ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 156
                                               

1982

8 Janar - AT&T u pajtua qe te ndahet ne njezet e dy divizione. SK Tirana u be kampion i Shqiperise ne futboll. Ramiz Alia zgjidhet kryetar i Presidiumit te Kuvendit Popullor. 30 Janar - Richard Skrenta shkroi kodin e virusit te pare kompjuter ...

                                               

1998

Vllaznia Shkoder - kampione e futbollit ne Shqiperi.

                                               

Gjenerata Z

Gjenerata Z eshte grupi demografik qe pason Mijevjeçaret dhe i paraprine Gjenerates Alfa. Studiuesit dhe mediat e njohura perdorin mesin e fundvitit 1990 si fillimin e viteve te lindjes dhe fillimin e viteve 2010 si fundin e viteve te lindjes. Sh ...

                                               

Vitet 1980

Shqiperia komuniste, me disa detaje permes te cilave identifikohej sistemi diktatorial, vjen permes fotografive ne nje artikull te publikuar nga National Geographic, ne vitin 1980. Gazetari Mehmet Biber kishte udhetuar neper Shqiperi, pasi ishte ...

                                               

Vitet 1990

Kosove Ne vazhden e faljeve te gjaqeve qe kulmoj me falje masive te" Verat e Llukes”, ishte ajo e Drenices, ku qindra familje u pajtuan ne vitit 1990. Ne kete falje e iniciuar nga Anton Çeta, shume familje shqiptare i shtrine doren njera tjetres, ...

                                               

Arkivi

Arkivat jane institucione te cilat evidencojne, pranojne, ruajne, konservojne rregullojne, perpunojne dhe mund te publikojne lenden arkivore dhe mundesojne shfrytezimin e saj per hulumtime shkencore dhe pune profesionale si dhe per nevoja te tjer ...

                                               

Arkivi i Kosovës

Arkivi i Kosoves ruan, mbron dhe administron lenden arkivore te organeve dhe te organizatave publike, te personave fizik e juridik, te familjeve dhe subjekteve te tjere, veprimtaria te cileve shtrihet apo eshte shtrire ne territorin e Kosoves apo ...

                                               

Arkivi i Mitrovicës

Arkivi i Mitrovices ose Arkivi Nderkomunal i Mitrovices u themelua ne vitin 1968, ndersa punes ia filloi ne dhjetor te vitit 1970. Kompetencat e ketij arkivi shtriheshin ne territorin e komunes se Vushtrrise, Skenderajit, Leposaviqit dhe Mitrovic ...

                                               

Arkivi i Ulqinit

Seksioni Arkivor ne Ulqin eshte themeluar me 1 shkurt 1993, si njesi punuese e Divizionit Arkivor te Tivarit nen sitemin e Arkivit Shteteror te Malit te Zi. Statusin e Divizionit Arkivor e ka fituar me 19 janar 1999. Me 13 prill 2005, Divizioni A ...

                                               

Arkivi qëndror shtetëror i filmit

Arkivi qendror shteteror i filmit shqiptar eshte institucion nen varesine e Ministrise se Turizmit, Kultures, Rinise dhe Sporteve te Shqiperise. AQSHF-ja eshte anetar i Organizates Nderkombetare te Arkivave te Filmit FIAF. Ky institucion shkemben ...

                                               

Arkivi Rosenholz

Arkivi Rosenholz perbehet nga 381 CD-ROM qe permbajne te dhena mbi 280000 dosje me informacion mbi bashkepunetoret e Hauptverwaltung Aufklärung, nje nga agjencite e zbulimit te Ministrise se Sigurimit te Shtetit) te ish Republikes Demokratike Gje ...

                                               

Arkivi Sekret i Vatikanit

Arkivi Sekret i Vatikanit eshte arkivi qendror i Selise se Shenjte dhe ruan te gjitha aktet dhe dokumentet qe lidhen me qeverisjen dhe veprimtarine baritore te Pontifikatit Romak dhe zyrat e lidhura me Seline e Shenjte. Papa Urbani VIII vendosi n ...

                                               

Arkivistika

Arkivistika eshte shkence e cila merret me studimin e arkivave, te cilat paraqesin koleksione te dokumenteve, regjistrimeve si dhe pajisjet e magazinimit te dhenave. Per te ndertuar dhe kuruar nje arkiv, duhet te pervetesohen dhe vleresohen mater ...

                                               

Albin Kurti

Albin Kurti eshte nje politikan dhe aktivist shqiptar, i cili sherbeu si kryeministri i Kosoves prej 3 shkurtit 2020 deri ne 25 mars 2020. Prej janarit 2018 eshte lideri i partise se Levizjes Vetevendosje, te cilen e themeloi dhe e drejtoi ne vit ...

                                               

Anastas Arnaudov

Nje prej njerezve qe kontriboj ne Rilindjen kombetare shqiptare ishte edhe mesuesi Anastas Arnaudovi i njohur si Anastas Albanski nga fshati Ternice. Per kete mesues e edukator kemi shume pak te dhena biografike. Shumica te dhenave i kemi mbeshte ...

                                               

Noti Boçari

Noti Boçari ishte kryetar i fisit te Boçarajve. U shqua si komandant i sulioteve te merguar qe sherbyen ne ishujt joniane ne repartet ruse, franceze e angleze. Luftoi ne fillim kunder Ali Pashe Tepelenes, por nga viti 1821 lidhi aleance me te dhe ...

                                               

Marash Uci

Marash Uci, nje hotjane ose si i thone ne Malci te Madhe i Hot ", ishte i biri i Uc Mehmetit e ishte nje nga dyert e pakta myslimane ne Hot simbas Edith Durham. Mjek e kasnec i deres se Çun Mules, lajmeron krenet e Hotit per vendimet e marra ne K ...

                                               

Musa Hoti

Musa Hoti u lind ne Mitrovice me 11 korrik 1946 ne nje familje te njohur patriotike. Qe ne femijeri, i edukuar me fryme dhe ndjenje kombetare nga babai, Daut Hoti, ish-luftetar i brigades se Shaban Polluzhes dhe me vone i burgosur politik si dhe ...

                                               

Myrteza Aliu

Dr. Myrteza Ali Struga ishte mjek shqiptar dhe firmoses i aktit te Shpalljes se Pavaresise si delegat i Struges. Myrteza Ali Struga, i diplomuar per teologji dhe mjekesi ne Stamboll iu dedikua, krahas te tjerave, edhe perhapjes se gjuhes shqipe d ...

                                               

Odise Andruço

Odise Andruço i njohur ne greqisht si kapedan Andrjuci, ishte biri i te famshmit kryekomitit Andrea ose Andruço Verushi, nga Llivanati i Lokridhes. Odisea lindi ne Preveza ne vitin 1790. Kur Odisea ishte 4 vjeç, babai i tij vdes ne burg nga tortu ...

                                               

Tafil Buzi

Ne librin e tij te mrekullueshem "Faraoni i fundit", dhe padyshim me i ploti nder autoret perendimore, Sinoué nuk eshte marre me piketakimin e Mehmet Aliut me boten shqiptare dhe Shqiperine, kohe kur ne Shqiperi, nen influencen e Revolucionit Fra ...

                                               

Abd al-Asis

Abd al-Asis ishte sulltan i Marokut nga viti 1894 deri me 1908. Nen regjimin e tij me 1906 erdhi deri te konferenca Algeciras. Pas okupimit te disa territoreve e Marokane nga Franca me 1907 zevendesohet nga i vellai Abd al-Hafis.

                                               

Abdullahu

Abd Allah ose Abdullah bin Abdylmutalib ka qene i ati i Muhammedit, sipas shenimeve duhet te kete vdekur ne moshen 25 vjeçare pake kohe para lindjes se profetit.

                                               

Ahmet Njazi bej Resnja

Ahmet Njazi bej Resnja ose Ahmet Nijazi Resneliu ishte beu i Resnjes, ne fund te shekullit te 19-te dhe ne fillim te 20-te. Nje shqiptar etnik, ai ishte anetar i revolucionit te Turqve te Rinj. Ahmet Njazi Beu eshte i njohur edhe per Sarajin e ti ...

                                               

Albanët

Albanet, ishin nje fis ilir, nga i cili moren emrin e hershem shqiptaret. Ata permenden per te paren here si Albanoi greqisht: Αλβανοί ne shekullin II para eres sone nga Ptolemeu, ne hapesiren pas Dyrrahut brenda treves se banuar me pare nga fisi ...

                                               

Aleksander Molosi

Aleksander Molosi 362 p.e.s 330 p.e.s. mbret i nfisit te moloseve ne Epir. I biri i Neoptolemit dhe i vellai i Olimbise sundoi 340 330: deboi nga froni Arryben.

                                               

Ali Agjah bej Biçakçiu

Ali Agjah bej Biçakçiu, Patriot i madh, firmetar i Deklarates se Pavaresise se Elbasanit me 25 nentor 1912, Filantrop, dha gjithe pasurine e tij per arsimimin ne qytetin e Elbasanit. Ne qytet ka ndertuar godinen e shkolles e cila sot mban emrin e ...

                                               

Anastasia Nikolajevna Romanova

Dukesha e Madhe Anastasia Nikolaevna e Rusise ishte vajza me e vogel e Car Nicholas II, sovrani i fundit i Rusise Perandorake dhe gruaja e tij, Tsarina Alexandra Feodorovna. Anastasia ishte motra e vogel e Dukeshes se Madhe Olga, Tatiana dhe Mari ...

                                               

Androniku III Paleologu

Androniku III Paleologu lindi me 25 mars 1297, vdiq me 15 qershor 1341. Ka qeverisur Perandorine Bizantine prej vitit 1328 deri me 1341. Androniku III ishte i biri i Mihalit IX Paleologu dhe princeshes Maria e Armenise.

                                               

Arkeologjia e Sanxhakut të Pazarit të Ri

Arkeologjia Sanxhakut te Pazarit te Ri Shenimet e para arkeologjike per keto hapesira ne mesin e shekullin XIX i sjellin arkeologu i njohur anglez Artur Evans, i cili ne ate kohe udhetoi neper keto vise, dhe arkeologu dhe fotografi austriak F. Ka ...

                                               

Atentati Ibrahimi

Atentati ndaj Vehbi Ibrahimit eshte kryer nga organet sekrete jugosllave me 10 tetor 1981 ne Bruksel, Belgjike. Gjate kryerjes se atentatit me nje pistole te kalibrit 7.65mm, ne rruge para beneses se tyre, eshte vrare Vehbiu dhe eshte plagosu ren ...

                                               

Atintanët

Atintanet shtriheshin ne krahinat e sotme te Mallakastres te Skraparit. Ne Perendim kishin Apolonine dhe parthinet, ne Veri desaretet, ne Jug lumin Aous Vjosa i ndante nga amanet e epirotet.

                                               

Attila

VEPRIMTARIA E ATILES Hunet hyne nga stepat e Azise Qendrore deri ne Gjermanine e sotme dhe ne zonen e Ballkanit. Megjithate mbreteria e Huneve nuk ishte asnjehre e madhe. Ata hyne se pari ne Rusine e jugut dhe depertuan me vone deri ne Europen qe ...

                                               

Aureliani

Aureliani apo Perandori Aureliani, ushtarak, autor perandore romak - ilire nga Panonia. U lind ne Sirmium, qe ishte kryeqendra e Panonise provinc e gjere Romake. Aureliani hipi ne fron pas vdekjes se Klaudit.

                                               

Bac, u Kry!

Bac, u Kry! eshte nje logo e krijuar nga Krenar Gashi, Besnik Nuli dhe Muhamet Jashanica posaçerisht per pavaresine e Kosoves. Logoja nga krijuesit eshte liruar per perdorim por pa nderhyrje ne te, duke lene si logo shpirterore e cila nuk eshte e ...

                                               

Banovina Drava

Qarku i Draves ishte njesi administrative teritoriale gjate Mbreterise Jugosllave. Kryeqender administrative kishte Lubljanen.

                                               

Banovina Drina

Qarku i Drines ishte njesi administrative teritoriale gjate Mbreterise Jugosllave. Kryeqender administrative kishte Sarajeven.

                                               

Banovina Kroacia

Qarku i Kroacise ishte njesi administrative teritoriale gjate Mbreterise Jugosllave. Kryeqender administrative kishte Zagrebi.

                                               

Banovina Vrbasi

Qarku i Verbasit ishte njesi administrative teritoriale gjate Mbreterise Jugosllave. Kryeqender administrative kishte Banja Lluken.

                                               

Banovina Zeta

Qarku i Zetes ishte njesi administrative teritoriale gjate Mbreterise Jugosllave. Kryeqender administrative kishte Cetinjen. Ka perfshire territorrin e sotem te Malit te Zi, Dubrovnikun me rrethine, nje pjes te Hercvegovines,te Sanxhakut, te Koso ...

                                               

Bashkimi Sovjetik

Bashkimi i Republikave Socialiste Sovjetike, i njohur edhe si Bashkimi Sovjetik, ishte sipas kushtetutes shtet socialist qe shtrihej ne Euroazi prej vitit 1922 deri me 1991. Sidoqofte, me perjashtim te disa periudha kalimtare, Bashkimi Sovjetik i ...

                                               

Beteja e Lepantit

Gjiri i Lepantit qe haset e permendur edhe ne formen Betja e Lepantos eshte krah i gjate ne Detin Jon i cili shtrihet nga lindja ne perendim i kufizuar me Gadishullin Peleponez nga jugu dhe Greqia nga veriu. Me 7 tetor 1571 ne kete vend u ndeshen ...

                                               

Beteja e Modricës

Beteja e Modrices u zhvillua ndermjet forcave shqiptare te drejtuara nga Skenderbeu kunder forcave osmane te drejtuara nga Hamza Kastrioti. Skenderbeu mblodhi 14.000 burra dhe marshuan kunder ushtrise Tahip Pashes. Skenderbeu e planifikoi qe se p ...

                                               

Beteja e Nokshiqit

Beteja e Nokshiqit e cila eshte zhvilluar per mbrojtjen e Plaves dhe Gucise, ka nje rendesi te madhe dhe eshte nje nder betejat me te mire organizuara nga Lidhja Shqiptare e Prizrenit.

                                               

Beteja e parë e Meçadit

Skenderbeu ushtaret e kembesorise osmane te kapur i kishte mbajtur nen kontrollin e tij. Te njejten dite qe ai mundi ushtrine e Hamzes, ai dergoi disa burra te ushtrise Tahipit ku ata paraqiten gjendjen me te burgosurit e kapur osmane ne menyre q ...

                                               

Brigadat e Kosovës në LNÇ

Brigadat e Kosoves ne Luften Antifashiste Nacional Çlirimtare perbeheshin nga 18.500 partizane kosovare te cilet ne janar te 1945-es ishin derguar ne Frontin Verior te Sremit.

                                               

Buzz Aldrin

Buzz Aldrin (emri i lindjes Edvin Eugene Aldrin Jr. 20 janar 1930 ne New Jersey te Amerikes eshte kozmonauti dhe astronauti i cili bashke me Neil Armstrong zbriten ne Hene me programin e Apollo 11 kishte dhe karriere ne marinen Amerikane dhe isht ...

                                               

Cari

Car eshte nje titull i perdorur per te percaktuar monarke apo sundimtare te caktuar sllave. Si nje sistem qeverisjeje, carizmi ne Perandorine Ruse ka qene autokraci e njohur si Carizem.Emertimi Car rrjedh nga titulli per Perandoret Romake, Çezar. ...

                                               

Cen Leka

Cen Leka ishte atdhetare kryengrites shqiptar nga Dibra. Nga njeri prej maleve te Dibres nga gryka e vogel nga fshati Zogje. Ai udhehoqi kryengritjen shqiptare prej 10.000 vetash gjate reformave qendruese te Tanzimatit. Cen Leka njihet si person ...

                                               

Çaushi

Çaushi ose Çavushi eshte titull i nje udheheqesi ne hierarkine e udheheqesise ne Perandorine Osmane. Personi i emeruar me kete titull kryente ne kushtet e asaj kohe detyren e nje inspektori te diteve tona.