ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 137
                                               

Marouane Chamakh

Marouane Chamakh eshte nje futbollist marikien i cili luan me klubin anglez Crystal Palace ne Premier League dhe me kombetaren marikiene si sulmues. Ai eshte pershkruar si sulmues tipik dhe gjithashtu njihet per "shtatgjatsine" e tij dhe per "aft ...

                                               

2009–10 Premier League

English Premier League 2009-10 ishte sezoni i 18-te qe nga themelimi ne vitin 1992. Njezet ekipe moren pjese ku Chelsea i mori titullin Manchester Unitedit "I Palevizshmi" 3 here kampion radhazi. Chelsea Shenoj gjithsej 103 gola, rekord ne ligen ...

                                               

Osman Ismaili

Dr Osman Ismaili ka lindur me 10 shkurt te vitit 1949 ne Prishtine eshte profesor akademik,jurist Shqiptar nga Kosova i cili eshte edhe doktor i shkencave juridike dhe punon si profesor i rregullt ne Universitetin e Prishtines ku dhe ligjeron len ...

                                               

Marrëvëshjet Ndërkombëtare të Kosovës

Mareveshjet nderkombetare paraqesin ligj per shtetet qe jane pale te atyre marreveshjeve. Si te tilla marreveshjet nderkombetare ne kuader te se drejtes publike ne pergjithesi njihen si burime te rendesishme te se drejtes, sidomos te asaj nderkom ...

                                               

Taip Perjuci

Lindi ne Gjakove ne vitin 1917. shkollen fillore, nje klase gjimnaz dhe shkollen tregtare trivjeçare i kreu ne gjuhen serbe ne vitin 1933.Kursin pedagogjik ne gjuhen shqipe e kreu ne vitin 1941 ne Mitrovice, te cilin e udhehiqte Bedri Gjinaj, e k ...

                                               

Lista e librave shqip: D

Diplomacia e Ali Pashe Tepelenes, shkruar nga Ilir Ushtelenca, Tirane, 1983. Diplomacia e Mbretit Zogu I-re,shkruar nga Ilir Ushtelenca, 1995. Dy te shtunat e Suzanes, roman, shkruar nga Vath Koreshi, 1972 Dialektika e arsyes dhe e sugjestionit, ...

                                               

Metush Krasniqi

Metush Krasniqi lindi me 19 gusht 1928 ne fshatin Dajkoc te Komunes se Kamenices Dardanes. Shkollen fillore respektivisht kater klasat e para i kreu ne gjuhen serbe ne fshatin Hodanoc, ndersa kater klaset tjera gjate viteve 1942-1946 i kreu ne Gj ...

                                               

Plani i Ahtisaarit

Plani i Ahtisarit eshte nje dokument i cili shikuar ne vija te pergjithshme i ve konturat e shtetit te Kosoves,pavaresisht paqartesive te shumta.Strukturalist dokumenti eshte i perbere nga dymbedhjete anekse dhe shtojcat e aneksit III,te cilat pe ...

                                               

Ambasada Kosovare në Itali

Ambasada Kosovare ne Itali gjendet ne Rome, kryeqyteti Italian. Prej shume vitesh Italia eshte nje nga vendet mbeshtetese te shtetit dhe qytetareve te Kosoves nepermjet shume donacioneve dhe investimeve ne fusha te ndryshme ndersa lidhjet ndernje ...

                                               

Funksionet dhe kompetencat e Presidentit së Shqipërisë

Presidenti i Republikes se Shqiperise eshte kryetar i shtetit dhe perfaqeson unitetin e popullit. Presidenti mund te zgjidhet vetem shtetasi shqipetar qe nga lindja me qendrim jo me pak se 10 vitet e fundit ne Shqiperi dhe qe ka mbushur moshen 40 ...

                                               

Gjimnazi "Sami Frashëri" (Prishtinë)

Gjimnazi "Sami Frasheri" eshte nje nder shkollat me te vjetra ne Kosove dhe ne Prishtine qe sot e mban emrin e rilindesit tone te njohur Sami Frasheri. Ajo u themelua ne shekullin e 19-te si nje gjimnaz turk ku gjuha shqipe merrej ne Perandorine ...

                                               

Shalës (Markat)

Nga veriu fshati Shales kufizohet me lumin Pavel, nga jugu me fshatin Dishat dhe qytezen Konispol, nga lindja me fshatin Markatin dhe nga perendimi me malet Saraqin e Mile. Shalesi ka keto lagje: Babjot/i, Barç/i, Kurune/a dhe Mesmehalla. Toponim ...

                                               

Hasan Masurica

Hasan Masurica nga "KRILEVA" e kamenices ne kodra te Zarbices testoi avionin e pare ne gjithe globin. Hasan Masurica u lind ne fshatin Krileve te Kamenices me 22 janar te vitit 1869. I ati i tij kishte lindur ne fshatin Masurice te Nishit dhe pas ...

                                               

Raif Halimi - Cernica

Raif Halimi – Cernica. Ishte atdhetar i denje, bashkeluftetar i Shaban Polluzhes, si dhe njeri nder themeluesit e Levizjes Nacionale Demokratike Shqiptare. Per veprimtarine e tij patriotike denohet nga pushteti serbo-komunist me pushkatim, denim ...

                                               

Me grykë pushke këndon Kosova

"Me gryke pushke kendon Kosova" liber me Autor Agim Gashi. Libri eshte permbledhja e pare e autorit me poezi-kenge, verehet niveli i larte artistik i realizimit, zgjedhja e temave ku mbisdundon malli per atedhe, per Kosoven e dashur, se ciles aut ...

                                               

Globoçari

Globoçar eshte fshat ne qarkun i Çamerise, Greqi. Perpara vitit 1927, fshati eshte njohur me emrin e vjeter ne formen greke Γλουμποτσάρι/Gloumpotsári.

                                               

Dishat

Nga veriu fshati Dishat me Shalesin, nga jugu me Verven, nga perendimi me Konispolin dhe nga lindje me Janjarin e Ninatin. Toponimet te fshatit Dishat: Hallazem - hon, ne P. Ar’ e Gjere – are, ne P. Varr i Tafilit - pirg guresh ku ka qene vrare n ...

                                               

Medreseja "Alauddin"

Vlen tё potёncohet fakti se fati I mederesesё ishte I lidhur ngusht me fatin e popullit tё Kosovёs. Ajo gjihtmonё frymoi me popullin. Me veprimtarinё e saj tё suksesshme Medreseja Alauddin u bё simbol i rezistencёs shqiptare. Me aktivitetet e saj ...

                                               

KF 2 Korriku

KF 2 Korriku fitoi Kupen e Kosoves ne vitin 1996. Klubi ka shkollen me popullore te futbollit ne Kosove. Ne 20 vitet e fundit qe nga viti 1990 kjo shkolle ishte gjeneratori i talenteve ekstremiste dhe ne Super League te Kosoves pothuajse çdo klub ...

                                               

Festivali i 9-të Folklorik i Gjirokastrës

Tellalli” i paraprin karvanit te festivalisteve ne ceremonine mireseardhese Ne prani te qindra qytetareve gjirokastrite, festivalistet e ardhur nga Tirana, Korça dhe Prizreni dhe rrethinat e tyre kane "pushtuar" plotesisht sheshin e Cercizit pak ...

                                               

Orakulli i Dodonës dhe epirotët

Orakulli i Dodones dhe epirotet, Mitologjia dhe feja epirote, Vellimi I, eshte liber i autorit Arsim Spahiu i botuar ne vitin 2008. Ne kete liber per lexuesin eshte e lehte te dallohet se si mund te rilexohet nga kende te reja historia jone e las ...

                                               

Drenicarët ose "Servët e Kosovës"

Drenicaret ose "Servet e Kosoves" roman, me autori: Arsim Spahiu. Botuar ne Tirane nga "Aferdita", ne vitin 2001 Faqet e librit 230. ISBN 99927-37-54-9

                                               

Gjuha e epirotëve të vjetër

"Gjuha e epiroteve te vjeter" liber me autor Arsim Spahiu. Shtepia botuese: Princi. Viti i botimit 2010. Faqet e librit 238. "Historianet dhe gjuhetaret quajne Greqi territorin e banuar nga greket edhe para se ata te arrinin ne ate vend. Dy qytet ...

                                               

Arsimi në Kukës

Arsimi ne Kukes eshte i siguruar nga financimi shteteror nepermjet taksimit. Fillesat e arsimit datojne me 11 tetor 1911 kur u hap shkolla e pare zyrtare shqipe. Institucionet arsimore ne rrethin e Kukesit jane parashkolloret,shkollat 9-vjeçare,s ...

                                               

Mumin Kastrati

Mumin Kastrati nga Hogoshti, djale i Salih Fejze Kastrati-t, i takon plejades se pare te misionareve te Arsimit Shqip ne fshatin Hogosht, kreu edhe Fakultetin por per shkaqe te regjimit fashisto-komunist dhe bindjeve te tij atdhetare kaloi jeten ...

                                               

Krahina e Lumës

Krahina e Lumes eshte nje nga krahinat me te njohura te gjithe trojeve shqiptare per historine e saj. Fjala "Lume" e ka origjinen nga lumi Lume i cili shtrihet ne territoret e ish-jugosllavise dhe Shqiperise. Ky lum ne territorin jugosllav njihet ...

                                               

Vilhelme Vranari

Vilhelme Vranari eshte shkrimtare per femije. U arsimua me shume veshtiresi. Ne vitin 1966 i ndalohet diplomimi vetem per tri lende. Internohet perseri me familjen Vrana dhe i mohojne ushtrimin e profesionit.Rifitoi te drejten e studimeve, ne deg ...

                                               

Teorema Zaimi-Marku

Teorema Zaimi-Marku konsiston ne nje mosbarazim te vertetuar, i cili eshte formuluar nga dy te rinjte shqiptare. Gjithçka ka marre start nga mosbarazimi i famshem" Schur”, i zbuluar nga matematicieni gjerman ne fillim te shekullit te XX. Mosbaraz ...

                                               

Art & Trashëgimi, Gjirokastra

Art & Trashegimi, Gjirokastra Reviste kulturore. Shtepia botuese: "Argjiro". Viti i botimit 2011. Faqe 200. Permbajtja e revistes: Gjirokastra: Qyteti i gurte. Palimpsest: Joshja dhe misteri i qytetit te gurte. Palimpsest: The charm and the miste ...

                                               

Karuseli

Ato jane ndryshe. Ato jane shoqe. Ato na e tregojne historine e tyre nga nje karusel qe rrotullohet. Luiza shkon pas ne kohe ndersa Viola le pas te shkuaren dhe jeton me pritshmerite se ardhmes. Ato jane deshmi e gjalle e shprehjes: "Ndonjehere j ...

                                               

Dekorata "Nderi i kombit"

Urdhri" Nderi i Kombit” eshte nje dekorate nderi e Republikes se Shqiperise qe u jepet qytetareve shqiptare qe me veprat dhe emrin e tyre nderojne kombin shqiptar brenda dhe jashte vendit. Dekorata jepet me dekret nga Presidenti i Shqiperise. Ky ...

                                               

Shyqyri Alushi

Shyqyri Alushi ka qene kengetar i shquar i ahengut dhe kenges popullore qytetare shkodrane ne gjysmen e dyte te shek. XX. Me titullin "Artist i Merituar" me 1984 dhe "Çmimi i karrieres" me 1996, mbahej si kengetari i fundit i ahengut shkodran.

                                               

Referate roli i gruas

Kosova e grat pas lufte e pas lufte referat. Te premten 23 nentor 2007, ne oren 20:30 te mbremjes Auditorium Casa Toniolo, Conegliano Veneto u zhvillua nje konference importante ne takim me drejtuesen e organizates humanitare Vajzat ne Kastriot z ...

                                               

Hajdari

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Hajdari. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur. Hajdari eshte mbiemri i personave ne vijim: Lirie Hajdari – ...

                                               

KF Flamurtari

Klubi Futbollistik Flamurtari eshte klub futbollistik bazuar ne Prishtine, Kosove. U themelua ne vitin 1968 nga Rizah Ismaili, vellai i tij Ismet Ismaili, Ibrahim Prapashtica dhe vellai i tij Fehmi Prapashtica. Emri u vendos nga Agim Sedllari. Kl ...

                                               

FC Kevitan

FC Kevitan eshte nje klub futbollistik shqiptar me seli ne Tirane, Shqiperi. Klubi u themelua me 12 gusht 2014 dhe aktualisht konkuron ne Kategoria e Trete, niveli i katert i futbollit shqiptar.

                                               

Bardhë e zi

Filmi "Bardhe e zi" eshte prodhuar ne vitin 1990. Regjia: Gjergj Xhuvani, Skenari: Gjergj Xhuvani, Producent: Albafilm Studio, Muzika: Aleksander Vezuli. Gezim Rudi Artan Imami Petrit Malaj Doris Prela Luiza Xhuvani Ky artikull ne lidhje me Filmi ...

                                               

Nata e parë e lirisë

Sulejman Pitarka Thimi Filipi Timo Flloko Sheri Mita Aktoret Kryesore Nikolla Llambro Muzika - Kujtim Laro Viti i Prodhimit - 1984 Gjuha - Shqip Artan Imami Regjia - Esat Musliu Skenari - Vath Koreshi Mimoza Gjiriti Gentian Basha Vendi i Prodhimi ...

                                               

Partizani i vogël Velo

"Partizani i vogel Velo" eshte nje film shqiptar i prodhuar ne Shqiperi ne vitin 1980. Regjia: Xhanfise Keko, Skenari: Anastas Kondo, Natasha Lako, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Kujtim Laro. I vogli Velo mezi pret te rritet dhe te behet part ...

                                               

Festivali i 23-të i Këngës në RTSH

Permbledhjet, kenget pjesemarrese te seciles nate, fituesit, deri ne festivalin e 30-te, ketu e kudo qe ti lexoni, jane hedhur nga Jozef Zamputti qe i ka te regjistruara direkt nga festivalet. Njelloj jane rregjistruar nga Jozef Zamputti koncerte ...

                                               

Tirana 7

"YLBERE BYLYKBASHI" "NDRE MJEDA" BLV "ZHAN D`ARK" "BABE REXHA" BLLOKU 50 VJETORI RRUGA E KAVAJES "MUHAMET GJOLLESHA" BLLOKU PARTIZANI "FROSINA PLAKU" "NIKOLLA LENA" "MYSLYM SHYRI" FUSHA E AVIACIONIT "ARTAN LENJA" "BESIM IMAMI" "TEODOR KEKO" "NAIM ...

                                               

Medaljet shqiptare (1945-2002) vëllimi ll

Medaljet shqiptare vellimi ll English: Albanian Medals vellimi ll. Koleksion. Autor Artan Lame. Perkthyen ne anglisht: Elvis Cenko, Diana Lame. Shtepia botuese: Toena. Viti i botimit 2010. Faqe 272. ISBN 978-99943-1-593-2

                                               

Medaljet shqiptare (1914-1944) vëllimi l

Medaljet shqiptare vellimi l English: Albanian Medals vellimi l. Koleksion. Autor Artan Lame. Perkthyen ne anglisht: Elvis Cenko, Diana Lame. Shtepia botuese: Toena. Viti i botimit 2010. Faqe 182. ISBN 978-99943-1-588-8

                                               

Vila Mbretërore e Durrësit

Historia fillon ne vitin e larget 1925, kur Zogu i posashpallur President i Republikes, i gjendur ngushte per para iu drejtua Italise. Ne date 26.05.1925, midis Qeverise Shqiptare dhe Qeverise Italiane, u lidh Konvencioni" Mbi Huan per Punet Boto ...

                                               

Lufta italo - greke, diktatorë e kuislingë

Lufta italo - greke, diktatore e kuislinge liber historik me Autor Arben Puto. Shtepia botuese: Toena. Viti i botimit 2011. Faqet e librit 408. ISBN 978-99943-1-762-2 PARATHENIE Lufta italo-greke tetor 1940 - prill 1941 nuk ka gjetur nje pasqyrim ...

                                               

Neritan Liçaj

Neritan Licaj. eshte nje aktor i mirenjohur shqiptar. Lindur me 28 prill 1969. Neritan Liçaj eshte nje nga aktoret shqipetar me prodhimtar dhe i angazhuar si ne teater dhe ne film.

                                               

Natë pa hënë

Filmi Nata pa hene eshte nje film shqiptare i prodhuar ne Shqiperi ne vitin 2001. Regjia: Artan Minarolli, Skenari: Artan Minarolli, Producent: Artan Minarolli, Muzika: Baptiste Bouquin.

                                               

Qind për qind

Filmi Qind per qind prodhim i vitit 1993. Regjia: Artan Minarolli, Petrit Ruka, Skenari: Petrit Ruka, Artan Minarolli, Producent: Albafilm Studio, Muzika: Mira Meçule.

                                               

Plumbi prej plasteline

Filmi Plumbi prej plasteline prodhim i vitit 1995. Regjia: Petrit Ruka, Artan Minarolli, Skenari: Petrit Ruka, Artan Minarolli, Producent: Albafilm Studio.

                                               

Nata pa hënë

Nata pa hene eshte nje film shqiptar i vitit 2004, me regji dhe skenar te Artan Minarolli. Nje vajze re dhe gjyshi i saj perpiqen te arratisen nga Shqiperia. Gjate rruges Rudina takon nje djale, por gjyshi i saj e ndalon ate.