ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 134
                                               

Ditët e Naimit

Mbylli siparin Edicioni i XXIII i FNP" Ditet e Naimit” DITET E NAIMIT - MODEL I NDERKOMUNIKIMIT DHE I PROMOVIMIT LETRAR E KULTUROR Prej 17-21 tetor 2019, ne Tetove dhe ne Korçe, u mbajt Edicioni i XXIII i Festivalit Nderkombetar te Poezise "Ditet ...

                                               

Borshi i Vjetër

Borshi i Vjeter eshte fshat ne jugperendim te Shqiperise dhe kufizohet me Corrajn, Fterren, Borshin. Nga pjesa e vjeter e fshatit ndodhen vetem rrenojat.

                                               

Idriz Balani

Idriz Balani lindi ne Konispol me 3 tetor 1953. Ne vitin 1954 familja e tij u vendos ne Plazhin e Durresit ku jeton edhe sot. Shkollen 8-vjeçare e mbaroi ne Plazhin e Durresit ne vitin 1968. Nga viti 1971-1973 kreu sherbimin e detyrueshem ushtara ...

                                               

Koha kur të ketë kohë

Perfaqesues i brezit te vet Jeton Kelmendi eshte nje perfaqesues tipik i brezit te vet te poezise, qe u rrit e u zhvillua ne rrethanat e pasluftes se Ushtrise Çlirimtare te Kosoves. Me rritjen e tij fizike, eshte rritur edhe poezia e tij. Ai sot ...

                                               

Autobusi (TV)

Autobusi eshte mini-seri televizive humoristike, e cila trajton temat e problemeve familjare te perditshme ne vitet 80- te. Seriali eshte realizuar ne vitin 1985 nga Radio Televizioni i Prishtines. Drejtor i serialit eshte Muharrem Qena, regjisor ...

                                               

Ymer efendi Prizreni

Haxhi Ymer efendi Prizreni i njohur edhe si Ymer bej Prizreni ose Ymer Drini ka qene hoxhe, myderriz dhe veprimtar aktiv i Lidhjes se Prizrenit.

                                               

Bashkia Durrës

Kjo periudhe eshte periudha e demokratizimit te vendit. Gjate kesaj periudhe, Kryetare te Bashkise se Durresit kane qene: Lefter Koka 2003-2006 Tomor Golemi 1992-1996 Nevruz Cela tetor 1991- mars 1992 Miri Hoti 2000-2003 Shkelzen Jakova mars-shta ...

                                               

Fjalor sinonimik i gjuhës shqipe

Fjalor sinonimik i gjuhes shqipe me Autor: Autor: Ali Dhrimo, Edmond Tupja, Eshref Ymeri. Numri i faqeve 706. Shtepia botuese EDFA. I pari fjalor sinonimik i gjuhes shqipe, fjalor gjitheperfshires me fjale dhe shprehje nga gjuha letrare, shkencor ...

                                               

Kryetarët e Durrësit

Kjo periudhe perkon me krijimin e disa shoqatave kulturore dhe patriotike, levizjet te cilave propozuan kandidaditin e pare nga Durresi. Kryetari i pare i administrates shqiptare ishte Hafiz Ali Podgorica.

                                               

Kadri Roshi

Lindi me 4 janar 1924 ne Ballsh te Mallakastres, i biri i Maksut dhe Sabrie Roshit, me prejardhje nga Libohova. E ema i vdiq kur ishte 2 vjeç dhe me pas kur ishte 12 vjeç i vdiq edhe i ati. Perfundoi studimet e larta ne Zagreb te Kroacise. Ai, e ...

                                               

Shipkovica (Tetovë)

Shipkovica shtrihet ne shpatet e Malit Sharr ne perendim te Pollogut. Ne lartesine mbidetare prej 900-1100 metra perçegjate rruges Tetove - Kodra e Diellit. Shipkovica ka 4200 banore, te gjithe shqiptar. Popullsia aktive e Shipkovices merret me b ...

                                               

Sabit Rrustemi

Sabit Rrustemi eshte i lindur me 3 prill 1959 ne Terziaj, fshat ne afersi te Zhegres, Komuna e Gjilanit. Shkollimin fillor e kryen ne Zheger, ate te mesem ne Gjilan, ndersa studimet ne Degen e Letersise dhe Gjuhes Shqipe, ne Prishtine.

                                               

Fidan Aliti

Fidan Aliti eshte nje futbollist profesionist shqiptar i Kosoves qe luan si qendermbrojtes per klubin suedez Kalmar dhe perfaqesuesen kosovare te futbollit.

                                               

Sunneti

Sunneti ose Syneti eshte korpusi i zakoneve tradicionale shoqerore dhe ligjore i bashkesise islame, qe se bashku me Kuranin dhe Hadithet perben nje nga burimet se drejtes islame, Sheriatit. Ky korpus zakonor eshte i bazuar tek hadithet: mesimet, ...

                                               

Detaria e Ulqinit

Detaria ne qytetin e Ulqinit ka qene gjithmone prezente duke filluar qe nga kohrat e Ilirise e deri ne ditet e sotme. Ky qytet 2 mijevjeçar e gjysem i vjeter ka dhene, eshte duke dhene dhe do te jap detare te shkathte. Sot ne Ulqin nuk mund te sh ...

                                               

Rahoveci

Rahoveci eshte qytet dhe komune ne pjesen jug-perendimore te Kosoves. Ne veri kufizohet me Klinen, ne lindje me Suhareken, ne pjesen jugore gjendet komuna e Prizrenit, ndersa ne tere pjesen perendimore kufizohet me komunen e Gjakoves. Perafersish ...

                                               

Amnistia

Amnistia eshte nje film shqiptar i regjizorit Bujar Alimani. Fabula e filmit flet sesi dy te panjohur qe shkojne per tu takuar me bashkeshortet e tyre te burgosur njihen me njeri tjetrin. Gjate ketyre vizitave, Elsa dhe Shpetimi e gjejne shoqerin ...

                                               

Busulla (film)

Busulla eshte nje film shqiptar i regjizorit Bujar Alimani. Fabula e filmit ka ne qender historin e nje vajze te re 17 vjeçare, Mira, e cila ben nje jete te izoluar se bashku me familjen e saj per shkak te frikes nga gjakmarrja. Historia zhvilloh ...

                                               

Delegacioni

Vjeshte, 1990. Nje grup diplomatesh perendimore mberrijne ne Shqiperi per te hetuar abuzimet te drejtave te njeriut nga regjimi komunist akoma ne pushtet. Nje i burgosur politik, Leo, nxirret fshehurazi nga burgu per te takuar Loheren, kryetarin ...

                                               

Genti Deçka

Genti Deçka u lind ne Tirane me 16 prill 1988. Qe ne moshen 5 vjeçare terhoqi vemendjen e prinderve me pasionin e tij per te vizatuar, gje qe ata e mbeshteten duke e bere pjese te galerive te ndryshme per artistet e vegjel brenda dhe jashte vendi ...

                                               

Festivali i 12-të i Filmit Shqiptar

Festivali i Filmit Shqiptar 2006 i 12-ti me rradhe u zhvillua ne Tirane. Festivali u hape me 2 tetor 2006 dhe zgjati deri me 9 tetor 2006. Per dallim nga festivalet e tjera te mbajtura ky festival ishte me te vertet Shqiptar pasi qe ne te moren p ...

                                               

Selmani

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Selmani. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur. Selmani eshte mbiemri i personave ne vijim: Asllan Selmani – ...

                                               

Dheu i Bardhë

Dheu i Bardhe, bregore ne verilindje te qytetit, ku, pos tokes se punueshme te cilesise se dobet, ne ate hapesire qe nga fillimi ndodhet Lagjja e Romeve te Gjilanit, tani pjese e urbanizuar e qytetit.

                                               

Qenar Qeshmja

Qenar Çeshmja, hapesire e tokes se punueshme, kullosa e gurore, rreth kroit me kete emer, ne te dy anet e rruges per Velekince. Tani lagjja Arberia, pjese e urbanizuar. Kjo lagje mendohet te kete popullsi diku 6000-7000 banore pa perfshire nenlag ...

                                               

Fusha e Qytetit

Fusha e qytetit; ne regjistrat kadastrale jane te shenuara arat me toke pjellore te bonitetit te mire, qe fillonin nga ish-kazerma ushtarake, ne te majte dhe ne te djathte te rruges per fshatin Malisheve.

                                               

Baçevina

Me emrin Baqevina njihet hapesira ne te majte te rruges Medllin Olbrajt, perballe kishes ortodkse te qytetit, ku dikur Gjinollet kishin stanet e tyre per ruajtjen e kafsheve.

                                               

Bregu i Thatë

Bregore me toke jopjellore dhe kullosa ne jug te qytetit, skaj varrezave. Pas Luftes se Dyte Boterore, toke e nacionalizuar per nevojat e kooperatives bujqesore "Mladosti". Pas privatizimit, ne vitet e fundit eshte ne urbanizim e siper.

                                               

Ismet Aliu - Grema

Ismet Aliu u lind ne fsh. Greme te Ferizajit me 02 maj. 1981. Shkollen fillore e mbaroi ne vendlindje me sukses te shkelqyer ne shtatore te vitit 1997 Ismeti regjistrohet ne shkollen e mesme te bijqEsise ne Ferizaj. Por nje muaj pa e mbaruar matu ...

                                               

Lista e librave shqip: RR

Rrjedhave te artit paraprofesionist, studimor, Jakup Mato, Sh.b.Akademise se Shkencave, Tirane, 2004 Rrathe ne hapesire, poezi, Ismet Aliu, Rilindja, Prishtine, 1987

                                               

Lista e shkrimtarëve shqiptarë: I

Isuf Alla 1993 Ismet Aliu 1957 Ibrahim Rugova 1944-2006 Irhan Jubica 1973 ̈Iliriana Sulkuqi Elbasani, 1951 Iljaz Prokshi 1949 Ismail Kadare 1936

                                               

2007 në literaturë

Sabri Hamiti Litota Jeton Kelmendi Zonja fjale Ramadan Haziri Vrasesit e dashurise Sabri Hamiti Presidenti Ibrahim Rugova Memento per Rugoven Kasem Trebeshina Tregtari i skeleteve Ismet Aliu Endrra me krahe dylli Jeton Kelmendi Ku shkojne ardhjet

                                               

Lista e librave shqip: V

Vjetari Statistikor 1995-2004, INSTAT, nentor, 2006 Vepra komplete ne dhjete vellime, Sabri Hamiti, SH.B. Faik Konica, Prishtine 2002. Vite te rinise, Enver Hoxha. Vrasesit e dashurise roman, Ramadan Haziri, bot. shb. "buzuku", Prishtine, 2007 Vj ...

                                               

Jashari

Jashari eshte mbiemer shqiptar, nder personat qe e mbajne jane: Bedri Jashari 1966–1999, luftetar shqiptar Sadete Jashari-Aliu 1982–, mesuese shqiptare nga Kosova Gani Jashari 1952–, fizikant shqiptar Ragip Jashari 1961–1999, politikan shqiptar H ...

                                               

Muharrem Mullahi

Disa metra ne perendim te Xhamise me Teneqe, ne rrugen "Hoxha Tahsin", ndodhej nje shtepi njekateshe me kater a pese shkalle mbi nivelin e tokes. Aty banonte Myftiu i Zones se Tiranes, Muharrem Mullahi. E shikoje ne te njejten ore te dilte nga de ...

                                               

Ushtria Çlirimtare për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc

Rrethanat e krijuara te pasluftes ne Kosove dhe ne rajon, krijuan nje guerile tjeter shqiptare do ta shoh driten ne Lugine e Presheves. Prezenca nderkombetare ne rajon, konkretisht, zona e sigurise etj, ndikuan qe UÇPMB-ja ta ngrite çeshtjen e fj ...

                                               

Përmendorja e UÇPMB-së (Preshevë)

Permendorja e UÇPMB-se apo Lapidari i UÇPMB-se eshte nje monument i ndertuar gjate mesit te muajit nentor 2012 ne qender te Presheves ne perkujtim te reneve te UÇPMB-se. Permendorja u hoq me force nga xhandarmeria serbe ne 20 janar 2013.

                                               

Superliga e Futbollit të Kosovës

Superliga e Kosoves eshte kategoria me e larte e garave ne futboll ne Kosove te organizuara nga Federata e Futbollit e Kosoves. FFK organizon edhe dy kategori me te ulta te garave ne futboll: Liga e Pare, Liga e Dyte Sponzori kryesore i kesaj lig ...

                                               

KF Drenica

Fadil Rama 2008–2009 Afrim Jashari 2016/17–present Fadil Rama2013 Valdet Shoshi 2005–2008 Tahir Lushtaku 2009–2013 Bylbyl Sokoli July 2013

                                               

Alketa

Alketa Misja - urbaniste shqiptare. Alketa Vejsiu - kengetare, prezantuese e njohur nga Shqiperia. Ka lindur ne Tirane me 19 janar 1984. Alketa i II-te - mbret ilir.

                                               

Vështrim mbi situatën e banesave në Shqipëri

Veshtrim mbi situaten e banesave ne Shqiperi eshte liber rreth urbanistikes ne Shqiperi botuar ne vitin 2004 nga autoret Vladimir Misja dhe Alketa Misja.

                                               

Tolgahan Sayısman

Tolgahan Sayısman eshte aktore dhe model turk. Sayısman fitoi vendin e dyte si modeli me i mire i Turqise me 2002 dhe Manhunt International me 2005 ne Korene e Jugut. Pas u kthye ne Stamboll, ai morri mesim prej Ayla Algan ne Shtepine e Drames.

                                               

Kreshpani

Kordinatat Gjeografike & Gjeodezike dhe Kuota mesatare e Kreshpanit 1.Kordinatat Gjeografike Gjeresia Gjeografike: 40°3730"N Gjatesia Gjeografike: 19°3513"E Kuota mesatare nga niveli i detit: 120m 2.Kordinatat Gjeodezike X = 4 380 227.425 m Y= 4 ...

                                               

Historia e Shkodrës

Shiko per me teper: Kalaja e Shkodres Zona perreth vendit ku ndodhet sot qyteti ka qene e banuar qe ne kohet parahistorike. Ketu jane gjetur gjurme te paleolitit te mesem, ndersa qe nga neoliti germimet kane zbuluar vazhdimesi jetese qe vjen deri ...

                                               

Xhelal Hajda-Toni

Xhelal Bajram Hajda, i njohur si "Kolonel Toni" si "Komandant Toni" e si "Toni" eshte i lindur me 19 korrik te vitit 1967. Ishte "sugar" i nene-Xhyles e cila kishte gjashte femije, pese djeme dhe vetem nje vajze. Edhe Hajdet e Rahavecit, por edhe ...

                                               

11 janar

1908 - U krijua Grand Canyon National Monument. 1919 - Romania anekson Transilvanine. 1935 - Amelia Earhart eshte gruaja e pare e cila fluturoi vetem nga Hawaii ne California. 1805 - U krijua teatri i Michiganit. 1990 - Marshuan 300.000 njerez ne ...

                                               

John Forsythe

John Forsythe 29 janar 1918 - 1 prill 2010, ishte aktor amerikani teatrit, televizionit dhe i filmit. Forsythe famen per here te pare e arriti ne vitet e 1950-ta me sitcomnin ne Bachelor Father, ndersa ne te 1970-tat ia huazoi zerin milionerit Ch ...

                                               

Hoxha

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Hoxha. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur.

                                               

Ibrahim D. Hoxha

Lindur ne Konispol, Ibrahim Daut Hoxha rrjedh nga nje familje dhe nje fis i shquar atdhetar i Çamerise qe ka luftuar vazhdimisht me pushke e pene per te mbrojtur trojet shqiptare nga pushtuesit e huaj dhe sidomos nga synimet aneksuese te shovinis ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 1947

Guvernator – Gideon Brand van Zyl 1946–1951 Kryeminister - Jan Smuts 1939-1948 Afrika e Jugut - Monark - George VI, Mbreti i Afrikes se Jugut 1936–1952 Kryeminister - Mahmoud an-Nukrashi Pasha 1946–1948 Egjipti Monark - Faruku I, Mbreti i Egjipti ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 1948

Daniel François Malan 1948–1954 Guvernator – Gideon Brand van Zyl 1946–1951 Kryeminister - Monark - George VI, Mbreti i Afrikes se Jugut 1936–1952 Afrika e Jugut - Jan Smuts 1939-1948 Kryeminister - Monark - Faruku I, Mbreti i Egjiptit 1936–1952 ...