ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 138
                                               

Ballai

Ballai ishte mbreti i fundit ilir i cili udhehoqi mbreterine ilire ne periudhen mes viteve 167 - 135 p.e.s. Kryeqendra e tij ndodhej ne qytetin Rhizon

                                               

Arkeologjia e Ferizajt

Kosova ka nje pasuri te madhe arkeologjike por ne kete fushe nevoiten akoma hulumtime te shumta institucionale. Nejse, tani per tani hulumtimet per arkeologjine e Kosoves jane perfshire ne Enciklopedine Boterore te Arkeologjise si shtet me trashe ...

                                               

Lista e pseudonimeve

A.M. Cassandre Adolphe Jean-Marie Mouron Giovanni Barbbaro Arthur Dudley Tom of Finland Touko Laaksonen Le Corbusier Charles Edouard Jeanneret

                                               

22 shtator

22 shtator eshte dita e 265 e vitit ne kalendarin gregorian. Ka 100 ditet e mbetura deri ne fund te vitit. Kjo eshte shpesh dita e ekuinoks vjeshtak ne hemisferen veriore dhe ne diten e ekuinoksit te pranveres ne hemisferen jugore.

                                               

Lista e basketbollistëve të NBA-së

Ketu pason lista e basketbollisteve te NBA-se. Basketbollistet qe luajn per momentin ne lige jane me te trashe. Lista gjithashtu permban basketbolliste edhe nga American National Basketball League NBL, Basketball Association of America BAA dhe Am ...

                                               

Hercule Poirot

Hercule Poirot eshte nje detektiv i trilluar belg i krijuar nga Agata Kristie. Poirot eshte nje nga personazhet me te famshem dhe te shume koherave te Kristie, i shfaqur ne 33 romane, 2 shfaqje, dhe me shume se 50 tregime te shkurtra te botuara m ...

                                               

Filozofia e perceptimit

Filozofia e perceptimit ka te beje me natyren e pervojes perceptuese dhe statusin te dhenave perceptuese, ne veçanti se si ato lidhen me besimet, ose dijet, ndaj botes. Çdo llogari e qarte e perceptimit kerkon nje angazhim nje nga nje te nje larm ...

                                               

Liverpool F.C.

Liverpool Football Club eshte nje klub anglez futbolli me seli ne Liverpool, Angli. Klubi aktualisht luan ne Premier Lige, elita e futbollit anglez. Klubi ka fituar gjashte Kupa Evropiane, me shume se çdo klub anglez tjeter, tre Kupa UEFA dhe kat ...

                                               

Sydney Brenner

Sydney Brenner ka qene nje biolog me prejardhje nga Afrika e Jugut. Ne vitin 2002, ai ndau Çmimin Nobel ne Fiziologji ose Mjekesi me H. Robert Horvitz dhe Sir John E. Sulston. Brenner dha kontribute te rendesishme per te punuar ne kodin gjenetik ...

                                               

Sistemi i imunitetit

Sistemi imunitar eshte nje sistem mbrojtes dhe prites qe perfshin shume struktura dhe procese biologjike brenda nje organizmi qe mbron nga semundjet. Per te funksionuar si duhet, nje sistem imunitar duhet te zbuloje nje larmi agjentesh, te njohur ...

                                               

Frank Rijkaard

Franklin Edmundo "Frank" Rijkaard lindi me 30 shtator te vitit 1962 ne Amsterdam. Eshte trajner futbolli dhe ish lojtar. Rijkaard ka luajtur per AFC Ajax, Real Zaragoza dhe AC Milan, po ashtu dhe per Kombetaren e tij ka luajtur 73 here, ku shenoi ...

                                               

Adriano Leite Ribeiro

Adriano Leite Ribeiro, i njohur thjesht si Adriano, eshte nje Sulmues brazilian i cili luan per klubin Brzilian Flamengo.

                                               

Lista e Presidentëve dhe Trajnerëve të AC Milan

Milani ka pasur presidente te shumta gjate historise se tij, disa prej te cileve kane qene pronaret e klubit, ndersa te tjeret kane qene presidente nderi. Ketu eshte nje liste e plote e tyre Me poshte eshte nje liste e trajnereve Milano nga viti ...

                                               

José Mourinho

José Mário dos Santos Félix Mourinho eshte nje menaxher futbolli portugez Nofka e ti eshte "The Special One". Mourinho eshte konsideruar gjeresisht ne mesin e eksperteve, lojtareve dhe trajnereve, si nje prej trajnereve me te mire ne futboll. Mou ...

                                               

Lista e trajnerëve fitues të Kupës Evropiane dhe UEFA Champions League

Kjo eshte nje liste e trajnereve fitues te Kupes Europiane dhe UEFA Champions League. Trajneri spanjoll José Villalonga Llorente udhehoqi Real Madridin drejt suksesit ne Finalen inauguruese te Kupes Europiane me 1956 dhe e perseriti kete arritje ...

                                               

Handala

Handala eshte me i famshmi nga personazhet e Naxhi el-Ali. Ai eshte paraqitur si nje djale dhjete vjeç, dhe u shfaq per here te pare ne Al-Siyasa ne Kuvajt ne vitin 1969. Figura ia ktheu shpinen shikuesit qe nga viti 1973, dhe mbertheu duart pas ...

                                               

Robur Siena

Robur Siena ose thjesht Siena eshte nje klub futbollist italiane me seli ne Siena. Ata aktualisht luajn ne Serie C. Siena luan ndeshjet e saj ne Stadiumin Artemio Franchi. Kapaciteti i stadiumit eshte vetem 15.725 mij ulese dhe e ka vendndodhjen ...

                                               

Hekuran Pobrati

lindi ne fshatin Pobrat te Beratit, me 15 shtator te vitit 1920. Ai u martua ne vitin 1949 me Feraset Xhaferr Verlacin Ngureza dhe pati me te gjashte femije. Pobrati kreu shkollen e mesme dhe ne vitin 1943 ishte partizan i Brigades se Pare Sulmue ...

                                               

Bolena

Bolena, fshat i Kurveleshit te Poshtem ose pllaja juglindore e krahines se Mesaplikut,ne rreze te malit te Çipin-it me zanafillen ne histori, e bolenasve ne vazhde, gjitheheret ka qene dhe shprehur simbioza e shpirtit vullnet-hekur, çka perbejne ...

                                               

Çeta "Sali Murati”

Si rrjedhoje e vendimeve qe mori Konferenca e pare e Vendit, mbajtur ne Labinot, ne mars 1943, per kalimin ne kryengritje te pergjithshme te armatosur nepermjet shtimit te çetave partizane dhe krijimit te formacioneve me te medha luftarake, me in ...

                                               

Industria në Kosovë

Me zhvillimin e degeve te tjera struktura e degeve industriale ndryshoi dukshem. Industria kosovare deri ne fund te viteve te 80-ta arriti nje nivel te konsiderueshem zhvillimi mirepo ne vitet e 90-ta u be ngecje ne zhvillim,prodhim,punesim,ekspo ...

                                               

Industria e letrës

Industria e drurit dhe letres u vendos ne disa qendra te vendit, ku prodhoheshin materiale te ndryshme si: derrasa, parket, dyer, dritare, karrige, tavolina, mobilje te ndryshme, letra, letra ambalazhi. Qyteti i Pejes, si nje zone e pasur me pyje ...

                                               

Urbanizimi

Urbanizimi eshte proces i rritjes se popullates urbane,i zgjerimit fizik e hapesinor te qyteteve dhe i menyres urbane te jeteses. Urbanizimi shihet si nje menyre per te permiresuar qyteterimin, duke i sjelle atij me shume progres dhe zhvillim.

                                               

Demografia e Kosovës

Duhet menduar se nje pjese e mire e elementit shqiptar kosovar i ka rrenjet e tij ne popullsine e vjeter ilire-shqiptare qe mbisundonte aty qe prej antikitetit. Sipas historiani te çek, Konstantin Jireçeku, ne vepren e tij ’Historia e serbeve’’ s ...

                                               

Shemsi Ahmeti

Shemsi Arif Ahemti – Komandant Shemi u lind me 8 qershor 1969, ne fshatin Zaselle te Mitrovices. Rrjedh nga nje familje e varfer, por me tradite bujare. Shkollen fillore e nisi ne fshatin e tij te lindjes, ndersa e mbaroi ne Shupkovc. Me 1984 reg ...

                                               

Gruaja e Judës

Gruaja e Judes eshte nje telenovele e Venezueles, prodhuar ne vitin 2002. Pati nje sukses te papare neper Bote. Kenga: Me huele a soledad MDO Kohezgjatja: 45 min 126 episode Vendi: Venezuela Kolor: Me ngjyra Gjuha: Spanjisht

                                               

Amantes de luna llena

"Amantes de Luna llena" eshte nje telenovele nga Venezuela e transmetuar ne vitin 2000. Regjisor: César Bolívar dhe Román Chalbaud. Skenarist: Leonardo Padrón dhe Mariana Reyes. Pertej qytetit, legjendes ku nje njeri "ve ne zjarr" nje grua. Ata t ...

                                               

Gashi

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Gashi. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur. Gashi eshte mbiemri i personave ne vijim:

                                               

Igballe Qena

Igballe Gjurkaj Qena, e lindur ne Shkollimin fillor dhe te mesem perfundoi ne Peje. Shkollen e Larte, Dega Aktrimit ne klasen e Slobodan Popic e perfundoi me 1970. 1972 u punesua ne Teatrin Krahinor, Prishtine;1972 – 1976 e punesuar ne Teatrin e ...

                                               

Fetah Bahtiri

Fetah Bahtiri eshte i lindur me 11.10.1943 ne fshatin Lisice, komuna e Mitrovices. Shkollen fillore dhe gjimnazin i kreu ne Mitrovice, kurse fakultetin filozofik, dega e gjuhes dhe letersise shqipe dhe fakultetin juridik ne Prishtine. Ka punuar s ...

                                               

Foqion Postoli

Lindi ne Korçe, i biri i nje dyqanxhiu e tregtari korçar ne nje familje te zbritur nga Frasheri. Studjoi per tregti ne Stamboll ku kishte te aferm, dhe me tej emigroi se bashku me familjen drejt Shteteve te Bashkuara, ku u vendos ne Massachusets. ...

                                               

Festivali Folklorik Gjithëkombëtar "I Këndojmë Lirisë”

Festivali Folklorik Gjithekombetar" I Kendojme Lirise” eshte nje festival muzikor qe zhvillohet periodikisht ne Kline, Kosove. Ashtu si ne çdo vit pas perfundimit te luftes, Klina dhe mbare Kosova feston datelindjet e komandanteve te Ushtrise se ...

                                               

Aleksandër Stavre Drenova

Aleko Stavre Drenova i njohur me se shumti me nofken Asdreni ka qene nje poet, publicist dhe veprimtar i kolonise shqiptare te Bukureshtit qe eshte edhe autori i Himnit te Flamurit, qe eshte himni kombetar i Shqiperise.

                                               

Pëllumb Kulla

Perfundoi arsimin e mesem ne degen mekanike te Politeknikumit "7 nentori"1957 dhe studimet e larta i kreu ne Shkollen e Larte Teatrale "Aleksander Mojsiu" me 1964.

                                               

Shkurte Fejza

Shkurte Fejza mesimet e fillores i ka bere ne Mushtisht, ato te se mesmes ne Therande, kurse te lartat ne Prizren dhe Prishtine. Paraqitjet e para ne skene i ka pasur qysh si femije ne programet e shkolles, ku u verejt per here te pare talenti i ...

                                               

Bujar Salihu

Bujar Salihu nga Pogragja e Gjilanit. Pasi kreu shkollen fillore te mesme, me 1990 regjistrohet ne Fakultetin e Elektroteknikes ne Prishtine. Por vetem nje vit me vone per shkak te rrethanave politike u detyrua t’i nderprese studimet, per te merg ...

                                               

KF Vëllaznimi

KF Vellaznimi nga Gjakova nuk ka pasur rastin te luaje ne Ligen e Kampioneve apo ne ate te UEFA-se, mirepo lojtaret dhe talentet qe dolen nga ky klub kane luajtur ne Champions League Besnik Hasi, Ardian Kozniku si dhe ne Kampionatin Boteror 1998 ...

                                               

Sulë Hotla

SULEJMAN ASIP SULEJMANI, i cili hyri ne historine e paster shqiptare si SULE HOTLA, u lind ne fshatin Hotel te Likoves – Kumanoves, ne vitin 1875, ne nje familje bujare shqiptare me tradita te theksuara kombetare e fetare. Femijeria dhe rinia i k ...

                                               

SENS Research Foundation

Strategies for Engineered Negligible Senescence eshte termi i krijuar nga biogerontologu britanik Aubrey de Grey per gamen e gjere te terapive rigjeneruese mjekesore, te planifikuara ose aktualisht ne zhvillim, per riparimin periodik te gjitha de ...

                                               

Ending Aging

Fundi i Plakjes: Perparimet e Rinovimit qe Mund te Kthejne Plakjen e Njeriut gjate Jetes Tone eshte nje liber i vitit 2007, i shkruar nga Aubrey de Gray, nje gerontolog biomjekesor, ne bashkepunim me asistentin kerkimor te tij Michael Rae. Fundi ...

                                               

Age reversal

Rejuvenation eshte nje disipline mjekesore e perqendruar ne kthimin mbrapsht te procesit te plakjes. Rejuvenation dallohet nga zgjatja e jetes. Strategjite e zgjatjes se jetes shpesh studiojne shkaqet e plakjes dhe perpiqen ti kundershtojne ato s ...

                                               

Itinerarium Antonin Augusti

Itinerarium Antonin Augusti eshte nje itinerar qe eshte perpiluar ne baze te nje harte te kohes se Antonineve, me sa duket te kohes se sundimit te Karakalles

                                               

Akuitania

Akuitania eshte nje rajon administrativ i Frances ne Jug-Perendim te Frances reth Oqeanit Atlantik, ne aferesi te Pireneve ne kufi me Spanjen. Rajoni perbehet nga pese departamente: Dordonje, Zhironde, Landes, Lot dhe Garone dhe Pirenete Atlantik ...

                                               

Ångermanland

Qytetet e meposhtme kishte me shume se 10000 banore: Härnösand, &0000000000017556.000000 17.556 Örnsköldsvik, &0000000000028991.000000 28.991 Zonat urbane me shume se 1000 banore: Sollefteå, &0000000000008562.000000 8.562 Bjästa, &amp ...

                                               

August Krogh

Schack August Steenberg Krogh ishte profesore daneze ne departamentin e fiziologjise per kafshe ne Universitetin e Kopenhages nga viti 1916 deri ne vitin 1945. Ne vitin 1920, Augusti fitoi Çmimin Nobel per fiziologji ose mjekesi. Augusti ishte i ...

                                               

Tiberius

Çezari u kthye ne Rome, me kater triumfe te medha dhe i fali te gjithe armiqte e tij. Ai nisi te reformonte kushtet e jeteses, duke permiresuar ligjet agrare si dhe konditat shtepiake. Jul Çezari, gjithashtu bashkoi planet e nderlikuara, per te k ...

                                               

Paludamentum

Ne Romen republikane dhe perandorake, paludamentum ishte nje mantel ose pelerine e lidhur ne njeren shpatull, e veshur nga komandantet ushtarake dhe me rralle nga trupat e tyre. Si komandant suprem i tere ushtrise Romake, perandoret Romake shpesh ...

                                               

Ankaraja

Ankaraja, gjithashtu e njohur me emrin antik Angora, eshte kryeqyteti i Turqise. Eshte qyteti i dyte me i madh ne Turqi pas Stambollit. Ne Ankara gjindet mauzoleu i gjeneralit turk Mustafa Qemal Atatyrk. Mauzoleu Anıtkabir eshte permendore monume ...

                                               

Tempulli i Agonotetëve

Apolonia ndodhet 12 kilometra larg qytetit te Fierit. Apolonia si qytet u themelua ne fillim te shekullit te shtate para Krishtit nga kolonizatoret greke qe vinin nga Korinti. Te dhenat e para te pranise se tyre jane te dokumentuara rreth vitit 5 ...

                                               

Simon Lundström

Simon Lundström eshte perkthyes suedeze nga gjuhet japoneze dhe angleze qe ka perkthyer disa manga ne gjuhen suedeze. Ne qarqet manga dhe anime ai ishte, te pakten me pare, i njohur me pseudonimin Zimeon. Ne vitin 2012, ai u lirua ne Gjykaten Sup ...