ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 159
                                               

Shkolla Normale Darulmualimin e Shkupit

Shkolla Normale Darulmualimin e Shkupit ka qene nje institucion arsimor dhe edukativ qe ka funksionuar ne Shkup, ne fund te shekullit XIX dhe ne fillim te shekullit XX. Mision primar i saj ka qene pergatitja profesionale e mesimdhenesve.

                                               

Shkolla Normale e Bukureshtit

Shkolla Normale e Bukureshtit e njohur ne gjuhen rumune si Scuola Normale Albaneze ishte nje institucion arsimor i profilit pedagogjik, i themeluar me 10 maj te vitit 1892, ne kryeqytetin e Rumanise, Bukuresht.

                                               

Shtëpia e Gëzimit

Shtepia e Gezimit eshte nje shtepi ne qytetin Mantova te Italise, e cila ne shekullin XV u shenderrua ne nje shkolle te tipit humanist, qe konsiderohet pararendese e shkollave te tjera humaniste evropiane. Objekti ishte prone e markezit te Mantov ...

                                               

Akbar

Akbar lindi me 1552 - 1605 - I madhi Mogul nga India qe nga 1556-ta gjate kohes se arte te perandorise Mogule tentoi qe te lidhte Islamin me Hindizmin.

                                               

Hititët

Hititet ishin nje popull i lashte i Anadollit. Gjuha e tyre hitite i perkiste familjes se gjuheve indoevropiane. Populli hitit formoi mbreterine ne Anadoll me kryeqendren qytetin Hattusa, ne mijevjeçarin e dyte para eres se re. Mbreteria e Hitite ...

                                               

Inxhinieria hidraulike e Qytetërimit të Luginës së Indusit

Qyteterimi i Lashte i Lugines se Indusit ne Azine e jugut, duke perfshire Pakistanin dhe Indine veri-perendimore, ishte i shquar ne inxhinierine hidraulike dhe furnizimin me uje si dhe kanalizimet e mjetet e higjienes qe ishin te parat e llojit t ...

                                               

Perandoria kmere

Perandoria kmere ka qene nje nga perandorite me e fuqishme te Azise juglindore me baze Kamboxhian e sotme, qe lulezoi nga shekulli i 9th deri ne shek e 13th. Perandoria, e cila u formua nga perandoria e meparshme e Chenles sundonte pjeset e Laosi ...

                                               

Perandoria Ruse

Perandoria Ruse ishte nje shtet qe ka ekzistuar prej vitit 1721 deri ne revolucionin e muajit shkurt te vitit 1917. Kjo perandori ishte njera nder perandorite me te medha ne histori, qe perfshinte tre kontinente te botes, dhe ishte e treta perand ...

                                               

Edomi

Edomi eshte emri i vendit dhe i popullit te vendosur fillimisht ne Transjordani, midis Amonit ne veri, Detit te vdekur dhe Araves ne perendim dhe shkretetires arabe ne jug dhe ne lindje. Kufiri i Edomit me ate te Amonit ishte lumi Zered. Kryeqyte ...

                                               

Hebrenjtë në Shqipëri, prania dhe shpëtimi

Hebrenjte ne Shqiperi, prania dhe shpetimi Gjinia: Histori. Autori: Shaban Sinani. Shtepia botuese: "Naimi". Viti i botimit 2009. Faqet e librit 464. ISBN 978-99956-800-2-2 Mbi librin: Ne vitet 1939 kane ekzistuar projekte nderkombetare per kriji ...

                                               

Hebrenjtë në trojet shqiptare

Hebrenjte ne trojet shqiptare Gjinia: Histori. Autori: Edmond Malaj. Shtepia botuese: Qendra e Studimeve Albanologjike. Viti i botimit 2012. Faqet e librit 412. ISBN 978-9928-141-07-1

                                               

Holokausti

Holokausti ishte gjenocidi i hebrenjve evropiane gjate Luftes se Dyte Boterore. Midis viteve 1941 dhe 1945, Gjermania Naziste dhe bashkepunetoret e saj vrane sistematikisht rreth gjashte milion hebrenj ne te gjithe Evropen e pushtuar nga Gjermani ...

                                               

Luftërat e hebrenjve

Lufta e pare judease, ishte e para nga tri kryengritje kunder romakeve. Lufta e dyte ishte lufta e Kitosit qe ndodhi kryesisht ne diaspore, kurse lufta e trete ishte ajo e Bar Kohbes. Kryengritja e madhe filloi me 66 per shkak te gjendjes se tens ...

                                               

Shqiptarët dhe hebrenjtë, mbrojtja dhe shpëtimi

Shqiptaret dhe hebrenjte, mbrojtja dhe shpetimi Gjinia: Histori. Autori: Shaban Sinani. Shtepia botuese: "Naimi". Viti i botimit 2014. Faqet e librit 400. ISBN 978-9928-109-66-8

                                               

Deklarata e 9 Majit

Deklarata e 9 majit 1950 eshte data kur u hodh hapi i pare drejt krijimit te asaj qe sot njihet si BE Bashkimi Evropian. Ministri i Jashtem i Frances, Robert Shuman, lexoi per shtypin nderkombetar nje deklarate ku i bente thirrje Frances, Gjerman ...

                                               

Fortifikimet e kufirit Çekosllovak

Ne fillim te viteve 30 te shekullit te XX u hap nje diskutim per fortifikimin permanent te kufijve te Çekosllovakise. Presidenti i pare, Tomas G. Masaryk, dhe nje grup i ngushte rreth tij e mbeshtesnin kete ide. Ne te njejten kohe u publikuan dis ...

                                               

Historia e Mbretërisë së Bashkuar

Historia e Mbreterise se Bashkuar si nje shtet i njesuar mund te gjurmohet ne histori qe nga viti 1707 me bashkimin politik te Anglise me Skocine, ne mbreterine e bashkuar te quajtur Britania e Madhe. Per kete shtet te ri historiani Simon Schama ...

                                               

Kriza lindore dhe lëvizja shqiptare

Gjate viteve 70 te shek. XIX u duk qarte se politika 40-vjeçare tanzimatiste e qarqeve sunduese osmane nuk arriti te ndalte procesin e shthurjes se metejshme te perandorise se sulltaneve. Plogeshtia e struktures shteterore, arbitrariteti i hallka ...

                                               

Luftërat në Jugosllavi

Lufterat jugosllave ishin nje seri e lufte ne territorin e ish-Jugosllavi ne fund te shekullit 20 e cila çoi ne shperberjen e shteteve jugosllave. Ne detaje, ajo eshte Lufta Dhjete Diteshe ne Slloveni 1991, Lufta per pavaresi kroate 1991-1995, Lu ...

                                               

Mbretëria e Sardenjës

Mbreteria e Sardenjes eshte emertimi i shteteve te Savojes, ish-shtetit evropian, midis viteve 1720 dhe 1861. Titulli i Mbretise te Sardenjes u mor nga Duket e Savojes si pasoje e shperberjes se detyruar te Mbreterise se Sicilise ne Austri nga Sa ...

                                               

Romantizmi në kulturën europiane

Stampa:Grisje Mes shekujve XVII-XIX, ne Evrope filloi te shfaqej nje levizje re kulturore, e cila u quajt romantizem. Me kalimin e kohes, romantizmi mori perhapje te gjere ne shumicen e vendeve te Evropes. Kjo levizje u shfaq ne kulture ne art, s ...

                                               

Akadi

Akadi ishte nje nga qytetet kryesore, se bashku me Babilonine dhe Erekun, qe i themeloi Nimrodi. Quhej edhe Agade. Mbishkrimet tregojne se atje lulezoi nje dinasti e hershme semitike e themeluar nga Sargoni I rreth vitit 2350 p.e.s. Ne ate kohe A ...

                                               

Alba Longa

Alba Longa - Kryevendi me i vjeter i lidhjes se fiseve latine, prane prockes se Liqenit Albaner See. Sot Castel Gandolfo. Sipas thenjeve te Ascanius-it i eshte ngritur te birit te Eneas, me 640 p.e.s. nga romaket eshte shkaterruar.

                                               

Amorasit

Nje popull kananas shpeshhere i shenuar ndermjet hititeve dhe perizasve, ne kundershtim me izraelitet. Amorasit ishin te shperndare neper malesine ne te dy anet e Jordanit. Abrahami kishte lidhur beselidhje me amorasit e Hebronit, dhe me ndihmen ...

                                               

Asiria

Asiria ishte mbreteri ne lindjen e afert, me rrenje nga tokat rreth mesit te lumit Tiger, e cila me shpejtesi shtroje ndikimin e vete. Ngritja e pare e kesaj mbreterie u be ne shekullin XX p.e.sone ; ndersa gjate shekulljve XIII dhe XII p.e.sone ...

                                               

Banja e Madhe e Mohenjo-daro-s

Banja e Madhe ne Mohenjo-daros mund te jete e para e llojit te saj ne periudhen para-historike. Ky qytet para-historik kishte me shume se 700 puse dhe shumica e shtepive te tij kishin te pakten nje pus privat. Banja e Madhe ne Mohenjo-daro eshte ...

                                               

Beteja e Dyrrahut

Beteja e Dyrrhachium u zhvillua me 10 korrik te vitit 48 p. e. s. ne Dyrrah, i cili ishte emri antik i qytetit te Durresit. Ne kete beteje gjenerali Gnaeus Pompeius Magnus mundi rivalin e tij gjeneralin Gaius Julius Caesar. Cezari me pare e kisht ...

                                               

Biblioteka e Pergamumit

E themeluar diku para Epokes Helenistike, Pergamumi ose Pergamoni ishte nje qytet i rendesishem antik grek, qe ndodhet ne Anadoll. Tani eshte vendi i qytetit modern turk, Bergama. Udhehequr nga dinastia Attalid, qyteti u ngrit si nje qender admin ...

                                               

Ebla

Ebla ishte nder mbreterite me te hershme ne Siri. Sot germadhat e saj ndodhen afro 55 km ne jug-perendim te Alepos ne Siri. Ebla ishte qender e rendesishme ne mijevjeçarin e trete dhe ne gjysmen e pare te mijevjeçarit te dyte. Zbulimet arkeologji ...

                                               

Edesa

Edessa ishte nje qytet ne Mesopotamine Eperme, e themeluar ne nje lokacion te meparshem nga Seleucus I Nicator ca. 302 pes. Ishte gjithashtu i njohur si Antiochia ne Callirhoe nga shekulli i 2 para Krishtit. Ajo ishte kryeqyteti i mbreterise gjys ...

                                               

Elami

Vend ne lindje te Babilonise dhe qyteterim i pare i Persise me kryeqytet ne Shushan, megjithese gjuha e Elamit eshte me e lashte se ajo e Persise. Elami nuk mund te dale ne krye me Sumerin dhe Akadin. Qe nga shek. XIII kishte perleshje me Asirine ...

                                               

Frigjia

Ne lashtesi Frigjia ishte nje mbreteri ne krahinen qendrore te Anadollise. Gjate epokes heroike te mitologjise greke, disa mbreter legjendare ishin banoret e Frigjise: Gordias, nyjen te cilit e preu Aleksandri i Madh, Midasi, qe ktheu ne ar gjith ...

                                               

Gai Plin Sekundi

Gai Plin Sekundi C. Plini Secundi I quajtur Plini plak, per dallim nga nip i tij Gai Plini Sekundi i Riu, ishte shkrimtar dhe burre shteti. U lind ne Novum Komum, te Italise se veriut diku ne vitin 23 ose 24. Gjate jetes se tij, punoi ne zyra te ...

                                               

Hamilkar Barkas

Hamilkar Barkas ishte nje gjenerale Kartagjenas me emer te larte. Jashte veprimeve te tij ishte bere i njohur edhe si baba i Hanibalit, sepse Hanibali ne Luften e Dyte Punike veq sa se shkaterroj Perandorine Romake.

                                               

Hasdrubal Barkas

Hasdrubal Barkas ishte nje prej djemve te Hamilkar Barkas dhe vella i Hanibalit dhe i Magos. Hasdrubal Barkas ishte kryegjeneral i ushtrise Kartagjenase ne Spanje prej vitit 218 p.e.s. deri 208 p.e.s. pasi qe vellau i tij shkoi ne Itali. Pas pak ...

                                               

Hasdrubali (biri i Hanos)

Hasdrubali ishte nje gjeneral Kartagjenas. Ishte njeri prej tre gjeneraleve qe luftuan kunder Markus Atilius Regulus ne Adys afer Kartagos. Hasdrubali ne vitin 254 p.e.s. eshte quar me nje ushtri domethenese ne ishullin e Sicilise, por atje u mpo ...

                                               

Hasdrubali (Kartagjena)

Hasdrubali ndryshe edhe Hasdrubali i bukur ", ishte nje gjeneral Kartagjenas. Ishte dhendri i Hamilkar Barkasit, e shoqeroi ate ne Spanje me 237 p.e.s. dhe kur u vra Hamilkar Barkas ky hyri ne vend te tij. Hasdrubali zgjodhi nje konflikt te Numid ...

                                               

Hierapolisi

Hierapolisi eshte emer i dy qyteteve te njohura antike. Njeri ekziston sot nen emrin Pamukkale ne Turqi dhe tjetri ne Siri, si duket i zhdukur por qe me pare ishte emertuar Mabbig. Hierapolisi antik qe sot quhet Pamuk-kale duket te jete themeluar ...

                                               

Hispania

Hispania ishte emri latin i Gadishullit Iberik ne antik. Emri Hispani rrjedh ndoshta nga fjala feneciane I-Shapan-im ngase ata pan lepuj duke menduar se ishin shlife.

                                               

Hurrianët

Hurrianet ishin nje popull i epokes se bronxit ne Lindjen e Afert. Ata banonin ne Anadolline dhe ne Mesopotamine veriore. Kryeqyteti i tyre ishte Urkesh. Kombi me i madh hurian ishte mbreteria shume-etnike e Mitanise, ku mitanasit formonin nje sh ...

                                               

Marrëdhëniet Iliro-Maqedonase

Marredheniet Iliro-Maqedonase Ne vitin 359 Maqedonia mundi te dale perseri ne fushe te betejes kunder ilireve, por tani ajo e kishte kapercyer gjendjen e kaosit te brendshem politik dhe kishte menjanuar rrezikun e sulmit nga kundershtaret e tjere ...

                                               

Kornel Nepoti

Kornel Nepoti Cornelii Nepotis Eshte historian dhe shkrimtar romak me prejardhje nga Longobardia. Ai jetoi ne Rome por rrinte larg jetes politike e administrative romake. Ishte mik i Ciceronit, poetit te shquar Katulit dhe pronarit te njohur roma ...

                                               

Lidhja molose

Lidhja molose Struktura e saj organizative gjate sundimit te Alketes, birit te Tharypes, shteti molos mori zhvillim te metejshem. Nuk eshte percaktuar me saktesi se ne ç’kohe dhe ne ç’rrethana e trashegoi fronin. Dihet se ne vitin 385 p.e.sone ai ...

                                               

Lucio Giunio Moderato Columella

Lucio Giunio Moderato Columella i njohur si Kolumela dhe i lindur ne ishte nje shkrimtar romak i bujqesise. Pas karrieres ne ushtri, filloi veprimtarine si shkrimtar. Vepra e tij eshte traktati i njohur "De re rustica", ne dymbedhjete vellime, i ...

                                               

Mbretëria e Hititëve

Hititet ishin popull i lashte i Anadollit qe themeluan nje perandori te perqendruar ne Hatusa ne Anadolline qendrore rreth 1600. Perandoria arriti kulmin e saj rreth 1550 nen sundimin e mbretit Suppiluliuma I, kur ajo rrethoi nje siperfaqe qe per ...

                                               

Shteti i akadeve

Qyteterimi i lashte i Mesopotamise perfshinte kater periudha kryesore: sumero akade ;babilonase ;asiriane dhe babilonase e re. Ne mijevjecarin e ||| pr.K. ne Sumeri u be bashkimi i shteteve nen kryesine e qytetit Ur. Ky bashkim ishte i dobet dhe ...

                                               

Tempulli i Artemidës në Efes

Tempulli i Artemides i njohur gjithashtu edhe si Tempulli i Dianes, ishte nje tempull kushtuar nje forme te lashte dhe lokale te perendeshes Artemis. Ajo ndodhej ne qytetin bregdetar te Detit Egje, Efes. Tempulli u rindertua plotesisht dy here, n ...

                                               

Urartu

Urartu ishte nje mbreteri prej epokes se hekurit qe ndodhej ne malet e Turqise dhe Armenise me qender prane liqenit Van. Mbreteria u ngrit ne fuqi ne mes te shek. IX, por e pushtuan medasit ne fillim te shek. VI. Trashegimtaret e mbreterise ishin ...

                                               

Vullnetarët shqiptarë në luftën civile spanjolle

Vullnetaret shqiptare ne luften civile spanjolle ishin rreth 34 te rinj shqiptare te cilet bene pjese ne armaten e 60.000 vullnetareve nderkombetare nga 53 vende te botes.

                                               

Albanët (familje)

Familja Albani e ka prejardhjen nga familja fisnike e Mikel Laçit, nga Laçi i Kurbinit. Mikel Laçi pati dy djem Giorgio dhe Filippo di Michele de’ Lazi, ish luftetare nen urdhrat e Skenderbeut te cilet u vendosen ne Urbino, ku Federico dhe Guidob ...