ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 17
                                               

Fatmir Rexhepi

1986-1989: Drejtor i ndermarrjes prodhuese" Gival” 1990-2002: Inxhinier kryesor ne ndermarrjen private" ENG OFFICE” 1982-1985: Inxhinier ne projekte dhe menaxhim te investimeve 1980-1982: Inxhinier ne prodhimtari" INCGJ” Qe nga themelimi i Lidhje ...

                                               

Fatmir Xhelili

Fatmir Xhelili shqiptar nga Kosova dhe deputet i Kuvendit te Kosoves. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Fatmire Kollçaku

Fatmire Kollçaku shqiptare nga Kosova dhe deputete e Kuvendit te Kosoves. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Fato Berberi

Fatime Berberi e njohur si Fato Berberi ka qene veprimtare e Frontit Nacional-Çlirimtar gjate rezistences shqiptare. E ekzekutuar me varje nga gjermanet, nga regjimi komunist iu dha titulli "Heroine e Popullit".

                                               

Faton Lukë Bunari

Faton Luke Bunari eshte kengetare i muzikes se cergasheve i cili kendonte ne vitet e 80-ta ne festat te ndryshme te qytetareve te Gjakoves. Fatoni qe vinte nga Lugu i Bunarit, nje vendbanim ne rrethinen e qytetit i njohur per vendqendrim e cergas ...

                                               

Fatos Klosi

Prof.Dr. Fatos Klosi nje nga fizikanet me te njohur te vendit. Ka drejtuar Sherbimin Informativ Shteteror gjate viteve 1997-2002. Aktualisht eshte Shef Katedre ne Fakultetin e Shkencave te Natyres. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi indivi ...

                                               

Fazli Hajrizi

Fazli H. Hajrizi shkollen fillore e kreu ne vendlindje dhe ne Runik, gjimnazin ne Mitrovice, kurse studimet e larta ne Fakultetin Filozofik te Universitetit te Prishtines- Dega Gjuhe dhe Letersi Shqipe. Ka punuar si mesimdhenes i gjuhes shqipe dh ...

                                               

Roger Federer

Roger Federer lindi ne Bazel me 8 gusht te vitit 1981 nga babai Robert dhe e ema jugoafrikane Linet Durand. U rrit ne Munhenshtajn ne kufi me Francen dhe Gjermanine. Roger Federer momentalisht eshte teniseri i pare ne bote. Nga 2 shkurti 2004 e d ...

                                               

Fehmi Rexhepi

Fehmi Vesel Rexhepi Lindi me 4 Shkurt 1945 ne Pogragje te komunes se Gjilanit. Shkollen fillore e kreu ne vendlindje me 1960, Shkollen Normale ne Gjilan me 1965, Fakultetin Filozofik-Grupi i Historise, ne Universitetin e Prishtines me 1971, magji ...

                                               

Feim Ibrahimi

Feim Ibrahimi ka qene nder kompozitoret me te njohur te Shqiperise. Praktikisht autodidakt ne fillimet e veta, ai ishte i pari kompozitor shqiptar me peshe qe studioi ne menyre ekskluzive brenda vendit, duke u regjistruar ne vitin 1962 ne Konserv ...

                                               

Fejzi Hoxha

Fejzi Hoxha mjeku i pare i Enver Hoxhes. Nje nga themeluesit e shendetesise, themelues i mjekesise interne, iniciator mbeshtetes i specialiteteve te saj, pionier i diabetologjise e endokrinologjise shqiptare, nje nga pedagoget e pare te Fakulteti ...

                                               

Fejzi Zija Sulisi

Fejzi Zija Sulisi nga fshati Hasanbeg ne Shkup, Maqedoni ushtarak shqiptar, deshmor i luftes ne Maqedoni. Fejzi Sulisi ju kishte bashkuar forcave shqiptare qe luftonin edhe me tutje pas çlirimit te Kosoves per lirin e shqiptareve ne territoret e ...

                                               

Felipe Massa

Filipe Massa eshte nje pilot brazilian qe per momentin eshte pjese e Scuderise Ferrari perkrah spanjollit Fernando Alonso. Massa filloi karrieren e tij ne moshen 8 vjeçare ne "go-karting" dhe vazhdoi te garoje ne kampionate kombetare edhe per 7 v ...

                                               

Ferdinand Paci

U lind me 30 Maj 1940 ne nje familje argjendaresh. Kreu shkollen Pedagogjike ne Shkoder dhe ishte nxenesi i piktorit Simon Rrota dhe i Vladimir Janit te cilet e inkurajuan qe te vazhdonte Liceun Artistik" Jordan Misja”, Tirane. Kreu Liceun Artist ...

                                               

Ferdinando Milone

Ferdinando Milone, ka qene nje gjeograf i shquar, pedagog ne Universitetin e Napolit dhe te Romes, anetar i Akademise Kombetare te Lincei, autor i librave te shumte, te nje rendesie te madhe per studimin e gjeografise ekonomike. Ai ka publikuar n ...

                                               

Ferid Dervishi

Ferid Dervishi, kryekonsull i Shqiperise ne Bari, Itali, ne vitet 1925 1926; konsull ne Selanik, Greqi, ne vitet 1932 – 1933; kryekonsull, ne Turqi 1934 -1936. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmon ...

                                               

Fernando Santos

Fernando Santos u lind me 10 Tetor 1954 ne Lisbone, Portugali. Tani ai eshte trajneri i Kombetares Portugeze te futbollit. Ai e mori kete post pas shkarkimit te paraardhesit te tij nga Brazili nga Federata Portugeze e Futbollit

                                               

Fero

"Baba per ikona" "Marjuana" "Habibi" "Mama" "Fol edhe 1 her" "MOMO" ft Zzap "Jom rrit" "Ride or Die" Ky artikull ne lidhje me muziken eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni duke e permiresuar kete artikull.

                                               

Fetah Sedllari

Fetah J. Sedllari – eshte veprimtar politik. Fetah J. Sedllari ka mbaruar Medresen e Larte ne Shkup dhe studimet Orientalistike, mbaron ne Universitetin e Beogradit ne vitet e 20-ta, ne nje klase me Milovan Djilas edhe" Visha Beogradska Gimnazia- ...

                                               

Fidan Rekaliu

Fidan Rekaliu shqiptar nga Kosova dhe deputet i Kuvendit te Kosoves. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Fikri Mursel Fejziu

Fikri Mursel Fejziu nga Rahoveci, Kosove ushtarak shqiptar, deshmor i luftes ne Maqedoni. Fikri Fejziu ju kishte bashkuar forcave shqiptare qe luftonin edhe me tutje pas çlirimit te Kosoves per lirin e shqiptareve ne territoret e administruara ng ...

                                               

Fioralba Cakoni

Fioralba Cakoni eshte nje matematikane amerikano-shqiptare dhe nje eksperte e teorise se shperndarjes se anasjellte. Ajo eshte profesoreshe e matematikes ne Universitetin Rutgers.

                                               

Fisnik Ismaili

Fisnik Ismaili eshte nje rekrutues, dizajner dhe politikan shqiptar i Kosoves. Aktualisht ai eshte anetar i parlamentit te Kosoves per partine Levizja Vetevendosje, Eshte i njohur veçanerisht per hartimin e Monumentit te Newborn-it ne Prishtine, ...

                                               

Fisnik Pulaj

Shpresa, 1988 Sinjali i dashurise, 1988 Babai i studentit, 1988 Nusja dhe shteterrethimi, 1978 - koordinues Guri i beses, 1986 Binaret, 1987 Vetmi, 1990 Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikip ...

                                               

Fitim Makashi

Duel i Heshtur 1967 Ndergjegja 1972. Petro Mara Vdekja e kalit 1992 Prita 1968. Milralieri Sulo Nga mesi i erresires 1978. Togeri Intendanti 1980. Intendenti Tre njerez me guna 1985 Gjurme ne kaltersi 1981. Musai Ky artikull qe ka te beje me nje ...

                                               

Fitore Pacolli - Dalipi

Fitore Pacolli - Dalipi shqiptare nga Kosova dhe deputete e Kuvendit te Kosoves. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Fjodora Fjora

Fjodora Fjora is a journalist, TV Host, and producer of Chic, weekly cultural and entertainment show on News24 Televsion in Albania. Former Editor at Klan Television on the News Department responsable for the cultural sector she have also been fo ...

                                               

Flamur Doli

Flamur Doli eshte Inxhinier i diplomuar i Arkitektures, studiues i arkitektures popullore, restaurator. Lindi ne Mitrovice. Shkollimin fillor dhe te mesem e kreu ne Mitrovice, kurse studimet e Arkitektures i kreu ne Fakultetin e Arkitektures, Uni ...

                                               

Flavius Dalmatius

Flavius Dalmatius ishte Censor ne Perandori Romake. Ai ishte biri e Konstantius Chlorus dhe Flavia Maximiana Theodoras. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Flavius Josephus

Flavius Josephus lindi ne vitin 37/38 te eres sone dhe vdiq ne vitin 100 te, njihet si shruesi i biografise se Jezus Krishtit. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Flora Gashi

Flora Gashi eshte kengetare shqiptare nga Komuna e Suharekes ne Kosove.E lindur me 07.03.1976.Karrieren muzikore e ka filluar ne vitin 2003 dhe qe nga ajo kohe ka arritur rezultate vertet te kenaqshme.

                                               

Flora Uka

Vendetta - Blutrache in Albanien, 1996 Dasma e Sakos, 1998 Nata, 1998 Ata ishin kater, 1977 Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Florent Boshnjaku

Florent Boshnajku u lind ne Gjakove me 20.01.1970. Eshte kompozitor i veçante nga kengetaret kosovare mbi 100 kenge Orkestrimet: Gili - Viva Kosova Sabri Fejzullahu - Moj e mira diaspores Ryva Kajtazi - Me pizhamat e tua Jehona Sopi & Adelina Tha ...

                                               

Florim Rushiti

Florim Rushiti, i njohur me pseudonimin "Kingji" ishte ushtarak shqiptar, deshmor i Luftes se Kosoves. Florim Rushiti nga Kapiti i Medvegjes ra heroikisht ne luften e Kosoves si ushtar i Ushtrise Çlirimtare te Kosoves.

                                               

Florin Krasniqi

Florin Krasniqi lindi ne vitin 1964 Vranoc eshte biznismen dhe politikan shqiptar. Florin Krasniqi ishte nje mesues ne Vranoc, deri sa u largua ne SHBA, ne prag te Krishtlindjeve, 1988, si 24 vjeçar. Ne 1998-99, ai mblodhi 30.000.000 $ nga komuni ...

                                               

Florjon Mima

Florjon Mima eshte deputet i Partise Demokratike ne Kuvendin e Shqiperise. Florjon Mima eshte i biri i aktorit te shquar shqiptar Prokop Mima. Florjon Mima eshte diplomuar ne Fakultetin Ekonomik te Universitetit te Tiranes me 1987.

                                               

Fortesa Orana

Fortesa Orana eshte perfaqesuese e Kosoves ne karate. Fortesa Qerim Orana u lind me 19. 10. 1996. ne Gjilan. Arsimin fillore dhe te mesmen ka perfunduar ne vendlindje, ndersa studimet per Kulture Fizike i ka filluar ne Universitetin Hasan Prishti ...

                                               

Foto Stamo

Foto Stamo piktor shqiptar, ka lindur ne Erind, Gjirokaster. Eshte vleresuar dhe dekoruar nga Presidiumi i Kuvendit Popullor te Shqiperise me titullin e larte Artist i Popullit. Ne fondin e Galerise Kombetare te Artit jane ruajtur 125 punime te A ...

                                               

Fran Ivanaj

Fran Ndue Ivanaj peshkatar shqiptar, Hero i Popullit. Lindur me 29 tetor 1944 ne fshatin Mali Rencit, prane qytetit bregdetar te Shengjinit. Kapiten i motobarkes se peshkimit "Islam Mustafai". Vrare ne krye te detyres nga shovinistet jugosllave. ...

                                               

Franco Baresi

Franco Baresi eshte nje ish futbollist italian, qe ka luajtur per 20 vjet me AC Milan, ne Seria A italiane.

                                               

Françesk Radi

Françesk Radi kreu Liceun Artistik dhe me pas Akademine e Arteve, ne Tirane. Per nje periudhe te gjate kohe ka punuar ne Estraden e Tiranes me instrumentin e kitares, por njekohesisht dhe si kantautor. Ne vitin 1992 ai ka filluar pune ne Radio Ti ...

                                               

François Fenelon

François de Fénelon ose Fransoa Feneloni ishte oborrtar i Luigjit XIV, shkrimtar dhe peshkop i Kambrait. Dha kontribut te madh ne fushen e edukimit, arsimimit dhe emancipimit te vajzave. Shkroi disa vepra mes te cilave shquhen: Edukimi i vajzave ...

                                               

Frank Lili

Frank Lili lindi me 27 qershor 1870 fiziolog amerikan, i cili studioi teorine e fertilizimit dhe shumezimit te kafsheve. Ai poashtu dha nje ndihmese te madhe ne fushen e parteneogjenezes artificiale. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi indi ...

                                               

Frank Sinatra

Francis Albert "Frank" Sinatra u lind me 12 dhjetor 1915 ne Hoboken, New Jersey, SHBA dhe vdiq me 14 maj 1998 ne Los Angeles, Kalifornia, SHBA. Sinatra ishte nje kengetar dhe aktor i njohur amerikan.

                                               

Franz Beckenbauer

Franc Anton Bekenbauer (gjermanisht Franz Beckenbauer, Lindi ne München, 11 shtator 1945. eshte futbollist dhe trener gjerman. Ka qene lojatri me i suksesshem gjerman, koji i cili i pari arriti te luaj 100 ndeshje per reprezentacioni gjerman. Si ...

                                               

Franjo Tugjman

Franjo Tudman, lexo: Franjo Tugjman ose Franjo Tuxhman, ishte historian, gjeneral-major, kryetar i pare i Kroacise. Ne zgjedhjet e para pluraliste ne Kroaci ne vitin 1990, ngadhenjeu partia e tij HDZ. Franjo Tugjman, u be kryetar i pare shteti ne ...

                                               

Frashër Krasniqi

Frasher Krasniqi shqiptar nga Kosova dhe deputet i Kuvendit te Kosoves. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Frederik Stamati

Frederik Stamati, restaurator dhe studiues i njohur shqiptar. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Frederiku I

Frederiku I ne shekullin XVII mori nga perandori titullin Mbret i Prusise. Ai i kushtoi vemendje te veçantee ushtise, keshtu qe mbreterise i organizoi nje ushtri te madhe dhe me discipline te rrepte. Ushtria e Prusise arriti te behej nje nga usht ...

                                               

Frederiku i Madh

Frederiku II ishte trashigimtari i edi rames i mbretit Frederikut I. Frederiku i Madh siç u quajt me vone e drejtoi vendin per 46 vite duke bere shume reforma qe sollen modernizmin e shtetit prusian. Ai krijoi nje adminkarikarikariistrate te rreg ...