ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 130
                                               

Psikologjia humaniste

Psikologjia humaniste eshte nje perspektive i psikologjise qe u paraqit ne mesin e shekullit XX, si nje lloj reaksioni ndaj teorise psikanalitike te Sigmund Freudit dhe biheviorizmit te B. F. Skinnerit. Rrenjet e ketij drejtimi verehen qysh ne pi ...

                                               

Psikologjia pozitive

Psikologjia pozitive eshte studim i "jetes se shendoshe", ose i aspekteve pozitive te pervojes njerezore, qe e ben jeten te vlefshme per tu jetuar. Si nje art, perqendrohet ne mireqenien individuale dhe shoqerore. Psikologjia pozitive filloi si n ...

                                               

Big Brother Albania 2

Big Brother 2 eshte sezoni i dyte ne Shqiperi. Ai filloi me 7 shkurt 2009, me 14 pjesemarres. Qendrimi do te jete 99 dite dhe fituesi do te marri nje cmim prej €70.000. Big Brother 2 Albania transmetohet 24 ore nga platforma Digit-Alb si dhe Digi ...

                                               

Gjakova (mbiemër)

Gjakova eshte mbiemri i personave ne vijim: Nora Gjakova 1996–, xhudiste shqiptare nga Kosova Avni Gjakova, jurist shqiptar nga Kosova Riza bej Gjakova-Kryeziu 1847–1917, nacionalist shqiptar Akil Gjakova 1996–, xhudistja kosovar nga Kosova Adem ...

                                               

Hamdi Thaçi

Pas dhjete vjeteve shkollimi ne Siri dhe Pakistan, ne Azi, Mr. Hamdi Thaçi edhe dhjete vite te tjera i kaloi ne Tripoli, Libi, ku jetoi, punoi dhe zhvilloi veprimtari te ndryshme, letrare, kulturore dhe atdhetare. Ne Tripoli, Libi, ka punuar si p ...

                                               

Besnik Bardhi

Besnik Bardhi, lindi me 1 prill te vitit 1957 ne Gjakove, Kosove, eshte mjek otorinolaringolog, veprimtar, politikan dhe shkrimtar publicist shqiptar.

                                               

Skënderaj

Komuna e Skenderajt eshte nje vend i cili daton qe nga kohrat e lashta Ilire qe deshmohet me dokumentacionin paraprak te arkivave dhe qe ka nje parahistori si: Runiku Lokalitet i Neolitit te hershem dhe te ri, pastaj monumentet mesjetare Surigana ...

                                               

Hakif Bajrami

Profesor Doktor Hakif Bajrami historian shqiptar. U lind me 7 mars 1943, ne katundin Balsh te komunes se Besianes, Malesi e Llapit. Shkollimin tetevjeçar e kreu ne Besiane. Ketu e kreu, me sukses shembullor, dhe shkollimin e mesem, ne gjimnaz. Ne ...

                                               

Mitrovica

Mitrovica eshte qytet ne pjesen veriore te Republikes se Kosoves si dhe qender e komunes dhe rajonit me te njejtin emer. Pozita e mire gjeografike ne mes te dy lumenjve Ibrit dhe Sitnices kane ndikuar qe ne parahistori ky territor te banohet. Me ...

                                               

Babaj i Bokës

Babaj Bokes shtrihet ne anen perendimore te Komunes se Gjakoves ne kufirin Kosove Shqiperi/Kufiri i viteve te 1913. Fshati Babaj Bokes shtrihet ne lartesin mbidetare 470-485 metra, me siperfaqe rreth 5.4 km katrore, ne zonen e Malesis se Gjakoves ...

                                               

Drenasi

Drenasi, ish-Gllogovci eshte qytet ne Kosoven qendrore. Drenasi ndodhet ne mes te maleve te Çiçavices ne lindje, bjeshkeve te Drenices ne veri dhe Kosmaçin ne perendim.

                                               

Shaip Mustafa Presheva

Shaip Mustafa - Presheva - lindi ne fshatin Bukuroce te Presheves, nga babai Ibrahim-Mulla Hima dhe nena Hatixhe Mesimin fillor e kreu ne Presheve, ne gjuhen serbe, te mesmen ne Medresene" Isa Beg” ne Shkup, ndersa Fakultetin e Drejtesise ne Beog ...

                                               

Qazim Bllaca

Qazim Bllaca qe nepunes, perfaqesues i Kosoves ne Kuvendin Kombetar, nenminister i Tokave te Lirueme ne qeverine Libohova dhe njeri prej bashkethemeluesve te Lidhjes se Dyte te Prizrenit.

                                               

Historiku i fshatit "Shalë:" Komuna Lipjanit

Toponimi i emerit te fshatit Shale rrjedhe ne baze te fisit Shale. Me pushtimin e trojeve shqiptare nga sllavet u be edhe ndryshimi i shume toponimeve dhe mikrotoponimeve shqipe ne ato sllave. Edhe emri i fshatit Shale nderrohet nga Shale-a ne Se ...

                                               

Xhevat Limani

Xhevat Limani, u lind me 1 janar 1953 ne Fierishte te Struges Maqedoni. Diplomoi ne Akademine e Arteve te Bukura ne Prishtine. Ka luajtur ne nje varg rolesh ne teater dhe ne disa filma artistike. Eshte skenarist dhe regjisor i filmit te pare shqi ...

                                               

Pogragja (Gjilan)

Pogragje eshte nje vendbanim ne komunen e Gjilanit, Kosove. Fshati eshte vendbanim ne juglindje te Gjilanit ne anen e djathte te lumit Morava e Binqes rreze Maleve te Karadakut, jo larg Kalase se lashte me te njejtin emer. Pogragja eshte qender e ...

                                               

Tugjeci

Aktualisht ka 35 shtepi me afro 140 banore. Ka shkollen e plote fillore "Nuhi Berisha" me rreth 120 nxenes, te Tugjecit, por edhe te fshatrave per rreth, ambulancen, xhamine dhe dy shitore private. Eshte qender e lokalitetit. Ne vitin 1950 Tugjec ...

                                               

Çerkezi

Çerkez, ёshtё fshat nё komunen e Kumanoves, Maqedoni. Çerkezi eshte sot nje fshat-lagje i cili graviton ne kuadrin e Komunes se Kumanoves, shtrihet ne pjesen Jug- lindje me qytetin 1.5 nm,ne pjesen veriore me fshatin Rramanli 1.8 nm, ne pjesen pe ...

                                               

Kryengritja e Lumës

Ne gjysmen e dyte te tetorit 1912, ndersa vazhdonin operacionet pushtuese te ushtrise serbe mbi tokat shqiptare, ne Kosove e gjetiu, ne krahinen e Lumes, te Opojes, Verrinit, Gores, Hasit, Dibra. u organizuan kuvende te shumta dhe ne saje te kush ...

                                               

Lufta e Lumës (Tetor-Dhjetor 1912)

Bajram Gjana Qazim Lika Ramadan Zaskoci Dibra Baftjar Doda Xhafer Doda Selman Alia Elez Isufi Dali Meçi Sufe Vellezrit Rada Malesia e Gjakoves Bajram Curri|commander2= Bozhidar Jankoviç|commander3=|units1=Vullnetare nga Luma Dibra Malesia e Gjako ...

                                               

KF Feronikeli

KF Feronikeli eshte nje klub profesionist i futbollit me baze ne qytetin Drenas, Kosove. Ky klub luan ne Raiffeisen Superligen e Kosoves, e cila eshte liga me e larte ne futbollin e Kosoves. Derbin e qytetit KF Feronikeli e zhvillon kunder KF Dre ...

                                               

Kombëtarja e futbollit të femrave të Kosovës

Kombetarja e futbollit te femrave te Kosoves perfaqeson Kosoven ne futbollin nderkombetar te grave ndersa drejtohet nga Federata e Futbollit e Kosoves. Ekipi eshte themeluar ne vitin 2010, ndersa me 6 shkurt 2013, FIFA dha lejen per te luajtur lo ...

                                               

Historia e Preshevës

Historia e Presheves Treva e Presheves ne koherat antike ka qene nen sundimin romak. Provinca e Dyte, Provincia Dardanium ka qene poashtu nen sundimin romak me kryeqytetin e saj Scup, Shkupi i sotem. Gjat dyndjeve sllave, gjat shek. VI dhe VII, n ...

                                               

Shqiptarët në Kroaci

Shqiptaret jane pakice autoktone ne Kroaci, te njohur nga Kushtetuta e Kroacise. Si te tille, ata zgjedhin nje perfaqesues te veçante per Parlamentin e Kroacise, te ndare me kater pakica te tjera. Ne censusin e vitin 2011 ne Kroaci jetonin 17.513 ...

                                               

Lista e futbollistëve shqiptarë

Kjo eshte lista e futbollisteve me te dalluar shqiptare ne arenen kombetare dhe ate nderkombetare. Kjo liste i perfshin futbollistet e radhitur ne grupe sipas shteteve nga te cilet vijne dhe ne grupin perkates futbollistet radhiten sipas shkronje ...

                                               

1925 në Shqipëri

Filloj vepromtarine Banka Kombetare e Shqiperise si pasardhese e sistemit bankare te meparshem. Dhjetor - 31 Dhjetor - Tirana u shpall kryeqytet i Shqiperise Maj - Itali, nen Musolinin, fillon depertimin e jetes publike dhe ekonomike shqiptare. J ...

                                               

Komisari i dritës

Filmi Komisari i Drites u prodhuar 1966 nga regjisori Dhimiter Anagnosti dhe Viktor Gjika, Skenari: Llazar Siliqi, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Tish Daija.

                                               

12 Qershor

1999 - NATO hyri ne Kosove. 1924 - Qeveria e sapoformuar pas revolucionit te Qershorit e kryesuar nga Fan Noli, shpalli programin e saj prej 20 pikash.

                                               

Karolina Kurkova

Karolína Kurková. Karolína Kurková eshte modele çeke. Ajo eshte me se shumti e njohur per faktin qe eshte ish modele e Victorias Secret dhe aktore. Mario Testino e lavderoi per fytyren dhe format e saj trupore dhe gjithashtu per energjine duke sh ...

                                               

Duas Caras

Dy Fytyrat eshte nje telenovele braziliane e shkruajtur nga Aguinaldo Silva, drejtuar nga Wolf Maya dhe prodhuar e transmetuar nga TV Globo nga 1 tetor 2007 deri me 31 maj 2008 dhe TV Klan, 2008 - 2009. Ne qytet, gjejme bisnesmenin e suksesshem" ...

                                               

Gramoz Pashko

Lindi ne Erseke te Kolonjes, i biri i ish-ministrit Josif Pashkos. Pashko e ka mbaruar Universitetin ne Tirane, viti 1977, dega Ekonomi, kohe ne te cilen eshte diplomuar. Nderkohe qe ne 1983 ai ka marre edhe nje master per Shkencat Ekonomike, ku ...

                                               

Rrethi i Kurbinit

Rrethi i Kurbinit eshte njeri nga 36-te rrethet e Shqiperise. Rrethi ben pjese ne Qarkun te Lezhes. Rrethi i Kurbinit ka 54.000 banore, nje siperfaqe prej 235 km² dhe kryeqender Laçin.

                                               

Festivali i 22-të i Këngës në RTSH

Permbledhjet, kenget pjesemarrese te seciles nate, fituesit, deri ne festivalin e 30-te, ketu e kudo qe ti lexoni, jane hedhur nga Jozef Zamputti qe i ka te regjistruara direkt nga festivalet. Njelloj jane rregjistruar nga Jozef Zamputti koncerte ...

                                               

Kelmendi (kthjellim)

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Kelmendi. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur. Kelmendi ka disa perdorime: Mbiemri i personave Gjeografi N ...

                                               

Shqipëria në Lojërat Olimpike "Londër 2012"

Ekipit Olimpik Shqiptar ne Lojerat Olimpike "Londer 2012" perbehet: Romela Begaj, peshengritje, Gazmend Hakani trajner Daniel Godelli, peshengritje, Sokol Bishanaku trajner Briken Calja, peshengritje, Leonard Toska trajner Hysen Pulaku, peshengri ...

                                               

Ibrahim Kelmendi

Ibrahim Osmani-Kelmendi lindi me 16 prill te vitit 1916 ne Presheve dhe vdiq me 24 janar te vitit 1979 ne Melburn te Australise, ishte antikomunist dhe shkrimtar shqiptar. Jeta, ideali dhe vepra e tij, le te ngeli nje udhendriçim per gjeneratat e ...

                                               

Një sy mbyllur

Nje sy mbyllur eshte nje komedi me regji dhe skenar te Andamion Murataj,e cila nxjerr ne pah fenomene te kultures shqiptare si gjakmarrja,martesa me mbleseri,etj.

                                               

14 shkurt

1556 - Thomas Cranmer u shpall heretik. 1912 - Arizona u pranua si shteti i 48-te i ShBA-ve. 1876 - Alexander Graham Bell aplikon patent per telefonin sikur dhe Elisha Gray. 1961 - U zbulua elementi kimik Laurenciumi. 1945 - LDB: Bombardimi i Pra ...

                                               

2 nëntor

1959 - Hokej ne akull: Portieri Jacques Plante pasi u qellua me take ne fytyre u kthye ne loje te luaj me maske per te mbrojtur fytyren, per here te pare u perdor maska ne hokein profesional. 1982 - Filloi transmetimi i Channel 4 ne Mbreterine e ...

                                               

Zëri i Kosovës (gazetë)

Zeri i Kosoves eshte gazete shqiptare ne Kosove, organ i Levizjes Nacionalçlirimtare te Kosoves dhe viseve te tjera shqiptare ne Jugosllavi.

                                               

Ilir Konushevci

Ilir Halit Konushefci u lind me 20 qershor te vitit 1969 ne fshatin Lluge. Ishte femija i trete i Halitit dhe nenes Nazmie. Ishte i martuar me Luljeta Ramadanin nga Ferizaj. kane nje vajze - Nertilen. Femijerine e kaloi ne fshatin e lindjes. Shko ...

                                               

Oreksi i madh

Veli Rada Rita Lati Xhevahir Zeneli Met Bega Sheri Mita Vasillaq Vangjeli Agim Bajko Vegim Xhani Kujtim Shehu Skender Sallaku Rexhep Ustai Mehdi Malkaj Koço Devole Marjana Kondi

                                               

Gjuetia e fundit

Koco Devole Skender Sallaku Sejfulla Myftari Xhevair Zeneli Vasillaq Vangjeli Marjana Kondi Agim Bajko Mehdi Malkaj Regjizor: Pali Kuke, Koço Devole Kamera: Pali Kuke Ndricimi: Badhyl Kaçori Zeri: Kristaq Kristo As. regjizor: Petri Bozo As. zerid ...

                                               

Dy herë mat

"Dy here mat" eshte nje film komik dhe i pelqyer per publikun. I drejtuar nga Bujar Kapenxhiu qe kesaj rradhe ne nje rol kryesor. Filmi eshte i mbushur me situata komike te papritura.Lilo Pinci, specialist i peshkut dhe i pidhit i cili eshte edhe ...

                                               

Edhe ashtu edhe kështu

Filmi "Edhe ashtu edhe keshtu" prodhim i vitit 1989. Muzika: Ardit Gjebrea. Skenari: Bujar Kapexhiu, Regjia: Bujar Kapexhiu, Producent: Shqiperia e re,

                                               

Mirela (telekomedi)

Mirela eshte nje telekomedi muzikore e realizuar ne vitin 1988, ne bashkepunim me televizionin Shqiptar, Teatrin Popullor dhe Estraden e Tiranes. Telekomedia Mirela eshte nje nga muzikalet e para te prodhuara ne Shqiperi. Konsiderohet si nje prod ...

                                               

Memaliaj

Memaliaj e filloi jeten dhe veprimtarin e tij ne 1947-48, me gjurmimet dhe kerkimet gjeologjike, e cila do binte nje vit me vone krijimin e nje kantieri te madh dhe me pas do merrte formen e nje qyteti puntoresh te zhurmeshem dhe shum nevralgjik ...

                                               

Kategoria e Parë 1970-71

Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve te Shqiperise – Libri i pare: Vitet 30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3. Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorise se dyte 1930/2008-09 dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.

                                               

Festivali i 47-të i Këngës në RTSH

Festivali i 47-te i Kenges ne RTSH u zhvillua ne datat 19, 20 dhe 21 dhjetor 2008 ne Pallatin e Kongreseve ne Tirane. Kenga fituese "Me merr ne enderr", kenduar nga Kejsi Tola, kompozitor Edmond Zhulali dhe poet Agim Doçi, e cila do te perfaqesoj ...

                                               

Festivali i 26-të i Këngës në RTSH

Permbledhjet, kenget pjesemarrese te seciles nate, fituesit, deri ne festivalin e 30-te, ketu e kudo qe ti lexoni, jane hedhur nga Jozef Zamputti qe i ka te regjistruara direkt nga festivalet. Njelloj jane rregjistruar nga Jozef Zamputti koncerte ...