ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 148
                                               

Ëndërr për një karrige

Filmi Enderr per nje karrige prodhim i vitit 1984. Regjia: Fehmi Hoshafi, Skenari: Gjike Kurtiqi, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Tahsim Hoshafi.

                                               

Botë e padukshme

Filmi "Bote e padukshme" prodhim i vitit 1987. Regjia: Kristaq Dhamo, Skenari: Vath Koreshi, K. Dhamo, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Aleksander Peçi. Ky artikull ne lidhje me Filmi eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Brazdat

Brazdat eshte film dram i regjisorit Kristaq Dhamo, prohuar me 1973 ne Shqiperi. Regjia: Kristaq Dhamo, Skenari: Dhimiter Xhuvani, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Shpetim Kushta. Ky artikull ne lidhje me Filmi eshte i cunguar. Mund te ndihmoni ...

                                               

Lamerica

Dy italian tip mashtruesash dhe dallaveraxhinjsh vijne ne Shqiperi pas renies se sistemit komunist per te hapur nje ndermarrje dhe per te fituar. Per kete ata kane nevoje per nje lolo, dhe zgjedhin nje plak ne burg, Spiron. Por i riu italian Gino ...

                                               

Shoku ynë Tili

"Shoku yne Tili" eshte nje film shqiptar i prodhuar ne Shqiperi ne vitin 1981. Skenari: Qazim KashariNaum Bitri & Halil Kamberi; Producent: Shqiperia e re; Regjia: Fehmi Hoshafi; Muzika: Tahsin Hoshafi; Herion Spiro - Albani Arben Latifi - Tili M ...

                                               

Stolat në park

Filmi Stolat ne park prodhim i vitit 1988. Regjia: Bujar Kapexhiu, Skenari: Pullumb Kallfa, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Rexhep Hasimi. Xhevair Zeneli. kushuri i Edlires Andon Qesari. Regjisori Pavlina Mani. Antigona Melpomeni Çobani Agim Q ...

                                               

Tela për violinë

Filmi "Tela per violine" prodhim i vitit 1987. Regjia: Bujar Kapexhiu, Skenari: Pullumb Kulla, Producent: Shqiperia re dhe Muzika: Rexhep Hasimi. Interpretojne: Agim Qirjaqi, Ilia Shyti, Pavlina Mani, Met Bega, Vilson Gjoçaj, Andon Qesari, Alfred ...

                                               

Xhelal Tafaj

Xhelal Tafaj numeron rreth 60 role ne teater, duke nisur me rolin e tij pare, SPARTI, ne dramen" Deshtimi I nje kryqezate”. Pas ketij roli pasuan e pasojne edhe mjaft role te tjere si: Martesa Te jesh 20 vjec, Telefoni i nje mesnate Ylli pa emer. ...

                                               

Elizabeta I

Elizabeth I ishte Mbreteresha e Anglise dhe Irlandes nga 17 nentor 1558 deri ne vdekjen e saj. Nganjehere quhet Mbreteresha e Virgjer, Gloriana ose te Mira Mbreteresha Bess. Elizabeth ishte e fundit nga pese monarket te dinastise Tudor. Elizabeth ...

                                               

Elizabeta e Hungarisë

Elizabeta e Hungarise mbretereshe terciare françeskane ishte princeshe hungareze pati nje jete te shkurter, por te gjalle. Ajo ishte e bija e Andreas, mbretit te Hungarise dhe e Gertrudes, grua fisnike nga Merano. Shenjterine e arriti brenda njez ...

                                               

Elizabeta Marku

Elizabeta Marku Elizabeta Marku eshte nje kengetare e njohur. Elizabeta Marku, nje nder ikonat e muzikes popullore shqiptare eshte nje femer plot energji dhe pasion per profesionin qe ka. Ka lançuar ne tregun muzikor albumin e saj me vule te komp ...

                                               

Elizabeta e parë

Elizabeta e pare ishte nje nga sovranet me te shquara ne historine e mbreterise angleze. Ajo qeverisi Angline per 25 vite gjate shekullit te XVI. Ajo vinte nga dinastia e tudorve e cila kishte marre pushtetin pas lutes se Trendafilave. Gjate mbre ...

                                               

Princesh Elizabeta e Jugosllavisë

Princesh Elizabeta e Jugosllavise eshte anetare eShtepise se Karageorgevich, nje aktiviste per te drejtat e njeriut dhe nje ish-kandidate presidenciale per Serbine. Ajo njihet edhe si Jelisaveta Karadordević.

                                               

16 Prill

1789 - George Washington behet kryetar i SHBA-ve. 1982 - Mbreteresha Elizabeta shpalli Kushtetuten re te Kanadase, duke i prere lidhjet e fundit koloniale me Britanine. 2011 - Perurohet ne Tepelene monumenti i Nderit te Kombit Sali Nivica. 1970 - ...

                                               

Gjoleka, djali i Abazit

Gjoleka, djali i Abazit Skenari dhe regjia Dhimiter Anagnosti. Producent: Albania General Vision me financim te Qendres Kombetare Kinematografike. Drejtor fotografie Spartak Papadhimitri. Kostumet: Durim Neziri. Prodhuar ne vitin 2006

                                               

Xhamajka

Xhamajka eshte shtet ishullor ne detin e Karaibeve. Ajo eshte ishulli i trete me i madh i Antileve te Medha. Xhamajka ka nje siperfaqe prej 10.990 km². Numri i popullsise arrin 2.680.029 banore. Kryeqytet i Xhamajkes eshte Kingston me rreth 650.0 ...

                                               

Stema e Britanisë së Madhe

Stema e Britanise se Madhe apo si thirren nen emrin e plote Mbreteria e Bashkuar e Britanise se Madhe dhe Irlandes Veriore eshte vete stema e mbretereshes Elizabeta e II-te dhe njekohesisht demonstron sundimin e mbreterise. Stema e mbreterise qe ...

                                               

Universiteti i Dublinit

Universiteti i Dublinit eshte nje universitet kerkimor publik, i cili ndodhet ne Dublin, kryeqyteti i Irlandes. Universiteti u themelua ne vitin 1592, kur Mbreteresha Elizabeta e Pare nenshkroi nje dekret mbreteror per themelimin e Kolegjit te Tr ...

                                               

Nikolla II

Nikolla II I Rusise lindi me 18 maj te vitit 1868 ne Pallatin Aleksander ne Shen Petersburg Tsarskoye Selo,njihet ndryshe ne kishen ortodokse ruse edhe si Shen Nikolla Pasion-Bartesi eshte Cari I fundit i Perandorise Ruse nga Dinastia Romanov,Sun ...

                                               

Maria e Hungarisë, Mbretëresha e Napolit

Maria e Hungarise, e dinastise Árpád, ishte bashkeshortja Mbretereshe e Mbreterise se Napolit. Ajo ishte vajza e Stefanit V te Hungarise dhe gruas se tij Elizabeth Cuman. Maria sherbeu si Regent ne Provence ne 1290-1294 dhe ne Napoli ne 1295-96, ...

                                               

17 Nëntor

1983 - U themelua Armata Zapatista e Çlrimit Kombetare 2000 - Alberto Fujimori largohet nga zyrat si president i Peruse. 2003 - Arnold Schwarzenegger inagurohet Guverner i Kalifornise. 1603 - Udhetuesi dhe shkrimtari anglez Walter Raleigh hedhet ...

                                               

Winston Churchill

Sir Winston Leonard Spencer-Churchill, ishte politikan britanik i njohur kryesisht per drejtimin e Britanise se Madhe gjate Luftes se Dyte Boterore. Ai sherbeu si kryeminister i Britanise se Madhe prej viteve 1940-1945 dhe perseri prej viteve 195 ...

                                               

Alfred Moisiu

Alfred Spiro Moisiu ka qene ushtarak karriere, President dhe minister i Republikes se Shqiperise qe nga 24 qershori i vitit 2002 deri me 24 korrik te vitit 2007.

                                               

Jordi Mollà

Jordi Mollà Perales eshte aktor, regjisor dhe skenariste spanjolle. Si aktore, Mollà eshte shume i njohur ne Shtetet e Bashkuara per rolin e tij si Diego Delgado ne filmin Blow. Mollà gjithashtu ka drejtuar tri filma dhe shkroi dy libra. Mollà u ...

                                               

Meghan, Dukesha e Sussex

Meghan, dukesha e Sussex, eshte nje ish-aktore amerikane, e cila u be anetare e familjes mbreterore britanike pas marteses se saj me princin Harry.

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 1601

Monark - Go-Yozei, Perandor i Japonise 1586–1611 Japonia Kina Dinastia Ming - Wanli, Perandor i Kines 1573–1620 de fakto - Tokugawa Ieyasu 1600–1603 Mbreteria Ryūkyū - Shō Nei, Mbret i Ryūkyū 1587–1620 Khiva - Haji Muhammad I, Khan i Khivaes1558– ...

                                               

Francis Drake

Sir Francis Drake ishte kapiten i detit, tregtar i sklleverve, pirate dhe oficer detar anglez. Drake kreu lundrimin e dyte rreth botes ne nje ekspedite te vetme, nga viti 1577 deri me 1580, dhe ishte i pari qe perfundoi udhetimin si kapiten, nder ...

                                               

William, Princi i Wied

William V, Princi i Wied ishte nje zyrtar dhe politikan gjermane, i biri i Herman, Princi i Wied. Ai ishte babai i William, Princi i Shqiperise dhe vellai i Mbretereshes Elizabeta te Rumanise.

                                               

Filipi i Edinburgut

Princi Filip, Duka i Edinburg, eshte burri i Mbretereshes Elizabet II te Mbreterise se Bashkuar. Filipi lindi ne familjet mbreterore Greke dhe Daneze. Ai lindi ne Greqi, por familja e tij u internua nga vendi kur ishte foshnje. Pasi u arsimua ne ...

                                               

Irlanda Veriore

Irlanda Veriore eshte nje nga kater shtetet e Britanise se Madhe, e cila shtrihet ne veri-lindje te Irlandes, me nje siperfaqe prej 14.139 km², rreth nje e gjashta e ishullit te Irlandes. Ne regjistrimet e vitit 2001, ajo kishte nje popullate pre ...

                                               

Júlio César Soares Espíndola

Júlio César Soares Espíndola eshte nje futbollist brazilian i cili luan skuadren portugeze Benfica ne Primeira Liga. César ka qene gjithashtu edhe portier i kombetares braziliane qe nga viti 2003 dhe deri ne vitin 2014 ka luajtur 87 ndeshje, dhe ...

                                               

Rita Ora

Rita Sahatçiu Ora eshte nje kengetare dhe aktore britanike me prejardhje shqiptare. Suksesi i saj u rrit ne shkurt te vitit 2012, kur ajo u paraqit me teken Hot Right Now, bashkepunim me DJ Fresh-in, e cila arriti numrin nje ne Mbreterine e Bashk ...

                                               

Ethem Haxhiademi

Ethem Haxhiademi ishte arsimtar, nepunes, shkrimtar, nepunes dhe veprimtar politik i Ballit Kombetar.

                                               

Kongresi i Elbasanit

Kongresi i Elbasanit u mbajt nga 2 deri 10 shtator te vitit 1909 ne qytetin e Elbasanit, ne godinen historike te shkolles se Kalase. Kongresi ka rendesi historike per vendimet qe mori ne lidhje me sistemin e shkollimit shqip, hartimin e programev ...

                                               

Princesha Adile

Princesha Adile Zogu ishte motra e Zogut i Shqiperise. Ajo ishte vajza e guvernoratit te krahines Matit, Xhemal Zogolli dhe nenes mbretereshe te shqiptarve Sadije Toptanit.

                                               

Xhemal pashë Zogolli

Xhemal pashe Zogolli ka qene kajmekam Matit ne kohen e Perandorise Osmane. I biri i tij, Ahmeti do te behej mbret i Shqiperise.

                                               

Michael Faraday

Michael Faraday FRS ishte nje shkencetar anglez qe ka kontribuar ne fushen e elektromagnetizmit dhe elektro-kimise. Zbulimet e tij kryesore perfshijne ato te induksionit elektromagnetik, diamagnetizem dhe elektrolizes. Edhe pse Faraday kishte niv ...

                                               

Thriller (album)

Thriller eshte nje album i Michael Jackson, i publikuar ne vitin 1982. Me kete album artisti i Indianes arriti reputacionin me te larte. Perveç kesaj ai eshte albumi me i shitur ne historine e muzikes, me 109 milion kopje te tij te pasurive nga b ...

                                               

Vincent Corleone

Vincenzo "Vincent" Corleone eshte personazh fiktiv i filmit 1990 The Godfather Part III dhe portretizohet nga aktori amerikan Andy García. Vincent eshte djali i paligjshem i Sonny Corleone dhe Lucy Mancini. Vincent pasoi xhaxhain e tij Michael si ...

                                               

Selma Freud

Selma Freud lindi ne vitin 1877, ne Vjena. Protestante e pagezuar, Selma Freud ishte e bija e prodhuesit vjenez Simon Siegmund Freud ne Amerlingstr. Pas nje vizite ne nje shkolle vjeneze dhe me pas ne Liceun e Shoqates se Grave te Vienes, ajo kal ...

                                               

Administrata Kombëtare Aeronautike Hapësinore Amerikane

Administrata Kombetare Aeronautike Hapesinore Amerikane shkurt AKAH, u themelua ne vitin 1958, eshte agjencia pergjegjese per programe hapesinore publike e Shteteve te Bashkuara te Amerikes. Fondi i saj vjetor per vitin 2007 kapi shumen prej 16.8 ...

                                               

Premier League

Premier League jashte Anglise) eshte niveli me i larte i sistemit te liges angleze te futbollit. Kontestuar nga 20 klube, ajo vepron ne nje sistem promovimi dhe renjeje me English Football League.

                                               

Makarios III

Makarios III ; 13 gusht 1913 – 3 gusht 1977) ishte nje klerik dhe politikan qipriot qe sherbeu si kryepeshkop dhe primat i Kishes se Qipros autofeqale dhe si presidenti i pare i Qipros. Ne tre mandatet e tij si president ai i mbijetoi kater atent ...

                                               

Roberta Cowell

Roberta Elizabeth Marshall Cowell ishte e njohur per pjesemarrjen ne garat e makinave si dhe pilote gjate Luftes se Dyte Boterore. Ajo konsiderohet si gruaja e pare britanike trans qe iu nenshtrua nderhyrjes kirurgjikale per ndryshimin e seksit.

                                               

Prodhimi i elektricitetit

Prodhimi i elektricitetit ose prodhimi i energjise elektrike eshte procesi i gjenerimit te fuqise elektrike nga burime te tjera te energjise primare. Parimet themelore te gjenerimit te energjise elektrike u zbuluan gjate viteve 1820-ta dhe fillim ...

                                               

Balena me sqep e Kuvierit

Balena me sqep e Kuvierit eshte anetari i vetem i gjinise Ziphius dhe e perhapura nder balenat me sqep. Edhe pse eshte pelagjik, preferon ujrat me te thella se 1.000 m dhe shmang anijet, eshte ende nje nga balenat me sqep me te vrojtuara. Emri i ...

                                               

Eric Adjetey Anang

Ne vitin 2001, ai paraqiti tekniken e dizenjimit te arkivoleve Ghana ne Muzeun e Gidan Kano Makama te Nigerise, nen kujdesin e Française Aleances ne Kano, Nigeria. Pas perfundimit te shkolles se mesme ne vitin 2005, ai mori menaxhimin e repartit ...

                                               

Dashamir Shehi

Me 1976 - 1980 ndoqi Fakultetin e Ekonomise Agrare ne ILB Kamez. Me 1982 - 1984 punoi si ekonomist ne Mirdite. Me 1987 - 1990 ekonomist ne ndermarrjen pyjore ne Tirane. Me 1991 u emerua sekretar i Partise Demokratike ne Tirane. Me 1992 - 1997 she ...

                                               

Gjon Skiroi

Rreth viteve 30 te shek. XIX se bashku me studiues te tjere mbrojten tezen se populli shqiptar eshte pasardhes i pellazgeve. Prandaj, se bashku me Engjell Mashi dhe Josif Krispi, ne vitet e para te shekullit XIX, Gjon Skiroj ne vitet 30 hodhen te ...

                                               

Tingulli i heshtjes

"Tingulli i heshtjes", eshte nje telenovele shqiptare e vitit 2010. Ne nje lokalitet te Tiranes, banoret e saj perpiqen te bejne nje jete normale te gjithe se bashku dhe secili me vete. Nje jete ngjashme me perditshmerine e kujtdo, por qe e ben d ...