ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 140
                                               

Partia Socialdemokrate e Kosovës

Partia Socialdemokrate e Kosoves eshte Parti politike ne Republiken e Kosoves. Eshte themeluar me 10 Shkurt 1990 nga Prof. dr. Muhamedin Kullashi.

                                               

Marjan Dema

Marjan Dema eshte matematikan shqiptar nga Kosova. U lind me 27 maj 1957 ne Kline, Kosove. Fitoi titullin magjister i shkencave matematike me 1984 me teze "Disa veçori te interpolimit te funksioneve analitike ne hapesira te Hilbertit" dhe doktor ...

                                               

Komuna e Mitrovicës

Komuna e Mitrovices Jugore eshte njesi administrative ne pjesen veriore te Kosoves. Komuna e Mitrovices shtrihet ne fushen ne mes te lumenjve Iber, Sitnice dhe Lushte si dhe ne shpatijet e kodrave qe e rrethojne. Qyteti i Mitrovices eshte nje nga ...

                                               

Pohumi

Pohum, eshte fshat ne komunen e Struges, Maqedoni. Pohumi eshte nje nga fshatrat qe konsiderohet si nje nder lokalitetet me te vjetra te banuar ne Struge. Fshati eshte malore ndersa banoret e ketij vendbanimi jane shqiptare. Territori eshte malor ...

                                               

Dobërdolli (Vrapçisht)

Fshati Dobridolli gjendet ne veriperendim te Maqedonise ne Luginen e Pollogut rreze malit Sharr. Fshati Doberdoll e ka marre emrin nga nje vije e lumit Mosdaçe e cila e ka krijuar nje burim i cili eshte quajtur lugu i mire

                                               

Ceno bej Kryeziu

Hysen bej Kryeziu ose Ceno begu, Cena begi ishte prijes popullor, zv/prefekt i Krumes, Minister i Brendshem, 1 shkurt 1925 – 23 tetor 1925 dhe diplomat shqiptar.

                                               

Shtërmeni

Ne shekullin e 17-te Shtermeni formohej nga Pazhoku dhe Shkozeti deri ne shekullin e 19-te kur me rreth 10 - 20 banesat e para shenohet fillimi i krijimit te Shtermenit aktual fale shpernguljes se familjeve te para te cilat banonin, rreth 1.7 km ...

                                               

Mulla Hamit Guta

Mulla Hamiti i Jezercit, gjithmone mbante ne koke nje kesule te bardhe si debora, me shallin e bardhe te holle simbol te hoxhes. Keshtu shkonte ne mbledhje e konferenca te fshatit, ne tubime, dasma, vdekje dhe ne kuvende, ku fjala e tij degjohej ...

                                               

Lufta e Vlorës

Lufta e Vlores me 1920 ose Lufta e Njezetes ishte nje seri betejash mes forcave te Italise dhe patrioteve shqiptare ne zonen e Vlores per zoterimin e qytetit te Vlores. Lufta zgjati tre muaj dhe ishte nje levizje e madhe per te mbrojtur qytetin e ...

                                               

Shabani

Shabani eshte mbiemri i personave ne vijim: Ertan Shabani – 1977–, aktor maqedonaso-turk Artan Shabani – 1969–, artist shqiptar Halil Shabani, arkeolog shqiptar Ramadan Shabani – 1865–1931, bariu shqiptar Xhevdet Shabani – 1986–, futbollist kosov ...

                                               

Ramadan Shabani

Ramadan Shabani rrjedh nga nje familje e vjeter qe ka ndare pleqni disa brezni me radhe. Bir i Shaban Kajtazit, i cili ka marre pjese ne Luften e Dibres kunder Hajredin Pashes dhe ne Beselidhjen e Pejes, Ramadani u lind ne vitin 1865 ne fshatin C ...

                                               

Java Kulturore Shqiptare

nje manifestim tradicional kulturor. Parakalimi neper rruge dhe vallezimi ne sheshin e qytett krijoi nje atmosfere vertete festive ashtu edhe siç i ngjane ketij evenimenti kulturor. Nata e pare e Javes kulturore Shqiptare kaloi me prezantimin e a ...

                                               

Kryetarët e Vushtrrisë

Lista e kryetareve te Kuvendit Komunal te Vushtrrise Pas luftes 1999 Xhemajl Pllana, pas luftes 1999 Partia Demokratike e Kosoves PDK Muharrem Shabani, 2007 Iniciativa Qytetare Bashkimi Demokratik IQBD Bajram Mulaku, 2007 Partia Demokratike e Kos ...

                                               

Shaban Mangjolli

Gjurmeve te jetes dhe veprimtarise luftarake te atdhetarit te shquar Shaban MANGJOLLIT; 1873-1952. Nje jete te tere per atdheun Kaçaku i vjeter, e nderoj Mikushnicen,e nderoi Drenicen,e nderoj Kosove n,e nderoi Shqiperine. As sot e kesaj dite kuj ...

                                               

Lufta e Moraçës

Beteja e Moraçes 1877 ishte pjese e nje serie beteje qe ndodhen midis parregullsive shqiptaro-osmane nga Lidhja e Prizrenit dhe forcave malazeze te udhehequr nga Marko Miljanov ne vitet 1876-1877. Gjate betejes me 1876, kreu i Lidhjes se Prizreni ...

                                               

Mark Gashi

Mark Gashi – lindur me 1913 ne fshatin Selishte afer Zhegres se Gjilanit. 1912: U lind me 1913, ne fshatin Selishte, Komuna e Zhegres, 15 kilometra ne juglindje te Komunes se Gjilanit. Eshte femija i pare, qe kishin bashkeshortet Antonio dhe Mari ...

                                               

Ramiz Abdyli

U Lind me 1944 ne Llojan te Kumanoves. Shkollen fillore e kreu ne vendlindje, ndersa Normalen dhe Fakultetin Filozofik, Degen e Historise ne Shkup 1968. U magjistrua me 1977 me temen" Presheva ne Levizjen Nacionalçlirimtare 1941-1945”, ndersa tez ...

                                               

Nexhat latifi

Nexhat Latifi eshte veprimtar i njohur i arsimit shqip ne Maqedonine e Veriut. Ai eshte babai i profesorit te njohur universitar Prof.dr. Veton Latifi, si dhe dy gazetareve te njohura shqiptare: Arta Latifi-Tahiri dhe Venera Latifi- Azizi. Nexhat ...

                                               

Haxhi Zeka

Haxhi Zeke Byberi i njohur ne histori Haxhi Zeka ka qene nder organizatoret e Lidhjes se Prizrenit dhe perkrahes i krahut autonomist te saj, drejtues i deges se Pejes te Lidhjes, ku u shqua si prijes ushtarak me kontribut ne Mbrojtjen e Plaves dh ...

                                               

Sejfedin Sulejmani

Sejfedin Sylejmani eshte i lindur me 30 maj ne vitin 1938, ne fshatin malor Izvor te rrethines se Kumanoves. Shkollen fillore e kreu ne Izvor dhe Kumanove ndersa ate te mesme te mesuesise ne shkollen normale Liria ne Shkup, ne vitin 1958. Pas dy ...

                                               

Sali Rama

Sali Rama lindi ne Boge te Rugoves me 1892. Komandant, strateg ushtarak dhe udheheqes i shquar i Rugoves qe luftoi per mbrojtjen e kufirit shqiptar kunder forcave malazeze te Knjaz Nikolles dhe Mark Milanit. Rrjedh nga nje familje e njohur Rugova ...

                                               

Augustin Uka

Augustin Uka u lind ne vitin 1939ne fshatin Dol te Gjakoves. Ishte i biri i Rapsodit te madh Pren Binak Ukes dhe vella i kangetarit te famshem Rapsodik Martin Ukaj Ai.rreshtohej ne listen e rapsodeve te pare kosovar siç ishin Dervish Shaqa, Bajru ...

                                               

1 janar

2002 - Euro behet valuta zyrtare e dymbedhjete shteteve te Bashkimit Europian. 1893 - Japonia pranon kalendarin gregorian. 1998 - Krijohet Banka Qendrore Evropiane. 1992 - Formohet zyrtarisht Rusia. 1863 - Abraham Linkoln fjalimi i njohur, "pe te ...

                                               

Alia Izetbegoviqi

Alija Izetbegoviq, kryetar i pare Bosnjes dhe Hercegovines se pavarur, themelues dhe kryetar i pare i Partise se Aksionit Demokratik.

                                               

Marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Izraelit

Marredheniet Shqiperi-Izrael u referohen marredhenieve aktuale, kulturore dhe historike te Shqiperise dhe Izraelit. Shqiperia ka nje ambasade ne Tel Aviv dhe Izraeli ka nje ambasade ne Tirane. Marredheniet diplomatike midis vendeve u krijuan me 1 ...

                                               

Thirrja (film)

Thirrja film shqiptar. Regjia: Fehmi Hoshafi. Skenari: Kujtim Gjonaj, Ilinden Spase. Muzika: Tasim Hoshafi. Prodhuar nga "Shqiperia e Re". Viti: 1976. Kohezgjatja: 69 min. Bashkepunetore: Bardhyl Martiniani, Arben Basha, Arben Rino. Aktore: Astri ...

                                               

Ilegalët

Filmi "Ilegalet" prodhim i vitit 1976. Regjisor: Rikard Ljarja, Saimir Kumbaro, Skenari: Abaz Hoxha, Peçi Dado, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Hajg Zaharjan.

                                               

Duaje emrin tënd

Filmi Duaje emrin tend prodhim i vitit 1984. Regjia: Ibrahim Muço, Kristaq Mitro, Skenari: Nasi Lera, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Thoma Simaku.

                                               

Telefoni i një mëngjesi

Filmi "Telefoni i nje mengjesi" prodhim i vitit 1987. Regjia: Ibrahim Muço, Kristaq Mitro, Skenari: Nasi Lera, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Thoma Simaku. Ndriçim Xhepa. Neritani Mirush Kabashi. Kujtimi Ndrek Shkjezi. Agim Shuke. Dhimitri, k ...

                                               

Mysafiri (film)

Filmi "Mysafiri" prodhim i vitit 1979. Regjisor:Hysen Hakani, Skenari: Mark Dodani, Hasan Prela, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Shaqir Kodra. Mysafiri” eshte nje agjent i sigurimit te shtetit i cili infiltrohet ne agjenturat e zbulimit te hua ...

                                               

Dhe vjen një ditë

Filmi Dhe vjen nje dite prodhim i kinostudios Shqiperia Re vitit 1986. Regjia: Vladimir Prifti, Skenari: Teodor Laço, Vladimir Prifti, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Thoma Simaku. Ali Bega.Beqiri Arqile Nasho. Xhevdet Ferri.Gori Koroshi Vikto ...

                                               

Çifti i lumtur

Çifti i lumtur eshte film komedi me metrazh te gjate nga regjisori Piro Milkani, prodhuar me 1976 ne Shqiperi. Skenari: Kiço Blushi, Piro Milkani, Bik Pepa. Producent: Shqiperia e re, Muzika: Agim Krajka. Çifti i lumtur ne Internet Movie Database ...

                                               

Pesha e kohës

Ngjarjet e filmit zhvillohen ne nje fshat ne vitet ’80 ne prag te pensionit te kryetarit. Vasili ka shume merita por deri diku shpirterisht i" burokratizuar”. Kryetari do qe zevendesi t’i ngjaje atij ne karakter dhe ne pikepamje por planet e tij ...

                                               

Ata ishin katër

Ata ishin kater eshte nje film shqiptare i prodhuar ne Shqiperi ne vitin 1977, me metrazh te shkurter. Regjia: Esat Musliu, Kujtim Çashku, Skenari: E. Musliu Kujtim Gjonaj, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Sokol Shupo.

                                               

Lista e këngëtarëve dhe grupeve shqiptare: B

Bexhet Jagodini Bedri Islami Besa Kokedhima Bajramali Idrizi Bexhet Korpuzi Beka Bekim Kumanova Bledar Gashi Behari Besa Rika Bekim Rexhepaj Bujar Qamili Behare Morina Besnik Etemi B.F.P Bullets From Peja Besa Ahmeti Burim O. Osmani Bekim Bik Ndo ...

                                               

Festivali i 50-të i Këngës në RTSH

Pas shume diskutimeve brenda stafit drejtues te Festivalit te 50-te Kenges, se kush do te ishte prezantuesi i ketij viti jubile, me ne fund eshte vendosur qe kete edicion ta prezantoje aktori i njohur 28-vjeçar, Nik Xhelilaj, ish Miss Albania Hyg ...

                                               

Gjergj Leka

Gjergj Leka eshte kengetar, autor kengesh dhe instrumentist i njohur shqiptar. Ka nje karriere te pasur dhe mbahet mend si ai qe promovoi i pari kengetaren Mira Konçi. Gjergj Leka eshte nje tjeter artist me kontribut ne Festivalin e Kenges me se ...

                                               

Jorgo Papingji

Jorgo Papingji eshte nje autor dhe poet shqiptar, i njohur per kenget e tij te shumta qe moren pjese ne "Festivali i Kenges". Ai ka shkruar 5 kenge fituese ne "Festivali i Kenges", njeri prej te cilave ka marre pjese edhe ne Festivalin Evropian i ...

                                               

Art & Trashëgimi, Shkodra

Art & Trashegimi, Shkodra. Gjinia: Reviste kulturore. Shtepia botuese: Argjiro. Viti i botimit 2012. Faqe 184. Numri i trete i periodikut "Art & Trashegimi", i kushtohet qytetit te Shkodres. Ne kete numer do te gjeni pjese te historise mijeravjec ...

                                               

Rosela Gjylbegu

Rosela ka diplomuar ne vitin 2005 per gjuhe angleze ne Shkollen e Mesme Pedagogjike" Gjuhet e Huaja” ne Shkoder, ka mbaruar studimet e larta per Pune Sociale ne Fakultetin e Shkencave Sociale prane Universitetit te Tiranes, prej kur edhe jeton ne ...

                                               

Kush është vrasësi

Filmi "Kush eshte vrasesi" eshte prodhuar ne vitin 1989. Regjia: Mark Topallaj, Skenari: M. Topallaj & Peçi Dado, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Maksim Shehu

                                               

Fiat

FIAT eshte marka automobilistike e Fiat Group Automobiles, e cila eshte po ashtu pjese e grupit industrial Fiat S.p.A. Marka ka nje histori te gjate, duke qene se eshte themeluar ne 11 korrik 1899 ne Torino si shtepi prodhimi e automjeteve, duke ...

                                               

Kalaja e Shkodrës

Kalaja e Shkodres qe mban emrin Rozafa eshte nje monument mijevjeçar i ngritur mbi nje koder shkembore ne hyrje te qytetit te Shkodres, ne jug-lindje te tij. Qendron mbi nje koder shkembore 130 metra mbi nivelin e detit, e rrethuar nga lumi Buna ...

                                               

Kategoria e Dytë

Kategoria e Dyte eshte kampionati i nivelit te trete ne Shqiperi. Deri ne vitin 2005 eshte quajtur Kategoria e Trete. Kategoria e Dyte eshte e ndare ne dy grupe A dhe B, ku Grupi ka 13 skuadra dhe Grupi B 12 skuadra. Fituesit e dy grupeve fitojne ...

                                               

Haxhiu

Haxhiu eshte mbiemri i personave ne vijim: Baton Haxhiu – 1967–, gazetar shqiptar Albulena Haxhiu – 1987–, politikane shqiptare nga Kosova Teuta Haxhiu – 1968–, mesuese e matematikes shqiptare nga Kosova Fatmir Haxhiu – 1927–2001, piktor shqiptar ...

                                               

Ilir Bajri

Ilir Bajri eshte pianist dhe kompozitor i muzikes jazz. Si pianist, Ilir Bajri ka marr pjese ne koncerte te ndryshme si solist apo me artiste te tjere ne Itali, Spanje dhe ShBA. Si kompozitor, ai krijon muzike per teater dhe film. Bajri eshte akt ...

                                               

Shkëlzen Maliqi - Shembja e Jugosllavisë, Kosova dhe rrëfime të tjera

Shkelzen Maliqi - Shembja e Jugosllavise, Kosova dhe rrefime te tjera, me Autor Baton Haxhiu. Shtepia botuese: UET Press. Viti i botimit 2011. Faqet e librit 256. ISBN 978-99956-39-57-0 Libri i Shkelzen Maliqit, nje dialog me Baton Haxhiun, eshte ...

                                               

Lista e personaliteteve shqiptare: B

Bekim Fehmiu 1936 - 2010 Bamir Topi Bik Ndoja? Bashkim Fino Betim Muço 1947 Besnik Bardhi Blendi Nallbani Bilal Xhaferri 1936 - 1987 Bajram Curri 1862 - 1925 Besart Berisha 1985 - Futbollist Bedri Dedja 1930 Besnik Mustafaj 1958 Bardhyl Londo 194 ...

                                               

Bedri Myftari

U lind ne Sklav te Filatit. Ne moshen 5-6 vjeçare, me gjithe familjen, u detyrua ta lere vendlindjen e vet, Çamerine, i detyruar nga holokausi i monarko-fashisteve greke dhe erdhen e u vendosen ne Shqiperi. Shkollen shtatevjeçare e kreu ne Fier, ...

                                               

Beçiqi

Beçiq eshte nje vendbanim ne komunen e Vushtrrise, Kosove. Pas vitit 1999 fshati eshte i njohur edhe me emrin Besnik. Beçiqi shtrihet ne pjesen perendimore te Vushtrrise, buze malit Qyqavica. Kufizohet me fshatin Dubovc ne pjesen veriore, me fsha ...