ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 131
                                               

Carry Me in Your Dreams

Carry Me in Your Dreams ishte kenga e kenduar nga kengetarja Kejsi Tola. Kenga Carry me in your Dreams u perkthye nga gjuha shqipe "Me Merr ne enderr". Kenga Carry me in your Dreams ri-prezantoi Shqiperine ne Festivalin Evropian te Kenges 2009 Eu ...

                                               

Rrethimi i vogël

Filmi Rrethimi i vogel prodhim i vitit 1986. Regjia: Saimir Kumbaro, Skenari: Ruzhdi Pulaha,Operator Gavrosh Haxhihyseni,Drejtor Filmi:Kreshnik Hashorva,N/Drejtor Filmi:Leon Qafzezi & Agron Halili, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Ardit Gjebrea ...

                                               

Kategoria e Parë 1985-86

Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorise se dyte 1930/2008-09 dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009. Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve te Shqiperise – Libri i pare: Vitet 30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

                                               

Kategoria e Parë 1976-77

Statistika te Kategorise se Pare ne sezonin 1976-77. Ky ishte Kampionati i 41-te i Shqiperise. Nisi me 4 shtator, 1976 dhe perfundoi me 12 qershor, 1977.

                                               

Jean-Luc Godard

Jean-Luc Godard, lexohet Zhan-Lyk Godar eshte nje regjisor filmi franko-zviceran, njeri prej autoreve me influence ne historine e kinematografise boterore. Disa nga filmat e tij te viteve 60, "Pa fryme" Au bout de souffle, "Te jetosh jeten e saj" ...

                                               

Nouvelle vague

Nouvelle vague, apo Vala e re, ka qene nje levizje ne fund te viteve 50 dhe vitet 60 te shekullit XX ne kinematografine franceze e cila shenoi nje revolucionarizim te mjetit filmik dhe nje numer regjisoresh dhe autoresh me ndikim te madh ne kinem ...

                                               

Alain Resnais

Alain Resnais, ka qene nje kineast prodhimtar francez, pjese e brezit te autoreve te filmave te viteve 50-60 qe u njoh si Vala re franceze. Me prejardhje nga nje familje e kulturuar nga Bretanja, Resnais u vendos ne Paris ne vitin 1939 ku studioi ...

                                               

Isabelle Adjani

2002: Adolphe te Benoît Jacquot - Ellénore 1976: Barocco d’André Téchiné - Laure 1981: LAnnée prochaine… si tout va bien te Jean-Loup Hubert - Isabelle 1983: Mortelle randonnée te Claude Miller - Catherine Leiris / Lucie, "Marie" 1996: Diabolique ...

                                               

Bajrami

Bajrami ka keto kuptime: Emer dhe mbiemer shqiptar Dy festa islame, Fiter Bajrami i madh dhe Kurban Bajrami i vogel Heroi shqiptar Bajram Curri Mbiemri i personave Mumin Bajrami – 1923–1942, ushtarak shqiptar Vehbi Bajrami – 1964–, publicist shqi ...

                                               

Stupcat

Stupcat jane nje grup humoristik qe debutoi ne vitin 2002 Radio Televizonin e Kosoves ne shkurt, RTK, me vone ne KTV ne fillim Grupi "STUPCAT" perbehej prej Osman AZEMI, Vedat BAJRAMI, Blerim QERIQI, Agron SOKOLI dhe Feim ADEMI. Per shkak te obli ...

                                               

Beteja e Llapushnikut

Ne Betejen e Llapushnikut te zhvilluar me 8, 9 dhe 10 maj te vitit 1998 rane 47 deshmore dhe 54 martire, ndersa kjo ishte njera nder betejat me te lavdishme te UÇK-se. Njesitet qe i zhvilluan me heroizem te pashoq luftimet ne kete beteje, ishin f ...

                                               

Peace TV Shqip

Kanali i pare televiziv ne gjuhen shqipe i dedikuar ekskluzivisht predikimit dhe interpretimit te fese islame. Ai vepron ne kuader te kanalit te njohur boterisht Peace TV. Qe nga data 20 gusht 2009 Peace TV Shqip ka transmetuar nje mori emisiones ...

                                               

Shkolla Shqipe në Kantonin VAUD të Zvicrës

Shkollat me mesim plotesues ne gjuhen shqipe, ne Kantonin VAUD, ku ne kete pjese te Zvicres flitet gjuha frenge, kane funksionuar edhe para pavaresimit te kesaj shkolle prej asaj jugosllave. Ajo deri ne fund te vitit shkollor 1989/1990 veproi ne ...

                                               

Lista e filmave të animuar shqip

Tabela me poshte permban listen e filmave te prodhuar ne territoret e banuara nga shqiptaret. Pra jane prodhime nga Shqiperia, Kosova, Maqedonia e Veriut, Mali Zi dhe Çameria nese ka. Perfshihen vetem filma te prodhuar nga shqiptare, ne shqip.

                                               

7x7

7x7 eshte tv-emision javore i prodhura dhe transmetuar ne RTSH. Emisioni eshte nje forme te veqant, i shtjellimit te ngjarjeve te veçuara te javes. Ne emision zakonisht per 7 ngjarjet e perzgjedhura ftohen persona pergjegjes apo njohes te ngjarje ...

                                               

Lumë drite

Lume drite eshte nje film shqip te vitit 1975, xhiruar nga regjisori Ismail Zhabjaku, Skenari: Agim Cerga, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Avni Mula. Nder interpretuesit kane qene Ymer Bala, Tinka Kurti, Ilir Çelia, Zhani Ziçishti etj. Bardhi ...

                                               

Flaka e maleve

Flaka e maleve eshte film i prodhuar ne Shqiperi ne vitin 1982. Regjisori: Vladimir Kasa, Skenari: Vangjel Leka, Operator: Ilir Kasneci, Operator zeri: Bardhyl Xhani, Piktor: Rexhep Aliaj, Konsulent: Zihni Haskaj, Kompozitor: Çesk Zadeja. Interpr ...

                                               

Operacioni "zjarri"

Filmi "Operacioni Zjarri" prodhim i vitit 1973. Regjisor: Muharrem Fejzo. Interpretojne: Llazi Serbo, Ndrek Luca, Tinka Kurti, Enver Plaku, Marie Logoreci, Qemal Mehmeti, Sulejman Dibra etj. Llazi Serbo. Kreshniku Ndrek Luca. Pjeter Mustakuqi Tin ...

                                               

Greqishtja: një bijë e shqipes

Greqishtja: nje bije e shqipes, liber me autor Agron Dalipaj. Botuar ne vitin 2019. Libri ka 2019 faqe. Pershkrim i shkurter: Idete e shtruara ne kete liber kane nisur qe ne kohen e Rilindjes shqiptare, me Jeronim De Raden, Pashko Vasen, Sami Fra ...

                                               

Gjuha Kozmike 2

Gjuha Kozmike 2, liber me autor Agron Dalipaj. Botuar ne Korçe nga Libraria "Kotti", ne vitin 2017. Libri ka 208 faqe. Pershkrim i shkurter: Ky liber ka pasur indicjen ne polemikat e nxehta qe jane bere ne rrjetet sociale rreth origjines se shqip ...

                                               

Gjuha kozmike

Gjuha kozmike, liber me autor Agron Dalipaj. Botuar ne Korçe nga Libraria "Kotti", ne vitin 2016. Libri ka 208 faqe. Pershkrim i shkurter: Ky liber ka pasur indicjen ne polemikat e nxehta qe jane bere ne rrjetet sociale rreth origjines se shqipes ...

                                               

Fico (kthjellim)

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Fico. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur. Agron Fico, fitues i çmimit te Republikes Bardhyl Fico, ishte n ...

                                               

Mehmet Myftiu

Lindi ne Tirane, i biri i Hamitit dhe Nuries. Ne moshen 12 vjeçare u lidh me levizjen Nacional-Çlirimtare dhe anetar i organizates Debatik, autoritetet e internuan ne kampin e Prishtines. Pas Luftes se Dyte Boterore punoi si gazetar ne redaksine ...

                                               

Skifter Këlliçi

Skifter Kelliçi eshte komentator i mirenjohur sportiv shqiptar. Ai eshte dalluar po ashtu edhe si autor librash artistike e studimore, romanesh per femije dhe skenaresh kinematografike. Ishte i pari qe filloi ne Shqiperi komentimin drejtpersedrej ...

                                               

Esat Teliti

Esat Teliti eshte nje aktor dhe regjisor i mirenjohur shqiptar. U lind me 27 dhjetor te vitit 1950 ne Kavaje. Ne vitin 1969 - 1972 mbaroi Institutin e Larte te Arteve, sot Akademia e Arteve te Bukura, ne degen e drames. Krijimtaria e gjate artist ...

                                               

KF Bylis

FK Bylis Ballsh eshte themeluar ne shtator 1972. Vendndodhja: Rruga "Mehmet Shehu", 313 Ballsh, Fier, Albania Ka marre pjese zyrtarisht ne kampionatin e Kategorise se Trete ne vitin 1973 - 1976. Nga viti 1976 deri ne vitin 1981 nuk ka marre pjese ...

                                               

Pikniku (film)

Pikniku eshte nje film shqiptare i realizuar nga Kosovafilmi ne vitin 1986. Kamera: Menduh Nushi Teknika: Eidescreen, kolor Muzika: Bashkim Shehu Regjia: Emin Halili Premiera: 10 korrik 1986. Producent: Kosova Film, Prishtine Aktrojne: Avdush Has ...

                                               

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Shqipërisë 1992-1996

Grupi Parlamentar i Partise Demokratike ne Legjislaturen e II te Kuvendit te Shqiperise perbehej si me poshte: Robert Ndrenika Bashkim Gazidede Vedat Sazani Gezim Luli Ahmet Osja Rushen Golemi Rustem Gjata Sadik Bejko Daim Rrapaj Sali Berisha Ema ...

                                               

Lepuri me pesë këmbë (film)

Lepuri me pese kembe eshte nje film shqiptare i realizuar nga Kosovafilmi ne vitin 1982. Kohezgjatja: 115 minuta Producent: Kosova Film, Prishtine Aktrojne: Abdurrahman Shala, Beqir Gashi Hero,ne luften e Koshares, Istref Begolli, Muharrem Qena, ...

                                               

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Shqipërisë 1996-1997

Grupi Parlamentar i Partise Demokratike ne Legjislaturen e III te Kuvendit te Shqiperise perbehej si me poshte: Safet Zhulali Galip Ramadhi Petrit Berhami Abdyl Xhaja Leonard Demi Marjeta Zaçe Emin Riza Lazer Stani Roza Pati Margarita Qirko Gjova ...

                                               

Festivali i 7-të i Këngës në RTSH

Permbledhjet, kenget pjesemarrese te seciles nate, fituesit, deri ne festivalin e 30-te, ketu e kudo qe ti lexoni, jane hedhur nga Jozef Zamputti qe i ka te regjistruara direkt nga festivalet. Njelloj jane rregjistruar nga Jozef Zamputti koncerte ...

                                               

Pasqyra televizive

Pasqyra televizive 1966-1973 eshte programi informativ ne gjuhen shqipe prodhimi i RTB redaksia ne gjuhen shqipe. Emitimi i programit filloi nga data 29 nentor 1966 nga studio e TV Beogradit. Pregatitja dhe xhirimi i materijaleve beheshte ne Kosove.

                                               

Pendat 2005

"Penda e Arte” Vleresimi honorifik i konkursit letrar 2005, iu dha shkrimtarit Ernest Koliqi, pas vdekjes, si nje nga themeluesit dhe stilistet e prozes moderne shqiptare. Koliqi eshte nje nga ata shkrimtare te çensuruar gjate viteve te diktature ...

                                               

Medalja e mirënjohjes

Lulzim Bllaka, Kolonel, Shef Shtab. Ne Kom. E Doktrin. Dhe Sterv. Bashkim Balla, N/Kolonel, Kom. i Batalionit Special" Komando” Adriatik Hoxha, Kolonel, Zv. Drejtor i Drejt Operac. Dhe Stervitjes Agim Rada, Kolonel, Drejt. i Ndermarrj.Prodh. Vesh ...

                                               

Tezat e zeza

Tezat e zeza ", siç do ti quante me vone Enver Hoxha ishin nje material studimor "Teper sekret" i hartuar nga nje grup oficeresh madhore te Ministrise se Mbrojtjes. I pyetur gjate hetimit, Beqir Balluku sqaroi se kur Shqiperia ishte anetare e Tra ...

                                               

Festivali i 11-të i Këngës në RTSH

Festivali i 11-te i Kenges ne RTSH u zhvillua me 22 dhe 25 Dhjetor te vitit 1972 ne Tirane. Ky festival u denua nga udheheqesi i asokoheshem i Shqiperise si nje festival qe perhapte kulturen borgjeze perendimore dhe shume nga organizatoret dhe pj ...

                                               

Ferit bej Vokopola

Ferit bej Vokopola ka qene sheh i tarikatit Rifaii dhe firmetari me ri i Aktit te Pavaresise, organizator i Kongresit te Lushnjes, nder themeluesit e Medresese se Tiranes, nder autoret me perfaqesues te mistikes islame ne Shqiperi pas Naim Frashe ...

                                               

Vojo Kushi

Vojo Kushi anetar, i grupit komunist te Zef Males, gjate Luftes se Dyte Boterore ishte komandant i njesive guerile ne mbare Shqiperine.

                                               

Hibe Palikuqi

Hibe Palikuqi ka qene veprimtare e Frontit Nacional-Çlirimtar gjate rezistences shqiptare. E rene ne luftime, u shpall "Heroine e Popullit".

                                               

Myslym Peza

Myslym Peza ka qene kaçak dhe politikan shqiptar. Perfshihet ne listen e perpiluar nga Instituti i Studimit te Krimeve dhe Pasojave te Komunizmit, qe permbledh pjesemarresit qe kane pergjegjesi direkte per krimet e Partise Komuniste Shqiptare dhe ...

                                               

Zonja Çurre

Lindur ne Tragjas te Vlores. Qe ne 1942 ishte pergjegjese per te rejat antifashiste te fshatit. Ne janar te vitit 1944 ne kulmin e Opracionit te Dimrit rreshtohet ne rradhet e Brigades se V. Me 22 korrik 1944 ishte zv komandante e Kompansie se pa ...

                                               

Sado Koshena

Sado Koshena ka qene luftetare shqiptare, pjesemarrese ne Luften e Vlores. Gjate rezistences shqiptare perkrahu Frontin Nacional-Çlirimtar.

                                               

Lista e shkrimtarëve shqiptarë: M

Marin Barleti 1460-1513 Musine Kokalari Mehmet Surdulli 1933-2003 Mehmet Kraja 1952 Murat Isaku 1928 Mihal Grameno 1871-1931 Mirko Gashi 1939-1995 Martin Camaj 1925-1992 Millosh Gjergj Nikolla - MIGJENI 1911-1938 Muharrem Shahiqi 1927-1997 Mehmed ...

                                               

Lista e shkrimtareve shqiptare

Kjo eshte nje liste e shkrimtareve shqiptare dhe shkrimtareve qe kane lindur ne Shqiperi, apo shkrimet te cilave jane te lidhura ngushte me Shqiperine.

                                               

Petalet dhe idealet

Petalet dhe idealet poezi, Autori: Vasil Makoçi. Botuesi: Toena. Faqet e librit 104. Deshira per te pershkruar ndijimet tona eshte e shoqeruar gjithmone me nevojen e gjuhes. Edhe pse poezia eshte nje leme i vazhdueshem fillesash, shpesh shkrimtar ...

                                               

Shansi gjerman dhe shqiptarët

Shansi gjerman dhe shqiptaret liber me autore: Mimoza Cika – Kelmendi. Shtepia Botuese "Naimi". "Libri permbledh mbi 40 intervista me VIP-at e politikes, duke iu referuar zhvillimeve politike ne trekendeshin Tirane-Shkup-Prishtine ne raport me Bo ...

                                               

Rexhep Hoti

Rexhep Hoti u lind ne Krushe te Madhe me 12 janar 1964. Ka mbaruar studimet ne Universitetin e Kosoves per Letersi dhe Gjuhe Shqipe, ndersa magjistraturen ne shkencat filologjike po ne kete universitet, me temen "Kombi dhe shteti ne krijimtarine ...

                                               

Çmimi Kadare

Çmimi "Kadare", i krijuar me 2015, eshte çmim letrar i pervitshem qe i ndahet nje vepre letrare te nje shkrimtari shqiptar. Fituesi shperblehet me nje shume prej 10.000€ ndersa vepra botohet dhe promovohet nga shtepia botuese UET Press. Fituesi i ...

                                               

Vaçe Zela

Vaçe Zela ishte nje kengetare ikone e skenes shqiptare. Ajo e filloi karrieren e saj ne moshe te re dhe ne vitin 1962 ishte e para qe fitoi Festivalin e Kenges. Me kengen Femija i pare, ajo deshmoi se nje idhull i muzikes po lindte ate mbremje te ...

                                               

Petro Marko

Petro Marko ishte arsimtar, publicist, gazetar, anetar i Grupit Komunist te Tiranes, interbrigadist e shkrimtar shqiptar. Presidenti i Shqiperise, Alfred Moisiu, ne vitin 2003 dekoroi Petro Markon me Urdhrin "Nderi i Kombit".