ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 133
                                               

Sfeçla

Sfeçel eshte fshat ne nje lartesi afer 3-4 kilometra nga qyteti i Besianes. Pozita gjeografike fshatit i mundeson qe te llogaritet si qender e fshatrave per rreth dhe eshte i pershkuar nga lumi Dumnice. Sfeçla eshte fshat rrafshinor me toke bujqe ...

                                               

Duaja

Ne terminologjine Islame duʿāʾ qe do te thote thirrje, eshte lutje. Termi eshte nxjerrur nga fjala arabishtja qe do te thote therras, dhe muslimanet e konsiderojne kete si lloj adhurimi. Thuhet se Muhammedi ka thene, Duaja eshte esence e adhurimi ...

                                               

KF Liria

Bashkim Beshi - Sekretar Hatmi Gashi - Drejtor Arben Gashi - Drejtor Financiar Blerim Zherka - Trajner i portiereve Benito Mares - Afarist Amerikan Fatmir Gashi - Kryetar Skender Hoti - Menaxher Sinan Osmani - Ndihmes Trajner Agron Beseni - Kryet ...

                                               

10 Maj

1997 - Nga termetin ne Iranin lindor humben jeten rreth 1.500 njerez. 2010 - Autoritet e Serbise konfirmuan gjetjen e nje varreze masive me trupat e 250 shqiptareve, ne Rashke. 1497 - Ameriko Vespuçi, detari italian niset ne udhetimin e tij te pa ...

                                               

Grupet e deputetëve

Grupet e Deputeteve qene pjese e deputeteve dalur nga zgjedhjet e 2 dhjetorit 1945, pjese e Frontit Demokratik ne Kuvend, por duke qene zeri kritik ne jeten parlamentare, pothuaj te gjithe me qendrime properendimore e proamerikane. Me mbarimin e ...

                                               

Hazir Haziri (Koka)

Hazir Haziri 1943) ishte nje aktivist dhe patriot i rendesishem te Rezistenca shqiptare ne Luften e Dyte Boterore. Eshte deshmor.

                                               

Kupa Shqiptare e Futsal

Kupa Shqiptare e Futsal eshte evenimenti i dyte nga rendesia e Mini-futbollit ne Shqiperi pas Liges. U themelua ne dhjetor te vitit 2011 kur u luajt per here te pare me pjesemarrjen e 8 ekipeve me te mira sezonale. Klubi KS Ali Demi jane fitues t ...

                                               

Kupa Mbarëkombëtare Futsal

Kupa Mbarekombetare Futsal eshte nje ndeshje e vetme finale midis kampioneve te ligave te Shqiperise dhe Kosoves. U themelua ne vitin 2010 me ndeshjen e luajtur ne Prishtine ndermjet FK Tirana te Tiranes dhe FC Bamboo te Prishtines. Pasi koha e r ...

                                               

Liga Shqiptare e Futsal

Liga Shqiptare e Futsal eshte liga kryesore e Mini-futbollit ne Shqiperi. Ekipi me i suksesshem jane FK Tirana, ekip qe e kane fituar titullin kampion 8 here.

                                               

Xhamia Mehalles

Xhamia Mehalles eshte nje Xhami ne rrugen Ali Demi, ajo u themelua si pasoje e nevojes qe kishin besimtaret e zones. Gjithashtu ajo mirembahet nga kontributi i xhematit te xhamise. Ne kete xhami falen 5 kohet e namazit dhe e xhumaja gjithashtu, b ...

                                               

Lista e lagjeve të Tiranës

Lista e meposhtme permban lagjet kryesore te kryeqytetit te Shqiperise, Tiranes. Shkoze Kinostudio Lapraka Varri i Bamit Medreseja Selita Vizioni Brraka Shallvaret Bregu i Lumit Selvia Lagje Shkolla Bashkuar Bathorja Kombinati Poligrafik Unaza Re ...

                                               

Neki Lameborshi

Neki Lameborshi ka qene oficer i flote shqiptare. Ne vendlindje ai kaloi feminine. Mbas perfundimit me veshtiresi te shkolles 8-vjeçare, per vet kushtet e banimit larg fshatit, ne vitin 1974 mbaron me rezultate te mira shkollen e mesme te pergjit ...

                                               

Bojkka

Bojkka i njohur dhe si Saçe lindi me 20 prill te 1992 ne Tirane. Bojkka u rrit ne lagjen Ali Demi ne Tirane. Ne 2008 Bojkka u nis per itali ne Milano per nje jete ma te mire dhe mbas shkoj ne Piacenza ku u njoh me Ac-I dhe me Lil Smok edhe krijua ...

                                               

Endrit Mumajesi

Biografia Endriti lindi me 9 gusht te vitit 1989, ne Tirane, eshte autor kengesh dhe kengetar shume i njohur. Endrit Mumajesi eshte nje nder autoret me te talentuar te artit. Ka lindur ne Tirane. Shkollen fillore e perfundoi ne shkollen "Ali Demi ...

                                               

Paulina Shkreli

E lindur ne Mitrovice me 1922, ne familjen e njohur te Simon Shkrelit. Shkollen fillore e kreu ne Mitrovice ne gjuhen serbe. Ne veren e vitit 1942 korrik-shtator 1942 e kreu me sukses kursin pedagogjik te Normales" Sami Frasheri” ne Prishtin. Men ...

                                               

Muzika në Evropën Juglindore

Muzika e Evropes Juglindore eshte shume ndryshe nga ajo e Evropes Perendimore. Kjo ndodh sepse muzika ballkanike eshte ndikuar nga muzika turke gjate pushtimit nga osmanet. Muzika ballkanike shpesh karakterizohet nga ritmi.

                                               

Genc Kastrati

Genc Kastrati lindi ne Tirane me 20 prill 1967. Mbaroi Liceun Artistin me 1985 dhe po ne kete vit pranohet me konkurs si valltar ne trupen e Ansamblit Shteteror te Kengeve e Valleve Popullore, qe prej kesaj kohe ne vazhdim ka marre pjese ne ç’do ...

                                               

Kastrat

Ky emer i rrethuar me shume "enigma", por me nje te vertete te madhe, se ky mal, fis e bajrak eshte palca kurrizore e Malesise se Madhe, treves me shqiptare te Shqiperise Etnike. Fjala Kastrat ne dokumentet e Venedikut gjindet ne vitin 1343 dhe s ...

                                               

Vangjel Meksi

Vangjel Meksi njihet si perkthyesi i pare i Dhjates se Re ne shqip, pune te cilen e beri per llogari te Shoqates se Bibles Meksi beri perkthimin e pare te Dhjates se Re ne gjuhen shqipe per llogari te Shoqates se Bibles Britanike dhe te Huaj, nje ...

                                               

Qeveria e Pajtimit Kombëtar

Qeveria e Pajtimit Kombetar ishte qeveria qe drejtoi Shqiperine gjate periudhes 9 Mars 1997-29 qershor 1997. Ajo u krijua si pasoje e ngjarjeve te vitit 1997, te nxitura nga falimentimi i skemave piramidale. Kjo qeveri erdhi 1 jave pas doreheqjes ...

                                               

Imer Alushani

Imer Muharrem Alushani lindi ne fshatin Bushat - ish Komoran te Komunes se Gllogocit, tani te Drenasit. Shkollen fillore e kreu ne Komoran e ate te mesmen ne Drenas. Familja e tij, si shume familje te tjera te Drenices, jetonte ne kushte te vesht ...

                                               

Pal Kastrioti

Pal ose Gjergj Kastrioti ishte nje zotues mesjetar shqiptar ne pjesen e fundit te shekullit te 14-te ne veri te Shqiperise. Nuk dihet shume ne lidhje me jeten e tij. Ai permendet vetem ne dy burime historike qe pershkruajne zotimin e tij si te sh ...

                                               

Josif Bageri

Josif Bageri ishte nje nder figurat me te shquara te Rilindjes sone Kombetare. Ai ishte poet me talent te ralle, prozator qe shkroi shume tregime, mesues, gazetar e publicist, si dhe atdhetar i flaket, i cili tere jeten dhe vepren ia kushtoi çesh ...

                                               

Beteja e Kikës

Beteja ne maje te Kokesne driten e dokumenteve te kohes ishte e pare me 29 qershor 1944, u zhvillua ne mes forcave serbo çetnike, Sipas Limon Staneci Me artikullin Nje shpartallim ri i çetave komuniste nane te Gjilanit" te dates 9 korrik 1944 kon ...

                                               

Donat Kurti

Donat Kurti ishte frat, mesues, etnolog, folklorist, perkthyes shqiptar. Shquhet per mbledhjen e Ciklit te Kreshnikeve e Lojet Kombetare bashke me P. Bernardin Palajn dhe rendimin e Prrallave Kombetare, gje per te cilen albanologu austriak Norber ...

                                               

Shkodra në periudhën osmane

Me 1757 Porta e Larte njohu zyrtarisht si mytesarif Mehmet pashe Plakun, qe vazhdoi deri me 1775. Me kete sundues fillon periudha e njefare autonomie, qe kjo dinasti e mbajti brez pas brezi deri ne kapitullimin me 1831. Qyteti do te gezonte ose p ...

                                               

Haxhi Hafiz Sabri Koçi

Haxhi Hafiz Sabri Koçi ka qene hoxhe, shejh i tarikatit Tixhani dhe Myftiu i Madh i Shqiperise pas renies se komunizmit.

                                               

Tuncel Kurtiz

Tuncel Kurtiz lindi me 1 Shkurt te vitit 1936 ne Izmit te Turqise dhe vdiq me 27 shtator 2013 ishte aktor dhe producent turk me pervoj te madhe ka luajtur ne shume filma dhe serale televizve po serialin me te cilin u be shume i njohur eshte Ezel. ...

                                               

Mehmet Reshit Pasha

Resid Mehmed Pasha, i njohur edhe si Kütahı (greqisht: Μεχμέτ Ρεσίτ πασάς Κιουταχής, ka qene nje gjeneral osman dhe veziri i madh ne gjysmen pare te shekullit te 19, luan nje rrol ne lufta greke per pavarsi. Eshte vrasesise i 500 krereve shqiptar ...

                                               

Portali:Rozhaja/Artikulli i muajit

Mulla Jakup Kardoviq- Kombi, ka lindur ne vitin 1869 ne Rozhaje, nga babi mulla Ahmetaga dhe nena Nurke, eshte nje nga personalitetet me shquara te Sanxhakut. Mulla Jakup Kardoviq- Kombi rrjedh nga nje familje e cila ka ne sfond gjenezen shqiptar ...

                                               

Guria

Nga veriu Guria kufizohet me Smogovinen, nga jugu me Agjine, nga lindja me Luaratin dhe nga perendimi me Arpicen. Toponimet te fshatit Guri: Para Luftes se Dyte Boterore Fshati Dober - germadhat e nji fshati te vjeter, ne L. Grik’ e Katundit - pe ...

                                               

Pashallëqet shqiptare

Pashalleqet e Hajvalis u krijuan gjate shekullit XVII-XIX.Ato ne fillimet e tyre ishin njesi administrative,por me vone moren tiparet e formacioneve te verteta shteterore si shtete autonome,gjysme te pavarura. Shqiperia ka pasur vetem dy pashalle ...

                                               

Sefë Kosharja

Sefe Kosharja, ishte veprimtar aktiv i Lidhjes Shqiptare te Prizrenit. Ishte nga fshati Koshare i rrethit te Ferizajit. U shqua ne priten qe forcat vullnetare te Lidhjes se Prizrenit organizuan me 21 prill 1881 ne afersi te fshatit Koshare kunder ...

                                               

Jakup Kardoviq

Mulla Jakup Kadriu- Kombi, ka lindur ne vitin 1869 ne Rozhaje, nga babai mulla Ahmetaga dhe nena Nurke, eshte nje nga personalitetet me shquara Shqiptare te Sanxhakut.

                                               

Vehabizmi

Hulumtimi dhe studimi historik dhe doktrinar i vehabijes ose vehabizmit pa tjeter kerkon qasje kryesisht nga disa aspekte kryesore: Politik Raportet e ngushta te vehabisteve me dinastine e familjes Saud dhe me qeverite apo dinastite dhe individet ...

                                               

Sale Markja

Sale Markja kishte lindur rreth vitit 1789 ne Zogje. Ishte brezi i tete, qe kur i pari i tyre Nikol Zoku u vendos ne Zogje. Ne traditen gojore thuhet se Zogjet u populluan per here te pare nga Camet, qe me fuqizimin e Nikoll Zokut lane Zogjet dhe ...

                                               

1886

Konflikti Frasheri dhe Vreto rreth drejtshkrimit. Bageti e Bujqesija e Naim Frasherit, botohet nga "shtypshkronja e Bukureshtit". Sami Frasheri, boton ne Stamboll "Abetare e gjuhes shqipe" dhe "Shkronjetore e gjuhes shqipe" gramatike e shqipes Th ...

                                               

Mehmet Ali pashë Vrioni

Nen-Kryetar i Lidhjes Shqiptare te Prizrenit 1878 Kryetar i Lidhjes Shqiptare te Prizrenit Berat Anetar i Shoqerise se Stambollit Mytesarrif i Beratit 1881 Deputet i Beratit ne Parlamentin e Perandorise Osmane Anetar i Komitetit Qendror per Mbroj ...

                                               

Tahir Skënderasi

Baba Tahir Nasibiu, i njohur edhe si Tahir Skenderasi, ka qene evlija bektashi dhe poet i rrymes se bejtexhinjeve. Shembulli i tij sherbeu si shkendije per imagjinaten e Naimit dhe Samiut nga fundi i shekullit.

                                               

Eshref Frashëri

Eshref bej Frasheri emri i te cilit figuron ndonjehere edhe ne trajten Eshtref ka qene inxhinier dhe politikan shqiptar. Ne veprimtarine e tij politike shquhet si firmetar i Protokollit te Kapshtices dhe kryetar i legjislativit shqiptar.

                                               

Lista e rrugëve në Ulqin

Rruga Sami Frasheri Rruga Sabataj Cevi Rruga Qazim Resulbegoviq Rruga Simon Filipaj Rruga Radovan Zogoviq Rruga 28.12.1990 Rruga Limani 1 Rruga e Kosoves Ura mbi Porto Milene Rruga Mehmet Beci Rruga Ali Podrimja Rruga Antonio Baldacci Rruga Fiqri ...

                                               

Aksioni i Gjakovës

Aksioni i Gjakoves ishte sulmi kunder Mehmet Ali Pashes, dhe eshte ndermarre ne 3-6 shtator 1878 nga Komiteti i Gjakoves i Lidhjes se Prizrenit ne pronen e Abdullah Pashe Drenit afer Gjakoves. Gjate betejes mbeten te vrare Mehmed Ali Pasha, Abdul ...

                                               

Hasan Kaleshi

U lind ne fshatin Serbice te Kerçoves me 7 mars 1922. Mesimet e para i mori nga i ati Myderris Ahmed efendiu, qysh se ishte gjashte vjeç dhe kur ishte dhjete vjeç e dinte Kuranin permendsh. Me pas ndoqi medresene "Mbreti Aleksander" ne Shkup dhe ...

                                               

Melihate Deva - Nura

Melihate Deva - Nura U lind ne Mitrovice ne vitin 1924. Shkollen fillore dhe ate zejtare te femrave e kreu ne Mitrovice para Luftes se Dyte Boterore. Ne korrik-shtator 1943 ishte vijuese e kursit pedaogjik te Normales" Sami Frasheri” ne Prishtine ...

                                               

Shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë (Deklarata)

Me 28 nentor 1912, ne mbledhjen e pare te Kuvendit Kombetar te Vlores, u nenshkrua Deklarata e Pavaresise se Shqiperise, pjesa shqip hartuar nga Luigj Gurakuqi, dhe pjesa turqisht nga Ismail Qemali dhe e shkruar nga Shefqet Dajiu. Deklarata eshte ...

                                               

Lista e personaliteteve që nuk prehen në Shqipëri

Dyzete nga figurat me te shquara te Shqiperise qe jetuan ne kohera te ndryshme, banesen e tyre te fundit e kane jashte vendit. Madje, kater nga kreret me te medhenj qe kane drejtuar Shqiperine, si mbreti i Ilirise, Genti, Heroi yne Kombetar Skend ...

                                               

Shqiptarët në Turqi

Shqiptaret ne Republiken e Turqise perbejne nje pakice kombetare ne Turqi, e cila nuk eshte e njohur zyrtarisht. Kjo pakice perbehet nga shqiptare te cilet erdhen ne Turqi gjate periudhes osmane, kryesisht shqiptare nga Kosova dhe Maqedonia e sot ...

                                               

Teqeja e Frashërit

Teqeja e Frasherit ose Teqeja e Baba Tahir Nasibiut eshte nje teqe Bektashiane ne Frasher, Permet, Shqiperi themeluar ne vitin 1781. Mori statusin monument kulture ne vitin 1973.

                                               

Xhevahir Spahiu

Xhevahir Spahiu eshte poet dhe gazetar i njohur shqiptar. Studioi ne fakultetin histori-filologji, dega gjuhe-leteresi shqipe. Qe nga viti 1968 ka punuar si gazetar ne gazeten" Zeri i Popullit”, redaktor ne revisten" nentori”, mesues dhe libretis ...

                                               

Xhavit Nimani

Xhavit Nimani, aktivist dhe luftetar ne Luften e Dyte Boterore, shqiptar nga Kosova. Xhavit Nimani ne mars te vitit 1974 u emerua ne postin e sapo krijuar, ne postin e Kryetarit te Kryesise se Krahines Socialiste Autonome te Kosoves. Ne kete post ...