ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 136
                                               

Origjina dhe trualli historik i Ilirëve

Problemi i prejardhjes dhe i rruges se formimit te trungut etnik ilir me veçorite e tij gjuhesore e kulturore, ka perbere nje nga synimet me kryesore te ilirologjise. Rreth tij jane shfaqur pikepamje te ndryshme, te cilat ndriçojne ne menyre te m ...

                                               

Berati: historia dhe arkitektura

Berati: historia dhe arkitektura liber me autore Apollon Baçe, Aleksander Meksi, Emin Riza dhe Valter Shtylla, Albana Velianj, dhe autoret kolektive nga Akademia e Shkencave. Instituti i Monumenteve. Botuar ne Tirane nga Akademia e Shkencave, ne ...

                                               

Historia e Arkitekturës në Shqipëri: nga fillimet deri në vitin 1912

Historia e Arkitektures ne Shqiperi: nga fillimet deri ne vitin 1912 liber me autore Aleksander Meksi, Apollon Baçe, Emin Riza, Gjerak Karaiskaj, Pirro Thomo. Botuar ne Tirane nga "Kristalina-KH", ne vitin 2016. Botimi i 2-te i ripunuar me 886 faqe.

                                               

Teatri antik i Adrianopolit

Teatri antik i Adrianopolit ndodhet 14 km larg qytetit te Gjirokastres, shume prane superstrades Gjirokaster - Kakavije dhe pozicioni i tij eshte mjaft i favorshem per zhvillimin e turizmit te zones. Eshte evidentuar gjate Luftes se Pare Boterore ...

                                               

Harta arkeologjike e Shqipërisë

Harta arkeologjike e Shqiperise Grup Autoresh. Botuesi: Akademia e shkencave. Faqet e librit 290. Harta arkeologjike e Shqiperise, nen drejtimin e Pierre Cabanes dhe bashkepunimin e profesoreve Myzafer Korkuti, Apollon Baçe, Neritan Ceka, me mbes ...

                                               

Lista e librave shqip: A

ABC, poezi nga Sabri Hamiti, Rilindja, Prishtine, 1994. A-ZH, Romanet e Nazmi Rrahmanit, monografi Sabri Hamiti, Rilindja, Prishtine, 1982. Arti i kardiokirurgjise, me autor kardiokirurgun Edvin Prifti. Arsimi Kombetar Shqiptar, shkruar nga Hysni ...

                                               

Xhemijeti

Xhemijeti emri i plote ”Islam Muhafaza-yl Hukuk Cemijet” eshte parti legale politike e shqiptareve mysliman te Kosoves dhe Republikes e Maqedonise eshte themeluar ne dhjetor te vitit 1919 ne Shkup.

                                               

Shqiptarët në Serbi

Shqiptaret ne Serbi jane nje pakice etnike, qe perbejne nje komunitet me nga 50.000 deri 80.000 banore. Sipas censusit te vitit 2002, ne Serbi u deklaruan 61.647 shqiptare, nga keto 59.952 ne Serbine Qendrore dhe 1.695 ne Vojvodine. Shumica e shq ...

                                               

Sulejmani (mbiemër)

Sulejmani eshte mbiemri i personave ne vijim: Qemal Sulejmani, Maqedoni ushtarak shqiptar dhe deshmor i luftes ne Maqedoni Hivzi Sulejmani 1910–1975, shkrimtar shqiptar Aqim Sulejmani, Maqedoni ushtarak shqiptar dhe deshmor i luftes ne Maqedoni S ...

                                               

Zgjedhjet lokale në Kosovë, 2017

Zgjedhjet lokale e katerta lokale qe nga shpallja e pavaresis dhe te shtata qe nga çlirimi i Kosoves u mbajten me 22 tetor 2017. Gjate raundit te pare me 22 tetor pa barazh u kualifikuan 19 komuna me kryetar te ndryshem, ndersa barazhi u mbajt me ...

                                               

Muharrem Bajraktari

Muharrem Bajraktari ka qene ushtarak shqiptar dhe pjesemarres ne Rezistencen shqiptare ne Luften e Dyte Boterore, pas hyrjes se regjimit komunist ishte anetar i Komitetit "Shqiperia e Lire".

                                               

Shekulli i dreqit

Shekulli i dreqit eshte nje grup i muzikes rok nga Struga, Maqedonia|Maqedoni i cili u themelua ne vitin 1988 dhe gjate jetes se tyre artistike kane regjistruar tre albume nga te cilat vetem dy jane publikuar te cilet kane qene krejtesisht te rry ...

                                               

Banda e Çoles

Banda e Çoles ishte nje grup kriminal qe veproi ne qytetin e Vlores gjate viteve 1997-2001, ku kulmin e aktivitetit kriminal e pati gjate periudhes mars-qershor 1997, kur ne Vlore sundonte anarkia. Anetaret e bandes akuzohen per krijim te grupit ...

                                               

Adem Demaçi

Adem Demaçi ka qene veprimtar i çeshtjes kombetare dhe shkrimtar shqiptar nga Kosova. Me 2010 mori titullin Hero i Kosoves.

                                               

360 Gradë

Talk-show" 360°” drejtohet nga analisti e gazetari i mirenjohur Artur Zheji. Ky emision shfaqet ne televizionin Ora News cdo te hene te enjte ne oren 21:00. Ne baze te tematikes dhe diskutimeve ne studio kohezgjatja e emisionit varion nga 2 deri ...

                                               

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Shqipërisë 2013-2017

Grupi Parlamentar i Partise Demokratike ne Legjislaturen e VIII te Kuvendit te Shqiperise perbehet si me poshte: Astrit Veliaj Irma Kopliku zevendesoi Voltana Ademin Eleina Qirici Eduard Selami Bedri Hoxha Kozma Dashi Jorida Tabaku Sali Berisha A ...

                                               

Besa

Besa si fjale perben nje koncept kulturor ne qerthullin etnik shqiptar, qe shtrihet prej kodit te fjales se dhene dhe ne nivel historik me besimin fetar. Ne kulturen shqiptare besa shihet si diçka e shenjte dhe se perdhosja e saj do te qe e pamen ...

                                               

Rakovina

Jetonin ne kete fshat tri familje, te cilat me vone me ndarjet e tyre, rriten numrin e shtepive. Ndonese fshat i vogel, mbi te binte pamershirshem barra e rende e jetes, qe e shkaktonin pushtues te ndryshem. Edhe ky fshat ka historine e vet,sikur ...

                                               

Rogova

Rogova eshte njera nder fshaterat me te medha ne Kosove. Numeron afro 7000 banore dhe 850 shtepi. Shtrihet ne pjesen Jug-perendimore te Dukagjinit. Ndodhet 15 km larg prej Gjakoves ne magjistralen Gjakove-Prizren. Rogova eshte nje fshat i cili ka ...

                                               

Gjovalin Gjadri

Gjovalin Gjadri ka qene profesor, inxhinier, konstruktor i shquar ne projektimin dhe ndertimin e urave.

                                               

Bilal Xhaferri

Xhaferri ka lindur me 1935 ne fshatin Ninat afer Konispolit, i biri i Xhaferr Hoxhes. Babai i tij ishte pushkatuar si antikomunist me 1945. U rrit bashke me te motren ne internim ku kreu shkollimin. Beri nje shkolle njevjeçare si gjeometer. Me 19 ...

                                               

Revista "ars"

Revista ars eshte reviste letrare shqiptare, numri i pare doli me 31 mars 2002. ARS konsiderohet si revista me ndikim aktiv ne debatin mbi te shkuaren. Pergjate 5 viteve te botimit 31 Mars 2002-27 Gusht 2006, u publikuan 40 numra me nje total pre ...

                                               

Kisha e Shirgjit

Kisha e Shirgjit ose Shirqit eshte nje kishe dhe kuvend benediktin, tashme i shkaterruar, ne fshatin Shirq, sot pjese e komunes se Dajçit mbi lumin Bune ne veri te Shqiperise. Kisha u ndertua nga te Mbreteresha Helena e Anzhuve ne 1290, dhe i ded ...

                                               

Xhevat Korça

Xhevat Korça ose Djevat Kortsha ka qene mesues, historian dhe minister Arsimi i qeverise Kruja. Ka lene perkthime te dokumenteve mbi shqiptaret nga arkivat austriake, perkthime te cilat gjenden ne Arkivin e Shtetit ne Tirane.

                                               

Lazër Shantoja

Lazer Shantoja ka qene prift dioqezan, publicist, perkthyes i Getes, Shilerit dhe Leopardit, poet lirik, satirist dhe esperantisti i pare shqiptar. Ka qene nder prifterinjte e pare te arrestuar nga forcat e ndjekjes te regjimit komunist, duke qen ...

                                               

Norbert Jokl

Norbert Jokli ishte albanolog austriak me prejardhje hebreje. Njihet si nje nder themeluesit e albanologjise. Por, para se te njihej si albanolog i madh ai ishte i çmuar si studjues i filologjise balto-sllave dhe si bibliotekar i Universitetit te ...

                                               

Pandeli Evangjeli

Pandeli Evangjeli, mbiemri i te cilit shkruhet edhe Vangjeli ka qene veprimtar i Rilindjes Kombetare ne diasporen shqiptare te Rumanise, politikan me shume poste kyçe ne periudhen e mes dy lufterave boterore, ku spikat si dy here kryetar i legjis ...

                                               

Its All About You

Its All About You eshte nje kenge ritmike e cila e sjell nga Juliana Pasha. Juliana mori pjese 3 here ne festival dhe kjo ishte hera e pare per te si fituese. Kenga eshte e shkruar nga Ardit Gjebrea dhe Pirro Çako, Ardit Gjebrea gjithashtu edhe k ...

                                               

Kënga Magjike 2017

Kenga Magjike 2017 ishte edicioni i 19-te i konkursit vjetor te muzikes Kenga Magjike dhe u mbajt me 6, 7 dhe 9 dhjetor 2017 ne Pallatin e Kongreseve ne Tirane qe u transmetua drejtperdrejt ne Televizionin Klan. Ardit Gjebrea, Ariola Shehu dhe Ne ...

                                               

Festivali i 34-të i Këngës në RTSH

Festivali i 34-te i Kenges ne RTSH u zhvillua ne Tirane ne fundin e dhjetorit te vitit 1995. Kenga fituese" Eja”, kenduar nga Ardit Gjebrea dhe grupi projekt Jon

                                               

Vazhdojmë me Beethovenin

Vazhdojme me Beethovenin eshte nje film shqiptar i prodhuar ne vitin 1994. Regjia: Spartak Pecani, Skenari: Petrit Ruka, Producent: Albafilm Studio, Muzika: Ardit Gjebrea.

                                               

Makina e memories

Makina e Memories Autor & Compositor Ardit Gjebrea Nje nga videot dhe kenget me te sukseshme te viteve 1990. Kjo video ka qendruar ne vendin e I pare per nje vit.

                                               

Kënga Magjike

Kenga Magjike eshte nje gare muzikore e pervitshme qe organizohet nga televizioni shqiptar Televizioni Klan TV Klan. Gara eshte transmetuar çdo vit prej kur eshte themeluar me 1999. Edicioni i pare i festivalit u transmetua nga Radio Televizioni ...

                                               

Eja

Ngjarjet e filmit zhvillohen ne nje qytet te vogel ku nje grup studentesh te infermierise po bejne praktiken mesimore. Shpresa sheh midis praktikanteve edhe vajzen e saj, Vjosanen, e lindur nga nje dashuri e deshtuar e cila u rritur ne shtepine e ...

                                               

Bolero

Bolero eshte film artistik i metrazhit te gjate, prodhuar ne Shqiperi me 1997 nga kinostudio Shqiperia e Re. Regjia: Besnik Bisha, Skenari: Ermira Gjata B. Bisha, Producent: Albafilm Studio, Muzika: Ardit Gjebrea.

                                               

Juliana Pasha

Juliana "Pasha" Llakaj filloi karrieren shume vite me pare, ajo mori pjese ne festivale te ndyrshme shqipetare si Festivali i Kenges ne RTSH, Kenga Magjike etj. Ne Festivalin e Kenges ne RTSH Juliana filloi pjesmarrjen qe nga viti 2007 duke dale ...

                                               

Përdhunuesi

Asnjeri nuk e dinte kush ishte babai i femijes se saj. Ajo eshte duke ecur me nje mik te vjeter ne qytet dhe ata e grabisin dhe e perdhunojne. Perdhunuesit ishin perreth nje grupi motorçiklistesh qe u zhduken me vone. Perdhunimi shaktoi nje efekt ...

                                               

Kënga Magjike 2018

Kenga Magjike 2018 ishte edicioni i 20-te i konkursit vjetor te muzikes shqiptare Kenga Magjike dhe u mbajt mes 5 dhjetorit 2018 dhe 8 dhjetorit 2018 ne Pallatin e Kongreseve ne Tirane. Tri shfaqjet live u priten nga Ardit Gjebrea, Klaudia Pepa d ...

                                               

Ibrahimi (kthjellim)

Ibrahimi ka disa perdorime: Mbiemri i personave Vehbi Ibrahimi – 1938–1981, politikan shqiptar Labinot Ibrahimi – 1986–, futbollist kosovaro shqiptar Faik Ibrahimi – 19?–20?, ushtarak shqiptar Besart Ibrahimi – 1986–, futbollist shqiptar Muharrem ...

                                               

Halil Brahim Bajraktari

Ne çerekun e katert te shek. 19-te eshte nje nga figurat me kryesore te malesise se Gjakoves, eshte nje nga shtate delegatet ne lidhjen e Prizrenit: Binak Alia, Ali Ibra, Mal Dula, Ahmet Sadria, Halil Brahimi, Qerim Delia, Mic Sokoli. Halil Brahi ...

                                               

Masakra e Reçakut

Masakra e Reçakut ishte masakrimi i 45 shqiptareve nga Kosova ne fshatin Reçak, me 15 janar 1999. Masakra u organizua dhe u krye nga forcat policore, ushtarake dhe paraushtarake serbe. Serbia refuzon te kete kryer masaker. Nje dite pas kryerjes s ...

                                               

15 mars

1935 - Jozef Gebels, ministri gjerman i propagandas, ndalon kater gazeta ne Berlin. 1939 - Gjermania pushton Bohemine dhe Moravine, Çekosllovaki. 2011 - Fillon Lufta civile Siriane 1820 - Maine u pranua si shteti i 23-te i SHBA-se. 2005 - Preside ...

                                               

Profesor jam talent se jo mahi

Aktoret ne drame-komedi paraqiten me fjalore popullore i cili pasqyron direkt jeten e shoqerise dhe ne menyre indirekte nepermjet humorit e fton kujtesen e popullit per ndodhite e aktuale. Regjine e ka bere Faruk Begolli. etj. Luan Jaha, Mentor Z ...

                                               

Yllka Gashi

Yllka Gashi lindi me 30 Gusht,1982 ne Prishtine. Eshte aktore e mirenjohur Kosovare e diplomuar ne Fakultetin e Arteve ne Universitetin e Prishtines. Per opinionin e gjere njihet sidomos per angazhimin e saj ne serialin Familja Moderne qe jepet n ...

                                               

Princesha Zobeidë

Princesha Zobeide eshte nje shfaqje teatrale e luajtur ne teatrin Dodona ne Prishtine. Premiera e kesaj shfaqjeje ishte me 5 shkurt te vitit 1995 duke pasuar edhe 115 ri interpretime dhe duke arritur nje numer prej 35960 shikuesish.

                                               

Mahmutovitët dhe Rexhepovitët

Seriali humoristik Mahmutovitet dhe Rexhepovitet eshte i krijuar nga imagjinata e aktorit te madh, Adem Mikullovci Si Mahmutovitet, si Rexhepovitet, jane dy familje te njohura ne krahinen "Llap e Gollak". Keto dy familje te medha jane te njohura ...

                                               

Hektor Çoçoli

Hektor Çoçoli Profesor Emeritus eshte Doktor i shkencave mjeksore. Profesor Hektori lindi ne Gjirokaster me 20 qershor 1939 e u nda nga jeta ne 19 Tetor 2017. Ende pa i mbushur nje apo dy vjet,i ati,Nesheti, me familjen u zhvendos ne Tirane.Aty p ...

                                               

Posta Shqiptare

Posta Shqiptare sh.a. eshte i vetmi operator publik postar, ne tregun shqiptar e cila drejton administron dhe zhvillon rrjetin postar kombetar si dhe ka detyrimin per permbushjen e sherbimeve baze postare. Kompania siguron nje game te gjere sherb ...

                                               

Kur zbardhi një ditë

Filmi" Kur zbardhi nje dite” eshte prodhuar ne vitin 1971. Eshte i perbere nga tre pjese: Armet, Ura, dhe Meçua. Skenari: Anastas Kondo, Ksenofon Dilo, Piro Milkani Regjia: Piro Milkani Operator: Petraq Lubonja Muzika: Feim Ibrahimi Producent:Kin ...

                                               

AS Monaco FC

Association Sportive de Monaco Football Club eshte nje klub francez futbolli me seli ne Monako. Klubi eshte krijuar ne 1924 dhe luan ne Ligue 1, liga me e larte e futbollit francez. Klubi luan ndeshjet ne shtepi ne stadiumin Stade Louis II ne Fon ...