ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 158
                                               

Nijazi Azemi

Nijazi Ramush Azemi Kom. Mjekrra i lindur 15.06.1970 - 26.03.2001 Z.O. e Presheves - Brigada 115. Nijazi Azemi- Kom. Mjekrra ne kuader te Z.O. te Presheves ishte ushtaraku me pozicion Hirarkis si Zavens Komandant i Z.O. te Pesheves fillimisht ne ...

                                               

Nuhi Berisha

Nuhi Berisha, u lind me 3 tetor 1961 ne Svirce te Dardanes. Shkollen fillore e kreu ne vendlindje, gjimnazin ne Gjilan, ndersa Fakultetin juridik dhe te Kultures fizike i vijoi ne Prishtine. Ishte nxenes dhe student i shkelqyshem. Nuhiu kishte vi ...

                                               

Pandeli Jorgo Zhupa

lindi me 15 shtator 1946 ne Jorgucat te Gjirokastres. Ka mbaruar Akademine e Forcave Ajrore dhe ka kryer detyren e teknikut-fluturues me helikopterin Mi-4. Gjate nje misioni humanitar me 22 nentor 1989, ra ne krye te detyres. Me vendim te Keshill ...

                                               

Prek Cali

Preke Cali ishte vojvode i Selces se malit te Kelmendit te Malesise se Madhe. Me 25 qershor 1993, Presidenti i Republikes i akordoi medaljen "Martir i Demokracise".

                                               

Agim Ramadani

Agim Ramadani i njohur ndryshe me nofken Katana, ishte njeri prej komandanteve me te shquar dhe me aktive te Ushtrise Çlirimtare te Kosoves si dhe komandant i Zones Operative te Dukagjinit, gjegjesisht i Koshares. Lindi me 3 Maj 1963 ne fshatin Z ...

                                               

Salih Muqaku

Salih Krasniqi, i njohur nga shoket si Salih Muqaku apo Rrufeja, u lind ne fshatin Nekovc me 24.04.1962. Salih Muqaku rrjedh nga nje familje patriotike, i rritur e i edukuar neper odat Drenicake, ishte daja i Heroit te Kosoves Imer Alushanit dhe ...

                                               

Sami Ukshini

Sami Nevzad Ukshini i lindur me 23.12.1978 – 14.05.2001 Z.O e Presheves Brigada 113 -Sami Ukshini ishte luftetare ne brigaden 113 Ibrahim Fejzullahu mori pjese ne shume beteja te luftes si ne Shoshaje,Caravajke,Bukoc dhe ne Rahovice ishte ne njei ...

                                               

Selver Kryeziu

Selver Bajram Kryeziu u lind ne Rogane me 5 nentor 1969, shkollen fillore dhe gjimnazin i kreu ne vendlindje,pas kryerjes se gjimnazit merr ftesen per sherbim ushtarak ne Armaten Jugoslave, ne pamundesi dhe mungese per t’u larguar jasht vendit, p ...

                                               

Sevdail IdriZi

Sevdail Shefki Idrizi Kom. Guri i lindur me 01.05.1973 – 29.10.2001 Z.O.P. Brigada 113 Sevdaili ishte pjesemarres ne tri luftrat UÇK – UÇPMB dhe UÇK-se te Maqedonise ne luften e UÇPMB-se ishte pergjegjes i logjistikes per anen e koridorit te Lugi ...

                                               

Simon Gjeta

Simon Gjon Gjeta, ishte nje polic shqiptar, "Deshmor i Atdheut" eshte me origjine nga Mirdita, Shqiperi. Ai ishte diplomuar ne Shkollen Ushtarake "Skenderbej" dhe me tej ishte angazhuar ne radhet e Policise se Shtetit, duke u bere pjese e efektiv ...

                                               

Shaban Ukshini

Shaban Rexhep Ukshini Kom. Terri i lindur me 10.11.1969 – 14.05.2001 Z.O.Presheves Brigada 113 Shabani ishte nje nder themeluesit e pare te UÇPMB-se ishte aktiv edhe gjat pergaditjeve per lufte,mori pjese edhe ne sigurimin e armatimit dhe strehim ...

                                               

Shahin Toci

Patrioti i madh shqiptar Shahin Toçi lindi me 15 prill te vitit 1914 ne fshatin Urxalle te Matit ne nje familje te thjeshte, bujare dhe te beses, ku brez pas breza ne kete familje u trasheguan vlera te patriotizmit te vertete. Stergjyshi dhe gjys ...

                                               

Shkëlzen Haradinaj

Shkelzen Haradinaj ishte nje Ushtar dhe Komandant i Ushtrise Çlirimtare te Kosoves i cili ra deshmore gjate betejes kunder forcave serbe ne Malet e Maznikut afer Deçanit. Me te mesuar per sulmin nga forcat serbe ndaj Adem Jasharit dhe familjes se ...

                                               

Vat Gjeloshi

Vat Gjeloshi, lindi pranvere te vitit 1870-te, ne Mekshaj te Abatit te Shales, ne Treven e Dukagjinit te Shkoders, i vllaznis se Pecnikes. Ai lindi dhe u rrit ne nje kulle tipike Dukagjinase, duke kene pasues i nje familje me tradita te lashta pa ...

                                               

Xhavit Haziri

Xhavit Haziri ka lindur me 3 shtator te vitit 1960 ne fshatin Druar te Vushtrrise. Deshmor shqiptar i Luftes se Kosoves. Ai mban titullin "Hero i Kosoves".

                                               

Eneida

Eneida eshte nje veper epike latine e poetit romak Pubel Vergil Maroni e shkruar rreth viteve 29 dhe 19 p.e.s., qe tregon historite legjendare te Ené Ankiziadit, nje princ Dardan i Trojes, qe udhetoi per ne Itali, ku u be dhe parardhesi i Romakev ...

                                               

Fleta e pranimit të sulmit në Londër

El Kaida Fleta e pranimit te sulmit ne Londer Me rastin e shperthimeve ne Londer me 7 korrik 2005, organizata El Kaida me nje flete te shikuar shpesh sipas Spiegel Online ka prezantuar kete flete ne te cilen shkruan: "Gezohuni, bashkesia mysliman ...

                                               

Gjeorgjiket

Georgicon ose Gjeorgjiket ose Georgica eshte nje poeme mbi bujqesine e poetit romak Vergili. Ne kete poeme antike autori bene perpjekje per te pergjithesuar njohurit mbi ekonomin fshatare. Poema pershkrohet nga nje fryme dashurie e sinqerte e aut ...

                                               

Historia e Përgjithshëm Zhuang

Historia e Pergjithshem Zhuang eshte liber i shkruar nga Huang Xianfan dhe studentet e tij. Etnike Shtepia botuese e Guangxi, botimi i librit maj 1988. Libri i ka 882 faqe dhe eshte e pajisur me te rendesishme etnike te shperndarjes chart.

                                               

Historitë e Polibit

Historiae "Historiae" eshte nje permbledhje e historianit grek Polibi. Kjo veper eshte vepra e pare e historise boterore e kohes antike dhe perbehet nga 40 libra nga te cilat pese librat e pare jane ruajtur ndersa nga te tjerat kane mbetur vetem ...

                                               

Historitë e Thukididit

Historite e Thukididit Eshte nje veper e Thukididit e cila pershkruan luften e Peloponezit gjer ne vitin 411 p.e.s. Vepra perbehet nga tete libra. Ne librin e pare, pas hyrjes, ne te cilen autori flet per qellimin e vepres se tij, ndjek e ashtuqu ...

                                               

Iliada

Iliada ose Kenga e Ilionit, eshte nje poeme epike greke e lashte, ne heksameter daktilik, tradicionalisht e atribuar Homerit. Vendosur gjate Luftes se Trojes – rrethimi dhjetevjeçar i qytetit te Trojes nga nje koalicion i shteteve ake – tregon pe ...

                                               

Itinerari

Itinaret jane lista rrugesh dhe harta gjeografke, ne te cilat jane te shenuara drejtimet qe ndiqnin rruget, stacionet e tyre dhe largesit midis tyre. Itinaret kane gjetur zbatm ne kohen e zhvillimit te organiar te sistemit rrugore ne perandoin ro ...

                                               

Kararnameja

Kararnameja e Lidhjes se Prizrenit eshte dokumenti ku u rradhiten vendimet qe perfaqesonin qendrimet e 47 perfaqesuesve muslimane nga kazate e Prizrenit, Gjakoves, Pejes, Gucise, Novipazarit, Senices, Plevles, Mitrovices, Vuçiternes, Prishtines, ...

                                               

Krerët e Malësis kundra invasionit Malazez

Kryetaret e Malesise kunder Invasionit Malazez jane titulli i dokumentit te gjetur ne Arkivat Kombetare ne Londer nga viti 1912, ku kreret e Malesise Malesi nenshkruan nje memorandum per fuqite evropiane qe kerkonin ndihme per te ndalur pushtimin ...

                                               

Letrat e Ciceros

Letrat e Ciceros Epistolae Jane nje permbledhje letrash te autorit te antikes Cicero. Keto letra permbajne te dhena te ndryshme per perandorine romake si dhe tregojne marredheniet shoqerore nga shoqerite ne te cilat kishte jetuar autori. Nder let ...

                                               

Ligjëratat e Ciceros

Ligjeratat e Ciceros Orationes Jane permbledhje fjalimesh te mbajtura nga autori antike Ciceroni. Keto fjalime ai i kishte mbajtur si burre shteti dhe si avokat. Keto fjalime dallohen per fuqine bindese dhe per forcen terheqese te fjales. Autori ...

                                               

Marrëveshja Titoni-Venizello

Marreveshja Titoni-Venizello ishte marreveshje e fshehte e perfunduar midis qeverive italiane e greke per ndarjen midis tyre te Shqiperise, te Azise se Vogel Perendimore etj. E nenshkruan ministri i Jashtem italian T. Titoni dhe kryeministri grek ...

                                               

Mbi luftën civile

Mbi luften civile De bello civile Eshte nje veper e ushtarakut dhe shkrimarit romak Cezari. Autori ne kete veper perdor nje stil qe mund te merret si shembullor per thjeshtesi e qartesin e gjuhes. Me nje anesheri autori pershkron luften civile dh ...

                                               

Mbi luftën Gale

De bello Gallico ose Bellum Gallicum eshte nje veper e ushtarakut, shkrimarit dhe perandorit romak Cezari. Autori ne kete veper perdor nje stil qe mund te merret si shembullor per thjeshtesi e qartesine e gjuhes. Prezentimi i vepres eshte terheqe ...

                                               

Ndarja e Shqipërisë sipas Strabonit

Administrimi romak ne Maqedoni dhe ne trevat e Ilireve-Maqedonia, Iliria dhe Epiri, duke nisur nga viti 147 para Kr., ne vend te mbreterve apo te pretoreve, kishin veçse prokonsuj ose magjistrate romake si guvernatore. Keta guvernatore padyshim q ...

                                               

Nënshkrimi i Manastirit

Nenshkrimi i Manastirit eshte nenshkrim i vitit 1015-1016 i mbretiti bullgar Ivan Vlladisllav, nip i mbretit Samoil. Ne vitin 1956 ky nenshkrim eshte gjetur kur u rrenua xhamija e Çaushit ne Manastir, ne Republiken e Maqedonise. Sot ruhet ne muze ...

                                               

Nostra Ætate

Nostra Ætate eshte nje shpallje e nje prej dokumenteve te Keshillit te dyte Vatikanor te kishes katolike romake. Kjo deklarate u miratua nga 2.221 peshkope dhe u botua me 28 tetor 1965. Ne kete deklarate trajtohet mirekuptimi nderfetar mes katoli ...

                                               

Odiseja

Odiseja eshte nje nga dy poemat epike greke te lashte te atribuara Homerit. Eshte pjeserisht nje vazhdim i Iliades, vepra tjeter qe i atribuohet Homerit. Odiseja eshte thelbesore per kanunin modern perendimor; eshte vepra e dyte me e vjeter e let ...

                                               

Scymni Orbis Descriptio

Pershkrimi i botes "Periegesis" apo latinisht Orbis Descriptio Pershkrimi i botes eshte nje veper e cila pa te drejte i atribohet gjeografit helene Skymnit. Kjo veper eshte perpiluar si duket ne shekullin e I p.e.s dhe nga kjo ane mbetur vetem di ...

                                               

Strabonis Geographica

Gjeografia, eshte veper nga antika e shkruar nga gjeografi dhe historiani grek Straboni. Kete veper autori e ka bazuar nga vrojtimet e tij, te cilat i mbeshtet ne shkrimet e autoreve antik Artemidori, Eratosthenit, Apollodorit. Vepra ne fjale esh ...

                                               

Traktati i Bukureshtit (1913)

Traktati i Bukureshtit, traktat paqeje mes paleve luftuese ne Luften e Dyte Ballkanike, u nenshkrua me date 10 gusht 1913, nga delegatet e Bullgarise, Rumanise, Serbise, Malit te Zi dhe Greqise. Meqenese Bullgaria ishte izoluar nga te gjitha anet ...

                                               

Traktati i fshehtë i Londrës

Traktati i fshehte i Londres ishte marreveshje e fshehte e perfunduar midis fuqive te Antantes dhe qeverise italiane per te plotesuar pretendimet e imperializmit italian ne Shqiperi dhe lakmite ekspansioniste te Serbise, Malit te Zi dhe Greqise. ...

                                               

Varronis De re rustica

Traktate mbi ekonomin fshatare Eshte veper e shperndare ne tre libra e Varroni autorit me prodhimtare te kohes antike. Kete veper autori e ka shkruar nenje moshe te thyer dhe vepra eshte ne trajt dialogu. Autori aty jepe mendime e vleshme mbi kul ...

                                               

Elisabeta e Austrisë

Elisabeth Amalie Eugenie e Bavarise, e njohur edhe si Princesha Sisi, e lindur si dukeshe e Bavarise, ishte Perandoresha e Austrise, Mbreteresha e Hungarise dhe Mbreteresha Apostolik e Bohemis dhe e Kroacise dhe bashkeshorte e Franc Jozefit te Au ...

                                               

Susan Cullen-Ward

Suzana Cullen formalisht Mbretnesha e Shqiptareve Suzana, lindi me 28 janar 1941 ne Sidnei te Australise - 17 korrik 2004 Tirane. Mbreteresha Suzane pati nje djale me Leka Zogu I, Princin Leka.

                                               

Akademia e Platonit

Akademia e Platonit u themelua nga Platoni rreth vitit 387 p.e.s. ne Athine. Aristoteli ka studiuar aty per njezet vjet para se ta themelonte shkollen e tij, Liceumin antik. Akademia vazhdoi aktivitetin e saj gjate gjithe periudhes helene si nje ...

                                               

Intelektualizmi

Intelektualizmi tregon perdorimin, zhvillimin dhe ushtrimin e intelektit ; praktika te qenurit intelektual ; dhe "Jeta e mendjes". Ne fushen e filozofise, "intelektualizmi" here pas here eshte sinonim i racionalizmit ", domethene njohuri qe rrjed ...

                                               

Kopshti i parë i fëmijëve në Shtetet e Bashkuara

Kopshti i pare i femijeve ne Watertown, Wisconsin eshte ndertesa ne cilen filloi punen kopshti i pare i femijeve ne Shtetet e Bashkuara, qe ne vitin 1856. Ai u shtua ne Regjistrin Kombetar te Vendeve Historike ne vitin 1972 per shkak te rendesise ...

                                               

Liceu

Liceu eshte nje kategori e institucioneve te arsimit i percaktuar ne kuader te sistemit arsimor te shume vendeve te botes, kryesisht ne Evrope. Perkufizimi varion midis shteteve; zakonisht liceu eshte nje lloj i shkolles se mesme.

                                               

Normalja e Elbasanit

Normalja e Elbasanit, e hapur ne dhjetor te vitit 1909, eshte shkolla e pare e arsimit profesional arsimor ne gjuhen shqipe, e krijuar ne baze te vendimeve te Kongresit te Elbasanit, i cili ishte mbajtur tre muaj me pare ne po ate vit.

                                               

Paideia

Paidea ose paedeia ne kulturen e Greqise se lashte dhe me vone ne boten greko-romake eshte nje shprehje e cila i referohet formimit, edukimit dhe arsimit si ne aspektin fizik ashtu edhe ne aspektin shpirteror te anetarit ideal te polisit ose shte ...

                                               

Plani Dalton

Plani Dalton eshte nje koncept arsimor i krijuar nga Helen Parkhurst. Ajo eshte frymezuar nga fermentimi intelektual ne fund te shekullit XX. Mendimtaret arsimore si Maria Montessori dhe John Dewey ndikuan ne pikepamjet e Helen Parkhurst gjersa a ...

                                               

Plani i Jenës

Plani i Jenes eshte nje koncept dhe sistem i organizimit te mesimdhenies i themeluar nga gjerman pedagogut Peter Petersen mes viteve 1923 - 1927. Termi JenaPlan u krijua nga komiteti i Londres per pergatitjen e takimit te 4-te Burses se Edukimit ...

                                               

Shkollat e manastireve

Shkollat e manastireve se bashku me shkollat e katedraleve, ishin institucionet me te rendesishme te arsimit te larte mesjetar evropian qe nga fillimi i mesjetes e deri ne shekullin XII. Duke filluar me programin arsimor te Casiodorit, kurrikula ...