ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 132
                                               

Materialet per termocifte

Termociftet paraqesin qark nga dy materiale te ndryshme. Nese skajet e ketyre materialet gjenden ne temperatura te ndryshme, ne qark do te shfaqet forca termoelektromotore dhe do te vendoset rryma elektrike. Eshte vertetuar eksperimentalisht se f ...

                                               

Legurat e aluminit

Standardi DIN ben klasifikimin e legurave te aluminit. Me legurat e aluminit do te kuptojme ato materiale ne te cilat ne perberje mbizotron alumini. Ne raste te jashtezakonshme, ne legurat e aluminit numerohen edhe legurat qe perdoren per ngjitje ...

                                               

Dipoli elektrik

Rrotullimi i dipolit nen ndikimin e momentit mekanik do te vazhdoj derisa kendi qe formojne kahjet e vektorit p dhe te jete zero ose π. Kur kendi α eshte zero dhe dipoli i shtangur, fusha elektrike nuk bene me kurrfare ndikimi mbi te. Kjo pozite ...

                                               

Personalitete nga Tetova

Hayrullah Fisek, Gjeneral i Pergjithshem ne Ushtrine Osmane, Nensekretari i Shtetit, Ministria e Mbrojtjes Kombetare Dr. Xhafer Sulejmani, mjek dhe kryetar i pare i Bashkise se Tetoves 1878-1953. Mehmet Pashe Derralla, nenshkrues i Deklarates se ...

                                               

Perpunimi i letres

LETRA SI IZOLUES Perberesi kryesor i letres eshte celuloza qe perfitohet nga druri.Per perfitimin e letres izoluese perdoret celuloza e pastert, e cila pasi te ndahet ngamasa e drurit, leshohet neper cilindra metalike dhe perpunohet ne dimensione ...

                                               

Materialet qeramike

Qeramika paraqet mase pak a shume te zbutur plastike inorganike ne temperaturen e dhomes te cilen kur e lagim mund t’i japim formen e deshiruar ne gjendje te ftohte. Me procesin e pjekjes, keto perzierje fortesohen duke e zhvilluar ne ate rast re ...

                                               

Materialet izoluese

Materialet dielektrike sherbejne per izolimin e pjeseve te ndryshme perçuese te cilat gjenden ne tension, me qellim mbrojtjeje, qofte te personelit qe eshte i lidhur drejtepersedrejti me aparatin elektrik, qofte te mbrojtjes se materialit perçues ...

                                               

Histereza

Kur nje fushe magnetike e jashtme eshte aplikuar ne nje ferromagnet te tille siç eshte hekuri, atomet e lidhin veten me te. Edhe kur fusha eshte larguar,nje pjese e aftesis do te mbetet: materiali eshte magnetizuar. Pasi te magnetizohet nje here ...

                                               

Materialet e buta magnetike

Klasifikimi i materialeve magnetike behet ne baze te ciklit te histerezes.Materialet qe e kane te ngushte ciklin e histerezes, quhen materiale te buta magnetike.Fusha koercitive e tyre eshte me e vogel se 600 A/m.Perdorimi i materialeve te buta m ...

                                               

3 Maj

1494 - Detari spanjoll Cristoforo Colombo zbuloi nje ujdhese te cilen ma vone u quajt Xhamajka. 1877 - Nen kryesine e atdhetarit Abdyl Frasheri u formua Komiteti i Janines. 1841 - Zelanda Re shpallet koloni britaneze.

                                               

1912

21 nentor - Ismail Qemali se bashku me disa atdhetare shqiptare mberrijne ne Durres. 29 nentor - Isa Boletini mberrin ne Vlore se bashku me 100 luftetare. 25 nentor - Ismail Qemali se bashku me atdhetaret shqiptare arrijne ne Vlore. 15 prill - Mb ...

                                               

1997

SK Tirana, e njohur edhe si 17 Nentori Tirana kampione e Shqiperise ne futboll.

                                               

4 Qershor

1989 – Nje shperthim i gazit berthamor ne afersi te Ufas, Rusi, vret 575 njerez, pasi qedy trena hedhin shkendija afer nje naftesjellesi qe rrjedh. 1996 – Fluturimi i pare i Ariane 5 ekplodon pas vetem 20 sekondave pasi qe eshte lansuar. 1859 – N ...

                                               

Albert Bunjaki

Albert Bunjaki eshte nje menaxher kosovaro-suedez i futbollit, dhe ish-lojtar. Ai eshte aktualisht trajneri i perfaqesueses kosovare te futbollit.

                                               

Shqiptarët në Zvicër

Shqiptaret ne Zvicer jane qe nga viti 1990 nje nder grupet me te medha te emigranteve ne vend, kryesisht te ardhur nga Kosova dhe Republika e Maqedonise, ndersa nje numer i vogel edhe nga Shqiperia. Aktualisht, Zvicra eshte kthyer ne nje nga qend ...

                                               

Julian Bibleka

Julian Bibleka eshte futbolliste kosovare i cili luan ne skuadren gjermane SpVgg 05 Oberrad si portier. Ai poashtu luan edhe ne kombetaren kosovare.

                                               

Genc Sermaxhaj

Genc Sermaxhaj ka lindur me date 28.12.1988, ne Gjilan, Kosove. Ka luajtur per klubet nga qyteti i Gjilanit si FC Drita Gjilan, SC Gjilani, poashtu per klubin me te madh ne Kosove FC.Prishtina, me vone edhe per KF Fushe Kosoven. Ka qene reprezent ...

                                               

Kategoria e Parë 1983-84

Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve te Shqiperise – Libri i pare: Vitet 30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3. Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorise se dyte 1930/2008-09 dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.

                                               

Kohë për rrëfim

Kohe per rrefim eshte vepra me e fundit e shkrimtarit te njohur gjirokastrit Ismail Kadare. Botuar ne vitin 2021 nga shtepia botuese Onufri. Nentitulli i vepres eshte Dialog me Alda Bardhylin.

                                               

Mekami

Mekami, melodi turke eshte nje roman i shkurter i shkrimtarit turkKasem Trebeshina shkruar me 1978 dhe botuar nga Shtepia Botuese Buzuku, Prishtine, 1994.

                                               

Fatos Arapi

Fatos Arapi ka qene nje poet, novelist, perkthyes dhe gazetar shqiptar. Shkrimet e Arapit jane çmuar shume nga lexuesit dhe bashkekohesit e tij, per te cilat ka marre çmime te ndryshme kombetare dhe nderkombetare.

                                               

Ndoc Naraçi

U lind me 7 maj 1899 ne Shkoder, ku kreu studimet e para ne Kolegjin e Jezuiteve. Me nderhyrjen e autoriteteve austro-hungareze, te cilin kishin vendosur administraten e tyre pas pushtimit me 1916, fitoi nje burse per te ndjekur studimet ne nje s ...

                                               

Masakra e Tiranës, 1944

Me emertimin pergjithesues Masakra e Tiranes njihen te gjitha vrasjet e bera nga 28 tetori gjer me 16 nentor te vitit 1944, te instruktuara nga Miladin Popoviq dhe Dushan Mugosha per zhdukjen e atij qe mendohej elementi kundershtar i LANÇ. Veprim ...

                                               

31 Gusht

1948 - Aktori Robert Mitchum u arrestua nen akuzat e mbajtjes dhe perdorimit te droges. 1994 - The Provisional Irish Republican Army declares a ceasefire. 1997 - Diana, Princesa e Uellsit dhe Dodi Fayed vdesin ne aksident trafiku ne Paris. 1876 - ...

                                               

Damastioni

Damastioni. Qytet ilir ende i papercaktuar si vend, diku ne viset e Dardanise. Per here te pare permendet nga Straboni. Ne fillim te shekullit IV p.e.r. preu monedha prej argjendi me emrin e tij. Ne simbolet e perdorura mbi monedha eshte çekani i ...

                                               

Traktati i Devollit

Marreveshja e Devollit ka qene nje marreveshje e bere ne vitin 1108 midis Bohemond I te Antiochise dhe perandorit bizantin Aleksi I Komneni, ne valen e Kryqezates se pare. Kjo marreveshje eshte quajtur sipas forteses bizantine te Devolli ne Maqedoni.

                                               

Sebastokrator

Sebastokrator nje titull krijuar nga Aleksi I Komneni si nje kombinim i titulljve autokrator dhe sebastos. Sebastokratori i pare ishte Isaku vellai i Alexit. Ky ishte ne thelb nje titull i pakuptimte, i cili nenkuptonte vetem nje marredhenie te n ...

                                               

Normanët në Shqipëri

Shekulli XI solli ndryshime thelbesore ne strukturen e brendshme ekonomiko-shoqerore te Perandorise Bizantine si dhe ne marredheniet e saj me boten e jashtme. Hipja ne fron e perandorit Aleks I Komneni 1081-1118, shenon ardhjen ne fuqi te aristok ...

                                               

Muzakajt

Muzakajt vinin nga zona e Oparit ku ata kishin zoterimet fillestare te tyre. Historiania bizantine Ana Komnena permend e para emrin e nje fisniku nga familja Muzaka i cili rreth vitit 1090 ishte nder komandantet me te besuar te perandorit Aleksi ...

                                               

Beteja e Dyrrahut (1081)

Beteja e Dyrrahut u zhvillua me 18 tetor 1081, mes Perandorise Bizantine, e drejtuar nga Perandori Aleks I Komneni dhe normaneve te Italise jugore nen drejtimin e Robert Guiskardit, Dukes se Apulias dhe Kalabrise. Beteja u zhvillua jashte qytetit ...

                                               

Kulla e Vajzës

Kulla e Vajzes eshte nje kulle ne nje ishull te vogel ne hyrjen jugore te ngushtices se Bosforit 200 m nga bregu i Üsküdar ne Stamboll, Turqi.

                                               

Principata e Muzakajve

Historiania bizantine e shek. XI-XII, Ana Komnena, permend e para emrin e nje fisniku nga familja Muzaka, i cili rreth vitit 1090 ishte nder komandantet me te besuar te perandor Aleksi I Komneni. Origjina e familjes ishte nga zona e Oparit, ku Mu ...

                                               

Origjina e Romës

Ne shekullin e 8 para eres se re Roma perbehej nga pak fshatra te shperbera nga kasollet e drunjta e mbuluara me kashte ne te cilat banonin disa qindra barinj nje perzierje e trungut indoevropian. Pese shekuj me vone romaket do ta vene gjithe Ita ...

                                               

Surte

Surte eshte qytet ne Qarkun Västra Götaland, Suedi. Qyteti ka pasur 6.003 banore me 2015. Ndodhet 15 kilometra ne veri te Göteborgut. Surte eshte vendlindja e Alexander Samuelson. Edhe pse nuk eshte dizajner, ai ishte njeriu i cili u emerua ne pa ...

                                               

Theodore Simon

Théodore Simon ishte nje psikolog francez i cili punoi se bashku me Alfred Binet per te zhvilluar shkallen Binet-Simon, nje nga instrumentet me te perdorura ne bote per matjen e inteligjences. Kjo shkalle u rishikua ne vitin 1908 dhe 1911, dhe sh ...

                                               

Pedagogjia eksperimentale

Pedagogjia eksperimentale eshte nje drejtim pedagogjik, i cili u paraqit ne fund te shekullit XIX dhe ne fillim te shekullit XX, kontributi kryesor i te cilit ishte futja e metodave eksperimentale ne studimin e fenomeneve pedagogjike, krahas meto ...

                                               

Inteligjenca

Mençuria eshte teresia e funksioneve te lindura njohese, pershtatese dhe perfytyruese, te krijuara nga veprimtaria trunore e njeriut dhe e disa kafsheve. Perkufizohet edhe si aftesia e arsyetimit, kuptimit, zgjidhjes se problemeve, rrokjen e idev ...

                                               

Psikologji pedagogjike

Psikologjia pedagogjike eshte nje disipline e psikologjise e cila merret me studimin e aspekteve psikologjike te edukates dhe arsimit. Ne kuptim te ngushte psikologjia pedagogjike merret me studimin e natyres se te mesuarit te njeriut dhe me ndry ...

                                               

Revista MAPO

Revista MAPO reviste javore ne gjuhen shqipe. Pas nje shkeputje disa mujore, ne nentor 2011 Revista MAPO u rikthye ne treg dhe nga nje e perjaveshme u kthye ne te permuajshme. Si pjese e rikonceptimit te revistes ne mujore, u vendos koncepti edit ...

                                               

Tingujt e harresës

Kadri Roshi Esmeralda Blaceri Alfred Trebicka Leonard Bombaj Ky artikull ne lidhje me Filmi eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Babai i studentit

Filmi "Babai i studentit" prodhim i vitit 1988 me metrazh te shkurter. Regjia: Fatmir Koçi, Skenari: Fatmir Koçi, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: David Tukiçi. Alfred Trebicka. Viktor Gjoka. Selma Sotirllari. Zhaklina Dhimojani. Melina Selimi. ...

                                               

Poeti (film)

Kjo eshte historia e nje burri te talentuar i cili e gjen veten te ngecur ne probleme financiare ne Shqiperine bashkekohore. Per te mbijetuar, ai gjen nje menyre per te shfrytezuar talentin e tij duke punuar per te shkruar njoftime poetike te ras ...

                                               

Hije

Ne hapesiren e nje nate te vetme, disa vrases te nje bande trondisin nje qyteze te vogel shqiptare. Nje prokuror fillon te hetoje çeshtjen duke marre ne pyetje te vetmit deshmitare te vrasjeve. Mos ishte valle vetem nje krime pasioni? Ndoshta mis ...

                                               

Të burgosur pa burg

I ndikuar nga pervoja e tij ushtarake ku ai deshmoi shume mizori, Sula, nje veteran i luftes ne Kosove, pranohet ne akademine e policise. I perkushtuar dhe serioz ai perfundon shkollen me titullin e inspektorit. Duke vuajtur nga pagjumesia dhe ne ...

                                               

Tifozët (serial)

Tifozet eshte komedi shqiptare realizuar ne vitin 2004 me skenar nga Ruzhdi Pulaha dhe regji nga Alfred Bualoti. Mundesuar nga Vizion Plus dhe shtepite diskografike FUGA dhe EuroStar

                                               

Alfred Meço

Alfred Meço i Lindur ne Lushnje me 30.07.1976. Shkollen 8-vjecare e kreu ne nje Province te rrethit te Lushnjes. Ne vitin 1989 regjistrohet ne shkollen e mesme ushtarake Skenderbej ne Tirane, ku kreu 2 vite. Ne vitin 1991 per arsye te nderrimit t ...

                                               

Women Without Wings

Women Without Wings eshte nje film shqiptaro-kanadez i vitit 2002. Ne 1997, Marija jeton me nenen e saj ne Kanada. Kur gjyshja e saj vdes, ajo shkon ne funeral ne nje mal ne Shqiperi dhe shikon nje armiqesi gjakmarrje, qe ishte nje zakon i hershe ...

                                               

Kur vriteshin poetët

Dokumentari" Kur vriteshin poetet” u kushtohet poeteve Genc Leka dhe Vilson Blloshmi me banim ne zonen e Berzeshtes, Librazhd, te cilet u pushkatuan nga diktatura me 17 korrik 1977. Ata u akuzuan per veprimtari armiqesore ndaj popullit shqiptar, ...

                                               

Ishte Kohë për Dashuri

Was a time to love - prodhim i vitit 2004, me regjisor Ylli Pepo. Tregon problemet e perditshme te rinjve shqiptare. Ishte kohe per Dashuri eshte nje film prodhim i "RTSH" dhe "VEDIS +" ne bashkepunim me "SUPERS SONIC RECORDS" ne vitin 2004. Esht ...

                                               

Njerëz dhe Fate

Njerez dhe fate telenovela e pare shqiptare, rreth vitit 2002-2003, ka punuar nje staf i perzgjedhur e mbase me i miri qe mund te gjendej ne ambientet e Televizionit Publik. "Te punosh me dramaturgun me te mire ne Shqiperi, Ruzhdi Pulahen, me dre ...