ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 129
                                               

Teatri Dodona

Teatri Dodona eshte themeluar me 12 nentor 1986 me vendim te Bashkesise punuese te Kuvendit Komunal te Prishtines. Ne themelimin e tij kontribuan Rabije Bajrami dhe Ismajl Ymeri i cili me vone edhe arriti ta ve ne funksion ne teresi dhe ky teater ...

                                               

Teatri Andon Zako Çajupi

Teatri Andon Zako Çajupi thirret teatri i qytetit ne Korçe, i themeluar me 1951 dhe nga viti 1971 ka edhe godinen e teatrit. Sot, godina e teatrit sherben si shtepi kulturore e artisteve profesionist ne jug te Shqiperise. Edhe pse regjistrimet in ...

                                               

Teatri Migjeni

Ne levizjen teatrore Shkodra ka nje tradite te pasur, te lakmueshme e rrezatuese. Keshtu, ne hapesiren kohore, deri ne themelimin e teatrit profesionist, linden dhe shfaqen portretin e tyre artistik shume shoqeri, si: "Shkolla Fretnore" 1861, Kol ...

                                               

Teatri Aleksandër Moisiu

Teatri "Aleksander Moisiu" ndodhet ne qytetin e Durresit. Eshte hapur zyrtarisht ne 11 janar te vitit 1953. Shfaqja e pare e tij ka qene komedia "Vajza nga fshati" e shkrimtarit Fatmir Gjata, vene ne skene nga regjisori Pandi Stillu.

                                               

Artisti i teatri

Artiste teatri jane: aktoret, regjisoret, dramaturget, skenografet, kostumografet, koreografet, piktoret, disajnerёt, valltaret, kengetaret, muzikantet, disenjatoret e ndriçimit, kreatoret e efekteve dhe zerave, grimeret, parukeret, krijuesit dhe ...

                                               

Teatri në Kosovë

Teatri i Kosoves si kultura e Kosoves eshte nje tradite e dyfishte. Teatri i Shqiperise Etnike eshte i bazuar me shumti ne Kultura e Shqiperise,me ndikimet nga Perandoria Osmane Teatri etnik i Serbise ka tendence te perfshije me shkume ndikime Sl ...

                                               

Teatri në Shqipëri

Prania e ndertimeve te teatrove antike monumentale arkitektonike, ne qendrat ilire si Apoloni, Butrint, Bylis, Nikoia, Orik Foinika, Sofratike, Dyrahu, flasin per pranine e aktiviteteve teatrore gjate antikitetit duke pasur influenca te teatrit t ...

                                               

Teatri "Skampa"

Teatri" Skampa” ndodhet ne qytetin e Elbasanit. Eshte ndertuar ne vitin 1935 me financimin e Xhavit bej Biçakçiut si dhurate e tij per qytetin e Elbasanit. U realizua nga arkitekti Halit Narazani dhe perfaqeson objektin me te rendesishem me funks ...

                                               

Teatri "Petro Marko"

Historia e themelimit te Teatrit Profesionist te Drames ne Vlore shenon 16 nentor 1962, me rastin e 50-Vjetorit te shpalljes se Pavaresise Kombetare ne kete qytet. Ky eveniment kulturor erdhi si rezultat i levizjes se gjere artistike ne vite, duk ...

                                               

Teatri Oda

Teatri Oda eshte nje teater privat ne Prishtine. Ne vitin 2002, me nje nisme te ndermarre nga nje shoqeri e aktivisteve te artit te perbere nga Lirak Çelaj dhe Florent Mehmeti ne Prishtine u themelua teatri i cili u vendos te quhej "ODA". Kjo ish ...

                                               

Erson Zymberi

ZYMBERI, Erson Erson Zymberi eshte regjisor. U lind ne Gjilan. Shkollen fillore dhe ate te mesme i kreu ne vendlindje. Studimet per Regji Teatri 2006 i kreu ne Fakultetin e Arteve te Universitetit te Prishtine. Poashtu, kreu studimet postdiplomik ...

                                               

Faik Kurti

Faik Xhemal Kurti u lind me 15 janar 1936 nga nje familje me tradita patriotike ne Radovesh, Diber. Gjyshi i tij, Elez Koçi, ngriti flamurin ne 1916 duke shpallur pavaresine nga pushtuesit bullgare. Per kete akt fisnik ai ishte i ndjekur dhe denu ...

                                               

Karakurti

Karakurti eshte nje fshat ne Odesa te Ukraines.Me kordinata: 45° 37 0" veri, 28° 47 0" lindje. Ky fshat eshte i perbere nga nje popullate me prejardhje shqipetare.

                                               

Vallja e Osman Takës

Vallja Çame e Osman Takes eshte nje valle tradicionale popullore e shqiptareve te Çamerise, qe eshte bere gjeresisht e njohur ne Shqiperi. Vallja eshte e lidhur me Osman Taken, nje udheheqes çam, i cili luftoi kunder forcave Osmane. Kjo valle esh ...

                                               

Vallja e Zallongut

Termi Vallja e Zallongut ose Vaji i Zallogut lidhet me ngjarjen e historise suliote dhe behet fjale per vrasjen masive te grave nga Suli dhe femijeve te tyre gjate Luftrat Suliote ne vitin 1803, ne afersi te fshatit Zallong, ne Epir. Emri lidhet ...

                                               

Vallja e Tropojës

Vallja e Tropojes -Vallja eshte kercyer tradicionalisht ne Malesi te Gjakoves, por" me teper e ka kercyer Gashi” Vallet popullore te Malesise se Gjakoves shquhen per ritmin dhe ekspresivitetin e veçante. Tipari dallies i valleve popullore te burr ...

                                               

Vallja pirrike

Vallja pirrike eshte nje valle shume e vjeter, qe kercehet, pervec se ne Greqi, edhe ne Shqiperi, Kosove, Serbi, Bosnje, e Mal te Zi. Sipas studjuesve kjo valle, nga menyren e kercimit nga shqiptaret, eshte ndryshe nga ajo e grekeve, pavaresisht ...

                                               

Vallet shqiptare

Vallet lirike Zene vend te madh ne folklorin koreografik. Luhen kryesisht nga grate, me pak nga burrat ose gra e burra bashke. Llojet e tyre jane vallet rituale: ; vallet e dasmes ; vallet erotike ; vallet humoristike, vallet pantomime. Vallja me ...

                                               

Vallja e Shotës

Vallja e Shotes eshte nje nder vallet me te njohura ne Kosove. Fjala "Shote" perdoret me perkedheli tek vajzat e reja, te shkathta te pashme. Vallja luhet ne disa variante: dy vajza dhe dy djem behen çifte. Eshte valle lirike. Luhet ne te gjitha ...

                                               

Vallja e Rugovës

Vallja e Rugoves eshte kryesisht valle per burra.Prejardhjen e ka nga viset e Rugoves, por ne ditet e sotme perdoret ne shume krahina. Instrumenti muzikor i cili percjell ritmin e kesaj valljeje nder me kryesoret eshte tupani.

                                               

Vallja e Flamujve

Vallja e Flamujve eshte nje film shqiptar i regjizorit Edmond Budina. Filmi trajton çeshtjen delikate te pretendimeve territoriale te Greqise mbi Shqiperine Jugore, e ashtequajtura prej tyre Epiri i Veriut. Filmi tregone sesi njerezit ndertojne v ...

                                               

Pulla postare shqiptare: Vallja popullore në Shqipëri

Pulla postare shqiptare: Vallja popullore ne Shqiperi Emisioni perbehet nga 1 seri me 4 pamje Vlerat e serise: 20 leke, 40 leke, 120 leke dhe 150 leke Permasat e pulles: 34 x 44 mm Kompozimi i tabakut: 3 seri ne tabak Zarfi i dites se pare: 600 l ...

                                               

Lista e valleve shqiptare

Me poshte jepet nje liste e paplote e valleve popullore ne kulturen shqiptare, pasi çdo krahine ka vallen e saj: Vallja e Osman Ages Gusharaveli Shota Vallja e Devollit vallet Qyçek Vallja e Rugoves Pogonishte Vallja e Çelo Mezanit Napoloni valle ...

                                               

Sadi Halili

Sadi Halili koreografi i njohur shqiptar. Mjeshtri Halili ishte i njohur jo vetem ne Shqiperi, por dhe jashte kufijve ne Maqedoni, Kosove, Mali Zi etj. Disa nga vallet e krijuara dhe vena ne skene nga koreografi Sadi Halili jane:" Valle me motive ...

                                               

Qyçek

Vallja e Qyçekut eshte nje valle shqiptare shume e vjeter, qe kercehet, pervec se ne Maqedoni, edhe ne Shqiperi, Kosove, Serbi, e Bullgari. Sipas studjuesve kjo valle, nga menyren e kercimit nga shqiptaret, eshte ndryshe nga ajo e maqedonaseve, p ...

                                               

Xhamadani vija vija

Kenga" Xhamadani vija u kompozua ne vitin 1993, nga Zef Çoba, dhe ngjall ndjenjen kombetare te unitetit midis Shqiperise dhe Kosoves, nen kostumin shqiptar te xhamadanit. Kenga parashikon edhe bashkimin e Shqiperise dhe Kosoves, dhe eshte perdoru ...

                                               

Delfini me vija

Delfini me vija Emri shkencor i delfinit me vija eshte Stenella coeruleoalba, jane nje anetar interesant i familjes Delphinidae. Gjatesia e trupit te tyre varion nga 220cm ne 236cm. Delfini me vija mund te identifikohet nga delfinet e tjere nga n ...

                                               

Vija sekant

Nje vije sekant e harkut eshte vija e cila pret dy pika ne hark. Fjala sekant vjen nga fjala latine secare, te presesh. Ajo mund te perdoret per te perafruar tangjenten ne hark, ne nje pike F. Nese vija sekant ne nje lakore eshte e perkufizuar ng ...

                                               

Vija dhe kuptimi i saj

Ne fillim, para vizatimit, ishte pika, me te cilen u sajua vija, qe eshte njesia themelore e vizatimit, i cili aplikohet gati ne te gjitha deget artistike. Vija paraqitet kudo ne natyre. Te gjitha vijat mund ti ndajme ne dy grupe: ne vija te drej ...

                                               

Gjeografia e Turqisë

Turqia ndodhet ne pjesen jug-lindore te Evropes dhe ne pjesen perendimore te Azise. Siperfaqja: 780.580 km² Vija kufitare e Turqise eshte 2.627 km e gjate. Kufizohet me keta shtete Irani vija kufitare e gjate.499 km Greqia vija kufitare e gjate. ...

                                               

Volejbolli

Volejbolli eshte sport qe luhet me top ne te cilen dy ekipe te kunderta garojne ne terrenin ku eshte terhequr rrjeta ne mes. Qellimi eshte hedhja e topit ne anen e kundert te rrjetes gjegjesisht ne fushen e kundershtarit ne ate menyre qe kundersh ...

                                               

Gjeografia e Lituanisë

Lituania ndodhet ne pjesen lindore te Evropes, me dalje ne detin Baltik ne mes te Letonise dhe Rusise. Siperfaqja e pergjithshme e Lituanise eshte 65.200 km 2, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 56 00 V, 24 00 L. Vija bregdetare pergjate det ...

                                               

Flamuri i Bahameve

Flamuri i Bahameve ka proporcione 1:2. Trekendeshi zi barabrinjes simbolizon unitetin dhe vendosshmerine e popullit te Bahameve, te cilet kane paraardhes Afrkane. Trekendeshi eshte i orientuar drejt tri vijave horizontale qe simbolizojne zonat e ...

                                               

Flamuri i Sllovenisë

Flamuri i Sllovenise perbehet nga tri vija horizontale te barabarta me ngjyre te bardhe, te kalter, dhe te kuqe, me Stemen kombetare ne pjesen e djathte te flamurit, ne vijen e bardhe dhe te kalter. Stema eshte nje mburoje me figuren e malit Trig ...

                                               

Zef Çoba

Qe ne femijeri ka manifestuar pasionin e tij per muziken. Ka mbaruar studimet ne Akademine e Arteve ne Tirane, ne vitin 1974, ne degen e dirigjimit koral, nen drejtimin e pedagoges Rozmari Jorganxhi. Pas mbarimit te shkolles, punoi ne qytetin e P ...

                                               

Gjeografia e Sllovenisë

Sllovenia ndodhet ne pjesen qendrore te Evropes, me dalje ne detin Adriatik, ne mes te Austrise dhe Kroacise. Siperfaqja e pergjithshme e Sllovenise eshte 20.273 km 2, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 46 07 V, 14 49 L dhe 20.151 km 2 te ke ...

                                               

Ushtria Çlirimtare Kombëtare

Ushtria Çlirimtare Kombetare - eshte ushtria e vet organizuar e popullit shqiptar ne Maqedoni qe publikisht u paraqit gjate vitit 2001 dhe zhvilloi luften ne Maqedoni.

                                               

Dëshmorët e Luftës Së Vitit 2001

27. Fadil Halil Rufati - Lisec, Tetove. 28. Umer Vajadin Shabani - Sellce, Tetove. 60. Abdyl Mexhid Shahini - Sllupcan, Kumanove 14 vjeçar 56. Zekirja Nebi Hasani - Shkup. 50. Mirsad Sali Abdyluli - Haracine, Shkup. 3. Pajtim Roci - Kukes, Shqipe ...

                                               

Tahiri

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Tahiri. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur. Tahiri eshte mbiemri i personave ne vijim: Abdullah Tahiri – ...

                                               

Malisheva (Gjilan)

Malisheve eshte nje vendbanim ne komunen e Gjilanit, Kosove. Pas vitit 1999 fshati eshte i njohur edhe me emrin Malisht. Fshati eshte 3-4 km. ne juglindje te Gjilanit.

                                               

2 Shtator

1649 - Qyteti italian Castro u shkaterrua teresisht nga forcat e Papes Innocent X, duke i dhene fund keshtu Lufterave te Castros. 1945 - Fundi i Luftes se Dyte Boterore pas dorezimit te trupave japoneze me 15 gusht 1945. 1998 - Swissair Flight 11 ...

                                               

19 Maj

1649 - Miratohet nje akt parlamentar qe e deklaron Angline nje vend Commonwealth nga Parlamenti Long. Anglia do te jete republike per njembedhjete vjetet e ardhshme. 1999 - Me 19, 21 dhe 22 maj 1999, ne masakren ne burgun e Dubraves, kriminelet o ...

                                               

Tahir Kolgjini

Hafiz Tahir Kolgjini me titullin ishte hoxhe, studiues, shkrimtar, poet, historian dhe nepunes shqiptar.

                                               

Miletina

Ne historiografine e deshmive te Isa Beut ne Pollog te Tetoves dhe Gostivarit ne vitin 1455 fshati i sotem Miletine permendet me emrin Milladin dhe ka pasur 88 shtepi, 8 vejusha, 10 te pamartuar me 9108 akçe. / Dr. Hazim Shabanovic "Krajista Isa- ...

                                               

Sh F "Naim Frashëri" në Pazarin e Ri

Sikurse ne tere teritorin e Kosoves dhe Trojeve etnike qe u hapen shkollat shqipe edhe ne Pazarin e Ri per here te pare u hap shkolla shqipe, e cila funksionoi gjat periudhes 1941-1944.

                                               

Kongresi i drejtshkrimit të gjuhës shqipe (Tiranë, 20 - 25 nëntor 1972)

Kongresi i drejtshkrimit te gjuhes shqipe: Tirane, 20 - 25 nentor 1972 liber nga Idriz Ajeti, Rexhep Qosja, Abdullah Zajmi. Botuar ne Prishtine nga Instituti Albanologjik, ne vitin 1974. Faqe 604.

                                               

Hetë Koka

Hetem Rushiti lindi me 1898, ne fshatin Kokaj te komunes se Gjilanit. Babai i tij, Rashiti nje i permendur per burreri dhe bujari, vdiq heret, ne moshen, i ra hise qe shume ri te kujdeset per familjen, ndonese ishte djali me i madh i familjes, nd ...

                                               

Halil Alidema

Halil Alidema u lind ne nje familje te madhe patriarkale e patriotike, nga e ema Mirzadja dhe babai Bexheti ne nje fshat te Kosoves te quajtur Pozheran. Ishte i martuar me Teuta Kryeziun dhe se bashku linden 3 femije, 1 djale - Atdheun dhe 2 vajz ...

                                               

Ramiz Cërnica

Ramiz Cernica i lindur me 1903 ne familjen Hoxha ne fshatin Cernice te Gjilanit. Lindja e tij ishte medhate jo vetem per familjen, fisin, fshatin e krahinen, por per tere Kosoven dhe gjithe Shqiperine. Me 25 maj eshte jo vetem ditelindja, por edh ...

                                               

Prejardhja dhe formimi i patronimeve në Gjakovë

Vete emri i qytetit te Gjakoves vjen nga nje gojedhene e cila njekohesisht konfirmon edhe mbiemrin-patronimin e pare te ketij vendbanimi. Sipas gojedhenes per emrin e qytetit te Gjakoves, ne vendin ku gjendet sot qyteti, paska ekzistuar nje katun ...