ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 14
                                               

Alma Çupi

Alma Çupi gazetare shqiptare. Gazetare e "ABC News" e cila eshte bere e njohur per dokumentaret e saj" Histori Shqiptare”. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Almeda Abazi

Almeda Abazi lindi me 13 shkurt 1992 ne Shqiperi. Ne tre garat e bukurise qe ajo mori pjese, ajo u zgjodh si mbretereshe dhe fitoi Miss Tiran, Miss Albania dhe Miss Globe Universe me 2008. Ajo perfundoi shkollen e saj te mesme ne Kolegjin Privat ...

                                               

Jose Altafini

José João Altafini eshte ish futbollist braziliano-italian. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Alush Frakulla

Alush Frakulla, me titullin Bej, udheheqes i kryengritjeve shqipetare te viteve 1835 dhe 1837. Ai u kap se bashku me 150 burrat e tij dhe u detyrua te beje pune te sforcuar ne burgjet osmane ku edhe vdiq.

                                               

Alush Saraçi

Alush Saraçi kryetar i Bashkise se Elbasanit nga 1912 – 1913. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Amelia Earhart

Amelia Earhart eshte e lindur me 24. korrik 1897, ne Atchinsons, Kansas, SHBA, u zhduk mbi Pacifik me 2 korrik te vitit 1937, ka qene pionere e aviacionit amerikan, shkrimtare dhe luftetare per te drejtat e grave. Earhhart ishte pilotja e pare qe ...

                                               

Amir Hoxha

Amir Hoxha eshte kengetare italian, kusheriri i Ana Oxes. Ka origjine shqiptare, tani jeton dhe punon ne Itali. Lindi ne 14 prill 1974 ne Tirane. Ai ka hyre me sukses ne tregun italian, me nje CD te ri me titullin "Una cosa da poco". Ky artikull ...

                                               

Ammianus Marcellinus

Ammianus Marcellinus ka qene nje historian romak. Ai, krahas Prokopit te Caesarese, eshte historiani me i rendesishem i Antikitetit te vone dhe shkroi ne gjuhen latine, megjithese gjuha amtare e tij ngjan te kete qene greqishtja.

                                               

Amos Zaharia

Amos Zaharia eshte nje aktor shqiptar. I lindur me 12 gusht 1987 ne Tirane. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Ana Komnena

Ana Komnena ishte historiane bizantine dhe e bija e perandorit bizantin, Aleksi I Komneni. Ana ne shkrimet e saja e kujton Shqiperine ne kohen e lufterave bizantino-normane rreth vitit 1079 me emrin Arvanon.

                                               

Anastas Dodi

Anastas Dodi lindi me 23 Korrik 1933 ne lagjen Skele te Vlores. Ishte femija i pare i Kozma dhe Marika Dodit, qe paten kater femije, tre djem dhe nje vajze. Ishte ende femije kur mbeti jetim nga babai. Nene e baba per ta u be "Nene Marika", nje g ...

                                               

Anastas Janullatosi

Kryepeshkopi Anastas Janullatos, eshte, nga viti 1992, Kryepeshkopi i Kishes Ortodokse Autoqefale te Shqiperise. I lindur grek, me 22 dhjetor 2017, presidenti Ilir Meta i dha shtetesine shqiptare. Emri i Janullatosit eshte i lidhur me rilindjen e ...

                                               

Anastas Kapurani

Anastas Kapurani ka mbaruar Universitetin e Tiranes per anglisht. Me vone ka ndjekur studimet ne fushe te letersise ne nje program te nivelit pasuniversitar, hartuar ne ate kohe prane Institutit te Leterise. Pikerisht ketu, me 1992, ka paraqitur ...

                                               

Anastas Lula

U dergua ne çeten e Skraparit, ne Gllave te Tepelenes u vra ne fund te marsit ose fillim te prillit 1943 prej Ramiz Aranitasit ne bashkepunim me Gjeli Argjirin dhe Orhan Frasherin.

                                               

Anatole de Monzie

Anatole de Monzie ishte nje jurist, studiues, politikan e figure publike franceze. Ne historine re shqiptare ai do mbahet mend si avokati qe mbrojti te pandehurin Avni Rustemi ne Paris, pas atentatit ndaj Esat Pashe Toptanit. Linja e tij mbrojtes ...

                                               

Anders Behring Breivik

Anders Behring Breivik i lindur me 13 shkurt te vitit 1979 ne Oslo te Norvegjise eshte nje ekstremiste Katolik dhe kriminel i njohur ne sulmin 22 korrikut ne Norvegji ku vendosi ne nje bomb ne nje makin para selise se Partise Laboriste ne Norvegj ...

                                               

Andi Pinari

Andi Pinari historian shqiptar. Pedagog i historise moderne evropiane Universiteti i Tiranes, Fakulteti i Historise dhe Filiologjise, Departamenti i Historise. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmon ...

                                               

André Rieu

André Rieu, ka lindur me 1 tetor 1949 ne Maastricht. Eshte nje violinist, dirigjent dhe biznesmen holandez. Ai vjen nga nje familje me origjine Huguenot. I nxitur nga babai i tij, dirigjent, ai mesoi violinen ne moshen pese vjeç. U rrit duke degj ...

                                               

Andrea Miauli

Andrea Miauli admirali i njohur ishte bir i Dhimiter Bokut ose Voku me prejardhje nga Eubeja. Nje stergjysh i Andreas e nderroi mbiemrin nga Boku ne Miauli. Duke marre per mbiemer emrin e anijes" Miauli”, ku ai punonte me vite te tera. Andrea Mia ...

                                               

Andrea Shundi

Andrea Shundi lindi ne Tirane me 1934. Mbas perfundimit te gjimnazit, kreu studimet per agronomi ne Universitetin Bujqesor te Tiranes. Nga 43 vjet veprimtari 1956-99 deri sa doli ne pension, gjysmen e zhvilloi ne institucione shkencore: ne Instit ...

                                               

Andrej Kiska

Andrej Kiska Lindur me 2 shkurt, 1963, Andrej Kiska u diplomua ne Fakultetin e Inxhinierise Elektrike te Universitetit Sllovak te Teknologjise ne Bratislave. Pas perfundimit te studimeve te tij, ai punoi si projektues i kompanise Naftoprojekt ne ...

                                               

Andriy Shevchenko

Andriy Mykolayovych Shevchenko, eshte nje ish futbollist ukrainas dhe politikan. Deri me 10 Mars 2011, ai ka qene golashenuesi i trete me i mire ne historine e Champions Leagues me 59 Gola, mbrapa Filippo Inzaghit dhe Raúl.

                                               

Anila Varfi

Anila Varfi lindur ne Elbasan me 22 prill.Perfundon studimet e larta ne Akademine e Arteve te Bukura, dega Drame ne kursin e drejtuar nga aktori dhe pedagogu Timo Flloko. Mbaron studimet dhe per Gjuhe-Letersi. Ne vitin 1993 nis pune ne Radio Tira ...

                                               

Anisa Kospiri

Anisa Kospiri fitoi titullin e "Mis Shqiperia 2001". Ajo ka perfaqesuar Shqiperine ne "Miss Universe 2002" dhe e beri ate te radhitet ne Top 10 vajzat me te bukura ne mbare kohen ate vit. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i ...

                                               

Anisa Ymeri

Anisa Ymeri, gazetare shqiptare. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Anna Lindh

Ylva Anna Maria Lindh lindi me 19 qeshor 1957 ne Stockholm, Suedi dhe vdiq me 11 shtator 2003 ne Stockholm. Ajo ishte nje politikane suedeze nga rrathet e partis social-demokrate, nga 1984-1990 ishte udheheqja e grupit rinor te partis social-demo ...

                                               

Anne Anastasi

Anne Anastasi. U lind ne New York. Pioniere e zhvillimit psikometrik. SI femije ajo shkelqeu ne shkolle duke kapercyer disa klasa. Ajo u pranua ne kolegjin "Barnes Kollixh" ne moshen 15 vjecare dhe mori graden doktor nga Universiteti i Columbias ...

                                               

Antigona Nimani

Antigona Nimani shqiptare nga Kosova. Ish realizatore dhe folese ne Televizionin e Prishtines. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Anton Çetta

Anton Çetta, lindi ne vitin 1920 ne Gjakove dhe vdiq ne vitin 1995 ne Prishtine, ishte shkrimtar, profesor letersie e patriot shqiptar, i njohur per pajtimin e gjaqeve ne Kosove.

                                               

Anton Krajni

Anton Krajni punonjes i Sektorit te Leksikologjise te Leksikografise pran Institutit te Gjuhesise dhe Letersise te Akademise se Shkencave te Shqiperise dhe bashkepunetore i vjeter i shkencave. Gjate kryerjes se detyres Vaske Milkani ka punuar per ...

                                               

Gerda Antti

Bara lite roligt 1994, roman. Ungjävlar 2005 Romanerna om Astrid 1997 Dessa dagliga dagar 1996 Jag reder mig nog 1983, roman Min man David 2008, roman ISBN 91-0-012158-4 Ett ögonblick i sänder 1980, roman Hjärndöd? 1985 Romanerna om Ulla 1997 Liv ...

                                               

Apiani

Apiani ishte historian grek i lindur ne Aleksandria te Egjiptit rreth fundit te shek. te I dhe jetoi deri ne vitet 70 te shek. II te eres sone. Ne Aleksandri ai kishte detyra te larta ne administraten e qytetit. Ne kohen e Hadrianit atij iu dha q ...

                                               

Apollon Baçe

Apollon Baçe Ka lindur ne Tirane me 1943. Arkeolog, publicist, profesor dhe akademik shqiptar. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Aqif Blyta

Aqif efendi Haxhiahmetoviq i njohur edhe si Aqif Blyta ka qene nje politikan shqiptar i Sanxhakut mes dy lufterave boterore dhe Luften e Dyte Boterore.

                                               

Aqim Sulejmani

Aqim Sulejmani nga fshati Jazhince ne Tetove, Maqedoni ushtarak shqiptar, deshmor i luftes ne Maqedoni. Aqim Sulejmani ju kishte bashkuar forcave shqiptare qe luftonin edhe me tutje pas çlirimit te Kosoves per lirin e shqiptareve ne territoret e ...

                                               

Arban Abrashi

Arban Abrashi shqiptar nga Kosova dhe deputet i Kuvendit te Kosoves. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Arben Bajo

Arben Bajo skulptor shqiptar. Ka lindur ne vitin 1967 ne Gjirokaster, liceun e kreu ne Fier dhe studioi skulpture ne Akademine e Arteve te Bukura, ne Tirane. Ka hapur shume ekspozita personale ne Shqiperi dhe jashte vendit. Eshte realizuesi i sht ...

                                               

Arben Bajrami

Arben Bajrami nga Bojana ne Shkupi, Maqedoni ushtarak shqiptar, deshmor i luftes ne Maqedoni. Arben Bajrami ju kishte bashkuar forcave shqiptare qe luftonin edhe me tutje pas çlirimit te Kosoves per lirin e shqiptareve ne territoret e administrua ...

                                               

Arben Rakipi

Arben Rakipi u emerua kryeprokuror i Shqiperise ne gusht te vitit 1997 dhe u shkarkua nga parlamenti me 18 mars te vitit 2002. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Arbjola Halimi

Arbjola Halimi eshte deputete e Partise Demokratike ne Kuvendin e Shqiperise. Ajo zevendesoi Ardian Turkun i cili kandidoi per Kryetar i Bashkise se Elbasanit ne zgjedhjet lokale te 21 qershorit, 2015.

                                               

Ardian Gjini

Ardian Gjini eshte politikan kosovar. U lind ne Gjakove me 19 Janar 1970. Gjini eshte deputet ne Kuvendin e Kosoves nga radhet e Aleances per Ardhmerine e Kosoves, anetar ne Komisionin per Legjislacion dhe ne Nen-komisionin per Mandate, Imunitet ...

                                               

Ardian Ndreca

Ardian Ndreca studiues shqiptar, profesor ne Universitetin Urbaniana ne Rome. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Ardiana Hobdari

Ardiana Hobdari Ambasadore e Jashtezakonshme dhe Fuqiplote e Republikes se Shqiperise ne Republiken e Greqise nga prill 2017 ne vazhdim. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e per ...

                                               

Ardit Bido

Ardit Bido eshte drejtor i Arkivave te Shqiperise. Ka mbrojtur graden "Doktor i Shkencave" ne Marredhenie Nderkombetare ne Universitetin e Tiranes, leme ne te cilen ka kryer edhe studimet Master. Ciklin e pare te shkolles se larte e ka perfunduar ...

                                               

Ardit Gjebrea

Ardit Gjebrea eshte nje kengetar, kantautor, producent, prezantues shqiptar nga Shqiperia. Ka lindur me 7 qershor 1963. Ai eshte udheheqes i spektaklit te mirenjohur muzikor ne Shqiperi, Kenga Magjike. Per here te pare Ardit Gjebrea kendon ne ske ...

                                               

Ardjan Trebicka

Ai jeton ne qytetin e Tiranes dhe eshte divorcuar nga bashkeshortja e tij, Enkelejda. Ajo ka studiuar per pikture ne liceun artistik. Ata kane nje vajze e cila quhet Iliana Trebicka.

                                               

Arian Daci

Arian Daci i lindur ne vitin 1979, shqiptar nga Kosova. Ishe zevendesminister i Diaspores se Kosoves ne Qeverine Haradinaj qe prej nentorit te vitit 2017. Arian Daci eshte i biri i kryetarit te Akademise se Shkencave dhe Arteve te Kosoves, Nexhat ...

                                               

Arif Ibrahimi

Arif Ibrahimi nga fshati Llopat ne Kumanove, Maqedoni ushtarak shqiptar, deshmor i luftes ne Maqedoni. Arif Ibrahimi ju kishte bashkuar forcave shqiptare qe luftonin edhe me tutje pas çlirimit te Kosoves per lirin e shqiptareve ne territoret e ad ...

                                               

Aristotel Onasis

Historia e emigrantit te varfer, qe pati lindur me kemishe dhe me ambicie te medha per te arritur te suksesi rreth 3 miliarde USD eshte pasuria e miliarderit, qe fale "agresivitetit" u rendit ne sferat e larta te ekonomise Aristotel Onasis vleres ...

                                               

Arjan Konomi

Arjan Konomi eshte gazetar e publicist shqiptar dhe opinionist ne emisionet televizive. Shkrimet e meparshme te tij jane botuar ne Itali ku per shume vite ka publikuar nje numer te madh artikujsh dhe esesh ne revisten prestigjoze te gjeopolitikes ...