ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 118
                                               

Qiproja

Republika e Qipros apo Qipro eshte shteti i ndodhur ne ishullin me te njejtin emer ne Detin Mesdhe, 113 kilometra ne jug te Turqise dhe 120 kilometra ne perendim te bregdetit te Sirise. 37% i territorit te Republikes se Qipros eshte nen administr ...

                                               

Ofensiva turke në veri-lindje të Sirisë (2019)

Ofensiva turke e vitit 2019 ne Sirine veri-lindore, e koduar nga Turqia si Operacioni Pranvera e Paqes, eshte nje operacion ushtarak ne vazhdim kryer nga Forcat e Armatosura Turke dhe opozita e Aleateve te Turqise Ushtria Kombetare Siriane kunder ...

                                               

Korrupsioni në Turqi

Korrupsioni ne Turqi eshte nje çeshtje qe ndikon ne pranimin e Turqise ne Bashkimin Evropian. Indeksi i Perceptimit te Korrupcionit te Transparences Nderkombetare te vitit 2016 e rendit vendin, ne vendin e 75-te nga 176 vendet, ndersa indeksi i v ...

                                               

Kryengritja e Shqipërisë së Mesme

Kryengritja e Shqiperise se Mesme, Kryengritja islame, ose Kryengritja fshatare ishte kryengritje e fshatareve te Shqiperise qendrore dhe levizjes dumbabiste kunder monarkise e Princ Vidit gjate vitit 1914, dhe ishte nje nga arsyjet qe princi te ...

                                               

Rendi gjigant

Rendi gjigand i njohur edhe si rendi kolosal, eshte rend kolonat ose shtyllat te cilit shtrihen te dy ose me shume kate. Ne te njejten kohe, rendet me te vegjel mund te perdoren ne arkada ose dritare dhe dyer brenda kateve qe jane perfshire nga r ...

                                               

Rendi jonik

Rendi Jonik dallohet nga kapiteli i tij me sperdredhje, ne te cilat nje ekin i lakuar me forme te ngjashme me ate te rendit dorik, por te dekoruar me zbukurime te stilizuara, kurorezohet nga nje fashe horizontale qe rrotullohet nen te dy krahet, ...

                                               

Rendi dorik

Rendi dorik eshte i dallueshem nga kapiteli i tij, ekini i te cilit eshte si nje jastek i rrumbullaket mbi majen e kolones deri te abaku katror mbi te cilin qendrojne traret. Ekini duket i sheshte dhe i pjerret ne shembujt e hershem, me i thelle ...

                                               

Shtëpia

Shtepia ne kuptimin objektiv eshte nje strehe, nje ndertese ose nje strukture e cila zakonisht sherben si vendbanim. Termi perfshin shume lloje banesash qe shkojne nga kasollet e para te fiseve nomade deri tek ndertesat e medha dhe apartamentet. ...

                                               

Cetruminantia

Rendi Artiodactyla dythundraket Familja Cervidae, 55 - 94 lloje dreret Artiofabula Cetruminantia Familja Tragulidae, 6 - 10 lloje dreret-minj Nenrendi Ruminantia Familja Bovidae, 135 lloje Familja Girafidae, 2 lloje gjirafat, okapit Familja Moshi ...

                                               

Gjitari

Gjitaret jane vertebror brenda klases se gjitarve, kjo kals dallohet nga zvarranikt nga posedimit te nje neocortex, floket, tre kockat e veshit, dhe gjendrat e qumeshtit. Femrat te gjitha llojeve te gjitareve ushqehen te vegjelit e tyre me qumesh ...

                                               

Indeksi i shteteve të mirë

Indeksi i shteteve te mire mat se sa secili nga 125 vende ne liste kontribuojne per planetin dhe per racen njerezore nepermjet politikave dhe sjelljeve te tyre.

                                               

Shkrimi gjeorgjian

Shkrimet gjeorgjiane jane tre sistemet e shkrimit te perdorura per te shkruar gjuhen gjeorgjiane: Asomtavruli, Nuskhuri dhe Mekhedri. Megjithese sistemet ndryshojne ne pamjen, te tre jane unicase, letrat e tyre ndajne te njejtat emra dhe rendit a ...

                                               

Artiofabula

Artiofabula eshte nje klade e perbere nga Suina dhe Cetruminantia. Klada u gjet ne analizat filogjenetike molekulare dhe kundershtoi marredheniet tradicionale te bazuara ne analiza morfologjike.

                                               

Festivali Evropian i Këngës 1991

Festivali Evropian i Kenges 1991 ishte edicioni i 36-te i Festivalit Evropian te Kenges dhe u mbajt me 4 maj 1991 ne Rome. Per shkak te Luftes se Gjirit dhe tensioneve ne rritje ne Jugosllavi, RAI vendosi te zhvendose garen nga Sanremo ne Rome, e ...

                                               

Shqipëria në Festivalin Evropian të Këngës 2021

Shqiperia do te marre pjese ne Festivalin Evropian te Kenges 2021 ne Roterdam, Holande me kengen "Karma" nga Anxhela Peristeri. Hyrja e saj eshte zgjedhur permes konkursit kombetar te perzgjedhjes Festivali i Kenges organizuar nga Radio Televizio ...

                                               

Kogiidae

Kogia pusilla † Gjinia Kogia K. sima, Kashaloti xhuxh K. breviceps, Kashaloti i vogel Gjinia Scaphokogia † Gjinia Aprixokogia † Gjinia Kogiopsis † Gjinia Thalassocetus † Gjinia Praekogia †

                                               

Nekropola Romake

Nekropola Romake eshte nje monument i trashegimise kulturore ne Kopiliq i Eperm, Skenderaj, Kosove. Ky monument eshte i kategorise "Arkeologjik", i miratuar me numer 02-345/72.

                                               

Maqedonia (kthjellim)

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Maqedonia. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur. Maqedonia me se shpeshti nenkupton: Maqedonia e Veriut – s ...

                                               

Vendbanimi i periudhës romake në Cërnicë

Vendbanimi i periudhes romake ne Cernice eshte nje monument i trashegimise kulturore ne Cernice, Gjilan, Kosove. Ky monument eshte i kategorise "Arkeologjik".

                                               

Lokaliteti i periudhës romake në Cërkolez

Lokaliteti i periudhes romake ne Cerkolez eshte nje monument i trashegimise kulturore ne Cerkolez, Burim, Kosove. Ky monument eshte i kategorise "Arkeologjik".

                                               

Lokaliteti i periudhës romake në Cërcë

Lokaliteti i periudhes romake ne Cerce eshte nje monument i trashegimise kulturore ne Cerce, Burim, Kosove. Ky monument eshte i kategorise "Arkeologjik".

                                               

Lokaliteti i periudhës romake në Kaliqan

Lokaliteti i periudhes romake ne Kaliqan eshte nje monument i trashegimise kulturore ne Kaliqan, Burim, Kosove. Ky monument eshte i kategorise "Arkeologjik".

                                               

Vendbanimi i periudhës romake në Koretishë

Vendbanimi i periudhes romake ne Koretishe eshte nje monument i trashegimise kulturore ne Koretishe, Gjilan, Kosove. Ky monument eshte i kategorise "Arkeologjik".

                                               

Lokalitet arkeologjik I periudhës romake në Torinë

Lokalitet arkeologjik I periudhes romake ne Torine eshte nje monument i trashegimise kulturore ne Torine, Lipjan, Kosove. Ky monument eshte i kategorise "Arkeologjik".

                                               

Rrënojat e një vile romake në Mramor

Rrenojat e nje vile romake ne Mramor eshte nje monument i trashegimise kulturore ne Mramor, Prishtine, Kosove. Ky monument eshte i kategorise "Arkeologjik".

                                               

Gjurmët e vilës romake në Pestovë

Gjurmet e viles romake ne Pestove eshte nje monument i trashegimise kulturore ne Pestove, Vushtrri, Kosove. Ky monument i miratuar me numer eshte i kategorise "arkeologjike".

                                               

Terma - banjo romake në Çifllak

Terma - banjo romake ne Çifllak eshte nje monument i trashegimise kulturore ne Çifllak, Rahovec, Kosove. Ky monument eshte i kategorise "Arkeologjik".

                                               

Lokaliteti arkeologjik i periudhës romake në Irzniq

Lokaliteti arkeologjik i periudhes romake ne Irzniq eshte nje monument i trashegimise kulturore ne Irzniq, Deçan, Kosove. Ky monument eshte i kategorise "Arkeologjik".

                                               

Revolucioni i Katërt Industrial

Revolucioni i Katert Industrial eshte automatizimi i vazhdueshem i prodhimit tradicional dhe praktikave industriale, duke perdorur teknologjine moderne inteligjente. Komunikimi ne shkalle te gjere makine me makine dhe interneti i gjerave jane te ...

                                               

Revolucioni Xinhai

Revolucioni Xinhai gjithashtu i njohur si Revolucioni Kinez ose Revolucioni i vitit 1911, ishte revolucion qe rrezoi dinastine e fundit te Kines dhe themeluan Republiken e Kines. Revolucioni u emerua Xinhai, sepse u themelua ne vitin 1911, ne vit ...

                                               

Ekonomia e Austrisë

Edhe pse Austria ka kushte me te mira natyrore e ekonomia e saje nuk ka shenuar rritje deri vone. Territori i sotem i Austrise nje kohe te gjate ka qene ne kuader te shtetit te dikurshem te Austru-Hungarise, i cili ne radhe te pare, ka pasur funk ...

                                               

Teoria e kontrollit

Automatika eshte shkenca qe merret me studimin e modeleve matematike te afta te pershkruajne dhe paraqesin sisteme automatike nga me te ndryshmet, qe nga sistemet mekanike te informatiket, te cilat nevojisin pak ose aspak nderhyrje nga ana e njer ...

                                               

Transporti

Transporti eshte levizja e njerezve, kafsheve dhe mallrave nga nje vend ne nje vend tjeter. Menyrat e transportit jane nepermjet rrugeve tokesore, ajrore dhe ujore. Ne degen e transportit ben pjese edhe Tregtia dhe Turizmi. Infrastruktura e trans ...

                                               

Revolucioni shkencor pas Luftës së Dytë Botërore

Revolucioni tekniko-shkencor pas Luftes se Dyte Boterore eshte pervoja historike e bombes atomike, mikroelektronika, apo inxhinieria gjenetike, dhe jo analiza qe qendron prapa kendveshtrimit te padiskutueshem se, ne krahasim me shekullin 19, nje ...

                                               

V. Gordon Childe

Vere Gordon Çajld, i njohur me se shumti si V. Gordon Çajld, ishte arkeolog dhe filologe australian, i specializuara ne studimin e Prehistorise Europiane. Punoje pjesen me te madhe te jetes se tij si akademik ne Britanin e Madhe per Universitetin ...

                                               

Austria

Austria, eshte nje shtet federativ ne Evropen qendrore me nje sistem qeverises parlamentar. Austria kufizohet ne veri nga Gjermania pastaj vijne Çekia, Sllovakia ne lindje ndersa ne jug dhe perendim gjenden Sllovenia, Italia, Zvicra dhe Lihtensht ...

                                               

Kapitali natyror

Kapitali natyror eshte stoku i burimeve natyrore ne bote, i cili perfshin gjeologjine, tokat, ajrin, ujin dhe te gjithe organizmat e gjalle. Disa asete te kapitalit natyror u sigurojne njerezve mallra dhe sherbime falas, qe shpesh quhen sherbime ...

                                               

Historia e Skocisë

Historia e Skocise fillon rreth 10.000 vjet me pare, kur njerezit se pari filluan ta popullonin Skocine pas periudhes se akullnajave, Periudha e Fundme e Akullnajave. Sigurisht qe qyteterimet e Kohes se Gurit, Kohes se Bronzit, Kohes se Hekurit k ...

                                               

Kriza Lindore

Kriza lindore eshte emri i konfliktit mes Perandorise Osmane dhe Evropes qe rezultoi ne ndryshimin e kufijve te vendeve evropiane midis te cilave dhe Perandoria Osmane.

                                               

Ndotja

Ndotja eshte futja e ndotesve ne mjedisin natyror qe shkaktojne ndryshime te pafavorshme. Ndotja mund te marre formen e substancave kimike ose energjise, te tilla si zhurma, nxehtesia ose drita. Ndotesit ose perberesit e ndotjes, mund te jene ose ...

                                               

Greqia e lashtë

Greqia e Lashte eshte nje qyteterim i lashte i ballkanit, dhe vete Greqise. Greqia eshte qyteterimi qe i perket periudhes se historise helene te lashte qe zgjat nga Periudha Arsilike e shekullit te 3-te deri ne ate te 6-te para Krishtit dhe deri ...

                                               

Koinoni

Koinon qe do te thote "i zakonshem", ne kuptimin e "publikut", kishte interpretime te shumta, disa shoqerore, disa qeveritare. Fjala kishte kuptimin e barabarte ose te perafert me latinishten res publica, "gje publike". Nder perdorimet bashkekoho ...

                                               

Bartolomeo Pineli

Bartolomeo Pinelli, ishte grafist, piktor dhe skulptor italian, ndermjet krijimeve te cilit perfshihet edhe punimi ne akuarel i nje kostumi shqiptar. Artist grafik jashtezakonisht prodhimtar, se fundi eshte vleresuar se ka prodhuar rreth kater mi ...

                                               

Plerejët

Plerejet te njohur edhe si pyrejet ishin nje fis ilir qe i perkisnin Ilireve te jugut. Burimet historike i permendin ne lidhje me nje kryengritje kunder romakeve qe ne shekullin II pes. Plini Plaku dhe Pomponius Mela i permendin plerejet ne Lufte ...

                                               

Agroni (Mbret)

Agroni ishte nje mbret i Mbreterise Ilire ne shekullin III para Krishtit rreth 250-231 para Krishtit. Djali i Pleuratit II, Agroni arriti te shtrinte sundimin ilir mbi shume fise, popuj dhe qytete ne rajonin e Adriatikut. Ai eshte mbase me i njoh ...

                                               

Tipasa

Tipasa ishte nje koloni ne provincen romake Mauretania Caesariensis, qe sot quhet Tipaza, dhe ndodhet ne Algjerine qendrore bregdetare. Qe nga viti 2002, eshte deklaruar nga UNESCO nje "Vend i Trashegimise Boterore". Kishte nje qytet tjeter me te ...

                                               

Biblioteka e Aleksandrisë

Biblioteka Mbreterore e Aleksandrise, ose Biblioteka e lashte e Aleksandrise, ne Aleksandri, Egjipt, ishte ndoshta me e madhja dhe sigurisht nje nga me te famshmet e botes antike. Ajo lulezoi nen sundimin e dinastise se Ptolemeut dhe funksiononte ...

                                               

Etruskët

Etruske eshte emri qe i eshte dhene nje populli te Italise antike, banues te zones se Tuskanise, Umbrise perendimore dhe Lazios veriore. Romaket u referoheshin atyre si Tusci ose Etrusci ndersa greket i njihnin ata si Tyrrheniane. Etrusket, ne gj ...

                                               

Sheshi i Shën Pjetrit

Sheshi i Shen Pjetrit eshte nje shesh i madh i vendosur direkt perballe Bazilikes se Shen Pjetrit ne Qytetin e Vatikanit, enklave papale brenda Romes, direkt ne perendim te lagjes ose riones se Borgos. Si sheshi ashtu edhe bazilika kane emrin e S ...

                                               

Luftërat Iliro-Romake

Perkrenare Ilire, Shek VI P.E.S. Bronz i derdhur, Lartesia: 25.2 cm, Gjeresia: 23.5 cm Ne mesin e shek. III p.e.s ne krye te mbreterise Ilire dolen Ardianet. Aristokracia skllavopronare ardiane, e cila kishte krijuar nje organizim te mire ushtara ...