ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 147
                                               

Abdullah ibn Mubarek

Abdullah ibn el-Mubarek ka lindur gjate sundimit te Hisham ibn Abdulmelik. Abdullah ibn Mubareku ishte nje musliman i hershem, i devotshem i njohur per kujtesen e tij dhe zellin per dije, mbledhjen e hadithit dhe njihet per asketizmin e tij. Ai f ...

                                               

Sektet Islame

Emri i sektit Besimi Basic dalluar ate nga te tjeret 1.Jarudiyah Ndjekesit e Abul- Jarud, Ata besojne se Profeti as i caktuar Aliun ra si imam nga karakteristikat e tij, por jo me emer. 2. Sulaimaniah / Jaririyah Ndjekesit e Sulejman ibn - Xherir ...

                                               

Imami

Imam eshte me pozite te liderit Islame. Zakonisht eshte lider i xhamise. Per myslimanet shiite, imami ka pozite te rendesishme.

                                               

Iron Fist

Iron Fist eshte albumi i peste ne studio i grupit heavy metal Motörhead. Disku doli ne treg me 17 prill 1982 ne Bronze Records dhe arriti tek pozita numer 6 e klasifikimeve angleze. Ky eshte disku i fundit ne te cilin bene pjese kitaristi "Fast" ...

                                               

Motörhead (album)

Motörhead eshte albumi zyrtar i pare i grupit heavy metal me te njejetin emer. Disku doli ne treg ne shtator te vitit 1977, nepermjet Chiswick Records dhe permban kenge te publikuara edhe te albumi i pare jo-zyrtar i prodhuar nga grupi me titulli ...

                                               

The Golden Years

The Golden Years eshte nje EP i grupit heavy metal Motörhead. Disku doli ne treg me 3 maij 1980, ne Bronze Records dhe arriti te pozita 9 te top-listat angleze.

                                               

Nö Sleep at All

"Deaf Forever" – 4:02 "Just Cos You Got The Power" – 7:28 "Traitor" – 2:40 "Dogs" – 3:24 "Ace of Spades" – 2:51 "Metropolis" – 3:18 "Overkill" – 6:32 bonus tracks; "Eat The Rich" – 4:34 "Doctor Rock" – 3:17 "Built For Speed" – 4:56 "Stay Clean" – ...

                                               

St. Valentines Day Massacre EP

St. Valentines Day Massacre EP eshte nje EP i regjistruar nga grupet heavy metal Motörhead e Girlschool. Disku doli ne treg me 21 shtator 1980, ne Bronze Records dhe arriti te pozita 5 te top-listat angleze.

                                               

Beer Drinkers and Hell Raisers

Beer Drinkers and Hell Raisers eshte nje EP i grupit heavy metal Motörhead. Disku doli ne treg me 22 nentor 1980, ne Bronze Records dhe arriti te pozita 43 te top-listat angleze.

                                               

Stand By Your Man

Stand By Your Man eshte nje EP i grupit heavy metal Motörhead, me kengetarin Lemmy edhe Wendy O. Williams e Plasmatics-ve. Disku doli ne treg ne 1982shin.

                                               

Bomber

Bomber eshte albumi i trete i grupit heavy metal Motörhead. Disku u nxorr me 7 korrik 1979 ne Bronze Records dhe arriti pozicionin 12 te klasifikimet angleze. Albumi eshte i dyti ne studio i grupit Motörhead mbas Overkill i vitit 1979.

                                               

Overkill

Overkill eshte albumi i dyte dhe nje nga me te njohurit te gjithe muzikes heavy metal. Disku u nxorr me 24 mars 1979 nga grupi Motörhead ne Bronze Records dhe arriti poziten e 24 ne top-listat angleze

                                               

No Sleep til Hammersmith

No Sleep til Hammersmith eshte albumi i pare live i grupit heavy metal Motörhead. Disku doli ne treg me 27 qershor, 1981 ne Bronze Records dhe arriti te pozita 1 te top-listat angleze. Albumi eshte i konsideruar si nje nga disqet me influenze te ...

                                               

Ace of Spades

Ace of Spades eshte albumi i katert dhe me i njohuri i grupit heavy metal Motörhead. Disku doli ne treg me 8 nentor 1980, ne Bronze Records dhe arriti te pozita 4 te top-listat angleze.

                                               

BBC Live & In-Session

BBC Live & In-Session eshte nje album live i grupit heavy metal Motörhead. Disku komprendon aparicionete e grupit te radio BBC 1 edhe concerti eseguum ne Londer me 1981. Disku u nxjerre me 20 shtator 2005 nepermjet Sanctuary Records.

                                               

Lista e personaliteteve shqiptare: E

Enver Hoxha 1908 - 1985 Edmond Beqiri - Informatikan Elfete Humolli - deshmore Elena Gjika 1829 - 1888, nuk eshte shqiptare por me preardhje shqiptare. Engjell Shehu - Shkrimtar Eda Zari- Kengetare Eliza Dushku 1980, nuk eshte shqiptare por me pr ...

                                               

Pak freskët sonte

Komedia tregon per nje familje, e cila prej nevojes qe ka per para detyrohet te jep gjithe shtepine me qera, dhe perfundojne qe te flene ne tarracen e pallatit.

                                               

Një vonesë e vogël

Filmi "Nje vonese e vogel" prodhim i vitit 1982. Regjia: Xhanfise Keko, Skenari: Bashkim Hoxha, Xh. Keko, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Aleksander Lalo.

                                               

Dollia e dasmës sime

"Dollia e dasmes sime" eshte nje film shqip i krijuar ne vitin 1978. Regjia: Mark Topallaj, Skenari: Ruzhdi Pulaha, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Hajg Zaharjan.

                                               

Medalja Luftëtar i Lirisë Adem Jashari

Medalja Luftetar i Lirise Adem Jashari eshte dekorate shteterore e Kosoves qe u jepet qytetareve te Kosoves te huaj qe kane treguar trimeri ne luften e fundit per liri e pavaresi, si dhe per vepra te lirise ne kohe te paqes. Shprehja e mirenjohje ...

                                               

Shqipëria në Lojërat Olimpike "Pekin 2008"

Ekipit Olimpik Shqiptar ne Lojerat Olimpike "Pekin 2008": Me norme 1. Lindita Kodra 46 vjeç, qitje-pistolete 2. Said Prizreni 25 vjeç, mundje e lire – pesha 60 kg 3. Elis Guri 25 vjeç, mundje klasike – pesha 96 kg 4. Dorian Çollaku 31 vjeç, atlet ...

                                               

Juniku

Junik Juniku eshte nje komune dhe qytet i vogel ne Kosoven perendimore, ne Qarkun e Pejes.Eshte e vendosur ne perendim te Kosoves, ne mes te Deçanit dhe Gjakoves, pergjate kufirit malor te Kosoves me Shqiperine. Ajo eshte e populluar me shqiptare ...

                                               

Ansambli i Këngëve dhe Valleve Popullore

Ansambli i Kengeve e Valleve Popullore ose Ansambli Shteteror, eshte krijuar ne vitin 1957 si ansambel profesionist. Ky Ansambel perbehet nga solistet kengetare, orkestrina, grupi i valleve dhe kori. Qellimi i AKVP-se eshte ne perpunimin, zhvilli ...

                                               

KS Teuta

Klubi Futbollit Teuta Durres eshte nje klub i futbollit shqiptar nga Durresi themeluar ne vitin 1920 me emrin KS Urani te cilin e nderruan pas dy viteve ne SK Durres. Pas pjesemarrjes se skuadres ne Kategorine e Pare te futbollit shqiptar ne viti ...

                                               

Zahir Pajaziti

Zahir Pajaziti lindi me 1 nentor te vitit 1962 ne Orllan, Podujeve, Kosove, ra deshmor me 31 janar te vitit 1997 ne Pestove Vushtrri, Kosove, ishte nje nder themeluesit e UÇK-s dhe Hero - deshmor shqiptar i Luftes se Kosoves. Zahir Pajaziti u lin ...

                                               

Shkrimtari

Shkrimtari - profesion i lire apo profesional me qellim te shprehjes se mendimeve te shkruara ne leter.Njerzit te cilet kane deshire ti shprehin ndjenjat e veta merren me kete profesion. Ky quhet ndryshe edhe çlirues ndjenjash. Nje shkrimtar esht ...

                                               

Nimon Mushkolaj

Nimon Mushkolaj rrjedhe nga nje familje me tradite te vjeter muzikore. Prej saj ai trashegoi dhe mesoi shume per kengen. Si femije filloi te marr pjese ne festa te ndryshme shkollore, ne te cilat u dallua me talentin dhe zerin e tije karakteristi ...

                                               

Teuta Blaka

Teuta Blaka E Lindur 6 Tetor 1985 Ne Peje) Ka mbaruar shkollen e ulte te muzikes,dega-flaute kurse ne shkollen e mesme ka vijuar mesimet ne degen e aktrimit.Me kendim nis te merret qysh nga mosha e hershme duke kenduar neper festivale te ndryshme ...

                                               

Ansambli Artistik "Haziz Ndreu” Nderi i Kombit

Ansambli Artistik" Haziz Ndreu” Nderi i Kombit eshte nje ansambel ri per nga emri por drejtuesit e tij,organizatoret,krijuesit dhe interpretuesit si:1.Hazis Ndreu. 2.Xhelil Ymeri. 3.Avni Ndreu. 4. Arif Vladi. 5.Prof.Dr. Bujar Kapexhiu. 6.Perparim ...

                                               

Jozefin Marku

Jozefin Marku lindi me 19/03/1996 ne Lac.Studioi ne Liceun Artistik "Jordan Misja" ne Tirane per kanto.Fillimisht u shfaq me kengen "Kur ti je me mu" me bashkepunim me maestron shqipetar Edmond Zhulali.Me pas me disa kenge te tjera.Ai pritet te j ...

                                               

Shqipëria në Festivalin Evropian të Këngës 2019

Shqiperia mori pjese ne Festivalin Evropian te Kenges 2019 me kengen "Ktheju tokes", interpretuar nga Jonida Maliqi. Transmetuesi shqiptar Radio Televizioni Shqiptar organizoi finalen kombetare Festivali i 57-te i Kenges me qellim te zgjedhjes se ...

                                               

Lorik Ilazi

Lorik Ilazi eshte volejbollist, gjyqtar dhe trajner i Klubit Volejbollistik Drita nga Gjilani. Loriku karrieren e tij si volejbollist e filloi ne moshe te re ne qytetin e tij ku edhe iu bashkua ekipit te Drites. Prej fillimit te karrieres se tij ...

                                               

Zef Kakarriqi

Profesor Zef Kakarriqi eshte lindur ne Shkoder me 15 shkurt 1916 ne nje familje te vjeter qytetare shkodrane dhe i perfundon me 15 korrik 1935 ne Gjimnazin Shteteror Klasik te Shkodres me rezultate te shkelqyera nota maksimale. Perfton rrjedhimis ...

                                               

10 Shkurt

1814 - Lufterat Napoleonike: Beteja ne Champaubert 2007 - Protestat e "Vetevendosjes!" ne Prishtine. Humben jeten Arben Xheladini dhe Mon Balaj. 1996 - Super kompjuteri IBM Deep Blue mundi per here te pare mjeshtrin e shahut Garry Kasparov. 1942 ...

                                               

Mehmet Gega

Shume prej protestuesve u arrestuan pas demonstratave. Mehmet Gega u denua me dhjete vjet burg.

                                               

The Angry Birds Movie

The Angry Birds Movie eshte nje film komik epik i animuar kompjuterik i vitit 2016 i bazuar ne serine e video lojerave te Rovio Entertainment me te njejtin emer, prodhuar nga Columbia Pictures dhe Rovio Animation, dhe shperndare nga Sony Pictures ...

                                               

Winona Ryder

Winona Ryder eshte nje aktore Amerikane. Nje nga aktoret ikone te viteve 1990, ajo debutoi ne filmin e vitit 1986, Lucas. Si Lydia Deetz, nje adoleshente e erret ne filmin e Tim Burton Beetlejuice, ajo mori kritika te mira dhe u njoh gjeresisht. ...

                                               

Gautama Buddha

Gautama Buddha, gjithashtu i njohur si Siddhārtha Gautama, ose thjeshte Buda, pas titullit Buddha, ishte nje asket dhe i urte/dijetar, mbi mesimet te cilit u themelua budizmi. Ai besohet te kete dhene mesim dhe jetuar kryesisht ne pjesen lindore ...

                                               

Tigri kundër luanit

Historikisht, meritat krahasuese te tigrit kundrejt luanit kane qene teme popullore te diskutimit nga gjuetaret, natyralistet, artistet dhe poetet, dhe te vazhdoje te frymezoje imagjinaten popullore ne ditet e sotme. Ne te kaluaren, luanet dhe ti ...

                                               

Elefanti

Elefantet jane gjitar te medhejn te familjes Elephantidae,rendi Proboshidien.Aktualisht njihen tre lloje: elefanti i shkurreve afrikane, elefanti i pyjeve afrikane dhe elefanti aziatik. Elefantet jane te shperndare ne te gjithe Afriken nen-Sahari ...

                                               

Academy Award for Best Actress

Academy Award for Best Actress eshte nje çmim qe prezantohet çdo vit nga Academy of Motion Picture Arts and Sciences. Jepet per te nderuar nje aktore e cila ka dhene nje performance te jashtezakonshme ne nje rol kryesor perderisa ka punuar ne ind ...

                                               

Alexandra Elbakyan

Alexandra Asanovna Elbakyan eshte nje studente nga Kazakistani e diplomuar, programuese kompjuteri dhe krijuesie e platformes Sci-Hub. The New York Times e ka krahasuar ate me Edward Snowden per shak te menyres se publikimit te informacionit sens ...

                                               

Dropbox

Dropbox eshte nje software i krijuar nga Dropbox, Inc., me zyre ne San Francisco, Californi qe ofron ruajtje te dhenave ne cloud, sinkronizim te dhenave, hapesire personale ne cloud, dhe software te ndryshem. Dropbox u mundeson perdoruesve te kri ...

                                               

Menaxhimi i projekteve

Menaxhimi i projektit eshte procesi i udheheqjes se punes se nje ekipi per te arritur qellimet dhe per te permbushur kriteret e suksesit ne nje kohe te caktuar. Sfida kryesore e menaxhimit te projektit eshte arritja te gjitha qellimeve te projekt ...

                                               

Strukturalizmi (psikologji)

Strukturalizmi ne psikologji eshte nje teori e vetedijes e zhvilluar nga Wilhelm Wundt dhe studenti i tij Edward Bradford Titchener. Kjo teori u sfidua ne shekullin e 20-te. Eshte debatuar se kush e meriton kredine per gjetjen e kesaj fushe te ps ...

                                               

Kushtëzimi Veprues

Kushtezimi veprues perben nje teknike mesimi gjate se ciles sjellja e mesuar e cila ndiqet nga perforcimi, zakonisht positiv, do te shfaqet me shpesh. Ne kohen qe Pavlovi kryente eksperimentin mbi reflekset e kushtezuara te qente, nje psikolog ek ...

                                               

Mësimi

Mesimi eshte proces i organizuar, i planifikuar me qellim qe te realizohet pervetesimi i diturive ne fusha te caktuara. Eshte proces qe mundeson krijimin dhe persosjen e shkathtesive dhe shprehive te nje individi. Ne psikologjine shkencore termi ...

                                               

Biheviorizmi

BIHEVIORIZMI SI PERSPEKTIVE DETERMINANTE Nese analizoni perspektiven determinante, do te shikoni se fokusohet shume ne vullnetin e lire. Vullneti i lire eshte aftesia per te bere zgjedhje lirisht pa asnje presion dhe kjo e ben vendimin vullnetar. ...

                                               

Filmi Tuneli

Tuneli eshte nje film shqiptar i prodhuar ne vitin 2017. Regjisor: Ilir Harxhi, Skenari: Ilir Harxhi, Kompozitor: Miron Kotani, Producent: "Idea film".

                                               

Lugina e pushkatarëve

Lugina e pushkatareve eshte nje film te vitit 1970, xhiruar nga regjisori Todi Bozo dhe Vitore Celi, Skenari: Todi Bozo, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Tonin Arapi. Interpretojne Kol Prela, Mark Topallaj, Katerina Biga, Bep Shiroka, Ismail Zh ...