ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 117
                                               

Mustafa Greblleshi

Leu ne Tirane ne gjirin e nje familjeje vendalie me origjine nga Gerblleshi, i biri i arsimtarit dhe ushtarakut Hamid Greblleshit dhe Nurijes. Shkollimin fillor e mori ne Vlore, ku ishin me banim si familje ngaqe i ati ishte me sherbim. Shkollimi ...

                                               

Mazreku (Gumenicë)

Nga veriu Mazreku kufizohet me Skopjonen e Kurtesin, nga jugu me Smogovinen e Karterezen, nga lindja me Vrastoven dhe nga perendimi me Vrohonain e Kuçin. Para Luftes se Dyte Boterore, Mazreku kishte keto lagje: Babanj, Dobra, Gorrica, Kaciqate, K ...

                                               

Alqi Boshnjaku

Alqi Boshnjaku autor kengesh shume i njohur shqiptar. Ne femijeri ka qene kengetar ne pallatin e pionereve. Fillesat e tij si regjisor i ka me grupet amatore te shkollave te mesme" Qemal Stafa” dhe" Sami Frasheri”. Ka qene regjisor i Estrades se ...

                                               

Dhërmica

Nga veriu Dhermica kufizohet me Varfanjin, nga jugu me Grykohorin, nga lindja me Dramesin dhe nga perendimi me Mavrudhin. Toponimet te fshatit Dhermice: Para Luftes se Dyte Boterore Bregu i Badheles – bregore, ne V. Lozeza – pllaje, ne V. Mirasij ...

                                               

Sulltanesha Kosem

Qesem Sulltana Hanem e njohur ne fillimet e saj edhe si Sulltanesha Mahpejqer, ishte sulltanesha me e fuqishme e historise se Perandorise Osmane pas sulltaneshes Hyrrem dhe nena e 3 sulltaneve. Ajo fitoi reputacion gjate sundimit te Sulltan Ahmet ...

                                               

Muzeu i Skënderbeut

Muzeu Kombetar Gjergj Kastrioti Skenderbeu i njohur edhe si Muzeu i Skenderbeut dhe Muzeu i Krujes, ndodhet ne Kruje dhe eshte nje nga me te vizituarit ne Shqiperi.

                                               

Muzeu Arkeologjik Durrës

Pjesa me e madhe e muzeut perbehet nga 3204 objekte qe gjenden ne vendin e lashte te Dyrrhachium dhe perfshin nje koleksion te gjere nga periudha Greke e Lashte, Helenistike dhe Romake. Artifaktet kryesore perfshijne stelat e funeralit romak dhe ...

                                               

Muzeu i Ulqinit

Muzeu i Ulqinit eshte muze lokal qe gjendet ne Kalane e Ulqinit, pjesen me te vjeter te Ulqinit, Mali i Zi. I themeluar ne vitin 1975, muzeu eshte i vendosur ne pjesen e eperme te Kalase, prane portes veriore te saj. Prane muzeut punon reparti ar ...

                                               

Muzeu Västerbottens

Muzeu Västerbottens ne zonen Gammlia te Umeå eshte nje muze regjional me pergjegjesi per historine kulturore te qarkut Västerbotten. Muzeu gjithashtu perfshine muzeun e hapur Gammlia, nje ekspozite skijimi, nje ekspozite Peshkimi dhe Detarie, ark ...

                                               

Muzeu (Burrel)

Muzeu u ndertua ne vitin 1972. Muzeu u vodh ne masen me te madhe ne vitin 1997. Se fundmi ka bere pjese te tij 38 objekte me vlere rreth 3.5 milion leke te vjetra. Te gjitha objektet qe tashme jane zyrtarisht pjese e ketij muzeu prej kohesh jane ...

                                               

Muzeu Oriental "Bratko”

Muzeu Oriental" Bratko" eshte nje muze arti ne Korçe, Shiperia. Ajo permban nje koleksion te kryesisht art aziatik. Muzeu i Artit Oriental" Bratko” u çel ne qershor te vitit 2003 duke permbushur endrren e Dhimiter Borjes, i cili ishte artist, fot ...

                                               

Muzeu i Izraelit

Muzeu Izraeli, eshte nje muze arti dhe historie ne Jeruzalem, Izrael. ai ndodhet ne pjesen perendimore te Jerusalemit, jo larg nga Knesset, dhe u ndertua me 1965 ne kohen e kryetarit te athershme te Jerusalem, Teddy Kollek.

                                               

Muzeu Prehistorik

Muzeu Prehistorik eshte krijuar ne vitin 1985 ne qytetin e Korçes, duke marre forme te plote pas vitit 1990. Muzeu eshte vendosur ne nje ndertese karakteristike korçare, e cila eshte shpallur Monument Kulture per vete vlerat arkitektonike te saj. ...

                                               

Muzeu i Elektroekonomisë - Hidroelektrana Prizrenasja

Muzeu i Elektroekonomise - Hidroelektrana Prizrenasja eshte nje monument i trashegimise kulturore ne Prizren, Kosove. Ky monument eshte i kategorise "Arkitekturor", i miratuar me numer 50/77.

                                               

Muzeu i Luvrit

Muzeu i Luvrit gjendet ne Paris, France. Ai eshte nje nga muzete me te medha dhe me te famshem te botes dhe renditet gjithashtu i dyti per nga numri i vizitoreve.

                                               

Muzeu Tokat e Biblës

Bibla Lands Muzeu מוזיאון ארצות המקרא ירושלים - Muzeon Artzot HaMikra eshte nje muze dedikuar per vendet e lashta dhe kulturat ne Bibles hebraike. Muzeu eshte vendosur ne Jerusalem, tjeter per Muzeu i Izraelit.

                                               

Muzeu i Hekurudhave të Kosovës

Muzeu i Hekurudhave te Kosoves ne Fushe Kosove eshte nje muze unik jo vetem ne mesin e muzeumeve nacionale ne Kosove por edhe ne gjithe hapsiren shqipfolese.

                                               

Muzeu i Pejës

Muzeu i Pejes daton nga viti 1971. Ne vitin 1977 me vendimin e Kuvendit Komunal te Pejes themelohet edhe Muzeu Etnografik Etnologjik i Pejes dhe vendoset ne objektin e sotem te Shtepise se Kultures ne Peje kurse nga viti 1989 vendoset ne Konakun ...

                                               

Muzeu i Pavarësisë së Kosovës - Ibrahim Rugova

Muzeu i Pavaresise se Kosoves - Ibrahim Rugova eshte nje monument i trashegimise kulturore ne Prishtine, Kosove. Ky monument eshte i kategorise "Arkitekturor", i miratuar me numer.

                                               

Muzeu Etnografik në Gjakovë

Muzeu Etnografik eshte nje monument i trashegimise kulturore ne Gjakove, Kosove. Ky monument eshte i kategorise "Arkitekturor", i miratuar me numer E.K. 1093/55.

                                               

Muzeu i Kristaleve, Stantërg

Miniera e Trepçes ne Stanterg, Kosove, eshte e njohur me bukuri te kristaleve e mineraleve te llojeve te ndryshme. Duke pasur parasysh kete fakt ne vitin 1964 themelohet Muzeu i kristaleve te mineraleve ne te cilin jane te vendosura mbi 1300 eksp ...

                                               

Muzeu Arkeologjik i Prizrenit

Muzeu Arkeologjik i Prizrenit eshte nje muze rajonal i cili ndodhet ne qytetin historik te Prizrenit, ne Kosove. Muzeu Arkeologjik i Prizrenit veprimtarine e tij e zhvillon ne hapesirat e Hamamit te Prizrenit, te ndertuar ne fundin e shekullit XV ...

                                               

Muzeu "Bajram Curri"

Muzeu "Bajram Curri" ndodhet ne qytetin Bajram Curri ne Rrethin e Tropojes. Muzeu ka emrin e Heroit te Popullit shqiptar Bajram Currit. Me 2010 perfundoi rikonstruksioni i muzeut te qytetit te Bajram Currit, i ndertuar ne fund te viteve 1970 dhe ...

                                               

Muzeu Rajonal i Gjakovës

Muzeu Rajonal i Gjakoves eshte themeluar me 9 tetor te vitit 1951 fillimisht si muze popullor i qytetit. Ne fillim u mblodhen eksponate te Luftes Nacional Çlirimtare nga regjioni i Gjakoves. Me vone u pasurua me eksponate arkeologjike dhe vjeljen ...

                                               

Shtëpia e Familjes Qerkezi - Muzeu historik 99

Shtepia e Familjes Qerkezi - Muzeu historik 99 eshte nje monument i trashegimise kulturore ne Gjakove, Kosove. Ky monument eshte i kategorise "Arkitekturor", i miratuar me numer.

                                               

Lokomotiva me avull e vitit 1922 (Fushë-Kosovë)

Lokomotiva me Avull eshte nje monument i trashegimise kulturore i cili ndodhet prane Muzeut te Hekurudhave te Kosoves ne Fushe Kosove, Kosove. Lokomotiva ne fjale eshte prodhim i vitit 1922 dhe ka qene ne funksion e ka qarkulluar per shume dekada ...

                                               

Shtëpia e Familjes Qerkezi

Shtepia e Familjes Qerkezi - Muzeu historik 99 eshte nje monument i trashegimise kulturore ne Gjakove, Kosove. Ky monument eshte i kategorise "Arkitekturor".

                                               

Hekurudhat e Kosovës

Hekurudhat e Kosoves eshte kompani publike qe ka per detyre te operoj rrjetin hekurudhor te Kosoves, ti rris dhe mirembaje vijat hekurudhore per operim bazuar ne standardet e Bashkimit Evropian.

                                               

Besnik Bislimi

Besnik Bislimi lindur me 19.05.1971 ne Bukovik te Gjilanit. Ka studiuar per analiza makroekonomike ne Universitetin e Zagrebit ne periudhen 1990-1994. Ka doktoruar ne Universitetin e Freibergut te Gjermanise ne sferen e Makroekonomise me speciali ...

                                               

Erhard Busek

Erhard Busek lindi me 25 mars te vitit 1941 ne Vjene, eshte politikan austriak dhe diplomat evropian nga Austria dhe koordinatori i BE-se per Paktin e stabilitetit. Erhard Busek eshte politkan i ÖVP dhe ish-zevends kancelar. Ne nderkohe ky jurist ...

                                               

Lista e librave shqip: N

Ne anen tjeter te pasqyres, roman, Ismet Aliu, botoiUra, Ferizaj, 2010 Ne rrjedhat e kohes. shkruar nga Ali Manaj, 2005, Tirane Ne ndihme te punes per hartimin e historikeve te fshatrave dhe te ndermarrjeve. II, shkruar nga Apostol Kotani, Zihni ...

                                               

Pëllumb Xhufi

U lind ne Durres, i biri i Muharrem Xhufit nga Progonati dhe i Katerines nga Libohova. Prinderit e Xhufit qene partizane ne brigadat 5 dhe 6. Muharremi pas lufte shkoi per studime ne Akademine Voroshillov ne Moske, ku u diplomua per oficer dhe ar ...

                                               

Vrionasit

Vrioni, nje nga familjet me te medha aristokrate shqiptare, te njohura ndryshe si konaqe ose oxhaqe, nder te cilat me te rendesishmet jane: Vrionasit e Beratit dhe Fierit, Vlorajt e Vlores, Toptanasit e Tiranes, Biçakçinjte e Elbasanit, Dinot e J ...

                                               

Sami Kulla Prizreni

Sami Kulla Prizreni, ishte drejtues i gazetes "Pellazgu" te perdyjavshmes per komunitetin shqiptar qe jetonin ne Kajro. Numri i pare doli me 1 mars te vitit 1907, ne Kajro

                                               

1907

Datat e personave me poshte nuk jane te shenuara ne artikujt mbi biografine e tyre:

                                               

Spiro Konda

U lind ne Dardhe te Korçes, i biri i Nikolla Kondes. Spirua u mor qysh ne rini me problemin pellazgjik, kur ishte student ne Universitetin e Athines, ku u diplomua per filologji klasike. Atje u miqesua me disa autoritete shkencore te atij Univers ...

                                               

Shtypi Shqiptar

Hapat e pare shtypi shqiptar i hodhi me daljen e organit mujor" Flamuri i Arberit” qe filloi te botohej ne Kalabri ne vitet 1883-1887, ne te folmen e arberesheve te Kalabrise dhe italisht, nen drejtimin e Jeronim de Rades? Nje rendesi te madhe ne ...

                                               

Abaz Kupi

Abaz Kupi i njohur dhe si Bazi i Canes ishte ushtarak dhe aktivist i çeshtjes kombetare gjate Luftes se Dyte Boterore. Me zbarkimin e italianeve ne Durres me 7 prill 1939 mbajti qendrese per 36 ore.

                                               

Simon Vizental

Simon Vizental ka qene nje i mbijetuar austriak - hebre i Holokaustit. Nga profesioni, ai ishte arkitekt, publicist dhe shkrimtar. Pas çlirimit te tij nga kampi i perqendrimit Mauthausen ne maj 1945, Simon Wiesenthal beri "kerkimin e drejtesise p ...

                                               

Visoko

Visoko eshte nje qytet ne pjesen qendrore te Bosnja dhe Hercegovines me rreth 17 000 banore. Qyteti shtrihet mes qyteteve Zenica dhe Sarajeve, prane derdhjes se lumit Fojniçka ne lumin Bosna. Visoko eshte pjese administrative e Kantoni Zenica-Dob ...

                                               

Semir Osmanagiq

Semir Osmanagiq i njohur edhe si Sam Osmanagiq, ose edhe si Samir Osmanagiq, eshte hulumtuesi me i njohur i Piramidave Boshnjake afer qytetit Visoko. Eshte autor, studiues, specialist arkeolog.

                                               

Historia e Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Banoret e pare te njohur ne territorin e sotem te Shteteve te Bashkuara besohet te kene ardhur aty gjate nje periudhe prej disa mijera vitesh, e cila filloi diku rreth 15.000 - 50.000 vjet me pare, duke e kapercyer Beringine per ne Alaske. Prova ...

                                               

Anita Hill

Anita Faye Hill eshte nje avokate amerikane dhe akademike. Ajo eshte profesoreshe per politikat sociale, ligjin dhe studimet gjinore ne Universitetin e Brandeis si dhe anetare e fakultetit te Heller School for Social Policy and Management. Ajo u ...

                                               

Adnan Januzaj

Adnan Abedin Januzaj eshte nje futbollist profesionist belg i cili luan si anesor per klubin spanjoll Real Sociedad dhe kombetaren belge. I lindur dhe i rritur ne Bruksel, Januzaj filloi karrieren e tij me Anderlecht perpara se te bashkohej me Ma ...

                                               

Njësia administrative Golaj

Komuna Golaj perbehet nga 12 fshatra: Golaj, Nikoliq, Perollaj, Vlahen, Letaj, Zgjeç, Qarr, Helshan, Kosturr, Bardhaj, Peraj, Dobrune. Ka nje popullsi prej 8253 banore. Pjesa me e madhe e popullsise eshte e perqendruar ne tre fshatra: Golaj, Niko ...

                                               

Barney Stinson

Barnabus "Barney" Stinson eshte nje personazh fiktiv i portretizuar nga Neil Patrick Harris dhe krijuar nga Carter Bays dhe Craig Thomas per serialin televiziv nga programi CBS, How I Met Your Mother. Nje nga personazhet kryesore, Barni, eshte i ...

                                               

Kujtimet e një Geisha

Kujtimet e nje Geisha eshte nje roman historik nga autori amerikan Arthur Golden, e botuar me 1997. Ne kete roman, nje person tregon historine e saj si geisha qe ka punuar para dhe pas Luftes se Dyte Boterore. Ne vitin 2005, ky roman u be edhe ne ...

                                               

Matthew McConaughey

Mathew David McConaughey eshte nje aktor Amerikan, regjizor, producent dhe shkrimtar. Si fillim ai vu ne pah nga performanca e tij ne filmin Dazed and Confuzed. Ai u shfaq ne filma te tjere si slasher Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation, ...

                                               

Mohenjo-daro

Mohenjo-daro, fjale per fjale Kodra te vdekurve ; eshte nje sti arkeologjik ne provincen e Sindhit te Pakistanit. I ndertuar rreth vitit 2500 p.e.s., ishte nje nga vendbanimet me te medha te Qyt. te Lug. se Indusit dhe nje nga vendbanimet urbane ...

                                               

Kopenhaga

Kopenhaga Kopenhage, danisht: Kobenhavn eshte kryeqyteti i Danimarkes dhe qyteti me i populluar i saj, me nje popullsi urbane prej 1.246.611 1 janar 2014 dhe nje popullsi metropolitane prej 1.992.114 1 janar 2015. Ajo ndodhet ne bregdetin lindor ...