ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 170
                                               

Ahmet Shala (politikan)

Ahmet Shala eshte emeruar Minister per Ekonomi e Financa me 9 janar 2008. Si Minister ai eshte pergjegjes per buxhetin, thesarin dhe mbledhjen te hyrave, si dhe per politikat ekonomike e fiskale ne Kosove. Ahmet Shala ka ndjekur studimet e doktor ...

                                               

Arbër Ahmetaj

Arber Ahmetaj shkrimtar shqiptar, u lind ne Tropoje ne vitin 1965, eshte diplomuar ne farmaci nga universiteti i Tiranes dhe ai i Gjeneves. Qe nga viti 1986 bashkepunon me shtypin shqiptar te asaj kohe dhe me pas punon si gazetar ne departamentin ...

                                               

Berat Ahmeti

Berat Ahmeti eshte futbolliste kosovar i cili luan ne skuadren KF Gjilani si mesfushor sulmues. Ai ka nje vella i cili eshte po ashtu futbollist i cili luan se bashku me Beratin ne KF Gjilani.

                                               

Xhemal Ahmeti

Eshte lindur ne Doberdoll te Maqedonise. Ne moshen 18 vjeçare denohet me 6 vjet burg nga Jugosllavia e atehereshme per kunderrevolucion dhe separatizem. Shkollen e mesme e mbaron ne Gostivar dhe Tetove. Ka mbaruar 1992 – 2002 Historine e Arteve, ...

                                               

Arben Ajdini

Arben Ajdini eshte nje kengetar Strugan nga Maqedonia. Arben Ajdini eshte kengetari i njohur nga Ladorishti i Struges te i cili qe ne femijeri spikaste talenti i jashtezakonshem per muziken. Arben Ajdini, shkollen fillore e kreu ne vendelindje-La ...

                                               

Idriz Ajeti

U lind ne Tupalle, pjese sot e komunes se Medvegjes. Shkollen fillore e mbaroi ne Banjen e Sijarines me 1930, shkollimin e mesem e ndoqi ne Medresen e Mbretit ne Shkup me 1938. Po ate vit u regjistrua ne Fakultetin e Filozofise te Universitetit t ...

                                               

Gëzim Ajgeraj

Gezim Ajgeraj lindi me 6 gusht 1967 ne Malesin e Verrinit, eshte anetare i Lidhjes se Shkrimtareve te Kosoves me seli ne Prishtine. Nga 23 marsi 2002 eshte anetare i lidhjes se shkrimtareve te Zvicres. Jeton dhe krijon ne Zvicer. Ka bashkepunuar ...

                                               

Ekrem Ajruli

Ekrem Ajruli u lind me 1 shkurt 1957, ne fshatin Sellarce e Eperme-Tetove. Punon ne Kompanine" Arberia Design” - Tetove, udheheqes i sektorit te botimeve. Ka te botuar: Rrofte e qofte Lolestani - 2004; 105 vite Sulm e Lot -2017 Palopatriotet - 20 ...

                                               

Ajshe Stari

Piruet - 2005 Fije qe priten -.Dhimitra 1976 Dashuri ne krisma - 1997 Udhetim ne pranvere - kamarjerja 1975 Fund i marrezise - Fjalekryqi - 1995 TV

                                               

Ajten Mehmeti

Ajten Mehmeti lindi ne Shkup me vitin 1962, eshte gazetare shqiptare. I takon gjenerates se gazetareve dhe figurave televizive qe vepruan ne vitet 90 ne Kosove. Fillet e angazhimit te saje jane ne Televizionin e Prishtines, ku fillimisht u shqua ...

                                               

Ajvaz Voka

Ajvaz Voka ishte hero dhe patriot nga Shipkovica e Tetoves. Komuna e Shipkovices ne ate kohe, edhe administrativisht i perkiste Shqiperise. Jane te panumerta argumentet qe flasin se Ajvaz Voka i Shipkovices ishte nje malesor me prirje te theksuar ...

                                               

Riat Ajazaj

Riat Ajazaj lindi me 1969 ne Zhur. Shkollen e mesme e kreu ne Prizren dhe studioi per Letersi shqipe dhe Drejtesi ne Universitetin e Prishtines. Pas mbylljes se dhunshme te Universitetit te Prishtines ka vijuar studimet ne Universitetin e Tübinge ...

                                               

Alaudin Zeqiri

Alaudin Zeqiri limdi me 6 nentor 1981 ne fshatin Studeniçan te Shkupit ku edhe kreu shkollen fillore dhe pastaj mbaroi shkollen e mesme ekonomike "Arseni Jovkov" ne Shkup. Studimet i vazhdoi ne Univerzitetin e Shkupit Shen Qiril dhe Metodi prane ...

                                               

Alba Malltezi

Alba Malltezi E diplomuar ne Fakultetin e Gjuheve te Huaja, dega Italisht ne Universitetin e Tiranes ne vitin 1995. Gazetare e kultures dhe spektaklit prane" Gazetes Shqiptare” nga viti 1994-1998. Ne vitin 1997 specializim dhe impenjim ne RAI TRE ...

                                               

Alban Daci

Dott. Mag Alban Daci, autor i librave" Europa dhe shqiptaret” dhe" Europa ne marredheniet nderkombetare” dhe "KUQeZI". Sekretar per Arsimin tek Aleanca Kuq e Zi. Ka dhene te Drejten Europiane tek Universiteti Nderkombetar i Prizrenit ne Prizren. ...

                                               

Alban Nimani

Alban Nimani eshte artist nga Kosova qe eksperimenton ne mediat e reja dhe muziken elektronike duke krijuar nje lidhje mes shume zhanreve te muzikes dhe artit. Me pervoje ne intermedia dhe muzike alternative, performancat live permbajne muzike mi ...

                                               

Alban Ukaj

Alban Ukaj regjistroi studimet per Aktrimi ne Fakultetin e Aktrimit ne Universitetin e Prishtines, ne klasen e professor Faruk Begollit, te cilat i vazhdoi ne vitin 2001 ne Akademine e Sarajeves ku dhe diplomoi ne vitin 2007.

                                               

Alban Ymeri

Alban Ymeri eshte jurist i diplomuar. Studimet i ka perfunduar ne qytetin Siena te Italise. Ai ka rrefyer se para se te arrinte ne Itali, punonte ne nje kafene ne Tirane, ku ne vitin 1991 ishte larguar nga Shqiperia. Ne planin profesional, perveç ...

                                               

Albana Gashi

Albana Gashi U lind me 22.05.1985 ne Suhareke. Ka studiuar ne Universitetin e Prishtines ne Fakultetin e Edukimit ne vitet 2008-2010. Ka punuar si mesimdhenese ne shkollen fillore" Naum Veqilharxhi” 2007-2008 dhe ne shkollen e mesme" Jeta e Re” g ...

                                               

Albana Tare (Kadiu)

Albana Tare ka mbaruar studimet e larta ne Universitetin "Aleksander Xhuvani" ne Elbasan ne degen "Mesues per klasat l-lV" ne vitin 1993 si dhe studimet Master ne Universitetin e Tiranes ne Fakultetin e Shkencave Sociale ne degen "Drejtim dhe Adm ...

                                               

Albana Temali

Albana Temali lindi ne 1966, Shkoder - mesuese, korrespondete, piktore, fotografe, perkthyese dhe emigrante aktive shqiptare nga Shqiperia ne Itali. Pas perfundimit te studimeve te larta ne Universitetin "Luigj Gurakuqi" 1987 ka punuar mesuese ne ...

                                               

Albana Vokshi

Albana Vokshi eshte deputete e Partise Demokratike ne Kuvendin e Shqiperise dhe kryetare Lidhjes Demokratike te Gruas se Shqiperise. Albana Vokshi ka perfunduar Fakultetin e Inxhinjerise ne Universitetin e Tiranes dhe me vone Master ne Administri ...

                                               

Albano Bogdo

Albano Bogdo eshte nje aktor dhe humorist Shqiptar. Ai njihet per rolet e tij ne spektakle si "Apartamenti 2Xl", "Duplex", "Klanifornia" etj. Bogdo eshte diplomuar per aktrim ne Akademine e Arteve ne vitin 2009 eshte djal i mir.

                                               

Albert Çaçi

Albert Çaçi eshte deputet i Partise Socialiste ne Kuvendin e Shqiperise. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Albert Vërria

Albert Verria. Pasi mbaroi shkollen e mesme bujqesore, gjate viteve 1956 - 1959 punoi si zooteknik. Perfundoi shkollen e larte per aktor" Aleksander Moisiu”. Ne vitin 1963 emerohet aktor ne Teatrin e Vlores. Ne teatrin e Vlores u angazhua ne mbi ...

                                               

Albert Xhelo Lelaj

Albert Xhelo Lelaj Ka lindur me 26 maj 1958 ne Tirane. Kreu studimet ne Shkollen e Mesme Ushtarake" Skenderbej” ne vitin 1973-77 dhe 1978-1982 Shkollen e Larte te Oficereve ne specialitetin e artilerise kunderajrore. Ne vitin 1994 perfundoi Akade ...

                                               

Aldo Zadrima

Aldo Zadrima lindi me 15 janar te vitit 1948 ne Tirane, eshte shahist shqiptar, nje nder figurat e njohura te shahut nder shqiptaret. Qe ne vitet 60 Zadrima u aktivizua ne sportin e shahut ku pati nje karriere te gjate dhe te suksesshme. Ne vitin ...

                                               

Alejandro Greco

Arzobispo Aleksander i Argjentina dhe Amerika Latine rrenjet e tij zene fill tek pasardhesit e Skenderbeut. Njeri nga prinderit mbante mbiemrin Muzakajt, ndersa tjetri mbante ate Greco. Shume shekuj me pare, familja e tij pat lene Arberine e shkr ...

                                               

Aleko Likaj

Aleko Likaj ka lindur ne Tirane me 1949. Ka ndjekur studimet per Gjuhe – Letersi shqipe. Gjithashtu, eshte Antar i Lidhjes se Shkrimtareve dhe Artistevre te Shqiperise, qe prej vitit 1978. Eshte dhe fitues ne letersi i disa çmimeve lokale e kombe ...

                                               

Aleko Prodani

Aleko Prodani, eshte nje aktor shqiptar. Thone se endrra e çdo aktori eshte te vdese ne skene. Nese kjo eshte e vertete, mund te thuhet Aleko Prodani e realizoi kete enderr. Ai nderroi jete ne skenen e Teatrit" A. Z. Çajupi” te Korçes, ndersa lua ...

                                               

Aleksandër Baloi

Aleksander Baloi lindi me 22 qershor 1966 ne rrethin e Mirdites dhe kreu studimet ne Universitetin e Tiranes ne Fakultetin e Mjekesise ne vitet 1985-1991. Ne vitet 1991-1996 punoi si mjek i pergjithshem ne spitalin e qytetit te Rreshenit dhe ne Q ...

                                               

Aleksandër Flloko

Aleksander Flloko lindur ne Peje ne vitin 1946, eshte Prof. Ass. Dr. dhe Sekretar i Pergjithshem i Presideniti te Republikes Bamir Topi. Pas perfundimit te studimeve ne Biologji ne Universitetin e Tiranes emerohet ne sektorin e peshkimit Vlore, k ...

                                               

Aleksandër Gjoka

Aleksander Gjoka eshte nje kengetar dhe autor kengesh shqiptar. Gjithashtu ai eshte pjesemarres i disa edicioneve te festivalit "Kenga Magjike". 1992 - Pesha e fatit - Festivali i 31-te ne RTSH 1994 - Ti nuk me tradheton - Festivali i 33-te ne RT ...

                                               

Aleksandër Hobdari

Aleksander Hobdari renditet si nje nder industrialistet dhe intelektualet e pare te Bashkesise Ortodokse te Tiranes, Vllehet. Kreu fakultetin e Kimise ne Athine. Njeri me iniciative, ngriti ne Tirane me 1914 fabriken e sapunit te rrobave dhe tual ...

                                               

Aleksandër Kondo

Aleksander Kondo ikone e peshengritjes dhe e sportit shqiptar ne vitet 80. I pari qe arriti te ngreje 200 kg ne shtytje. Kampion i padiskutueshem, u nda tragjikisht nga jeta ne moshen 27 vjeçare.

                                               

Aleksandër Lalo

Aleksander Lalo ishte kompozitor shqiptar i cili ka kompozuar per filma te njohur te kinematografise shqiptare. Ai lindi me 27 prill te vitit 1949, ne Tirane dhe vdiq me 19 nentor 2017. Rrjedh nga nje familje me origjine nga Leskoviku. Gjate konk ...

                                               

Aleksandër Moisiu

Aleksander Moisiu ose Alexander, Alessandro Moissi ose Moisi, lindi me 2 prill te vitit 1879 ne Trieste dhe vdiq me 23 mars te vitit 1935 ne Vjene, ishte aktor austriak me origjine shqiptare.

                                               

Aleksandër Peçi (ushtarak)

Nentetar Aleksander Jak Peçi, ka lindur me 26 shtator 1988, ne fshatin Lekbibaj te Tropojes dhe banues ne Bathore, Tirane. Pasi mbaroi shkollen e mesme ne Bathore, eshte titulluar ushtarak aktiv me graden profesionist i pare, ne Repartin Ushtarak ...

                                               

Alfons Gurashi

Alfons Gurashi eshte gazetari dhe folesi i karrieres ne ekranin e Televizionit Publik Shqiptar. Ai filloi punen e tij rreth viteve 60 ne Radio Tirana dhe vetem disa vite me vone, ai u be nje nder gazetaret me te njohur te televizionit publik. Esh ...

                                               

Alfred Bualoti

Alfred Bualoti lindi ne Tirane ne vitin 1953. Eshte nje aktor dhe menaxher i njohur teatri, drejtues i festivalit te pare nderkombetar te teatrit ne Shqiperi," Butrinti 2000”. U diplomua si aktor nga Instituti i Larte i Arteve, ne Tirane, me 1974 ...

                                               

Alfred Dalipi

Alfred Dalipi eshte deputet i Partise Socialiste ne Kuvendin e Shqiperise. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Alfred Karamuço

Nga viti 1995 ne vazhdim ushtron funksionin e anetarit te Gjykates Kushtetuese. Ka qene lektor prane Akademise se Rendit Publik. Ka ushtruar profesionin e juristit ne organet e prokurorise dhe ne Byrone Juridike prane Keshillit te Ministrave. Ne ...

                                               

Ali Ahmeti

Ali Ahmeti eshte nje politikan shqiptar nga Maqedonia e Veriut i cili gjate Luftes se vitit 2001 ne Maqedoni u zgjodh Perfaqesues Politik dhe Komandant i Ushtrise Çlirimtare Kombetare. Lindi me 5 janar 1959 ne fshatin Zajaz te Komunes se Kerçoves ...

                                               

Ali Begeja

Ali Begeja ishte politikan shqiptar. Ai ishte kryetar i Bashkise se Tiranes prej vitit 1922 deri ne vitin 1923 dhe deputet i Durresit ne vitin 1937. Ne vitin 1908 Ali Begeja merr pjese ne komisionin e krijuar per hartimin e programit per perhapje ...

                                               

Ali Erebara

U lind ne Diber, i biri i Jashar Erebares. Ne vitin 1944 pjesmarres ne organizaten Bashkimi Dibran, Komiteti per Lirine e Pavaresine Etnike. Eshte arrestuar pas Levizjes se Postribes, ku mbante lidhje ne Tirane me grupin e opozites. Kaloi gjithe ...

                                               

Ali Hadri

Me 26 dhjetor 1970, ai mbrojti me sukses doktoraturen ne Fakultetin Filozofik te Universitetit te Prishtines. Kjo date ka nje rendesi te veçante per arsimin dhe shkencen shqiptare sepse ne kete kohe u krye doktorata e pare e mbrojtur ne Universit ...

                                               

Ali Januzi

Ali Januzi Ka lindur me 28.02.1956 ne Pasome. Ka kryer arsimin e mesem. Ne 1975 ka punuar ne KEK ne Vushtrri. Ka qene pjesetar i demonstratave te vitit 1981 prej te cilave ka mbetur i plagosur dhe qe prej ketij viti ka vepruar ne ilegalitet. Ne v ...

                                               

Ali Lika Haxhiu

Lika Haxhiu lindi me 26 tetor 1928 ne qytetin e Lushnjes. Djali i patriotit te shquar lushnjare Bajram Haxhiu, njeri nga vellezerit e deshmorit te futbollit shqiptare Abdurrahman Roza Haxhiu. Karriera Futbollistike e Lika Haxhiu-t nisi si futboll ...

                                               

Ali Manaj

Ali Rakip Manaj lindi me 7 nentor 1937 ne Dames te rrethit te Tepelenes. Ne moshen e rinise se hershme, i mbetur jetim, u detyrua te punonte ysmeqar per te siguruar buken e gojes ne disa fshatra te ketij rrethi. Pas kryerjes se sherbimit ushtarak ...

                                               

Ali Miruku

Ali Miruku lindi ne Shkoder, Shqiperi me 22 qershor, 1954. Atu ai zhvilloi interresin fillestar ne art is cili me vone lulezoi ne nje volume vaprash arti qe mbuloi dy kontinente. Pertej Shkodres ai e jetoi githashtu ne Tirane, Shqiperi dhe Lucern ...