ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 116
                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 1843

Emirati Adamawa - Modibo Adama, Emiri i Adamawa 1809–1847 Ruanda – Mutara II Rwogera, Mbret i Ruandes 1830–1853 Buganda – Suna II, Mbret i Buganda 1836–1856 Kalifati Sokoto Emirati Agaie - Etsu Abdullai I, Emiri i Agaie 1832–1855 Dahomey – Gézo, ...

                                               

Flamuri i Gjermanisë

Flamuri i Gjermanise eshte nje flamur tre ngjyresh ne forme horizontale. Nga lart poshte, dallohen qarte shiritat e zinj, te kuq dhe te verdhe. Pas pershtatjesh te shumta qe nga viti 1919, ai do merrte formen e tij te fundit konstitucionale vetem ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 1883

Mensa Bonsu Kumaa, Asantehene 1874–1883 Konfederata Ashanti – Kwasafomanhyiamut, Regjente 1883–1884 Akyem Kotoku - Kotokuhene Nana Attafua 1867–1927 Adanse - Kwaku Nansa Berofon, Adansehene 1876–1886 Liberia - Alfred F. Russell, President 1883–18 ...

                                               

Kongresi i Vjenës

Kongresi i Vjenes u hap me 18 shtator 1814 dhe u mbyll me 8 qershor 1815 dhe u quajt Epoka e Restaurimit. Kongresi kishte per qellim te freskoj kufijte e vendeve ne Evrope dhe te rregulloj konflikte per tokat nen Evrope edhe jashte Evropes. Pas f ...

                                               

13 Mars

1987 - Rosela Gjylbegu, kengetare shqiptare nga Shkodra 1615 - Papa Innozenz XII 1962 - Rita Petro, poete shqiptare 1945 - Anatoli Fomenko, matematikan rus, njohur me librin Kronologjia Re

                                               

1945

7 Nentor - Afrika e Jugut anetaresohet ne OKB. 29 gusht - Shpallet ligji i Reformes Agrare. 2 dhjetor - Zhvillohen zgjedhjet per Asamblene Kushtetuese. Radio Prishtina fillon transmetimin e emisioneve. Vllaznia Shkoder u be kampion i futbollit ne ...

                                               

Anatoli Fomenko

Anatoli Timofejeviç Fomenko, lindi me 13 mars te vitit 1945, eshte nje akademik i Akademise se Shkencave te Rusise, doktor i shkencave fiziko-matematike, profesor i universitetit te Moskes. Eshte laureat i çmimit te Federates Ruse per vitin 1996 ...

                                               

2003 në Shqipëri

Shqiperia dhe BE fillojne bisedimet Marreveshjen e Stabilizim Asocimit, qe shihej si hap i pare ne rrugen e gjate drejt anetaresimit ne BE.

                                               

2004 në Shqipëri

Opozita shkakton demonstrata te ashpra ne Tirane duke kerkuar doreheqjen e kryeministrit F. Nano, dhe proteston kunder qeverise e cila ka deshtuar te permiresoje standardin jetesor ne vend.

                                               

2009 në Shqipëri

Udheheqesi i Partise Socialiste nis serine e demonstratave ne Tirane ne shenje proteste per dyshim te manipulimit te votave ne zgjedhjet e vitit 2009.

                                               

Çminimi i Kanalit të Korfuzit

Per rreth nje dekade, pas Incidentit te Kanalit te Korfuzit, kohe ne te cilen flota jone ishte fuqizuar ne teknike me kuadro te pergatitur ne Jugosllavi e Bashkimin Sovjetik, çminimi i ujerave detare vazhdonte te ishte jo vetem kerkese e konventa ...

                                               

2006 në Shqipëri

Nenshkruhet marreveshja e Stabilizim Asociimit me BE-ne.

                                               

1985 në Shqipëri

12 shtator - Namik Resuli, arsimtar dhe gjuhetar l. 1908 11 prill - Dervish Shaqa, muzikant 13 shtator - Odhise Paskali, skulptor l. 1903 6 tetor - Lola Gjoka, muzikante 11 prill - Enver Hoxha, politikan, president, kryeminister dhe lider i Shqip ...

                                               

2001 në Shqipëri

Perçarje zgjerohet midis Metes dhe kryetari te Partise Socialiste, Fatos Nano. Nano nxit tre ministra te japin doreheqje dhe bllokon emerimin e zevendesimeve te tyre.

                                               

Frashërllinjtë

Frasherllinjte perbejne disa nga trungjet fisnike me patriote shqiptare te ndare ne disa dege dhe disa konfesione. Kontributi qe secila nga keto dege ka dhene ne historine e Shqiperise sidomos qe prej gjysmes se dyte te shekullit XIX ka qene vend ...

                                               

Abdyl Frashëri

Abdullah bej Dume-Frasheri njohur thjesht si Abdyl Frasheri ka qene deputet shqiptar ne Mexhlisin Osman, nje nga udheheqesit kryesore te Lidhjes Shqiptare te Prizrenit. Per zotin nuk tallem.

                                               

Biblioteka Kombëtare

Biblioteka Kombetare e Shqiperise eshte nje biblioteke kombetare shqiptare me qender ne Tirane. U themelua ne 1920 me 10 korrik dhe u inaugurua me 10 dhjetor 1922.

                                               

Lufta e Ulqinit

Lufta e Ulqinit eshte nje lufte e zhvilluar me 22 dhe 23 nentor 1880 ne lokalitetin Kodra e Kuqe, prane Klleznes, ne afersi te Ulqinit. Luftimet u zhvilluan ndermjet trupave osmane te udhehequra nga Dervish Pasha kunder forcave vullnetare shqipta ...

                                               

Lidhja e Pejës

Lidhja e Pejes ishte nga 23 janar 1899 ne maj 1900. Ne fund te shekullit 19-te tokat e banuara me shqiptare u vune perseri ne rrezik kur fqinjet ballkanike te shqiptareve filluan aktivisht te ndeshen per te marre pjese nga territori i Maqedonise, ...

                                               

Shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë (Kuvendi)

Shpallja e Pavaresise ose Deklarata e Pavaresise eshte shpallja e pavaresise se Vilajetit shqiptar nga Perandoria Osmane. Shqiperia u veteshpall e pavarur ne Vlore me 28 nentor 1912 nga Ismail Qemali. Ne shpalljen pavaresise moren pjese 83 delega ...

                                               

Shqipëria nën pushtimin gjerman

Shqiperia ishte nen pushtimin gjerman midis viteve 1943 dhe 1944. Pergjate ketij pushtimit "jokonvencional" rendi qeverises de jure i Shqiperise "e ashtuquajtur" e pavarur ka qene "Mbreteria Shqiptare". Gjermania i njohu nje "sovranitet relativ", ...

                                               

Shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë

Shpallja e Pavaresise ose Deklarata e Pavaresise eshte shpallja e pavaresise se Vilajeteve shqiptare nga Perandoria Osmane. Shqiperia u veteshpall e pavarur ne Vlore me 28 nentor 1912 nga Ismail Qemali. Ne shpalljen e pavaresise moren pjese 83 de ...

                                               

Bektash Cakrani

U lind ne Cakran te Mallakastres, i fundit nga te kater djemte e Kahreman bej Cakranit. Per kete ai i kishte kerkuar Mustafa Pashe Vlores nje mesues austriak, Heinz Krakeff te mesonte sidomos Bektashit gjuhet e huaja si frengjisht e gjermanisht, ...

                                               

Vasil Tole

Lindur Vasil S. Tole eshte kompozitor dhe etnomuzikolog, anetar i Akademise se Shkencave te Republikes se Shqiperise dhe zevendeskryetar i saj.

                                               

Hafiz Sabri Bushati

Biografi i pare i Hafiz Sabri Bushatit, shkrimtari Fadil Kraja 1), me te drejte denoncon faktin qe per dekada te tera nuk u be fjale per meritat e ketij kleriku dinjitoz. Ketyre konsideratave me vlere le t’u bejme nje plotesim: injorimi qe iu be ...

                                               

Luftërat Ballkanike

Ne vitin 1913 filloi lufta e pare ballkanike ndermjet aleances se kater shteteve Serbise,Malit te Zi,Bullgarise dhe Greqise kunder Perandorise Osmane.Kjo lufte kishte per qellim flakjen e Perandorise Osmane jashte vendeve te pushtuara ne Ballkan.

                                               

Konferenca e Londrës (1912–1913)

Konferenca e ambasadoreve ne Londer, mbajtur ne 1912-1913 dhe njohur ndryshe edhe si Konferenca e Paqes ne Londer ", ishte nje takim nderkombetar i gjashte Fuqive te Medha te asaj kohe. Austro-Hungaria u perfaqesua nga ambasadori Memdsdorf. Gjerm ...

                                               

Kuvendet ballkanike

Kuvendet ballkanike ishin kuvendet e krereve te levizjeve kryengritese antiosmane te popujve te Ballkanit. Ne kuvendet ballkanike u hartuan projekte per çlirimin e Ballkanit, ne te cilat vend me rendesi zinte lufta e popullit shqiptar. Qe ne viti ...

                                               

1912 në Shqipëri

Dhjetor - Konferenca e ambasadoreve ne Londer, gjysmen e territorit shqiptar ja dha ne Serbise dhe Greqise. Maj - Shqiptaret u ngriten kunder autoriteteve osmane dhe moren nen kontroll Shkupin. Nentor - Me 28 nentor, delegatet myslimane dhe te kr ...

                                               

Vilajeti shqiptar

Vilajeti shqiptar ishte nje vilajet i parashikuar ne pjesen ballkanike te Perandorise Osmane, qe perfshinte kater vilajete osmane me popullsi te konsiderueshme etnike shqiptare: Vilajetin e Kosoves, Vilajetin e Shkodres, Vilajetin e Manastirit dh ...

                                               

1913 në Shqipëri

10 janar - Mehmet Shehu, politikan dhe komunist V. 1981 21 shkurt - Isuf Luzaj, mesues, shkrimtar, udheheqes çetash i Ballit Kombetar dhe filozof 12 dhjetor - Abas Ermenji, politikan dhe historian V. 2003 8 gusht - Vedat Kokona, shkrimtar, perkth ...

                                               

Shkodra e Rrethueme

Shkodra e Rrethueme eshte nje roman i autorit Ndoc Nikaj. Romani eshte botuar nga disa shtepi botuese per here te pare siç duket eshte botuar nga Shtepia Botonjese "Naim Frasheri" me 1967. Ndersa botimi i dyte eshte bere ne kuader te bibliotekes ...

                                               

Marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Serbisë

Marredheniet shqiptaro-serbe jane marredhenie te jashtme midis Shqiperise dhe Serbise. Shqiperia ka nje ambasade ne Beograd. Serbia ka nje ambasade ne Tirane. Te dyja vendet jane anetare te plota te Keshillit te Evropes, Organizates per Siguri dh ...

                                               

14 janar

1501 - Martin Luther, 17, hyn ne Universitetin e Erfurtit. 1975 - Lesley Whittle u kidnapua nga Donald Neilson, i njohur si "the Black Panther" shqip: Panteri i Zi. 1832 - Shkrimtari amerikan Edgar Allan Poe shkroi tregimin e tije te pare te shku ...

                                               

Mbretëria e Serbisë

Mbreteria e Serbise ishte nje vend i vendosur ne Ballkan i cili u krijua kur sundimtari i Principates se Serbise, Milano I u shpall mbret ne 1882. Qe nga viti 1817, Principata drejtohej nga dinastia Obrenović u zevendesua nga dinastia Karadordevi ...

                                               

Beteja e Kleidonit

Beteja e Kleidonit thirret lufta e zhvilluar me 1014 ne mes te Perandorise Bizantine dhe Mbreterise Bullgare te Carit Simoni i Madh. Ne kete beteje muarren pjese fise bullgare bolgars, volgars, nje rrace e krijuar nga miksja e turqeve altaike dhe ...

                                               

Governorati Xherash

Jerash eshte e governorat i Jordanit; eshte i vendosur ne veri te Amanit, kryeqyteti i Jordanise. Ai mban emrin e kryeqytetit dhe qytetit me te madh te tij, qytetit Jerash. Governorati Jerash e ka territorin me te vogel nga 12 governoratet e Jord ...

                                               

Piramidat e Egjiptit

Piramidat me te hershme egjiptiane qe njihen jane ato qe gjenden ne Sahara, ne veriperendim te Memfisit. Me e hershmja mes tyre eshte Piramida e Djoserit e cila u ndertua gjate Dinastise se III. Kjo piramide dhe kompleksi i saj rrethues u projekt ...

                                               

Piramida

Piramidat jane varre gjigante. Sipas tradites e besimit egjiptian, pasi vdiste faraoni, trupi i tij futej ne nje varr gjigant ne Piramide. Ne to futeshin mjafte ushqime, stoli, e zbukurime madje dhe skllever qe duhet te shoqeronin faraonin e tyre ...

                                               

X Factor Albania

X Factor Albania eshte versioni shqiptar i The X Factor, i pershtatur nga seriali origjinal ne Mbreterine e Bashkuar per te gjetur talente te rinj te kendimit. Sezoni i pare filloi me 8 janar 2012, dhe transmetohet nga TV Klan. Juria jane: kenget ...

                                               

Rediet Abebe

Rediet Abebe eshte nje shkencetare e kompjuterave Etiopase qe punon ne fushat e algoritmeve dhe inteligjences artificiale. Ajo eshte nje Junior Fellow ne Harvard Society of Fellows. Hulumtimi i saj zhvillon teknika algoritmike dhe llogaritese per ...

                                               

Korniza strategjike për zhvillimin e mësimdhënësve në Kosovë

Percakton standardet e profesionit te mesimdhenesit pergjate karrieres, zberthen kompetencat ne faza te ndryshme te karrieres dhe fazat e zbatimit te sistemit te zhvillimit te mesimdhenesve ne karriere. Korniza strategjike do te mbuloje te gjitha ...

                                               

Ilir Gjipali

Ilir Gjipali Arkeolog ne fushen e Prehistorise qe nga viti 1983 ne Institutin e Arkeologjise te Qendres se Kerkimeve Albanologjike ne Tirane. Ne vitet 1997 – 2008 ishte Zv/ drejtor i Institutit te Arkeologjise dhe nga viti 2011 pergjegjes i Depar ...

                                               

Neoliti

Neoliti perfaqeson etapen e fundit dhe njekohesisht me te zhvilluaren te epokes se gurit. Ai perfshin nje kohe qe fillon nga mijevjeçari i shtate dhe mbaron nga fundi i mijevjeçarit te katert p.e.sone. Arkeologjikisht neoliti ndahet ne tri periud ...

                                               

Parahistoria

Periudha me e hershme e zhvillimit te shoqerise primitive njihet arkeologjikisht me emrin e paleolitit nga greqishtja palaios - i vjeter, lithos - gur dhe perfshin periudhen afersisht nga 1 500 000 deri ne 10 000 vjet me pare. Kjo epoke ndahet ng ...

                                               

Lindja dhe formimi i bashkësisë primitive

Paleoliti i larte eshte perfaqesuar shume me gjere. Vegla pune te kesaj periudhe jane zbuluar me shumice ne siperfaqen e stacionit te Xares Xara II, ne shpellen e Shen Marines ne Bogas te Sarandes, ne shpellen e Konispolit, ne Kryegjate, ne Rreze ...

                                               

Monarkia Habsburge

Monarkia Habsburge eshte nje emer jozyrtar midis historianeve per vendet dhe provincat qe sundoheshin nga dega e ulet austriake e Shtepise se Habsburgeve deri 1780 dhe pastaj nga dega pasardhese e Habsburg-Lorraine deri ne vitin 1918. Monarkia is ...

                                               

Maria Antoneta

Maria Antoneta lindi Maria Antonia Josepha Johanna ; 2 nentor 1755 - 16 tetor 1793) ishte mbreteresha e fundit e Frances para Revolucionit francez. Ajo u martua me Luigjin XVI te Frances. Maria Antoneta u lind si arkdukesha e Austrise dhe ishte f ...

                                               

Monteskjë

Baron de La Brède et de Montesquieu, shkrimtar francez, filozof i se drejtes dhe shtetit ; 1714 anetar i keshillit parlamentar, 1716–1726 president i parlamentit ne Bordo ; 1728 anetar i Académie Française. Kryevepra e tij eshte shkrimi shteteror ...

                                               

Napoleon Bonaparte

Napoleon Bonaparti ne jeten e tij ka qene politikan, gjeneral brilant lufte, Protektor i Lidhjes se Rhein-it, Mbret i Italise dhe Konsull i Frances dhe mbas kurorezimit te tij ne Kathedralen Notre Dame de Paris ai u shpall perandor i Frances. Ai ...