ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 171
                                               

Alma Bektashi

Alma Bektashi lindi ne Prishtine me 24 Qershor 1975. Eshte nje nga kengetaret me te mira shqiptare e cila ka pasur mjaft sukses. Ajo ka nxjerre mjaft kenge, albume dhe videoklipe te pelqyera. Ajo eshte e martuar ne Shqiperi dhe eshte nene e dy fe ...

                                               

Alma Lama

Alma Lama lindi ne Kruje. Ajo eshte diplomuar ne vitin 1999, ne Fakultetin e Gjuhes dhe Letersise, Universiteti i Tiranes. Qe prej asaj kohe ka qene e angazhuar si gazetare dhe reportere ne nje numer te madh mediash vendore dhe nderkombetare. Ne ...

                                               

Alma Papamihali

Alma Papamihali eshte lindur ne qershor te vitit 1974, rritur dhe shkolluar ne Tirane per Gjuhe Letersi. Pasioni i saj, ka qene qe ne femijeri poezia, por vazhdimisht angazhimi i saj ka qene edhe publicistika. Alma gjithashtu eshte anetare e Lidh ...

                                               

Alma Saraçi

Ajo ka luajtur rol kryesor ne filmin" Karma”, te xhiruar ne Indi si dhe disa role me pak te njohur. Saraçi ka lindur ne prill 1984, ne Elbasan. Ka luajtur ne teater qysh ne moshe te vogel dhe eshte angazhuar ne televizione lokale, perpara se te z ...

                                               

Almira Xhembulla

Almira Xhembulla eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ajo i perket Partise Socialiste, e cila ka fituar dhe mazhorancen ne keto zgjedhje. Biografia Almira Xhembulla eshte lind ...

                                               

Alqi Bllako

Ai ka nje karrierre te larmishme ne sektorin privat, pubik dhe mesimdhenie. Ka perfunduar studimet e larta prane Universitetit te New York-ut, Tirane, si dhe ka kryer disa studime pasuniversitare, Master Shkencor ne drejtimin Finance dhe Kontabil ...

                                               

Alqi Kareco

Alqi Kareco eshte nje prej themeluesve te Estrades se Varietese se Tiranes. Ne karrieren e tij mbi 40-vjeçar ne fushen e muzikes, Kareco ka orkestruar me shume se 5000 kenge te muzikes se lehte. Ai ka marre pjese ne Festivalet e Kenges ne RTSH, q ...

                                               

Alqi Bllaku

Ai ka nje karrierre te larmishme ne sektorin privat, pubik dhe mesimdhenie. Ka perfunduar studimet e larta prane Universitetit te New York-ut, Tirane, si dhe ka kryer disa studime pasuniversitare, Master Shkencor ne drejtimin Finance dhe Kontabil ...

                                               

Ambroz Marlaskaj

Ambroz Marlaskaj ishte frat françeskan, publicist, mesues, tekstolog, jurist dhe deputet i Kuvendit Kushtetues.

                                               

Anastas Angjeli

Anastas Angjeli, lindi me 6 maj te vitit 1956, eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ai i perket Partise Socialiste, e cila ka fituar dhe mazhorancen ne keto zgjedhje.

                                               

Anastas Kostandini

Anastas Kostandini, i mbiquajtur Taso, eshte nje piktor, mozaist, vizatues, grafist, ilustrator i mirenjohur shqiptar, lindur ne 29 korrik 1954 ne Pogradec. Ne 1978 diplomohet ne Akademine e Arteve te bukura ne Tirane per art monumental. Eshte nj ...

                                               

Anastas Kristofori

Anastas Kristofori eshte nje aktor shqiptar. Ka lindur me 28 nentor te vitit 1943 ne fshatin Vuno te rrethit te Vlores. Pas mbarimit te studimeve te larta ne Institutin e Larte te Arteve sot Akademia e Arteve ne vitin 1970,fillon punen me Trupen ...

                                               

Anbeta Toromani

Anbeta Toromani ka lindur ne Tirane, Shqiperi ku ka frekuentuar Akademine Kombetare te Dancit. Pas diplomimit ajo u perfeksionua ne Baku, te Azerbajxhanit. Pas kthimit ne Shqiperi ajo menjehere fillon pune ne Teatrin e Operas dhe Baletit. Qe nga ...

                                               

Andi Bushati

Andi Bushati eshte nje gazetar dhe publicist politik shqiptar. I lindur ne Tirane ne vitin 1969 nga i ati Mehdi Bushati dhe e ema Vera Bushati, e bija e Hysni Kapos. Ne shkrimet e tij ai dallohet per opinione qe mbeshtesin pikepamje te djathta po ...

                                               

Andis Harasani

Andis Harasani eshte deputet i Partise Socialiste ne Kuvendin e Shqiperise. Andis Harasani dallohet per kritikat e forta ndaj menyres se drejtimit te Partise Socialiste nga kryetari i saj Edi Rama. Sipas tij, kryetari i PS-se po e drejton partine ...

                                               

Andon Frrokaj

Andon Frrokaj eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Aji i perket Partise Demokratike te Shqiperise,ne qarkun e Lezhes

                                               

Andon Lakuriqi

Andon Lakuriqi eshte piktor i shquar shqiptar qe i perket rrymes se impresionizmit. Lindur ne qytetin e Shkodres ne vitin 1934, ai mbaroi me pas liceun artistik "Jordan Misja" ne Tirane. Ne vitin 1959 niset te studioje Artet e Bukura ne Shen Pete ...

                                               

Andon Zengo

Djali i Nikolla Zengos, trashegoi profesionin e zografit nga i ati. Ka jetuar nga gjysma e pare e shek. 19 - te, deri ne fund te atij shek. Edhe ai si i ati ka qene prift. Ka punuar si kinograf ne Agios Oros dhe ne Rusi.

                                               

Andrea Malo

Andrea Malo eshte nje nga ata artiste qe hodhen themelet e Teatrit Popullor. Ai punoi ne kete teater si aktor, regjisor dhe me vone drejtor i tij. Erdhi ne teater qe ne vitin 1945, duke interpretuar ne pjesen e pare" Topazi” me radhe ne afro 40 r ...

                                               

Andrea Marto

Andrea Marto eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ai i perket Partise Socialiste, e cila ka fituar dhe mazhorancen ne keto zgjedhje.

                                               

Andrea Nako

Andrea Nako ka lindur me 14.09.1934 ne fshatin Zguralec, te rrethit te Leskovikut dhe ka vdekur me 13.08.1998. Arsimin Fillor e kreu ne fshatin e lindjes dhe ate 7-vjeçar ne Leskovik. Studimet i perfundoi ne vitin 1962 ne Tirane, ne fakuletin eko ...

                                               

Andrea Stefani

Andrea Stefani ka lindur ne 8 dhjetor te vitit 1958. Per rreth 20 vjet punonte si gazetar dhe opinionist ne organe te ndryshme te medias shqiptare. Njihet per qendrimet dhe pikepamjet jo konformiste me pushtetet e radhes ne Shqiperi. Dimensionit ...

                                               

Androniqi Vangjeli Zengo

Androniqi Vangjeli Zengo, lindi me 26 maj te vitit 1913 ishte piktore dhe ikonografe shqiptare. Ajo ndoqi studimet e larta ne" Shkollen e Arteve te bukura”, ne Athine me rezultate te shkelqyera. Me vone u specializua ne Paris. Me mbarimin e shkol ...

                                               

Anduel Xhindi

Anduel Xhindi eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ai i perket Partise Socialiste, e cila ka fituar dhe mazhorancen ne keto zgjedhje.

                                               

Anesti Haviari

Anesti Haviari mesues shqiptar, u lind ne Korçe me 7 shtator 1918. Pasi kreu shkollen fillore ne qytetin e lindjes, ne shtator 1930, ai hyri ne Liceun Kombetar te Korçes ku te gjitha mesimet zhvilloheshin ne frengjisht. Nesti i mbaroi studimet e ...

                                               

Angjelina Xhara

Angjelina Xhara-Papalilo eshte shkrimtare shqiptare, autore romanesh dhe skenaresh, dhe nder foleset e para te Radio-Televizionit Shqiptar. Xhara filloi pune si spikere lajmesh ne Radio-Televizionin Shqiptar. Mbasi kreu Universitetin e Tiranes pe ...

                                               

Anila Bitri

Anila Bitri Lani eshte ambasadore e Shqiperise ne Itali. Kreu studimet ne Universitetin e Tiranes per Histori dhe Gjuhe Spanjolle. Ka qene pedagoge e Historise se Mesjetes ne Universitet dhe eshte doktoruar ne Marredheniet Shqiptaro-Spanjolle te ...

                                               

Anila Denaj

Anila Denaj Ministrja e Financave dhe Ekonomise se Shqiperise, ka lindur ne Tirane, me 18 shtator 1973. Eshte diplomuar per Menaxhim Financiar dhe Bankar ne vitin 1995 ne Universitetin e Tiranes dhe ka me shume se 22 vjet pervoje pune. Ne shtator ...

                                               

Anila Muçaj

Hirushja – Hirushja Sirena e Vogel II: Kthim ne Thellesi – Ariel Sirena e Vogel – Ariel dublimi i dyte Barbi Princesha dhe e Varfera – Erika Aladini – Princesha Xhasmine Lilo dhe Stiç – Nani Pelekai

                                               

Anila Omari

Anila Omari Profesore doktore shqiptare, lindur ne Tirane. Ka kryer studime ne Universitetin e Tiranes, fakulteti i Historise dhe i Filologjise, dega Gjuhe-Letersi shqipe dhe gjuhe serbokroate. E punesuar me kohe te plote. Ne perdhosjen e gjuhes ...

                                               

Antigona Uka

Antigona Uka eshte e lindur ne Prishtine. Ajo ka diplomuar ne vitin 2010, ne Fakultetin Filozofik, dega Psikologji, ne Universitetin e Prishtines. Qe nga mosha 19 vjeçare ka filluar punen si gazetare ne te perjavshmen" Zeri”, ku ka aplikuar gazet ...

                                               

Antoneta Dhima

Antoneta Dhima lindi ne qytetin e Fierit,me 5 dhjetor 1970. Antoneta Dhima eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ajo i perket Partise Socialiste, e cila ka fituar dhe mazhoranc ...

                                               

Antoneta Papapavli

Antoneta Papapavli lindi ne Permet me 17 shkurt te vitit 1938, dhe vdiq ne Tirana me 13 shator te vitit 2013 nga nje semundje e rende, ishte aktore e njohur shqiptare. Kreu studimete larta ne ILA, dega e drames dhe u emerua aktore ne Teatrin Popu ...

                                               

Anxhela Noti

Biografia Anxhela Noti e lindur me 10 prill 1993 ne qytetin e Kucoves eshte kengetare dhe pianiste. Ajo eshte me origjine nga Himara. Prinderit e saj jan rritur ne Kuçove atje ku dhe lindi Anxhela. Pas dy vitesh familja e saj u transferua ne ishu ...

                                               

Anxhelo Koçi

Femijerine e ka kaluar ne Tirane, Shqiperi. Po ashtu edhe vitet e adoleshences i ka kaluar ne Tirane, ku jeton aktualisht. Anxhelo Koçi ka studiuar tek Akademia e Arteve per Piano.

                                               

Ag Apolloni

Ag Apolloni eshte prozator, poet, dramaturg, studiues dhe eseist shqiptar. Ai eshte profesor ne Universitetin e Prishtines. Veprat letrare te tij dallohen per dimensionin dramatik, trajtimin filozofik dhe qendrimin kritik ndaj historise, politike ...

                                               

Apostol Meksi

Apostol Meksi folklorist shqiptar, u lind ne Labove me 1825 dhe ashtu sikurse shkruan ai vete ne" Studime shqiptare” eshte i biri i Jorgjit, nipi i Panajotit nga dega Meksi e fisit Doda. Pasi kreu shkollen fillore ne Labove, regjistrohet ne gjimn ...

                                               

Aqif Rakipi

Aqif Rakipi eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ai i perket Partise per Drejtesi, Integrim dhe Unitet, ne qarkun e Elbasanit.

                                               

Aranit Çela

Aranit Çela ishte nder prokuroret dhe gjyqtaret me famekeq te regjimit komunist. Per kontributin e tij ne mbi 650 procese politike historianet e cilesojne si Vishinski i komunizmit ne Shqiperi.

                                               

Aranit Osmanaj

Aranit Isuf Osmanaj lindi ne fshatin Mavrove te Vlores me 11 Prill te vitit 1930, nga nje familje me tradita te veçanta patriotike dhe atdhedashese. Ai ishte djali i dyte i patriotit Isuf Rustemi dhe vellai i gjeneral Bejto Isufi. Arsimin fillor ...

                                               

Arbana Hajredinaj

Arbana Hajredinaj ka lindur me 1970 ne Prishtine. Me 1994 mbaroi studimet ne SHLP-Matematike dhe me 2002 mbaroi studimet e Piktures ne klasen e prof. Xhevdet Xhafes. Punon ne RTK si teknike e fotografise. Ka punuar ne OSBE si Dizajner Grafik dhe ...

                                               

Arbana Vidishiqi

, Arbana Vidishiqi eshte nje gazetare profesioniste. Arbana ne vitin 1997, filloj te angazhohet ne menyre profesionale me gazetarine. Me 8 mars 1999, ajo fillon te angazhohet si gazetare korrespondente nga Prishtina, pran sherbimit ne gjuhen shqi ...

                                               

Arben Bajraktaraj

Ai ka luajtur ne shume filma francez, por gjithashtu ka bere paraqitje ne filmat nderkombetare, si per shembull Sex Traffic ose Eden Log. Ai gjithashtu interpretoi rolin e babait hebre te Sarah Starzinsky ne filmin Ajo quhej Sarah pershtatur nga ...

                                               

Arben Basha

Perralle nga e kaluara - 1987 Njerez ne rryme - 1989 Nata e pare e lirise - 1984 Dashuria e fundit - 1995 nentori i dyte - 1982 Vajzat me kordele te kuqe - 1978 Te mos heshtesh - 1985 Thirrja - 1976 Nje shoqe nga fshati - 1980 Dita e pare e emeri ...

                                               

Arben Çeli

Arben Çeli fotograf shqiptar, ka lindur ne Tirane me 9 dhjetor 1967. Fotograf i Rojterit per Shqiperine. Arsimi: Shkolla e Mjeshterise Sportive, Tirane. Dy kurse specializimi si fotograf nga Rojteri ne Londer. U nda nga jeta me 24 shtator 2020.

                                               

Arben Çuko

Arben Çuko, Author at Partia Socialiste e Shqiperise Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Arben Dervishaj

Arben Dervishaj ka lindur ne qytetin e Tiranes me 02.06.1962. Shkollen e mesme e ka kryer ne qytetin e lindjes Tirane. Kryen studimet e larta ne Universitetin e Tirane, Fakulteti i Inxhinierise se Ndertimit, Dega Ndertim ne vitin 1987. Ne vitin 1 ...

                                               

Arben Dervishi

Arben Dervishi eshte nje aktor i mirenjohur shqiptar. Ai eshte i mirenjohur per pjesemarrjen e tij ne teatrin e Korçes dhe per filmat e tij, te cilet jane nga filmat me te preferuar komike shqipetar. Ai ka lindur ne vitin 1963 ne nje fshat te Kor ...

                                               

Arben Fejzo

Arben Fejzo mundes shqiptar. Mori pjese ne mundjen klasike ne peshen 52-57 kg, nga viti 1970 deri ne vitin 1982 dhe spikati ne radhet e "Tiranes", me pas te "Partizanit" per t’u rikthyer ne fund te karrieres se tij sportive serish me ekipin e "Ti ...

                                               

Arben Hakani

Arben Hakani ka kryer studimet ne Fakultetin Juridik ne Tirane dhe ne fillim ka punuar si jurist me pas si gjykates. Qe nga viti 1993, ushtron veprimtari si avokat i profilizuar, kryesishdt ne legjislacionin civil dhe tregtar. Ne vitin 1994 theme ...