ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 146
                                               

Urbanistika në ekonominë e tregut

Urbanistika ne ekonomine e tregut eshte nje liber mbi urbanistiken edituar ne vitin 2004 nga Kenneth K. Baar dhe Dorina Pojani Ku gjendet: librari Albania, Libri Universitar; Cmimi: 1300 Lek

                                               

Klajda Gjosha

Klajda Gjosha lindi ne Tirane, me date 28 korrik 1983. Gjosha u diplomua ne vitin 2006 me titullin Mas­ter, ne degen Studime Europiane, ne Universitetin e Reading, ne Mbreterine e Bashkuar. Ne vitin 2005 perfundoi sudimet Bachelor, ne degen Polit ...

                                               

Titulli "Për merita të veçanta civile"

Medalja "Per Merita te Veçanta Civile" eshte dekorate shteterore e Shqiperise qe u jepet qytetareve shqiptare dhe te huaj per merita te veçanta civile ne Shqiperi. Kjo medalje eshte e arte dhe akordohet nga Presidenti i Shqiperise. Kete medalje e ...

                                               

Lobi Rajonal i Grave

Lobi Rajonal i Grave Lobi Rajonal I Grave LRG per paqe, siguri dhe drejtesi ne Evropen Juglindore EJL/ Regional Womens Lobby RWL perbehet nga gra lidere ne politike dhe shoqeri civile nga Shqiperia, Bosnje e Hercegovina, Kroacia, Kosova, Maqedoni ...

                                               

Krahu i shqiponjës

Krahu i shqiponjes eshte reviste shqip e dale ne vitet e demokracise qe synon te promovoje sa jeten letrare po aq edhe ti sherbeje nje qellimi te larte kombetar si edhe te mbroje grupe te pafavorizuara te shoqerise se Ballkanit. Udheheqesi shpirt ...

                                               

Dekorata "Gjergj Kastrioti Skënderbeu"

Urdhri "Gjergj Kastrioti Skenderbeu" eshte nje dekorate nderi e Republikes se Shqiperise qe u jepet qytetareve shqiptare dhe te huaj per ndihmese te qenesishme ose akte te veçanta heroike ne mbrojtjen, forcimin e perparimin e Republikes se Shqipe ...

                                               

Age Bojaxhiu

Age Bojaxhiu ishte e bija e Kole Bojaxhiu dhe Drane Bojaxhiu, e motra e Gonxhe Bojaxhiu. Nuk dihen shume gjera mbi jeten e saj. Mbas vdekjes se babait, ajo se bashku me nenen u largua nga Shkupi dhe u vendos ne Shqiperi. Vdiq ne vitin 1973 ne Tir ...

                                               

Kolë Bojaxhiu

Nikolle Bojaxhiu i njohur si Kole Bojaxhiu ka qene nje biznesmen shqiptar dhe politikan, si dhe i ati i Nene Terezes. Vdiq me date 2 gusht 1919 ne Shkup. Varri i tij gjendet ne varrezat e Shkupit.

                                               

Lista e basketbollistëve të NBA-së nga Kroacia

Kjo eshte Lista e basketbollisteve te NBA-se nga Kroacia. Toni Kukoç Damir Markota Dalibor Bagaric Zoran Planinic Gordan Giricek Mario Kasun Zan Tabak Bruno Sundov Drazhen Petroviq Dino Ragja Stojko Vrankovic

                                               

22 tetor

1692 - U bene varjet e fundit nen akuza "shtrigeri" ne Shtetet e Bashkuara. 1965 - Perfundoi Lufta e Dyte e Kashmirit mes Indise dhe Pakistanit. 1968 - Programi Apollo: Apollo 7 sigurte leshohet ne Oqeanin Atlantik pas realizimit te 163 orbitave ...

                                               

7 Qershor

1862- Shtetet e Bashkuara dhe Britania dakordohen per te ndaluar tregtia e sklleverve. 1788 – Revulucioni Francez 421 – Perandori Theodosius II u martua Aelia Eudocia. 1944- Lufta e Dyte Boterore: Beteja e Normandise 1654 – Louis XIV u kurorzua m ...

                                               

Basketbolli

Basketbolli eshte nje lloj sporti me top qe luhet ne mes te dy ekipeve me nga 5 lojtar secila skuader. Qellim i lojes eshte qe lojtaret, te fusin me shpesh topin ne koshin e ekipit kundershtar duke mos thyer rregullat e lojes. Basketbolli eshte s ...

                                               

Torch

Torch eshte bend i muzikes metal nga Kosova i formuar ne vitin 2009 nga Arbnor Gashi dhe Granit Pacarada ne Prishtine. Me kalimin e kohes ata angazhuan ne bend edhe Dren Suldashin dhe Butrint Bujupin si kitariste. Ata si bend paten disa paraqitje ...

                                               

Anjeza Shahini

Anjeza Shahini eshte nje kengetare nga Shqiperia. Ajo ne vitin 2004 perfaqesoi Shqiperine per here te pare ne Eurovizion me kengen Imazhi Yt, dhe arriti pozicionimin me te larte deri me sot ne kete kompeticion. Ne vitin 2003 vajza 17 vjeçare u pa ...

                                               

Pranverë në Gjirokastër

"Pranvere ne Gjirokaster" eshte nje film shqiptare i prodhuar ne Shqiperi ne vitin 1978. Regjia: Muharrem Fejzo, Skenari: Kiço Blushi, Producent: Shqiperia e Re. Petro Kosta. Regjisor i Grupit Amator te Gjirokastres Bernard Kokalari. Regjisori Il ...

                                               

Skëterrë 43

Filmi Sketerre 43 prodhim i vitit 1980. Regjia: Rikard Ljarja, Skenari: Bashkim Shehu, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Zef Çoba. Ky artikull ne lidhje me Filmi eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Dritat e qytezës

Dritat e qytezes eshte nje film shqiptar i prodhuar ne vitin 1983. Regjia: Fehmi Hoshafi, Skenari: Sabri Godo, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Tasim Hoshafi.

                                               

Njeriu me top

Njeriu me top 1977eshte nje prodhim i kinostudios Shqiperia e Re,bazuar ne romanin me te njejtin titull te shkrimtarit shqiptar Dritero Agolli. Regjisor: Viktor Gjika, Skenari: Viktor Gjika, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Limos Dizdari. Autor ...

                                               

Dritan Hoxha

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Dritan Hoxha. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur. Dritan Hoxha gazetar Dritan Hoxha futbollist

                                               

Bashkia Vlorë

Kryetari i Bashkise, nepermjet urdherave dhe vendimeve, organizon dhe drejton punen e administrates per kryerjen e funksioneve te Bashkise. b. Kompetencat dhe detyrat e Kryetarit te Bashkise: Zbaton aktet e Keshillit te Bashkise; Raporton para Ke ...

                                               

Brenga e Ballkanit

"Brenga e Ballkanit" me Autor Edit Durham Perkthyer nga origjinali Haris Thanasi. Shtepia botuese "Argeta-LMG". Faqet e librit 352. ISBN 99956-17-35-8

                                               

Kosova djepi i shqiptarizmit

Kosova djepi i shqiptarizmit aty nga fillimi i vitit 1943, kur nuk kishin kaluar me shume se dy-tre vjet pasi Italia fashiste kishte njohur Shqiperine etnike, dhe i kishte rikthyer asaj pothuaj te gjitha viset shqiptare, qe Kongresi i Berlinit ne ...

                                               

Vllehët

Vllehet jane nje popull qe banon kryesisht ne Evropes Juglindore. Quhen ndryshe edhe arumune. Jane pasardhes te popujve vendas te Ballkanit te romanizuar, mendohet se vijne nga e romanizuar, dhe nga kolonizatoret romake.

                                               

21517 Dobi

21517 Dobi eshte emri i nje asteroidi te zbuluar me 23 maj 1998. Ky asteroid u emerua ne nder te Kledin Dobi, nje studenti shqiptar nga Filadelfia, i cili fitoi vendin e pare ne Matematike ne konkursin nderkombetar" Intel International Science an ...

                                               

Dushmanët

Kjo familje permendet per here te pare ne dokumentet venedikase si vasale te Balsheve. Nje anetar i kesaj familjeje, Gjin Dushmani, permendet bashke me feudale te tjere shqiptare, si komandant i trupave ndihmese shqiptare ne betejen e Ankarase me ...

                                               

Shkolla e parë e vajzave, Korçë

Shkolla e pare e vajzave, Korçe apo Shkolla shqipe e vashave ne Korçe ishte nje shkolle per vajza qe u hap me 23 tetor 1891 ne Korçe. Me hapjen e konviktit ne 1900, u krijua mundesia qe shume vajza nga krahina te tjera te studionin aty. Themelimi ...

                                               

Afrim Karagjozi

Prof. Dr. Afrim Karagjozi, biograf, studiues dhe perkthyes. Per vite ka qene dhe eshte pedagog ne nivelet shkollore mesatare, universitare dhe pasuniversitare. Si intelektual, ka qene dhe eshte veprimtar i zellshem dhe disaanshem, me kontribut sp ...

                                               

Ihsan Toptani

Ihsani lindi me 25 gusht 1908, i biri i firmetarit te Shpalljes se Mvehtesise, Abdi bej Toptanit. Me revolten e Shqiperise se mesme iu dogj shtepia bashke me shtepite e tafermeve, Esad pashe Toptanit, xhaxhait Refik bej Toptanit dhe kushuririt te ...

                                               

Hanet e Shqipërisë

Hanet apo bujtinat, jane struktura te vogla me arkitekture tradicionale, te cilat kane qene te perhapura ne te gjithe territorin e Shqiperise. Keto struktura kane ekzistuar qe nga periudhat e vjetra dhe kane vazhduar madje deri ne gjysmen e pare ...

                                               

Entela Safeti Kasi

Entela Safeti Kasi - Poete, romanciere, perkthyese dhe eseiste. Eshte autore e librave" Enderr e paemer”," Koha e Kalit”," Pasion dhe Krim”," Ne kete muzg pikellimi”. Per vepren e saj jane shprehur kritike vendas dhe te huaj. Eshte vleresuar ne F ...

                                               

Instituti "Nana Mbretneshë"

Ky institucion edukativ e arsimor u themelua ne vitin 1933. Drejtor i pare i saj ka qene Sotir Papahristo kurse mesuesit ishin: prof. Ahmet Gashi, Vasil Vinjau, Fatbardha Gega, O. Luarasi, H. Babameto, E. Gjikondi, Dh. Xoxa, V. Mele, L. Aleksi, N ...

                                               

Dhimosten Budina

Dhimosten Budina arkeolog shqiptar u lind me 1930 ne Korçe. Studioi ne Fakultetin e Historis ne Universitetin e Tiranes. Pas suksesit te tij ne studime nga shteti Shqiptar me 1953 i mundsohet vazhdimi i studimeve arkeologjike ne Universitetin e" ...

                                               

Forcat Ajrore Shqiptare

Forcat Ajrore Shqiptare jane nje nga tre armet e Forcave te Armatosura Shqiptare. Forca Ajrore perbehet nga Komanda dhe Shtabi i FAj, Baza Ajrore Farke, Baza Ajrore Kuçove, Qendra e Vezhgimit Ajror, Sherbimi Meteorologjik Ushtarak dhe Kompania e ...

                                               

Kongresi i Lushnjes

Kongresi i Lushnjes i zhvilloi punimet nga 21-31 janar te vitit 1920, ne te cilin u miratua nje akt kushtetues per pavaresine e plote te Shqiperise si dhe zgjodhi keshillin e larte prej 4 vetash, qe do te kryente funksionet e kryetarit te shtetit ...

                                               

Fejzi bej Alizoti

Mehmed Fevzi bej Alizoti i njohur edhe si Fejzi Alizoti qe nepunes i Perandorise Osmane, kryeminister dhe disa here minister i shtetit shqiptar, financier ne administraten austriake te vendosur ne Shkoder dhe nen pushtimin italian komisar civil i ...

                                               

Xhaferr bej Ypi

I biri i Asllan bej Ypit dhe Fetie Zavalanit. U diplomua ne Universitetin e Stambollit per Drejtesi. Me 1900 e deri me 1912 sherbeu si funksionar i administrates osmane. Me 1920 eshte perfaqesues i Durresit ne Kongresin e Lushnjes. Pas punimeve u ...

                                               

Vithkuqi

Vithkuqi eshte fshat dhe ish-komune ne Qarkun e Korçes, ne juglindje te Shqiperise. Ne reformen e qeverisjes vendore te vitit 2015 u be nje nenndarje e komunes Korçe. Popullsia ne regjistrimin e vitit 2011 ishte 1.519. Njesia komunale perbehet ng ...

                                               

Kur sunduesit grinden

Ne nje interviste te dhene ne dhjetor 2016 gruaja e shkrimtarit Helena Kadare njoftoi se Kadare po shkruante nje liber mbi Pasternakun. Ne korrik 2018 botuesi shqiptar i Kadarese, Bujar Hudhri, pasi hodhi poshte nje lajm te rreme se Kadare ishte ...

                                               

Selfixhe Broja

Selfixhe Broja lindur Ciu ka qene shkrimtare shqiptare dhe femra e pare shqiptare e cila botoi literature ne Shqiperi. Me 28 nentor 1935 botoi me emrin e pendes Kolombia nje poezi tek e perkohshmja Populli.

                                               

Sadik Bejko

Sadik Bejko eshte poet shqiptar dhe pedagog i letersise ne Universitetin Eqrem Çabej. Nje kohe punonte si redaktor i teksteve te kengeve ne Radio Tirana. Eshte autor i teksteve te 3 kengeve pjesemarrese ne Festivalin e 11-te Kenges ne dhjetor 197 ...

                                               

Ibe Palikuqi

Ibe Palikuqi u lind ne qytetin e Dibres. Qe nga 1942 shtepia e saj u be baze shokesh ilegale dhe ajo vete propagandiste trime e ideve te luftes çlirimtare. U arrestua se bashku me nenen dhe u burgos 1943. Pasi doli nga burgu, vijoi veprimtarine r ...

                                               

Natalie Portman

Natalie Portman e lindur Natalie Hershlag, e lindur ne Jerusalem,me qershor 9, 1981 eshte nje aktore amerikane-izraelite.

                                               

Kate Winslet

Actress Winslet wins damages over diet story Kate Winslet ne IMDb New York Times Oscar Issue by Tom Perrotta, 9 February 2009 Intervista The Blurb interview April, 2004 Kate Winslet Interview in BBC NEWS ENGLAND Friday, 2004 "Kate Winslet video i ...

                                               

J. K. Simmons

Jonathan Kimble J. K. Simmons 9 janar 1955 eshte aktor amerikan, i nohur per role me karakter ne film dhe television. Nder rolet me te njohura te tij eshte Dr. Emil Skoda ne TV-serine Law & Order.

                                               

Liar Liar

Liar eshte nje film amerikan i vitit 1997 me regji te Tom Shadyac. Aktori me rolin kryesor Jim Carrey u nominua per çmimin Golden Globe per Aktorin me te Mire ne Komedi. Filmi eshte i dyti nga tre bashkepunime midis Carrey dhe Shadyac, i pari esh ...

                                               

Peter Pan (film 2003)

Peter Pan eshte nje film te vitit 2003 leshuar si nje ndermarrje e perbashket e Universal Studios, Columbia Pictures dhe Revolution Studios. P. J. Hogan drejtoi nje skenar bashke-shkruar me i cili eshte i bazuar ne romanin klasik dhe te luaje nga ...

                                               

Kate Holmes

Kate Noelle Katie Holmes eshte nje aktore dhe modele Amerikane e cila per here te pare u be e famshme ne rolin e saj si Joey Potter ne The WB televizionin Dawsons Creek nga viti 1998 deri ne vitin 2003. Ajo u shfaq me nje triller ne vitin 1998 si ...

                                               

Amira Casar

Amira eshte vajza nje babai kurd dhe e nje nene ruse. Ajo lindi ne Londer dhe me pas u rrit ne Angli dhe France. Ajo studioi drame ne Conservatoire National dArt Dramatique de Paris midis viteve 1991 dhe 1994. Ajo flet rrjedhshem ne gjuhen anglez ...

                                               

The Godfather Part III

Kumbari III eshte filmi perfundimtar i triologjise Kumbari te cilen se bashku e shkruan Mario Puzo dhe regjisori Francis Ford Coppola. Filmi e rrumbullakson tregimin per Michaelu Corleonen, koka e mafise nga familja Corleone, e cila insiston te l ...

                                               

Jennifer Aniston

Jennifer Aniston lindi ne Sherman Oaks, Kaliforni, me 11 shkurt 1969, shpenzoi nje vjet te femijerise se saj duke jetuar ne Greqi me familjen e saj. Ajo pati nje femijeri te veshtire pasiqe prinderit e saj u divorcuan kur ajo ishte vetem 9 vjeçar ...