ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 169
                                               

Abdyl Sharra

Abdyl Sharra i lindur ne Vlore nga nje familje qe ishte mbeshtetese e Pavaresise Kombetare, levizjeve demokratike dhe atdhetare ne te gjitha koherat. Kreu shkollen" Harry Fultz” ne Tirane dhe Fakultetin e Inxhinierise ne Vjene te Austrise. Punoi ...

                                               

Abedin Bako

Abedin Bako, lindi ne Paramithi dhe se bashku me shokun, Spiro Çalluken dhe patriote te tjere, luftuan per ruajtjen e identitetit shqiptar te popullsise çame, nepermjet arsimit shqip. U vra nga bandat e Zerves me 1944-n.

                                               

Abedin Çiçi

Abedin Çiçi Lindi ne Nepravishte te Gjirokastres me 28 nentor 1911, vdiq me 2005. Ne vitin 1932 niset per ne Firence te Italise ne Institutin Pomoligjik ku vazhdoi studimet deri ne vitin 1933. Nga viti 1934 deri ne prill te vitit 1939 punon si kr ...

                                               

Abedin Dino

Abidin Dino ishte piktor i shquar turk. Abedin Dino bente pjese ne rrethin e intelektualeve me te njohur te kohes. Prinderit e tij emigruan fillimisht ne Greqi dhe me pas u vendosen ne Turqi ku Abidini ka qene nje nga themeluesit e" Grupit D” ne ...

                                               

Abedin Hoxha

Abedin Hoxha ka qene punonjes i administrates dhe kryetar i sherbimeve sekrete ne periudhen mes dy lufterave boterore.

                                               

Abedin Nepravishta

Zejnelabedin me i njohur si Abedin Nepravishta ka qene prefekt dhe kryebashkiak, mes te tjerash kryetar i Bashkise se Tiranes ne vitet 1933-1935 dhe 1937-1939. Sherbeu si nepunes karriere per vite me radhe ne qytete si Durresi, Shkodra, Korça, Vl ...

                                               

Adelina Ismajli

1999: Lavdi Ushtari Im 1996: Shko 1996: Po nanes Tende Çka i Bana 1996: Me Motor 2003: Skenderbe 2000: Amaneti 2003: Ne Kosove Luhet Kumore Ft. Tingulli 3nt 2005: Dy Motra nje Frajer 2000: Sonte 1996: 100 % Zeshkane 2000: Largohu nga Frajeri im 2 ...

                                               

Adem Ramadani

Adem Ramadani lindi me 16 Maj te vitit 1979, ne Shkup nje ish kengetar mjaft i njohur nga Shkupi i cili me disa prej albumeve te tija para disa vitesh ka korrur suksese te medha deri ate dite kur ai vendosi te perqafoj fort Islamin dhe ne ate men ...

                                               

Adem Reka

Adem Reka Lindi ne vitin 1927 ne fshatin Žirovnica te Bashkise se Mavrovo and Rostuša te Republikes se Maqedonise se Veriut. Familja e tij emigron ne Durres, Shqiperi. Ademi u be anetar i organizates se Rinise Komuniste ne 1942 dhe doli partizan ...

                                               

Adem Tahiraj

Adem Tahiraj "Deshmor i Atdheut". Ka kryer nje sere funksionesh si shef i njesise operative ne Drejtorine e Forces se Posaçme Operacionale ne Drejtorine e Pergjithshme te Policise, shef i Komisariatit te Policise Shijak, etj. U vra ne krye te det ...

                                               

Adem Tivari

Kenge popullore ulqinake gjate largimit te trupave osmane: Kapidani i Hamdijes turke e pranen edhe i kallxen me dhime te madhe Ulqinin pa e shlen, e mendimin pa e ndrren, Ulqinin spa e bombardojme, mire na vjen se komi jone ktu jeten dhe se shlen ...

                                               

Adi Krasta

Adi Krasta ka lindur ne 10 prill 1965 ne Tirane. Gjyshi i te atit dhe i ati i tij Shaqir Krasta kane qene mjek, ndersa gjyshi i tij dhe vete Krasta jane diplomuar si inxhiniere. Adi Krasta ka filluar pune ne Radio Tirana, menjehere pas perfundimi ...

                                               

Admir Sorra

Admir Sorra lindi ne Vlore me 15 janar te vitit 1975, eshte i njohur per rolin e tij ne filmin "Perralle nga e kaluara". Ne vitin 1988 ne nje konkurs qe eshte bere ne Tirane, ku filmi "Perralle nga e kaluara" mori çmimin "Naim Frasheri", regjisor ...

                                               

Adnan Ahmedi

Dr. Adnan ef. Ahmedi - Presheva ka pasur nder e tradite qe te udhehiqej nga ulemae dijetare te njohur. Duhet cekur se edhe udheheqesi aktual i KBI-se te Presheves eshte nje talebe i medresese se Prishtines, i cili me vone ndoqi studimet ne Kairo, ...

                                               

Adnor Shameti

Adnor Shameti eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ai i perket Partise Socialiste, e cila ka fituar dhe mazhorancen ne keto zgjedhje.

                                               

Adrian Krasniqi

Adrian Rexhep Krasniqi lindi me 12 tetor 1972 ne fshatin Vranoc, komuna e Pejes, nga babai Rexhei dhe nena Majremja, vdiq me 16 tetor te vitit 1997 ne Kliçine. Rrjedh nga nje familje me tradita te larta patriotike, e cila para Adrianit kishte dhe ...

                                               

Adrian Prenkaj

Adrian Prenkaj eshte ish-diplomat i Kosoves dhe ish-keshilltar per Integrim Evropian i Presidentes se Republikes se Kosoves, Atifete Jahjaga. Ai eshte emeruar ne kete pozite ne shkurt te vitit 2012, pas 3 viteve pune ne sherbimin diplomatik si Se ...

                                               

Adriana Elini

Adriana Elini-Xhajanka regjizore shqiptare, u lind ne Tirane me 3 Prill 1937. Kreu studimet ne Fakultetin e Histori-Filologjise dhe ne vitin 1958 emerohet ne Kinostudion" Shqiperia e Re”, fillimisht si regjizore montazhi. Ne vitin 1967 ajo punon ...

                                               

Adriana Gjonaj

Adriana Kumbaro Gjonaj ishte deputete e Partise Demokratike ne Legjislaturen VII te Kuvendit te Shqiperise. Gjonaj ka lindur ne 1954 ne Tirane, Shqiperi. Edukimi: B.A in Inxhinieri Mekanike dhe Doktorature ne Automakinacion 1986, te dyja nga Univ ...

                                               

Adriatik Llalla

Adriatik Llalla eshte emeruar Prokuror i Pergjithshem me dekretin e Presidenti i Republikes nr. 7840, dt. 03.12.2012 dhe eshte votuar ne Kuvendin e Shqiperise me dt. 07.12.2012. Zoti Llalla ka kryer studimet e Larta ne Universitetin e Tiranes, Fa ...

                                               

Afërdita Dreshaj

Aferdita Dreshaj lindi me 19 korrik 1986 ne Shtetet e Bashkuara eshte nje kengtare dhe fotomodele shqiptare. Ne vitin 2010 kenga e saj "Kiss me" ishte nje hit ne Kosove dhe Shqiperi. Dreshaj eshte per momentin ne konkursin Miss Universe Kosova pe ...

                                               

Afërdita Gusho

Aferdita Gusho njihet si nje nga pediatret dhe themelueset e sherbimit te pediatrise ne Shqiperi. Pediatrja e njohur, me deshiren dhe pasionin per tu bere mjeke, kreu studimet ne Fakultetin e Mjekesise ne Univeristetin e Shen Peterburgut. Ajo fil ...

                                               

Afërdita Taçi

Aferdita Taçi lindi ne Berat ne vitin 1932, aktore e cila debutoi dhe interpretoi ne skene role te paharruar per shikuesit. Aferdita ishte nje nga aktoret me te cmuara dhe te vleresuara ne periudhen 1954-1965. Studimet e mesme i kreu ne Liceun Ar ...

                                               

Afërdita Veveçka Priftaj

Aferdita Veveçka Priftaj lindi me 21 janar 1948 ne Berat ne nje familje intelektuale. Eshte diplomuar me 1970 ne degen e fizikes 5-vjeçare ne Fakultetin e Shkencave te Natyres te Universitetit te Tiranes dhe pas studimeve u emerua pedagoge prane ...

                                               

Afrim Kasolli

Afrim Kasolli lindi me 16.10.1979 ne Prizren. Ka mbaruar studimet e larta ne Universitetin e Prishtines per Filozofi dhe Sociologji gjate periudhes 2000-2006. Ne pervojat e tij profesionale ben pjese nje seminar ne kolegjin per studime njerezore" ...

                                               

Agim Coma

Zi Me Zi Fluturimi mbi folen e qyqes.Patrik MkMarfi Sing For me Naxhie Burri Burre

                                               

Agim Fagu

Fagu lindi me 16 shtator 1947 ne Tirane nga nje familje sportistesh. Babai i tij, Besim Fagu, nje vit me pare, kishte kontribuar ne themelimin e klubit shumsportesh Partizani.

                                               

Agim Fortuzi

Agim Fortuzi u lind ne Tirane ne 6 shkurt 1925. Ne vitin 1937 mbaron shkollen fillore te Shijakut. Ne 1938 regjistrohet dhe fillon shkollen teknike te Tiranes. Me pushtimin fashist Agimi rreshtohet perkrah nxenesve e mesueseve te tjere ne demostt ...

                                               

Agim Hushi

Agim Hushi eshte tenor i famshem me origjine nga qyteti i Kavajes, i cili pas diplomimit ne Institutin e Larte te Arteve, pati nje karriere te shkurter por teper te suksesshme ne Teatrin e Operes dhe Baletit ne Tirane. Pas largimit nga Shqiperia, ...

                                               

Agim Kaba

Agim Kaba lindi me 16 shkurt te vitit 1980 ne Nju Jork, eshte aktor, regjisor dhe editues zeri shqiptaro-amerikan. Pas shkolles se mesme ai eshte diplomuar per arte te bukura. Nderkohe Agimi eshte duke luajtur rolin e Aaron Snyder ne serine ameri ...

                                               

Agim Karçanaj

Agim Karçanaj ka lindur me 10 Nentor 1936 ne Tirane. Ka perfunduar shkollen e mesme te pergjithshme" Qemal Stafa”, Tirane me rezultate shume te mira. Me pas perfundoi studimet e larta ne Fakultetin e Shkencave te Natyres, Universiteti i Tiranes, ...

                                               

Agim Krajka

Agim Krajka u lind ne Kavaje, me 3 maj 1937 - 2021, ne nje familje me origjine dibrane. Babai i tij ishte i pasionuar pas muzikes, dhe si amator luante ne disa instrumente muzikore, si violine, mandoline, fizarmonike. Dashuria dhe pasioni per muz ...

                                               

Agim Krasniqi

Agim Krasniqi lindi ne fshatin Kondove, Maqedoni ne vitin 1951. Shkollen fillore e fillon ne Bjellovar te Republikes Kroate, ndersa e perfundon me sukses ne Prishtine. Gjimnazin e kreu ne Prishtine, studion ne Fakultetin e Ndertimtarise si dhe Sh ...

                                               

Agim Kuleta

Agim Kuleta ka lindur me 01 tetor 1974 ne Prishtine. Eshte jurist i diplomuar ne Fakultetin juridik prane Universitetit te Prishtines. Eshte i punesuar si drejtues ne ndermarrjen private N.SH.G" XPRINT” ne Prishtine. Sa u perket aktiviteteve poli ...

                                               

Agim Leka

Agim Leka eshte deputet i Partise Socialiste ne Kuvendin e Shqiperise. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Agim Nebi

Agim Nebi Piktor – Mozaiçist Shqiptar, duke krijuar vepra cilesore me permbajtje kombetare”. Ne Itali, per aktivitetin e tij artistik i akordohet titulli" Qytetar Nderi” me 20/12/2013 Presidenti i Republikes se Shqiperise Zoti Ilir Meta me 02/12/ ...

                                               

Agim Nesho

Agim Nesho ka lindur me 29 mars te vitit 1956 ne Tirane. Kreu studimet fillimisht per Inxhinieri dhe me pas per Drejtesi. Ne vitin 1981 nis karrieren ne sherbimin diplomatik, duke u emeruar ne Ministrine e Puneve te Jashtme. Ne vitin 1997 deri ne ...

                                               

Agim Nuhiu

Agim Nuhiu vjen nga komuna e Tearces, Tetove, me saktesisht nga fshati Sllatine. Ai morri postin si Minister i Brendshem ne Maqedoni menjehere pas zgjedhjeve te parakohshme parlamentare te 11 Dhjetorit 2016, duke u bere edhe shqiptari i pare ne M ...

                                               

Agim Popa

Agim Popa ka lindur me 14 maj 1927 ne Elbasan dhe vdiq ne 11 nentor te vitit 2013. Arsimin fillor e kreu ne qytetin e lindjes. Ka vazhduar studimet ne Liceun Francez te Korçes dhe ne shkollen normale te Elbasanit. Ne vitet 1949 –1954 kryen studim ...

                                               

Agim Rada

Agim Rada ka lindur me 24 maj 1953 ne Tirane, eshte skulptor shqiptar. Punimet i tij perfshin statujat, skalitur ne bronz te figurave te tilla si Marin Barleti, Gjergj Elez Alia, Onufrit, dhe Petro Marko. Nje gjeni i letrave, nje patriot i madh e ...

                                               

Agim Rufati

Agim Rufati lindi me 1 gusht 1960 ne fshatin Sllupçan ne Kumanove, Maqedoni ka qene ushtarak shqiptar dhe ka rene deshmor ne luften ne Maqedoni. Agim Rufati nga fshati Sllupçan ne Kumanove, Maqedoni ushtarak shqiptar, deshmor i luftes ne Maqedoni ...

                                               

Agim Sulaj

Agim Sulaj piktor e karikaturist shqiptar. Ka lindur ne Tirane ne vitin 1960 dhe eshte rritur ne Vlore. 19 vjeç fiton çmimin e tij te pare ne nje konkurs satire dhe humorizmi te organizuar nga "Hosteni". Ne vitin 1985 diplomohet ne Universiteti i ...

                                               

Agim Shuke

Agim Shuka eshte aktor shqiptar. Pas mbarimit te studimeve ne Institutin e Larte te Arteve fillon punen si aktor ne Teatrin Popullor dhe me vone si Pedagog ne Institutin e Larte te Arteve Ne kinematografi do te interpretoje 20 role. Roli i tij i ...

                                               

Agim Zajmi

Agim Zajmi, skenograf, piktor dhe profesor ne Akademine e Arteve te Shqiperise. Agim Zajmi eshte skenografi me i vleresuar ne teatrin shqiptar dhe ka realizuar me shume se 300 skenografi. President dhe co-fondator i "Shoqates Mbarekombetare te ar ...

                                               

Agnesa Vuthaj

Agnesa Vuthaj eshte e lindur me 8 shkurt, 1986. Ajo eshte fituese e Konkurseve te Bukurise Miss Kosova 2003 dhe Miss Albania 2004. Agnesa Vuthaj eshte biznesmene dhe themeluese e Agnesa Vuthaj Fashion si dhe Agnesa Vuthaj Association. Eshte qytet ...

                                               

Agni Dika

Agni Dika eshte Doktor i Elekroteknikes, ne fushen e Shkencave Kompjuterike. Aktualisht punon si profesor ne Fakultetin e Inxhinierise Elektrike dhe Kompjuterike te Universitetit te Prishtines dhe ne Fakultetin e Shkencave dhe Teknologjive Bashke ...

                                               

Ago Çela

Lindi ne Gusmar. Pjesemarres ne qendresen me arme kunder zbarkimit italian ne Skele te Vlores, me 7 prill 1939. Dezertoi nga ushtria ne dhjetor 1940 jashte atdheut. Pas kthimit ne vendlindje korrik 1941, ngarkohet per organizimin e qendreses anti ...

                                               

Agron Aliaj

Pasioni per vallen dhe kercimin linden tek ai qe ne vogeli. Krijimi i grupit te valleve ne Shtepine e Pioniereve ne vitin 1946 ne Tirane nen drejtimin e mjeshtrit Panajot Kanaçi qe nje nxitje per te. Ai eshte nder te paret soliste te Filarmonise ...

                                               

Agron Çela

Agron Çela eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ai i perket Levizja Socialiste per Integrim, ne qarkun e Shkodres

                                               

Agron Çobani

Agron Çobani ka lindur ne Nepravishte te Gjirokastres, ne shtator te vitit 1942. Ka kryer studimet e larta prane Universitetit te Tiranes, ne Fakultetin e Historise dhe te Filologjise, dega Gjuhe-Letersi Shqipe, si dhe Fakultetin e Gazetarise. Me ...