ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 167
                                               

Festivali Evropian i Këngës

Festivali Evropian i Kenges, fra.: Concours Eurovision de la Chanson), shkurt i njohur si "Eurovizioni" eshte nje konkurrim nderkombetar muzikor evropian, i cili zhvillohet çdo vit, qe nga viti 1956. Ne kete eveniment marrin pjese kryesisht vende ...

                                               

Festivali i 53-të i Këngës në RTSH

Festivali i 53-te i Kenges ne RTSH u zhvillua ne datat 26, 27 dhe 28 dhjetor te vitit 2014 ne Pallatin e Kongreseve ne Tirane. Fituese e ketij festivali, sipas vleresimit te jurise u kurorezua kenga me titull "Diell" me kengetare Elhaida Dani.

                                               

Festivali i 56-të i Këngës në RTSH

Festivali i 56-te i Kenges ne RTSH u zhvillua ne datat 21, 22 dhe 23 dhjetor 2017 ne Pallatin e Kongreseve ne Tirane. Fitues i ketij festivali, sipas vleresimit te jurise u kurorezua kenga me titull "Mall" me kengetar Eugent Bushpepa.

                                               

Festivali i 57-të i Këngës në RTSH

Festivali i 57-te i Kenges ne RTSH u zhvillua ne datat 20, 21 dhe 22 dhjetor 2018 ne Pallatin e Kongreseve ne Tirane. Fituese e ketij festivali, sipas vleresimit te jurise u kurorezua kenga me titull" Ktheju tokes” me kengetare Jonida Maliqi.

                                               

Festivali i 58-të i Këngës në RTSH

Festivali i Kenges 2019 ishte edicioni i 58-te i konkursit vjetor te muzikes Festivali i Kenges, i cili u mbajt me 19, 20 dhe 22 dhjetor 2019 ne Pallatin e Kongreseve ne Tirane dhe u transmetua drejtperdrejt ne Radio Televizionin Shqiptar. Tri sh ...

                                               

Festivali i Këngës në RTSH

Festivali i Kenges ne Radiotelevizion Shqiptar kane qene dhe mbeten nje nga ngjarjet kulmore artistike shqiptare. Organizohet ne çdo fund viti ne Pallatin e Kongreseve ne Tirane. Ne te marin pjese kengetare te rinj dhe kengetare te afirmuar. Fest ...

                                               

Festivali kombëtar i këngës polake në Opole

Festivali kombetar i kenges polake ne Opole eshte festival i pervjetshem muzikor ne Opole, Poloni. Bashke me festivalin Sopot eshte nje nga dy festivalet muzikore me te rendesishmit ne Poloni. Ky festival eshte permbledhje e arritjeve te vitit te ...

                                               

Fifth Harmony

Fifth Harmony eshte nje grup vajzash amerikane te formuara ne sezonin e dyte te X Factor USA. Grupi qendron me anetaret Ally Brooke Hernandez, Normani Kordei, Dinah Jane Hansen, Camila Cabello, dhe Lauren Jauregui. Ato nenshkruan nje marreveshje ...

                                               

Fizarmonika

Fizarmonika - nje pajisje muzikore e ngritur me 1829 ne Vjene. Instrumenti i Harmonikave te perforcuara qe krijonte akordet me pulla ne bas ose anet percjellese qe kishte tastiere te zvogeluar te Pianos ne Dikant ose anen e melodise.

                                               

Give It 2 Me

What are you waiting for? Nobodys gonna show you how Why work for someone else To do what you can do right now Got no boundaries and no limits If theres excitement, put me in it If its against the law, arrest me If you can handle it, undress me D ...

                                               

Grupi Folklorik Lab "VËLLAZËRIMI”

Grupi Folklorik Lab" VELLAZERIMI” ne Athine u organizua ne 25 maj 2004, me inisiativen personale te emigrantve: Kastriot Lekdushi, Vasilika Sakaj, Met Metani,te mbeshtetur nga Xhezmi Hysenaj,Fatmir Kurti dhe Vojsava Hysenaj.Me pas grupi u komplet ...

                                               

Hard rock

Hard rock eshte nje nen-zhander i muzikes rock qe ka zanafillen nga mesi i viteve te 60ta. Kjo muzike behet duke ekzekutuar me instrumente si kitare elektrike, bas kitare, bateri dhe te shoqeruara shpesh me piano dhe tastiere. Hard Rocku u zhvill ...

                                               

Instrumenti muzikor

Deri ne para lindjes te krishtit, historite e muzikes se shkruar filluan me figurat mitologjike, se si ishin zbuluar instrumentet muzikore. Historite moderne kane zevendesuar mitologjine me informacionin e provuar antropologjik. Shkollaret jane d ...

                                               

Intro

Ne muzike, intro eshte nje kalim ose seksion qe hap nje levizje ose nje cope e ndare. Ne seri televizive flitet per muziken apo klipin ne fillim. Ky artikull ne lidhje me muziken eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni duke e permiresuar kete artikull.

                                               

Isoja

Siç mund ta dini isoja eshte nje tingull i zgjatur qe mbahet nga nje ose me shume veta gjate shoqerimit te kengeve popullore polifonike me 3 dhe 4 zera. Ne popullsine e trevave polifonike, krahas termit iso, perdoren edhe nje varg emertimesh te t ...

                                               

Kantata

Kantata eshte pjese muzikore me karakter solemn, qe kendohet nga nje kengetar a nga disa kengetare ose kori, te shoqeruar nga orkestra ; kenge korale solemne ; teksti i kesaj pjese muzikore. Po ashtu dallojme edhe letersi thirren Kantata poezite ...

                                               

Kantautori

Kantautori eshte nje muzikant qe edhe e kompozon edhe e kendon nje kenge. Ne fakt fjala vjen nga italishtja cantare qe do te thote te kendosh dhe autor. Ky artikull ne lidhje me muziken eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni duke e permiresuar kete ...

                                               

Karakteristikat e zerit

Zeri ne teresi, eshte nje dukuri akustike, i cili ngerthen ne vete veçantite e tij. Te fenomeni i lartesise se zerit dallojme perjetime subjektive nga ana jone, qe ne jeten e perditshme i njohim si ze i holle apo ze i trashe. Sa i perket ngjyres ...

                                               

Karaoke

Karaoke eshte nje fenomen muzikor i shperndare ne te gjithe boten, sidomos rreth viteve 80. Emri i saj vjen nga bashkimi i fjaleve japoneze kara dhe oke.

                                               

Kënga

Kenga eshte gjinia me e thjeshte e muzikes vokale. Kenga bashkon poezine me muziken ne nje te vetme. Percaktimi gjini vokale tregon se ne kenge, vendi kryesor i takon zerit te njeriut. Ai shqipton fjalet dhe kendon melodine duke i bere fjalet me ...

                                               

Kënga korale

Kenga korale eshte kompozi qe kendohet ne 2, 3, 4 me shume zera. Kjo mund te kompozohet sipas kenges popullore ose te poezise artistike. Karakteri i saj varet nga permbajtja e tekstit dhe e muzikes. Prandaj, ekzistojne kenget korale lirike, epike ...

                                               

Këngëtari

Kengetari eshte nje person i cili intepreton vargjet duke i percjelluar ato me tinguj te kendeshem apo te deshiruar per veshin e njeriut dhe zakonisht ate e bejne para publikut nen percjelljen e instrumenteve muzikore.

                                               

King Ku$ha

Kushtrim Behluli ka lindur me 4 korrik 1994 ne Gjilan. Behluli kreu shkollen fillore ne SH.F Abaz Ajeti ne Gjilan, dhe me pas ai e vazhdoi shkollen e mesme ne SH.M.E Marin Barleti ne vendlindjen e tij, te cilen edhe e kreu. Studimet e nivelit te ...

                                               

Labçe

Shprehje e praktikes muzikore popullore.Labçe do te thote qe krijimi muzikor popullor dhe menyra e interpretimit te tij i perkasin muzikes popullore iso-polifonike Labe.

                                               

Lista e grupeve muzikore

Kjo eshte lista e grupeve muzikore qe permban Wikipedia shqip. Kjo nuk eshte liste e muzikanteve individuale. Per ta pare listen e muzikanteve, kliko ketu. Verejtje: Qe te shtohet emri i nje bendi ne kete liste, artikulli i bendit perkates duhet ...

                                               

Lista e këngëtarëve dhe grupeve shqiptare: D

DaOnE Drenica SHKA Driton Dalipi Drita Papajani Demir Krasniqi Drita Musliu Driton Dobra Duli DJ Cimi Doruntina Disha Donika Gashi Dervish Shaqa DJ Dark Beat Dafina Zeqiri Drande Gega Donika Nuhiu

                                               

Lista e këngëtarëve dhe grupeve shqiptare: G

Groph Rock Gezim Ahmetaj Gili Ganimete Abazi Ganja Genta Ismajli Gaqo Cako Gezim Nika Ganimete Terbeshi SHKA Gani Miftari G-up Grupi i Tepelenes Gilan Behaj Gazmend Rama-Gazi Gezim Salaj

                                               

Lista e këngëtarëve dhe grupeve shqiptare: H

Hamez Llapceva Halit Bilalli Hekuran Xhambazi Hakile Shefkiu Haxhi Dauti SHKA Hajdar Dushi Hafsa Zyberi Hamit Kastrati Hane Nikprelaj Haxhi Zeneli HANA Band Halil Bytyqi

                                               

Lista e këngëtarëve dhe grupeve shqiptare: I

Ismet Demaj Irma Libohova AVI Iliret Isa Veliu Ismet Peja Ismet Beqiri Ismet Shahini Ingrid Lushi Ismet Bogujevci Ibrahim Tukiçi Ibrahim Muçaj Ilaz Vokrri Ilir Shaqiri Ilirjana Logja Irini Qirjako SHKA Iliret Irma Kurti Ismet Bexheti Idajet Ibrahimi

                                               

Lista e këngëtarëve dhe grupeve shqiptare: M

Mahmut Ferati Miranda Hashani Motrat Osmani Motrat Fetahaj Marigona - AVI Minatori Mesin Rugova Mimoza Selimi Marije Kraja MiLkA Mira Konçi Malesori Muhamet Elezaj Mimoza Paraveli Milaim Mezini M-Jay Mentor Kurtishi Motrat Mustafa Mustafa Mehja M ...

                                               

Lista e këngëtarëve dhe grupeve shqiptare: R

Reshat Arbana Remzi Leka Robert Alia Rona Nishliu Redon Makashi Ramiz K Islami Rovena Dilo Remi Riza Bllaca Rifat Berisha Rebel A.K.A Unikkatil Remzie Osmani Rasim Sopi Rovena Stefa Rozeta Pacuku Ritmi i rruges Rifat Draga

                                               

Lista e këngëtarëve dhe grupeve shqiptare: V

Vaçe Zela Vellezerit Aliu Vellezerit Liti & Biti Violeta Kajtazi Valon Kumnova Vapa Valbona Mema Violeta Deda Valdet Abrashi Viktor Palokaj Veli Sahiti Valentin Veizaj Visar Peja Vehbi Berisha Violete Kukaj Vjollca Luka Vellezerit Zena Vasil Mark ...

                                               

Lista e këngëtarëve dhe grupeve shqiptare: XH

Xhemali Demiri Xhevat Kelmendi Xhemil Saliu Xhavit Bujupi Xhentian Jetishi Xhemal Ukshini Xhemal Veliu Xhevdet Rama Xhevdet Hafizi Xhemali Berisha Xhavit Sadiku Xhezair Elezi

                                               

Merita Halili

Merita Halili E lindur me 5 Prill 1966 eshte nje nga interpretueset me te larta ne muziken popullore te Shqiperise se Mesme me banim ne New Jersey te SHBA. E lindur ne kryeqytetin e Shqiperise Tirane, Merita u rrit duke kenduar kenget lirike e ra ...

                                               

Mirsa Kerçeli

Mirsa Kerçeli U lind ne Gjilan Me 14shtator,1987 intepretuese dhe kengetare e muzikes argetuese e zbavitese, shqiptare nga Kosova. Mirsada apo Mirsa u be e njohur per publikun e gjere shqiptar me rastin e marrjes pjese ne nje nga edicionet e fest ...

                                               

MP3

MP3 eshte format i audio skedareve qe zvogelon per 12 here peshen e audio formatit te numerizuar ne CD gjithmone duke e ruajtur kualitetin e perafert me origjinalin. Zvogelimi apo ngjeshja komprimimi largon disa tinguj te cilet nuk kapen nga vesh ...

                                               

Muzika e lehtë shqiptare

Muzika e lehte shqiptare ben pjese edhe ajo ne traditen re artistike te formuar mbas Luftes II Boterore, pavaresisht disa perpjekjeve te pjeseshme qe zene fill gjate viteve 1920-1930. Kengetaret dhe instrumentistet e muzikes se lehte e zhvillojne ...

                                               

Muzika ekzekutive

Nje muzike ekzekutive ose rekord ekzekutiv eshte nje person brenda nje label rekord i cili punon ne menaxhmentin e larte, duke i bere vendimet ekzekutive mbi label e artisteve. Roli i tyre ndryshon ne mase te madhe, por ne thelb, ata mund te mbik ...

                                               

Muzika latino-amerikane

Ne muziken e Amerikes latine ka te beje muzika me prejardhje nga Amerika latine, domethene Romance-folese vendet dhe territoret e Amerikes dhe Karaibe, ne jug te Shteteve te Bashkuara. Latin American music gjithashtu perfshin Muziken Afrikane nga ...

                                               

Muzika në Letoni

Muzika tradicionale e Letonise eshte shpesh grup i poezive tradicionale qe quhet dainas, duke shfaqur tema dhe legjenda para-kristiane, stile vokale harmonike dhe qesteri baltik.

                                               

Muzika popullore

Muzika popullore perfshin muziken popullore tradicionale dhe zhanrin qe evoluoi prej saj gjate ringjalljes popullore te shekullit 20. Disa lloje te muzikes popullore mund te quhen muzike boterore. Muzika tradicionale popullore eshte percaktuar ne ...

                                               

Muzika xhaz

Xhazi eshte shkrirje te shprehurit muzikor laik e shpirteror e zezakeve amerikane me prejardhje afrikane dhe e elementeve muzikore evropiane. U paraqit ne mbarimim te shekullit XIX ne Amerike si rezultat i vuajtjeve nen roberin te bardheve. Karak ...

                                               

Muzikanti

Muzikanti eshte personi i cili ne pergjithesi merret me muzike qofte ai i cili luan me instrumene me saktesisht njihet si instrumentalisti, qoft ai i cili kendon qe me saktesisht njihet si vokalisti. Ky artikull ne lidhje me muziken eshte i cungu ...

                                               

Muzikvideo

Muzikvideo, klipi muzikor apo video muzikor jane filma te shkurter, qe shfaqin kenge ne stilin e filmit. Ato jane ne te shumten e rasteve te gjata sa vete kenga dhe e kane ate si burim te vetem toni.

                                               

Opera

Opera /ˈɒpre/ eshte nje forme e artit, ne te cilin kengetare dhe muzikante performojne nje pune dramatike duke kombinuar tekstin dhe bazen muzikore, zakonisht ne nje mjedis teatral. Ne opera tradicionale, kengetaret bejne dy lloje te kenduarit: r ...

                                               

Orkestra Filharmonike Mbarëshqiptare

Orkestra Filharmonike Mbareshqiptare synon "bashkimin kulturor, artistik dhe shpirteror te gjithe muzikanteve shqipfoles ne te gjithe hapesiren ballkanike apo me vendqendrim ne Evrope, SHBA, e kudo tjeter qe ata ndodhen". Kjo orkester synon promo ...

                                               

Orkestra simfonike

Orkestra simfonike eshte orkester e perbere prej 80-100 instrumentisteve, te ndare ne kater seksione kryesore: harkoret, frymoret, frymoret e tunxhit dhe perkusionet. Repertori i ketij formacioni orkestral eshte i larmishem dhe perpos ekzekutimit ...

                                               

Orkestrat frymore në Shqipëri

Orkestrat frymore ne Shqiperi jane me te vjetrat e gjithe formacioneve muzikore. E para u themelua ne 1878 ne Shkoder. Gjate shek. XX keto formacione u ngriten pothuajse ne çdo qytet. Ishin shkolle prej nga dolen kompozitore e muzikante qe u bene ...

                                               

Polifonia Labe

Çaste te ndjeshme recitative duhen konsideruar pastaj te gjitha llojet e kadencave, qofshin ato hyrese, te brendshme apo mbyllese etj. Pa thirrje te kesaj natyre, atmosfera e pergjithshme ideo emocionale e kenges labe, sidoqofte, nuk eshte e plot ...

                                               

Pozeri

Pozeri eshte nje term perçmues, zakonisht i perdorur ne subkulturat e muzikes punk, heavy metal dhe hip-hop per ta pershkruar "personin i cili zakonisht pretendon qe eshte diçka qe ai ne te vertete nuk eshte". Termi perdoret per personat qe e kan ...