ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 157
                                               

Klaudi

Klaudi - ushtarak, perandor romak - ilire nga Dardania. Perandori Klaud 45 - 54 U lind ne nje qytet te Dardanise Kosove, ishte nder te paret perandore Ilire. Sipas burimeve fetare krishtere ai i kishte ndjekur te krishteret pershkak se ata te nxi ...

                                               

Klaudi II

xnx.com? - 270 Klaudi II ishte nje Perandor Romak me prejardhje Ilire. Karrieren e tij e filloi si nje ushtar i thjeshte. Mbas disa rezulltateve u be komandant i ushtrise qe ishte vendosur ne Pavia. Me 268 ai hipi ne fron si dhe si perandore ai u ...

                                               

Kliti

Kliti ishte mbret ilir, i biri i Bardhylit. Permendet nga burimet me 335 p.e.s. lidhur me perpjekjet per te shkeputur nga sovraniteti maqedon mbreterine ilire te dobesuar pas vdekjes se Bardhylit me 357. Kliti zgjodhi vitin 335 si momentin me te ...

                                               

Komiteti i Janinës

Komiteti i Janines u formua ne Janine ne maj te vitit 1877, ne krye te cilit vu Abdyl Frasheri, nje nga ideologet, diplomatet dhe organizatoret me te shquar te Rilindjes Kombetare Shqiptare. Ne kete Komitet benin pjese personalitete, qe perfaqeso ...

                                               

Konferenca e Stambollit

Konferenca e Stambollit e fuqive te medha u mbajt ne Stamboll, nga 23 dhjetor 1876 deri me 20 janar 1877. Pas rebelimit e Hercegovine i cili filloi ne 1875, dhe kryengritjes bullgare ne prill 1876, fuqite e medha rane dakord lidhur me nje projekt ...

                                               

Konferenca Glassboro

"Konferenca Glassboro" thirret takimi treditesh i presidentit amerikan, Lyndon B. Johnson, me kryeministrit sovjetik, Alexei Kosygin, ne Glassboro te New Jerseyt. Ne konference u shtjelluan shqetesimet e dy superfuqive te luftes se ftohte.

                                               

Kongresi

Kongresi eshte nje takim formal i perfaqesuesve te kombeve te ndryshme, shteteve perberese, organizatave ose grupeve shkencore e profesionale. Termi, qe fillimisht tregonte nje fjalim gjate betejes ne Mesjete, rrjedh nga kongresi latin.

                                               

Kongresi i Dytë i Napolit

Kongresi i Dyte i Napolit u mbajt me 29 prill te vitit 1901 me nismen e arberesheve te Italise. Kongresi nuk doli jashte kuadrit gjuhesor, madje diskutoi kryesisht çeshtjen e alfabetit unik te shqipes, duke shtruar nevojen e nje alfabeti latin qe ...

                                               

Kongresi i Minoritetit Shqiptar të Greqisë

Kongresi i Minoritetit Shqiptar te Greqise qe u mbajt ne shtator te vitit 1945 miratoi nje rezolute te cilen ia dergoi Konferences se Ministrave te jashtem te vendeve aleate.

                                               

Kosova sprovë e ndërgjegjes mjekësore

Kosova, sprove e ndergjegjes mjekesore ishte simpozium qe u mbajt ne Zagreb me 9 qershor te vitit 1990, ne sallen "Drustveni Dom" ne Kaptol. Ky simpozium u organizua si pergjigje ndaj dy raporteve federative, qe ishin perpiluar per helmimet ne Ko ...

                                               

Krahina Socialiste Autonome e Kosovës

Krahina Socialiste Autonome e Kosoves, e njohur edhe me shkurtesen KSA e Kosoves, ishe zgjedhja administrative e nje pjese te territorit te Kosoves qe nga viti 1968 deri ne shperberjen e Republikes Socialiste Federative te Jugosllavise ne vitin 1 ...

                                               

Kulla Albashaj

Kulla Albashaj apo Kulla Kukle ishte nje kulle qe ngrihej ne lartesine e qafave te Çorrogjafit mbi rrugen Berat - Janine. Kulla ishte e rrethuar me mure e hendeqe mbrojtese, me anekse ahuresh dhe me bahçe e livadhe. Ishte nje bine e forte trekate ...

                                               

Kuvendi i Gjakovës

Viti 1902 shenoi nje ngritje te re te levizjes kombtare ne Vilajetin e Kosoves, kur u shtruan perseri kerkesat per autonomine e vendit. Kjo faze e levizjes kombtare ishte e lidhur me forcimin e zgjedhes osmane dhe me nderhyrjet e Fuqive te Medha ...

                                               

Lekë Dushmani

Leke Dushmani ka qene nje fisnik arberor nga familja Dushmani, nder themeluesit e Lidhjes se Lezhes Si anetar i familjes Dushmani, dihet se Zadrima qe nder zoterimet e tij. Neper dokumentet venedikase permendet bashke kusheririn e tij Damianin si ...

                                               

Lëvizja e kaçakëve

Levizja Kaçake lindi si forme e rezistences kunder pushtuesit te huja. Me kete emer njihet ne perioden turke ne shkeullin XV-XVI, e cila kishte me teper karakter ekonomik se sa politik. Kjo levizje vjen duke u shtuar gjithnji me teper dhe mer for ...

                                               

Lufta e Dytë Ballkanike

Lufta e Dyte Ballkanike filloi kur Serbia, Greqia dhe Rumania paten mosmarrveshje me Bullgarine per ndarjen e rajonit pas pushtimit te perbashket te Maqedonise. Me 1 qershor 1913, Serbia dhe Greqia ben aleance kunder Bullgarise gje e cila çoi ne ...

                                               

Masakra e Shahoviqit

Masakra e Shahoviqit kunder sanxhalinjeve ne Shahoviq eshte kryer me 9 dhe 10 nentor 1924. Ne pjesen Malazeze te Sanxhakut te Pazarit te Ri,ne luginen e Vraneshit, te cilen e prene lumi Lubovixha shtrihen vendbanimet Pavino Pole dhe Tomasheva. Ba ...

                                               

Maxwell Taylor

Maxwell Taylor gjeneral dhe diplomat amerikan nga mesi i shekullit te XX-te. Maksuel Tajlor ka hyre ne historine e ushtrise amerikane si drejtues i forcave amerikane ne luften e Korese.

                                               

Metaliku Ulpiani

Metaliku Ulpiani apo Metalliki Vilipiani eshte nje monedhe e prodhuar nga minierat ne Dardani nen trajanin ne kohen e perandorise romake. Metaliku Ulpiana eshte pjese nje serie te matikeve te shtypura, pjese se ciles jane edhe Dardanicet. Metalli ...

                                               

Monuni Taulant

Monuni ishte mbret ilir i fisit te taulanteve, sundoi rreth viteve 280 p.e.r. Pasardhes i tij ka qene Mytili. Preu monedhen tridrahme. Monuni ka sunduar ne vitet 290-270 p.e.sone, ne trevat mes Dyrrahut dhe Apollonise deri ne kufi me Maqedonine. ...

                                               

Naisus

Naisus latinisht Naissus ishte nje qytet i vjeter ne Iliri. Ka qene i banuar nga shume popuj, sidomos nga Iliret. Ndodhej aty afer ku sot eshte qyteti i sotshem, Nishi Serbi.

                                               

Nikollë Gjergj Dukagjini

Nikolle Gjergj Dukagjini, ishte nje fisnik shqiptar, nje anetar i familjes Dukagjini. Ai ishte biri i Gjergj Dukagjinit, Nikolle kishte dy djem: Draga Dukagjini, dhe Gjergj Dukagjini.

                                               

Objektet kulturoro-historike islame të Sanxhakut të Pazarit të Ri

Objektet kulturoro - historike islame te Sanxhakut te Pazarit te Ri Me depertimin e Turqeve edhe ne keto vise filloi depertimi i kultures se re, islame. Bartesit e kesaj kulture filluan t’ia ndrroj pamjen duke i dhen veçori te sitlit oriental. Ng ...

                                               

Perandoria

Perandoria eshte nje shtet i madh qe shtrin zoterimet e tij mbi popullsi me kulture dhe kombesi te ndryshme ne dallim me kulturen kombetare te qendres se fuqise. Ajo udhehiqet nga nje perandor. Nje perandori mund te perkufizohet si nje bashkesi k ...

                                               

Perandoria Britanike

Kjo perandori perbente dominionet, kolonite, protektaratet, mandatet dhe teritore te tjera, te cilat ishin nen administrimin dhe sundimin e Mbretrise se bashkuar. Origjinen e saj ishte nga posedimet mbidetare dhe pikat tregtare te formuara nga An ...

                                               

Romakët

Nen termin romaket paramendohen banoret e viseve ne te cilat ka sunduar Perandoria Romake e posaçerisht politikanet, ushtaraket dhe funksionar te tjere te kesaj perandorie. Karakteristik tjeter eshte perdorimi i ketij termi edhe per gjuhet qe kan ...

                                               

Sanxhaku i Pazarit të Ri në mesjetë

Sanxhaku i Pazarit te Ri ne mesjete Lugina e lumit Rashka me rrethinen e vet, e cila i takon komunes se Pazarit te Ri, paraqet nje nder hapesirat me interesante Ballkanike per shkencen e historise se mesjetes. Procesi i kolonizimit te Sllaveve ne ...

                                               

Sanxhaku i Pejës

Sanxhaku i Pejes apo Sanxhaku i Dukagjinit gjate kohes se perandorise Osmane ishte pjese administrative e Vilajetit te Kosoves. Qender e sanxhakut ka qene qyteti Peja.

                                               

Sanxhaku i Prishtinës

Sanxhaku i Prishtines ka qene njesi administrative e cila eshte themeluar me reformat administrative te bera ne Perandorine Osmane gjate vitit 1864 dhe ka funksionuar deri ne vitin 1912. Perndryshe ka qene pjese administrative e Vilajetit te Koso ...

                                               

Sanxhaku i Prizrenit

Sanxhaku i Prizrenit gjate kohes se perandorise Osmane ishte pjese administrative e Vilajetit te Kosoves. Qender e sanxhakut ka qene qyteti Prizren. Sipas shenimeve te viteve 1905-1906 ne kete sanxhak se bashku me nahine e Tetoves dhe Gostivarit ...

                                               

Sanxhaku i Shkodrës

Sanxhaku i Shkodres gjate kohes se Perandorise Osmane ishte pjese administrative e Vilajetit te Shkodres. Qender e sanxhakut ka qene qyteti i Shkodres. Sanxhaku u implementua me 1485, pas rrethimit dhe brendesimit te qytetit dhe viseve brenda Ela ...

                                               

Sanxhaku i Shkupit

Sanxhaku i Shkupit gjate kohes se perandorise Osmane ishte pjese administrative e Vilajetit te Kosoves. Qender e sanxhakut ka qene qyteti i Shkupit. Sipas shenimeve te viteve 1905-1906 ne kete sanxhak jetonin 151.546 banore. Shenimet japin te dhe ...

                                               

Skerdilaidi

Per here te pare permendet si komandant i 5000 trupave te derguara nga Teuta me 230 p.e.s kunder Epirit. Skerdilajdi prej kohesh i perkiste rrethit te brendeshem udheheqes i cili percaktonte politiken ilire. Skerdilajdi qe nje nga vellezerit me t ...

                                               

Trevat shqiptare në vilajete

Vilajeti ishte njesi administrative-ushtarake gjate sundimit osman. Trevat shqiptare u ndane sipas ketyre njesive gjate dy periudhave. Ne vitin 1431 u be ndarja ne keto vilajete: Vilajeti i Gjirokastres, i Vajonetes, i Kelcyres, i Kanines, i Skra ...

                                               

Thukididi

Thukididi ishte historiani i pare i vertete, nese merret se Herodoti eshte babai i Historise. Lindi ne Athine rreth vitit 460 p.e.s. dhe vdiq pas vitit 400 p.e.s. Ne vitin 424 p.e.s. Thukididi ishte komandant i nje njesie detare athinase, qe gjen ...

                                               

Varroni

Mark Terentii Varromis ose shkurt Varroni autore i shumaneshem romak. Mark Terent Varroni eshte nje nga shkrimtaret me te shumaneshem te kohes antike. Varroi lindi e "Reate}} Rieti me 116 p.e.s dhe vdiq ne moshen 90 vjeçare. Ai ishte nxenes i L.E ...

                                               

7-të fëmijët e dëshmorit Isa Sabit Kastrati

Me 17 korrik 1986 lirohet nga burgu i Spuzhinit te Podgorices. Ne fund te ketij viti edhe martohet me Tevide Pllanen nga Kastrioti ku gjate 13-te vitesh martese, lindin 7-te femije nga te cilet femiu i pare iu vdes ndersa pese djemte dhe vajza ja ...

                                               

Abdullah Krashnica Presheva

Abdullah Krashnica Presheva u lind me 15 mars 1917 ne Presheven liridashese, patriotike dhe revolucionare, ne nje familje tregtare., dhe gjeresisht mori pjese ne te gjitha levizjet gjithekombetare shqiptare. Ne moshen dyvjeçare Abdullah Krashnice ...

                                               

Ali Ibra

Ali Ibra qe nder figurat kryesore te Lidhjes se Prizrenit, qendroi i patundur per synimet autonomiste deri ne fund.

                                               

Arben Ramadani

5.Arben Sadik Ramadani13.06.1981 - 19.05.2000 Z.O. e Presheves Brigada 113. Arben Ramadani ishte nje nder te paret ne pregaditjen e luftes se UÇPMB-se. Ishte aktiv ne furnizimin dhe ruajtjen e armatimit.Pas luftes se UÇK-se menjehere u radhit ne ...

                                               

Arben Zylyftari

Arben Zylyftari kolonel i policise shqiptare, u vra ne krye te detyres me 2 gusht te vitit 2000. Ish kreu i Drejtorise se Policise se qarkut Shkoder kolonel Arben Zylyftari, eshte shpallur "deshmor i atdheut" dhe eshte vleresuar me titullin me te ...

                                               

Avdi Isa

Avdi Isa ka qen nje malesor dhe bahri ne Malesin e Krajes, Vranine, ne vitin e 1862. Sipas Lahutes e Malsis, e shkruar nga Ate Gjergj Fishta, Avdi Isa pershkruhet si nje bahri i thjesht tu i ruajtur dhite e vet ne livadh. Kur Mali Zi fillon sulme ...

                                               

Bardhyl Çaushi

Bardhyl Çaushi, lindi ne Gjakove, me 15 gusht te vitit 1936, ishte gjykates, mesimdhenes dhe veprimtar politik, shqiptar nga Kosova. Shkollen fillore e kreu ne vendlindje, ndersa gjimnazin ne Prishtine. Fakultetin Juridik e kreu ne Shkup, ndersa ...

                                               

Bardhyl Osmani

Bardhyl Bejtulla Osmani Kom. Delta i lindur me 16.06.1972–14.05.2001 Z.O.P.Brigada Komandant Delta113 113 - Bardhyli ishte luftetare i diteve te para te themelimit te UÇPMB-se. Mori pjese ne luften e UÇK-se ne Pashtrik si snajperist ne luften e U ...

                                               

Bedri Jashari

Bedri Jashari lindi me 6 qershor 1966 dhe vdiq me 9 shtator 1999. Kreu shkollen fillore Ali Pasha ne Muqibabe, pastaj u zhvendos ne Drenice, ku edhe e zhvilloi karrieren e tij si luftetar profesionist. Me guxim dha jeten e vet per lirimin e Kosov ...

                                               

Besnik Maroca

Lindi ne Kamenice me 10 tetor 1975, emer ky qe pushka dhe rezistenca e Besnik Maroces nofka "SYLA" dhe bashkeluftetareve te tij e kthyen ne Dardane. Rrjedh nga nje familje me tradite te pasur atdhetare te cilen e karakterizon nje e kaluar e lavdi ...

                                               

Bullaj (Marec) 21 prill 1999

Renia heroike e deshmoreve Isa Kastrati, Sokol Sopi dhe Afrim Vitia Ne njeren nga ofensivat me 18 prill 1999 ne Gollap ne perleshje me forcat ushtarake e policore armike, ndeshen me Brigaden 153 te UÇK-se, Brigada udhehiqej nga Komandant Adem She ...

                                               

Dasho Shkreli

Dasho Shkreli ka qene nje luftetaret deshmore te gjysmes se pare te shekullit XIX ne perpjekjet osmano-malazeze, bemat te cilit u kenduan ne Kangen e Dasho Shkrelit.

                                               

Dëshmorët e Demokracisë

Protestat kunder regjimit diktatorial te komunisteve enveriste ne 2 prill te vitit 1991, i moren jeten kater te rinjve studente ne qender te Shkodres. Shpallja e protestave ne te gjithe Shqiperine, arriti piken kulmore ne kryeqendren e veriut, ng ...

                                               

Dëshmorët e Rilindjes

Mirenjohje edhe nderim pafund per te renet! Perulemi perpara tyre per sakrificat edhe gjakun e derdhur, perulemi perpara tyre per gjithçka dhane per Shqiperine. Mirenjohje edhe falenderim per familet e deshmoreve, per veteranet dhe pasardhesit e ...