ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 161
                                               

Adrasti

ADRASTI i biri i Talit, mbretit te Argut, udheheqesit te ekspedites "te shtateve kunder Tebes". Udheheqesi i kesaj ekspedite, i cili fitoi fame me te madhe letrare se sa ushtarake, Adrasti u be me insistimin e dhenduereve te tij, te Polinikut dhe ...

                                               

Agamemnoni

Agamemnoni - mbreti mikenas dhe kryekomandanti i ushtrive te njesuara akease ne luften trojane, i biri i mbretit Atre dhe i gruas se tij, Aeropes. Krenar dhe i madhnueshem, kurse ne lufte trim, por mendjemadh dhe vetjak, ne situata te veshtira i ...

                                               

Amfitrioni

Amfitrioni - mbreti i Tirintit, i biri i mbretit Alke dhe gruas se tij, Hipomenes, njeriu i trimit Herakli. Hyn ne radhet e personazheve me te njohura dhe me te famshme te miteve greke, edhe pse kete nuk e ka merituar me veprat e veta heroike, po ...

                                               

Attalus I

Attalus I, mbiemri Soter drejtoi Pergamon, nje qytet Grek, fillimisht si dinast, me vone si mbret, nga 241 para Krishtit deri ne 197 para Krishtit. Ai ishte kushuriri i dyte dhe djali i adoptuar i Eumenes I ishte e para nga dinastia e Attalidit q ...

                                               

Augeu

Augeu - mbreti i Elides, biri i zotit Heliu dhe i Hirmines, e bija e mbretit Nele. Augeu nuk ka hyre ne mit dhe nga ky edhe ne proverb i cili jeton edhe sot per shkak te pasurise qe e donte me se shumti, por per shkak te papastertise ne shtallat ...

                                               

Burebista

Burebista ishte mbreti i thrakeve dhe geteve. Ai bashkoi fiset Gete dhe Dake per here te pare, dhe sundoi ato nga viti 82 PK dhe 44 PK. Ai udhehoqi plaçkitjet dhe pushtimet ne Evropen Qendrore dhe Juglindore, duke nenshtruar keshtu shumicen e fis ...

                                               

Buzirisi

Buzirisi - mbreti egjiptian, i biri i Poseidonit, zotit te detit dhe Lisianates, mbretereshes egjiptiane. Ngritet ne fron pas vdekjes se gjyshit te tij Epafit, i cili sipas miteve greke ka qene mbreti i pare egjiptian. Posa e merr ai pushtetin, n ...

                                               

Dinastia

Dinastia eshte vargu i monarkeve te se njejtes familje, qe kane sunduar apo vazhdojne te sundojne ne nje vend njeri pas tjetri. Dinastia me fjale tjera eshte dera qe sundon ne nje vend brez pas brezi. Dinasti eshte nje sere sundimtaret qe i perka ...

                                               

Emri "Kliti"

Emri "Kliti" mund te konsiderohet shqiptar. Emrin Kliti e ka mbajtur mbreti ilir, i biri i Bardhylit. Permendet nga burimet me 335 p.e.r. lidhur me perpjekjet per te shkeputur nga sovraniteti maqedon mbreterine ilire te dobesuar pas vdekjes se Ba ...

                                               

Euristeu

EURISTEU - i biri i mbretit Stenel dhe gruas se tij Nikipes, mbret i Mikenes. Jo ralle ndodh qe emri i padronit ta ruaje nga harresa vetem vepra e sherbetorit te tij. Ne rastin e Euristeut kjo ka ndodhur per here te pare ne letersine boterore. Sh ...

                                               

Euriti

Euriti - mbreti ehalas, mesuesi i Herakliut ne gjuajtje me hark. E konsideronin shigjetar me te mire me hark ne bote. Te bijen Jolen flokekuqe, donte ta martonte vetem per ate i cili e fiton ne gara me hark. Kur, me ne fund, pas perpjekjeve te ko ...

                                               

Faruku i Egjiptit

Faruku i Egjiptit ose Faruku I ishte Mbret i Egjiptit. Mbreti Faruk ishte sundimtari i dhjete nga Dinastia e Mehmet Aliut dhe mbret i parafundit ne Mbreterimin e Egjiptit dhe Sudanit, duke pasuar babane e tij, Fuadin I qe vdiq ne 1936 dhe qe isht ...

                                               

Franc Jozef I

Franc Jozef I. nga familja Habsburg-Lothringen ka qene Perandor i Austrise qe nga abdikimi i xhahait te tij Ferdinand I. ne 1848 deri ne vdekjen e tij ne 1916, mbret i Bohemise etj. dhe mbret apostolik i Hungarise.

                                               

Friedrich Barbarossa

Friedrich i njohur si Barbarossa te Ravensburgu ; † 10 qershor 1190 te lumi Saleph, ngat Seleucia) nga Shtepia Fisnike Gjermane Staufer, ka qen prej vitit 1147 deri ne vitin 1152, i njohur me Emrin Friedrich III. Fisniku i Schwaben. Prej vitit 11 ...

                                               

Henri VIII

Henri VIII ishte mbret i Anglise nga 21 prill 1509 deri ne vdekjen e tij. Ai u be Lord dhe me pas mbret i Irlandes madje pretendonte edhe Mbreterine e Frances. Henri ishte monarku i dyte i Dinastise Tudor, pasues i babait te tij, Henri VII.Ai dik ...

                                               

Hipolita

Hiplolita - e bija e Aresit, zotit te luftes dhe dashnores se tij Otrera, mbreteresha e amazoneve. Si shenje e dinjitetit mbreteror ka bartur brezin e bukur te cilin, si deshmi te aterise se vet, ia ka falur Aresi, zoti i luftes. Kete brez e desh ...

                                               

Huniadi

Matthias Corvinus, ne fakt Huniadi i njohur ne kulturen shqiptare si Aleat i Skenderbeut me emrin e tij hungarez Huniadi Mátyás. 1458-1490 Mbret i Mbreterise se Hungarise dhe ishte edhe ne nje bashkim personal i Mbreterise se Kroacise, 1469-1490 ...

                                               

Joachim Murat

Joachim-Napoleon Murat, Marshall dhe admiral i Frances, ishte Duka i Madh i Berg-ut nga 1806-1808 dhe mbret i Napolit nga 1808-1815. Murati, i cili bente pjese ne kavaleri, ishte nje nga gjeneralet me te shquar te periudhes se luftrave napoleonia ...

                                               

Kadmi

Kadmi - i biri i Agenorit, mbretit te Sidonit dhe gruas se tij Telefases, themelues i Tebes ne Beoti. Rinine e kaloi ne Sidon, ne bregun lindor te detit Mesdhe, ne mesin e vellazerve Fenikes, Kiliks, Tas dhe motres Europa. Nje dite ne menyre te p ...

                                               

Karli i Madh

Karli i Madh ose Karli I madh, ishte mbret i frankeve nga 768, mbret i Italise nga 774 dhe i pari Perandor romak ne Europen perendimore qe nga renia e Perandorise Romake te Perendimit tre shekuj me perpara. fiset franke u vendosen ne gali franca ...

                                               

Kreonti

Kreonti - emri i tre mbreterve me fat jofatbardhe: njeri nga miti mbi Jazonin, tjetri nga miti mbi Edipin dhe tjetri nga miti mbi Herakliun. Kreonti i pare, i biri Liketit, ishte mbret ne Korint, i cili i ka ofruar strehim trimit Jazon dhe bashke ...

                                               

Lista e mbretërve të Anglisë

Lista fillon me Alfredin, mbret i Wessex nga 871, duke mposhtur danezet ne vitin 878 duke udhehequr gjer ne krijimin e Mbreterise se Anglise. Alfred deklaroi veten Mbret i Anglise pas çlirimit te Londres nga danezet ne vitin 886.

                                               

Louis XVI

Luigji XVI i familjes Borbone biri i Luigji XV, i quajtur i "Deshiruari", ka qene mbreti i Frances nga viti 1774 deri ne vitin 1791, diten kur i hoqen kuroren. Fillimisht ishte shume i dashur nga populli i tij, ne te cilin shihnin nje shprese me ...

                                               

Luigji XIV

Luigji XIV rrjedh nga familja Borbone ishte i 3-treti mbreti i Frances dhe i Navarra-s nga famiglia Borbone, mbreteroi nga 14 maji 1661 deri ne vdekje. U quajt "Mbreti Diell" ose Mbreti Luigj i madhi. Djali i pare i mbretit Luigji XIII i Frances ...

                                               

Luigji XV

Lui XV, i quajtur i dashuruari lindi ne, ka qene mbreti i Frances nga viti 1715 deri ne vdekje, babai i Luigji XVI. Luigji XV trashegoi fronin mbreteror nga stergjyshi i tij Luigji XIV, ne moshen 5 - vjeçare. Kaloi vitet e para te jetes se tij re ...

                                               

Mago I

Mago I ishte nga viti 550-530 p.e.s. Mbret i Kartagos. Ai ishte themeluesi i fisit te Magonideve, nje nder familjet me te forta te Kartagos. Ky ishte themeluesi i fuqise se Kartagos, sepse hequ milicet e qytetit dhe formoi ushtri me mercenare ne ...

                                               

Mbretëresha Viktoria

Victoria ishte Mbreteresha e Mbreterise se Bashkuar te Britanise se Madhe dhe Irlandes nga 20 qershor 1837 deri ne vdekjen e saj. Me 1 maj 1876, ajo miratoi titullin shtese te Perandorise se Indise.

                                               

Mbretërit e Arabisë Saudite

Mbreti i Arabise Saudite sherben si kreu i shtetit ose kreu i qeverise. Ai eshte kreu i familjes mbreterore. Mbreti zakonisht thirret si Mbrojtesi i Dy Xhamive te Shenjta, nje titull qe nenkupton pushtetin e Arabise Saudite mbi xhamite e Mesxhid ...

                                               

Mbreti Gyanendra i Nepalit

Pavaresisht kronikave te shkelqyera ku jepen veprimtarite e perditshme ne Katmandu, mbretin Gyanendra po e mbulojne rete e zeza. Zyrtarisht ne fron vetem pak kohe me pare, ai hipi ne fron permes forces dhe jo sipas tradites. Ky gjest nuk i jep sh ...

                                               

Menelau

Menelau - i biri i Atreut, mbretit te Mikenes dhe bashkeshortes se tij Europes, mbret i Spartes. Menelau eshte nje nga figurat qendrore te epeve te Homerit: si burre i gruas per shkak te se ciles shpertheu lufta e Trojes edhe me teper si njeri qe ...

                                               

Minosi

Koha e vjeter, shume personazhe nga mitet i ka konsideruar personalitete historike. Disa me plot seriozitet, ndersa te tjeret me dyshime indiferente. Ne rastin e Minosit historianet kane qene te bindur se ne te vertete ka ekzistuar dhe se ka qene ...

                                               

Musa Keita I

Musa Keita erdhi ne pushtet me 1312. Kur u kurorezua, iu dha emri Mansa, qe do te thote mbreti. Ndersa ishte ne pushtet, Mansa Musa zgjeroi kufijte e perandorise se tij te jashtezakonshme. Ai aneksoi qytetin Timbuktu dhe rivendosi pushtetin mbi G ...

                                               

Nikolla I Malit të Zi

Nikolla I Petroviq-Njegosh, i njohur edhe si Knjaz Nikolla dhe Krajl Nikolla, ishte princ i Malit te Zi ne periudhen 1860 - 1910 dhe mbret ne periudhen 1910 - 1918, nga dinastia Petroviq-Njegosh. Trashegoi fronin malazez nga xhaxhai i tij Danillo ...

                                               

Odiseu

Odiseu ose Uliksi ishte nje mbret legjendar ake i Itakes dhe heroi i poezise epike te Homerit, Odiseja. Odiseu gjithashtu luan nje rol kyç ne Iliaden e Homerit dhe ne vepra te tjera ne te njejtin ciklin epik. Biri i Laertit dhe Antikleas, burri i ...

                                               

Othon i Greqisë

Otto, Princi i Bavarise, pasaj Othon, Mbreti i Greqise u shpall mbreti i pare modern i Greqise ne vitin 1832 nen Konventen e Londres dhe Greqia u be nje mbreteri re e pavarur nen mbrojten e Fuqive te Medha. Djali i dyte i mbreti Ludvig te Bavaris ...

                                               

Perseu

Perseu ne greqishten e lashte: Περσεύς eshte nje hero ne mitologjine greke, i biri i mbretit te perendive Zeusit dhe Danae, bija e Acrisius, mbretit te Argos. Nepermjet nenes se tij zbriten nga Linceo dhe Ipermestra, keshtu vellezerit Danao dhe E ...

                                               

Perzeu

Perzeu i biri i Zeusit, zotit suprem dhe i Danese, te bijes se Akriziut, mbretit te Argut. Ishte njeri prej personazheve te rralla mitike, qe nuk ka pasur asnje element negativ, madje as si nofke. Keshtu ai i sherbeu si shembull madje edhe Herakl ...

                                               

Priami

Priami - i biri i Laomedontit, mbretit trojan dhe i gruas se tij Leukipa, mbret i fundit trojan. Ishte trim, bujar i drejte dhe i devoçem. Perkunder kesaj e urrente zoti suprem, Zeusi dhe vendosi qe fisi i tij, ne te ardhmen, mos te sundoje me ne ...

                                               

Samoili

Samoili ishte mbret i Bullgarise, qeverisi nga viti 997 deri ne vitin 1014, ka themeluar dinastine – Comitopuli.

                                               

Sizifi

Sizifi - i biri Eolit, stergjyshit te eoleve, themelues dhe mbret i pare i Korintit, me i mençuri dhe me dinaku prej te gjithe njerezve. Per jeten e tij dime shume pak, por me teper dime mbi vdekjen e tij. Ne te vertete, nuk ka qene variante e Gi ...

                                               

Stefan Dragutini

Stefan Dragutini, i cili sundoi i vetem per nje periudhe te shkurter, pasi ndau tokat nen sundimin e tij ne tri pjese, Helenes i la pronat e bregdetit qe nga jugu i Dubrovnikut deri ne Shkoder, toka keto qe per nje kohe te gjate u njohen si prona ...

                                               

Stefan Dushani

Stefan Urosh IV Dushan Nemanjiqi, ishte Mbret i Serbise nga 8 shtatori 1331 kurse nga prilli 1346 deri ne vdekjen e tij u veteshpall Perandor dhe Autokrat i Serbeve dhe Grekeve. Dushani pushtoi nje pjese te madhe te Evropes juglindore, duke u ber ...

                                               

Teodoriku i Madh

Theodoric the Great ; Stampa:Lang-ang; gjermanisht: Theoderich der Große" ; Stampa:Lang-on; 454 – August 30, 526), was king of the Ostrogoths, ruler of Italy, regent of the Visigoths, and a viceroy of the Roman Empire. His Gothic name "Þiuda reik ...

                                               

Tezeu

Tezeu - i biri i Egjeut, mbretit te Athina ose i Poseidonit, zotit te detit dhe i Etres, princeshes se Troazenes, kreshnik dhe mbret i Athines. Ishte njeri prej kreshnikeve me te medhenj te miteve greke, dhe me te drejte, radhitet menjehere pas H ...

                                               

Violanta e Hungarisë

Violanta e Hungarise ishte Mbreteresha Bashkeshorte e Aragonit dhe gruaja e dyte e Mbretit Xhejms I. Ajo quhej Jolanta ne hungarisht, Iolanda or Violant d’Hongria ne katalunisht dhe Yolana or Violante de Hungria ne spanjisht.

                                               

Xhejmsi I Pushtuesi

Xhejms I pushtuesi ishte Kont i Barcelones, Mbret i Aragonit, Mbret i Valencias, Mbret i Majorkes dhe Lord i Montejierit nga viti 1213 ne vitin 1276. Zoterimi i tij i gjate pa pushimin e Shtepise se Barcelones nga te gjitha anet, ne Valencia nga ...

                                               

Mesjeta

Me mesjete nenkuptojme periudhe te historise evropiane ndermjet lashtesise dhe kohes se Re. Mesjeta krijoi periudhen e mesme ne nje ndarje skematike te historise evropiane ne tre "epoka": Qyteterimi klasik i lashtesise, Mesjeta dhe Kohet moderne. ...

                                               

Bashtina

Bashtina ka qene kategori e prones tokesore ne zoterim vetjak gjate mesjetes. Zoteruesi i bashtines, qe kishte te drejte ta shiste ose ta linte trashegim, ishte i ngarkuar me disa sherbime kundrejt kryezotit feudal. Me zhvillimin e marredhenieve ...

                                               

Perandoria Serbe

Perandoria serbe ishte nje perandori jeteshkurter mesjetare ne gadishullin Ballkanik qe u formua mbas Mbreterise Serbe. Ajo eshte themeluar ne 1346 nga Mbreti Shtefan Urosh IV Dushan, i cili ne menyre te konsiderueshme e zgjeroj shtetin. Ai gjith ...

                                               

Rrethimi i Shkodrës (1474)

Rrethimi i Shkodres i vitit 1474 ishte nje sulm osman kunder Shkodres se kontrolluar nga Venediku ne Arberine Venedikase gjate Luftes se Pare Osmano-Venedikase.