ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 125
                                               

Spiro Xega

Spiro Xega, nje nga figurat me te hershme te piktures shqiptare, u lind ne Opar ne rajonin e Korçes, ne Shqiperine juglindore. Vitet e para i kaloi ne Turqi ku dhe mesoi te vizatonte dhe te pikturonte, ndonese si autodidakt. Kur u kthye ne Shqipe ...

                                               

Saimir Strati

Saimir Strati, eshte nje artist shqiptar i mozaikeve. Ai filloi karrieren e tij duke bere restaurime te mozaikeve ne Shqiperi ne disa vende arkeologjike te Bylisit, Amantia dhe Apoloni. Ai eshte nje anetar i Shoqates Britanike te Mozaikut Modern.

                                               

Autostrada Shqipëri-Kosovë

Autostrada Shqiperi-Kosove eshte nje autostrade katerkorsishe e cila filloi ndertimin ne vitin 2006 dhe u be e kalueshme per automjetet ne vitin 2010. Punimet u bene nga konsorciumi turko-amerikan Bechtel-ENKA dhe nje kompani austriake e shqiptar ...

                                               

Eltjon Valle

Eltjon Valle lindur me 1984 ne Kuçove eshte artist pamor qe jeton dhe punon ne Milano. Diplomuar ne" Accademia delle Belle Arti di Brera”, Milano ne 2002 - 2007.

                                               

Abdulla Tafa

Abdulla Tafa ishte shkrimtar, estet, kritik arti, ligjerues ne auditore kombtare dhe nderkombtare mbi personalitete te artit dhe kultures dhe dukuri te artit modern e pas modern.

                                               

Nita Deda

Nita Deda e lindur me 1987, jeton dhe punon ne Kosove. Ajo eshte drejtoreshe e festivalit nderkombetar dhe te filmit te shkurter DokuFest, ngjarja me e madhe kulturore ne Kosove. Me pare ajo ishte drejtuese e komunikimit te festivalit, si dhe pro ...

                                               

Piktura dhe skulptura në Kosovë

Piktura dhe skulptura ne Kosove i kane fillesat qe prej periudhave me te hershme te historise se saj.Veqanerisht e njohur sot eshte figurina 5500 vjeçare prej terakote "Perendesha ne fron qe u zbulua afer Prishtines ne vitin 1956 dhe qe u kthye n ...

                                               

A e dini se: Mjekësi

Gjenetike Ekzistojne rreth 6000 semundje gjenetike dhe nga keto vetem per nje pjese shume e vogel eshte e sherueshme aktualisht. Shpresohet qe me deshifrimin e materialit gjenetik te arrihet te kuptohen me mire semundjet, mekanizmat e tyre dhe mu ...

                                               

Neue Slowenische Kunst

Neue Slowenische Kunst, njohur edhe si NSK, eshte nje kolektiv arti kontrovers qe eshte formuar ne Slloveni ne vitin 1984, kur Sllovenia ishte pjese e Jugosllavise. Emri i NSK, duke qene gjerman, perputhet me motivin e vazhdueshem ne artin e NSK: ...

                                               

Dhimitër Çani

Skulptori Dhimiter Çani lindi ne Korçe me 14 shtator 1904 dhe nderroi jete ne Tirane me 25 dhjetor 1990. Ne vitin1917 emigroi ne SHBA duke u vendosur ne fillim ne Marlboro me pas ne Framingham. Pas disa vitesh pune u regjistrua ne nje institut fi ...

                                               

Josif Droboniku

Josif Droboniku u lind ne Fier me 25 dhjetor 1952 dhe nderroi jete me 6 Shkurt 2020 ne Bari te Italise. Ndoqi liceun artistik dhe Institutin e Larte te Arteve ne Tirane ne degen e Piktures Monumentale. Mozaiket dhe afresket e tij i gjen ne Muzeun ...

                                               

Avni Rudaku

Avni Rudaku u lind me 10 nentor 1984 ne Gjilan, Republika e Kosoves. Mbaroi nivelin fillor ne shkollen" Selami Hallaçi” dhe gjimnazin" Zenel Hajdini” drejtimi matematikoro-natyror ne vendlindje. Ne vitin 2006 merr titullin" Bachelor i Psikologjis ...

                                               

Bukuroshja e Durrësit

Bukuroshja e Durresit eshte nje mozaik polikromatik i shekullit IV p.e.s. dhe eshte mozaiku me i lashte dhe me i rendesishem i zbuluar ndonjehere ne Shqiperi. 9 square metre Mozaiku ka nje siperfaqe prej 9 metrash katrore dhe ka nje forme eliptik ...

                                               

Antón Lamazares

Piktori Spanjoll Antón Lamazares, sebashku me Jose María Sicilia, Miquel Barceló dhe Víctor Mira, eshte pjesetar i" gjenerates se 80-te”. Duke punuar siperfaqe druri dhe kartoni te elaboruara me vernik dhe materiale te tjera, ai ka krijuar nje st ...

                                               

Historia e dizajnit grafik

Letra u shpik ne vitin 105 pas Krishtit nga nje zyrtar i qeverise ne Kine i quajtur Ts’ai Lun. Ndersa sistemi i pare i levizshem i shtypjes u shpik ne vitin 1045 pas Krishtit nga Pi Sheng.

                                               

Dizajni

Fjala multimedia thjeshte do te thote te jesh i gatshem te komunikosh ne me shume se nje menyre. Kjo nenkupton se edhe nese jeni te vetedijshem ose jo, ju vecme beni prezentime multimediale. Per shembull nese ferkoni temthat perderisa i tregoni d ...

                                               

Dizajneri

Dizajner ose projektues eshte nje person i cili harton. Me zyrtarisht, dizajner eshte nje agjent qe "percakton vetite strukturore te nje dizajni te nje objekti". Ne praktike, kushdo qe krijon objekte prekshme ose te paprekshme, te tilla si produk ...

                                               

Universiteti Donja Gorica

Universiteti Donja Gorica, i njohur thjesht edhe si UDG eshte nje universitet privat i cili ndodhet ne Donja Gorica, ne periferi te Podgorices, Mali i Zi. Universiteti eshte themeluar ne vitin 2007, si universiteti i dyte privat, ne Mal te Zi. Nd ...

                                               

Gerti Deutsch

Gerti Deutsch ishte nje fotografe austriake. Ajo njihet per punen e saj si fotografe ne revisten" Picture Post” nga 1938 deri ne 1950.

                                               

Tipografia

Me termin Tipografi perfshihet nje fushe e dizajnit grafik qe mirret me ndertimin e llojeve te shkronjave. Lidhet ngushte me Tiposhtypin si menyre e shtypit, pastaj me pununen e radhitesit me dore, radhitesit me makine dhe me makinistet e shtypit ...

                                               

Festivali Evropian i Këngës 2000

Festivali Evropian i Kenges 2000 ishte edicioni i 45-te i Festivalit Evropian te Kenges. Ai u zhvillua ne Stokholm, Suedi, pas fitores se Charlotte Nilsson ne konkursin e vitit 1999 ne Jeruzalem, Izrael me kengen "Take Me to Your Heaven". Festiva ...

                                               

Grand Theft Auto IV

Grand Theft Auto IV ose ndryshe Gta IV eshte titulli i nente i serise se lojerave Grand Theft Auto, i hedhur ne treg ne 29 prill 2008 per platformat PlayStation 3 dhe Xbox 360. Ne 6 gusht 2008 Rockstar Games njoftoi daljen ne treg te GTA IV edhe ...

                                               

Kolegji Europian i Kosovës

Kolegji Europian i Kosoves eshte kolegj me mbi 100 partner nderkombetar, +5 akreditime & licensime nderkombetare, ku me +1000 pjesemarres te trajnuar dhe +280 te punesuar ka sfiduar papunesine ne Kosove dhe ka pergatitur te rinjte per sfidat se a ...

                                               

Shtresat softuerike për I/O

Fillimisht do te shikojme parimet e I/O,qellimet dhe implementimi i I/O Software-it neper shtresa te ndryshme,llojet e tyre dhe me pas studimin e I/O konceptit ne pikpamjet e Sistemit Operativ.

                                               

Petrit Malaj

Ne vitin 1987 Malaj u martua me aktoren Aneta me te cilen kan dy femije Erionin dhe Dartin dhe sebashku jetojne ne Tirane.

                                               

Kryengritje në pallat

Filmi Kryengritje ne pallat prodhim i vitit 1972. Regjisor: Xhanfize Keko, Skenari: Bedri Dedja, Peçi Dado, Producent: Shqiperia e re, Muzika: Tish Daija. Interpretojne: Ilir Qelia Robert Ndrenika Gazmend Turdiu Silva Turdiu Eli Lazeri Mimika Luc ...

                                               

Jorgjia Filçe Truja

Jorgjia Filçe Truja ka qene nje soprano shqiptare. Nje nder ikonat e muzikes lirike qytetare, e para mesuese muzike e Institutit Femeror "Nana Mbretereshe" te Tiranes. si dhe nder themelueset e Akademise se Arteve.

                                               

Multimedia

Multimedia, eshte lloj i medias qe perdore forma te shumeta te informimit dhe procesimit te informatave, si tekst, ze, grafike, video, animacion, interaktivitet, per te informuar ose kenaqur shfrytezuesin, audiencen. Multimedia gjithashtu nenkupt ...

                                               

Petraq Papa

1980 - 1984 Mbaroi shkollen e mesme prane Liceut Artistik "Jordan Misja" Tirane ne degen e grafikes 1985 - 1989 Kreu studimet e larta ne "Akademine e Arteve te Bukura" Tirane ne degen e grafikes. 1990 - 1992 Punoi prane ndermarrjes se shtypit "Ka ...

                                               

Muntaz Dhrami

Dhrami shkollen fillore dhe dy vjet te mesme i mbaroi ne Gjirokaster. Gjate viteve 1953 - 1956 ndoqi studimet ne Liceun Artistik" Jordan Misja” ne Tirane ku dhe mbrojti diplomen. Gjate viteve 1956 - 1957 punoi si modelist ne kooperativen e Porcel ...

                                               

Atifete Jahjaga

Atifete Jahjaga e lindur me 20 prill 1975 ne Rashkoc, Gjakove, eshte Presidenti i katert dhe presidentja e pare femer e Republikes se Kosoves. Presidentja Jahjaga eshte liderja femer me re ne bote e zgjedhur ne postin e Presidentes dhe po ashtu P ...

                                               

Valentin Veizi

Valentin Veizi eshte nje prej kompozitoreve me te suksesshem ne Shqiperi, disa here fitues çmimesh kombetare dhe nderkombetare. Ai fitoi dy here rrjesht Festivalin Kombetar ne vitet 1996 dhe 1997 me kenge te kenduara nga Elsa Lila.

                                               

Mujë Krasniqi

Muje Krasniqi i njohur si Komandant Kapuçi lindi me 6 qershor te vitit 1967 ne fshatin Çabiq te Klines dhe me 14 dhjetor 1998 ra deshmore heroikisht bashke me 36 luftetaret e tij ne kufirin shqiptaro-shqiptar pas nje prite nga forcat policore ser ...

                                               

Robbie Coltrane

Anthony Robert McMillan OBE, i njohur profesionalisht si Robbie Coltrane, eshte nje aktor dhe shkrimtar skocez. Ai eshte i njohur per rolet e tij si Rubeus Hagrid ne serine e filmave Harry Potter, si Dr. Eddie "Fitz" Fitzgerald ne serine televizi ...

                                               

Stanisław Lem

Stanisław Herman Lem ishte nje shkrimtar polak i fantashkences, filozof dhe satirik. Ai u emerua si kalores i Rendit te pare i shqiponjes se bardhe. Librat e tij jane perkthyer ne 41 gjuhe dhe jane shitur ne mbi 27 milion kopje. Ai eshte ndoshta ...

                                               

Dušanka Sifnios

Dušanka Sifnios e njohur ndryshe si Duška Sifnios, ishte nje balerine dhe koreografe serbe, konsiderohet si nje nder balerinat me te spikatura dhe me te suksesshme nderkombetarisht serbe. Kulmi i karrieres se saj ishte ne vitin 1960, ne bashkepun ...

                                               

Josif Papagjoni

Lindi ne Sarande, me 16 shkurt 1950. Kreu studimet ne Institutin e Larte te Arteve dega e drames, 1972 Tirane dhe per nje kohe te shkurter punoi po aty si pedagog.

                                               

Rrjedhave të artit paraprofesionist

Rrjedhave te artit paraprofesionist, shoqerite artistike te periudhes se pavaresise. Eshte liber i shkruar nga Jakup Mato. Gjinia: Kritike arti. Viti i botimit 2004. ISBN 978-99943-614-2-2 Ky liber eshte botim i Akademise se Shkencave me pese kap ...

                                               

Liberty Island

Enciklopedia eshte veper e madhe shkencore qe perfshin njohuri per te gjitha fushat e jetes te veprimtarise, te sistemuara ne menyre te permbledhur ne trajten e nje fjalori. Vepra e tille qe perfshin njohuri per nje dege te veçant te shkences, te ...

                                               

Paradokset e satirës dhe të humorit

Paradokset e satires dhe te humorit eshte liber i shkruar nga Jakup Mato. Ky liber eshte botim i shtepise botuese Toena me disa kapituj dhe rreth 270 faqe Ne kete liber shqyrtohen ne rrafsh te gjere çeshtje qe lidhen me humorin dhe satiren ne let ...

                                               

Imazhe, kode, kumte

Imazhe, kode, kumte eshte liber i shkruar nga Jakup Mato. Gjinia: Kritike arti. Viti i botimit 2001. Ky liber eshte botim i Akademise se Shkencave me gjashte kapituj dhe 394 faqe. Ne kete liber shqyrtohen ne rrafsh te gjere çeshtje qe lidhen me g ...

                                               

Poetika e dramaturgjisë dhe mendimi estetik

Poetika e dramaturgjise dhe mendimi estetik eshte liber i shkruar nga Jakup Mato. Ky liber eshte botim i Akademise se Shkencave te Shqiperise dhe Qendra e Studimit te Arteve ne vitin 2005 me kapituj dhe 350 faqe. Libri eshte nje vazhdimesi e libr ...

                                               

Vangjush Mio

Vangjush Mio Piktor i Popullit, ishte nje piktor impresionist shqiptar. Ishte vellai i regjisorit dhe aktorit te mirenjohur Sokrat Mio.

                                               

Aleks Buda

Lindi ne Elbasan me 7 shtator 1910, i biri i Dhimiter Taq Budes. I ati ishte farmacist, delegat i Elbasanit ne Kongresin e Manastirit, nate te Elbasanit dhe deputet ne dy legjistlatura ne Kuvendin Kombetar. Nje nder financuesit e Shkolles Normale ...

                                               

Gëzim Uruçi

Gezim Uruci, u lind ne Shkoder. Ka qene vetem 5 vjeç, kur ne vitin 1950 se bashku me babane e tij, zbuluan shpellen e Gajtanit prane fshatit Gur Zi ne Shkoder. Ky ishte vetem fillimi i nje pasioni te madh ne fushen e speleologjise per shkodranin ...

                                               

Hafize Leskoviku

Leskoviku lindi dhe u rrit ne Leskovik. Ajo, bashke me te vellane, Selim Leskovikun, ishin femijet e Asllan Leskovikut. Ata formuan nje nga grupet e para te sazeve, njeheresh dhe me te degjuar te njohur ne gjithe treven juglindore te Toskerise; p ...

                                               

Mbishkrimi i Ballshit

Mbishkrimi i Ballshit eshte nje dokument i dyfishte mbi kristianizimin e bullgarvve nga njera ane, dhe epitafin e varrit te kryqtarit norman. Dokumenti i kristianizimit te bullgareve ne Shqiperi eshte nje epigrafi nga koha e Knjazit Boris I qe de ...

                                               

Gentian Koçi

Gentian Rexhep Koçi ka lindur me 1979, ne Tirane. U diplomua ne vitin 2009 si regjizor filmi dhe televizion nga Akademia e Arteve te Bukura dhe Akademia e Filmit dhe Multimedias Marubi. Ka punuar per tete vite si operator kameraman ne televizioni ...

                                               

SH.K.A Jahi Asani

Krijimi I SH.K.A Jahi Asani eshte bere ne vitet 70 kurse u themelua ne vitin 1974. Krijimi I SH.K.A Jahi Asani u be nga njerez te arsimuar te fshatit Cegran, student te rinj, profesor te ndryshem te shkollave etj. SH.K.A Jahi Asani ka zhvilluar a ...

                                               

Mbi Fishtën

"Me te drejte i kane thane Fishtes Tirteu i Shqipnise, se, sikurse ai me elegjite e tij ndezi zemrat e spartaneve, njashtu edhe epop.eja e "Lahutes", odet dhe elegjite e "Mrizit te Zanave" te poezive te tjera, kane mbjelle ne zemer te djelmnise s ...