ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 149
                                               

Edmond Beqiri

Shkollimin fillor dhe te mesem i kryer ne vitin 1981 ne Peje. Ne vitin 1987 diplomon ne Universitetin e Prishtines. Gjate viteve 1988 - 1990 vijon studimet pasuniversitare ne Fakultetin Elektroteknik ne Zagreb, ne drejtimin Aplikimi i shkencave k ...

                                               

Ramush Haradinaj

Ramush Haradinaj ne Gllogjan, afer Deçanit. Eshte nje politikan dhe ish-komandant i Ushtrise Çlirimtare te Kosoves. Prej dates 3 dhjetor 2004 deri me 8 mars 2005 ka qene Kryeminister i Kosoves dhe qe nga data 9 shtator 2017, eshte zgjedhur perser ...

                                               

Hashim Thaçi

Hashim Thaçi eshte presidenti i peste i Republikes se Kosoves. Ai ishte kryeministri i pare i Kosoves se pavarur, Minister i Jashtem dhe Zevendeskryeministr ne kabinetin e ri te kryesuar nga Isa Mustafa, i cili mori detyren me 12 dhjetor 2014. Th ...

                                               

Bardhyl Londo

Bardhyl Londo lindur ne vitin 1948 ne Permet, Shqiperi. Studioi per gjuhe dhe letersi ne Universitetin e Tiranes. Pas mbarimit te fakultetit ai punoi per disa vite mesues ne Permet dhe me pas per gazeten letrare" Drita”. Per disa kohe ka qene kry ...

                                               

Karmell Kandreva

Karmell Kandreva lindi ne vitin 1931 ne Qane te Kalabrise dhe vdiq ne vitin 1982), ishte shkrimtar arbereshe. Punoi si pedagoge ne Universitetin e Kalabrise.

                                               

Agim Shehu

Agim Shehu lindi me 1934, Pogradeci - shkrimtar, studiues i gjuhes dhe letersis, shqiptar nga Shqiperia. Studioi Gjuhe dhe Letersi ne Universitetin e Tiranes.

                                               

Shefki Hysa

Shkollen fillore e tetevjeçare i kreu ne Shales te Konispolit. Shkollen e mesme e perfundoi ne vitin 1976 ne Konispol te krahines se Çamerise. Pas shume perpjekjesh, ne vitin 1989, u diplomua per gjuhe-letersi ne Fakultetin e Historise dhe Filolo ...

                                               

Llukë Matrënga

Leke Matrenga, i njohur edhe si Luca Matranga, ishte nje prift dhe shkrimtar arberesh nga Siçili, Itali. Leke Matrenga ishte prift arberesh nga Hora e Arbereshevet, vendi arberesh me i madh ne Sicili te Italise. Student ne Kolegjin e Shen Athanas ...

                                               

Vath Koreshi

Koreshi studioi gjuhen dhe letersine ne Universitetin e Tiranes gjate viteve 1960-1964. Ne vitet 1964-1973 punoi si gazetar tek organi "Zeri i Rinise" dhe me pas, deri me 1977, tek "Drita". Ne vitet 1977-1983 punoi si skenarist ne Kinostudion "Sh ...

                                               

Murat Isaku

Murat Isaku lindi ne Gajre te Tetoves me 1928, vdiq ne moshen 89 vjeçare ne Tetove ne vitin 2005. Mesoi ne Tetove, Elbasan, Prishtine, Prizren, maturen e mbaroi ne Normalen e Gjakoves, studimet e larta per gjuhen dhe letersine i mbaroi ne Beograd ...

                                               

Festivali i 13-të i Këngës në RTSH

Permbledhjet, kenget pjesemarrese te seciles nate, fituesit, deri ne festivalin e 30-te, ketu e kudo qe ti lexoni, jane hedhur nga Jozef Zamputti qe i ka te regjistruara direkt nga festivalet. Njelloj jane rregjistruar nga Jozef Zamputti koncerte ...

                                               

Festivali i 16-të i Këngës në RTSH

Permbledhjet, kenget pjesemarrese te seciles nate, fituesit, deri ne festivalin e 30-te, ketu e kudo qe ti lexoni, jane hedhur nga Jozef Zamputti qe i ka te regjistruara direkt nga festivalet. Njelloj jane rregjistruar nga Jozef Zamputti koncerte ...

                                               

Festivali i 14-të i Këngës në RTSH

Permbledhjet, kenget pjesemarrese te seciles nate, fituesit, deri ne festivalin e 30-te, ketu e kudo qe ti lexoni, jane hedhur nga Jozef Zamputti qe i ka te regjistruara direkt nga festivalet. Njelloj jane rregjistruar nga Jozef Zamputti koncerte ...

                                               

Përgjithmonë e jotja

Pergjithmone e jotja eshte telenovele meksikane prodhuar nga TV Azteca me 2014. Duke luajtur me aktoret Gabriela Spanic, Melissa Barrera dhe Daniel Elbittar si protagonist te serise me Cecilia Ponce, Aura Cristina Geithner, Gabriela Roel, Wendy d ...

                                               

8 tetor

1967 - Udheheqesi gueril Ernesto Che Guevara dhe perkrahesit e tij kapen ne Bolivi. 1998 – Japonia zyrtarisht i kerkon falje Korese Jugore per 35 vjetet e sundimit te ashper kolonial. 1912 - Lufta e Pare Ballkanike: Mali Zi i shpalle lufte Perand ...

                                               

Camilo Cienfuegos

Camilo Cienfuegos Gorriarán ka qene nje revolucionar kuban. Camilo Cienfuegos ka qene krahas Ernesto "Che" Guevara, Fidel dhe Raúl Castro nje nga udheheqesit revolucionare dhe drejtuesit e Guerillave te "Levizja e 26. korrikut" respektivisht Usht ...

                                               

9 tetor

1944 - Çlirimi i Sarandes ne Shqiperi 2009 - Presidenti i Shteteve te Bashkuara te Amerikes Barck Obama ne Osllo eshte shpallur fitues i çmimit Nobel per paqe. 1967 - U ekzekutua Ernesto Che Guevara nen akuzen: tentim per nxitje revolucion ne Bol ...

                                               

Lëvizja e 26 korrikut

Levizja e 26 korrikut ishte nje organizate revolucionare pararoje kubane dhe me vone nje parti politike e drejtuar nga Fidel Castro. Emri i levizjes perkujton sulmin e tij te 26 korrikut 1953 mbi kazermat e ushtrise ne Santiago de Cuba ne nje per ...

                                               

Granma (jaht)

Granma eshte jahti qe u perdor per transportimin e 82 luftetareve te Revolucionit Kuban nga Meksika ne Kube ne nentor 1956 me qellim te permbysjes se regjimit te Fulgencio Batista. Kryqezuesi i kabines prej 18 metrash u ndertua ne vitin 1943 nga ...

                                               

Jean-Paul Sartre

Jean-Paul Charles Aymard Sartre, i njohur shpesh si Jean-Paul Sartre, ishte filozof francez ekzistencialist, dramaturg, novelist, skenarist, aktivist politik, biograf, dhe kritik letrar. Ai ishte nder figurat me te rendesishme te Filozofise franc ...

                                               

Paulo Freire

Paulo Reglus Neves Freire ishte nje arsimtar dhe filozof brazilian, perfaqesuesi kryesor i pedagogjise kritike. Ai njihet me se shumti per kryevepren e tij me ndikim te konsiderueshem Pedagogjia te shtypurve, e cila pergjithesisht konsiderohet si ...

                                               

Zemra qe nuk plaken

Film i Kinstudios Shqeperia Re 1977 me skenar te Bashkim Hoxhes dhe rregji te Esat Ibro dhe Esat Mysliu. Xha AzemiEsat Oktrova njē shofer i dalluar i parkut te transportit Tirane, sapo del ne pension. Ai i mesuar me pune nuk mundet dote te qendro ...

                                               

Zemrat qe nuk plaken

Film i Kinstudios Shqeperia Re 1977 me skenar te Bashkim Hoxhes dhe rregji te Esat Ibro dhe Esat Mysliu. Xha AzemiEsat Oktrova njē shofer i dalluar i parkut te transportit Tirane, sapo del ne pension. Ai i mesuar me pune nuk mundet dote te qendro ...

                                               

Esat Musliu

Esat Musliu eshte regjisor, skenarist dhe producent shqiptar. Esat Musliu ka lindur ne Stebleve te Peshkopise ne 13 janar 1946. Prej vitit 1961-1965 Studion per Skulpture ne Liceun Artistik Jordan Misja" dhe fillimisht punon si piktor ne ndermarj ...

                                               

Petrit Ruka

Petrit Ruka Lindur ne Tepelene me 21.08.1954. Ka kryer studimet e larta per Gjuhe Letersi Shqipe dhe studimet pasunuversitare pёr dramaturgji filmike, Akademia e Arteve te Bukura, Tiranё 1985 – 1986. Ka punuar si pedagog nё Shkollёn e Mesme tё Pё ...

                                               

Zgjedhjet parlamentare në Kosovë, 2021

Zgjedhjet parlamentare u mbajten ne Kosove me 14 shkurt 2021. Rezultatet ishin nje fitore e madhe per te majten Vetevendosje, te udhehequr nga Albin Kurti dhe partneri i saj i koalicionit, Vjosa Osmani, ish kryetare e parlamentit te Kosoves, e ci ...

                                               

Universiteti i Tiranës: 1957 - 2007

Universiteti i Tiranes: 1957 - 2007 liber me autore Bardhyl Golemi, Ethem Likaj, Osman Kraja, Zyri Bajrami dhe Ethem Likaj. Botuar ne Tirane nga "Morava", ne vitin 2007. Faqe 107.

                                               

Ndajfoljet përemërore në gjuhën shqipe

Ndajfoljet peremerore ne gjuhen shqipe me Autor: Shaban Sinani. Botuesi: "Naimi". Viti i botimit 2013. Faqet e librit 304. Monografia e prof. dr. Shaban Sinanit "Ndajfoljet peremerore ne gjuhen shqipe", shkruar 30 vjet me pare, ne vitin 1983, dhe ...

                                               

Thaçi

Thaçi eshte mbiemer shqiptar, nder personat qe e mbajne jane: Evgjeni Thaçi - Dragusha, politikane shqiptare nga Kosova Kole Thaçi 1886–1941, mesues shqiptar nga Kosova Perparim Thaçi 1977–1998, futbollist shqiptare nga Kosova Adelina Thaçi 1980– ...

                                               

Vite te rendesishme

Vite te rendesishme Aktoret Ilir Shaqiri, Reshat Arbana Enver Petrovci Anisa Ismajli Sylejman Lokaj Korab Shaqiri Naser Beka Shqipe Lokaj Lindita Manaj ejt. regjia: Isa Qoja skenari: Fadil Hysaj

                                               

Studime historike. Nr 2 viti 1988

Studime historike. Nr 2 viti 1988 Botim i Institutit te Historise, Akademia e Shkencave e RPSSH. Pasqyra e lendes Elira Çela: Autore te huaj mbi mendesine e mungesen e fanatizmit fetar tek shqiptaret shek. XVIII - fillimi shek. XX. Ne faqen 121 T ...

                                               

Ibrahim Repishti

Lindi ne lagjen Dudas te qytetit te Shkodres, i biri i Haxhi Jusuf Repishtit, ne nje familje qytetare qe merrej me tregti. I ati kishte qene me forcat vullnetare te Deges se Lidhjes per Shkodren, hoxhe, studjues dhe mesues ne Medresene e Pazarit. ...

                                               

Poroji

Fshati Poroj gjendet ne pjesen veriperendimore te Maqedonise. Ai nga veriu kufizohet me Xhepcishtin, ne perendim me Xhermen, ne jug me qytetin e Tetoves. Poroj me siperfaqe prej 25 km² shtrihet ne pjesen e poshtme te fushes se Pollogut dhe eshte ...

                                               

Dita e parë e emërimit

Filmi Dita e pare e emerimit film me metrazh te shkurter, prodhim i vitit 1981. Regjia: Rikard Ljarja, Skenari: Kiço Blushi, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Robert Radoja.

                                               

Vendimi

Filmi "Vendimi" eshte prodhuar nga Kinostudioja "Shqiperia e Re" ne vitin 1984. Regjisor: Kristaq Dhamo, Skenari Spiro Dede dhe Neshat Tozaj, Producent: Shqiperia Re Muzika: Kujtim Laro Maj 1942. Shqiperia ndodhet nen pushtimin fashist ne luften ...

                                               

Bardhësi

Filmi "Bardhesi" eshte prodhuar nga Kinostudio "Shqiperia e Re" ne vitin 1986, me metrazh te shkurter. Regjia: Besim Kurti, Skenari: Dhimiter Xhuvani, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Maksim Shehu. Perika Gjezi. Piloti 1 Mario Ashiku. Komandant ...

                                               

Vëllezër dhe shokë

Filmi Vellezer dhe shoke prodhim i vitit 1980. Regjia: Dhimiter Anagnosti, Skenari: Dhimiter Anagnosti, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Hajg Zaharian.

                                               

1997 në Shqipëri

Kryeminister: Aleksander Meksi deri me 11 mars, Bashkim Fino 11 mars - 24 korrik, Fatos Nano prej me 24 korrik President: Sali Berisha deri me 24 korrik, Skender Gjinushi 24 korrik - disa ore, Rexhep Mejdani prej me 24 korrik

                                               

Mirjan Hakani

Mirjan Hakani, eshte nje ikone e peshengritjes dhe e sportit shqiptar, si dhe ish-drejtues dhe administrator i sportit ne Shqiperi. Ai eshte djali i regjisorit te njohur shqiptar, Hysen Hakani.

                                               

Titulli "Naim Frashëri"

Urdhri "Naim Frasheri" eshte nje dekorate nderi e Republikes se Shqiperise qe u jepet qytetareve shqiptare dhe te huaj, punonjesve te shkences, artit, kultures dhe arsimit per vepra dhe veprimtari te çmuara. Dekorata jepet me dekret nga President ...

                                               

Superliga Shqiptare e Basketbollit

Superliga Shqiptare e Basketbollit eshte liga profesioniste e basketbollit per meshkuj ne Shqiperi. Ajo u themelua ne vitin 1946 menjehere pas formimit te Federates Shqiptare te Basketbollit dhe eshte divizioni me i larte ne Ligen Shqiptare te Ba ...

                                               

Mëngjeze lufte

Filmi Mengjese lufte prodhim i vitit 1971. Regjisor: Kristaq Dhamo. Skenari: Dhimiter Xhuvani. Producent: Shqiperia e Re. Muzika: Robert Radoja. Operator: Faruk Basha

                                               

Dy Gosti

Dy Gosti eshte film i vizatuar i metrazhit te shkurt per femije, i prodhuar nga kinostudioja Shqiperia Re me 1982. Dy Gosti eshte pergatitur nen skenarin e Luan Rames, regjine dhe vizatimet i ka bere Gazmend Leka, ndersa per operator eshte angazh ...

                                               

Fillim i vështirë

Rreziku i ardhjes se njerkes” vjen papritur ne jeten e Bledit te vogel. Ky lajm qe vogelushi e meson rastesisht ishte nje shok emocional per te. Nga ana tjeter kjo ndikon ne lidhjen shpirterore midis babait te Bledit Agronit dhe Zanes nje kolege ...

                                               

Shkolla e mesme "Petro Nini Luarasi"

Petro Nini Luarasi eshte shkolle qe ndodhet ne juglindje te Tiranes, ne rrugen "Sami Frasheri" dhe eshte ndertuar ne vitin shkollor 1959-1960 me destinacion shkolle e mesme 11-vjeçare, Sipas kesaj strukture I-IV, V-VII, VIII-XI. Drejtori i pare i ...

                                               

Avni Dalipi

Avni Dalipi u lind me 19.07.1970 ne Kumanove, Maqedoni. Ne vitin 1993 u diplomua ne fakultetin e arteve ne Universitetin e Prishtines ne drejtimin e aktrimit. VEPRA ARTISTIKE SHFAQJET: 10." Komedia”, Haqif Mulliqi, regjia Haqif Mulliqi, Teatri ko ...

                                               

Dionis Bubani

Lindi ne Bukuresht ne rrugen atehere te quajtur "Turku", me vone "Malet Tatra", i biri i Gjergj Bubanit. Shkollimin fillor dhe te mesem e kreu ne Bukuresht. Gjate viteve 1932-33 ne Konstance te Rumanise Gjergji botoi gazeten patriotike "Kosova". ...

                                               

Muhamet Kyçyku

Muhamet Kyçyku i njohur edhe si Muhamet Çami ka qene nder bejtexhinjte me te njohur, autor i dy poemave fetare. Vepra e tij kryesore eshte Erveheja e shkruar me 1820 por e botuar vetem me 1888.

                                               

Gazmend Krasniqi

Gazmend Krasniqi lindi ne Shkoder me 1963, ku ka studiuar fillimisht per pikture, pastaj per letersi. Ka punuar per nje kohe te gjate si drejtor i Galerise se Arteve te qytetit. Aktualisht jeton e punon ne Tirane. Eshte autor i shume librave me p ...

                                               

Teodor Keko

Teodor Keko ka qene shkrimtar dhe publicist shqiptar. U lind ne Tirane, i biri i regjisoreve te kinematografise Endri dhe Xhanfize Keko. Ndoqi studimet e larta ne Universitetin e Tiranes ne degen e Gjuhes dhe Letersise Shqipe. Ne fillimet e tij p ...