ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 145
                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 1899

Abisinia - Menelik II, Perandori i Etiopise 1889–1913 Afrika lindore - Wilhelm II, Kaizeri 1888–1918 Burundi - Mwezi IV Gisabo, Mbreti i Burundit 1852–1908 Ruanda - Yuhi V, Mbreti i Ruandes 1896–1931 Republika Jugafrikane Transvaal - Paul Kruger, ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 1913

Afrika e Jugut - Kryeminister - Louis Botha 1910–1919) Guvernator – Herbert John Gladstone 1910–1914 Monark - George V, Mbreti i Afrikes se Jugut 1910–1936 Akyem Kotoku - Kotokuhene Nana Attafua 1867–1927 Egjipt - Abbas II, Kedivi i Egjiptit 1892 ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 1900

Abisinia - Menelik II, Perandori i Etiopise 1889–1913 Ruanda - Yuhi V, Mbreti i Ruandes 1896–1931 Afrika lindore - Wilhelm II, Kaizeri 1888–1918 Burundi - Mwezi IV Gisabo, Mbreti i Burundit 1852–1908 Konfederata Ashanti – Opoku Mensa, Kryetar i K ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 1911

Afrika e Jugut - Kryeminister - Louis Botha 1910–1919) Monark - George V, Mbreti i Afrikes se Jugut 1910–1936 Guvernator – Herbert John Gladstone 1910–1914 Liberia - Arthur Barclay, President 1904–1912 Tunizia protektorat Francez - Muhammad V an- ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 1837

Emirati Agaie - Etsu Abdullai I, Emiri i Agaie 1832–1855 Abu Bakr Atiku 1837–1842 Madagaskari – Ranavalona I Rabodoandrianampoinimerina, Mbret i Madagaskarit 1828–1861 Shewa - Sahle Selassie, Negus 1813–1847 Konfederata Ashanti – Kwaku Dua I Pany ...

                                               

Genc Salihu

Genc Salihu, i lindur me 14 Tetor 1982, eshte muzikant nga Prishtina, ne skene qe nga viti 1995. Eshte, bashke me Enes Bajramliqin, themelues i duos Cute Babulja, i cili u shqua me albumin qe mban te njejtin emer dhe me videoklipet shume te popul ...

                                               

Puthjet e vonuara

Puthjet e vonuara eshte kenga e pare qe e ka incizuar ish kengetarja Donika Gashi. Eshte album i punuar ne daten 3 janar 1988. Me tekste te punuara nga Dardan Shkreli, producent i kesaj cd-je ishte Radio televizioni i Prishtines.

                                               

Rezervati i arinjve në Prishtinë

Per shume vite nuk ka ekzistuar ndonje ligj kunder mbajtjes se arinjve te murrme ne Kosove. Shume arinj te murrme mbaheshin privatisht ne kafaze te vegjel brenda restoranteve. Me se shumti keta arinj lindin ne Kosove ose Shqiperi por rrembehen ng ...

                                               

Shaban bej Prizreni

Shaban Efendi Prizreni, Hoxha, Shaban Prizreni kishte fakultetin e Teologjise Islame, ishte studiues Kuran-it, atdhetar, politikan dhe mik i Haxhi Ymer Prizrenit. Lindi ne vitin 1833 ne Pllave, Rrethlume, dhe vdiq ne vitin 1913. Ishte veprimtar e ...

                                               

Mushtishti (Therandë)

Mikrotoponimet me karakteristike: Guri i Pergjakun, Rabnagora, Kryqi, maja e Zeze, Tuma, Gradaca, Livadicet e Eperme, Livadicet e Poshtme, Tri Koritat, Nente Koritat, maja e Bajrakut; Qafa e Sefcit, Baltabllata e Qajes, Guri i Muses, Prroni i Tha ...

                                               

Poliknika Galaxy

Poliklinika "Galaxy" eshte nje lloj ambulante ne Prishtine e themeluar nga Abdurrahim Idrizi dhe adaptuar kerkesave te shoqerise kosovare te viteve 90-ta, e cila tani me paraqitet si nje improvizim spitalor. Kjo poliknike u themelua ne dhjetore t ...

                                               

Historia e federatës së volejbollit të Kosovës

Volejbolli ne Kosove u shfaq ne vitn 1936 ne gjimnazet ne: Prishtine, Prizeren, Peje dhe ne shoqerite e" Sokoleve”. Me, 8 tetor te vitit 1948 ne Kosove u themelua Keshilli iniciator per lojrat sportive Volejboll, basketboll dhe hendboll dhe u for ...

                                               

Përfaqësuesja kosovare e futsallit

Perfaqesuesja e futsallit te Kosoves perfaqeson Kosoven ne ndeshjet nderkombetare ne futboll te vogel. Ajo menaxhohet nga Federata e Futbollit te Kosoves.

                                               

Shkreli

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Shkreli. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur. Shkreli ka disa perdorime: Mbiemri i personave Gjeografi Shk ...

                                               

Muzika e Kosovës

Muzika kosovare shfaq shume ndikime. Muzika ka qene gjithmone pjese e kulturave shqiptare dhe serbe ne Kosove. Se bashku me muziken moderne, muzika folk eshte me popullorja. Ka shume kengetare dhe ansamble popullore. Muzika klasike njihet gjithas ...

                                               

Daut Dauti (Koka)

Ne keto luftime 28 gusht 1944 merr plage vdekjeprurese dhe bartet ne shpine nga Isahu i Mustafes se Kokajve, nga vija e frontit ne Raince te Presheves, deri ne Corrotice, ku vdes pas pake ditesh dhe varroset ne fshatin Kokaj. Nga 19 shtator 1944, ...

                                               

Dauti (kthjellim)

Dauti eshte mbiemri i personave ne vijim: Agim Dauti – 1966–, shkrimtar shqiptar Daut Sulejman Dauti – 1913–1944, atdhetar, luftetar, deshmor dhe hero kombetar shqiptar nga Maqedonia Daut Dauti – 1960–, publicist shqiptar Enver Dauti – 1927–2012, ...

                                               

Lufta për Trepçën

Libri eshte botuar ne vitin 2002 nga KIEAI dhe ka 190 faqe. Kjo veper e zhanrit te publicistikes eshte tregimi per Trepçen qe eshte teresisht i bazuar ne dokumetet e arkivave briatnike, shumica e tyre te nxjerra ne PRO qe eshte arkiv i Foreign Of ...

                                               

Daut Haradinaj

Daut Haradinaj ne fshatin Gllogjan afer qytetit te Deçanit eshte politikan dhe jurist Shqiptar si dhe ish-Komandant i Ushtrise Çlirimtare te Kosoves. Sebashku me Rexhep Selmin dhe Muje Krasniqin me rastin e vrasjes se mesuse-it Halit Geci me 28 n ...

                                               

Daut Boriçi

Mollà Daut efendi Boriçi ka qene ulema dhe figure vepruese e Rilindjes Kombetare Shqiptare. Shumicen e jetes se tij qe i perfshire ne sistemin arsimor osman dhe mbahet mend per abetaren e shqipes me shkrim arab me 1861, edhe per kontributin e tij ...

                                               

Lista e librave shqip: U

Urbanistika ne ekonomine e tregut, eds. Kenneth. K. Baar dhe Dorina Pojani Une dhe shpirtbukura, roman, autore Miradie Maliqi. Udhezues mbi drejtimin e mjetit, shkruar nga Ing.Eduard B. Ndreu, 2000, Tirane. Unaza ne kthetra, Ismail Kadare, 2001. ...

                                               

Unioni Evropian – Nga Ideja në Realitet

Libri eshte botuar ne vitin 2001 nga KIEA dhe i ndihmuar Fondacioni i Kosoves per Shoqeri te Hapur. Ne parathenje perfshihen edhe recenzionet e Dr. Blerim Rekes dhe Mr. Lulzim Pecit. Libri ka 157 faqe dhe konsiderohet si teksti i pare shkollor pe ...

                                               

Përpellaca

Fshati Perpellace, permendet ne ngjarjet ne Vilajetin e Kosoves gjat vendosjes se kufirit ne mes Kosoves dhe Serbise ne vitin 1877, ku edhe ishin paraqite problemet me te medha per caktimin e kufirit ne Perpellace. Fshati Perpellace, i shtrire ne ...

                                               

Hodo Sokoli

Hodo pashe Dervishi i njohur me shume si Hodo Sokoli ka qene ushtarak i Perandorise Osmane dhe komandant i trupave te Lidhjes se Prizrenit ne degen e Shkodres.ne ate qe ne popull njihej Lufta e Miletit.

                                               

Beteja e Rekës Raincës

Beteja e Rekes Rainces, ose, quajtur ndryshe, Lufta per Kosoven Lindore pergjate udhes Frengut *Reka e Gjakut - Kosove lindore, me 29 gusht 1944 u be resistenca me e madhe e armatosur ndermjet nje koalicioni te LNÇ- antifashist te Ballkanit dhe B ...

                                               

Balil Mete Pelari

U lind ne Dukat me 12 gusht ne 1893, atehere kur ne fshatin e tij ishin shume te fresketa ngjarje te lavdishme te Lidhjes Shqiptare te Prizrenit, pasi ne Dukat erdhi Abdyl Frasheri, i shoqeruar nga oficeri patriot Musa Bodo Dukati, te cilet fjete ...

                                               

Mendimi pozitiv

Emisioni Mendimi pozitiv eshte radio emision shqoerore qe transmetohet çdo te shtune nga ora 23:00 ne valet e radio kosoves. emisioni zgjate nje ore dhe autor i tij eshte Daut Demaku. Emisioni Mendimi pozitiv i dedikohet artit te jetuarit, mendim ...

                                               

Shoqata e Botuesve të Kosovës

Shoqata e Botuesve te Kosoves u themelua ne janar te vitit 2000 me iniciativen e botuesve Abdullah Zeneli i Sh.B. Buzuku, Daut Demaku i Sh.B. Rilindja dhe Mithat Lepaja i Sh.B. Dija. SHBK eshte e regjistruar ne shkurt te vitit 2000 ne UNMIK si Or ...

                                               

Xhemajl Abria, pleqnar i Kosovës

Xhemajl Abria, pleqnar i Kosoves: monografi me autor Xhemajl Bajrami dhe Daut Demaku. Botuar ne Prishtine nga "Koha", ne vitin 2010. Botimi i 5-te i plotesuar me 250 faqe.

                                               

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve të Shqipërisë

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve te Shqiperise Komisioni Qendror i Zgjedhjeve eshte organi kryesor ne Republiken e Shqiperise, i cili organizon dhe mbikqyr zgjedhjet ne Shqiperi, si dhe shpall rezultatin e tyre.

                                               

Shtushaj

Fshati Stushaj gjendet ne koordinatat gjeografike 41°35′23″V 20°23′17″L dhe ne lartesine 761 m. mbi nivelin e detit. Shtrihet ne rrezen lindore te Kodres se Kercunave ne malin e Majes se Madhe dhe kufizohet ne veri me Mazhicen ne Qafe – Stushaj d ...

                                               

Rrapo Hekali

Lindi ne fshatin Hekali te Mallakastres ne nje dere te vjeter spahinjsh, i biri i Hasanit. Sherbeu per nje kohe te gjate si ushtarak ne ushtrine osmane ne Arabi, ku beri karriere, u gradua dhe grumbulloi njefare pasurie. Bleu nje çiflig ne Levan ...

                                               

Beteja e Greshicës

Ne veren e viti 1847, u zhvillua beteja e Greshices kunder reformave turke te Tanzimatit, qe ngeli ne histori si nje nga qendresat me te guximshme te fshataresise Mallakastriote kunder perandorise Osmane. I porsa ardhur ne fronin e Sulltanit, Abd ...

                                               

Bregu i pikëllimit

Thelbi i trilogjise eshte miti i flijimit dhe i ringjalljes, te cilin e hasim ne disa balada shqiptare sikurse jane ato mbi Kostandinin dhe Doruntinen, ajo e Ago Ymerit, e Rozafes etj. Prej ketyre miteve eshte marre thelbi: flijimi dhe ringjallja ...

                                               

Lumnie Sopi

Lumnije Sopi ka lindur me 21 janar te vitit 1967 ne Prizren. Ka mabaruar Fakultetin Filozofik, degen e letersise angleze ne Prishtine, si dhe Redman Actors Studio, ne Londer. Nga viti 1989 merret me pune profesionale ne teater dhe film.

                                               

Sunaj Raça

Sunaj Raça, eshte aktor dhe regjisor i mirenjohur shqiptar, i lindur me 25 gusht 1967 ne Prishtine. Debutoi ne Teatrin e Kosoves ne vitin 1979 ne moshen 12 vjeçare me shfaqjen "Prefekti" per te vazhduar pastaj me shfaqjet "Genci", "Trungu Ilir", ...

                                               

29 Qershor

2008 – Thomas Beathie behet mashkulli i pare qe lind nje femije. Ai lind nje vajze pas nderrimit te organeve gjenitale. Beathie ka njoftuar se eshte serish shtatzene. 2001 – Qeveria britanike njoftoi se nje memorial kushtuar princeshes se Wales, ...

                                               

Naser Zymberi

Shkollen fillore e kreu ne fshatin Budrike e Radivojce, te mesmen ne Gjilan, fakultetin ne Prishtine. Punen si aktor teatri e ka filluar ne vitet 1976 / 77 ne Prishtine me rolin Senektus ne dramen" Kaligula” te Albert Camy ne Teatrin Akademik" Ra ...

                                               

Moikom Zeqo

Moikom Zeqo ka qene akademik, shkrimtar, historian shqiptar. U nda nga jeta me 15 qershor 2020 pas nje lufte disa vjecare me leucemine.

                                               

Rexhep Qosja

Rexhep Qosja eshte historian letersie, kritik letrar, shkrimtar, publicist, politikan dhe akademik shqiptar. Eshte anetar i rregullt dhe korrespondent i Akademise se Shkencave dhe Arteve te Kosoves, dhe ka qene i angazhuar ne politiken kosovare t ...

                                               

Literatura e Kosovës

Literatura e Kosoves perbehet nga tekste letrare te shkruara ne gjuhen shqipe, serbe, boshnjake dhe turke, posaçerisht nga autoret e Kosoves. Kosova prodhoi disa shkrimtare te shquar ne epoken osmane. Megjithate, autoritetet osmane ndaluan perdor ...

                                               

Muka

Muka eshte mbiemri i personave ne vijim: Koço Muka 1895–1954, xhandar, nepunes dhe minister i shtetit shqiptar Zade Muka 1896–1965, viktime shqiptare e persekutimit komunist Devi Muka 1976–, futbollist shqiptar Neço Muka 1899–1934, artist shqipta ...

                                               

Ralf Shkatërruesi

Ralf Shkaterruesi eshte nje film i animuar nga kinostudioja The Walt Disney Company i 2017-es i drejtuar nga Rich Moore. Eshte filmi i 52-te i kompanise Walt Disney.

                                               

Lista e golashënuesve më të mirë në Kategorinë Superiore

Me poshte eshte lista e golashenuesve me te mire te Kategorise Superiore qe nga sezoni i pare i saj ne vitin 1930. Ne fakt, edicioni i pare u mbajt ne vitin 1911, por qe nuk eshte njohur zyrtarisht nga FSHF-ja. Golashenuesi me i mire i te gjitha ...

                                               

Kategoria Superiore 1998-99

Statistika te Kategorise Superiore ne sezonin 1998-99. Ky ishte Kampionati i 63-te i Shqiperise. Nisi me 29 gusht, 1998 dhe perfundoi me 15 maj, 1999.

                                               

Piruet

Piruet filloj xhirimet ne 25 mars 2005 dhe u transmetua ne fund vitit, me regji te Arian Çuliqi, eshte nje mini serial komedi. Ai i prezantohet publikut me nje mini-serial, ndryshe nga telekomedite e deritanishme. I talentuari Arian Çuliqi, i qua ...

                                               

Pesha e gruas sime

Rita Lati Merkur Bozgo Agim Skara Mariana Kondi Muhamet Cekini Adelina Mucaj Diana Proko Sokol Angjeli Arben Dervishi Rexhep Ustai Sejfulla Myftari Valbona Peraj Anton Krosaj Bujar Ademovi Agim Bimi

                                               

Fund i marrëzisë

Te gjithe jane te fiksuar pas plotesimit te fjalekryqit, dhe asnje nuk e ka mendjen tek puna. Semundja ka kapur te gjithe, politikanet, zyrtaret, njerezit e thjeshte, por çudia eshte per te huajt qe vijne ketu.

                                               

Gjithë fajet i ka paraja

Nje person, nga qe nuk ka se çfar te beje, vendos te hiqet sikur eshte doktor popullor, si Zeqo Pilafi, por qe ne fakt nuk ka te bej fare me to. Filmi eshte xhiruar ne Durres.

                                               

Nata (film)

Apokalipsi kishte ndodhur por njerezit s’kishin ndryshuar. O Zot! Njerezit nuk pyesin me per Apokalipsin. Ata serish do te dehen do te rrihen e do te vriten do te vjedhin dhe do te kurverojne. Fara njerezore eshte prishur. Po perderisa ekziston f ...