ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 144
                                               

Luana Vjollca

U lind ne 2 shtator 1991, ne Shqiperi, Tirane. Fillimisht doli si veline e programit investigativ" Fiks Fare" ne vitin 2007. Me pas si moderatore ne disa emisione si" Summer Fest”," Top Fest”," E Diell”. Ne sezonin televiziv 2016-2017, Luana pati ...

                                               

Shkelzen Jetishi

Xeni eshte i lindur ne qytetin e kenges se paster shqipe, Gjakove. Ka filluar te kendoje qe ne femijeri, nga ku dhe ka realizuar nje numer te madh kengesh, bashkepunimesh e albumesh, qe te gjitha keto te vleresuara si eshte me e mira nga publiku. ...

                                               

K.F. Besa - Dobërdoll

Klubi Futbollistik Besa - Doberdoll eshte klub futbollistik i bazuar ne fshatin Doberdoll, afer Gostivarit, Republika e Maqedonise. Ata aktualisht garojne ne Ligen e Trete te Futbollit Maqedonas.

                                               

Musa Ramadani

U lind me 1941 ne Gjilan nga nje familje zejtaresh te cilet kishin nje furre dhe dyqan tekstili ne çarshine e qytetit.e 22 dhjetor 1944, Shtabi i Forcave Shqiptare Vullnetare vendosi te sulmoje per marrjen nen kontrolle te Gjilanit nga Administra ...

                                               

100 librat e shekullit sipas Le Monde

100 librat e shekullit eshte nje renditje e librave qe konsiderohen si librat me te mire te shekullit realizuar permes nje sondazhi nga Fédération Nationale d’Achats des Cadres dhe gazeta pariziene Le Monde. Duke filluar me nje liste paraprake me ...

                                               

PinkNews

PinkNews eshte nje gazete online me qender ne Britanine e Madhe e cila ka ne fokus çeshtje te komunitetit LGBT. Ajo u themelua nga Benjamin Cohen ne 2005 si dhe mbulon çeshtje si politika, feja, financa dhe lajme te tjera per komunitetin LGB ne B ...

                                               

BREXIT

Terheqja britanike nga Bashkimi Evropian, shkurtuar shpesh Brexit, eshte nje objektiv politik i ndjekur nga individe te ndryshem, grupe avokimi dhe parti politike qe nga momenti qe Mbreteria e Bashkuar u bashkua me Bashkimin Evropian ne vitin 197 ...

                                               

Pula faraone

Pula faraone, e njohur ne gjuhen popullore edhe si Misirka ose Pula e Misirit, eshte nje shpend i familjes, Numididae, dhe i vetmi anetar i gjinise Numida. Pula faraone eshte nje shpend autokton ne Afrike, kryesisht ne jug te Sahares, qe gjithash ...

                                               

Universiteti i Çikagos

Universiteti i Çikagos eshte nje universitet privat ne Çikago, Illinois. Universiteti eshte themeluar ne vitin 1890, ne perberje te cilit jane kolegje dhe programe te ndryshme studimi, komisione interdisiplinare te organizuara ne pese njesi kerki ...

                                               

Academy Award i 79-të

Academy Award i 79-te, u mbajt me 25 shkurt te vitit 2007 ne Kodak Theatre ne Los Anxhelos. Eshte radha e 79-te e Annual Academy Awards. Ne kete vit shperblehen filmat me te mire te vitit te kaluar 2006.

                                               

Stadiumi

Stadiumi zakonisht eshte nje fushe e gjere dhe e rrethuar, me shkalle te ngritura, e ndare ne disa pjese dhe e pajisur me mjetet e nevojshme per te zhvilluar ndeshje futbolli, lojera me dore ose gara te tjera sportive. Mund te perdoret edhe per k ...

                                               

Leonardo DiCaprio

Leonardo Wilhelm DiCaprio eshte nje aktor amerikan por me origjine italiane, ka lindur me 11 nentor, 1974. Eshte fitues i çmimit Golden Globe Award, dhe i nominuar per çmimet SAG Awards dhe Academy Awards. Eshte shume i njohur nga rolet e tij ne ...

                                               

Kibela

Kibela eshte nje perendeshe nene e Anadollit; ajo mund te kete nje pararendes te mundshem ne neolitin me te hershem ne Çatalhöyük, ku statuja te grave, ndonjehere ulur, jane gjetur ne germime. E vetmja perendeshe e njohur e Frigjise, ajo mund te ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 2010

President - Jacob Zuma 2009–sot Afrika e Jugut - Republika e Afrikes Qendrore President - François Bozizé 2003–2013 Kryeminister - Faustin-Archange Touadéra 2008–2013 Kryeminister - Ahmed Ouyahia 2008–2012 Kryetari i Shtetit - Abdelaziz Bouteflik ...

                                               

Muzoon Almellehan

Muzoon Almellehan eshte nje aktiviste dhe refugjate siriane e zhvendosur ne Mbreterine e Bashkuar. Ajo eshte e njohur per punen e saj per te mbajtur vajzat siriane ne shkolle dhe eshte referuar si "Malala e Sirise". Ne qershor te vitit 2017 ajo e ...

                                               

Zac Efron

Zachary David Alexander "Zac" Efron eshte nje aktor dhe kengetar amerikan. Ai filloi duke vepruar profesionalisht ne fillim 2000s, dhe u be i njohur per shikuesit e rinj pas rolet e tij ne Disney Channel Original Movie High School Musical, Summer ...

                                               

Mësimi me nxënësin në qendër

Mesimi me nxenesin ne qender perfshin gjeresisht metodat e mesimdhenies qe zhvendosin fokusin e mesimit nga mesuesi te nxenesi. Ne perdorimin origjinal, mesimi i perqendruar tek nxenesit respektivisht studentet synon te zhvilloje autonomine dhe p ...

                                               

Machete

Machete eshte nje teh i gjere qe perdoret ose si nje vegel si nje sepate, ose ne luftime si nje shpate e shkurter. Thika eshte tipike 32.5 deri 45 centimetra e gjate dhe zakonisht nen 3 milimetra e trashe.

                                               

Teoria e numrave

Teoria e numrave eshte dege e matematikes se paster e cila merret me studimin e vetive te numrave ne pergjithesi, e posaçerisht atyre te plote, si dhe me nje klase me te gjere problemesh te cilat dalin nga studimet e tilla. Nder problemet element ...

                                               

Pedagogu

Pedagog quhet ai qe i meson dhe edukon femijet dhe te rinjte, duke zbatuar parimet dhe metodat e pedagogjise; specialist per pedagogji.

                                               

Fred Jones (Scooby-Doo)

Frederick "Fred" Jones eshte nje personazh i trilluar ne serine e animuar amerikane Scooby-Doo. Ai eshte udheheqesi i bandes Mystery Inc. dhe shoferi i furgonit te tyre: Mystery Machine. Me kalimin e viteve, Fred ka ardhur per te ndertuar kurthe ...

                                               

Teoritë e personalitetit

Teorite e personalitetit kane disa qellime kryesore. Njeri eshte qe te organizoje karakteristikat e personalitetit. Teorite japin nje strukture per te integruar karakteristika si agresiviteti, emocionaliteti, inteligjenca, shoqerueshmeria, ankthi ...

                                               

Evolucioni eksperimental

Evolucioni eksperimental eshte perdorimi i eksperimenteve laboratorike ose manipulimeve te kontrolluara ne terren per te eksploruar dinamiken evolucionare. Evolucioni mund te verehet ne laborator pasi individet / popullatat pershtaten me kushtet ...

                                               

Gjitarët detarë

Gjitaret detare jane gjitare ujore qe mbeshteten ne oqean ose ekosisteme te tjera detare per ekzistencen e tyre. Ata perfshijne kafshe te tilla si fokat, balenat, lopet e detit, lunderzat e detit dhe arinjt polare. Ata nuk perfaqesojne nje takson ...

                                               

10 Qershor

1999 - Terheqja e trupave serbe nga Kosova beri qe NATO-ja ti jape fund fushates se sulmeve ajrore kunder Serbise. 1967 - Perfundon lufta gjashteditore, nderkohe izraelitet mposhtin kundershtaret arabe dhe i zgjerojne kufijte e tyre ne Lindjen e ...

                                               

Isco

Francisco Román Alarcón Suárez, njohur zakonisht si Isco, eshte nje futbolliste spanjoll i cili luan me klubin spanjoll Real Madrid ne La Liga dhe me kombetaren spanjolle si mesfushor sulmues. Ai filloi karrieren e tij te Valencia CF, duke luajtu ...

                                               

Ángel Di María

Ángel Fabián Di María Hernández eshte nje futbollist argjentinas i cili luan per klubin anglez Manchester United ne Premier League dhe me kombetaren argjentinase. Ai mund te luaj si anesor por edhe si mesfushor sulmues. Pasi filloi karrieren e ti ...

                                               

Finalja e UEFA Ligës së Kampioneve 2010

Finalja e UEFA Liges se Kampioneve 2010 ishte nje ndeshje futbolli e luajtur ne Stadiumin Santiago Bernabéu, shtepia e Real Madridit, te shtunen me 22 maj 2010, per te vendosur fituesin e UEFA Liges se Kampioneve 2009–10. Kjo ishte finalja e pare ...

                                               

Diego López Rodríguez

Diego López Rodríguez eshte nje futbollist profesionist spanjoll i cili luan me klubin spanjoll Espanyol ne La Liga, ne huazim nga Milan, si portier. Pasi shpenzoi shtate vite nen kontrate me Real Madridin, duke perfaqsuar skuadra te tjera, ai kr ...

                                               

Lista e rekordeve dhe statistikave të Paris Saint-Germain F.C.

Trofete me madhor te Paris Saint-Germain F.C., statistikat dhe rekordet e vendosura nga klubi, presidentet e tyre, trajneret dhe lojtaret jane te listuar me poshte. Rekordet e lojtareve perfshijne golashenuesin me te mire dhe lojtaret me shume pa ...

                                               

Petr Čech

Petr Čech eshte nje futbollist çek i cili luan si portier per klubin anglez Arsenal ne Premier League dhe per kombetaren çeke. Čech me para ka luajtur me Chmel Blšany, Sparta Prague, dhe Rennes. Ai eshte lojtari me shume ndeshje ne historine e ko ...

                                               

Gennaro Gattuso

Gennaro Ivan Gattuso, eshte nje futbollist profesionist italian i cili eshte trajnieri i A.C. Milan. Ai kryesisht luan si mesfushor mbrojtes. Gattuso eshte nje lojtar agresiv dhe nderhyres dhe ne rinine e tij, ai konsiderohej si nje nder mesfusho ...

                                               

Iker Casillas

Iker Casillas Fernández eshte nje futbollist dhe portier i cili luan me klubin portugues Porto ne Primeira Liga dhe me kombetaren spanjolle. Ai eshte kapiten i kombetares. Ne vitin 2008, ai ishte kapiten i kombetares qe fitoi Kampionatin Europian ...

                                               

Jesé Rodríguez

Jesé Rodríguez Ruiz, njohur zakonisht si Jesé (Spanjisht, eshte nje futbollist profesionist spanjoll i cili luan si sulmues per klubin portugez Sporting CP, ne huazim nga Paris Saint-Germain. Nje produkt i akademise se Real Madrid, ai beri debuti ...

                                               

Gareth Bale

Gareth Frank Bale eshte nje futbollist profesionist uellsian i cili luan si anesor per klubin anglez Tottenham Hotspur, ne huazim nga Real Madrid dhe kombetaren uellsiane. I njohur per gjuajtjet e tij nga distanca, goditjet e lira me hark, dhe af ...

                                               

Maxwell Cabelino Andrade

Maxwell Scherrer Cabelino Andrade eshte nje futbollist brazilian i cili luan aktualisht ne Ligue 1 me Paris Saint-Germain. Ai ka qene lojtar i kombetares braziliane. Pozicioni i tij natyral eshte mbrojtes i majte, por ai mund te luaj edhe si anes ...

                                               

Filip Golldberg

Filip Golldberg eshte diplomat i Shteteve te Bashkuara te Amerikes. Ai eshte duke mbaruar sherbimin si Asistent Sekretari i Departamentit te Shtetit Amerikan per Byrone e Inteligjences dhe Kerkimeve, i konfirmuar nga Senati me 9 shkurt te 2010-es ...

                                               

Çmimi Ndërkombëtar për Gratë e Guximshme

Çmimi Nderkombetar per Grate e Guximshme ndahet nga Departamenti Amerikan i Shtetit, per grate te cilat kane deshmuar lidership dhe guxim te jashtezakonshem ne avokimin per paqe, drejtesi, te drejtat e njeriut, barazine gjinore dhe fuqizimin e grave.

                                               

Sheryl Sandberg

Sheryl Kara Sandberg eshte nje ekzekutive amerikane e teknologjise, aktiviste dhe autore. Ajo eshte zyrtarja kryesore operative e Facebook dhe themeluese e Leanin.org. Ne qershor te vitit 2012, ajo u zgjodh ne bordin e drejtoreve nga anetaret ekz ...

                                               

Arsimi në Kazakistan

Arsimi ne Kazakistan pas pavaresimit nga Bashkimi Sovjetik, kaloi neper nje periudhe te depresionit te madh ekonomik gje qe shkurtoi "financimin publik" per arsimin, dhe si rezultat i kesaj ai "ra nga 6% e Prodhimit te Brendshem Bruto ne vitin 19 ...

                                               

Lulzim Basha

Lulzim Basha lindi me 12 qershor 1974 ne Tirane, eshte politikan shqiptar, ish-Minister i Jashtem i Shqiperise, ish-deputet i Legjislatures XVIII te Kuvendit te Shqiperise, kryetar i Partise Demokratike dhe ish-kryetar i Bashkise se Tiranes gjate ...

                                               

Proka

Proka eshte nje film shqiptar i vitit 1984. Ne nje vend ku mbreteron nje etike dhe psikologji provinciale, ku njerezit jetojne si parazite dhe me mashtrime. Proka gjykohet se prish mentalitetin e provinces me ate qe nuk lutet per te rene shi. Ai ...

                                               

1944

20 tetor - Fillon Mbledhja e Beratit. Mbledhja vendos shnderrimin e Komitetit ANÇ ne Qeveri Demokratike te Perkohshme me kryetar Enver Hoxhen. 5 qershor - Zbarkimi ne Normandi - Nis Operation Overlord, dita e pare e pushtimit te plazhit te Norman ...

                                               

Dinastia Çin

Dinastia Çin, e para dinasti feudale ne Kine. Pasi kaluan me se 2000 vjet te shoqerise skllavopronare, ne vitin 221 para eres se re lindi dinastia Çin, e cila ishte e para dinasti feudale me pushtet te centralizuar qendror ne historine kineze. Th ...

                                               

Citimi nga Dalai Lama i XIV

Qe prej momentit te lindjes, ekzistenca jone varet nga kujdesi dhe dashuria e prinderve. Po ashtu, kur mosha ben te veten dhe shendeti rendohet, situata pak a shume perseritet nga kahu tjeter. Si mund te jete e justifikueshme atehere, qe miresia ...

                                               

Historia e Tibetit

Tibeti eshte i vendosur ne mes dy qendrave te kultures antike, Indise dhe Kines, por pozita e tij ne rrafshnalten e Tibetit e ka izoluar ate nga qe te dyja. Nuk dihet nese tibetasit kane origjine nga Azia Qendrore apo Azia Lindore, por ata ndajne ...

                                               

Pllaja Tibetiane

Tibeti eshte i vendosur ne mes dy qendrave te kultures antike, Indise dhe Kines, por pozita e tij ne rrafshnalten e Tibetit e ka izoluar ate nga qe te dyja. Nuk dihet nese tibetasit kane origjine nga Azia Qendrore apo Azia Lindore, por ata ndajne ...

                                               

Daniel Goleman

Daniel Goleman u lind ne Stokton te Kalifornise SHBA. Fillimisht studioi ne Amerhest College e pastaj ne Univesitetin e Kalifornise ne Berkli. Studimet postdiplomike si dhe graden PhD. i kreu ne Universitetin e Harvardit. Per qellime studimore qe ...

                                               

Oriana Fallaci

Oriana Fallaci ka qene nje gazetare, shkrimtare, dhe intervistuese politike Italiane. Fallaci, nje partizane gjate Luftes se Dyte Boterore ka pasur nje karriere te gjate dhe shume te suksesshme gazetareske. Ajo intervistoi shume lidere te njohur ...

                                               

Manastiri Kursha

Kursha, Manastiri Karsha apo Kursha Gompa eshte nje manastir budist ne Luginen e Padumit ne rajonin Zanskar ne shteti indian te Jammu dhe Kashmirit ne Indine veriore. Lumi rrjedh Doda kaluara manastirit nga burimi i saj ne akullnaje Drung Drang e ...