ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 126
                                               

Fotografia komerciale

Bota e fotografise komerciale tradicionalisht ndahet ne: Foto-reporteret: kjo lloj fotografie mund te konsiderohet si pjese e fotografise editoriale. Fotografite e bera nga ky grup pranohen si dokumentim i vertete i nje lajmi apo historie. Fotogr ...

                                               

Rasti Fotografia e Titos

Rasti Fotografia e Titos ishte aksion taktik i Doktrines se shenjte serbe gjate viteve te para pas vdekjes se Titos dhe pas Rastit Revolucion-Kunderrevolucion. Ky aksion ka qene me teper indirekt qe kryesisht eshte zbatuar nga vete shqiptaret. Me ...

                                               

Rikonstruktimi i fotografisë

Rikonstruktimi i fotografise ne ekranin e Televizorit ben te mundshem qe fotografite e ilustruara te duken te levizshme per syrin e njeriut. Fotografia e Televizorit klasik eshte rikonstruktim i fotografise ne disa radhe. Keto radhe barten nje pa ...

                                               

Televizori

Pajisje e bazuar ne elemente elektronike qe sherben per emetimin dhe transmetimin e fotografive te levizshme per syrin e Edhe ketu si te filmi per te krijuar efektin e levizshmerise, perdoren disa fotografi. Frekuenca e fotografive te perdorura n ...

                                               

Motra Tone

Motra Tone eshte nje portret me gjysme-gjatesi i nje gruaje shqiptare nga artistit Kole Idromeno. Idromeno e ka pikturuar ate ne vitin 1883. Fotografia eshte pjese e koleksionit te Galerise Kombetare te Shqiperise.

                                               

Gjyqi

Fotografia: Milto Carka Montazhi: Elton Vogli Muzika: Fatos Qerimaj Financuar nga: Qendra Kombetare e Kinematografise Prodhuar nga: Project S XH J -Al Regjia: Shaqir Veseli Skenari: Gjergj Xhuvani Piktor: Shaqir Veseli Producent: Elida Pajovi

                                               

Fotografi

Fotografi eshte nje homonim i dy fjaleve dhe meqe ne e kemi bazuar perpilimin e kesaj enciklopedie ne te shquaren kemi nje term te perbashket per dy fjale me kuptime te ndryshme. Keto fjale jane: Fjala fotografi eshte e pashquara e fjales fotogra ...

                                               

Kel Marubi

U lind me 1870, i biri i Rrok Kodhelit, i ati perkujdesej per shtepine dhe ishte kopshtari i fotografit Pietro Marubi. Pasi i vdiq i vellai, Matia, qe ishte çirak dhe ndihmes i fotografit italian, Marubi mori Kelin ne vend te vellait. Me pas Keli ...

                                               

Festivali Kombëtar i Gjirokastrës 2015

Edicioni i 10-te i Festivalit Folklorik Kombetar te Gjirokastres u mbajt ne maj te vitit 2015 ne qytetin e Gjirokastres. Duke qene monumenti me i madh i Trashegimise Jomateriale, i cili jo vetem duhet ruajtur si institucion por duhet te jete i fo ...

                                               

Fotografia Shqiptare

Trashegimia lene nga Dinastia Marubi eshte nder me te njohurat ne fushen e fotografise evropiane ne gjysmen e dyte te shek. XIX dhe gjysmen e pare te shek. XX. Dinastia Marubi fillon me Pjeter Marubin i lindur ne Piacencia Itali 1834 dhe i detyru ...

                                               

Biblioteka Kombëtare dhe Universitare e Kosovës

Biblioteka Kombetare e Kosoves eshte institucioni me i madh biblotekar i Kosoves i themeluar nga Asambleja e lokalizuar ne Prishtina. Misioni i bibliotekes eshte per te permbledh, te ruaj, te promovoj dhe ta beje te arritshem trashegimine dokumen ...

                                               

Afrim Spahiu

Afrim Spahiu lindi me 3 maj 1951 ne Diber. Shkollen fillore dhe gjimnazin i kreu ne vendlindje, ndersa studimet e larta ne Akademine per Teater, Film dhe Televizion ne Universitetin e Zagrebit, ne klasen e prof. Nikola Tanhofer, ne vitin 1975. Me ...

                                               

Mimoza Veliu

Mimoza Veliu eshte nje fotografe shqiptare nga Maqedonia. Ajo jeton dhe punon ne Berlin. Ne qender te fotografise se saj te artit eshte njeriu qe i kundervihet kufijve te dukshem. Fotot e Mimozes jane ekspozuar ne Berlin, Vjene, Nju Jork, Mynih, ...

                                               

Driant Zeneli

Driant Zeneli ka lindur ne Shkoder, por jeton dhe punon ne Rome. Ne vitin 2011 perfaqesoi Shqiperine ne Bienalen e Venecias. Ne vitin 2008 fitoi Çmimin Nderkombetar te Artit Kontemporan," Onufri” dhe nje vit me pas, fitoi Çmimin e Artistit me te ...

                                               

Petrit Halilaj

Petrit Halilaj eshte ne artist shqiptar i artit vizual nga Kosova, jeton dhe punon mes te Gjermanise, Kosoves dhe Italise. Ai mbaroi studimet ne Akademine e Arteve te Bukura "Brera" ne Milano dhe perfaqesoi Kosoven ne Bienalen e Venecias ne 2013. ...

                                               

Shqiptarët në Kosovë

Shqiptaret e Kosoves, te njohur edhe si kosovare, jane grupi me i madh etnik ne Kosove. Sipas regjistrimit te popullsise te vitit 2011 ne Kosove banojne 1.616.869 shqiptare, ose rreth 93% e popullsise se Kosoves. Mergues shqiptare nga Kosova jeto ...

                                               

Miradije Ramiqi

Miradije Ramiqi Lindi me 11.9.1953, ne Pozheran te Vitise, ku kreu filloren, kurse normalen ne Ferizaj e Gjilan me 1972. 1974-1978 Akademine e arteve dega e piktures, e kreu ne klase te prof. Rexhep Ferri dhe te prof. Muslim Mulliqi ne Prishtine. ...

                                               

Vasiliev Nini

Vasiliev Nini eshte Skulptor monumental shqiptar i lindur ne Gjirokaster, 1954, nga Tirana; me banim ne Columbus, Ohio ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes prej vitit 2007. Ka punuar si lektor dhe pedagog i arteve figurative ne Akademia e Arteve te ...

                                               

Zake Prelvukaj

Zake Prelvukaj eshte piktore dhe ligjeruese ne lendet pikture dhe arte vizuale ne Fakultetin e Arteve ne Universitetin e Prishtines si dhe ligjeron ne Kolegjin AAB. U lind me 1963 ne Martinaj te Plaves. Zake Prelvukaj diplomoi per pikture ne viti ...

                                               

Sigal Prishtina

Klubi i Basketbollit Prishtina, njohur zyrtarisht si Z Mobile Prishtina, per arsye sponsorizimi, eshte nje klub profesionist kosovar basketbolli, i bazuar ne Prishtine. Ekipi aktualisht konkuron ne Superligen Kosovare te Basketbollit, ne Ligen Nd ...

                                               

Ujëvarat e Mirushës

Ujevara e Mirushes, ndodhet ne fshatin Llapçeve te Komunes se Malisheves Ujevarat e Mirushes jane pjese e nje parku me rendesi te veçante natyrore, shkencore, kulturore dhe turistike. Sipas IUCN, zona i perket kategorise ”Peizazh i mbrojtur”, kur ...

                                               

Guri Madhi

Guri Madhi ishte piktor shqiptar. Ne vitin 1976 merr titullin me te larte artistik Piktor i Popullit.

                                               

Harrison Ford

Harison Ford nje ikone apsolute e njerezve me ndikim ne Hollywod, Harrison Ford lindi ne Chicago me 13 korik te vitit 1942 prej babait irlandez katolik dhe nenes me origjine ruse hebreje. Arrine deri tek kinemaja pasi qe nderpren studimet dhe tra ...

                                               

Francis Ford Coppola

The Rain People 1969, regjisor Finians Rainbow 1968, regjisor One from the Heart 1982, regjisor Youre a Big Boy Now 1966, regjsior Gardens of Stone 1987, regjisor Lost in Translation 2003, producent ekzekutiv American Graffiti 1973, producent Kin ...

                                               

Stereo MCs

MCs stereo jane nje grup britanik i kategorise hop hip dhe dance elektronike, i formuar ne Clapham, Londer, ne vitin 1985. Grupi i vleresua ne kategorine Top 20 ne ShBA me kengen e tyre "Connected". Pasi publikuan tete albume per Island Records, ...

                                               

Jean Reno

Filmografia Les Soeurs Soleil 1997 Jet Lag 2003 Tais-toi! 2003 Les Couloirs du temps: Les visiteurs 2 1998 LHomme au masque dor 1990 LOpération Corned-Beef 1991 Flight from Justice 1993TV) Les Truffes 1995 Roseannas Grave 1997 Wasabi 2001 Loulou ...

                                               

Lëvizja Vetëvendosje

Levizja Vetevendosje eshte nje levizje politike ne Republiken e Kosoves. Levizja paraqet opozite te forte dhe eshte vazhdimisht kritike ndaj qeverise. Ajo e perqendron programin e saj ne tre boshte kryesore: meritokracia, shteti i zhvillimit dhe ...

                                               

Banksy

Banksy eshte nje artist anglez anonim ne fushen e graffiti-t, aktivist politik dhe drejtor filmash. Veprat e tij jane plot me komente politike dhe elemente sociale dhe jane paraqitur ne rruge, mure, dhe ura te qyteteve ne te gjithe boten. Banksy ...

                                               

Ariel Pink

Ariel Marcus Rosenberg, gjithashtu i njohur si Ariel Pink, eshte muzikant dhe kantautor amerikan, veprimtaria te cilit merr shume nga pop-i viteve 1970 dhe 1980. Estetika e tij lo-fi dhe albumet e inçizuara ne shtepi ndikuan ne shume muzikante in ...

                                               

Massimiliano Fuksas

Me origjine lituaneze, Massimiliano Fuksas ka lindur ne Rome ne vitin 1944, ku ai u diplomua ne arkitekture ne Universitetin "La Sapienza" ne vitin 1969. Ne vitin 1967 hapi studion e tij ne Rome. Nepermjet arkitektures se tij, te zhvilluar gjate ...

                                               

Alyson Hannigan

Alyson Lee Hannigan eshte nje aktore amerikane dhe prezantuese e televizionit. Ajo njihet me se miri per rolet e saj si Willow Rosenberg ne serialin televiziv Buffy the Vampire Slayer, Lily Aldrin ne sitcomin How I Met Your Mother per te cilen fi ...

                                               

Universal Pictures 1971-1980

Me poshte eshte lista e filmave te kinostudios Universal Pictures te prodhuar gjate viteve 1971- 1980. Buck Rogers in the 25th Century, 1979 The Brinks Job, 1978 The Day of the Jackal, 1973 Moochin Pooch, 1971 Airport, 1975 The Hindenburg, 1975 T ...

                                               

Ornella Muti

Ajo ka lindur ne Rome si Francesca Romana Rivelli, vajza e nje babai gazetar Napoletan dhe Ilse Renate Krause, nje skulptore gjermane baltike nga Estonia. Gjysherit e saj te nenes emigruan nga Leningrad tani Shen Petersburg, Rusi ne Estoni. Ajo k ...

                                               

Led Zeppelin

Led Zeppelin ishin rock grup anglez te formuar ne vitin 1968 dhe te perbere nga kitaristi Jimmy Page, vokalisti Robert Plant, timpanisti John Bonham, dhe bas kitaristi e pianisti John Paul Jones. Jane nje prej grupeve me te suksesshme ne historin ...

                                               

Çarl Kokrell

Çarl Kokrell ishte piktor, arkitekt dhe arkeolog i njohur anglez. Autor i disa veprave te rendesishme arkitekturore dhe i botimeve per arkeologjine. Ne vitet 1812-1813 ka udhetuar ne Shqiperi dhe ka bere grafika e vizatime me pamje nga jeta e mje ...

                                               

Skënder Milori

Skender Milori piktor, ka lindur ne Progonat te Tepelenes. Ai ka perfunduar Institutin e larte te arteve per pikture ne vitin 1967 ne Tirane. Formimi i tij artistik eshte i shkolles shqipetare. Ne liceun artistik, qe e mbaroi ne vitin 1958 ka qen ...

                                               

Fatmir Haxhiu

Rrjedh nga nje familie e mesme qytetare patriotike nga qyteti i Permetit. Ne vitin 1930 familia e tij u vendos me banim ne qytetin e Tiranes, ku kaloi gjithe jeten deri ne ditet e fundit me 10 mars 2001. Kreu shkollen fillore ne "Shkollen e Kuqe" ...

                                               

Targat e automjeteve të Kosovës

Targe te Kosoves jane zakonisht te bardhe dhe te tregojne me germa te zeza. Ne krye dhe ne fund eshte nje linje drite blu, nuk ka lidhje te dale ne vitin e shkrimit te pare drite blu. Kombinimi aktual perbehet nga tre shifra, e ndjekur nga nje vi ...

                                               

Google

Google Inc., u themelua ne vitin 1998 nga Larry Page dhe Sergey Brin te cilet zhvilluan pjesen programore te motorit te tanishem te kerkimit Google. Pas suksesit te madh te arritur me motorin e kerkimit kjo korporate beri globalizimin gjuhesor te ...

                                               

Lek Pervizi

Lek Pervizi eshte nje piktor shqiptar, shkrimtar, publicist, poet dhe ish i perndjekur politik, me banim ne Belgjike. Pervizi drejton nga tetori i vitit 1993 revisten" Kuq e zi” dhe eshte aktiv ne mbrojtjen te drejtave te njeriut. I biri i Gjener ...

                                               

Kisha e Manastirit të Shën Mërisë

Kisha e Manastirit te Shen Merise-Krorez Eshte ndertuar ne nje breg shkembor, ne nje pozite natyrore te mbrojtur dhe njekohesisht piktoreske, prej nga hapet nje pamje e gjere e peizazhit bregdetar. Nga ndertimet e vjetra te manastirit kane arritu ...

                                               

Xhamia e Sinan Pashës në Prizren

Xhamia e Sinan Pashes ndodhet ne Zonen Historike te qytetit te Prizrenit. Eshte ndertuar ne vitin 1615 nga ana e Sofi Sinan Pashes - person i shquar, njeri i dijes, me pozite te rendesishme ne administraten Osmane. Me poziten e saj dominuese, dim ...

                                               

Tirana East Gate

Tirana East Gate eshte nje qender tregtare ne Tirane e hapur ne vitin 2011, ajo ndodhet 4 km nga qendra e Tiranes ne drejtim te Elbasanit. TEG eshte qendra me e madhe tregtare dhe nje nder investimet me te medha private ne Shqiperi. TEG gjithasht ...

                                               

Ndërtesa e Arkivit të Vjetër në Vushtrri

Ndertesa e Arkivit te Vjeter ne Vushtrri eshte nje monument i trashegimise kulturore ne Vushtrri, Kosove. Ky monument eshte i kategorise "Arkitekturor", i miratuar me numer X022.

                                               

Kulla e Kadri Hysenit

Kulla e Kadri Hysenit eshte nje monument i trashegimise kulturore ne Ashlan, Vushtrri, Kosove. Ky monument eshte i kategorise "Arkitekturor", i miratuar me numer.

                                               

Shëtitorja

Shetitorja eshte nje hapesire e gjate, e hapur dhe e rrafshet, zakonisht prane nje lumi apo siperfaqe tjeter te madh te ujit, ku njerezit mund te ecin. Perkufizimi historik i shetitores ishte nje zone e madhe, e hapur, e nivelit jashte forteses o ...

                                               

Kisha e Shën Mërisë (Bënjë, Përmet)

Kisha e Shen Merise eshte nje monument i trashegimise kulturore ne Benje, rrethi i Permetit, ne qarkun e Gjirokastres, Shqiperi. Ky monument eshte i llojit "Arkitekture", i miratuar me numer "68/7, 30.05.1970".

                                               

Kulla ne Zhazhë

Kulla ne Zhazhe eshte nje monument i trashegimise kulturore ne Zhazhe, Zveçan, Kosove. Ky monument eshte i kategorise "Arkitekturor", i miratuar me numer.

                                               

Laraska

Bishti perfaqeson gjysmen e gjithe gjatesise se shpendit. Eshte i pangaterrueshem per shkak te kontrastit bardh e zi te puplave dhe formes se gjate dhe elegante. Ne distanca te aferta, puplat duken ngjyre jeshile e shndritshme, vjollce dhe blu e ...

                                               

Standardi për enkriptimin e të dhënave DES

Standardi per enkriptimin te dhenave DES eshte nje nder standardet e para te cilat jane perdorur per enkriptimin te dhenave qe nga viti 1977 kur nga Qeveria Amerikane eshte definuar si nje standard zyrtar. DES eshte standardi me i njohur per enkr ...