ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 128
                                               

Arkitektura post moderne

Nga mesi i viteve gjashtedhjete te shek. XX me tej, arkitektet dhe kritiket e artit, pasardhes te stilit modern, zhvilluan tendenca, per te cilat nuk u gjet emertim me i mire sesa Arkitektura Postmoderne. Pavaresisht se Postmodernizmi nuk eshte n ...

                                               

Etnologjia

Etnologjia eshte dege e antropologjise e cila merret me studimin komparativ dhe analizon karakteristikat e popujve te ndryshem dhe marredheniet midis tyre. Termin etnologji per here te pare e ka perdorur Adam František Kollár 1718-1783 ne vepren ...

                                               

Modernizmi

Modernizmi eshte nje levizje filozofike dhe nje levizje arti qe buroi nga shnderrimet e gjera ne shoqerine perendimore gjate fundit te shekujve XIX dhe fillimit te Shekullit XX. Levizja pasqyronte nje deshire per krijimin e formave te reja te art ...

                                               

Anti-intelektualizmi

Anti-intelektualizmi eshte armiqesia dhe mosbesimi ndaj intelektit, intelektualeve dhe intelektualizmit, i shprehur zakonisht si amortizim i arsimit dhe filozofise, dhe shmangie e artit, letersise dhe shkences si aktivitet njerezor jopraktik dhe ...

                                               

Arkeologjia Post-procesuale

Arkeologjia post-procesuale, referimi alternativ i se ciles nganjehere nga perkrahesit e saj eshte arkeologjia interpretuese ose shpjeguese, eshte nje levizje ne teorin arkeologjike qe thekson subjektivitetin ne interpretimet arkeologjike. Pavare ...

                                               

Rafet Rudi

Rafet Rudi eshte kompozitor dhe dirigjent. U lind ne Mitrovice, me 1949. Studjoi ne Beograd dhe ne Paris. Terhoqi vemendjen, shume heret, per origjinalitetin e tij krijues:" Rudi eshte kompozitor shume i talentuar i cili posedon invencion dhe sen ...

                                               

Antishkenca

Antishkenca eshte nje pozicion qe hedh poshte shkencen dhe metoden shkencore. Njerezit qe kane pikepamje antishkencore nuk e pranojne shkencen si nje metode objektive qe mund te gjeneroje njohuri universale. Ata gjithashtu pretendojne se reduksio ...

                                               

Fatmir Terziu

Pas mbarimit te shkolles se mesme te pergjithshme "Dhaskal Todhri", studioi per gjuhe dhe letersi shqipe. Ka punuar mesues dhe me vone drejtor shkolle ne disa shkolla te Shqiperise. Ka publikuar shkrime ne gjithe shtypin shqiptar dhe ka qene gaze ...

                                               

Granit Zela

Granit Zela ka lindur ne Bushat te Kukesit me 1979. Zela eshte poet, prozator, eseist, perkthyes dhe studiues, Shkollimi Studimet e thelluara ne nivel doktorature i vijoi ne Fakultetin e Gjuheve te Huaja, UT ku mbrojti graden" Doktor i Shkencave” ...

                                               

Vizioni

Vizioni mund te tregoje: Nje parathenie ose parashikim Nje ide, mendim, bindje apo shtyse Nje qellim ose synim Nje vegim, vegulli.

                                               

Shtëpia ku u themelua partia (pikturë)

Shtepia ku u themelua partia eshte pikture e piktorit Petro Kokushta, e vitit 1971. Stili: Realizmi socialist; Teknika e perdorur: vaj mbi kanavace, permasat: 106 x 134.5 cm. Pronesia: Galeria Kombetare e Arteve ne Tirane, e cila e ka blere 900 l ...

                                               

Fëmijët (pikturë)

Femijet e piktorit Spiro Kristo, eshte nje pikture qe u krijua ne vitin 1966. Stili: Realizmi socialist; Teknika e perdorur: vaj mbi kanavace, permasat: 193 x 205 cm. Pronesia: Galeria Kombetare e Arteve ne Tirane.

                                               

Pas qitjes

Pas qitjes eshte pikture e piktorit Dhimitraq Trebicka, nje kompozim qe u krijua ne vitin 1973. Stili: Realizmi socialist; Teknika e perdorur: vaj mbi kanavace, permasat: 150 x 152.5 cm. Pronesia: Galeria Kombetare e Arteve ne Tirane.

                                               

Bij të tokës

Bij te tokes eshte pikture e piktorit Dhimitraq Trebicka qe e krijoi ne vitin 1976 per ekspoziten e 35 vjetorit te PPSH. Stili: Realizmi socialist; Teknika e perdorur: vaj mbi kanavace, permasat: 150 x 180 cm. Pronesia: Galeria Kombetare e Arteve ...

                                               

28 Nëntor 1912 (pikturë)

28 Nentor 1912 eshte pikture e piktorit Petrit Ceno, e vitit 1974. Stili: Realizmi socialist, teknika e perdorur: vaj mbi kanavace, permasat: 179 cm x 242 cm. Pronesia: Galeria Kombetare e Arteve ne Tirane, e cila e ka blere 2750 leke ne vitin 1987.

                                               

Zëri i masës

Zeri i mases eshte pikture e piktorit Sali Shijaku qe e krijoi ne vitin 1974. Stili: Realizmi socialist; Teknika e perdorur: vaj mbi kanavace, permasat: 250 x 206 cm. Pronesia: Galeria Kombetare e Arteve ne Tirane e cila e ka blere 3500 lek te vi ...

                                               

Një për të gjithë dhe të gjithë për një (pikturë)

Nje per te gjithe dhe te gjithe per nje eshte pikture e piktorit Minella Saro, e vitit 1969. Stili: Realizmi socialist; Teknika e perdorur: vaj, permasat: 207 x 248 cm. Pronesia: Galeria Kombetare e Arteve ne Tirane, e cila e ka blere 3500 lek ne ...

                                               

Krijimi i kooperativës malore

Krijimi i kooperatives malore e piktorit Zef Shoshi, eshte nje pikture qe u krijua ne vitin 1974 per ekspoziten e 30 vjetorit te çlirimit te vendit. Stili: Realizmi socialist; Teknika e perdorur: vaj mbi kanavace, permasat: 185 x 221 cm. Pronesia ...

                                               

Mihal Hanxhari

Lindi ne Kentaki, ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes, ku babai i tij kishte emigruar me 1907. Familja u kthye ne Tirane me 1931. Studimet e mesme i kreu ne gjimnazin e Tiranes, ndersa te lartat ne Universitetin e Budapestit per histori e gjeograf ...

                                               

Dasma (roman)

Dasma njohur edhe si Lekura e daulles eshte roman nga Ismail Kadare i botuar per here te pare me 1967 ne revisten "Nentori", kurse si liber me vete ne vitin 1968 nga shtepia botuese "Naim Frasheri". U perkthye ne anglisht dhe u dramatizua nga rad ...

                                               

Mo Yan

Guan Moye, i njohur me psudonimin Mo Yan, eshte shkrimtar kinez fitues i Çmimit Nobel per Letersi ne vitin 2012. Mo Yan eshte nje shkrimtar shume i popullarizuar, te cilin Donald Morrison, ne revisten TIME e pershkruan si" njeri nder me te nohuri ...

                                               

Lista e këngëtarëve dhe grupeve shqiptare: S

Sabit Bilalli Sadete Shkodra Sinan Hoxha Suela Kalaj Skifter Etemi Sabri Fejzullahu Syndromet Sali Krasniqi Selvete Terstena Suzana Turku Sadik Krasniqi Syzana Tahirsylaj Selvete Gimolli SHKA Shota Severxhane Laçi Selami Kolonja Shaqir Cervadiku ...

                                               

Art & Trashëgimi

Art & Trashegimi Reviste kulturore. Shtepia botuese: Argjiro. Viti i botimit 2011. Faqet e revistes 154. Permbajtja e revistes: Berati: qyteti i bardhe Palimpsest: Zgjojme bukuroshet e fjetura. Palimpsest: Waking up the sleeping beauties. Ardian ...

                                               

Afetaria në Shqipëri

Afetaria, agnosticizmi dhe ateizmi gjenden te shqiptaret krahas feve tradicionale te Islamit dhe Krishterimit. Shqiperia ne teresi ka nivel te ulet fetarizimi, sipas studimeve te viteve 2008, 2009 dhe 2015, Shqiperia ishte vendi i 20-te me pak fe ...

                                               

Sheshi Skënderbeu, Prishtinë

Pas perfundimit te Luftes se Kosoves me 1999 dhe me gjate nen sundimin serb, shqiptaret e Kosoves ne vitin 2001 ngriten nje monument brenda qendres se Prishtines per Skenderbeun, nje shqiptar mesjetar qe luftoi kunder forcave osmane. Gjate nje ud ...

                                               

Veprat kushtuar Skënderbeut

Skenderbeu ka qene subjekt i shume punimeve ne art dhe letersi, po ashtu dhe frymezim i shume te tjerave. Eshte motiv ne arte pamore, performuese, muzike, poezi dhe proze. Skenderbeu gezoi nje fame me te perhapur ne Evrope Perendimore ne shekujt ...

                                               

Azem Hajdari

Azem Hajdari ka qene lideri i levizjes studentore 1990-91 qe çoi drejt renies se regjimit komunist ne Shqiperi. Me tej u be nje politikan i Partise Demokratike te Shqiperise. Ai simbolizon nisjen e periudhes demokratike ne Shqiperi. Ka qene deput ...

                                               

Gryka e Drinit të Bardhë

Kanjoni i Drinit te Bardhe ose Gryka e Drinit te Bardhe eshte nje gryke e vogel e vendosur ne jugperendim te Kosoves. Lumi Drini i Bardhe shkon nepermjet kanionit. Kanioni eshte relativisht i shkurter, duke qene vetem rreth 900 m i gjate me nje t ...

                                               

Muzeu Etnografik në Krujë

Muzeu Etnografik i Krujes ndodhet brenda kalase se Krujes. Ky muzeum eshte ngritur ne shtepine e familjes se Toptanve, e cila eshte nje ndertese e tipit" çardak” e vitit 1764. Banesa eshte monument kulture e kategorise se I-re. Ne mjediset e bren ...

                                               

Kalaja e Krujës

Kjo kala me trajte eliptike dhe me perimeter 804 m, ze nje siperfaqe prej 2.5 ha toke dhe eshte ngritur ne nje koder shkembore. Germimet arkeologjike te vitit 1978 deshmojne se kodra ka qene e banuar qe ne shek e III p.e.r. ndersa kalaja eshte ng ...

                                               

Hamami i madh i Prishtinës

Hamami i Madh ose Hamami i Sulltan Mehmet Fatihut eshte nje monument i trashegimise kulturore ne Prishtine, Kosove. Ky monument eshte i kategorise "Arkitekturor", i miratuar me numer 632/1985. Hamami i Madh, eshte nje nga pak monumentet e epokes ...

                                               

Gërmadhat e kishës së Shën Nikollës (Sllovi)

Germadhat e kishes se “Shen Nikolles” eshte nje monument i trashegimise kulturore ne Sllovije, Lypian, Kosove. Ky monument eshte i kategorise "Arkeologjik", i miratuar me numer 02-975/66.

                                               

Drivastum

Kalaja e Drishtit-monumenti kulturor qe po shuhet. Vetem rreth 15 km nga qyteti i Shkodres ndodhet Kalaja e Drishtit, nder te paktat kala ne Shqiperi ne te cilat ende banohet. Ne nje lartesi rreth 800 m mbi nivelin e detit, ne ambientet e brendsh ...

                                               

Kalaja e Petrelës

Kalaja e Petreles nga zbulimet e bera, eshte kala mesjetare e ndertuar ne kohen e sundimit te Perandorit Bizantin Justianit te I, ne shekullin e VI pas Krishtit. Kjo qe nje prej kalave te ngritura prej tij ne sistemin mbrojtes se Perandorise Biza ...

                                               

Stacioni i trenit në Prishtinë

Stacioni hekurudhor i Prishtines eshte stacioni qendror hekurudhor ne qytetin e Prishtines, kryeqyteti i Kosoves. U hap ne Bulevardin Tirana ne vitin 1936, i ndertuar nga nje kompani franko/britanike. Trenat qe ndalen ne stacion operohen nga Trai ...

                                               

Vizatimi teknik

Vizatimi teknik eshte nje paraqitje grafike e nje objekti real qe do te prodhohet ose ndertohet, ose e nje ideje apo projektimi te propozuar qe do te vihet ne jete. Vizatimi teknik eshte perdorur qe ne kohet e lashta, por teoria e projektimit te ...

                                               

Rinoceronti

Rinoceronti eshte nje nga pese llojet qe ekzistojne te njethumboreve te familjes Rinocerontidae, si dhe ndonje nga speciet e shumta te zhdukur. Dy specie ekzistuese jane vendas ne Afrike dhe tre ne Azine Jugore. Termi "rinoceront" shpesh aplikohe ...

                                               

Partia Lëvizja e Legalitetit

Partia Levizja e Legalitetit eshte nje parti kombetare me qender ne Tirane e cila mbeshtet restaurimin e monarkise ne Shqiperi. Ajo eshte besnike e kujtimit dhe e frymes se burrave te Rilindjes dhe te Pavaresise tone Kombetare te etur per lirine ...

                                               

Vjedulla

Vjedulla evropiane ose veç vjedulla apo baldosa, eshte nje specie vjedulle ne familjen Mustelidae amtare pothuajse ne te gjithe Evropen dhe disa pjese te Azise perendimore. Ёshte klasifikuar si shqetesimi me i vogel ne Listen e Kuqe te IUCN pasi ...

                                               

Historia e Filipineve (1565-1898)

Periudha koloniale spanjolle ne Filipine ishte periudha gjate se ciles Filipinet ishin pjese e Perandorise Spanjolle si kapiteneria e pergjithshme e Filipineve nga viti 1565 deri ne vitin 1898. Ishujt ishin pjese e Indive Lindore me te medha span ...

                                               

Studime për artin 3/1997

Studime per artin 3/1997 reviste letrare ne gjuhen shqipe.Botim i Akademise se Shkencave te Shqiperise nga Qendra e Studimit te Arteve "Studime per artin" numri i pare i se ciles doli ne Tirane me 00 === 199= u botua nen kujdesin e nje grupi stud ...

                                               

"Studime për artin" 5/1999

"Studime per artin" 5/1999 reviste letrare ne gjuhen shqipe.Botim i Akademise se Shkencave te Shqiperise nga Qendra e Studimit te Arteve "Studime per artin" numri i pare i se ciles doli ne Tirane me 00 === 199= u botua nen kujdesin e nje grupi st ...

                                               

Rainer Schulte

Rainer Schulte eshte poet, perkthyes, dramaturg, eseist dhe kritik i letersise bashkekohore nderkombetare. Ai ka te botuar nje varg librash me poezi, pastaj libra e studime mbi artin dhe artin e perkthimit, studime kritike, si dhe per menyren e p ...

                                               

Zejnullah Rrahmani

U lind ne Ballovc ne 1952. Shkollen fillore dhe ate te mesme i kreu ne Podujeve. Ka studiuar dhe eshte diplomuar ne Fakultetin Filozofik te Prishtines.Studimet pasuniversitare i mbaroi ne Degen e Letersise Shqipe dhe magjistroi me 1984. Me 1985 m ...

                                               

Bejto Isufi

Bejto Isufi, lindi me 15 prill te vitit 1927 ne fshatin Mavrove, 16 km ne lindje te qytetit te Vlores drejt lugines se Shushices nga nje familje e pasur me tradita te veçanta patriotike. Bejto ishte djali i madh i patriotit dhe luftetarit Isuf Ru ...

                                               

Adriatik Kallulli

U diplomua ne Fakultetin Histori - Filologji ne vitin 1962 dhe ne vijim te punes se tij shkencore ne fushen e kritikes letrare dhe artistike mori titullin "Doktor i Shkencave Letrare" ne vitin 1980, titullin "Docent" ne vitin 1985, dhe titullin P ...

                                               

Ciceroni

Ciceroni, lindi me 3 janar te vitit 106 p.e.s dhe vdiq me 7 dhjetor te vitit 43 p.e.s, ishte historian dhe filozof i Romes antike i lindur prane Aripinit. Studioi ne Rome per drejtesine dhe retoriken. Njohurite e tija ne artin e oratorise dhe te ...

                                               

Timo Mërkuri

Timo Merkuri lindur ne 22.09.1955 ne qytetin e Sarandes ku dhe mbaroi shkollen e mesme te pergjitheshme. U dipllomua per Ekonomi Dega Finance-Kontabilitet ne Institutin e Larte Bujqesor ne Kamez ne vitin 1978. Ka punuar ne sistemin e Bujqesise gj ...

                                               

Lendita Zeqiraj

Lendita Zeqiraj eshte nje kompozitore shqiptare nga Prishtina. Si nje regjisore dhe artiste vizuale, Lendita ka studiuar gjeresisht ne artin si ne Kosove ashtu dhe ne France. Ajo diplomuar ne studime diplomike dhe postdiplomike ne artet vizuale n ...

                                               

Fahredin Shehu

Studimet universitare i kryen ne Universitetin e Prishtines, Studime Orientale. Aktivisht mirret me kaligrafi duke zbuluar teknika dhe mediume te reja per kete lloj specifik te artit vizual. Jeton dhe punon ne Prishtine Studiues i trashegimise sh ...