ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 143
                                               

Kryetari i Republikës së Maqedonisë

Zgjedhja e kryetarit te Republike se Maqedonise filloi menjehere pas ndarjes nga Jugosllavia me 8 shtator te vitit 1991 dhe kryetari i pare ishte Kiro Gligorov, kyetari me i vjeter ne bote gjer ne prefundimin e mandatit te tije ne vitin 1999. Kry ...

                                               

Jericho

Jericho eshte nje rock grup i formuar nga disa te rinj shqiptare nga Kosova, ne maj te vitit 1997 ne Prishtine. Ky grup njihet per muziken dhe tekstet e tyre mjaft te veçanta. Muzika e Jerichos eshte perzierje e muzikes rock, alternative, elektro ...

                                               

Lufta e vitit 2001 në Maqedoni

Lufta ne Republiken e Maqedonise ishte nje konflikt i armatosur ndermjet Ushtrise Çlirimtare Kombetare dhe Ushtrise se Republikes se Maqedonise i cili filloi me 22 janar te vitit 2001 dhe perfundoi me nenshkrimin e Marreveshjes se Ohrit me 13 sht ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 2000

Afrika e Jugut - President - Thabo Mbeki 1999–2008 Republika e Afrikes Qendrore Kryeminister - Anicet Georges Dologuélé 1999–2001 President - Ange-Félix Patassé 1993–2003 Algjeria Ahmed Benbitour 1999–2000 Ali Benflis 2000–2003 Kryetari i Shtetit ...

                                               

Marrëveshja e Ohrit

Permbajtja e marreveshjes kornize per zgjidhjen e situates politike te sigurise ne Maqedoni, qe te henen edhe zyrtarisht, ne gjuhen angleze e nenshkruan kryetari i Republikes se Maqedonise, Boris Trajkovski, lideri i VMRO-DPMNE-se dhe kryeministe ...

                                               

UEFA Liga e Kombeve 2018–19 Liga D

UEFA Liga e Kombeve 2018–19 Liga D ishte ndarja e katert dhe me e ulet e edicionit 2018–19 te UEFA Liges se Kombeve, sezonit inaugurues te gares nderkombetare te futbollit qe perfshinte ekipet kombetare te meshkujve te 55 shoqatave anetare te UEFA-s.

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 2002

President - Thabo Mbeki 1999–2008 Afrika e Jugut - President - Ange-Félix Patassé 1993–2003 Republika e Afrikes Qendrore Kryeminister - Martin Ziguélé 2001–2003 Kryeminister - Ali Benflis 2000–2003 Algjeria Kryetari i Shtetit - Abdelaziz Boutefli ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 2001

President - Thabo Mbeki 1999–2008 Afrika e Jugut - Martin Ziguélé 2001–2003 Kryeminister - Anicet Georges Dologuélé 1999–2001 Republika e Afrikes Qendrore President - Ange-Félix Patassé 1993–2003 Algjeria Kryeminister - Ali Benflis 2000–2003 Krye ...

                                               

BitTorrent (softuer)

BitTorrent eshte nje program file sharing paisje per shperndarje te skedareve e shkruar nga programuesi Bram Cohen. Me BitTorrent, skedaret ndahen ne pjese te vogla, zakonisht nje çerek megabajt. Kur pjeset te jene shperndare tek PEERS, ato mund ...

                                               

Shefqet Nebih Gashi

Shefqet Nebih Gashi, aktivist dhe luftetar i Luftes se Dyte Boterore, shqiptar nga Kosova. Shefqet Nebih Gashi, ne maj te vitit 1983, u emerua ne postin e Kryetarit te Kryesise se Krahines Socialiste Autonome te Kosoves. Ne kete post qendroje per ...

                                               

Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë

Lidhja socialdemokrate e Maqedonise eshte nje parti social-demokratike e qendres se majte ne Maqedonine e Veriut. Lidhja socialdemokrate e Maqedonise eshte themeluar me 20 prill 1991 ne Kongresin e 11-te LKM-PDP. Branko Crvenkovski u zgjodh si pr ...

                                               

12 tetor

1582 - Per shkak te implementimit te kalendarit Gregorian kjo dite nuk egziston ne Itali, Poloni, Portugali dhe Spanje. 2007 - Dita e Fiter Bajramit. 1960 - Inejiro Asanuma vritet ne Japoni nga Otoya Yamaguchi, 17 vjeçar. 1999 - Pervez Musharraf ...

                                               

Zoran Zaev

Zoran Zaev eshte politikane dhe ekonomiste maqedonase dhe Kryeminister i Maqedonise se Veriut qe nga 1 qershori 2017. Para se te behet kryeminister, Zoran ishte anetar i Kuvendit te Maqedonise mes 2003 dhe 2005, dhe kryetar i Strumices mes 2005 d ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 2004

President - Thabo Mbeki 1999–2008 Afrika e Jugut - President - François Bozizé 2003–2013 Republika e Afrikes Qendrore Kryeminister - Célestin Gaombalet 2003–2005 Kryeminister - Ahmed Ouyahia 2003–2006 Algjeria Kryetari i Shtetit - Abdelaziz Boute ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 2007

President - Thabo Mbeki 1999–2008 Afrika e Jugut - President - François Bozizé 2003–2013 Kryeminister - Elie Doté 2005–2008 Republika e Afrikes Qendrore Kryeminister - Abdelaziz Belkhadem 2006–2008 Kryetari i Shtetit - Abdelaziz Bouteflika 1999–s ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 2006

President - Thabo Mbeki 1999–2008 Afrika e Jugut - President - François Bozizé 2003–2013 Republika e Afrikes Qendrore Kryeminister - Elie Doté 2005–2008 Kryeminister - Ahmed Ouyahia 2003–2006 Abdelaziz Belkhadem 2006–2008 Kryetari i Shtetit - Abd ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 2003

President - Thabo Mbeki 1999–2008 Afrika e Jugut - Republika e Afrikes Qendrore Ange-Félix Patassé 1993–2003 François Bozizé 2003–sot President - Abel Goumba 2003 Kryeminister - Martin Ziguélé 2001–2003 Célestin Gaombalet 2003–2005 Kryetari i Sht ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 2009

President - Kgalema Motlanthe 2008–2009 Afrika e Jugut - Jacob Zuma 2009–sot President - François Bozizé 2003–2013 Kryeminister - Faustin-Archange Touadéra 2008–2013 Republika e Afrikes Qendrore Algjeria Kryeminister - Ahmed Ouyahia 2008–2012 Kry ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 2005

President - Thabo Mbeki 1999–2008 Afrika e Jugut - Célestin Gaombalet 2003–2005 Kryeminister - Elie Doté 2005–2008 President - François Bozizé 2003–2013 Republika e Afrikes Qendrore Kryeminister - Ahmed Ouyahia 2003–2006 Kryetari i Shtetit - Abde ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 2008

Thabo Mbeki 1999–2008 Kgalema Motlanthe 2008–2009 Afrika e Jugut - President - Kryeminister - President - François Bozizé 2003–2013 Faustin-Archange Touadéra 2008–2013 Elie Doté 2005–2008 Republika e Afrikes Qendrore Ahmed Ouyahia 2008–2012 Algje ...

                                               

Gjorge Ivanov

Gjorge Ivanov, gjithashtu i perkthyer si Dorge, eshte President i Republikes se Maqedonise, ne detyre qe nga viti 2009.

                                               

Another Perfect Day

Another Perfect Day eshte nje album i grupit heavy metal Motörhead. Disku doli ne treg me 4 qershor 1983, ne Bronze Records dhe arriti tek pozita numer 20 te klasifikimet angleze. Disku eshte i vetmi ne te cilin ben pjes edhe kitarristi Brian "Ro ...

                                               

No Remorse

No Remorse eshte albumi pare best of i grupit heavy metal Motörhead. Disku doli ne treg me 15 shtator 1984, dhe eshte i fundit i etiketes Bronze Records. Albumi permban kenget ma te njohura te famshem e grupit ne periudhen 1977-1984 edhe eshte i ...

                                               

Motörhead

Motörhead eshte grup i muzikes heavy metal / hard rock, i formuar ne Londer, Angli, ne vitin 1975 me iniciativen e kengetarit, basistit dhe liderit historik Lemmy Kilmister, pas ndarjes nga grupi legjendar i space rock-ut Hawkwind. Nga kritiket m ...

                                               

Mr. Robot (Serial televiziv)

Mr. Robot eshte nje drame-triler, serial televiziv amerikane krijuar nga Sam Esmail. Me aktoret Rami Malek si Elliot Alderson, nje inxhinier i sigurise kompjuterike dhe haker i cili vuan nga çrregullim ankthi social dhe depresioni klinik. Alderso ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 1949

Monark - George VI, Mbreti i Afrikes se Jugut 1936–1952 Guvernator – Gideon Brand van Zyl 1946–1951 Kryeminister - Daniel François Malan 1948–1954 Afrika e Jugut - Hussein Sirri Pasha 1949–1950 Monark - Faruku I, Mbreti i Egjiptit 1936–1952 Kryem ...

                                               

Tottenham Hotspur F.C.

Tottenham Hotspur Football Club qe referohet si Spurs, eshte nje klub anglez me seli ne Tottenham, Londer, qe luan ne Premier League. Stadiumi i Tottenhamit eshte White Hart Lane.

                                               

Shutter Island (film)

Shutter Island eshte nje film triller-psikologji i gjiruar ne vitin 2010 dhe i drejtuar nga regjisori i mirenjohur Martin Scorsese. Filmi eshte i bazuar ne novelen me te njejtin titull nga autori Dennis Lehane. Personazhi kryesor ne film eshte ak ...

                                               

Scooby-Doo, Where Are You!

Scooby-Doo, Where Are You! eshte nje serial televiziv komik misteri i animuar amerikan i prodhuar nga Hanna-Barbera per CBS. Seriali u shfaq premiere me 13 shtator 1969 dhe u transmetua per dy sezone deri me 31 tetor 1970. Ne vitin 1978, nje perz ...

                                               

Azerijtë

Azerbajxhanasit ose Azeret, gjithashtu njihen si Turq Azerbajxhanas, jane nje grup etnik turk qe jetojne kryesisht ne Azerbajxhanin Iranian dhe ne Republiken e pavarur te Azerbajxhanit. Ato jane grupi etnik i dyte me i madh mes popujve turke pas ...

                                               

Kobe Bryant

Kobe Bean Bryant ishte nje ish basketbollist profesionist amerikan. Nje lojtar i pozicionit te dyte, i njohur ndryshe si "shooting guard", Bryant e shpenzoi karrieren e tij 20-vjeçare ne National Basketball Association me Los Angeles Lakers. Ai j ...

                                               

Maska mjekësore

Nje maske kirurgjike, e njohur gjithashtu si nje maske mjekesore, synon te vishet nga profesionistet shendetesore gjate procedurave te kujdesit te shendetit. Maskat kirurgjikale kane per qellim parandalimin e infeksioneve te pacientit dhe trajtim ...

                                               

Stefan Marena

Stefan Marena * eshte nje artist ri i njohur qe ne moshe te vogel si kengetar.Lindur ne Shkoder me 24 maj 1993 dhe banues ne Tirane. Ne moshen 16 vjecare finalist ne talent show" Star Academy” organizuar nga Producentja Zana Cela ne Tv Klan. Ne m ...

                                               

Selfish Reasons to Have More Kids

Selfish Reasons to Have More Kids eshte nje liber i vitit 2011 nga Bryan Caplan - profesor ekonomie tek George Mason University - ku argumentohet se shpesh njerezit bejne shume perpjekje ne rritjen e femijeve, dhe si pasoje, ata tremben nga ideja ...

                                               

How I Met Your Mother (sezoni i 4-t)

Sezoni i katert i komedise televizive amerikane How I Met Your Mother u dha premiere me 22 shtator 2008 dhe perfundoi me 18 maj 2009. Ai perbehej nga 24 episode, secila duke zgjatur afersisht nga 22 minuta. CBS transmetoi sezonin e katert mbremje ...

                                               

How I Met Your Mother (sezoni i 9-të)

Sezoni i nente dhe i fundit i How I Met Your Mother, nje sitcom amerikan i krijuar nga Carter Bays dhe Craig Thomas, u shfaq premiere ne CBS me 23 shtator 2013, me dy episode dhe perfundoi me 31 mars 2014. Shfaqja u rinovua per sezonin e fundit m ...

                                               

How I Met Your Mother (sezoni i 2-të)

Sezoni i dyte i komedise televizive amerikane How I Met Your Mother u dha premiere me 18 shtator 2006 dhe perfundoi ne 14 maj 2007. Ai perbehej nga 22 episode, secila afersisht nga 22 minuta te gjata. CBS transmetoi tri episodet e para te sezonit ...

                                               

How I Met Your Mother (sezoni i 3-të)

Sezoni i trete i komedise televizive amerikane, How I Met Your Mother u dha premiere me 24 shtator 2007 dhe perfundoi ne 19 maj 2008. Ai perbehej nga 20 episode, secila me gjatesi afersisht nga 22 minuta. CBS transmetoi sezonin e trete ne mbremje ...

                                               

1 Korrik

1997 - Pas 99 vite sundimi nga Britania e Madhe, Hong Kongu i eshte kthyer Kines. 1991 - Stjepan Mesiç, pas nje muaji vonese u zgjodh kryetar kryesise se Jugosllavise.

                                               

16 janar

1547 - Ivani IV kurorezohet Cari i Rusise. 1936 - Ne New York ekzekutohet me karrige elektrike vrasesi serial Albert Fish. 2011 - Ilir Meta, lideri i partise LSI, shpallet i pafajshem nga Gjykata e Larte per akuzat e korrupsionit aktiv gjate peri ...

                                               

Expo 67

Panairi Nderkombetar dhe Universal i 1967 ose thjeshte Expo 67 ishte nje Panair i botes mbajtur ne Montreal, Quebec, Kanada ne 1967 per te koinciduar me Nje qind vjetorin kanadez te atij viti. Ironikisht, "Expo 67" ne fillim do te mbahej ne Moske ...

                                               

Alban Hoxha

Alban Bekim Hoxha eshte nje futbolliste shqiptar i cili luan me klubin shqiptar Partizani dhe me kombetaren e shqiptare si portier.

                                               

Turqit dhe Shqiptarët

Turqit dhe Shqiptaret Vezhgime e pershkrime historike, gjeografike e arkeologjike. Liber me autor Ibrahim D. Hoxha. Redaktor letrar: Irfan Bregu. Korektore: Mynevere Hoxha. Redaktor teknik: Ibrahim Xhamaj. Recensente: Dashamir Toska, Zihni Haskaj ...

                                               

Para nga qielli

Sejfulla Myftari - Cekja Rita Lati Behar Mera Muharrem Hoxha Vasillaq Vangjeli Suela Konjari Romina Ruda Albana Sançolli Anton Krosaj Enson Mula Rexhep Ustai Besnik Çinari Bujar Ademovi

                                               

Klubi Mundjes Prizreni

Edon Shala Vullnet Susuri Bujar Delijaj Bajram Shala Labinot Sedolli Alban Sopa Alban Delijaj Arlind Hoxha Abdurrahim Fejza Egzon Shala Veli Susuri

                                               

Fadil Hoxha

Me 1932 shkoi ne Shqiperi per t´u shkolluar, se pari kater klaset e gjimnazit ne Shkoder dhe me pas ne Normalen e Elbasanit - te cilen e perfundoi me 1940. Ne Shkoder bashkepunoi me Emin Durakun, Qemal Stafen, Vasil Shanton e Tuk Jakoven. Gjate L ...

                                               

Në shtëpinë tonë

Xuzepina Panhi Esma Agolli Dhimitra Keta Tatjana Leska.Ana Ilia Shyti.Komshiu Marika Kallamata Bujar Asqeriu.Fatosi Era Dhimitri Eptan Lohja.Fatmiri Roza Anagnosti.Mesuesja Agron Ballabani Marta Burda.komshija Mimika Luca.Flora Zyra Cerkani Llamb ...

                                               

E kafshoja terrin

E kafshoja terrin eshte nje film televiziv prodhim i RTP TV Prishtina 1977, formati 16mm color. Filmi ishte pjesemares ne festivalin "Prix Italia 1978" ne Milano, Itali. Stafi Ndriçimi: Bedri Dibra, Zeri:Sahit Sahiti dhe Fahri Pallaska, Drejtor i ...

                                               

Lisharsi

Lisharsi eshte film i vizatuar i metrazhit te shkurt per femije, i prodhuar nga kinostudioja Shqiperia e Re. Lisharsi eshte pergatitur nen skenarin e Vera Llakajt, regjine e Bujar Kapenxhiut, ndersa piktor eshte angazhuar Vlash Droboniku dhe si o ...

                                               

Duel i heshtur

Duel i heshtur eshte film i metrazhit te gjate i prodhuar nga Kinostudio "Shqiperia e Re" me 1967 ne Shqiperi, i frymezuar nga ngjarja e Heroit te Popullit Spiro Kote. Regjia: Dhimiter Anagnosti, Skenari: Nasho Jorgaqi, Muzika: Nikolla Zoraqi. Op ...