ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 135




                                               

Shqiptari (2010)

Shqiptari ose Der Albaner eshte nje film shqiptaro-gjerman i vitit 2010 i realizuar nga Neue Schönhauser Filmproduktion me regji te Johannes Naber si dhe drejtor fotografie Sten Mende.

                                               

Elvisi kthehet në shtëpi

Miki Xhons eshte nje refugjat shqiptar dhe imitues i Elvis Preslit qe jeton ne Londer. Miki gjen nje pune te argetoje trupat paqeruajtes Britanike gjate luftes ne Ballkan ne 1999 por zbulohet se eshte nje imigrant i jashteligjshem. Keshtu qe Miki ...

                                               

1 dhjetor

1991 - Votuesit e Ukraines ne referendumin e mbajtur miratuan ndarjen e Ukraines nga Bashkimi Sovjetik. 1982 - Ne Universitetin e Jutas, Barney Clark behet njeriu i pare te cilit i vendoset zemer artificiale. 2001 - Trans World Airlines realizon ...

                                               

Balshajt

Balshajt kane qene nje familje fisnike qe sundoi Principaten e Shkodres nga 1362 deri me 1421, gjate dhe pas renies se Perandorise serbe. Me origjine nga Balezi i Shkodres, pas shembjes se perandorise se Car Dushanit, Balshajt shtine ne dore disa ...

                                               

Albanejtë

Albanejte Lat. albanenses, Gr. albanois ishin vellazeri gnostike - manikej, qe jetonin ne Shqiperi, ne shek. 8, ne prag te krijimit te Themes se Durresit Dyrrhachion. Ishte nje nga sektet e shumta gnostike, dualiste absolute, permes te cileve vaz ...

                                               

Jeta politike në Shqipëri shek.XII - XIII

Kryqezata IV 1204 solli nje ndryshim rrenjesor te kushteve politike ne Perandorine Bizantine e posaçerisht ne viset e saj perendimore. "Traktati i ndarjes se tokave", i nenshkruar nga Venediku e fuqite e tjera pjesemarrese ne Kryqezate ne prag te ...

                                               

Hiqmet Meçaj

U lind ne qytetin e Ballshit, me 2 maj, varianti zyrtar 15 maj nga prinder me origjine nga fshati Kallarat i Vlores. Babai i tij, Hasani, qe larguar nga fshati qe me 1917. Me 1919 ben shkolle xhandermarie. Me 1920 e gjithe shkolla, me instruktor ...

                                               

Migjeni ose parathënie e dyzuar

Migjeni ose parathenia e dyzuar Gjinia: Kritike letrare. Autori: Anastas Kapurani. Shtepia botuese: "Onufri". Viti i botimit 2010. Faqet e librit 330. ISBN 978-99956-87-11-3 Si e shikojme Migjenin? Si na shikon Migjeni? Dhe pergjigjemi: Migjenin ...

                                               

Grupi Komunist i të Rinjve

Grupi fillimisht perbehej ne dy pjese, njera qe udhehiqej nga Sadik Premte e tjetra nga Anastas Lula dhe Sadik Stavileci. Para se te formonin kete grup, anetaret kishin pasur nje veprimtari aktive si dege e Grupit te Korçes. Fillesat e ketij grup ...

                                               

Lec Kurti

U lind me 9 maj te vitit 1884 ne Shkoder, ishte i biri i kompozitorit Paloke Kurtit dhe Angjelines, e bija e Anastas Papanikut. I madhi nder pese femije, tre vellezer Zefi, Salvatori, Ndoci dhe motra, Tusha. Ne vitin 1909 filloi studimet ne Liceu ...

                                               

Esad pashë Toptani

Esad ose Esat pashe Toptani ka qene ushtarak i Ushtrise Osmane, deputet shqiptar ne Mexhlisin osman, drejtues i Rrethimit te Shkodres dhe kryeminister shqiptar.

                                               

2011

26 maj - Ratko Mladić arrestohet ne Serbi per krime lufte dhe genocid. 14 mars - Qellohet per vdekje me arme zjar kengtari i madh turk Ibrahim Tatlises 21 janar - Ne Shqiperi u Zhvilluan demostrat opozitare kundra Qeverise pas Skandlit te Ilir Me ...

                                               

22 Korrik

1942 - Fillon deportimi sistematik i Judeve nga Warsaw Ghetto. 1991 - Vrasesi serik Jeffrey Dahmer arrestohet pas vrasjes se 11 meshkujve te cilet jane gjetur ne aprtmanin e tij ne Milwaukee. 1793 - Alexander Mackenzie arrin ne Oqeanin Paqesore d ...

                                               

Franca në Festivalin Evropian të Këngës

Franca ka marre pjese ne Festivalin Evropian te Kenges 62 here qe nga debutimi i saj ne konkursin e pare ne 1956. Franca eshte nje nga vetem shtate shtetet qe jane prezente ne konkursin e pare dhe ka munguar ne vetem dy gara ne historine e saj, d ...

                                               

Dhaskarina Pinoçi

Dhaskarina Pinoçi e bija e Stavros Pinoçit nga ishulli Nidhra, prane Peloponezit, lindi ne vitin 1771 dhe vdiq tragjikisht ne vitin 1825. Bubulina ishte komandante e anijes luftarake "Agamemnom" me te cilen i dha ndihme te madhe Ali Pashe Tepelen ...

                                               

Enciklopedi për vreshtarinë dhe verëtarinë

Enciklopedi per vreshtarine dhe veretarine Gjinia: Enciklopedi. Autori: Andrea Shundi. Shtepia botuese: "Vllamasi". Viti i botimit 2012. Faqe 870. ISBN 978-9928-140-78-4 Mbi librin Traktat madhor dhe udherrefyes per boten mbareshqiptare te kultur ...

                                               

Natë me hënë

Nate me hene eshte nje shfaqje teatrale e vitit 1990, me shkrimtar Ismail Kadare dhe regjizor Edmond Budina. Interpretojne: Yllka Mujo Ema Andrea Marjeta Ljarja Shkelqim Basha Gezim Rudi Rajmonda Bulku Naun Shundi Artan Sejko Sadush Ylli Luljeta ...

                                               

Lista e shqiptaro-amerikanëve

Ferid Murati – fitues i çmimit Nobel per mjekesi Stavro Skendi – gjuhetar dhe historian Laura Mersini-Houghton – kozmologe Andrea Shundi – agronomist Arshi Pipa – filozof, shkrimtar dhe poet William G. Gregory – astronaut

                                               

Sllovakia

Sllovakia, zyrtarisht Republika Sllovake, eshte republike kontinentale ne Evropen qendrore. Kufizohet me Çekine ne veri, Polonine ne veri, Ukrainen ne lindje, Hungarine ne jug si dhe ne jug-perendim Austrine.

                                               

Zuzana Çaputova

Zuzana Çaputova ose Zuzana Čaputová eshte nje politikane, avokate dhe aktiviste sllovak e cila eshte presidentja e zgjedhur i Sllovakise, per te marre detyren me 15 qershor 2019. Çaputova do te jete gruaja e pare qe do te mbaje presidencen, si dh ...

                                               

29 Shtator

440 - Papa Leo I behet pape. 1789 - Kongresi i pare i ShBA-ve shtyhet. 1924 - Plutarco Elías Calles shpallet President i Meksikes. 2013 - Milan rrihet 1850 - Hierarkia romako-katolike rithemelohet ne Angli dhe Uells nga Papa Pius IX. 1995 - Khale ...

                                               

Kampionati Evropian i Futbollit 2008 kualifikimet Grupi B

Kete grup e perbejne 7 ekipe kombetare nga te ciat dy te parat kualifikohen per te marr pjese ne garat per Kampionatin Evropian te futbollit per vitin 2008. Nga grupi B si e para u kualifikua kombetarja e Italise pas zhvillimit te 12 ndeshjeve du ...

                                               

SOS Fshatrat e fëmijëve

SOS Fshatrat e Femijeve eshte nje organizate e pavarur, jo-qeveritare nderkombetare e cila ka punuar gjate kohe me qellim te permbushjes se nevojave dhe mbrojtjes se interesave dhe te drejtave te femijeve qe nga viti 1949. Ajo u themelua nga Herm ...

                                               

Artem Kravets

Artem Anatoliyovich Kravets eshte nje futbollist profesionsit ukrainas i cili luan si sulmues per klubin turk Kayserispor dhe kombetaren ukrainase. Kravets eshte nje produkt i akademise se Dynamo Kyiv, dhe debutoi si profesionist ne sezonin 2006– ...

                                               

Yevhen Konoplyanka

Yevhen Olehovych Konoplyanka eshte nje futbollist profesionist ukrainas i cili luan si anesor per klubin ukrainas Shakhtar Donetsk dhe kombetaren ukrainse. Konoplyanka debutoi me Ukrainen ne vitin 2010, dhe qe nga ajo kohe ka luajtur me shume se ...

                                               

Krzysztof Piątek

Krzysztof Piątek eshte nje futbollist profesionist polak i cili luan si sulmues per klubin gjerman Hertha BSC dhe kombetaren polake. Ai njihet si Il Pistolero ne Itali. Karrieren si profesionist e nisi me klubin polak Zagłębie Lubin ne Ekstraklas ...

                                               

A.C. Milan

Associazione Calcio Milan, te cilit zakonisht i referohet vetem si A.C. Milan ose thjesht Milan, eshte skuader profesionale futbolli, italiane e bazuar ne Milano, Lombardia, Itali, qe garon ne Serie A. Milani eshte themeluar ne vitin 1899 nga dan ...

                                               

Filippo Inzaghi

Filippo "Pippo" Inzaghi UMRI Zyrtar eshte nje ish futbollist italian dhe trajner i Benevento Calcio ne Serie A. Ai ka luajtur si sulmues, dhe e ka shpenzuar shumicen e karrieres se tij duke luajtur me Juventusin dhe Milanin, dhe sigurisht ka zhvi ...

                                               

Edin Xheko

Edin Džeko eshte nje futbollist profesionist boshnjak i cili luan si sulmues per klubin italian Roma dhe kombetaren boshnjake, ku eshte edhe kapiten. Ai eshte emeruar Futbollisti boshnjak i vitit tre here rresht. Ai ka pseudonimin "diamanti boshn ...

                                               

UEFA Euro 2012

Kampionati Evropian i Futbollit 2012 qe njihet si UEFA Euro 2012 eshte edicioni i 14 i Kampionatit Europian qe eshte e organizuar nga UEFA. Ky turnament u mbajt ne Poloni dhe Ukraine nga data 8 qershor deri ne daten 1 korrik. Ne kete turnament ka ...

                                               

2006 FIFA Kupa e Botës

Kupa e botes ne vitin 2006 ishte organizimi i 18te i turneut nderkombetar te futbollit, i cili u mbajt ne Gjermani. Gjermania u perzgjodh si vendi organizator ne muajin korrik te vitit 2000, dhe turneu zgjati nje muaj,nga data 9 qershor 2006 deri ...

                                               

John Terry

John George Terry eshte nje futbollist profesionist angleze. Terry luan ne nje pozicion qender mbrapa dhe eshte kapiteni i Chelsea ne Premier League. Ai ishte edhe kapiten i ekipit kombetar te futbollit te Anglise, duke mbajtur postin nga gushti ...

                                               

I dashur armik

I dashur armik eshte nje film shqiptar i prodhuar ne Shqiperi ne vitin 2004, dhe leshuar ne vitin 2006 edhe ne Gjermani. Eshte xhiruar ne Tirane dhe Shkoder. Regjizori ia ka dedikuar filmin gjyshit te tij. Personazhi i Harunit bazohet mbi kete ka ...

                                               

Miss Albania

Miss Albania eshte nje konkurs bukurie per vajza qe mbahet çdo vit ne Shqiperi. Ishte Vera Grabocka dhe ekipin i saj qe e organizuan kete konkurs bukurie. Miss Shqiperia eshte nje konkurs tjeter i vecante qe nuk ka lidhje dhe nuk duhet ngaterruar ...

                                               

Miss Universe

Miss Universe eshte me e rendesishme nderkombetare te konkursit bukurise femerore, mbajtur çdo vit dhe sponsorizuar nga Organizata Miss Universe, zoteruara nga biznesmeni Donald Trump. Kjo eshte nje nga ngjarjet me te shikuara ne bote me nje audi ...

                                               

Nikollë Gazulli

Nikolle Gàzulli ka qene prift famullitar, leksikograf me merak per albanologjine dhe etnografine, autori i fjalorit te pare onomastik te shqipes dhe bashkethemelues i leksikografise dialektore se bashku me Pano Tasen, si dhe kleriku i fundit qe b ...

                                               

Kënga e Çelo Mezanit

Kenga e Çelo Mezanit eshte nje kenge popullore polifonike. Kjo kenge shihet si nje nga kenget me te bukura te çameve. Kenga rriti vemendjen per vlerat shqiptare nga Çameria dhe historine e saj.

                                               

Mijailo Mijailoviq

Mijaillo Mijailloviq eshte vrasesi i cili e vrau ministren e puneve te jashtme Anna Lindh i cili e goditi me thike me 10 shtator 2003 ne Stokholm. Anna vdiq pasi mjeket nuk paten sukses tia shpetonin jeten.

                                               

10 Shtator

1922 - U mblodh Kongresi i Beratit qe e shpalli autoqefale Kishen Orthodokse te Shqiperise. 1823 - Simón Bolívar emerohet prsident i Peruse. 1974 - Guinea-Bissau pavaresohet nga Portugalia. 1972 - Shtetet e Bashkuara humbin ndeshjen e tyre te par ...

                                               

Medalja e Paqes dhe Pajtimit Anton Çetta

Medalja e Paqes dhe Pajtimit Anton Çetta eshte dekorate shteterore e Kosoves qe u jepet qytetareve te Kosoves dhe te huaj qe kane kontribuar dhe kontribuojne per Paqen dhe Pajtimin midis njerezve, si dhe per te drejta te njeriut. Shprehja e mrenj ...

                                               

Alois Schmaus

Alois Schmaus ishte nje ballkanolog, folklorist dhe sllavist i shquar gjerman. Ka bere hulumtime folklorike edhe ne Drenice ne te cilat ofron shenime te vlefshme mbi kenget epike, instrumentet muzikore dhe kengetaret popullor.

                                               

I ringjalluri i penduar

I ringjalluri i penduar eshte liber, tregim i shkruar ne forme te satires i permbledhur ne 109 faqe nga shkrimtari Rexhep Qosja. Libri u botua ne janar te vitit 2002 nga shtepia botuese Toena ne numer ISBN: 9992715731.

                                               

Mite të zhveshura

Mite te zhveshura eshte liber, drame e autorit Rexhep Qosja per here te pare e botuar ne vitin 1978, ribotuar nga shtepia botuese Toena ne Tirane ne vitin 2003 me numer ISBN: 9992716932 9789992716939.

                                               

Fjalor i Gjuhës Shqipe (Nga Mehmet Elezi)

Jasha Adelaida. Ky Fjalor permban rreth 41000 fjale e rreth 54000 kuptime, te cilat nuk gjinden ne fjaloret e Akademise se Shkencave te viteve 1980 e 2002. Fjalori ka edhe rreth 5300 shprehje frazeologjike. Perkah numri i fjaleve - tituj, bashke ...

                                               

Ramiz Kelmendi

Ramiz Kelmendiku shkollen fillore dhe gjysmematuren embaroi ne vendljindje. Ne kohen kur duhej te regjistrohej ne shkollen e mesme, ai u burgos per motive politike. Ishte ne grupin e patrioteve pejane, qe ne vitin 1945 besonin ne idene e Bashkimi ...

                                               

Xhemail Abria

Xhemail Abria u lind ne vitin 1830 ne fshatin Abri te Drenices. Ishte i biri i Sefer Kuçit. Mesimet e para i morri ne gjirin familjar dhe neper odat e Drenices se asaj kohe. Ne femijeri ishte bari. Edhe pse Xhemaili asnjehere nuk ndoqi asnje lloj ...

                                               

Pylli është i të gjithve

Pylli eshte i te gjithve eshte nje shfaqje teatrale e luajtur ne teatrin Dodona ne Prishtine. Premiera e kesaj shfaqjeje ishte me 16 maj te vitit 1987 pas se ciles pasuan edhe 100 repriza duke arritur nje numer prej 41077 shikuesish. "Pyelli esht ...

                                               

Gjon Keka

Gjon Keka ka lindur me,eshte studiues,publicist dhe politolog shqiptare i Kosoves. Ne vitin 2004 perfundoi studimet per shkenca poltike politolog ne UP-ADA-IEBA ;ndersa ne vitin 2006 ka perfunduar studimet ne fushen e marredhenieve nderkombetare ...

                                               

Zymer Neziri

Zymer U. Neziri lindi me 6 nentor 1946 ne Siparant te Pejes, eshte mbledhes e studiues i letersise popullore dhe pro­fe­­­sor universitar, epikolog.

                                               

Sefer Neziri

Sefer Neziri i njohur si Sefer Kleçka, lindi ne Kleçke, me 1853. Ai njihej si atdhetar, patriot dhe legjenda e qendreses se Drenices se jugut. Mbiemrin Neziri e mbante si nje simbol dhe kujtese per gjyshin e tij, Nezirin. Sefer Kleçka ishte i bir ...