ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 119
                                               

Amsterdam Express

Filmi trajton historine e nje djali shqiptar qe transferohet ne Amsterdam per te siguruar para per te ndertuar shtepine e tij ne Shqiperi, perfshihet ne afere ilegale si trafikim droge dhe prostitucioni. Kryen nje martese fiktive me nje bajye te ...

                                               

Baça Bazi

Praktika Baça Bazi Kuptimi: "deshire per femijet" ose "te qenit interesuar ne femijet" ne dialektin iranian dhe "duke luajtur me femijet" ne dialektin afgan; i njohur gjithashtu si baça nga baçeh Persisisht qe thote بچه "femije, i riu, djaloshi". ...

                                               

Rejhane bint Zejd

Rejhana bint Zejd ishte nje grua hebreje nga fisi Benu Nadir, e cili nderohet nga myslimanet si nje nga Ummahatul-Muminin, ose Nenat e Besimtareve - Grate e Muhammedit.

                                               

Përkulja dhe rënia e tiranisë shqiptare 1957-2010

Perkulja dhe renia e tiranise shqiptare 1957-2010 Publicistike me Autor Spartak Ngjela. Shtepia botuese: UET Press. Viti i botimit 2011. Faqet e librit 640. ISBN 978-99956-39-54-8 ".koshienca njerezore kishte krijuar qytete te lira, tregtine e li ...

                                               

Kryengritja e vitit 1492

Kryengritja e vitit 1492 ne Shqiperine e Poshtme ishte nje nder kryengritjet antiosmane te shqiptareve ne fund te shekullit 15. Sulltan Bajaziti II u nis vete ne krye te ushtrise osmane per ta shtypur por pas disa muaj luftimesh, duke qene i pafu ...

                                               

Zoja e Guadalupës

Zoja e Guadalupes, e quajtur edhe Virgjeresha e Guadalupes eshte nje ikone katolike meksikane e shekullit 16 qe paraqet nje shfaqje te Virgjereshes Mari. Eshte piktura me e dashur fetare dhe kulturore e Meksikes. Zoja e Guadalupes njihet ne Meksi ...

                                               

Kriza Lindore dhe Shqipëria

Gjate viteve 70 te shek. XIX u duk qarte se politika 40-vjeçare reformuese e Turqise gjate periudhes se Tanzimatit nuk arriti te ndalte procesin e shthurjes se metejshme te perandorise se sulltaneve. Plogeshtia e struktures shteterore, arbitrarit ...

                                               

Xhon F. Kenedi

John Firtzgerald Kennedy lindur me 29 maj 1917 - vdiq me 22 nentor 1963 i njohur mire si Jack ose me inicialet JFK ishte politikan amerikan dhe Presidenti i 35-te i Shteteve te Bashkuar te Amerikes ka sherbyer edhe si komandante ne Ushtrine Ameri ...

                                               

Diplomatika

Diplomatika eshte nje disipline studimore e perqendruar ne analizen kritike te dokumenteve: veçanerisht, dokumentet historike. Ajo perqendrohet ne konventat, protokollet dhe formulat qe jane perdorur nga krijuesit e dokumenteve, duke i perdor ket ...

                                               

Sigilografia

Sigilografia, e njohur edhe me emrin e saj me origjine greke, sfragistika, eshte disipline studimore e cila merret me studimin e vulave dhe vulosjeve me dyll, plumb, argjile si dhe vulat e tjera te perdorura per te vertetuar dokumentet arkivore. ...

                                               

Milan Shuflaj

Milan von Šufflay ka qene politikan, historian dhe nacionalist kroat. Qe nder themeluesit e Albanologjise si dhe autor i te parit roman fantashkencor ne letersine kroate. Ashtu edhe vepra tjeter letrare qe shkroi, "Kostandin Balsha" eshte nder ro ...

                                               

Kliometrika

Kliometrika nganjehere e quajtur historia re ekonomike, ose historia ekonometrike, paraqet aplikimin sistematik te teorise ekonomike, teknikave ekonometrike dhe metodave te tjera formale ose matematikore ne studimin e historise. Me konkretisht aj ...

                                               

Arkeografia

Arkeografia dhe γράφειν gráphein), mund te kete dy kuptime: Dikur, arkeografia ishte nje term qe percaktonte faktin e vizatimit, piktures ose skulptures se monumenteve antike, si dhe skenave te lashta ose peizazheve dhe te cilat perdoreshin per t ...

                                               

Kodikologjia

Kodikologjia eshte studimi i kodikeve ose librave ne doreshkrim te shkruar ne pergamene si objekte fizike. Shpesh eshte e njohur edhe si arkeologjia e librit, ka te beje me materialet, dhe teknika te perdorura per te bere libra. Deri me tani nuk ...

                                               

Antikuarizmi

Antikuarizmi eshte nje lloj pasioni ose studimi i lashtesise ose i gjerave te se kaluares. Me konkretisht, termi eshte perdorur per ata qe studiojne historine me vemendje te veçante ndaj artefakteve te lashta, arkeologjike dhe historike, ose arki ...

                                               

Artan Fuga

Artan Fuga eshte anetar i Akademise se Shkencave te Republikes se Shqiperise. Diplomuar ne filozofi ne Universitetin e Tiranes ne vitin 1978. Ne vitet 1981 - 1997 ka punuar ne Fakultetin e Shkencave Politike dhe Juridike me vone Fakulteti i Shken ...

                                               

Dimri i vetmisë së madhe

Dimri i vetmise se madhe eshte roman i shkrimtarit Ismail Kadare, botuar ne vitin 1973 ne Tirane. Paraqet pjesen e pare te diptikut Koha e Grindjes ". Romani eshte epope homerike mbi prishjen e dy shteteve komuniste, i cili prekte temen tabu te p ...

                                               

Marksizëm–Leninizmi

Termi Marksizem-Leninizem prej mesit te viteve 1920-ta, i refereohet ideologjise politike zyrtare te Bashkimit Sovjetik dhe me vone asaj te gjithe Bllokut Lindor. Stalini e perkufizonte si "Mesimet e Marksit te zhvilluara me tej nga Lenini nen ku ...

                                               

Diktatura e proletariatit

Diktatura e proletariatit, ne mendimin sociopolitik marksist, i referohet nje shteti ku proletariati ose klasa punetore ka kontrollin e pushtetit politik. Termi, u shpik nga Jozef Weydemeyer dhe u mor nga themeluesit e marksizmit, Karl Marksi dhe ...

                                               

Gjeneral gramafoni

Filmi Gjeneral Gramafoni prodhim i vitit 1978. Regjisor: Viktor Gjika, Skenari: Vath Koreshi, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Aleksander Peçi. Ne mesin e viteve ’30 fillon penetrimi dhe parapergatitja e pushtimit Italian te vitit 1939. Halit B ...

                                               

Libertarianizmi

Libertarianizmi eshte nje filozofi politike qe i shikon themelet e nje shoqerie te mire tek respekti per zgjedhjen dhe lirine individuale, kesisoj perpiqet te minimizoje apo reduktoje aksionet e dhunshme te Shtetit, meqe ai eshte enditeti qe me s ...

                                               

Krevati i perandorit

Filmi "Krevati i Perandorit" prodhim i vitit 1973 me metrazh te shkurter. Regjisor: Endri Keko, Skenari: Dritero Agolli, Endri Keko, Producent: Shqiperia e Re, Muzika: Çesk Zadeja. S. Myftari V. Take A. Sinani S. Baze V. Ristani A. Toroveci

                                               

Rrugë të bardha

Rruge te bardha eshte nje film shqiptar i prodhuar ne vitin 1974. Regjia: Viktor Gjika. Skenari: Vath Koreshi. Producent: Shqiperia e Re. Muzika: Limos Dizdari. Rikard Ljarja, Deda Lec Bushati,Fshatari Robert Ndrenika, Ganiu Elida Cangonji, Zana ...

                                               

Fakulteti i Gjuhëve, Kulturave dhe Komunikimit (UEJL)

Shkencat e Komunikimit dhe Teknologjive, per here te pare se bashku sjellin me te miren, si ne aspekt te shkencave njerezore/sociale ashtu te perspektivave teknologjike te cilat i japin nje impuls te ri zhvillimit bashkekohor. Tregu per kompetenc ...

                                               

Karl Popper

Sir Karl Raimund Popper ishte nje filozof dhe epistemolog austriak, i natyralizuar britanik, por me origjine hebraike. Konsiderohet si nje nder filozofet me te medhenje te shkences ne shekullin e 20-te, vepra te cilit ka influencuar filozofine e ...

                                               

Michel de Montaigne

Eyquem Michel de Montaigne ishte nje nga shkrimtaret me ndikim te Rilindjes franceze, i njohur per popullarizimin ne ese si nje zhaner letrar. Ai u be i njohur per aftesine e tij te lehte te bashkoje zerat serioze intelektuale me anekdota rasteso ...

                                               

Evrazia

Eurasia / jʊreɪʒə / eshte nje toke e kombinuar kontinentale e Evropes dhe Azise. Termi eshte nje portier i kontinenteve perberese. E vendosur kryesisht ne hemisferat veriore dhe lindore, qe kufizohet me Oqeanin Atlantik ne perendim, Oqeani Paqeso ...

                                               

Fieri

Fieri eshte nje qytet ne Shqiperine e jugut rrethit te Fierit. Persa i perket qytetit te Fierit popullsia e tij pas viteve 90 te shekullit te XX numeronte 40 000 banore, kurse ne ditet e sotme, si rezultat i dyndjes se popullsise nga rrethi i Mal ...

                                               

Të drejtat LGBT në Gjeorgji

Personat gej, lezbike, biseksuale dhe transgjinore ne Gjeorgji gezojne disa te drejta te personave jashte komunitetit LGBT. Gjeorgjia eshte i vetmi shtet ne vendet ish-sovjetike qe e ndalon diskriminimin kundrejt personave LGBT ne legjislacion. G ...

                                               

Lista e fjalëve në Islam

Qellimi i krijimit te kesaj liste te fjaleve arabe qe shpesh perdoren ne literaturen fetare shqipe e edhe ne literaturat boterore fetare Islame eshte lehtesimi i te kuptuarit te teksteve ne te cilat perdoren keto fjale. Keto fjale perdoren nga pa ...

                                               

Hytbeja e Lamtumirëse

Hytbeja e Lamtumires eshte fjalimi i fundit i te derguarit te fese islame, Muhammedit, drejtuar besimtareve myslimane me 9 Dhulhixhxhe te vitit 10 hixhri, gjate kryerjes se haxhit te tij te pare dhe te fundit.

                                               

Koncert në vitin 1936

Filmi Koncert ne vitin 1936 prodhim i vitit 1978 i cili tregon per viziten e dy artisteve shqiptare ne qytetin e Lushnjes gjate kohes se monarkise shqiptare gje qe "tronditi jeten e nje qytetit tejet konservator.

                                               

Dinastia Qing

Dinastia Qing pati gjithsej 12 perandore, nga Nurhaçi deri tek perandori i fundit Puyi. Po te numerohen vitet duke filluar nga koha e hyrjes se saj ketej Murit te Madh, dinastia Qing pati 10 perandore dhe zgjati 268 vjet. Shtrirja maksimale e ter ...

                                               

Li Yu

Li Yu lindi ne dinastine Ming te Kines ne vitin 1610. Ne moshen 30-vjeçare ai ndodhej ne nje periudhe te nderrimit te dinastive, dinastia e fundit feudale e Kines Qing me forca te armatosura e permbysi dinastine Ming, duke shkaktuar tronditje ser ...

                                               

Nana Mbretneshë Sadije

Nana Mbretneshe Sadije, Nana Mbretneshe e Shqiptareve e lindur Sadije hanem Toptani ka qene Nena Mbretereshe e shqiptareve nga shtatori 1928 deri me vdekjen e saj me 1934. Ishte e ema e Mbretit Zog I.

                                               

Historia e Hasit

Territori i Hasit ishte i banuar qe nga kohet e lashta, kete e deshmon edhe ruajtja e dokumenteve dhe te dhenave arkeologjike qe nga neoliti 2600-2200 p.e.r. Nga studimi i kultures se hershme, nga gjurmimi dhe eksplorimi i vendbanimeve dhe varrez ...

                                               

Shoqëria skllavopronare ilire në lashtësi

Me lindjen e qyteteve u krijua edhe nje popullsi qytetare, e cila me pare nuk njihej. Burimet nuk e bejne te qarte perberjen dhe karakterin e kesaj popullsie, por meqe qytetet ishin qendra ekonomike dhe administrative, edhe popullsia e tyre perbe ...

                                               

Historia e shtetit

Parahistoria e shtetit eshte shoqeria farefisnore. Krijimi i shteteve eshte rezultat i nje procesi historik dhe sociologjik. Kur shoqeria farefisnore nuk ishte me kurrsesi ne gjendje te rregulloje marredheniet e reja qe ishin krijuar, u be hapi i ...

                                               

Dinastia Xia

Dinastia Xia, dinastia e pare ne historine kineze, ekzistoi nga shkulli i 21-te para eres se re deri ne shekullin e 16-te para eres se re, gjithasej rreth 500 vjet dhe pati 17 mbreter nga 14 gjenerata. Sfera qendrore e sundimit te saj ishin zonat ...

                                               

Eugerta Bakiu

Eugerta Bakiu eshte Politikane,Shqiptar.Ajo njihet si anetare e Partise Socialiste te Shqiperise, aktiviste e Forumit Rinor Euroscialist te Shqiperise.

                                               

Shteti komunist

Nje shtet komunist eshte nje shtet qe zakonisht administrohet dhe qeveriset nga nje parti e vetme qe perfaqeson proletariatin, te udhehequr nga filozofia marksiste-leniniste, me qellim te arritjes se komunizmit. Ka pasur disa raste te shteteve ko ...

                                               

Shoqëria civile në Kosovë

Shoqeria civile kosovare ka pasur shume misherime qe nga fillimi i viteve 1990. Ajo eshte nje produkt i reagimit ndaj okupimit te Kosoves nga Republika Socialiste Federale e Jugosllavise deri ne vitin 1999, e pastaj u fuqizua edhe me shume kur Re ...

                                               

Kroacia

Kroacia, zyrtarisht Republika e Kroacise, eshte nje shtet sovran ne Evropen Qendrore dhe Juglindore, buze detit Adriatik. Kroacia ka qene nje nga republikat e ish-Jugosllavise e quajtur Republika Socialiste e Kroacise. Kryeqyteti i Kroacise dhe q ...

                                               

Të drejtat LGBT në Serbi

Personat gej, lezbike, biseksuale dhe transgjinore ne Serbi perballen me sfida ligjore qe personat jashte ketij komuniteti nuk i perjetojne. Aktiviteti seksual midis dy meshkujve ose dy femrave lejohet ne Serbi. Te mirat e perbashketa te ndare ne ...

                                               

Belshi

Bashkia e Belshit shtrihet ne zonen e Dumrese, ne nje zone qe shquhet nga numri i madh i liqeneve dhe me nje peizazh terheqes, ku mendimtari i madh i Rilindjes sone kombetare Sami Frasheri, duke u nisur nga bukuria e peizazhit dhe karakteristikat ...

                                               

Antisemitizmi

Antisemitizmi eshte, paragjykimi urrejtja, ose diskriminimi kunder Judenjte per arsye qe lidhen me trashegimine e tyre hebreje. Nje person i cili mban poste te tilla eshte quajtur nje "antisemit". Ajo eshte konsideruar nga shumica e shkencetareve ...

                                               

Volkswagen Group

Volkswagen Group dhe deget e saj, eshte nje kompani prodhuese automobilesh shumekombeshe Gjermane me seli ne Wolfsburg, Saksonia e Ulet, Gjermani. Ajo projekton, prodhon dhe shperndan makina pasagjeresh dhe tregetare, motorçikleta, motore, dhe tu ...

                                               

Josif K. Filo

Patriot i vjeter Lindur ne fshatin Shales te rrethit Erseke-Kolonje ne vitin 1890 nga prinderit Kristo dhe Elena Filo. Ne shkollen e fshatit mbaroi 5 klase te fillores ne gjuhen greke. Ne vitin 1915 emigron ne Amerike. Aty punoi ne nje shoqeri nd ...

                                               

Teatrot në Prishtinë

Prishtina ka vetem 3 teatro aktive Teatri Kombetar i Kosoves, Teatri ODA dhe Teatri DODONA. Ata japin shfaqje drejtperdrejte çdo jave. Ka 21 aktore te njohur nga Kosova te punesuar. Ata jane te vendosur ne zemer te Prishtines. Teatri Kombetar esh ...

                                               

Adem Mikullovci

Adem Mikullovci bene pjese ne plejaden e aktoreve te ish-Teatrit Popullor Krahinor i Kosovestashme Teatrit Kombetar i Kosoves. Pas nderprerjes se studimeve ne Akademine per Teater dhe Film ne Beograd ne vitin 1968 kthehet ne Prishtine dhe fillon ...