ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 164
                                               

Rrethoja Bizantine e Durrësit

Rrethoja Bizantine e Durresit eshte ndertuar ne kohen e Perandor Anastasit I, me origjine nga familjet senatoriale te Dyrrahut. Ndertuar me material tulla e llaç, ndertim karakteristik i kesaj periudhe, ku shenohen mbi tulla dhe vula te ketij per ...

                                               

Stacioni Lyon Saint-Exupery

Stacioni Lyon Saint-Exupéry eshte nje stacion hekurudhor ne afersi te Lyon-it,France,i lidhur drejtperdrejt me Aeroportin Lyon Saint-Exupéry. Stacioni gjendet 20 km ne lindje nga qendra e Lyon-it. Saint-Exupéry u projektua nga Santiago Calatrava, ...

                                               

SHQUP

Mbas votimeve dhe humbjes se Partise Demokratika behet publik privatizimi problematik i kesaj ndertese dhe kalimi ne pronesi per partine demokratik nga qeveria Berisha.

                                               

Xhamia Bajrakli

Bajrakli-xhamia eshte ndertuar rreth viti 1575, eshte njera nga 273 xhamite dhe mesxhidet te cilat ne periudhen osmane kane qene ne Beograd. Ne kohen e sundimit austriak 1717-1739 eshte shendrruar ne kishe katolike, atehere u shkatrrua nje numer ...

                                               

Xhamia e Islam Agës

Xhamia e Islam Ages eshte xhami i cili u ndertua ne vitin 1720 nga nje Age me emrin Islam Hadroviqi. Ne vitin 1944, kjo xhami u dogj nga forcat angeleze dhe amerikane, sidoqofte nuk u shkaterrua ne vitin 2004 gjate luftes se Kosoves.

                                               

Xhamia e Selimit

Xhamia e Selimit, eshte xhami ne Edrene te cilen e ndertoi gjat periudhes 1568-1574, sultan Selim i II-te. Arkitekt i kesaj xhamie ka arqitetkti i njohur Mimar Sinani.

                                               

Xhamia e Sylejmanies

Xhamia e Sylejmanies gjindet ne Stamboll te cilen e ka ndertuar sulltan Sylejmani i Madherishem ne vitin 1557. Arqitekt ka qene shqiptari Mimar Sinani, i cili i ka fillu punimet ne vitin 1550, varri i te cilit gjendet ne anen verioore te xhamise. ...

                                               

Aikido

Aikido eshte art luftarak me origjine nga Japonia. Krijuesi i saj eshte Morihei Ueshiba. Aikido rruga e harmonise konsiderohet te jete stil jo agresiv sepse praktikuesit e aikidos nuk nxisin sulm. Parimi baze i aikidos eshte" mos lufto force me f ...

                                               

Damjano Agalliu

Damjano Agalliu eshte nje kengetar i njohur. Me date 23 Shtator 2017, Damiano publikon videoklipin "Dashnia". Muzika e kenges u punua nga Irkenc Hyka, teksti u shkrua nga Petro Xhori, ndersa per orkestrimin u kujdes Dj Jojo. Me daten 12 dhjetor t ...

                                               

Aktori

Nje aktor eshte nje person i cili vepron, ose luan nje rol, ne nje produksion artistik. Termi zakonisht drejtohet tek dikush qe punon ne film, televizion, teater, apo radio, dhe mundet nganjehere te shenojne nje argetues rruges. Veç kesaj i luan ...

                                               

Armando Lulaj

Armando Lulaj i lindur ne 1980, eshte nje artist i artit bashkekohor qe aktualisht jeton dhe punon ne Tirane, Shqiperi. Lulaj eshte bashkethemelues i DebatikCenter of Contemporary Art.

                                               

Bala - Chris Bala (Artist)

Bala u lind ne Shqiperi, ne Korçe. Fillimisht pasioni per muziken ka nisur ne moshen 6 vjecare ku ka marre pjese dy here ne festivalin e femijeve ne Korçe. Prejardhja e emrit artistik Bala eshte qe ne femijeri ku shoqeria e therriste gjithmone Ba ...

                                               

Berta Loran

1968 - Balança Mas Não Cai 1984 - Humor Livre 1983 - A Festa É Nossa 1999 - Torre de Babel - Sara 2011 - Cordel Encantado - Rainha-Mãe Efigênia 2012 - A Grande Família - Dona Vilma 1966 - Bairro Feliz 2008 - Ciranda de Pedra - Jurada do Miss Suét ...

                                               

Bette Davis

Ruth Elizabeth "Bette" Davis ishte nje aktore amerikane e filmit, televizionit dhe teatrit. Konsiderohet si nje nga aktoret me te vleresuara ne historine e kinemase. Bette vu re per gatishmerine e saj per te luajtur role mosperfilles, karaktere t ...

                                               

Sebastian Bieniek

Sebastian Bieniek kaloi femijerine e tij ne Poloni. Ne moshen 13 vjeçare, ai dhe familja e tij emigruan ne Gjermani. Interesi i tij per art, veçanerisht per pikture, filluan shume heret. Ai mori pjese ne shume ekspozita edhe para moshes 20 vjeçar ...

                                               

Carl Larsson

Carl Larsson ka lindur me 28 maj 1853 ne Stockholm, Suedise; dhe ka vdekur me 22 janar 1919 ne Falun, Suedise. Ishte nje piktor suedeze dhe projektuesi te brendshem.

                                               

Dardan Zhegrova

Nje nder mediumet me te perdorura nga artisti eshte video-ja. Krijimtaria artistike e Dardanit ka ne fokus misherimin, perkthimin dhe transformimin e gjuhes ne permbajtjen vizuale, me elementin e emocionit te perdorur si medium artistik qe potenc ...

                                               

Diva

Diva atribut per perendeshat ne Romen e vjeter, me vone pas vdekjes, titull per perandoreshat e praruara. Ngjashem me atributin yll qe i jepet artisteve.

                                               

Edna Purviance

Olga Edna Purviance ishte nje aktore amerikane e epokes se filmit pa ze, ishte zonja e pare 1915 - 1923 e stafit te aktoreve te Charlie Chaplin -it, me te cilin ajo kishte nje lidhje te gjate, duke ruajtur edhe me vone nje marredhenie miqesie te ...

                                               

Elinel

Elinel eshte kengetar dhe autor kengesh shume i njohur. Granit Bajraktari, i njohur ndryshe si Elinel, ka prejardhjen nga Prishtina, por eshte lindur dhe rritur ne Prishtine. Mesimet fillestare i mori ne shkollen "ILIRIA", me pas vazhdoi shkollim ...

                                               

Gerina Mullaj

Gerina Mullaj eshte shkrimtare, poete dhe publiciste shqiptare. Ka lindur ne qytetin e Korçes ne vitin 1992. Filloren e ka kryer ne shtetin grek prej nga ka marre edhe shtetesine greke krahas asaj shqiptare. U kthye ne Tirane pe te perfunduar shk ...

                                               

Giovanna Antonelli

Giovanna Antonelli ka lindur me 18 mars 1976, ne Rio de Janeiro. Ajo eshte vajza e Ilton Prada dhe balerines Suelly Antonelli. Ajo ka gjithashtu nje vella me te madh, Leonard. Giovanna e filloi karrieren e saj kur ishte 14 vjeçe. Karriera e saj a ...

                                               

Gustav Doré

Paul Gustave Doré ka lindur me 6 janar 1853 ne Strasbourg, France ; dhe ka vdekur me 23 janar 1919 ne Paris. Ishte nje piktor, skulptor dhe gdhendes françez.

                                               

Isadora Duncan

Isadora Duncan ishte balerina dhe koreografia e njohur e fillim shekullit XX, gruaja qe revolucionarizoi baletin modern, pas humbjes se dy femijeve te saj qendroi ne Sarande per disa muaj. Aty u njoh me Shqiperine dhe gjendjen e mjeruar te njerez ...

                                               

Jessie J

Jessica Ellen Cornish njohur me mire me emrin e saj faze Jessie J, eshte nje kengetare anglishtfolse dhe kompozitore. Lindur dhe rritur ne Londer, Angli ajo studioi ne Shkollen BRIT para nenshkrimit me Records dhe arritja e nje marreveshje me Son ...

                                               

Lannex

Hekuran Mazreku i njohur per te gjithe Publikun si Lannex eshte nje kengetare nga Kosova i cili jeton dhe vepron ne Lyon te Frances, ka vite qe ai merret me shkrimin e kengeve dhe publikimin e tyre te cilat i sollen suksese dhe u be i njohur si k ...

                                               

Letícia Sabatella

2000 - A Muralha - Ana Cardoso 1991 - O Dono do Mundo - Thaís 2009 - Episódio Especial - Se 1999 - A Turma do Pererê 2006 - Páginas da Vida - Irmã Lavínia 2008 - Som Brasil - Ela mesma 1999 - Você Decide 1991 - Os Homens Querem Paz 2001 - Os Maia ...

                                               

Marc Chagall

Mark Shagall eshte nje nga artistet me te suksesshem te shekullit XX. Biografia e tij" Jeta ime”, e njohur edhe si" Mein Leiben” ose" Ma vie”, u shkrua nga Shagalli ne Moske, ndermjet viteve 1921 dhe 1922, kur ai ishte tridhjete e pese vjeç. Liri ...

                                               

Oleg Mavromati

2005 - ART Digital 2004, 1st Moscow Biennale for Contemporary Arts, MARS Gallery 2006 - According to the Text, performance, Dauhaus, Sofia. 2005 - UNIT 731, Park of Freedom, Sofia 2007 - Conspiracy of the Castrates, together with Ultrafuturo, exh ...

                                               

Neço Muka

H Marjoti u lind ne Himare ne nje familje me tradita te shquara atdhetare shqiptare dhe vdiq me 1934. Biri himarjot Neço Muka, qe erdhi ne jete me 21 tetor 1899, pasi mbaroi shkollen ne vendlindje, emigroi ne Greqi bashke me prinderit, duke u ven ...

                                               

Paku Romi

Romi Park ne Japoni ne ze aktiv qe te gjithe Koreans jetojne ne Japoni tre vjet. Instituti, Yonsei Universiteti, tha se studimi. Koreans ne Japoni dy vjet te vjetra dhe babai im, nena ime eshte Korean. Ka lindur ne Edogawa, reparte Tokio. Fillimi ...

                                               

Richard Chamberlain

George Richard Chamberlain, eshte aktor i njohur amerikan i filmave legjende te kinemase shfaqur ne tv shqiptar si seriali telefilm "Shogun" me motive nga Japonia dhe kryevepra e Aleksander Dyma e realizuar ne filmin me seri "Konti i Monte Kristo ...

                                               

Taste 2

Taste 2 eshte kengetar i njohur. Miloti apo Taste 2 eshte nje reper nga Prishtina qe ka bashkepunuar me kengetare tjere, mes tyre Elinel e TDS. Me date 3 Prill 2012, Elinel publikon videoklipin "Getto", ne bashkepunim me Taste 2. Videoklipi u pro ...

                                               

Tika Behrami

Tika Behrami eshte kengetare. Emri i saj i vertete eshte Flutura Behrami, ajo vije nga fshati Kline e Mesme, te komunes se Skenderajit. Ajo shkollen fillore dhe vitin e pare te gjimnazit e vijoi ne Skenderaj, ku me pas bashke me familje u zhvendo ...

                                               

Thue Christiansen

Thue Christiansen, eshte mesues, artist dhe politikane. Christiansen eshte dizajner i flamurit te Grenlandes, e cila u adoptua me 21 qershor 1985.

                                               

Ulpiana Aliaj

Ulpiana Aliaj ka lindur ne 28 maj 1984 eshte nje soprano shqiptare, e cila prej vitesh jeton ne Itali dhe eshte fituese e disa çmimeve nderkombetare. Ka debutuar ne shume teatro ne Itali, Gjermani, Spanje, Zvicer, Austri dhe ka interpretuar rolet ...

                                               

Uran Hajdari

Uran Hajdari u lind ne Tirane, ndoqi shkollen e mesme ne Liceun Artistik, me pas vazhdon studimet e larta me kohe te pjesshme ne fakultetin e Histori-Filologjise ne Universitetin e Tiranes. Nga viti 1961-1966 kryen Akademine e Arteve te Bukura ne ...

                                               

Vincent van Gogh

Vincent Willem van Gogh ishte nje piktor hollandez dhe nje nga themelueset me te rendesishme te modernes. Vincent Van Gogh u lind me 30 mars te vitit 1853 ne Groot-Zundest, nje fshat i vogel ne jug te Holandes. I ati ishte pastor dhe xhaxhallaret ...

                                               

Young Zerka

Young Zerka eshte nje kengetar i njohur. Donald Najtellari, ndryshe i njohur si Young Zerka, eshte nje artist shqiptar i lindur ne Korce. I rritur ne nje familje me kushte te mira jetesore, Young Zerka filloi te merret me muzik qe nga femijeria. ...

                                               

Astrit Ismaili

Astrit Ismaili eshte nje artist konceptual nga Kosova, me rezidence ne Amsterdam, Holande. Puna artistika e Astritit lidhet me identitetin gjinor, fluiditetin gjinor si dhe rivitalizimin e hapesirave urbane nepermjet artit performativ.

                                               

Baleti në Shqipëri

Ne Shqiperi perpjekjet e para u bene me tablote koreografike dhe duke vene ne skene pjese te huaja klasike. Me 1956, trupa e baletit u perforcua me profesioniste dhe nisen te vihen ne skene balete te zhanreve te ndryshme duke ngritur nivelin arti ...

                                               

Cuca e maleve (balet)

Baleti" Cuca e maleve” eshte balet shqiptar i bazuar ne subjektin e drames me te njejtin titull te shkrimtarit shqiptar Loni Papa. Ne kete veper pasqyrohen perpjekjet dhe lufta e grave dhe vajzave shqiptare ne trevat e Veriut te Shqiperise per ar ...

                                               

Delina

Baleti "Delina", muzika eshte kompozuar nga Çesk Zadeja. Nje veper skenike unikale, e vene ne skene per here te pare ne vitin 1964, me koreografi te mjeshtrit Panajot Kanaçi, e interpretuar ne ate kohe nga trupa artistike e TOB nen drejtimin e di ...

                                               

Ganimet Simixhiu Vendresha

Ne vitin 1949, mbaroi shkollen artistike Jordan Misja ne Tirane, ne klasen e pianos dhe me pas filloi te punonte ne Ansamblin e Kenges dhe Valleve ne Filarmonine Shqiptare. Me 1 maj te vitit 1950, ajo beri debutimin e saj si soliste, duke kercyer ...

                                               

Halili dhe Hajria (balet)

Halili dhe Hajria eshte nje veper baleti teresisht shqiptare, e para ne skenen e baletit shqiptar. Ishte 13 janari i vitit 1963, kur kompozitori Tish Daija, baletmaestri Panajot Kanaçi, dirigjenti Mustafa Krantja e nje suite e tere artistesh, vun ...

                                               

Maria Tallchief

Elizabeth Marie "Betty" Tall Chief ishte nje balerine amerikane. Ajo eshte konsideruar si prima ballerina e para e Amerikes, dhe ishte pare qe kishte prejardhje amerikane. Pothuajse qe nga lindja, Tall Chief ishte e perfshire me kercimin, duke fi ...

                                               

Moonwalk

Moonwalk eshte nje hap i famshem i kercimit, i rafinuar, perfectecionuar dhe e njoftur nga Michael Jackson por, siç eshte pranuar nga vete Jackson ne autobiografine e tij te titulluar Moonwalk, nuk eshte ai inventori. Jackson ja prezantovi publik ...

                                               

Plaga e dhjetë e Gjergj Elez Alisë

Baleti "Plaga e dhjete e Gjergj Elez Alise", shfaqja e pare eshte dhene ne vitin 1986. Muzika eshte kompozuar nga Feim Ibrahimit, me libret te Ismail Kadarese dhe koreografi te Agron Aliaj.

                                               

Rrotullimi

Rrotullimi veprim gjate te ciles behet nje levizje ne forme rrethi a kthimi ne 180 shkalle re rrethit. Po ashtu rrotullimi ang.: Turner eshte veprim gjate te cilit trupat e shtrire horizontalisht i mbi fluturojne ose nga keto pershpejtohen nxitoh ...

                                               

Afrim Mula

Afrim Mula lindi me 1954 ne Gjakove, montazhier filmik ne TV Prishtina. Ka montuar shume emisione e filma dokumentare ne TVP. Student i deges se montazhit filmik ne FDU - Beograd.