ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 141
                                               

Xhevdet Doda

Si aktivist i Luftes Nacional Çlirimtare caktohet komandant i batalionit dhe me pas, me krijimin e Brigades se I-re Sulmuese Kosovare-Maqedone zevendeskomandant i saj. Si i dalluar i kesaj brigade ai ftohet te marre pjese ne Konferencen e Bujanit ...

                                               

Ndoc Nikaj

Ndoc Nikaj qe prift, botues, sipermarres, publicist, historian dhe prozator shqiptar. Qe prozatori i pare shqiptar qe shkroi proze ne gjuhen shqipe, pas sprovave te Sami bej Frasherit ne osmanisht dhe Vaso pashe Shkodranit ne frengjisht. Sipas Au ...

                                               

Hamit Skenderi - Zasella

Vetem me shkolle mund ta bejme ate qe duhet bere per komb e atdhe.” Hamit Skenderi - Zasella Kane kaluar plot 114 vjet nga lindja dhe 32 vjet nga vdekja e veprimtarit te palodhshem, Bace Hamit Skenderit, nga fshati Zaselle i rrethit te Mitrovices ...

                                               

Historia e Mitrovicës

Historia e Mitrovices Pozita strategjike dhe sidomos ajo gjeografike ne mes dy lumenjve te rendesishem, Ibrit e Sitnices, ka bere qe territori i Mitrovices te popullzohet qysh ne parahistori. Albaniku Monte Argentarum, i pasur me argjend e plumb ...

                                               

Halimi

Mbiemrin Halimi e mbaj keto persona: Halit Halimi Kadri Halimi, etnolog Bedri Halimi Aferdita Halimi Rexhep Halimi Ramiz Halimi Rafet Halimi Shkelzen Halimi Ramadan Halimi Ali Halimi Pajazit Halimi Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per b ...

                                               

Fisnikët

Fisniket jane nje pop bend shqiptar, qe u formua ne vitin 1980 gjate kohes kur ne Kosove mbreteronte nje atmosfere e volitshme per zhvillimin e rock-ut lokal. Ne kete kohe ishte formesuar nje tradite dhe ngjyre autoktone ne kete stil te muzikes. ...

                                               

Selimi

Selimi eshte mbiemri i personave ne vijim: Kaltrina Selimi – 1984–, kengetare kosovare Sylejman Selimi – 1970–, ushtarak shqiptar Sefer Selimi – 1935–1968, gazetar shqiptar Luljeta Selimi – 1969–, gazetare shqiptare nga Kosova Petrit Selimi – 197 ...

                                               

Florina Duli

Florina Duli, e lindur me 29 Maj 1964, eshte mesuese, aktiviste per te drejtat e njerezve, keshilltare politike dhe sherbyese civile. Sa i perket jetes personale ky angazhim dhe perkushtim ne pune nuk e ndaloi ate nga krijimi i nje familje te mad ...

                                               

Kinematografia në Kosovë

Kinematografia kosovare ne gjuhen shqipe ka fille krijimin e Kosovafilm, shtepi kinematografike e pergjegjshme per prodhimin e filmave me metrazh te shkurte, dokumentareve, filmave te animuar dhe filmave me metrazh te gjate. Projeksioni i pare i ...

                                               

Shemshova

Shemshovasit e kane pasur tradite gurbetin qe me heret ne Sofje e mandej Beogradin. Por prej fundit te viteve gjashtedhjete ne fillim te viteve shtatedhjete fillon me te madhe shkuarja ne gurbet shtetet evropiane, per te siguruar kafshaten e buke ...

                                               

Ragip Halilaj

Ragip Halilaj u lind me 2 maj 1967 ne fshatin e shume deshmoreve dhe martireve te lirise, ne Grykas te Drenasit, ne nje familje me tradita atdhetare, ku ne vazhdimesi kultivohej dashuria per Atdheun dhe urrejtja per armikun. Fshati Grykas eshte i ...

                                               

Tushila

Tushile eshte nje vendbanim ne komunen e Skenderajt, Kosove. Tushila ka siperfaqe prej 28.136 km/2, ze vendin e 46 per nga siperfaqja ne komune e Skenderajt dhe kufizohet me 6 fshatra perreth.

                                               

Bektash Zite - 40 vjet gazetar me penë në dorë

"Bektash Zite - 40 vjet gazetar me pene ne dore" liber me: autor: Dr. Zihni Haskaj - historian. Redaktor: Faik Qytyku - historian. Punimet kompjuterike dhe redaktimi: Dorela Paci. Art-grafik: Dafina Stojko. Kopertina: Brunilda Tahiri. Botim i Sho ...

                                               

Ali Rakip Manaj - vullneti që lartëson njeriun

"Ali Rakip Manaj - vullneti qe larteson njeriun" liber me autore: Dr. Zihni Haskaj - historian, Bektash Zite - publicist. Redaktor: Bektash Zite. Korrektore letrare: Aurora Gusmari. Punuan ne kompjuter Amarilda Cubaj, Senida Divintari. Art-grafik ...

                                               

Zemra thërret (gazetë)

"Zemra therret" gazet gjitheperfshirese - epavarur. Botues Zef Tanushi. Drejtori Hile Lushaj, Kryeredaktor Azem Baliaj. Bordi drejtues: Dr. Zihni Haskaj, Bektash Zite, Preng Baloj, Gezim Kruja, Fran Vukaj.

                                               

Paleokastra, fshat me dy kala

Paleokastra liber me autor Nase Guga - historian. Redaktor Bektash Zite - publicist. Recezent Zihni Haskaj - historian. Pergatitja e skicave Kiço Nini. Redaktore letrare Aurora Gusmari. Pergatiti ne kompjuter Anjeza Zela. Art Grafik Tonin Lleshi. ...

                                               

Jetoj mes kujtimeve e dhimbjes.

Jetoj mes kujtimeve e dhimbjes. liber me Autor: Nevruz Dedaj - veteran. Mblodhi dhe pergatiti per botim: Dr. Zihni Haskaj - historian. Redaktor: Bektash Zite - publicist. Konsulent: Selam Haxhiaj - veteran. Korrektore: Aurora Gusmari. Art Grafik: ...

                                               

Lumturia kur bëhesh gjysh

Lumturia kur behesh gjysh - kujtime e mbresa ne tre breza - eshte nje liber i shkruajtur nga Ali Manaj. Redaktuan dhe pergatiten per botim: Dr. Zihni Haskaj-historian, Bektash Zite- publicist. Korrektore letrare: Aurora Gusmari. Punoi ne kompjute ...

                                               

Shtigjeve të Luftës me partizanët e Brigadës së XVI-Sulmuese

Shtigjeve te Luftes me partizanet e Brigades se XVI-Sulmuese liber me shenime, mbresa e kujtime me autor Sofo Papavasili. Redaktoi dhe pergatiti per botim Bektash Zite - publicist. Recenzent Dr. Zihni Haskaj - historian. Korrektore Aurora Gusmari ...

                                               

Sinanaj - Lavdia jonë

"Sinanaj - Lavdia jone" liber me Autor: Mystehak Ormenaj. Redaktuan e pergatiten per botim: Bektash Zite - publicist. Dr. Zihni Haskaj - historian. Konsulent: Rrapo Ormenaj - fizikant-sizmolog. Redaktore letrare: Aurora Gusmari. Punimet kompjuter ...

                                               

Lista e librave shqip: R

Refleksione, Shkruar nga Edi Rama dhe Ardian Klosi, - 1992, Tirane. Rumi dhe Thesaret e Letersise, studime 1997, Tasim Aliaj. Raca shqiptare, shkruar nga Jakov Milaj. Renia e Presidentit, shkruar nga Petro Dhimitri, - 2004, Tirane. Respekt e mire ...

                                               

Në rrjedhat e kohës.

Ne rrjedhat e kohes. Kujtime e mbresa te pashlyera ne vite eshte nje liber i shkruajtur nga Ali Manaj. Redaktuan dhe pergatiten per botim: Dr. Zihni Haskaj - historian, Bektash Zite - publicist. Korrektore letrare: Aurora Gusmari. Punimet kompjut ...

                                               

Albanians Got Talent

Albanians Got Talent eshte nje program televiziv shqiptar. Albanians Got Talent eshte emri ri i "Ti Vlen", nje talent show qe u ndalua ne vitin 2009. Albanians got Talent ka filluar me 15 tetor 2010 dhe transmetohet çdo te premte ne Top Channel. ...

                                               

Etërit Themelues të Shteteve të Bashkuara

Eterit Themelues te Shteteve te Bashkuara, ose thjesht Eterit Themelues ose Themeluesit, ishin nje grup udheheqesish amerikane qe bashkuan Trembedhjete Kolonite, drejtuan luften per pavaresi nga Britania e Madhe dhe ndertuan nje kornize qeverisje ...

                                               

Bekim Balaj

Bekim Balaj eshte nje futbollist profesionist shqiptar i cili luan si sulmues me klubin austriak Sturm Graz dhe kombetaren shqiptare. Balaj e nisi karrieren e tij si futbollist ne Shkoder te Vllaznia, duke debutuar si profesionist ne moshen 17 vj ...

                                               

Sokol Cikalleshi

Sokol Cikalleshi eshte nje futbollist profesionist shqiptar i cili luan si sulmues per klubin turk Akhisar Belediyespor dhe kombetaren shqiptare. Ai beri debutimin si profesionist ne vitin 2007 me klubin e qytetit te tij te lindjes, Besa, dhe ne ...

                                               

Pandemi

Me fjalen pandemi kuptohet perhapja nje semundje e cila i kalon kufite e shteteve dhe kontinenteve. Ne krahasim nga epidemia Pandemia nuk eshte e kufizuar ne nje pjese te caktuar. Nje pandemi eshte nje epidemi e nje semundje infektive qe eshte pe ...

                                               

Servantes dhe Dulçinea

Servantes dhe Dulçinea eshte shfaqje teatrale e performuar nga Trupa teatrale Ulqin ne Amfiteatrin e Qendres per Kulture ne Ulqin. Premiera e kesaj shfaqjeje ishte me 16 maj 2014. Shfaqja eshte pergatitur nen regjine e Munib Abazit dhe asistencen ...

                                               

Pjetër Budi

Pjeter Budi ka qene nje prelat i Kishes Katolike dhe shkrimtar shqiptar. Budi eshte edhe poeti i pare shqiptar, dhe ne vitin 1618 botoi rreth 3000 vargje shqip, ne gegerisht. Ne poezine e tij erdori vargun teterrokesh sipas modelit popullor. Prog ...

                                               

Kryekuq

Kryekuqi eshte nje fshat ne komunen Remas ne rrethin e Lushnjes te Shqiperise. Fshati Kryekuq Nje perpjekje per te hartuar historikun Fshati Kryekuq ndodhet 9.3 km ne jug te qytetit te Divjakes. Nga pikepamja gjeografike fshati ka shtrirje fushor ...

                                               

Vaksinca

Vaksince, ёshtё fshat nё komunen e Likoves, Maqedoni. Ne te kaluaren fshati ka qene i vendosur ne zonen kodrinore te shpatit, kurse tani fshati ka nje pozite rrez malore dhe fushore qe be te afert vetem me nga 1 kilometer largesi me fshatin Lloja ...

                                               

Plombières-les-Bains

Plombières-les-Bains eshte komune ne departamentin Vosges ne Lindja e madhe ne lindje te Frances. Les bains i referohet burimit termal ne zone, ku vetite u zbuluan nga Romaket. Burimi i saj u vizitua nga Montaigne, Voltaire, Pierre Beaumarchais, ...

                                               

Lista e shkrimtarëve të huaj: H

Kjo eshte lista e autoreve dhe shkrimtareve te ndryshem te librave dhe romaneve, perveç shkrimtareve dhe shkrimtareve shqiptare te cilet jane tek lista e shkrimtareve shqiptar

                                               

8 Mars

1965 - Lufta e Vietnamit: Ne Vietnam arriten 3.500 trupat e para te Shteteve te Bashkuara. 1817 - U themelua tregu i organizuar financiar New York Stock Exchange NYSE ne SHBA. 1957 - Egjipti rihapi Kanalin e Suezit. 1974 - U hap ne Paris, Aeropor ...

                                               

11 Dhjetor

1816 - Indiana u be shteti i 19-te i ShBA-ve. 1998 - Thai Airways, Airbus A310-200 u rrezua afer aeroportit Surat Thani Airport dhe la 101 te vdekur. 1972 - Apollo 17 u be misioni i gjashte qe zbriti ne Hene. 1964 - Che Guevara mbajti fjalim ne a ...

                                               

Franz Liszt

Franz Liszt ishte nje kompozitor Hungarez i shekullit XIX, pianist virtuoz, dirigjent, mesues i muzikes, organist, filantrop, autor, nacionalist dhe nje tercijar françeskan gjate epokes Romantike. Liszt fitoi fame ne Europe gjate shekullit nentem ...

                                               

Felix Mendelssohn Bartholdy

. – ca. 1848). Felix Mendelssohn Bartholdy. "Der die Widersprüche der Zeit am klarsten durchschaut". Bärenreiter, Metzler. 2017. ISBN 978-3-476-04540-9. Felix Mendelssohn Bartholdy. Ein Almanach. Henschel-Verlag. 2008. ISBN 978-3-89487-619-7. Fel ...

                                               

Johannes Brahms

Johannes Brahms ishte kompozitor dhe pianist gjerman i periudhes romantike. Lindur ne Hamburg ne nje familje lutherane, Brahms kaloi pjesen me te madhe te jetes se tij profesionale ne Vjene, Austri. Reputacioni dhe statusi i tij si kompozitor esh ...

                                               

Arbanasi

Arbanasi eshte vendbanim ne juglindje te gadishullit te Zares, sot pjese e qytetit te Zares. Ky vendbanim eshte krijuar ne shek. e 18 me ardhjen e shqiptareve nga viset jugore te Liqenit te Shkodres ne tri faza te shpernguljes. Banoret e ketij ve ...

                                               

Shqipëria gjatë Luftës 1939-1945 (Bernd J. Fischer)

"Shqiperia gjate Luftes 1939-1945" me Autor Bernd J. Fischer. Perktheu nga origjinali ne anglisht Krenar Hajderi. Shtepia botuese "Çabej", faqet e librit 436. "Per te kuptuar shqiptaret e vitit 2000 e tutje eshte e rendesishme te perpiqesh te kup ...

                                               

Ahmet Zogu, mbreti shqiptar mes dy luftërave

Ahmet Zogu, mbreti shqiptar mes dy lufterave Autori: Bernd J. Fischer. Perkthyesi: Virgjil Muçi. Viti i botimit: 2010. Faqet e librit 310. ISBN 978-9928-4003-3-8

                                               

Enver Hoxha dhe diktatura staliniste në Shqipëri

Enver Hoxha dhe diktatura staliniste ne Shqiperi Gjinia: Histori. Autori: Bernd J. Fischer. Shqiperoi: Virgjil Muçi. Shtepia botuese: Tirana Times. Viti i botimit 2010. Faqet e librit 124. ISBN 978-9928-4003-4-5

                                               

Pushtimi italian i Shqipërisë

Pushtimi italian i Shqiperise ishte nje fushate e shkurter ushtarake e Mbreterise se Italise kunder Mbreterise se Shqiperise. Konflikti erdhi si rezultat i politikes imperialiste te diktatorit italian Benito Mussolini. Shqiperia u pushtua ne meny ...

                                               

Albanologjia

Albanologjia eshte nje dege nderdisiplinore e shkencave humane qe ka per synim studimin e gjuhes, zakoneve, letersise, artit, kultures dhe historise se shqiptareve. Per studimin e ketyre fushave perdoren metodologjite shkencore te letersise, gjuh ...

                                               

Shqipëria 1943 – 1945, një vështrim përmes dokumenteve perëndimore

Shqiperia 1943 – 1945, nje veshtrim permes dokumenteve perendimore Gjinia: Histori, me Autor Bernd Fischer. Shqiperoi: Jorgji Qirjako, Tonin Beci. Shtepia botuese: Aiis Tirana Times. Viti i botimit 2012. Faqet e librit 300. ISBN 978-9928-4062-7-9 ...

                                               

Mustafa Xhani

Mustafa Xhani ishte nje bektashi shqiptar dhe nje udheheqes i rezistences gjate Luftes Nacionalçlirimtare te Shqiperise. Xhani perfshihet ne listen e perpiluar nga Instituti i Studimit te Krimeve dhe Pasojave te Komunizmit, qe permbledh pjesemarr ...

                                               

Shqiptarët në Shtetet e Bashkuara

Shqiptaret ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes, jane qytetare te Shteteve te Bashkuara qe kane origjine shqiptare ose mergimtare shqiptare ne Shtetet e Bashkuara. Sipas te dhenave nga nje studim i vitit 2008 te Qeverise se Shteteve te Bashkuara, k ...

                                               

Kolonitë italiane në Shqipëri

Kolonistet italiane ne Shqiperi ishin italianet qe pas pushtimit italian te Mbreterise se Shqiperise ne 1939, u transferuan ne menyre qe te "italianizonin" Shqiperine. Disa mberriten ketu qe pas Luftes se Pare Boterore. Marreveshja e kolonizimit ...

                                               

Lista e kimistëve

Antoine Laurent de Lavoisier, 1743–1794 Alfred Stock, 1876–1946, hidridet e borit August Friedrich Kekulé von Stradonitz, 1829–1896, strukturen e Benzolit, paraqitjen e lidhjeve si prove Amadeo Avogadro, 1776–1856, Ligji i Avogardit Hermann Kolbe ...

                                               

Holokausti në Shqipëri

Holokausti ne Shqiperi perbehej nga vrasje, debime dhe krime kunder njerezimit perkushtuar hebrenjve, sllaveve, romeve dhe minoriteteve tjera ne Shqiperine e Madhe nga gjermanet, italianet dhe forcat bashkepunetore shqiptare ne kohen kur shteti i ...