ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 15
                                               

B. R. Ambedkar

Bhimrao Ramji Ambedkar, i njohur gjithashtu si Dr. Babasaheb Ambedkar, ishte nje jurist, ekonomist, politikan dhe reformator shoqeror Indian, i cili frymezoi levizjen Budiste Dalit dhe beri fushate kunder diskriminimit shoqeror ndaj te paprekshme ...

                                               

Baba Ali

Baba Ali eshte themelues i kompanise filmike Ummah Films si dhe realizues i shout te njohur ne internet Ask Baba Ali si dhe per zhvillimin e lojes se njohur me karta Mecca to Medina.

                                               

Baftjar Zeqaj

Baftjar Zeqaj ka kryer studimet universitare prane Universitetit te Tiranes, Fakulteti i Gjeologjise dhe Minierave, dega Gjeologji Nafte. Ka kryer edhe mayorstudimet pasuniversitare per Shkenca Administrative. Gjithashtu ka kryer kualifikime pasu ...

                                               

Bahri Abdurrahmani

Bahri Abdurrahmani shkollimin fillor e kreu ne vendlindje, ndersa gjimnazin ne Beograd dhe Fakultetin e Tregtise ne Vjene. Ne vitin 1941 ndihmoi Haqif Blyten per ngritjen e administrates shqiptare ne Pazarin e Ri dhe si veprimtar i Komitetit te K ...

                                               

Bajram Hasa

Bajram Hasa kryetar i Bashkise se Durresit nga 1975-1979. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Bajram Hasani

Bajram Hasani ka perfunduar studimet universitare ne Fakultetin Ekonomik ne Universitetin e Prishtines ne drejtimin Menaxhment dhe Informatike. Studimet postdiplomike i perfundoi ne Universitetin e Tiranes, dega Marketing. Hasani ka perfunduar ed ...

                                               

Bajram Shabani

Bajram Shabani ka qen pjesmares ne LNÇ ne Maqedoni, luftar i diteve te para dhe hero i popullit. Si hero i Jugosllavise eshte shpallur ne 10 tetor 1953. Ne moshen gjashtevjeçare ka mbetur jetim, ne moshe pesembedhjetevjeçare ka punuar ne Kumanove ...

                                               

Bajram Thermia

Bajram Thermia kryetar i Bashkise se Durresit nga 1962-1971. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Bajrush Doda

Lindi me 1936 ne fshatin Maznik te Deçanit dhe me vone shperngulet ne Peje ne vitet e hershme. Po aty ne fshatin Maznik filloi kengen, ne itercjone te dalluara nga rapsodet tjere me nje ze shume te lart po ashtu edh te embel. Bajrush Doda filloi ...

                                               

Bakir Izetbegoviq

Bakir Izetbegoviq,lindi me 28 qershor 1956, eshte politikan boshnjak, nenkryetar i Partise se Veprimit Demokratik, i biri i Kryetarit te pare te Kryesise se Republikes se Bosnje-Hercegovines, Alija Izetbegoviq.

                                               

Bardhyl Berberi

Tranzicion: novela - 1999 Mekati i gjeneralit ne Prishtine: roman - 2017 Dashuri e mallkuar: roman - 2014 Nje nate ne Çikago: roman - 2010 Vrasja e shpirtit: roman - 2000 Ne shtepine e tyre kendoi kukuvajka: roman - 2012 Ne burgun e selanikut: ro ...

                                               

Bardhyl Canaj

Bardhyl Canaj ka lindur me 29 gusht 1959. Ka kryer Fakultetin e Filozofise ne Universitetin e Tiranes nga viti 1979 deri ne vitin 1982. Aktualisht eshte ambasador i Republikes se Shqiperise ne Izrael. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi ind ...

                                               

Bardhyl Martiniani

Nje dite nga nje jete, 1994 Rozafat, 1974 E verteta mbi fene, 1974 Duaje emrin tend, 1984 Dora e ngrohte, 1983 Metalurgjia e zeze, 1972 Thirrja, 1976 Nusja, 1980 Ne emer te lirise, 1987 Ilegalet, 1976 Dasma e shtyre, 1984 Blerim ri ne fshat, 1977 ...

                                               

Bashkim Alibali

Bashkim Alibali eshte nje kengetar shqiptar nga Shqiperia. Ai lindi me 25 tetor 1957. Bashkim Alibali nje nga kengetaret me ne ze shqiptar. Lindur ne Tirane dhe rritur ne Shkoder

                                               

Bashkim Dino

Bashkim Dino, ambasador i Shqiperise ne Itali ne vitet 1982-1988. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Bashkim Lahi

Prof. Dr. Bashkim Lahi arkeolog shqiptar. Ka lindur ne Shkoder me 31 dhjetor 1953. Anetar i Keshilllit Kombetar te Arkeologjise, Tirane. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e per ...

                                               

Bashkim Shehu (Kukës)

Bashkim Shehu lindur ne Kukes me 15 Maj 1978. Kryetar i bashkise se Kukesit nga 2015 ne vazhdim. Eshte diplomuar fillimisht per juridik ne Universitetin e Tiranes dhe me pas ka mbaruar dhe Akademine e Policise ne Universitin e Ankarase, Turqi. Ky ...

                                               

Baton Haxhiu

Baton Haxhiu ka lindur 11 Prill 1968 ne Skenderaj eshte gazetare,opinionist Shqiptar nga Kosova i cili ka punuar ne disa gazeta si Koha Ditore dhe Gazeta Express dhe si gazetar i lire eshte i njohur per raportimet mbi vdekjet e Shqiptareve ne vit ...

                                               

Bedri Ahmeti

Bedri Ahmeti lindi ne fshatin Llapashtice te komunes se Podujeves, Kosove dhe ra deshmor ne Luften e Kosoves ne vitin 1999, eshte deshmor kombetar i Ushtrise Çlirimtare te Kosoves. Aktiviteti i tij para pjesemarrjes ne ushtri zhvillohej nga diasp ...

                                               

Bedri Gjinaj

Bedri Gjinaj eshte ne mesin e mesueseve te dekoruar qe iu ipet Urdheri "Naim Frasheri" i klasit te I-re nga Presidenti i Shqiperise, Dr. Sali Berisha, me Dekretin Nr. 811. Dt. 11 prill 1994, me motivacion se hapen ose sherbyen ne shkollat shqipe ...

                                               

Bedri Halimi

Bedri Halimi nga fshati Neproshten ne Tetove, Maqedoni ushtarak shqiptar, deshmor i luftes ne Maqedoni. Bedri Halimi ju kishte bashkuar forcave shqiptare qe luftonin edhe me tutje pas çlirimit te Kosoves per lirin e shqiptareve ne territoret e ad ...

                                               

Behajdin Allaqi

Behajdin Allaqi ishte veprimtar dhe intelektual Shqiptar i çeshtjes kombetare gjate viteve te 80-dhjeta dhe 90-dhjeta, dhe i cili se bashku me Fadil Vaten, Afrim Zhitine ishin udheheqesit e levizjes ilegale per çlirim qe njihej me emrin Levizja p ...

                                               

Behar Selimi

Behar Selimi eshte i lindur me 20 prill 1968 ne Skenderaj. Ka qe per 11 vite me radhe pjesetar i Policise se Kosoves ne funksione te ndryshme drejtuese. Duke filluar nga funksioni i komandantit te njesive te specializuara per sigurimin e objektev ...

                                               

Bekim Haxhiu

Bekim Haxhiu shqiptar nga Kosova dhe deputet i Kuvendit te Kosoves. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Bekim Jashari

Bekim Jashari eshte kryetare i Komunes se Skenderajit. U lind me 28.01.1975 ne Prekaz te Poshtem te Skenderajt, ne nje familje me tradita kombetare dhe me vlera intelektuale, si prijese te arsimit shqip ne Skenderaj. Si femiu i pare i çiftit Hame ...

                                               

Bektash Zite

Bektash Zite u lind ne Gjirokaster me 1 Dhjetor 1936. Ka studiuar per Filologji-Histori dhe Filozofi. Ka punuar shume vite ne rrethin e Tepelenes, duke kryer detyrat mesues, drejtor, inspektor dhe shef i Seksionit te Arsimit; me tej, shef i Seksi ...

                                               

Benet Kaci

Benet Kaci eshte personalitet mediatik nga Kosova, gazetar, dhe ndonjehere kengetar i njohur per prezantime televizive qe nga viti 2000. Karriera e tij ne show biznes nisi kur ai filloi te punoje ne RTK. Emisioni i tij i pare ishte RTKSound, nje ...

                                               

Benjamin Gilman

Benjamin Arthur "Ben" Gilman lindi me 6 dhjetor 1922 ne Poughkeepsie, New York, eshte nje ish deputet i Kongresit amerikane dhe politikan i partis Republikane. Gjat luftes se dyte boterore sherbeu ne ushtrin amerikane si pilot nga 1942-1945 dhe f ...

                                               

Beqir Ismaili

Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate. Prof. Dr. Beqir Ismaili ka pergatitur dhe publikuar ne Egjipt dhe ne Lindjen e Mesme nje sere librash, qe e paraqesin probl ...

                                               

Beqir Saqipi

Beqir Saqipi eshte politikan shqiptar, kryetar i Komunes se Likoves, Maqedoni. Lindi ne vitin 1964 ne Vaksince, ka mbaruar Fakultetin per Edukate Fizike ne Prishtine ne vitin 1992. Ka punuar si profesor ne shkollen e mesme teknike ne Kumanove der ...

                                               

Hector Berlioz

Hektor Berlioz ishte kompozitor, shkrimtar dhe kritik françez. Ai lindi me 11 dhjetor 1803 ne Brekun SeN-Ondré ne Isère. Pas perfundimit te shkolles se mesme, familja e dergoi ne Paris per te studiuar mjekesi. Qe ne ate kohe kishte deshire per tu ...

                                               

Bernard Kotlar

Bernard Kotlar me profesion eshte inxhinier i elektronikes, me vite te tere punoi si elektro-projektues. Bernardi merret intensivisht me informatike, fotografi, dizajn grafik, muzike dhe sport. Eshte autor i dhjetera CD-ve me permbajtje te ndrysh ...

                                               

Bernd J. Fischer

Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate. Bernd J. Fischer eshte profesor i Historise se Ballkanit dhe drejtor i departamentit te historise ne Universitetin e Indian ...

                                               

Bernd Schuster

Blond Angel total page - Stampa:En Foto galeri. Bernd Schuster at Player on Player - Stampa:En Faqja zyrtare - Stampa:En Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Besa Gaxherri

Besa Gaxherri shqiptare nga Kosova dhe deputete e Kuvendit te Kosoves. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Besnik Aliaj

Praktike solide profesionale si arkitekt dhe urbanist. Ekspert i planifikimit urban ne niveli komuniteti, ne qeverisje vendore, dhe ne institucione akademike, kerkimore e shkencore. Bashkepunim i ngushte me institucione te qeverisjes lokale dhe q ...

                                               

Beteja e Pazarit të Ri

Beteja e Pazarit te Ri eshte shprehje e cila ka hyre ne histori si shprehje treguese per zhvillimet luftarake ne sanxhakun e quajtur Sanxhaku i Tregut te Ri, i cili ishte pjese perberse e Vilajetit te Kosoves. Ne keto luftime per qellim zoterimi ...

                                               

Bilal Golemi

Dr. Bilal Golemi – doktor i shkencave te veterinarise, shqiptar nga Shqiperia. Mjek veterinar, mikrobiolog i shquar ne fushen veterinare e mjekesore, patriot atdhetar e demokrat perparimtar. U largua nga Golemi kur ishte 7 vjeç, duke shkuar pas t ...

                                               

Bilall Sherifi

Bilall Sherifi shqiptar nga Kosova dhe deputet i Kuvendit te Kosoves. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Bill Gates

Bill Gates H. Gates) eshte pronari edhe kryearkitekti software-i firmes se njohur Microsoft e cila bene xhiro rreth 36.84 miliard dollar Amerikan ne vit edhe ka 128.000 punetore te shperndare ne 85 vende te ndryshme ne bote. I lindur me 28 Tetor ...

                                               

Hildegard von Bingen

Hildegarda nga Bingeni e njohur ndryshe si Shen Hildegarda dhe Sibila e Renit, ka qene nje abate benediktine, shkrimtare, kompozitore, filozofe, mistike e krishtere dhe vegimtare gjermane. Ne Gjermani mbahet themeluesja e historise natyrore shken ...

                                               

Biobibliografia

Biobibliografia eshte regjister ne te cilin jane te deftuara burime dhe literature e dores se dyte per jeten e nje personi. Zakonisht perdoret per permbledhje te dhenave biografike dhe bibliografike per nje person.

                                               

Bledi Naska

Bledi Naska eshte nje aktor, dublues dhe gazetar shqiptar nga Shqiperia. Studioi per aktrim ne Akademine e Arteve te Bukura ne Tirane. Aktualisht meret me aktrim, gazetar ne Top channel dhe dublim ne Digitalb.

                                               

Bledi Strakosha

Bledi Strakosha ka lindur me 6 dhjetor te vitit 1978, ne Tirane. Prezantues shqiptar, ka punuar dhe punon si prezantues ne disa televizione ne Shqiperi. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikip ...

                                               

Blerim Kuçi

Blerim Kuçi shqiptar nga Kosova dhe deputet i Kuvendit te Kosoves. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Blerim Peci

Blerim Peci ka lindur me 1 gusht 1973. Aktor shqiptar nga Kosova, ka qene nje nga figurat e njohura te kinematografise kosovare. Blerim Peci ka qene personazhi kryesor ne emisionin e njohur "Vikendi" ne Radio Televizionin E Kosoves. Fatkeqesisht ...

                                               

Blerim Rexha

Blerim Rexha eshte udheheqes i departamentit te inxhinierise kompjuterike dhe profesor i asocuar ne Fakultetin e Inxhinierise Elektrike dhe Kompjuterike te Universitetit te Prishtines. Studimet e doktorates i ka perfunduar ne Institutin e Teknolo ...

                                               

Blerina Hoxha

Blerina Hoxha gazetare shqiptare, ka perfunduar studimet master per shkenca ekonomike ne Universitetin e Tiranes. Aktualisht ajo punon si Specialiste ne Departamentin e Komunikimit prane Universitetit te Tiranes. Si nje eksperte akademike ne ekon ...

                                               

Blerta Berisha

Blerta Berisha eshte autore e emisionit per femije "Une e di, po ti?" te prodhuar dhe emituar ne RTK. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Blerta Deliu - Kodra

Blerta Deliu - Kodra shqiptare nga Kosova dhe deputete e Kuvendit te Kosoves. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.