha (nënkolonel)

Arsmin 8-vjeçar dhe gjimnazin i kreu ne vendlindje. Studimet e larta i perfundoi prane Shkolles se Larte te Bashkuar te Oficereve, specialiteti Artileri Tokesore. Me 24 janar 2012 me vendim te Kryeministrit Berisha, u komandua Komandant i Pergjit ...

                                               

Artan Maku

Artan Maku, piktor dhe regjisor. Lindi ne Tirane me 11 gusht 1954. Pasi studii ne Institutin e Larte te Arteve u emerua piktor me 1981 ne sektorin e filmit vizatimor ne Kinostudio. Filmin e pare si piktor dhe regjisor e realizoi ne vitin 1981" Dh ...

                                               

Artan Peqini

Skulptori i keramikes Artan Peqini, lindi me 27 korrik 1966 ne Tirane, Shqiperi. Qe nga viti 1997 punon si pedagog i skulptures ne Akademine e Arteve ne Tirane. Aktualisht mban detyren e Zv. Rektorit si dhe mban titullin akademik "Prof. Asoc.".

                                               

Artan Santo

Artan Santo njihet si drejtori i bankes se pare shqiptare te nivelit te dyte, Credins Bank. Kjo Banke, e cila u krijua ne vitin 2001 nga nje grup profesionistesh ne fushen bankare, ishte nisma e pare e biznesit shqiptar i cili kaloi nga kapitali ...

                                               

Artan Shabani

Artan Shabani artist shqiptar. Ka lindur me 27 qershor 1969 ne Vlore. Ne fillim te viteve 90 shkon ne Itali me vone ne France dhe Spanje, ku punoi ne projekte te ndryshme me muzeume, galeri, koleksione dhe bienale. Ne vitin 2003 ishte fitues i Çm ...

                                               

Artan Shkëmbi

Artan Shkembi eshte nje matematikan dhe menaxher shqiptar nga Shqiperia. Ka kryer shkollen e larte pesevjeçare te matematikes dhe master ne financa publike. Ne vitin 1988 mbaroi studimet dhe filloi pune si mesues i matematikes ne Shkollen e Mesme ...

                                               

Artan Shkreli

- 1982 mbaron formimin e mesem prane Politeknikumit "7 Nnetori", Tirane. - 1986 perfundon studimet ne Universitetin e Tiranes, Fakulteti i Inxhinierise se Ndertimit, dega Arkitekture. - 1991 specializohet ne Itali si "Progettista assistito da CAD ...

                                               

Artur Zoto

Artur Zoto ka lindur ne Permet, me 02.10.1974. Nga viti 1993- 1996 ka kryer studimet prane Akademise se Policise, Tirane. Ne vitin 2005 nis studimet pas- universitare ne fushen e Kriminologjise ne Universitetin Leicester, ne Mbreterine e Bashkuar ...

                                               

Asaf Ajdonati

Asaf Ajdonati ose Hasaf Ajdhonati. Veprimtar i shquar i arsimit shqiptar. Lindi ne Paramithi, ku qysh ne vogeli u rrit me ndjenja patriotike. Kreu studimet e larta per mjekesi. Ngriti klubin e Paramithise dhe Margelliçit, se bashku me patriotin S ...

                                               

Asim Abdurrahmani

Asim Abdurrahman Shpuza ishte farmacist, konsull nderi i Austrise ne Shqiperi dhe nepunes i shtetit shqiptar ne periudhen e Zogut dhe pergjate Luftes se Dyte Boterore.

                                               

Asim Luzha

Mulla Asim Efendi Luzha lindi ne Gjakove, ne vitin 1890 dhe vdiq ne vitin 1945 rrjedh nga nje familje e njohur qytetare, intelektuale, fetare dhe atdhetare.

                                               

Asim Zeneli

Asim Zeneli Hero i popullit. Lindi me 3 maj te vitit 1916 ne Progonat te krahines se Kurveleshit, ne nje familje me tradita atdhetare. I ati, Zenel Mehmeti ishte nder atdhetaret e shquar te krahines. Si anetar i klubit patriotik" Arberia” ai puno ...

                                               

Asllan Dogjani

Asllan Dogjani ka qen ish-deputet i Partise Socialiste, dhe tani deputet i Partise Demokratike ne Kuvendin e Shqiperise. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Astrit Beluli

Astrit Beluli piktor shqiptar. Shkollen per pikture e ka mbaruar ne vitin 1976 ne Tirane, pastaj filloj pune ne Tepelene, si mesues vizatimi ne shkollen tetevjeçare" Avni Rustemi”. Pastaj ka punuar ne te gjithe rrethin e Tepelenes si ne Memaliaj ...

                                               

Astrit Greva

Astrit Greva ka lindur me 03.09.1936 ne Vlore. Diplomuar ne Institutin e Larte te Kultures Fizike "Vojo Kushi", Tirane. Mesues i edukimit fizik ne shkollen tetevjeçare "Kosova" dhe "1 maji", shkollen ushtarake "Skenderbej" dhe Shkollen e Bashkuar ...

                                               

Astrit Kalaja

Astrit Kalaja Anetar i zgjedhur per te treten here ne Kolegjin Zgjedhor. Ka lindur ne qytetin e Shkodres dhe u diplomua ne vitin 1993 ne fakultetin e Drejtesise. Sapo mbaron studimet me titullin "Jurist", emerohet ne detyren e gjykatesit ne rreth ...

                                               

Astrit Patozi

Astrit Patozi eshte politikan shqiptar, ish-deputet i Partise Demokratike ne Kuvendin e Shqiperise. Patozi ishte nenkryetar i Partise Demokratike te Shqiperise dhe Kryetar i Grupit Parlamentar te Partise Demokratike ne legjislaturen e viteve 2009 ...

                                               

Astrit Veliaj

Astrit Veliaj eshte politikan shqiptar, deputet i Partise Demokratike ne Kuvendin e Shqiperise. Astrit Veliaj, eshte diplomuar ne Universitetin e Tiranes ne Fakultetin e Drejtesise. Ka kryer studimet Master ne Shkencat Administrative. Ka nje karr ...