ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 124
                                               

Zeqati

All-llahu xh.sh. thote: Shembulli i pasurise se atyre qe e japin ne rrugen e All-llahut eshte si nje kokerr prej te ciles mbijne shtate kallinj, ndersa ne secilin kalli ka nga njeqind kokrra. All-llahu ia shumefishon shperblimin atij qe deshiron, ...

                                               

Mehdi bej Frashëri

Mehdi bej Frasheri ishte nepunes ne administraten osmane, politikan e shkrimtar shqiptar. Sipas te plotfuqishmit te Gjermanise naziste ne Ballkan, Hermann Neubacher, Frasheri sajoi nje kategori te re ne ligjin nderkombetar duke sugjeruar qe Gjerm ...

                                               

Qemal Karaosmani

Qemal bej Karaosmani ishte nje nga nenshkruesit e Deklarates se Pavaresise se Shqiperise dhe figure politike shqiptare.

                                               

Vepra 23, Enver Hoxha

Vepra 23, me Autor Enver Hoxha, ky vellim perfshin periudhen janar 1962 - tetor 1962. Shtepia Botuese "8 nentori" Tirane, 1977. Faqe 591. Botohet me vendim te Komitetit Qendror te Partise se Punes te Shqiperise. Permbajtja: - Parathenie per velli ...

                                               

Instituti i Fizikës Bërthamore

Veprimtaria e Institutit te Fizikes Berthamore eshte vazhdim i veprimtarise se Laboratorit te Rrezatimeve Berthamore, te themeluar ne vitin 1970, me Vendimin e Keshillit te Ministrave Nr. 9, date 16.1.1970. Instituti i Fizikes Berthamore - IFB es ...

                                               

Patna

Patna eshte kryeqyteti dhe qyteti me i madh i shtetit te Biharit ne Indi. Patna eshte qyteti i dyte me i madh ne Indine Lindore pas Kalkutes. Ne vitin 2011 ajo kishte nje popullsi prej 1.68 milione banoresh, duke e bere ate qytetin e 19-te me te ...

                                               

Ekonometria

Ekonometria eshte aplikimi i metodave statistikore ne te dhenat ekonomike per te dhene permbajtje empirike ne marredheniet ekonomike. Me saktesisht, eshte "analiza sasiore e fenomeneve aktuale ekonomike bazuar ne zhvillimin simultan te teorise dh ...

                                               

Pylli i Amazones

Pylli i Amazones, i njohur gjithashtu ne gjuhen angleze si Amazonia ose Xhungla Amazone, eshte nje pyll i gjelber me leng ne Amazon biome qe mbulon pjesen me te madhe te Amazon basenit te Amerikes se Jugut. Ky pellg perfshin 7.000.000 square kilo ...

                                               

Artet (emision)

Artet eshte emision rreth dhe mbi artet ne pergjithesi, i prodhuar dhe emituar nga Radio Televizioni Publik i Kosoves "RTK". Autor i emisionit javore eshte Mustafa Ferizi dhe zgjate 25 minuta. Emisioni i kushtohet ne pergjithesi arteve dhe afirmi ...

                                               

Shtatë artet e lira

Shtate artet e lira eshte term i cili paraqet bazen e ndarjes se lendeve mesimore ne shkollat mesjetare. Shtate artet e lira per here te pare i permendi shkrimtari mesjetar Marcian Kapella, ne vepren "On the Marriage of Philology and Mercury". Pe ...

                                               

Wesleyan University në Ohajo

Wesleyan University ne Ohajo eshte nje kolegj privat ne artet liberale Delaware, Ohajo, Shtetet e Bashkuara te Amerikes. Ajo u themelua ne 1842 nga kreret Metodist Qendrore dhe Ohajo nonsectarian banoret si nje institucion, dhe eshte nje anetar i ...

                                               

Michael Jai White

Michael Jai White eshte nje aktor amerikan dhe artisti ushtarak i cili eshte shfaqur ne shume filma dhe seri televizive. Lindur me 10 nentor 1967 Mosha 50 vjeçare Lindi ne:Brooklyn,New York City,Shtetet e Bashkuara Gjatesia: 6 1 Artet marciale: T ...

                                               

Gjergj Xhuvani

Gjergj Xhuvani eshte nje regjisor, skenarist, producent shqiptar. Ai lindi ne vitin 1963 ne Tirane. Ne vitin 1986 diplomoi ne Akademin e Arteve ne Tirane dega Artet dramatike. Qe nga viti 1986 deri ne vitin 1990, ai punoi si asistent regjisor ne ...

                                               

Kuadriviumi

Kuadriviumi ne mesimin e arteve liberale perbehet nga kater lende ose arte, mesimdhenia te cilave behej pasi qe te mesoheshin lendet e triviumit. Fjala quadrivium eshte latine, qe do te thote, dhe perdorimi i pare i saj per kater lendet i eshte a ...

                                               

Skicë

Skice ose "en:Sketch" mund te referohet tek: Vizatim dhe artet tjera vizuale Skice vizatim,nje vizatim apo perberje te tjera qe nuk eshte menduar si nje pune e perfunduar, por nje eksplorim

                                               

Jezus

Paul Rovia / Jesus eshte nje nga personazhet te The Walking Dead, intepretuar nga Tom Payne. Reklutuesi i komunitetit Hilltop dhe ekspert ne artet marziale. Takon Rick dhe Daryl prane nje stacioni sherbimesh duke i vjedhur fugonin e gjetur. Me vo ...

                                               

Marcel Duchamp

Marcel Duchamp ishte nje piktor francez-amerikan, skulptor, lojtar shahu, dhe shkrimtar puna te cilit dhe arti konceptual eshte i lidhur me rrymen e Dadaizmit, edhe pse jo e lidhur direkt me grupet Dada. Duchamp eshte konsideruar zakonisht, se ba ...

                                               

Guri Granitit

Graniti eshte nje lloj i zakonshem i shkembit ndezes intrigues felsik qe eshte kokrrizor dhe faneritik ne cilesi. Granitet mund te jene kryesisht me ngjyre te bardhe, roze ose gri, ne varesi te mineralogjise se tyre. Fjala "granit" vjen nga granu ...

                                               

Arkitektura Hojsala

Arkitektura Hoysala eshte stili i ndertimit te zhvilluar nen sundimin e perandorise Hoysala midis shekujve te XI dhe te XIV, ne rajonin e Karnatakas se sotme. Stili arkitekturor Hoysala eshte i rrjedhur nga stili Kalyani Chalukya, qe ishte popull ...

                                               

Vizatimi

Vizatimi eshte nje veprim gjate te cilit me ane te terheqje se vizave ne nje hapesire behet paraqitja e pasqyrimit te figurave, pamjeve te regjistruara ne trunin e njeriut.

                                               

Gdhendja

Gdhendja, Arti i gdhendjes eshte arti me te cilin nga materiali i forte krijohen figura artistike. Se bashku me artin e vizatimit dhe atin grafik krijojne gjenin e tri klasave te artit figurativ. Skulptura perfshine veprat e krijuara nga guri dhe ...

                                               

Ilmi Kasemi

Ilmi Kasemi eshte skulptor i njohur dhe pedagog shqiptar me origjine nga Çameria, krijues i ish - Atelierit te Materialeve te Perziera, Dega e Skulptures ne fakultetin e Artit Figurativ ne Universiteti i Arteve ne vitet 90. Si mjeshter Ilmi Kasem ...

                                               

Piktura

Piktura ne aspektin terminologjik eshte nje shprehje internacionale, qe nenkupton vizatim ose paraqitje e nje motivi te caktuar ne siperfaqje te sheshet. Piktura eshte edhe dege ose disipline e artit figurativ,e cila ne disa shkolla te mesme dhe ...

                                               

Toni Milaqi

Shkurt 1999: "Astrolavos Gallery", Pire, Greqi. Tetor 2016 "Mbi dhunen dhe demone te tjere", Desmos Galerie, Paris, France Janar 1996: "Dimokritos Gallery", Athine, Greqi. Janar 2016: "Gjumi i arsyes pjell perbindesha", Balkan Gallery, Ksanthi, G ...

                                               

Nevruz Musa

Nevruz Musa eshte piktor dhe artist grafik kosovar. Musa u lind me 8 shkurt 1942 ne qytetin e Gjakoves. Musa u rrit ne Çarshine e Madhe te Gjakoves, ku kishte shtepine e lindjes, buze lumit Krena dhe namazgjahut, mes dyqanesh te ndryshme artizana ...

                                               

Artan Mullaj

Artan Mullaj eshte shkrimtar, piktor dhe publicist shqiptar. Ka lindur ne qytetin e Korçes. Ne vitin 1991 perfundoi studimet ne Universitetin e Tirane, ku u dipllomua si inxhinier elektrik per energjetiken. Eshte njeri nga studentet aktive te lev ...

                                               

Musë Prelvukaj

Shkollen fillore e kreu ne Martinaj dhe ne Guci, ndersa Shkollen e Mesme te Artit ne Peje me 1971. SHLP- ne, degen e artit figurativ, si dhe Akademine e Arteve Figurative-degen e grafikes, i kreu ne Prishtine. Eshte punesuar ne SHMT" 28 nentori” ...

                                               

Ritmi

Ritmi paraqet perseritjen e njetrajtshme te nje vlere te caktuar. Ne art figurativ ritmi mund te jete i thjeshte ose alternativ progresiv. Ritmi i thjeshte ndodh kur vazhdimishte perseritet e njejta vlere, pa mos ndryshuar aspak kualitetin e saje ...

                                               

Bedri Emra

Bedri Emra heret u inkuadrua ne krijimtarine tone figurative,duke evoluar me rriten dhe zhvillimin e saj. Ai lindi me 1942 ne Gjakove. Akademine e Arteve sesioni i piktures e mbaroi ne Prishtine, ne klasen e artistit dhe pedagogut te mirenjohur M ...

                                               

Hamdi Bardhi

Mesimet fillestare dhe ato te mesme i kreu ne Prizren. Akademine e Arteve Figurative - Drejtimi i Piktures e kreu ne Prishtine. Pas nje pune si mesues ne periudhen e pasluftes, Hamdi Bardhi ka ndjekur Shkollen e larte te Artit Figurative ne Beogr ...

                                               

Gjovalin Paci

Gjovalin Paci eshte piktor i njohur nga mbi Shkodra me origjine nga Firence e Italise si pinjoll i familjes italiane Paci te emigruar para qindra vitesh ne Razem. Me nje femijeri aspak komode, Paci hyri ne rrugen e artit si nje mundesi per te shp ...

                                               

Pejgamberët në Islam

Te derguarit ne Islam jane njerez te rendomte te graduar me graden te degruarit te Zotit. Te gjith te derguarit jane te nxjerrur nga populli ne te cilin jane derguar, pra te degruarit jane njerez nga mesi i shoqerise tek e cila jane derguar, perv ...

                                               

Agjërimi në Islam

Agjerimi, agjinimi ose ninimi ne Islam, eshte ushtrimi i vetepermbajtjes ndaj ushqimit dhe pijes. Agjerimi ne muajin e Ramazanit eshte e katerta nga Pese Shtyllat e Islamit.

                                               

Sufizmi

Sufizmi ose Tesavufi i pershkruar pergjithesisht si "mistika islame", "dimensioni i perbrendshem i Islamit" ose "fenomeni mistik i Islamit" eshte nje rryme mistike ne Islam i karakterizuar nga "vlera te posaçme, praktika ritualore, doktrina dhe i ...

                                               

Viti i Ri Islam

Viti Ri Islam fillon ne diten e pare te muajit Muharrem i cili llogaritet muaji i pare ne kalendarin Islam. Shume muslimane perkujtojne kete dite per te perkujtuar madheshtine e ketij muaji si dhe emigrimin te derguarit te fundit Muhammedit te be ...

                                               

Kalendari hixhri

Kalendari islam ose kalendari hixher eshte nje kalendar henor i perbere nga 12 muaj ne nje vit me nga 354 dite. Edhe para ardhjes se Islamit, arabet kane perdore kalendarin henor. Ky kalendar – qe eshte 11 dite me i shkurte se kalendari gregorian ...

                                               

Toleranca në Islam

Toleranca ne Islam eshte baza e krijimit te vllezerise ne fe, ne familje, ne fis, ne komb dhe ne shoqeri ne teresi. Ne shoqerite ku ndiqet morali islam, kishat, xhamite dhe sinagogat, bashkejetojne paqesisht. Kjo pamje e tri faltoreve ne nje inst ...

                                               

Sahabeja

Sahabet jane gjenerata e pare e myslimaneve, shoket e Muhammedit, ata te cilet kane jetuar ne kohen e tije dhe me te dhe njihen si te besuar te paster ne besim dhe moral, pra besimtaret dhe pasuesit e pare te sinqerte te Islamit. Shumica e myslim ...

                                               

Mesazhi (film)

Filmi Mesazhi eshte nje film amerikan mbi lindjen e Islamit. Filmi eshte prodhuar ne vitin 1976 regjisore i te cilit ishte Moustapha Akkad. Marketingu i pare i ketij filmi u shfaq per here te pare ne New York City, ShBA me 9 mars te vitit 1977 ku ...

                                               

Të drejtat themelore të bashkëshortëve në Islam

Ne Islam drejtat dhe obligimet e secilit nga bashkeshortet hyjne ne fuqi me lidhjen e kontrates martesore se tyre. Nuk ka nevoje per rradhitjen e tyre ne kontrate sepse ato jane te kuptueshme si pjese integrale te saj. Ka nje konsensus midis dije ...

                                               

Fëkëh

Fikh, transkriptuar ne shqip fekeh eshte jurisprudenca islame. Shpeshhere shpjegohet si kuptimesia qe njerezit kane ndaj ligjit hyjnor islam siç eshte shpallur ne Kuran dhe Sunnet. Fekhu shtjellon dhe zgjeron Sheriatin permes ixhtihadit te Kurani ...

                                               

Surja Al Imran

Per ta lexuar tere Suren shih Wikibooks:Surja Al Imran Sureja Al Imran eshte surja e trete e radhitur ne Kuran, dhe ka 200 ajete. Eshte pjese e sureve Medinase dhe merr emrin nga familja e Imranit, qe permendet ne ajetin e 33.

                                               

Piktura Pasbizantine

Gjate shekullit XVI-te, ndonese ende nen pushtimin osman, u krijuan vepra te reja artistike ne pikture, ne stilin pasbizantin. Personaliteti me i shquar i kesaj periudhe eshte Onufri. Pikturat e tij dallohen per ngjyra te pasura dhe nuanca dekora ...

                                               

Rubiku

Pasi kalon Uren e Milotit, hyn ne luginen e bukur te Fanit, ku shfaqet Kisha te Shelbuemit, vendosur mbi kepin e bardhe te Rubikut, njera nder me te vjetrat dhe me te rendesishmet monumente te kultures kombetare, e cila daton te jete ndertuar tej ...

                                               

Butrinti

Butrinti ishte nje qytet dhe peshkopate e lashte Greke dhe me vone Romake dhe Episkopi. Mbase i banuar qe nga koherat parahistorike, Buthrotum ishte nje qytet i fisit Epirote te Chaonians, me vone nje koloni Romake dhe nje peshkopate. Ajo hyri ne ...

                                               

Muzika shqiptare

Aktivitetet kryesore folklorike shqiptare jane Festivali Folklorik Kombetar, mbajtur çdo pese vjet, i cili ka filluar ne vitin 1952 ne qytetet Lezhe dhe Tirane, per te vijuar me pas ne dy qytetet muze me arkitekture mesjetare, Gjirokaster dhe Ber ...

                                               

Onufri

Onufri ka lindur ne shekullin e XVI ne Shqiperine e Mesme. Ka hamendesira per ne Berat, sipas asaj qe ai ka thene, por edhe ne Shpat, ku ne kishen e vogel te Valshit, qe ai e ka pikturuar vete- eshte ende nje varr i paidentifikuar. Mendohet se ka ...

                                               

Mesjeta shqiptare sipas arkivave kroate

Shqiperia dhe shqiptaret kane qene dhe mbeten nje teme interesante si per intelektualet e dikurshem, ashtu edhe per studiuesit e sotem. Studiues te shumte nga vende te ndryshme jane marre dhe merren me studimet per origjinen, kulturen, traditen, ...

                                               

Adem Kastrati

Adem Kastrati, u lind ne vitin 1933 ne fshatin Karaçeve te Dardanes se Kosoves, ne nje familje te madhe bujare, me veprimtari patriotike dhe arsimdashese. Ishte e njohur familja e tij nga babai ne kete ane, por edhe nga ana e nenes se tij te Dajk ...

                                               

Kisha e Jezu Krishtit e Shenjtorëve të Ditëve të Mëvonshme

Kisha e Jezu Krishtit e Shenjtoreve te Diteve te Mevonshme eshte nje kishe e krishtere rivendoses, jo-trinitarian tradicional dhe emertimi me i madh qe buron nga Levizja e Shenjtoreve te Diteve te Mevonshme themeluar nga Jozef Smith, Jr. ne Upsta ...