ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 139
                                               

Mustafa

Emrin Mustafa e mbajne keto persona: Motrat Mustafa Mustafa Sandal Mustafa Greblleshi Ilaz ef. Mustafa Venera Mustafa Mustafa Krantja Mustafa Kemal Atatürk Burim Mustafa Avdi Milazim Mustafa Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Mus ...

                                               

Siriusi

Siriusi eshte ylli me i shndritshem ne qiellin e nates. Emri i tij rrjedh nga fjala greke Σείριος Seirios "me shkelqim" ose "pervelues". Me nje madhesi te dukshme vizuale prej −1.46, Siriusi eshte pothuajse dy here me i ndritshem se Kanopus, ylli ...

                                               

8 Nëntori (shtëpi botuese)

Emri buron nga data e themelimit te Partise se Punes se Shqiperise. Sektori i perkthimeve te Institutit te Historise se Partise se Punes se Shqiperise, themeluar ne vitin 1955, u transferua ne Shtepine Botuese Naim Frasheri ne vitin 1965. 8 vjet ...

                                               

Gjergj Arianiti

Gjergj Arianiti ka qene nje fisnik arber qe drejtoi beteja te shumta kunder Perandorise Osmane. Ishte i ati i Donikes, aleat dhe rival i Skenderbeut si dhe xhaxhai nga i Moisi Golemit. Ishte nder fisniket e Beselidhjes se Lezhes, por e la aleance ...

                                               

Baba Ali Tomori

Baba Ali Tomori, lindi ne vitin 1893 dhe vdiq ne vitin 1948. Eshte nje nga shkrimtaret dhe historianet e rinj te bektashizmit. Shkrimet e tij nenshkruhen edhe me emrat Varfe Ali Prishtina ose me pseudonimin "Turabi".

                                               

Qendra për Informim e Kosovës

Qendra per Informim e Lidhjes Demokratike te Kosoves nisi punen me 23 dhjetor 1989. Ibrahim Berrisha me Mehmet Krajen, me nje makine shkrime Olivia ne lokalet e Shoqates se Shkrimtareve te Kosoves, vetem gjysme ore mbas perfundimit te Kuvendit, s ...

                                               

Xhepçishti

Fshati Xhepçisht gjendet ne rreze te malit Sharr, si dhe ne bri te fushes se Pollogut, karakterizohet me dimra relativisht te fohte si rrjedhe e klimes malore qe mbizoteron gjate dimrit dhe verera te gjata dhe te thata me temperatura qe arrijne d ...

                                               

Enis Gavazaj

Me 6 qershor 2016, Gavazaj u transferua ne KF Skenderbeu duke nenshkruar kontraten deri ne qershor 2019. Ai beri debutimin e tij me 24 gusht ne Superkupen e Shqiperise 2016 kunder Kukesit ne Stadiumin Selman Stermasi. Gavazaj beri paraqitjen e pa ...

                                               

Ali Këlcyra

Ali Kelcyra, udheheqes çetash kunder andarteve greke, prijes gjate Luftes se Vlores, deputet, gazetar dhe bashkethemelues e drejtues i larte i Ballit Kombetar. Xhaxhai i tij ishte firmetar i deklarates se pavarsise.

                                               

Kampionati Kosovar i Shahut

Kampionati Kosovar i Shahut eshte nje ngjarje sportive e cila organizohet nga Federata e Shahut e Kosoves, qe eshte themeluar ne vitin 1990 ndersa ne Federaten Boterore te Shahut - FIDE u anetaresua ne vitin 2016. Me perjashtim te nje nderhyrje n ...

                                               

Koshtova

Fshati Koshtove, ose Koshtova, I njohur edhe me emrin Koshtova e Bobit ose Bobaj. Koshtova eshte nje prej fshatrave me te medha te Komunes se Mitrovices, Kosove. Shtrihet ne veri-perendim te Mitrovices, apo ne veri te Kosoves, ne kilometrin e pes ...

                                               

Kongresi Gjithë Shqipëtar

Kongresi Gjithe Shqipetar ose Kongresi per Pavaresine e Shqiperise ose Kongresi Kombetar Shqipetar u mbajt ne Vlore me 28 nentor 1912. Pjesemarresit e Kongresit perbenin Kuvendin e Vlores, i cili themeloi Qeverine e Perkohshme te Shqiperise dhe z ...

                                               

Qemal Skënderi

Qemal Skenderi lindi ne shkurt te vitit 1922 ne Shkup. Ai ishte femija i pare i prinderve Skenderit dhe Hanemshase dhe njeherazi gezimi i pare i tyre. Do te rritej permes lodrave femijerore, por edhe permes asaj dhune te eger maqedonase, e cila ç ...

                                               

Top hopi

Top hopi eshte nje shfaqje teatrale e luajtur ne teatrin Dodona ne Prishtine. Premiera e kesaj shfaqjeje ishte me 28 mars te vitit 1998 pas se ciles pasuan edhe 13 repriza duke arritur nje numer prej 2115 shikuesish.

                                               

Rosak pastërtori

Rosak pastertori eshte nje shfaqje teatrale e luajtur ne teatrin Dodona ne Prishtine. Premiera e kesaj shfaqjeje ishte me 16 qershor te vitit 2001 pas se ciles pasuan edhe 36 repriza duke arritur nje numer prej 17000shikuesish.

                                               

Një minak për nipin Mak

Nje minak per nipin Mak eshte nje shfaqje teatrale e luajtur ne teatrin Dodona ne Prishtine. Premiera e kesaj shfaqjeje ishte me 16 dhjetor te vitit 1995 duke pasuar dhe 66 ri interpretime dhe duke arritur 14320 shikures.

                                               

Po (teatër)

Po eshte nje shfaqje teatrale e luajtur ne teatrin Dodona ne Prishtine. Premiera e kesaj shfaqjeje ishte me 10 tetor te vitit 1998 pas se ciles pasuan edhe 4 repriza duke arritur nje numer prej 393 shikuesish.

                                               

Shaqir Cërvadiku

Shaqir Cervadiku ka lindur ne fshatin Poklek te Drenasit.Shkollen fillore dhe te mesme e ka kryer ne Drenas, ndersa studimet i ka kryer ne Prishtine dega BAT. Ka punuar ne shkollen e mesme ne Drenas per 15 vite si mesimdhenes i Bat-it dhe informa ...

                                               

Inva Mula

Inva Mula eshte nje kengetare soprano shqiptare me fame nderkombetare. U lind ne Tirane ne vitin 1963.Babai quhej Avni Mula dhe nena me quhejNina Mula.

                                               

Udhëtim në pranverë

Film muzikor. Valbona nje kengetare re niset me vonese per te gjetur shoket e saj te ansamblit qe kane filluar nje turne neper te gjithe Shqiperine. Nje shofer ri perpiqet ta ndihmoje dhe e shoqeron kudo si nje bashkeudhetar i pandare deri sa i s ...

                                               

Festivali i 15-të i Këngës në RTSH

Permbledhjet, kenget pjesemarrese te seciles nate, fituesit, deri ne festivalin e 30-te, ketu e kudo qe ti lexoni, jane hedhur nga Jozef Zamputti qe i ka te regjistruara direkt nga festivalet. Njelloj jane rregjistruar nga Jozef Zamputti koncerte ...

                                               

Fejesa e Blertës

Fejesa e Blertes eshte film shqiptar i prodhuar ne vitin 1984. Regjia: Besim Kurti, Ismail Zhabjaku, Skenari: Ismail Zhabjaku, Naum Prifti, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Avni Mula.

                                               

Karnavalet

Filmi "Karnavalet" eshte prodhuar nga Kinostudio Shqiperia Re ne vitin 1980. Regjia: Ismail Zhabjaku, Skenari: Gjergj Zheji, Ismail Zhabjaku, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Avni Mula.

                                               

Nina Mula

Nina Mula, soprano ruso - shqiptare qe pjesen me te madhe te jetes se saj e kaloi ne Shqiperi, fillimisht ne Shkoder e mandej ne Tirane, ku veç dashurise se bashkeshortit fitoi edhe emer si soprano e Teatrit Kombetar te Operes dhe Baletit. Pas mb ...

                                               

Artist i Popullit të Shqipërisë

Artist i Popullit te Shqiperise ishte nje titull nderi per dekorimin e artisteve te shquar te artit te Republikes Popullore Socialiste te Shqiperise, meritat te cileve ishin te jashtezakonshme ne sferen e zhvillimit te arteve interpretuese. Ai u ...

                                               

Festivali i 4-të i Këngës në RTSH

Permbledhjet, kenget pjesemarrese te seciles nate, fituesit, deri ne festivalin e 30-te, ketu e kudo qe ti lexoni, jane hedhur nga Jozef Zamputti qe i ka te regjistruara direkt nga festivalet. Njelloj jane rregjistruar nga Jozef Zamputti koncerte ...

                                               

Festivali i Parë i Këngës në RTSH

Permbledhjet, kenget pjesemarrese te seciles nate, fituesit, deri ne festivalin e 30-te, ketu e kudo qe ti lexoni, jane hedhur nga Jozef Zamputti qe i ka te regjistruara direkt nga festivalet). Njelloj jane rregjistruar nga Jozef Zamputti koncert ...

                                               

Peshkatërt e perlave

Peshkatert e perlave eshte nje opera ne tre akte e Georges Bizet me libret nga Eugène Cormon dhe Michel Carré, krijuar me 30 shtator 1863. I ndodhur ne ishullin e Cejlonit, libretja tregon se si betimi i miqesise se perjetshme te dy burrave kerce ...

                                               

Festivali i 20-të i Këngës në RTSH

Permbledhjet, kenget pjesemarrese te seciles nate, fituesit, deri ne festivalin e 30-te, ketu e kudo qe ti lexoni, jane hedhur nga Jozef Zamputti qe i ka te regjistruara direkt nga festivalet. Njelloj jane rregjistruar nga Jozef Zamputti koncerte ...

                                               

Ema Qazimi

Ema Qazimi eshte kengetare shqiptare nga Shqiperia. Eshte e bija e Pirros dhe Refijes, e lindur ne Tirane, me 18 nentor 1954. E martuar me Prof.dr. Ramazan H. Bogdani, ka nje vajze, Ershela Bogdani. Si nje personalitet i padiskutueshem i artit sk ...

                                               

1 Maj

1902 - Mendohet te jete krijuar Shoqata e Punetoreve ne Shkoder nga Shtjefen Ingrizi 1786 - Opera Martesa e Figarose e kompozuar nga Mozart u shfaq per here te pare ne Burgtheater te Vienes 2004 - Çekia, Estonia, Hungaria, Letonia, Lituania, Malt ...

                                               

Alain Prost

Alain Prost lindi me 24 shkurt 1955 ne Saint-Chamond, France. Eshte garues ne garat automobilistike Formula 1. Vije nga Franca dhe ka fituar kater here titullin e kampionit ne kete gare sportive.

                                               

Kampionati Botëror i Formula Një 1994

Formula 1 kampionati i vitit 1994 ishte Formula 1 Kampionati Boterore i 45-ti me radhe i organizuar nga FIA i cili filloi me 27 mars dhe mbaroi me 13 nentor, pas 16 garave te zhvilluara. Sezoni mbahet mend si nje nga sezonet me tragjike dhe me ko ...

                                               

Team McLaren

McLaren Racing Limited eshte nje ekip garash britanike me seli ne McLaren Technology Centre, Woking, Surrey, Angli. Mclaren njihet me mire si konstruktore ne Formula Nje por gjithashtu garon edhe ne Indianapolis 500 dhe ka fituar Canadian-America ...

                                               

Top 10 Formula 1 pilotët

Me poshte jan rradhitur listat e dhjete piloteve me te mire ne Formula 1 edhe ate sipas kategorive: Top 10 pilotet sipas fitoreve Top 10 pilotet sipas pikeve Top 10 pilotet sipas podumeve Top 10 pilotet sipas pjesmarrjes Top 10 pilotet sipas vite ...

                                               

Çmimi i madh i Australisë

Çmimi i Madh i Australise eshte gare ne Formula Nje qe eshte pjese e kampionatit vjetore ne Formula Nje. Gara mbahet ne Melbourne Grand Prix Circuit ne Albert Park ne Melbourne. Gara eshte mbajtur çdo vit qe nga viti 1928 per raste te ndryshme te ...

                                               

F1 Spanja

Çmimi i Madh i Spanjes spanjish Gran Premio de España eshte gare ne Formula 1 kampionatin borterore qe mbahet ne Circuit de Catalunya ne Barcelona, Spanje si pjese e garave te pergjitheshme te kampionatit boterore.

                                               

Çmimi i madh i Italisë

Çmimi i madh i Italise eshte nje nga garat me te rendesishme dhe me jetegjata te kalendarit te Formula Nje. Çmimet e medha te Italise dhe Britanise jane te vetmet gara te Kampionatit Boteror te Formula Nje qe jane zhvilluar vazhdimisht qe nga the ...

                                               

Azem

Azem: Azem Maksutaj Azem Galica Azem syla Azem Vllasi Azem Shkreli Fluturimi i vetem i Azem Berishes per ne Keshtjelle Shpella e Azem Galices Azem Hajdini Azem Hajdari Being Azem Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Azem. Nese nje ...

                                               

Rexhep Bislimi

Emri i Rexhep Bislimit lidhet me formimin e njesive te pare ushtarak te UÇK-se-se dhe krismes se pare te pushkeve te organizuara çlirimtare ne Ferizaj dhe rrethine. Dita e 21 korrikut e vitit 1998, eshte dita e renjes heroike te militantit te shq ...

                                               

Lista e librave për Adem Demaçin dhe Lëvizjen e Bashkimit Kombëtar

Bibliografia eshte kryesisht ne gjuhen angleze. Only the Nails Remain: Scenes from the Balkan Wars by Christopher Merrill, 2001. The Fragmentation of Yugoslavia: Nationalism and War in the Balkans by Aleksandar Pavkovic, 2000. Sandžak - porobljen ...

                                               

Zhegra

Zhegra, per here te pare si vendbanim permendet ne karten e mbretit Millutin 1314-1316 kur i dorezohet manastirit te Graçanices, me pas ne karten e konteshes Milica me djemte e vet, me 1393, me rastin e caktimit te mezhdave te fshatit Livoç, ne l ...

                                               

Mehtab Baghu

Mehtab Baghu eshte nje kompleks charbagh ne Agra, ne Indine veriore. Ai gjendet ne veri te kompleksit te Taxh Mahalit dhe Forteses se Agras ne anen tjeter te lumit Yamuna, ne koordinatat 27°10′47″V 78°02′31″L ne ultesiren luginore. Kompleksi i ko ...

                                               

Ask Baba Ali

Ask Baba Ali eshte nje shou islam mjafte i popullarizuar ne internet, posaçerisht ne portalin filmik Youtube, qe realizohet nga Baba Ali dhe prodhohet nga Ummah Films.

                                               

Teqja e Baba Xhemalit (1929)

Teqja e Baba Xhemalit Eshte ngritur mbi themelet teqese se Baba Ali Horosanit i cili tragjikisht u vra ne Elbasan me 1862. Baba Xhemali ka qene, dijetar, i lindur ne Stamboll, nga brezi i iman Ali Rizajt dhe ka sherbyer ne Bagdat, Stamboll. Me 19 ...

                                               

Teqja e Baba Harabatit

Historiku i Teqes se Baba Harabatit eshte shume e vjeter diku tej 400 vite me pare. Ajo nisi te ndertohej rreth vitit 1538, nga ana e Sersem Ali Dedei. Ndertimi i saj zgjati dhjete vjet dhe perfundoi ne vitin 1548. Ne kete teqe ka jetuar dhe ka v ...

                                               

Ali Baba dhe Dyzet Hajdutët

Ali Baba dhe Dyzet Hajdutet eshte nje perralle folklorike e shtuar ne Nje mije e nje nete ne shekullin e 18-te nga perkthyesi i saj francez Antoine Galland, i cili e degjoi ate nga tregimtarja maronitja siriane Hanna Diyab. Ajo eshte rrefyer dhe ...

                                               

Sheh Ali Qoban Baba

Shejh Ali Qoban Baba udheheqesi i pare shpirteror i Teqes Halvetijje Çaja ne Komuna Gryke-Çaje e Kukesit e ngriti teqen me 1110 h shih Nathalie Clayer Mistiques État société les Halvetis,fq 298. Sheh Ali Qoban Baba Ali, erdhi dhe u vendos ne Çaje ...

                                               

Sersem Ali Dedei

Sersem Ali Dedei ishte nje figure e rendesishme e bektashizmit ballkanik. Ai ishte vezir i Sulltan Sylejmanit, por pasi i braktisi postet qeveritare, u be dervish pastaj edhe Baba i teqese se Haxhi Bektash Veliut ne Anadoll, prej nga shkoi ne Gjy ...

                                               

Babai

Baba eshte nje titull per te parin e nje teqeje ose per nje anetar te klerit mysliman sufi. Eshte nje term i huazuar persishtja بابا ‎ permes turqishtes osmane بابا ‎.