ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 154
                                               

Kavaja

Si mbeti Shkodra ne kufijte e Shqiperise zyrtare. Kater muaj beteje e ashper midis trupave malazezo-serbe ne njeren ane dhe atyre shqiptaro–turke per te percaktuar se kujt do ti mbetej Shkodra. Nje beteje me shume te vrare, me lagjet myslymane kr ...

                                               

Beteja e Kumanovës

Naten e 23-24 korrikut Armata e trete serbe filloi nje marshim drejt Shkupit e Kumanoves. Me 24 tetor pushtoi Lipjanin dhe po ne kete dite iu afrua Ferizajt. Edhe mbrojtja e tij u mbeti rreth 10 000 vullnetareve shqiptare. Ne mesditen e 25 tetori ...

                                               

Haxhi Qamili

Qamil Xhameta i njohur si Haxhi Qamili ka qene sheh i tarikatit Melami dhe njeri nga prijesit e kryengritjes se viteve 1914-1915 ne Shqiperine e Mesme.

                                               

Gjylbegajt

Gjylbegajt te njohur edhe si Gjylbegramshejt e Gramshejt, jane nje familje me ndikim ne historine e Shkodres dhe krahines perreth saj qe ne periudhen e Perandorise Osmane ashtu edhe ne kohen pas pavaresise se shtetit shqiptar. Pjesetare te familj ...

                                               

Shpellat Bedse

Shpellat Bedse jane te vendosura ne Maval taluka, distrikti Pune ne shtetin Maharashtra te Indise. Historia e shpellave mund te gjurmohet deri ne shekullin e I p.e.s. Gjenden dy shpella kryesore. Shpella e ruajtur me mire eshte chaitya me stupa k ...

                                               

Mytili

Mytili mbret ilir sundoi 270 -260 p.e.r. ne tokat e taulanteve. Ishte pasardhes i mbretit ilir Monuni preu monedhe bronxi. Eshte bashkekohes me Pirron.Monedhat prej bronzi kishin koken e Herkulit dhe ne te kundert,atributet e Herkulit: mbajtese s ...

                                               

Stupa e Parinirvanas

Stupa e Parinirvanas eshte nje tempull budist ne Kushinagar te shtetit indian te Uttar Pradeshit qe konsiderohet si vendi i vdekjes se Gautama Budes, themeluesit te Budizmit. Alexander Cunningham terhoqi vemendjen me kete zbulim ne zone, pasi ai ...

                                               

Teuta e Ilirisë

Teuta e Ilirise e njohur edhe si Mbreteresha Teuta ishte gruaja e pare e Agronit, perndryshe njerka e Pinit, birit te rritur te Agronit dhe tutore e tij. Teuta vu ne krye te shtetit ilir dhe te ushtrise se tij, duke mbreteruar e komanduar ne vite ...

                                               

Lufta e Peloponezit

Lufta e Peloponezit midis Athines dhe perandorise se saj, kunder Lidhjes se Peloponezit, ku Sparta e udhehiqte. Nje lufte e panderprere, nga 431 ne 404 p e s dhe perfundoi me fitoren e Spartaneve. Historianet e ndajne luften ne tri faza: e para, ...

                                               

Luftërat greko-persiane

Lufterat Greko-Persiane ishin nje seri konfliktesh midis Perandorise Akhemenidiane dhe qyteteve-shteteve greke qe filluan ne vitin 499 pes. dhe zgjaten deri ne 449 pes. Perplasja midis botes se prishur politike te grekeve dhe perandorise se jasht ...

                                               

Xhetavana

Jetavana ishte nje nga viharat ose manastiret budiste me te famshme ne Indi. Ajo ishte vihara e dyte e dhuruar per Gautama Buden pas Veluvanas se Rajgirit. Jetavana eshte e vendosur pak jashte qytetit te vjeter te Savatthit. Por perveç kesaj ka p ...

                                               

Arkitektura Kadamba

Arkitektura Kadamba ishte nje stil arkitekture tempujsh i themeluar nga Mayurasharma ne shekullin e IV te e.s. ne Karnataka te Indise Dinastia Kadamba krijoi nje stil te ri arkitekture qe baza e stilit Hoysala te arkitektures, Zhivlloi nje shkoll ...

                                               

Shpellat Udayagiri

Shpellat Udayagiri kane disa nga imazhet dhe tempujt me te vjeter hindu ne Indi. Ato gjenden afer qytetit te Vidisha-s, ne veri-lindje te Bhopal-it ne shtetin e Madhya Pradeshit. Nje nga sitet arkeologjike me te rendesishme nga periudha Gupta ne ...

                                               

Shpellat Undavalli

Shpellat Undavalli, nje shembull monolitik i Arkitektures shkembore te Indise dhe nje nga deshmite me te rafinuara te viswakarma sthapathisve te lashte, gjenden ne Undavalli te mandalit Tadepalle ne distriktin Guntur ne shtetin indian te Andra Pr ...

                                               

Arkitektura Rashtrakuta

Dinastia Rashtrakuta, e cila sundoi Dekanin nga Manyakheta ne distriktin Gulbarga te Karnatakas ne periudhen midis viteve 753 – 973 krijuan stilin dravidian dhe Rekhanagara te monumenteve arkitekturore. Dinastia Rashtrakuta kontribuoi shume ne tr ...

                                               

Tempulli Bhaktavatsala Perumal në Thirunindravur

Tempulli Bhaktavatsala Perumal eshte nje tempull hindu, i vendosur ne zonen Thirunindravur te qytetit te Chennait ne shtetin inidan Tamil Nadu, i kushtuar adhurimit te Vishnut. I ndertuar ne Stilin Arkitekturor Dravidian, tempulli eshte lartesuar ...

                                               

Tempulli Kalleshvara në Aralaguppe

Tempulli Kalleshvara eshte nje tempull hindu qe gjendet ne Aralaguppe, nje fshat ne Tiptur taluk te distriktit Tumkur ne shtetin indian Karnataka.

                                               

Tempulli Nageshvara në Begur

Kompleksi i Tempullit Nageshvara eshte nje tempull hindu i gjendur ne Begur, nje qyteze brenda distriktit urban te Bangalores ne shtetin indian Karnataka. Nga mbishkrimet, mesohet se Beguri dikur quhej Veppur dhe Kelele. Dy faltoret brenda komple ...

                                               

Tempulli Rameshvara në Narasamangala

Tempulli Rameshvara eshte nje tempull hindu qe gjendet ne qytetin e Narasamangala-s te distriktit Chamarajanagar ne shtetin indian Karnataka. Tempulli eshte ndertuar gjate shekullit te IX nga dinastia perendimore Ganga e Talakadit.

                                               

Priskos

Priscus of Panium ishte nje diplomat i vone romak, sofist dhe historian nga Rumelifeneri ka jetuar ne Perandorine Romake gjate shekullit te 5. Ai shoqeronte Maximinus, ambasador Theodosius II, to the court of Attila ne 448. Gjate zoterimit te Mar ...

                                               

Tempulli Srikalahasteeswara

Tempulli Srikalahasteeswara gjendet ne qytetin e Srikalahastit ne shtetin indian te Andra Pradeshit. Eshte nje nga tempujt me te famshem te Shives ne Indine Jugore dhe thuhet se ndodhet ne vendin ku Kannappa qe gati te ofronte syte e tij per te m ...

                                               

Revolta Nika

Me kete emer mbeti ne histori kryengritja popullore qe ndodhi ne Bizant ne kohen e Justinianit dhe u mbyte ne gjak nga perandori. Informatat nga "dora e pare" na jep nje bashkekohes i Justinianit, historiani Prokopi, ne librin e tij "Historia e l ...

                                               

Tempulli Hridayaleeswarar

Tempulli Hridayaleeswarar ose Tempulli Sri Hridayaleeswarar Sivan eshte nje tempull hindu, i vendosur ne zonen Thirunindravur te qytetit te Chennait ne shtetin indian Tamil Nadu. Tempulli mendohet se eshte ndertuar ne shekullin VI nga Dinastia Pa ...

                                               

Tempulli i Thiruvadigait

Tempulli i Thiruvathigait i quajtur edhe Tempulli Sri Veerattaaneswarar eshte nje tempull hindu kushtuar Shives. Eshte i vendosur ne fshatin Thiruvathigai qe eshte rreth 2 kilometra ne lindje te qytetit te Panrutit. Shiva ne kete tempull adhurohe ...

                                               

Tempulli Thayumanaswami në fortesën shkëmbore

Tempulli Thayumanavar ose Thayumanaswami eshte nje tempull hindu i vendosur ne kompleksin e Forteses shkembore ne qytetin e Tiruchirappallit ne shtetin indian Tamil Nadu. Tempulli gjendet prane bazes se Forteses shkembore dhe u ndertua nga mbreti ...

                                               

Viti i Elefantit

Nje etiopian me emrin Abraha me nje elefante shkoi ta sulmonte Meken dhe deshi ta shkaterronte Qaben. Ne Kuran thuhet se Zoti i shpetoi mekasit duke i derguar disa zogj duke i shkaterruar ata me gure. Kjo ngjarje tregon se Allahu mund ta shpetoje ...

                                               

Bhima Ratha

Bhima Ratha eshte nje monument ne kompleksin e Pancha Rathave ne Mahabalipuram, ne bregun e Coromandelit ne gjirin e Bengalit, ne distriktin Kancheepuram te shtetit indian Tamil Nadu. Eshte nje shembull i arkitektures monolotike shkembore. Datohe ...

                                               

Draupadi Ratha

Draupadi Ratha eshte nje monument ne kompleksin e Pancha Rathave ne Mahabalipuram, me pare te quajtur Mamallapuram, ne bregun e Coromandelit ne gjirin e Bengalit ne distriktin Kancheepuram te shtetit indian Tamil Nadu. Eshte nje shembull i Arkite ...

                                               

Dharmaraxha Ratha

Dharmaraja Ratha eshte nje monument ne kompleksin e Pancha Rathave ne Mahabalipuram, ne bregun e Coromandelit ne gjirin e Bengalit, ne distriktin Kancheepuram te shtetit indian Tamil Nadu. Eshte nje shembul monolitik i Arkitektures shkembore te I ...

                                               

Ganesha Ratha

Ganesha Ratha eshte nje monument ne distriktin Kancheepuram, ne shtetin indian Tamil Nadu dhe eshte nje nga rathat e skalitura nga shkembi i granitit ngjyre roze pjese e grupit te monumenteve te Dinastise Pallava ne Mahabalipuram, pjese e trasheg ...

                                               

Nakula Sahadeva Ratha

Nakula Sahadeva Ratha eshte nje monument ne kompleksin e Pancha Rathave ne Mahabalipuram, ne bregun e Coromandelit ne gjirin e Bengalit, ne distriktin Kancheepuram te shtetit indian Tamil Nadu. Eshte nje shembull i Arkitektures monolitike shkembo ...

                                               

Tempulli Kapaleeshwarar

Tempulli Kapaleeshwarar eshte nje tempull hindu kushtuar Shives i vendosur ne Mylapore te Chennait ne shetin indian Tamil Nadu. Forma e bashkeshortes se Shives, Parvati e adhuruar ne kete tempull quhet Karpagambal qe nga gjuha tamile do te thote ...

                                               

Tempulli Talagirisvara

Narasimhavarmani II, qe eshte i njohur edhe si Rajashimani mendohet se ka ndertuar tempujt strukturore te Dinastise Pallava, perkatesisht Tempulli bregdetar ne Mamallapuram, Tempulli Kailasanathar dhe Tempulli Talagirisvara ne Panamalai. Tempull ...

                                               

Tempulli Thyagaraja në Tiruvottiyur

Tempulli Thyagaraja ne Tiruvotiyur eshte nje tempull hindu kushtuar Shives. Eshte i vendosur ne Tiruvottiyur ne pjesen veriore te Chennait ne shtetin indian Tamil Nadu. Tempulli lartesohet nga hymnet e Tevaramit te nayanareve shaivite, poetet-she ...

                                               

Tempulli Ucchi Pillayar në fortesën shkëmbore

Tempulli Ucchi Pillayar ose Koili Ucchi Pillayar ne fortesen shkembore, eshte nje tempull hindu i shekullit te VII, kushtuar hyjnise Ganesha. Tempulli gjendet ne majen e Forteses shkembore ne Tiruchirappalli te shtetit indian Tamil Nadu. Sipas mi ...

                                               

Ashtabujakarami

Ashtabujakarami i vendosur ne Kanchipuram ne shtetin e Indise Jugore Tamil Nadu, i eshte kushtuar zotit Hindu Vishnu. I ndertuar ne Stilin Arkitekturor Dravidian, tempullit i jane thurur lavde ne Divya Prabandha, kanoni i hershem mesjetar tamil i ...

                                               

Shpella Tigër në Saluvankkupam

Shpella Tiger eshte nje Kompleks tempullor hindu i skalitur ne shkemb i vendosur ne fshatin Saluvankuppam prane Mahabalipuramit ne Tamil Nadu te Indise. Ajo e ka marre emrin e saj nga skalitjet e kokave te tigrit ne hyrjen e nje shpelle qe ben pj ...

                                               

Tempulli Kailasa

Tempulli Kailasa eshte nje nga tempujt e lashte hindu te skalitur ne shkemb qe gjendet ne Ellora, ne shtetin indian Maharashtra. Eshte nje megalit i skalitur ne nje shkemb te vetem i konsideruar nje nga tempujt shpellor me te shquar te Indise, pe ...

                                               

Tempulli Kanchi Kailasanathar

Tempulli Kanchi Kailasanathar eshte struktura me e vjeter ne Kanchipuram. I Vendosur ne distriktin Kanchipuram te shtetit indian Tamil Nadu, ai eshte nje Tempull Hindu ne Stilin Arkitekturor Dravidian. I eshte kushtuar hyjnise Shiva dhe eshte i n ...

                                               

Tempulli Olakkannesvara

Tempulli Olakkannesvara gjendet ne qytetin e Mahabalipuramit, ne drejtim te bregut te Coromandelit ne gjirin e Bengalit ne distriktin Kancheepuram te shtetit indian Tamil Nadu. Ashtu si dhe Tempulli bregdetar, Tempulli Olakkannesvara eshte nje te ...

                                               

Tempulli Padalathri

Tempulli Padalathri eshte nje tempull hindu kushtuar Vishnut, vendosur ne Singaperumalkoil te distriktit te Kanchipuramit, ne shtetin jugor indian Tamil Nadu. I ndertuar ne Arkitekturen e skalitur ne shkemb, kushtuar Vishnut, qe adhurohet si Nara ...

                                               

Tempulli Pandava Thoothar Perumal

Tempulli Pandava Thoothar Perumal ose Thirupadagam i vendosur ne Kanchipuram ne shtetin jugor te Indise, Tamil Nadu, eshte nje tempull hindu kushtuar hyjnise Vishnu. I ndertuar ne Stilin Arkitekturor Dravidian, tempulli levdohet te Divya Prabandh ...

                                               

Tempulli Sundaravarada Perumal

Tempulli Sundaravarada Perumal ne Uthiramerur, nje fshat ne shtetin jugor te Indise Tamil Nadu, eshte nje tempull hindu kushtuar Vishnut. Tempulli eshte ndertuar ne Stilin Arkitekturor Dravidian. Vishnu adhurohet si Sundaravarada Perumali ndersa ...

                                               

Tempulli shpellor Kunnandarkoil

Tempulli shpellor Kunnandarkoil ne Kunnandarkoil, nje fshat ne distriktin e Pudukottait ne shtetin jugor indian Tamil Nadu, eshte nje tempull hindu kushtuar Shives. I ndertuar ne Arkitekturen e skalitur ne shkemb, tempulli mendohet se eshte ndert ...

                                               

Tempulli Trilokyanatha

Tempulli Trilokyanatha ne Thiruparthikundram, nje lagje e Kanchipuramit ne shtetin e Indise Jugore Tamil Nadu, eshte nje tempull kushtuar figurave fetare xhainiste. Ai eshte i lidhur me sektin Digambara te Xhainizmit. Tempulli, i ndertuar ne stil ...

                                               

Tempulli Yathothkari Perumal

Tempulli Yathothkari Perumal ose Tiruvekkaa gjendet ne Kanchipuram ne shtetin e Indise Jugore Tamil Nadu, eshte nje tempull hindu kushtuar Vishnut. I ndertuar ne Stilin Arkitekturor Dravidian, tempulli lavderohet ne Divya Prabandha, kanoni i hers ...

                                               

Tiru Parameswara Vinnagarami

Thiru Parameswara Vinnagarami ose Tempulli Vaikunta Perumal eshte nje tempull i kushtuar perendise Hindu Vishnu, i vendosur ne Kanchipuram ne shtetin e Indise Jugore Tamil Nadu. I ndertuar ne Stilin Arkitekturor Dravidian, tempulli eshte lartesua ...

                                               

Tiruvelukkai

Tiruvelukkai i vendosur ne Kanchipuram te shtetit te Indise Jugore Tamil Nadu, eshte nje tempull hindu kushtuar perendise Vishnu. I ndertuar ne Stilin Arkitekturor Dravidian, tempulli lavderohet ne Divya Prabandha, kanoni i hershem mesjetar tamil ...

                                               

Uthirameruri

Uthirameruri eshte nje qyteze panchayat ne distritktin e Kanchipuramit ne shtetin indian Tamil Nadu. Qyteza qe eshte 62 metra mbi nivelin e detit eshte e shquar per mbishkrimet e saj tempullore qe pershkruajne nje sistem veteqeverisjeje qe ekzist ...

                                               

Kodra Vindhyagiri

Vindyagiri eshte nje nga dy kodrat e qytetit te Shravanabelagolas ne shtetin indian Karnataka. Ndersa kodra tjeter eshte Chandragiri. Kodra eshte e famshme per statujen gjigande te Gomateshearas.