ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 115
                                               

Teopompi

Theopompi lindi ne ishullin Chios te Egjeut. Ne rinine e hershme, ai duket se kishte kaluar ca kohe ne Athine, se bashku me babane e tij, i cili ishte internuar per shkak te simpative te tij lakoniane. Ketu ai u be nje nxenes i Isokratit ku edhe ...

                                               

Kirenea, Libi

Kirenea ka qene nje qytet antik grek dhe romak prane qytetit te sotem Shahhat, Libi. Ai ishte qyteti me i vjeter dhe me i rendesishem nga pese qytetet greke ne rajon. Ai i dha Libise lindore emrin klasik Cyrenaica qe ajo ka ruajtur deri ne kohet ...

                                               

Ballkanologjia

Ballkanologji ose Ballkanistike quhen studimet shkencore e profesionale per gjuhet, historine dhe kulturen e popujve dhe vendeve te Gadishullit Ballkanik. Ne nje veshtrim me te ngushte me ballkanologji ose ballkanistike kuptohen studimet per tipa ...

                                               

Kadri Roshi - Kalorësi mbi det

Kadri Roshi - Kaloresi mbi det nje ese monografike shkruar nga skenaristi dhe regjisori Petrit Ruka. Jane rreth 190 faqe episodike. Per here te pare botohen edhe 20 fotografi te realizuara gjate realizimit te dokumentarit "Butrinti i gjalle".

                                               

Kalorësi i Skënderbeut

i Skenderbeut eshte liber i shkrimtarit Haki Stermilli. Ne kete liber flitet per disa ngjarje te periudhes se Skenderbeut, me saktesisht te periudhes 1451-1456 tema kryesore eshte dashuria e Kaloresit te bukur me Mira Mireshin dhe lufterat e shqi ...

                                               

Përballë pasqyrës së një gruaje

Perballe pasqyres se nje gruaje tri romane te shkurtra te Autorit Ismail Kadare. Shtepia botuese Onufri, 156 f. Tre tekstet e permbledhur ne kete liber, jane te paret qe jane cilesuar prej Kadarese si" mikroromane”." Kaloresi me skifter” pershkru ...

                                               

Cornelia Funke

Cornelia Funke autore gjermane u lind ne Dorsten, Westfallen. Pas diplomimit, punoi per tre vjet si punonjese sociale prane femijeve ne veshtiresi. Me pas ndoqi nje kurs per ilustrim librash ne Hamburg. Ky pasion i hershem i saj, bashke me shkoll ...

                                               

Beteja e Tigranocertës

Beteja e Tigranocerta u luftua me 6 tetor 69 para Krishtit midis forcave te Perandoris Romake dhe ushtrise se Mbreterise se Armenise, te udhehequr nga Mbreti Tigrani i Madh. Forca Romake, e udhehequr nga Konsulli Lucius Licinius Lucullus, mposhti ...

                                               

Ksyston

Ksyston ishte nje shtize, qe perdorej si nga kaloresit, si edhe nga kembesoret, per nje distance te shkurter dyluftimi. Ndryshe nga me vone i vjen rende Sarissa ai ishte vetem 3 metra e gjate dhe kishte nje rreth 30 cm te gjate nje majuce te holl ...

                                               

Sefirin Kızı

Sefirin Kızı eshte nje serial dramatike turke, pjesa e pare se ciles doli ne treg me 16 dhjetor 2019, me regji te Emre Kabakusak dhe skenar nga Ayse Ferda Eryılmaz dhe Sedef Nehir Erdem.

                                               

Selahudin Shkoza

Selaudin Shkoza sipas arkivave ka lindur me 1867 ne katundin Shkoze, ne nje fshat afer Zhurit, ne nje familje te Lumes, me tradita te njohura ne treve me gjere per mbrojtjen e çeshtjes kombetare. Sipas dokumenteve arkivore, Islam Aga, stergjysh i ...

                                               

Arnold von Harf

Arnold Von Harff vazhdoi pelegrinazhin e tij ne shume vende, per te mbledhur informacione gjuhesore dhe kulturore. Ai gjate udhetimeve te tij 1496 - 1499 mblodhi shenime per disa gjuhe: Gjuhen bretone, kroate, turke, baske, hebraike, arabe, hunga ...

                                               

Bajaziti I

Bajaziti I ishte sulltani i 4-te i Perandorise Osmane i cili sundoi nga viti 1389 deri me 1402. Ai ishte djali i Murati I dhe Gülçiçek Hatun, e cila ishte me preardhje greke. Ai ndertoi nje nga ushtrite me te medha ne boten e njohur ne ate kohe d ...

                                               

Lagny-sur-Marne

Nga viti 644, Lagny-sur-Marne ishte vendi i Lagny Abbey, nje manastir i themeluar ate vit dhe pas shkaterrimit te tij nga Normanet rithemeluan rreth vitit 990. Manastiri u kap nga shteti ne Revolucionin francez dhe ndertesat e saj jane perdorur q ...

                                               

Marrëveshja e Mukjes

Marreveshja e Mukjes u nenshkrua me 2 gusht 1943 ne fshatin shqiptar te Mukjes midis Ballit Kombetar dhe Partise Komuniste te Shqiperise per te bashkerenduar e rezistencen shqiptare ne Luften e Dyte Boterore dhe per tu pergatitur per te ardhmen e ...

                                               

Deklarata e Kombeve të Bashkuara

Deklarata e Kombeve te Bashkuara eshte traktati kryesor qe zyrtarizoi Aleatet e Luftes se Dyte Boterore; deklarata u nenshkrua nga 47 qeveri kombetare midis viteve 1942 dhe 1945. Ne diten e Vitit te Ri 1942, Aleatet "Big Four" nenshkruan nje doku ...

                                               

Konferenca e Bujanit

Konferenca e Bujanit eshte mbajtur me 31 dhjetor 1943 e deri me 2 janar 1944, si rikonfirmim i rrethanave te reja te krijuara pas Mbledhjes se Mukjes dhe |Konferenca e Pezes" si dhe rezultat i mosperfshirjes se Kosoves dhe viseve tjera shqiptare ...

                                               

Lufta Civile 1943-1944

Lufta Civile ishte nje konflikt i armatosur qe u zhvillua perkrah Luftes Antifashiste Nacionalçlirimtare te popullit shqiptar. Lufta u zhvillua midis Partise Komuniste Shqiptare dhe Levizjes Antifashiste Nacional-Çlirimtare nga njera ane dhe Ball ...

                                               

Jean Michel Basquiat

Jean-Michel Basquiat ishte nje artist amerikan me prejardhje haitiane dhe portorike. Basquiat fitoi famen e pare si pjese e SAMO-s, nje duo graffiti joformal i cili shkroi epigrame enigmatik ne shtratin kulturor te Lindjes se Ulet te Manhatanit g ...

                                               

Shfaqja mëriane

Shfaqja meriane eshte nje ngjarje ne te cilen Zoja e Bekuar hamendesohet ti jete shfaqur ne menyre te mbinatyrshme nje apo me shume personave, kryesisht katolike, ne rrethana te ndryshme. Megjithkete ka pasur raste ne te cilat shfaqjet meriane ka ...

                                               

Athanasi i Aleksandrisë

Athanasi i Aleksandrise ishte peshkop i Aleksandrise ne Egjipt, sekretar, pasues i peshkopit Aleksander, perfaqesues i shkolles patristike te Aleksandrise, Ate i Kishes dhe nje prej kundershtareve me te shquar te Arianizmit, titulluar ne kohen qe ...

                                               

Karnaku

Kompleksi Tempullor i Karnakut, zakonisht i quajtur thjesht Karnaku, perfshin nje larmi tempujsh, kapelash, pilonesh dhe ndertesa te tjera. Ai gjendet ne brigjet e Nilit, rreth 2.5 km. ne veri te Luksorit. Ai perbehet nga kater pjese kryesore, Mj ...

                                               

Kisha armene

Armenia eshte nje rajon ku krishterimi eshte perhapur qe ne kohet me te hershme. Sipas transmetimeve kisha armene, qe ne periudhen me te hershme, me veprimet misionerike te Addaj-it Thadeusit dhe te Bartholomeusit, ka hyre ne rajone te ndryshme t ...

                                               

Efraimi i Sirisë

Ai nderohet si shenjtor i kishes katolike dhe asaj ortodokse. Nderohet ne veçanti nga kisha siriane. Mbahet si themeluesi i Shkolles se persianeve dhe prane bashkekohesit te tij te vjeter Afrahatit, si nje prej teologeve me te medhenj te kishes s ...

                                               

Lavdi Atit

Lavdi Atit eshte nje lutje e tradites krishtere katolike. Eshte nje himn i shkurter lavderues i Perendise ne liturgjine e krishtere. Duke qene nje lutje e shkurter dhe e perseritur ne raste te veçanta, eshte nje lloj lutjeje e quajtur dhoksologji ...

                                               

Jeruzalemi

Jeruzalem ose Kudus eshte nje qytet i lashte ne Lindjen e Mesme midis Detit Mesdhe dhe Detit te Vdekur ne nje lartesi prej 650-840 m mbi nivelin e detit. Gjendet ne lindje te Tel Avivit, ne jug te Ramallahut, ne perendim te Jerikose dhe veri te B ...

                                               

Prokopi

Shen Prokopi ose Prokopi i Scythopolis nderohet si nje martir i hershem dhe shenjtor me 8 korrik ne Kishen Ortodokse te Tiranes dhe mbare Kishat e Lindjes. Eusebi i Cezareas shkruan se martirizimi i tij ka ndodhur gjate persekutimit te Dioklecian ...

                                               

Xhamia e Madhe Mansuri

Xhamia e Madhe Mansuri eshte nje xhami ne Tripoli, Liban, e njohur gjithashtu thjesht si Xhamia e Madhe e Tripolit. Ajo u ndertua ne periudhen Mamluke, nga viti 1294 deri me 1314, rreth rrenojave te nje kishe te kryqezatave, Kisha e Shen Marise. ...

                                               

Ronald Reagan

Ronald Regan ishte nje politikan, anetar i Partise Republikane, komentator dhe aktor amerkan, i cili sherbeu si President 40 i Shteteve te Bashkuara nga 1981 deri 1989. Para presidences se tij, ai sherbeu si Guvernator i 33 i Kalifornise 1967-197 ...

                                               

Kodikët e Beratit

Kodiket e Beratit jane disa doreshkrime me rendesi historike per fillimet e letersise biblike. Librat permbajne rreth 190 flete dhe jane te shkruajtura ne gjuhen Greke. Kodiket mbahen ne Arkivin Kombetar te Shqiperise, Tirane.

                                               

Kaliopi Naska

Kaliopi Naska ka lindur ne Tirane ne vitin 1952. Studimet universitare i ka mbaruar ne Fakultetin e Histori – Gjeografise ne Universitetin e Tiranes me 1976. Ka punuar arsimtare, punonjese shkencore ne Institutin e Historise prane Akademise se Sh ...

                                               

Albanohellenica

Albanohellenica eshte reviste shkencore e studimeve filologjike, qe botohet nga Lidhja Filologjike Shqiptaro-Greke. Vendi i botimit te revistes eshte Athina. ISSN: 1108-846X. U themelua me 1999 nga Aristotel Spiro, i cili eshte kryeredaktor i saj ...

                                               

Biblioteka publike Shevqet Musaraj

Biblioteka publike" Shevqet Musaraj” e qytetit te Vlores daton e themeluar ne 22 gusht te vitit 1946. Tradita e bibliotekave ne rrethin e Vlores eshte e hershme. Ajo ze fill qysh me kodiket dhe doreshkrimet e rralla te Vlores dhe Himares ne shek. ...

                                               

Zef Mala

Zef Mala ishte publicist, themelues dhe kryetar i Grupit Komunist te Shkodres dhe i Partise Komuniste Shqiptare. Ne vitin 2002 u botua vellimi "Vox Populi" nga te bijat, nje permbledhje e vepres se tij te shkruar. I cilesuar nga P. Zef Pllumi si ...

                                               

Shkëputja nga Bizanti dhe ekspansioni serb në trevat shqiptare

Qendresa e organizuar e fisnikeve shqiptare, here-here e bashkerenduar edhe me anzhuinet me fuqi te tjera evropiane, kishte mundur ti mbaje serbet per mjaft kohe larg Durresit e Principates se Arbrit. Por pushtimi i ketyre te fundit si dhe i gjit ...

                                               

Xhamia e Çarshisë

Xhamia e Çarshise, Xhamia e Gurit ose Xhamia e Sulltan Muratit eshte nje monument i trashegimise kulturore ne Prishtine, Kosove. Ky monument eshte i kategorise "Arkitekturor".

                                               

Historia e Irlandës

Historia e Irlandes fillon qe nga koha e gurit. Irlanda pati kontakte me romaket qe kishin formuar perandorine e tyre ne ate kohe dhe kishin pushtuar Angline e sotme. Ne shekullin e peste fillon perhapja e Krishterimit. Per kete gje eshte i njohu ...

                                               

Koha e hekurit

Koha e hekurit eshte nje periudhe kohore e cila karakterizohet nga perdorimi i metalurgjise se hekurit e cila ndodhi ne pergjithesi pas Kohes se Bronzit. Megjithate, afatet e Epokes se Hekurit ndryshojne ne menyre te konsiderueshme nga zona kultu ...

                                               

Vahit Nasufi

Vahit Nasufi lindi me 9 gusht 1945 ne fshatin Veleshte te Struges, Maqedoni. Shkollen fillore e kreu ne vendlindje, Normalen dhe Shkollen e larte Pedagogjike ne Shkup. Me shkrime filloi qe nga bankat e shkolles fillore. Shkruan kryesisht poezi dh ...

                                               

Terri

Terri eshte koha pas perendimit te diellit gjate dites. Ne gjuhet tjera kjo fjale eshte huazuar dhe shnderruan ne terrorist, e perdoret per te identifikuar personat qe ne gjuhen shqipe ndryshe quhen edhe katita te territ. Keta persona dallojne ng ...

                                               

Republika e Irlandës

Republika e Irlandes eshte nje shtet ne veri te Evropes, ne ishullin e Irlandes. Ne pjesen veri-lindore te Irlandes gjendet Britania e Madhe, perndryshe e ajo eshte anetare e Bashkesise Evropiane. Pjesa me e madhe e banoreve te saj mbahen per kat ...

                                               

Miniera

Miniera eshte nxjerrja e mineraleve me vlere, ose materiale te tjera gjeologjike nga toka, zakonisht ar, argjend ose qymyr. Termi gjithashtu perfshin heqjen e tokes. Materialet qe mbulohen nga miniera perfshijne bazen e metaleve, metale te çmuar, ...

                                               

Çeliku (Gjilan)

Fshati Çelik shtrihet ne thellesi te Grykes se Kardakut rreth 8 km ne jug te Zhegres. Ne te djathte te rruges Gjilan-Kumanove, rreth 1 km ne perendim te fshatit Shurdhan. Sot ne fshatin Çelik jetojne 15 familje, me rreth 100 banore. Fshati Çelik ...

                                               

Qabeja

Qabeja, e njohur edhe si Qabja dhe Kabe, eshte nje ndertese ne forme kuboidi qe gjendet ne Meke, Arabi Saudite. Eshte vendi me i shenjte i fese islame. Sipas tradites islame ajo thuhet te jete ndertuar nga profeti i pare Ademi por me vone thuhet ...

                                               

Kullat e Carrabregut

Kullat e Carrabregut jane nje trashegimi kulturore dhe arkitekturale qe gjenden ne Carrabreg. Kulla eshte shtepi e larte prej guri me dy a tri kate. Zakonisht ndertimi i kulles behej ne vende te ngritura dhe sherbente si banese. Dritaret e vogla ...

                                               

Göteborg

Göteborg eshte qyteti i dyte me i madhe ne Suedi. Popullsia ne kete qytet arrine shifren prej gjysme milioni. Göteborg eshte qyteti i dyte me e madhe te Suedise, dhe qyteti i peste me i madh ne rajon nordike me 581 822 banore ne zonen urbane, dhe ...

                                               

Shtëpia e Novobërdalive në Artanë

Shtepia e Novoberdalive ne Artane eshte nje monument i trashegimise kulturore ne Artane, Kosove. Ky monument eshte i kategorise "Arkitekturor", i miratuar me numer.

                                               

Kombëtarja malazeze e futbollit

Kombetarja malazeze e futbollit perfaqeson Malin e Zi ne futbollin nderkombetar dhe eshte e kontrolluar nga Federata e Futbollit e Malit te Zi.

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 1831

Konfederata Ashanti – Osei Yaw Akoto 1824–1834 Ruanda – Mutara II Rwogera, Mbret i Ruandes 1830–1853 Ndzuwani – Abdallah bin Alawi, Sulltan i Ndzuwani 1816–1832 Emirati Adamawa - Modibo Adama, Emiri i Adamawa 1809–1847 Buganda – Kamaya, Mbret i B ...

                                               

Udhëheqës të shteteve në vitin 1897

Kalifati Sokoto Akyem Kotoku - Kotokuhene Nana Attafua 1867–1927 Liberia - William D. Coleman, President 1896–1900 Kalifi - Burundi – Mwezi IV Gisabo, Mbret i Burundit 1852–1908 Konfederata Ashanti – Opoku Mensa, Kryetar i Komitetit te Administri ...