ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 162
                                               

Lista e ujëmbledhësve të mëdhenj tempullor

M. S. Ramesh: 108 Vaishnavite Divya Desams: Divya desams in Pandya Nadu ; Tirumalai-Tirupati Devasthanam. S. Gajrani: History, Religion and Culture of India. Tourist Guide to Tamil Nadu; Sura Books, ISBN 81-7478-177-3, ISBN 978-81-7478-177-2. Sar ...

                                               

Memoriali

Memoriali eshte nje objekt i cili sherben si nje fokus perkujtues, zakonisht per personalitete te shquara apo ngjarje me rendesi. Format me te njohura te memorialeve jane objektet e artit te tilla si statujat apo fontanat dhe parqet.

                                               

Monumentet e Sibeliusit

Monumeti i Sibeliusit eshte dedikuar per kompozitorin Finlandez Jean Sibelius. Monumenti eshte vendosur ne Sibelius Park ne rrethin e Töölö ne Helsinki, kryeqyteti i Finlandes. Monumenti eshte projektuar nga Eila Hiltunen dhe u hap me 7 shtator 1 ...

                                               

Monumentet e vjedhura

Ne Shqiperi kryhet eksplorimi i pare arkeologjik nga Kiriaku i Ankones. Gjate germimeve te kryera u gjeten nje sere objektesh kulturore qe i perkisnin vendin tone. Por keto objekte nuk u shenuan ne listen e monumenteve kulturore, duke sjelle kesh ...

                                               

Monumenti

Monumenti eshte nje lloj strukture tridimensionale i krijuar ne menyre eksplicite per te perkujtuar nje person ose ngjarje te rendesishme per nje grup social si pjese e kujtimit te koheve historike ose trashegimise kulturore, per shkak te rendesi ...

                                               

Monumenti i Adem Jasharit

Monumenti i Adem Jasharit ne Tirane u vendos ne te njejtin vend ku ishte i vendosur vetem nje bust i tij ne rrugen e "Durresit". Monumenti u vendos me rastin e festimeve te 100 vjetorit te Pavaresise! Skulptura eshte veper e Muntaz Dhramit.

                                               

Monumenti i Mushqetase

Monumenti i Mushqetase Veper e Skulptorit te Merituar Hektor Dule ngritur me 1970 ne vendin ku ne nentor 1944 mbi rrugen Tirane-Elbasan, brigadat partizane shpartalluan forcat naziste gjermane qe vinin nga jugu, ne nje beteje me rol vendimtar ne ...

                                               

Ora në Mekë

Ora ne Meke ose Ebraxh el-Bejt do te kete diametrin 40 metra, qe eshte pese here me e madhe se Big Beni i Londres, ndertesa eshte e vendosur ne kullen e larte 577 metra e cila do t`i kete 76 kate dhe 76 ashensor, me 1.005 dhoma banimi. Kushton rr ...

                                               

Rezerva natyore e Julenit

Yulen eshte nje rezerve natyrore ne Parkun Kombetar Pirin, i vendosur ne Bullgarine jug-perendimore. Ndodhet ne Bashkine Bansko, Provinca Blagoevgrad. Yulen u shpall ne 26 gusht 1994 per te monitoruar rritjen e specieve bimore alpine pa ndikimin ...

                                               

Perandori

Perandori eshte nje monark, dhe zakonisht sunduesi sovran i nje perandorie ose nje lloji tjeter te mbreterise perandorake. Perandoret zakonisht njihen si me nje nder dhe grade me te larte se mbreterit. Ne Evrope, titulli i perandorit eshte perdor ...

                                               

Hirohito

Madheria e Tij Peranodrake Showa, Lindur Hirohito ishte perandor 124 i Japonise, sipas rendit tradicional te vazhdimesise perandorake. Titull nderi i tij ishte Michi no miya. Mbreterimi i tij, i cili filloi ne 1926 dhe perfundoi me vdekjen e tij ...

                                               

Viktor Emanueli III

Viktor Emanueli III ishte mbreti i Italise ne vitet 1900-1946. Njihet ne historine e Shqiperise si sovran i kurorezuar edhe me kuroren e mbreterise shqiptare, pas pushtimit te Shqiperise nga Italia me 1939; regjimi i tij fashist ne Shqiperi perfu ...

                                               

Perandoria Austro-Hungareze

Austro-Hungaria, e njohur edhe si Perandoria Austro-Hungareze, Monarkise dyfishte apo K.u.k königliche und kaiserliche Monarki, ose shtet i dyfishte, ishte nje bashkim monarkik ne mes kurorave tö Perandorise Austriake dhe Mbreterise se Hungarise ...

                                               

Perandoria Mogule

Perandoria Mogule, te vetenjohur si Gurkanija ose Gurkani, ishte nje perandori ne subkontinentin Indian, e themeluar dhe e udhehequr nga nje dinasti myslimane e persianizuar me origjine çagataje turko-mongole qe perfshinte nje pjese te madhe te s ...

                                               

Babilonia

Babilonia ishte nje shtet qe shtrihej ne Mesopotamine e jugut, prane brigjeve te lumenjve Eufrat dhe Tiger qe sot quhet Irak. Babilonia emrin e mori nga kryeqyteti i saj Babiloni,i cili ishte edhe kryeqendra kulturore e saj. Babiloni gjate histor ...

                                               

Qytetërimi i urnave

Gjate kalimit nga Koha e Bronxit ne Kohen e Hekurit perhapja e ritit te djegies pati rezultat formimin e qyteterimeve te fushave te urnave, te cilat pasi moren shtysat e para ne Danub, paten si perhapes kryesor qyteterimin" ilir” te Luzases. Perd ...

                                               

Revolucioni Kulturor Kinez

Revolucioni Kulturor ishte nje levizje sociopolitike ne Republiken Popullore te Kines nga viti 1966 deri ne vitin 1976. Nisur nga Mao Ce Dun, atehere Kryetar i Partise Komuniste te Kines, qellimi i tij i deklaruar ishte ruajtja e komunizmit kinez ...

                                               

Revolucioni Islam

Revolucioni Islam ne vitin 1979 ishte nje seri ngjarjesh qe perfshinin permbysjen e monarkise persiane nen Muhamed Riza Shah Pehlevi dhe zevendesimin perfundimtar me nje republike islame nen ajetullahut Ruhollah Homeini. Ai ishte udheheqesi i rev ...

                                               

Revolucioni serb

Revolucioni serb ishte kryengritje kombetare dhe kushtetuese per ndryshim ne Serbi qe ndodhi mes viteve 1804 dhe 1835, gjate se ciles ky territor u zhvillua nga nje province otomane ne nje territor rebele, nje monarki kushtetuese dhe Serbise mode ...

                                               

Domeniko Girlandaio

Punoi mbi te gjitha ne qytetin e lindjes, duke u bere nje nga protagonistet e Rilindjes ne kohen e Lorenzo-s se Mrekullueshem. Afer vitit 1480 behet ne veçanti portretisti zyrtar ne fakt i shoqerise fiorentine, fale stilit te tij te sakte, te pel ...

                                               

Francesco Granacci

Francesco Granacci ishte nje piktor italian i stilit rilindas dhe manierist. Qe shok i ngusht i Michelangelo-s qe nga koha e formimit te punishtja e Ghirlandaio-s.

                                               

Historia e arkitekturës së renesancës

Historia e arkitektures se renesances, perfshine periudhen prej fillimit te shekullit XV-te, deri ne shekullin XVII-te. Poashtu, kjo periudhe kur mori hov zhvillimi industrial e kulturor perkatesisht shekulli XVII mund te cilesohet si epoka e par ...

                                               

Shekullarizmi

Shekullarizmi eshte parimi i ndarjes se institucioneve qeveritare dhe personave te mandatuar politike per te perfaqesuar shtetin nga institucionet fetare dhe personalitetet fetare. Nje manifestim i shekullarizmit pohon te drejten per te qene i li ...

                                               

Shkolla e Athinës

Shkolla e Athines eshte nje afresko e piktorit Raffael, qe ky e krijoi prej 1510 deri me 1511 ne Stanza della Segnatura te Vatikanit per papen Julius II.

                                               

Beqir Ndou

Beqir Ndou Merturi ishte anetar i Grupit Komunist te Shkodres, partizan, oficer i Sigurimit dhe me pas drejtor i tij me mbylljen e periudhes se Xoxes.

                                               

Iliaz Bazna

Iliaz Bazna apo i njohur edhe si Elyesa Bazna. Agjent i njohur i luftes se II-te Boterore, i njohur me pseudonimin ciceron prane konsullit gjerman ne Ankara gjate viteve 1943-1944. Biografia e tij eshte e erret, dihet se ai ishte i burgusur ne Ma ...

                                               

Demerara (Koloni)

Demerara ishte nje kolonie e themeluar nga holandezet ne vitin 1616 deri 1814 ne verin e Amerikes jugore. Ka qene nje nga tre kolonite te Holandes ne Guajana. Ajo eshte quajtur si lumi Demerara, kolonia ndodhet ne rajonin e lumit.

                                               

Essequibo (Koloni)

Essequibo ishte nje kolonie e themeluar nga holandezet ne vitin 1616 der 1814 ne verin e Amerikes jugore. Ka qene nje nga tre kolonite te Holandes ne Guajana. Ajo eshte quajtur si lumi Essequibo, kolonia ndodhet ne rajonin e lumit.

                                               

Historia e Afganistanit

Perandoria e ngritur nga Ahmad Shah Durrani ne vitin 1747 merret si fillimi i shtetit Afgane. Kjo perandori ishte jete shkurt, u shkaterrua per interesa te prijesve vendas. Pas nje kohe te shkurte Afganistani bie nen ndikimin e Britanise se Madhe ...

                                               

Historia e Algjerisë

Historia e Algjerise Algjeria ne koherat e vjetra 10 000 p.e.s ka qene e banuar nga fiset berbere te cilat me vone bien nen ndikimin Kartagjenas. Gjate luftes se Kartagjenes me romaket, keto fise fitojne pavaresine nga Kartagjena dhe pas nje kohe ...

                                               

Historia e Andorrës

Andorra eshte e pavarur qe nga 1278 me nje statut te nje principate pa princ, e ndare ne mes te klerikut te Spanjes dhe Grafit te Foix-it. Te drejtat e dy udheheqesve te principates jane rregulluar ne fillim te shekullit XX, ata per kete qellim d ...

                                               

Historia e Angolës

Historia e Angoles, sikurse historia e tere regjionit eshte e permbushur me konflikte si te vendasve po ashtu edhe te kolonizuesve. Me 1483 portugezet zbarkojne dhe vendosen pran lumit Congo, ku edhe me vone krijohet Kongo. Shteti i Kongos shtrih ...

                                               

Historia e Antiguas dhe Barbudës

Pikat me interesante ne historine e Antiguas dhe Barbudes: 1870 Antigua dhe Barbuda bashkohen deri 1200 popullzim nga Indianet te ardhur nga pjeset Orinoko 1958 deri 1962 Provinca e federates perendimit indian XIX. heqja e skllaverise sjelle ngad ...

                                               

Historia e Argjentinës

Historia e Argjentines Llogarite se njerezit nga Amerika veriore kane zbritur ne kete pjese te botes diku rreth vitit 15 000 p.e.s Fiset qe banojne ne viset Papma te Argjentines se sotme, si fiset Querandies Het, Tehuelches Aonikenk dhe Gununakün ...

                                               

Historia e Australisë

Fillimi i krijimeve te vendbanimeve ne Australi saktesisht ende nuk dihet. Gjurmet e vendbanimeve gjenden edhe para 120 000 viteve. Aborgjinet jetojne aty se paku qe 50 000 deri 60 000 vite dhe me kete i takojne kultures me te vjeter ne bote. Edh ...

                                               

Historia e Belizës

Historia e Belizes Ne kete pjese ku gjendet Belice diku rreth vitit 2000 p.e.s. kane banuar fisi i lashte maja, pasardhesit e tyre banojne edhe tani ne kete regjion te pasur me burime arkeologjike. Sipas disa burimeve jane gjetur humnera nga kjo ...

                                               

Historia e Bosnjës

Bosnja dhe Hercegovina eshte njeri nga vendet historike ne Evrope, me histori pothuajse te panderprere si nje njesi gjeopolitike qe nga Mesjeta e deri me sot. Ndermjet viteve 1180 dhe 1463 ajo ishte nje mbreteri e pavarur; nga viti 1580 deri ne v ...

                                               

Historia e Brazilit

Historia e Brazilit mund ten dahet ne dy pjese te medha: periudha koloniale qe nga zbulimi prej Portugezeve e deri ne 1822 kur Brazili fitoi pavaresie ga Portugalia dhe periudha kombetare nga pavaresia deri me sot. Gjate periudhes koloniale Brazi ...

                                               

Historia e Gjeorgjisë

Gjeorgjia ka qene shtet i pavarur prej shekullit IV para Krishtit due zhvillimin me te hovshem e arrine ne shekullin e XII. Ne vitin 1555 ndahet ne dy pjesene perendim nen ndikimin e Persise dhe ne lindje nen ndikimin e Turqise. Ne shekulline XIX ...

                                               

Historia e Jemenit

Historia e Jemenit Historia e Jemi te soteshem ndahet mund te ndahet ne dy pjese pasi qe deri vone ishte i ndare ne Republiken Arabe dhe Repbliken Demokaratike. Republika Arabe Pjesa jug-perendimore e Arabise ne antike, pershkake te fushave pjell ...

                                               

Historia e Palaut

Banoret e pare te Palau-t, te ardhur nga Indonezia, u vendosen ne ishull qe ne vitin 1000 p.e.s. Eksploratori Spanjoll Ruy López de Villalobos i zbuloi ishujt ne 1543, por tentativat per ta kolonizuar apo per te krijuar marredhenie tregtare me ba ...

                                               

Historia e Republikës Domenikane

Ujdhesen Hispaniola e ka zbuluar Kristofor Kolumbo ne vitin 1492. Populli Arawak, i cili e ka banuar kete ujdhese, shpejt eshte zhduke. Nga viti 1503 spanjollet ne ujdhese sollen roberit zezak. Francezet dhe Spanjollet ne vitin 1697 e kan nda ujd ...

                                               

Historia e Kolumbisë

Vezhguesit spanjoll ben vezhgimin e pare ne vitin 1950 te udhezuar nga Rodrigo de Bastidas. Kristofer Kolumbolja navigoi afer Karibeve me vitin 1952. Me 1508 Vasco Nuñez de Balboa filloi ta konkuron teritorine e regjionit te Urabás. Ne vitin 1513 ...

                                               

Komiteti i Janinës dhe projekti i kryengritjes çlirimtare kundërosmane (1877)

Lufta ruso-turke krijoi nje gjendje te re per te gjitha kombet e shtypura nga Perandoria Osmane dhe per te gjitha monarkite e Gadishullit Ballkanik. Kudo sundonte bindja se kjo lufte do te perfundonte me disfaten e Portes se Larte. Te gjitha shte ...

                                               

Lufta finlandeze

Lufta finlandeze ishte lufta e cila ndodhi mes mbreterise se Suedise dhe Perandorise Ruse ne vitet 1808-1809.

                                               

Lufta Ruso-Turke (1877-1878)

Me gjithe nxitjet politike qe pati nga Rusia, nga Serbia dhe nga Mali i Zi, Preng Bibe Doda ngurroi te fillonte veprimet luftarake kunder Turqise, derisa Rusia nuk i kishte shpallur lufte asaj. Nderkaq, Serbia e Mali i Zi, me gjithe ndihmen e mad ...

                                               

Çekosllovakia

Çekosllovakia ose Çeko-Sllovakia eshte emri i ish konfederates mes Republikes Çeke dhe Sllovakise. Shperberja e konfederates u be ne menyre paqesore me 1993.

                                               

Gran Colombia

Gran Colombia, "Kolumbia e Madhe") eshte emertimi historiografik per shtetin, i njohur atehere thjesht si Kolumbia, qe perfshinte pjesen me te madhe ne veri te Amerikes Jugore dhe nje pjese te jugut te Amerikes Qendrore nga viti 1819 deri me 1831 ...

                                               

Hilafeti Emevi

Kalifati Emevi ose Omajad ishte i dyti nga kater kalifatet islamike te vendosur pas vdekjes se Muhamedit. Ai udhehiqej nga dinastia Umajad, emri i se ciles vjen nga Umayya in Abd Shams, ster-stergjyshi i kalifatit te pare Umajad. Edhe pse familja ...

                                               

Ilhanati

Ilhanati ishte nje hanat qe u formua ne pjesen jugperendimore te Perandorise Mongole, nen sundimin e diniastse mongole te Hylagut. Eshte themeluar ne shekullin XIII dhe shtrihej kryesisht ne Iran, si dhe ne toka fqinje, si ne Azerbajxhanin dhe pj ...