ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 142
                                               

Festivali i 2-të i Këngës në RTSH

Permbledhjet, kenget pjesemarrese te seciles nate, fituesit, deri ne festivalin e 30-te, ketu e kudo qe ti lexoni, jane hedhur nga Jozef Zamputti qe i ka te regjistruara direkt nga festivalet. Njelloj jane rregjistruar nga Jozef Zamputti koncerte ...

                                               

Kombëtarja shqiptare e futbollit

Kombetarja shqiptare e futbollit eshte ekipi kombetar i futbollit te Shqiperise dhe kontrollohet nga Federata Shqiptare e Futbollit, ajo eshte krijuar qe nga viti 1932. Edhe pse asnjehere nuk ka luajtur asnje ndeshje, ekipi shqiptar i futbollit k ...

                                               

Universiteti POLIS

Universiteti Polis eshte universitet privat ne Tirane. Polis u themelua ne vitin 2006 dhe u akreditua ne vitin 2009. Ofron arsimim ne fushen e arkitektures, urbanistikes, planifikimit urban, artit, dezainit, inxhinierise te ndertimit, shkencave m ...

                                               

Bislim Bajgora

Lufta e Dyte Boterore ishte lufta me e madhe qe mbahej ndermend ne bote, lufte e cila nuk e kurseu asnje pellembe te botes. Keshtu qe me deshire apo edhe pa deshire edhe Kosova dhe trojet tjera shqiptare ishin pjese e asaj lufte. Kosova gjate Luf ...

                                               

Beteja e Plavës dhe Gucisë

Beteja e Plaves dhe Gucise ishte nje konflikt i armatosur midis forcave shqiptare nen Lidhjen e Prizrenit kunder Mbreterise se Malit te Zi nen udheheqjen e Nikolla Petroviçit gjate viteve 1879-1880. Shqiptaret rezistuan kunder aneksimit te rajone ...

                                               

Kryengritja antiosmane e viteve 1689 në vilajetin e Rumelisë

Me ardhjen e turqeve osmanili ne Gadishulli Ballkanik ne vitin 1392 per popujt e ballkanit filloi terrori dhe zija nen sundimin e turqve osmanli ne pushtet. Populli i viseve te Maqedonise per here te pare per çlirim dhe pavaresi u çua ne kryengri ...

                                               

Dëbimi i shqiptarëve

Dr. Vaso Čubrilović ka qene keshilltar i regjimit monarkist gjate Luftes se Dyte Boterore, pastaj minister, akademik, drejtor i Institutit te Ballkanologjise dhe anetar i Lidhjes se Komunisteve te Jugosllavise pas Luftes se Dyte Boterore. Memoran ...

                                               

Universiteti i Vlorës "Ismail Qemali"

Universiteti i Vlores u krijua ne 1994 si Universitet Teknologjik i Vlores. Sot ka rreth 5 000 studente ne programe te ndryshme me dhe pa shkeputje nga puna. Eshte universiteti i dyte per nga madhesia ne Shqiperi. UV ndodhet ne sheshin Pavaresia ...

                                               

Gjyqi Special, 1945

Gjyqi Special per Kriminelet e Luftes dhe Armiqte e Popullit i njohur ndryshe si Gjyqi Special ishte nje gjykate komuniste qe veproi ne pranveren e 1945 1 mars - 1 prill.

                                               

Nisma Socialdemokrate

Nisma Socialdemokrate) eshte nje parti politike ne Kosove, formuar nga Fatmir Limaj dhe Jakup Krasniqi, ish-anetare te Partise Demokratike te Kosoves ne vitin 2014. Kryetari i partise eshte Fatmir Limaj, ndersa Jakup Krasniqi u be sekretare i kes ...

                                               

Microsoft

Microsoft Corporation eshte korporate multikombetare e teknologjise se kompjuterave e bazuar ne Shtetet e Bashkuara qe zhvillon, prodhon, licenson, dhe perkrah nje numer te madh te softuereve kompjuterike per mjete kompjuterike. Me qender ne Redm ...

                                               

4 Prill

1818 - Kongresi i Shteteve te Bashkuara miraton flamurin e Shteteve te Bashkuara me 13 shirita te kuq te bardhe dhe nje yll per çdo shtet ne ate kohe 20 2009 - Republika e Shqiperise dhe Kroacia pranohen ne NATO 1949 - Themelimi i NATO-s, Aleanca ...

                                               

28 tetor

312 - Constantini I mundi Maksentiusin dhe u shpall Peramdor i Romes. 1868 - Thomas Edison aplikoi per patenten e tije te pare. 1998 - Aeroplani i "Air China" rrembehet dhe dergohet ne Tajvan nga piloti Yuan Bin. Ai ishte i nervozuar per pagen dh ...

                                               

TED

TED eshte nje grup global konferencash krijuar nga Fondacioni jo-fitimprures privat Sapling Foundation, nen parullen ide qe vlejne te shperndahen". TED eshte themeluar ne 1984 si nje ngjarje te nje - off-event. Konferenca vjetore filloi ne vitin ...

                                               

Coalition for Epidemic Preparedness Innovations

Koalicioni per Inovacione te Gatishmerise Epidemike eshte nje fondacion qe merr donacione nga organizata publike, private, filantropike dhe te shoqerise civile, per te financuar projekte te pavarura kerkimore per zhvillimin e vaksinave kunder sem ...

                                               

29 Nëntor

1877 - Thomas Edison demonstron fonografin per here te pare. 1944 - Msakra ne Iseukaj, Caravajke. 1972 - Nolan Bushnell bashke themelues i kompanise Atari paraqiti lojen Pong ne Andy Capp’s Tavern e Sunnyvale, Calif. 1945 - U shpall Republika Fed ...

                                               

Aleanca Globale për Vaksinat dhe Imunizimin

Aleanca Globale per Vaksinat dhe Imunizimin eshte nje koalicion nderkombetar partneresh qe perfshin qeverite nacionale, organizatat nderkombetare si psh. Fondi i Kombeve te Bashkuara te Femijeve, Organizata Boterore e Shendetesise dhe Banka Boter ...

                                               

Carlos Slim

Carlos Slim eshte nje biznesmen meksikan dhe sipas revistes Forbes njeriu me shum para ne bote." Njeriu me i pasur i botes eshte biznesmeni me origjine meksikane Carlos Slim Helu. Ky meksikan ka 71 vjet dhe 71 miliarde dollare nga aksionet, patun ...

                                               

4 shkurt

1944 - Operacioni i 4 Shkurtit, i njohur si Masakra e 4 Shkurtit. 2004 - Studenti amerikan i Universitetit Harvard Mark Zuckerberg starton rrjetin social Facebook. 1999 - Hugo Chávez Frías u zgjodh president i Venezueles. 1943 - Lufta e Dyte Bote ...

                                               

Joseph Pulitzer

Eshte nje emer i larte ne gazetarine amerikane. Ne Amerike u shperngul si shume i ri, i cili merr pjese ne Luften qytetare amerikane. Behet pronar i disa shtepive gazetare botuese, por u zgjodh edhe ne Kongres te Shteteve te Bashkuara te Amerikes ...

                                               

Olivia Munn

Lisa Olivia Munn eshte aktore amerikane. Ne fillim te karrieres se saj, ajo u quajte Lisa Munn, por qe nga viti 2006, ajo u quajte Olivia Munn. Ajo ka luajtur ne filma dhe seriale te ndryshme qe nga viti 2004.

                                               

Microsoft Office

Microsoft Office eshte nje familje e softuerit te klientit, softuerit te serverit dhe sherbimeve te zhvilluara nga Microsoft. Ajo u njoftua fillimisht nga Bill Gates me 1 gusht 1988, ne COMDEX ne Las Vegas. Fillimisht nje term marketingu per nje ...

                                               

Ezoterika

Ezoterika, eshte mesimi ose dija se fshehtes. Keto mesime mbaheshin nga mjeshtrat, te cileve u mundesohej zbulimi i se vertetes okultike. Ne filozofi, emertimi ezoterike karakterizon mesimin e lene nga filozofet e lashte, veçanerisht nga Pitagora ...

                                               

Kiril Bratanov

Kiril Bratanov lindi ne 5 Mars 1911, ne qytetin Lukovit, Bullgari si djali i trete i Tsocho Bratanov Radkinski, mesues nga Yablanitsa. Vellai i tij me i madh, Profesori Bratan Bratanov, studioi mjekesi dhe u be nje nga pediaterit me te shquar bul ...

                                               

Barbi dhe magjia e Pegasusit

Barbi dhe magjia e Pegasusit eshte nje film i animuar amerikan, i prodhuar nga Rainmaker Entertainment dhe Mattel Entertainment, me regji te Greg Richardson. Eshte filmi i gjashte ne serine e filmave te Barbit dhe i dyti me permbajtje origjinale.

                                               

Barbi dhe 12 princeshat balerina

Barbi dhe 12 princeshat balerina eshte nje film i animuar amerikan, i prodhuar nga Mattel Entertainment dhe Mainframe Entertainment, me regji te Greg Richardson. Eshte pjese e serise se filmave te Barbit.

                                               

Famë dhe Dashuri

Fame dhe Dashuri ishte nje telenovele nga Brazili ne titullin origjinal Celebridade, i prodhuar nga Rede Globo e realizuar nga 13 tetori 2003 deri me 26 qershor 2004, shkruar nga Gilberto Braga, Leonor Bassères, Sérgio Marques, Márcia Prates, Mar ...

                                               

Agon Channel

Agon Channel eshte nje kanal gjeneralist me nje staf italo-shqiptar i themeluar ne 5 prill 2013 nga Francesco Becchetti, nje biznesmen italian. Me studio qendrore ne Tirane, sinjali i Agon Channel transmetohet ne Shqiperi dhe Itali. Prodhimet e A ...

                                               

Kuçi (mbiemër)

Kuçi eshte mbiemer shqiptar. Nder personat qe e mbajne jane: Visar Kuçi 1983, violinist Blerim Kuçi, politikan Pal Kuçi, prift Hajredin Kuçi, politikan Agim Kuçi 1964, ushtar Tomas Kuçi 1998, aktor/producent

                                               

Agim Kuçi

Agim Kuçi, lindi me 20 mars te vitit 1964 ne Kosove, eshte ish oficer i APJ,dhe expert i informatikes, veprimtar dhe patriot shqiptar. Ish luftetar i Ushtrise Çlirmtare te Kosoves

                                               

Blerim Kamberi

Blerim Kamberi eshte profesor i rregullt ne Fakultetin e Mjekesise - Dega e Stomatologjise ne Universitetin e Prishtines" Hasan Prishtina". I lindur ne vitin 1963 ne Gjilan. Shkollen fillore dhe shkollen e mesme i ka perfunduar ne Gjilan dhe Pris ...

                                               

Peci

Peci eshte mbiemri i personave ne vijim: Edona Peci – 1986–, politologe, gazetare shqiptare nga Kosova Naser Peci – 19?–, juriste shqiptare nga Kosova Sotir Peci – 1873–1932, botues, publicist, nepunes dhe minister shqiptar Blerim Peci – 1973–, a ...

                                               

Kaltrina Mahtmuja

Kaltrina Mahtmuja kengetare shqiptare nga Kosova, u lind me 7 prill,1989 Ne Rahovec Ka mbaruar Shkollimin fillor muzikor dh te mesem i mbaroi ne Prishtine Ne vitin 2004 U rexhistrua ne shkollen e muzikes Piano Dhe Violine. Si nje nder zerat me te ...

                                               

Smart Kartelat

Smart Kartelat jane kartela tani zakonisht plastike, me madhesi standarde ne te cilen vendosen qarqe te integruara elektrike shume te avancuara dhe te krahasueshme me nje kompjuter te vogel, veti kjo e cila kartelat e tilla i be te quhen "te menq ...

                                               

Sant (Santilen Mjeshtri)

Santi is an Albanian singer, songwriter, recording producer and television personality. He was born in Elbasan and has established himself as a viable Hip Hop and rap artist in Albania and the Albanian-speaking world. Santi rose to essential prom ...

                                               

Unë e di, po ti?

Une e di po ti? eshte emirson per femije i prodhuar dhe emituar nga Radio Televizioni Publik i Kosoves "RTK". Autore e emisioni javore Une e di po ti? eshte Blerta Berisha dhe transmetohet dy here ne jave. Emisioni realizohet me ndihmen e femijev ...

                                               

OK (film)

Filmi "OK" trajton problemin e trafikimit te qenieve njerezore. Dy vajza, viktima te trafikimit te qenieve njerezore, jane te mbyllura ne nje dhome te erret. Makroja hyn ne dhome dhe merr vajzat nje nga nje per t’i sherbyer klienteve. Kur njera m ...

                                               

Martesa (film)

Martesa eshte nje drame me regji te Blerta Zeqirit e cila flet per dasmen e ardhshme te Anites dhe Bekimit, te cilet po bejne pergatitjet e fundit te dasmes. Nderkohe qe presin lajme nga prinderit e Anites, te shpallur te humbur qe nga Lufta e Ko ...

                                               

Anatema

Anatema - Film i realizuar ne vitin 2006 nga Produksioni i "AS filmproduction" dhe QKK- Qendra Kinematografike e Kosoves. Kohezgjatja: 115 minuta Zeri: Bejto Jusufi dhe Fahri Pallaska Operator kamere/asistent: Shukri Kaçaniku, Organizator xhirimi ...

                                               

Asgjë sikur dielli

Asgje Sikur Dielli eshte grup muzikore shqiptar nga Kosova. Grupi muzikore eshte themeluar ne fillim te viteve ’90 dhe krijone musike ne drejtimin muzikore alternativ ndersa deri me sot kane leshuar dy albume te plota, 1 i leshuar ne 1998, dhe Nd ...

                                               

KFF Mitrovica

KFF Mitrovica i njohur zakonisht si Mitrovica eshte nje klub futbolli per gra me qender ne Mitrovice, Kosove. Klubi luan ne Ligen e Futbollit te Grave te Kosoves, e cila eshte niveli me i larte i futbollit ne vend.

                                               

30 Maj

1982 - Spanja behet shteti i 16te i NATO-s dhe shteti i pare qe bashkohet me aleancen qysh nga antaresimi i Gjermanise Perendimore me 1955. 1941 - Lufta e Dyte Boterore: Gjermania pushton Kreten. 1883 - Ne New York City, nje thashetheme se Ura Br ...

                                               

1978 në muzikë

Referimet:Billboard Backless - Eric Clapton Dire Straits - Dire Straits Stage - David Bowie Give Em Enough Rope - The Clash This Years Model - Elvis Costello and the Attractions Kaya - Bob Marley & The Wailers Some Girls - Rolling Stones The Kick ...

                                               

6 shkurt

1998 - Washington National Airport u riemerua: Ronald Reagan National Airport. 1999 - filloi Konferenca paqesore per Kosoven ne keshtjellen Rambujes ne Paris, 1958 - Tete lojtare te klubit futbollistik anglez Manchester United vdiqen ne aksidenti ...

                                               

A Single Woman (album)

"The Folks Who Live On the Hill" i dedikohet Errol Barrow, ish kryeministrit te Barbadosit me te cilin Nina kishte nje lidhje dashurie. "Papa, Can You Hear Me?", nje kenge qe me shume nihet si versionin Barbra Streisand.

                                               

11 Maj

330 - Inagurimi i Konstantinopojes nga Konstandini i Madh 2010- Gordon Brown ka dhene doreheqjen si kryetar i qeverise se Britanise se Madhe dhe si udheheqes i Partise Laburiste. 1910 - U shpall parku kombetar Glacier ne Alaske, nje prej thesarev ...

                                               

Naomi Campbell

Naomi Cambell eshte nje modele britanike, aktore dhe kengetare. E rekrutuar ne moshen 15 vjeçare, ajo arriti te kthehej ne nje prej tre modeleve me te njohura dhe me te kerkuara ne periudhen midis viteve 1980 dhe 1990, dhe ishte njekohesisht nje ...

                                               

23 Shtator

1932 - Mbreti i Hexhazit dhe Nexhdit u riemerua ne: Mbreti i Arabise Saudite. 1991 – Inspektoret e OKB-se gjejne dokumente ku jepen detaje te programit sekret irakian te armatimit berthamor. Gjetja ne Bagdad kishte shkaktuar krize me autoritetet ...

                                               

A Christmas Carol (2009 film)

A Christmas Crol ne Shqip eshte nje film 2009 shkruar dhe drejtuar nga Robert Zemeckis. Kjo eshte nje pershtatje e tregimit Charles Dickens me te njejtin emer dhe yjet Jim Carrey ne nje numer te roleve, perfshire Ebenezer Scrooge si nje njeri i r ...

                                               

Rastafari

Levizja Rastafari eshte nje ideologji Afrikan me baze shpirterore qe u ngrit ne vitin 1930 ne Xhamajka. Ajo eshte pershkruar ndonjehere si nje fe, por eshte konsideruar nga shume pasuesit qe te jete nje "menyre jetese". Pasuesit e tij te adhurojn ...