ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 168
                                               

Monumenti i Skënderbeut në Tiranë

Monumenti i Skenderbeut ne Tirane i ngritur me 1968, dhe ndodhet ne zemren e Tiranes, sheshi Skenderbej. Ky monument eshte nje veper e Odhise Paskalit ne bashkepunim me Andrea Mano dhe Janaq Paço per konceptimin e tij. Ai u vendos ne Tirane me ra ...

                                               

Obelisku i arsimit

Obelisku i arsimit pasqyre e arsimit shqiptar, ndodhet ne Gjirokaster. Eshte 7 meter i larte i ndertuar me gure me 100 e ca blloqe guri qe jane marre ne Progonat. Nje gure i rralle. Per obeliskun eshte punuar dy vjet.

                                               

Partizani i panjohur

"Partizani çlirimtar" monument i skulptorit Andrea Mano i vendosur ne nje nga sheshet kryesore te Tiranes. Monumenti ne fjale eshte konceptuar, ndertuar dhe emertuar "Partizani çlirimtar", i shoqeruar me nje basoreliev qe riprodhon pamje nga bete ...

                                               

Petro Marko - Bust

Busti i shkrimtarit te madh Petro Marko, "Nderi i Kombit", u vendos ne fshatin Dhermi me 25.11.2012. Kjo veper e realizuar ne bronz nga skulptori Agim Rada, financuar nga Ministria e Turizmit, Kultures Rinise dhe Sporteve, vleresohet si nje respe ...

                                               

Sarkofag

Sarkofagu eshte nje kuti mbajtese/kontenier varrimi per trupin te vdekurit, te cilet kryesisht jane te gdhendur ne gur dhe zakonisht vendosen mbi toke, por edhe mund edhe te groposen. Fjala "sarkofag" vjen nga greqishtja σάρξ sarks do te thote "m ...

                                               

Skulptura

Skulptura eshte nje dege e artit pamor tredimensional. Ajo eshte njera prej arteve plastike. Procesi skulptural perdor fillimisht gdhendjen e materialeve dhe modelimin e tyre, si p.sh. balta, guri, metalet, qeramika, druri dhe materiale te tjera ...

                                               

Skulpturë për gazetën "Tema"

Skulpture per gazeten "Tema" Veper e skulptorit Ilia Doko nga qyteti i Vlores. Skulptura e derdhur ne bronz paraqet nje gazete te mbeshtjelle me pranga siper te ciles shkruhet emri i gazetes dhe viti 2008, kur me urdher shtypshkronja e gazetes dh ...

                                               

Statuja e Lirisë

Statuja e Lirise, ndoshta monumenti me i famshem i botes. I eshte dhuruar zyrtarisht SHBA-ve nga populli francez, me rastin e 100-vjetorit te Revolucionit qe solli çlirimin e kolonive nga Britania e Madhe. Me kalimin e viteteve ajo mori nje simbo ...

                                               

Statuja e luftëtarit Kombëtar (Korçë)

Statuja e luftetarit Kombetar ne Korçe eshte statuja e cila u ndertua per patriotet korçare qe u organizuan dhe moren pjese per çlirimin e vendit nga pushtuesit osmane nga viti 1906 gjer ne vitin 1912. Skulptori i shquar shqiptar, Odhise Paskali, ...

                                               

Shtatorja e "Teto Ollgës"

shtatorja e "Teto Ollges", ndodhet ne fshatin piktoresk te Tushemishtit, Pogradec. Ne nderim te figures se aktores se njohur korçare Violeta Manushi, ne qender te fshatit Tushemisht eshte ngritur edhe shtatorja me portretin e saj ose e njohur ndr ...

                                               

Shtatorja e Idriz Sulit

shtatorja e Idriz Sulit e gdhendur ne dru, eshte nje veper e madhe arti dhe nje simbol i rralle i historise dhe kultures kombetare. Ndodhet ne qender te fshati Zhulat ne Komunen Cepo te Gjirokastres. shtatorja e luftetarit dhe mendimtarit zhulata ...

                                               

Shtatorja e Ismail Qemalit në Vlorë

shtatorja e Ismail Qemalit ne Vlore eshte peruruar me rastin e 100-vjetorit te Pavaresise se Shqiperise. shtatorja e bronxte, nje investim i Bashkise Vlore, eshte e larte shtate metra e 20 centimetra, nga te cilat tre metra bazamenti dhe kater me ...

                                               

Shtatorja e Luigj Gurakuqit

shtatorja e Luigj Gurakuqit ndodhet ne qender te qytetit te Shkodres.Materiali i monumentit bronz. Viti i inagurimit eshte 1993. Autori Ferid Kola. Lartesia 4 metra nder to 1 meter bazament me pllaka mermeri.

                                               

Shtatorja e Zeusit në Olimpia

All this is made by pula e zeze Shtatorja e Zeusit ne Olimpia gjendet ne tempullin e ndertuar, kushtuar zotave ne malin e Olimpit, shtatorja u be ne vitin 462 p.e.s. nga skulptori antik, Fidis, ne fildish dhe are. Ajo eshte e punuar me tekniken k ...

                                               

Toka Jonë (monument)

Monumenti Toka Jone ndodhet ne qytetin e Lushnjes, veper e kompozuar nga skulptori Perikli Çuli ne vitin 1987. Pavaresisht qe mbart motive te stilit te periudhes komuniste, kjo veper edhe sot nuk i humbet vlerat e saj per vizitorin. E ndodhur ne ...

                                               

Destino

Destino eshte nje film i shkurte animuar shfaqur ne 2003 nga The Walt Disney Company. Destino eshte nje unik ne te cilin prodhimi tij origjinal filloi ne 1945, 58 vite para se eshte shfaqur origjinali. Projekti ka qene bashkepunim midis animatori ...

                                               

"Tre Dhëndurët”

Tre Dhenduret” komedi e shkruar nga Dionis Bubani, eshte vendosur per here te pare ne skenen teatrale ne vitin 1985 nga Pirro Mani. Ngjarjet ndodhin ne jug te Shqiperise. Eshte fundi i vitit 1943, kur kapitullimi i Italise fashiste, terheqja e gj ...

                                               

Beni

Beni eshte nje shfaqje per femije. Premiera u dha ne vitin 2004 ne teatrin Dodona. Shfaqja eshte pjesemarrese ne festivalin e Tunizise, ku eshte reprizuar gjashte here ne disa prej qyteteve te Tunizise. Autor i shfaqes eshte Zymer Kelmendi, regji ...

                                               

Cuca e maleve (Dramë)

Cuca e Maleve” eshte drame e letersise shqiptare, e shkruar nga dramaturgu Loni Papa. Kjo drame pasqyron luften per arsimimin dhe emancipimin e gruas dhe te shoqerise shqiptare ndaj forcave regresive dhe mentaliteteve te prapambetura ne vitet e p ...

                                               

Dhelpra dhe rrushte

Ezopi - Dhelpra dhe rrushte ishte nje shfaqje teatri e vitit 1991 me regji te Dhimiter Pecani. Fabulat e Ezopit dhe mençuria e tij pasqyrohen shume bukur nen interpretimin e mrekullueshem te kolosit te kinematografise shqiptare, Kadri Roshi. Ne r ...

                                               

Filumena Marturano

Filumena Marturano, histori dritheruese, qe i takon sot ne realitetin e ashper shqiptar! Keshtu u shpreh regjisori Albert Minga per ngjarjen qe zhvillohet ne premieren teatrore" Filumena Marturano”, e cila e pati premieren e saj me 20 shkurt 2009 ...

                                               

Kohë për tu çmendur

Kohe per tu çmendur eshte nje teater/komedi shqiptare qe transmetohet ne qytete te ndryshme ne Shqiperi gjate muajit shkurt-mars 2009. Premiera e saj ishte me 14 shkurt 2009 ne Korçe. Realiteti shqiptar i kesaj periudhe te gjate tranzicioni ka ar ...

                                               

Martesa e avokatit

Martesa e avokatit komedi nga Foqion Postoli, me regji te Fatos Haxhiraj. Komedi ne te cilen nje avokat shqiptar, me banim ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes, pas fitores se nje gjyqi merr fame dhe pas kesaj nuk reshtin ofertat per martese. Inter ...

                                               

Mundimet e kota të dashurisë

Te merkuren me daten 3.7.2003 ne teatrin "Dodona" eshte dhene premiera e komedise se William Shakespeare "Mundimet e kota te dashurise" - "labours love lost". Regjine se ciles e ka bere Arben Apolloni. Luajne sipas renditjes ne foto: Eshref Durmi ...

                                               

Muzikal Austrian

Muzikal Austrian - Eshte nje muzikal i shkruar nga George Krajlser, nje autor satirik qe shkruan romane dhe eshte kabaretist. Behet fjale per nje aktore çifute ne vitin 1938 para luftes se dyte boterore. Eshte koha kur Hitleri marshon ne Austri. ...

                                               

Nata e dymbëdhjetë

Nata e dymbedhjete eshte nje komedi nga William Shakespeare. Ne komedine Iliria, Duka i Ilirise, Orsinua shpreh se ai eshte i semure ne dashuri me Olivian. Valentini e njofton ate, sidoqofte, qe ajo nuk do ta shohi ate ose ndonje burre tjeter per ...

                                               

Pamje nga ura

Pamje nga ura, eshte nje teater shqiptar me premiere ne nentor-dhjetor 2007. Nje familje italiane ne lagjet e Bruklin mbart fatin e shume te tjerave qe moren rrugen drejt endrres amerikane. Edi Karbone eshte nje prej tyre. Ngarkesa emocionale qe ...

                                               

Rrëfimet e narkomanëve

Rrefimet e narkomaneve eshte nje drame teatrale, e shfaqur ne Peje per here te pare ne qershor 2008. Tema e saj eshte perdorimi i droges dhe efekti i saj ne shoqeri. Filozofia e drames percjell dhe imponon pergjegjesin dhe kujdesin shoqeror e nje ...

                                               

Rrëfimet e narkomanëve 2

Rrefimet e Narkomaneve 2 Rrefimet e Narkomaneve ” bazohen nE thenien e mendimtarit tE lashte grek se" Fajtor nuk eshte vetem ai qe e ben vepren por fajtor eshte edhe ai qe kete veper ka mundur ta pengoi,e kete nuk e ka bere”. Premiera artistike e ...

                                               

Te gjithë kanë huqe

Te gjithe kane huqe eshte nje komedi bashkekohore, te dramaturgut francez Laurent Baffi e ven ne skene nga Teatri Kombetar ne prill 2009. Vepra origjinale titullohet" Toc Toc”, duke luajtur me trokitjen, por edhe me inicialet e nje semundjeje ner ...

                                               

Togeri i Inishmorit

Togeri i Inishmorit Martin McDonagh Regjia: Ilir Bokshi Ass. regjie: Burim Mustafa Luajne: Fatos Kryeziu Luan Jaha Ernest Malazogu Egzona Ademi Lulzim Guhelli Shkelzen Veseli Fikrim Morina Adrian Morina Skenograf: Petrit Bakalli Kostumografe: Yll ...

                                               

Udha e flamurit

Ne vitin 1982, Teatri Popullor i Shqiperise ngjiti ne skene dramen" Udha e flamurit”, kushtuar shpalljes se pavaresise me 28 nentor 1912. Autore: Ruzhdi Pulaha dhe Mirosh Markaj, regjia: Pirro Mani, skenografia: Shaban Hysa, muzika: Sokol Shupo, ...

                                               

Valsi i Titanikut

VALSI I TITANIKUT eshte nje komedi e shkruar nga autori rumun Tudor Musatescu. Ne baze te vepres ne vitin 1964 u xhirua nje film ne gjuhen rumune. Kjo komedi erdhi me vone Shqiperi dhe u ne fillim te viteve 90 vu ne skene nga trupa e Teatrit Komb ...

                                               

Vallja e yjeve

Vellim poetik i poetit Lasgush Poradeci botuar me 1937. Vargjet: Vallja e Yjve Yjte-e ndezur si fingjill, Qe vertiten pale-pale, Prej mosgjeje zune fill Plot me jete-e mall te vale. Zune fill me dashuri Qe kur bota zu te ngjizet, Pa sikush per sh ...

                                               

Lizt Alfonso

Lizt Alfonso eshte kubane qe udheheq kompanine e saj te vallezimit kubane qe ka performuar ne Shtepine e Bardhe dhe ne qindra qytete te tjera.

                                               

Kallfa

Kallfa ishte zejtar ri i cili sipas sistemit te esnafeve kishte kaluar periudhen fillestare te çirakut e kishte fituar pervoje. Ngritja ne kategorine re ishte ngjarje me rendesi ne jeten e kallfes per te arritur ne shkallen e mjeshtrit. Pozita sh ...

                                               

Prodhues Zejtar

Prodhues nenkupton çdo person fizik dhe juridik qe prodhon mallra zejtare duke ua vene emrin e tij, marken e prodhimit ose çdo shenje tjeter dalluese.

                                               

Vizita

Vizita eshte vajtja diku dhe qendrimi per pak kohe per te pare vendin, per tˇu takuar me dike ose per nje qellim tjeter. Vizita zyrtare Vizita e mjekut

                                               

Vizualizimi

Vizualizimi eshte vizatimi i mendimit te njeriut apo te dhenave tjera logjike me ndihmen e veglave te kombinuara elektronike dhe informatike ne nje plane. Nepermjete ketij veprimi eshte bere i mundeshem paraqitja dhe kombinimi i paraftyrimeve te ...

                                               

Alexander Arvizu

Arvizu lindi ne bazen e ushtrise amerikane ne Japoni. Babai i tij eshte me origjine nga Dolores Hidalgo, Meksike dhe e ema ishte nga Kyoto, Japoni. Ne vitin 1980 ai u diplomua ne universitetin Georgetown. Ai ka studiuar gjuhe te ndryshme aziatike ...

                                               

Alexandria Ocasio-Cortez

Alexandria Ocasio-Cortez, e njohur ndryshe si AOC prej inicialeve te emrit te saj, eshte nje aktiviste, organizuese komuniteti dhe politikane e Shteteve te Bashkuara, e cila u zgjodh si anetare e Dhomes se Perfaqesuesve ne zgjedhjet afatmesme te ...

                                               

Barack Obama

Barack Husein Obama eshte presidenti i 44-te i Shteteve te Bashkuara te Amerikes. Barack Obama eshte fitues i Çmimit Nobel per Paqe ne vitin 2009. Ne vitin 2004 ai u zgjodh ne Senatin amerikan per Illinois. Kandidaturen si elektricist per fushate ...

                                               

Andrew Bernstein

Andrew Bernstein eshte nje proponent i filozofise Objektiviste sipas filofofes ruso-amerikane Ayn Rand, autor dhe profesor filozofie. Bernstein zoteron nje PhD ne filozofi dhe eshte autor i The Capitalist Manifesto: The Historic, Economic, and Ph ...

                                               

Harry Binswanger

Harry Binswanger eshte nje filozof amerikan. Ai eshte nje Objektivist dhe ka qene koleg i ngushte i filozofes Ayn Rand, me te cilen ka punuar per ndertimin e The Ayn Rand Lexicon. Libri i tij me i fundit eshte: How We Know: Epistemology on an Obj ...

                                               

Christopher Gadsden

Christopher Gadsden ka qene nje ushtar dhe burre shteti amerikan nga South Carolina. Gadsden ishte lideri kryesor i levizjes South Carolina Patriot ne Revolucionin Amerikan. Ai ishte delegat ne Kongresin Kontinental dhe brigadier gjeneral ne Arma ...

                                               

Christopher John Chivers

Christopher John Chivers eshte nje gazetar amerikan, i cili shkruan per "The New York Times". Ne maj te vitit 2007 ai u emerua shefi i byrose se Moskes. Ne vitin 2009 fitoi çmimin me te rendesishem te gazetarise, Pulitzer. Libri i tij historik, " ...

                                               

Elinor Ostrom

Elinor Ostrom ishte nje ekonomiste amerikane. Ne 12 tetor te vitit 2009 Ostrom, se bashku me Oliver Williamson-in, u vleresua me Çmimin Nobel ne Ekonomi per "punen e saj mbi qeverisjen ekonomike, dhe veçanerisht gjerat publike." Ishte dhe eshte a ...

                                               

Hans-Hermann Hoppe

Hans-Hermann Hoppe eshte nje Profesor Emeritus i Ekonomise ne Universitetin e Nevadas, Las Vegas dhe nje kontributor tek Mises Institute.

                                               

Ilhan Omar

Ilhan Omar eshte nje politikane e Shteteve te Bashkuara, e cila u zgjodh si anetare e Dhomes se Perfaqesuesve ne zgjedhjet afatmesme te nentorit 2018 ne SHBA. Me origjine somaleze, familja e saj emigroi nga Somalia drejt SHBA-ve kur ajo ishte vet ...

                                               

Israel Kirzner

Israel Kirzner eshte nje ekonomist amerikan ngushtesisht i identifikuar me Shkollen Austriake te Ekonomise.