ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 150
                                               

Masiela Lusha

Masiela Lusha lindi me 23 tetor 1985 ne Tirane, Shqiperi. eshte autore, aktore, producente gjithashtu dhe humanitare amerikane me prejardhje shqiptare. Lusha filloi te behej a famshme qe nga viti 2002, mbas rolit kryesor ne programin shume te suk ...

                                               

Nekrologji

Nje keshtjelle mesjetare. Nje artist ka ndertuar nje monument te madh te nje kali pa bark. Mbreti vdes papritur. E shoqja mundohet ta mbaje sekret vdekjen e tij derisa trupi i pajete kthehet ne nje skelet mbi fron. Populli ende brohoret per mbret ...

                                               

Mesazhi (film shqiptar)

Film rrefen per pasojat qe mund t`i shkaktoje nje mesazh telefonik apo SMS i gabuar. Fabula e ketij filmi trajton biznesin, dashurine, krizen ekonomike dhe paragjykimet e nje lypesi te varfer. Dritoni eshte nje biznesmen shume i suksesshem kurse ...

                                               

Zotëri Dollari

Filmi televiziv Zoteri Dollari, eshte prodhuar ne vitin 1997. Zhanri i filmit eshte drame-komedi televizive bazuar ne dramen "Vellezeri e Interes" te shkruar nga autori Kristo Floqi. Regjine e ka bere Veton Osmani ndersa interpretojne aktoret: Il ...

                                               

Jeshkova

Fshati Jeshkove sipas dokumenteve te shkruara ekziston qe heret, gjendet ne rrethinen e Prizrenit ne verri. ka nje histori te pasur qe nga vitet e hershme. Ne vitin 1912 nga Forcat serbe ne kete Fshat u vran 7 Burra, ndersa rreth viteve 1920/30 n ...

                                               

Isa Mustafa

Isa Mustafa, ekonomist dhe politikan shqiptar nga Kosova, aktualisht eshte kryetar i partise Lidhja Demokratike e Kosoves. Isa Mustafa mesimet e para i mori ne vendlindje, ndersa ato te mesmet ne Prishtine, ku edhe vijoi studimet per ekonomi ne F ...

                                               

Agim Çeku

Agim Çeku, lindi me 29 tetor 1960 ne qytetin e Pejes, Kosove. Eshte gjeneral ushtarak dhe politikan shqiptar nga Kosova. Ishte Kryeminister i Kosoves nga viti 2006 deri ne vitin 2008. Shef i Shtabit te Ushtrise Çlirimtare te Kosoves gjate muajve ...

                                               

Kujtime nga Burgu

Rashe ne sy qe nga bankat e shkolles fillore si liridashes, sepse e doja popullin tim, historine e tij te lavdishme, sepse e doja Kosoven time dhe simpatizoja me gjithe shpirt Shqiperine. Dhe, mjaftoi kjo qe te me fusnin ne burg. ”Me mire ta kemi ...

                                               

Fatmir Xhelili (aktor)

Fatmir Xhelili aktor shqiptar. Ai e ka nisur rrugen e artit si aktor amator i teatrit dhe estrades se Fierit. Ai ka punuar si elektricist ne uzinen e naftes ne Ballsh, ndersa pas pune angazhohej ne teater. Por interpretimi me mjeshteri i roleve q ...

                                               

Borxhliu

Nje burre merr borxh nje shume te madhe lekesh nga 3 persona per te bere tregeti vezesh, mire po nuk i ecen biznesi dhe e gjithe maunia e vezeve prishet. Keshtu qe ai hyn ne borxh me te tre, dhe i shet te gjitha çfare ka dhe ngel pa asgje.

                                               

Para perëndimit të diellit

Para perendimit te diellit eshte nje film shqiptar i zhanerit drame me regji te Kled Kapexhiu dhe skenar te Flori Balliu. Lulzim Zeqja Sulejman Dibra Sheri Mita Orjon Halili Todi Llupi Bledar Mehmeti Myzafer Zifla Fatmir Xhelili

                                               

Fatos

Fatos Haxhiraj Fatos Bytyçi Fatos Shehaj Fatos Berisha Fatos Lubonja Fatos Nano Fatos Arapi Fatos Kongoli Fatos Kryeziu Fatos Klosi Fatos Rrapaj Fatos Dervishi Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Fatos. Nese nje lidhje e brendshme ...

                                               

Gramoz Ruçi

U lind ne Salari, ne rrethin e Tepelenes, me 6 dhjetor 1951. Me 1969 - 1971 ndoqi Institutin e Larte Pedagogjik ne Shkoder, me 1972 - 1974 sherbeu ne Garden e Republikes Popullore te Shqiperise. Me 1975 - 1977 ndoqi Institutin e Larte Pedagogjik ...

                                               

Çadra e kuqe: histori fatesh austro-shqiptare në shekujt XIX -XXI

Çadra e kuqe: histori fatesh austro-shqiptare ne shekujt XIX -XXI me autor: Fatos Baxhaku. Shtepia botuese: "Dituria". Viti i botimit 2013. Faqet e librit 240. ISBN 978-9928-103-64-2 Koment nga autori Une nuk e kisha ditur aspak, qe miku im i mir ...

                                               

Xhelal Mitrovica

Xhelal Mitrovica ka qene nepunes, drejtor i Radio Prishtines, deputet i Mitrovices gjate Mbreterise Shqiptare dhe gazetar shqiptar.

                                               

Gjimnazi Shtetëror i Mitrovicës

Gjimnazi Shteteror i Mitrovices filloi veprimtarine e tij me 10 tetor te vitit 1946. Fillimisht kishte 4 mesues dhe nje mesuese: Karafil Starova Ahmet Avdyli Mumxhiu Abedin Imeri Krasniqi Ollga Horvat Shaqir Zymi Ne vitin e pare shkollor 1946/47 ...

                                               

Asim Salihamixhiqi

Asim Salihamixhiqi ishte mesues i cili dha kontribut te çmuar per zhvillimin e arsimit dhe te shkolles ne rajonin e Mitrovices ne periudhen mes dy lufterave boterore.

                                               

Monografi Shala e Bajgorës

Behet fjale per kronologjine e ngjarjeve historike ne Shalen e Bajgores ku shaljanet asnjehere nuk jane pajtuar me regjimet okupuese qe nga lashtesia e deri ne ditet e sotme. Fillohet me vitet 1588 dhe 1638 ku shaljanet kishin organizuar kryengri ...

                                               

Rafael Nadal

Rafael "Rafa" Nadal Parera lindi ne 3 qershor 1986) ne Manakor, Majorka, Spanje. Ai eshte tenist profesionist spanjoll dhe ish-tenisti i pare ne bote. Konsiderohet si nje nga tenistet me te mire te gjitha koherave. Qe ne moshen re arriti shume su ...

                                               

FC Basel

Football Club Basel 1893, njohur gjeresisht si FC Basel ose thjesht Basel, dhe ndonjehere referohet si FC Bazeli ne Shqip, eshte nje klub profesionist zviceran me seli ne Bazel. Ata jane klubi me i suksesshem i futbollit zviceran, duke fituar Sup ...

                                               

Kosova në luftën e dytë botërore: 1941-1945

Kosova ne luften e dyte boterore: 1941-1945 liber me autor Muhamet Shatri dhe Fehmi Rexhepi, Xhevat Lloshi. Botuar ne Tirane nga "Toena", ne vitin 1997. Faqet e librit 328.

                                               

Forcat e armatosura në Kosovë gjatë luftës së dytë botërore

Forcat e armatosura ne Kosove gjate luftes se dyte boterore liber me autor Izber Hoti dhe Fehmi Rexhepi. Botuar ne Prishtine nga Instituti i Historise, ne vitin 1998. Faqe 200.

                                               

Isa Boletini dhe koha e tij

Isa Boletini dhe koha e tij: materiale nga sesioni shkencor kushtuar 80-vjetorit te renies se Isa Boletinit, mbajtur ne Prishtine me 23.XI.1996 liber me redaktor Fehmi Rexhepi. Botuar ne Prishtine nga Instituti i Historise, ne vitin 1998. Faqet e ...

                                               

Drenica

Drenica eshte nje rajon malor ne qender te Kosoves qe shkon nga gryka e Cerraleves e deri ne Kerligata. Ky rajon dikur quhej me emrin e vjeter, Koretniku.

                                               

Jugosllavia

Jugosllavia eshte emertimi per tre shtete ne Evropen juglindore, qe kane ekzistuar nga viti 1918 deri ne vitin 2003, qe u krijuan si prirje e popujve jugosllave (serbeve, kroateve, slloveneve, boshnjakeve, sllavomaqedoneve dhe Shqipetar, kombesiv ...

                                               

Masakrat e Karadakut

Masakrat e Karadakut ishin pjese e nje serie te mizorive dhe masakrave te kryera ndaj shqiptareve te Karadakut, Presheves, nga forcat serbe, maqedonase dhe bullgare çetnike dhe partizane midis viteve 1941-1945. Ne fshatrat Bugarine, Muhaxhieret R ...

                                               

Instituti i Historisë - Prishtinë

Instituti i Historise – Prishtine Me formimimin e Seksionit ne janar te vitit 1946 per gjuhe, folklore dhe histori, fillojne edhe punet kerkimoro-shkencore te studimit te historise se Kosoves. Me 1956 u formua Komisioni per Histori, qe punoi deri ...

                                               

Azem Hajdini

Azem Hajdini - Xani - eshte nje shkrimtare dhe Jurist nga Kosova. Ishte njeri nga deshmitaret e mbetur gjalle nga ”Masakra e Tivarit” ku me 31 mars 1945, u masakruan 4.310 Shqiptare nga serbet dhe malazezet. Lindi me 15 korrik 1924 ne katundin Da ...

                                               

Të paftuarit

Filmi "Te paftuarit" prodhim i vitit 1985. Regjia: Kujtim Çashku, Skenari: Ismail Kadare, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Feim Ibrahimi. Ky artikull ne lidhje me Filmi eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Kenga Solo

Kenga solo eshte veper e kompozuar per ze solo me shoqerimin e instrumentit ose te orkestres. Kompozohet ne baze te tekstit poetik. Eshte njera prej me te dashurat per kompozitoret e epokes se romantizmit. Nder kompozitore qe jane marre me kompoz ...

                                               

Etrita Ibrahimi

Etrita Ibrahimi pianiste shqiptare. E lindur ne Tirane ne nje familje te njohur artistesh e filloi fare re aktivitetin koncertal duke marre pjese dhe duke u nderuar me çmimin e pare ne Koncertet e Majit ne vitin 1980 dhe 1982. Ne vitet ne vazhdim ...

                                               

Përse bie kjo daulle

Lazer Filipi. Drejtori Timo Flloko. Xhaviti Mihal Popi. Nje Fshatar Mihal Stefa. Roja i Kantierit Xhulieta Doko. Vera Albert Minga. Gazetari Minella Borova Shkelqim Basha. Soda Kaustike Violeta Manushi Xhemal Myftiu Albert Verria. Pijaneci Seit B ...

                                               

Festivali i 12-të i Këngës në RTSH

Permbledhjet, kenget pjesemarrese te seciles nate, fituesit, deri ne festivalin e 30-te, ketu e kudo qe ti lexoni, jane hedhur nga Jozef Zamputti qe i ka te regjistruara direkt nga festivalet. Njelloj jane rregjistruar nga Jozef Zamputti koncerte ...

                                               

Festivali i 8-të i Këngës në RTSH

Te dhenat, prezantuesit, fituesit deri ne festivalin e 30-te ketu e kudo qe ti lexoni jane hedhur nga Jozef Zamputti qe i ka te regjistruara direkt nga festivalet. Njelloj jane rregjistruar nga Jozef Zamputti koncertet "Kur vjen pranvera".

                                               

Rrjedh në këngë e ligjërime

Rrjedh ne kenge e ligjerime eshte kenge e lehte shqiptare dhe nje nga dy kenget qe fitoi çmimin e dyte ne Festivalin e 19-te Kenges ne RTSH me Vaçe Zelen kengetare ne dhjetor 1980. Muzika u be nga Feim Ibrahimi ndersa tekstin e shkruajti Gjok Bec ...

                                               

Orkestra e RTSH

Orkestra Simfonike e RTSH -se u themelua me 16 maj te vitit 1962 si formacioni orkestral me i madh i kohes. Orkestrantet ishin kryesisht muzikante te rinj, qe studiuan ne vend, si dhe nga profesioniste te specializuar ne Prage, Moske, Laipcig etj ...

                                               

Akil Koci

Prof.dr.sc.Akil Mark Koci eshte kompozitor i shquar dhe shume i njohur kosovar shqiptar. Njihet me komponizime ne zhanrin te gjitha gjinive ate te kenges popullore Zambaku i Prizrenit, argetuese dhe serioze. Eshte fitues i shume shperblimeve komb ...

                                               

Fejzi Bojku

Fejzi Bojku eshte shkrimtar per femije nga Maqedonia. Ai u lind me 24 mars te vitit 1937 ne Veleshte te Struges. Ka perfunduar Fakultetin Filozofik ne Shkup. Per disa vite me radhe ka punuar redaktor i gazetes se perditshme "Flaka". Eshte anetar ...

                                               

Fuat bej Dibra

Fuat bej Dibra ishte veprimtar i çeshtjes kombetare, minister dhe pjesetar i Keshillit te Regjences pas shtatorit 1943.

                                               

Frederik Shiroka

Frederik Shiroka ka qene mjek kirurg me kontribut te madh dhe vetemohues. Per 30 vjetorin e vdekjes se tij, dr. Petrit Gaçe e quajti "themelues te kirurgjise shkencore shqiptare".

                                               

Historia e Qeverive Shqiptare

Fillimi i shekullit XX e gjen Shqiperine nen administrimin e Perandorise Osmane. Por, permes kryengritjeve antiosmane, sidomos ato te viteve 1909 – 1912, ne Shqiperi, ky administrimim kishte nisur te tkurrej. Me 14 tetor 1912, nje grup politikane ...

                                               

Ndoc Çoba

U lind me 27 korrik 1870 ne Shkoder. Shkollen fillore e ka kryer prane Kolegjit Saverian ndersa shkollen e mesme dhe te larten tregtare e kreu ne Venedik. Atje njohu bashkeshorten e tij te ardhshme, Shaqe Shiroken. Ne vitin 1908 u zgjodh kryetar ...

                                               

Turhan pashë Përmeti

Turhan pashe Permeti ka qene nepunes e diplomat shqiptar i Perandorise Osmane dhe me pas tri here kryeminister i Shqiperise se pavarur.

                                               

Çmimi i madh i Spanjës 2007

F1 Spanja per vitin 2007 ishte Formula 1 gara e katert e sezonit F1 2007. Gjo gare u zhvillua ne fundjaven mes 11-13 maj ne qarkun Circuit de Catalunya ne Spanje. Kete gare e fitoi piloti Brazilian i ekipit Scuderia Ferrari, Felipe Massa. Starti ...

                                               

Çmimi i madh i Turqisë 2007

F1 Turqia per vitin 2007 ishte Formula 1 gara e dymbedhjete e sezonit F1 2007. Kjo gare u zhvillua ne fundjaven mes 24-26 gushtit ne Istanbul Park ne Stamboll. Kjo ishte gara e trete e kampionatit boterore ne Formula 1 e mbajtur ne kete qark dhe ...

                                               

Çmimi i madh i Turqisë 2008

F1 Turqia per vitin 2008 ishte gara e peste e kampionatit boterore ne Formula Nje e organizuar nga FIA qe u mbajt nga 9 maji e gjer me 11 maj ne Parkun e Stambollit ne Stamboll, Turqi. Kjo gare u mbajt per here te katert ne kete vend. Pas dy fito ...

                                               

Çmimi i madh i Francës 2007

F1 Franca per vitin 2007 ishte Formula 1 gara e tete e sezonit F1 2007. Kjo gare u zhvillua ne fundjaven mes 29 qershor-1 korrik ne qarkun Magny-Cours. Ne mars te vitit 2007 Fédération Française du Sport FFSA deklaroi se do te largohet per nje vi ...

                                               

F1 Brazili - 2006

Çmimi i madh i Brazilit u mbajt ne Interlagos,me 20-22 tetor 2006.Favorit per titull ishin Fernando Alonso dhe Michael Schumacher.Per kampionatin e konstruktoreve,Renault dhe Scuderia Ferrari po luftonin eger,me diferencat shume te uleta.Heroi ve ...

                                               

Çmimi i madh i Bahrainit 2007

F1 Bahrain per vitin 2007 ishte Formula 1 gara e trete per kete kampionat e mbajtur me 14-15 prill, 2007 ne qarkun Bahrain International Circuit ne Sakhir, Bahrain. Gjat ushtrimeve 1 dhe 2 piloti Kimi Räikkönen dominoi. Lewis Hamilton gjithashtu ...

                                               

Çmimi i madh i Kanadasë 2007

F1 Kanadaja per vitin 2007 ishte Formula 1 gara e gjashte e sezonit F1 2007. Kjo gare u zhvillua ne fundjaven mes 8-9 qershorj ne qarkun Circuit Gilles Villeneuve ne Montréal, Kanada. Kete gare e fitoi debituesi i sezonit, piloti anglez Lewis Ham ...