ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 113
                                               

Aeroporti Ndërkombëtar Ufa

Aeroporti Nderkombetar Ufa eshte aeroporti kryesor qe i sherben Ufa-s, kryeqytetit te Bashkortostanit, Rusi. Ne vitin 2013, aeroporti i sherbeu 2.218.000 udhetareve, duke u bere aeroporti nente me i madh ne Rusi dhe aeroporti me i madh ne Distrik ...

                                               

Salavat, Rusi

Brenda kornizes se ndarjeve administrative, eshte i perfshire si qyteti i nje rendesie te republikes se Salavat -nje njesi administrative me status te barabarte me ate te rretheve.

                                               

Historia e Egjiptit

Historia e Egjiptit ka qene e gjate dhe e pasur, per shkak te rrjedhjes se lumit Nil, me bankat e saj pjellore dhe Delten. Historia e saj e pasur gjithashtu vjen nga banoret e saj amtare dhe ndikimet e jashtme. Pjesa me e madhe e historise se Egj ...

                                               

Historia e kombëtares spanjolle të futbollit

Historia e kombetares spanjolle te futbollit fillon qe nga data e krijimit te saj dhe qe nga ndeshja e pare nderkombetare e tyre ne vitin 1920. Kombetarja spanjolle e futbollit regjistron nje numer te madhe suksesesh, ku suksesi me i madhe eshte ...

                                               

Historia e Finlandës

Historia e Finlandes Sipas burimeve arkeologjike finlandeze, viset e tanishme te Finlandes kane qene te populluara rreth vitit 8500 p.e.s., gjate kohes se gurit, kur eshte shkrire akulli i viseve te brendshme ne periudhen e fundit te ngrices. Ban ...

                                               

Historia e Laosit

Historia e Laosit Memedheu i popullit te Laosit qe kane emigruar ne Indokine eshte Kina. Nuk ka te dhena konkrete per historine e Laosit para shekullit XIV. Mbreteria e pare e Laosit eshte formuar ne mes te shekullit XIV. Ne vitin 1453 Fraya Fa N ...

                                               

Shtatë mrekullitë e botës së lashtë

Ky artikull eshte per mrekullite e botes se lashte, per tjeter shih Shtate mrekullite e botes. Liste me shtate mrekullite e botes se lashte eshte shkruar rreth shek II p.e.s. Referime e pare ne lidhje me kete ide eshte gjetur ne Histori te Herodo ...

                                               

Kombëtarja gjermane e futbollit

Kombetarja gjermane e futbollit eshte kombetarja e burrave qe perfaqson Gjermanine ne kompedicionet nderkombetare qe nga viti 1908. Organi qeveritar i saj, Federata Gjermane e Futbollit, u themelua ne vitin 1900. Qe nga ajo kohe DFB-ja u riinaugu ...

                                               

Historia e Koresë Jugore

Qyteterimi korean eshte nje nga qyteterimet me te lashta te botes. Gjetjet arkeologjike tregojne se Gadishulli Korean u popullua qysh ne periudhen e paleolitit te poshtem. Historia koreane fillon me themelimin e shtetit Kogjoson me 2333 p.K. nga ...

                                               

Kombëtarja uruguajiane e futbollit

Kombetarja uruguajiane e futbollit perfaqson Uruguajin ne futbollin nderkombetar dhe kontrollohet nga Federata Uruguajiane e Futbollit, organi qeverises i futbollit ne Uruguaji. Trajneri aktual i ekipit eshte Óscar Tabárez. Ata njihen me pseudoni ...

                                               

Historia e Ishujve Bahamas

Historia e Bahames eshte e ngjajshme me historine e vendeve te regjionit. Udhetimi Kristofer Kolumbus ne Boten Re ne vitin 1492 besohet te kete kaluar se pari ne ishujt e San Salvadorit qe ndodhen ne jug te ishujve te Bahames. Ai nga aty ne menyr ...

                                               

Historia e F.C. Internazionale Milano

Kjo eshte historia e klubit Italian F.C. Internazionale Milano qe njihet si Inter ose Internazionale. Kjo nate e mrekullueshme do te na jape ne ngjyrat blu dhe te zeze: bluja per te simbolizuar qiellin dhe e zeza per te simbolizuar naten. Do te q ...

                                               

Kombëtarja spanjolle e futbollit

Kombetarja spanjolle e futbollit perfaqson Spanjen ne shoqaten e futbollit nderkombetare dhe eshte e kontrolluar nga Federata Mbreterore Spanjolle e Futbollit, organi qeverites i futbollit ne Spanje. Trajneri momental i kombetares eshte Vicente d ...

                                               

Historia e filozofisë të së drejtës

Historia e filozofise te se drejtes liber me autor Irakli Koçollari. Botuar ne Tirane nga "Dudaj" ne vitin 2008. Libri ka 390 faqe. ISBN 9789994300600

                                               

Filozofia e historisë

Filozofia e historise eshte dege e filozofise e cila merret me studimin e thelbit, kuptimit, vleres, zhvillimit, kaheve dhe qellimit te historise te shoqerise njerezore. Ajo eshte refleksion filozofik mbi historise njerezore; shtron pyetje mbi at ...

                                               

Filozofia e muzikës

Filozofia e muzikes studion pyetjet fundamentale qe kane te bejne me muzike. Studimi filozofik i muzikes ka mjaft lidhje me pyetjet filozofike ne metafizike dhe estetike. Disa nga pyetjet kryesore te filozofise se muzikes jane: Sa eshte dometheni ...

                                               

Universiteti i Sarajevës

Universiteti daton nga viti 1531, kur Gazi Husrev-beu ne Sarajeve themeloi nje Hanikah, si nje shkolle e mesme e filozofise sufiste, i cila ne vitin 1537 u kompletua si nje institucion ne te cilin studioheshin shkencat islame. Lidhur me kete jane ...

                                               

Historia e Italisë

Italia, e bashkuar ne 1861, ka kontribuar ndjeshem ne zhvillimin kulturor dhe social ne te gjithe zonen e Mesdheut. Shume kultura dhe civilizime kane ekzistuar aty qe nga koha parahistorike. Origjina e historise italiane mund te ndiqet qe ne shek ...

                                               

Doktorati

Nje doktorate ose grada e doktorit ose diploma e doktoratures eshte nje grade akademike e cila jepet nga universitetet, dhe e cila ne shumicen e vendeve, eshte nje grade hulumtuese, kerkimore dhe shkencore permes se ciles bartesi i saj kualifikoh ...

                                               

Nertila Haxhia Ljarja

Nertila Haxhia Ljarja ka lindur ne qytetin e Shkodren me 16 qershor 1971. Diplomuar ne Histori prane Universitetit te Tiranes, Fakulteti Filologji – Histori. Ka marre graden M.A. ne Histori prane Universitetit te Tiranes ne vitin 2004. Ne janar t ...

                                               

Aristoteli

Aristoteli ishte filozof, mendimtar dhe shkencetar i shquar i Greqise antike. Ai lindi ne vitin 384 para Krishtit ne Stragire te Greqis Veriore gjeniu me i madh intelektual i botes antike perendimore. Ai luhatet midis idealizmit dhe materializmit ...

                                               

Arkitektura

Arkitektura eshte arti dhe shkenca e planifikimit te ndertesave dhe strukturave. Nje perkufizim me i gjere do te perfshinte ne qellimet e saj planifikimin e çdo gjeje te ndertuar duke filluar ne makronivel me planifikimin e qyteteve dhe projektim ...

                                               

Thomas Hobbes

Thomas Hobbes u lind me 5 prill 1588; ai ishte biri i nje prifti dhe nje vajze fshati te vogel prane Malmesurit, ne jugperendim te Anglise. Pasi frekuentoi shkollen e fshatit, ndoqi nje institucion privat te Malmesburit per formimin ne gjuhet kla ...

                                               

Gjelok Marko

U lind me 10 maj 1962. Arsimin fillor te mesem e kreu ne Pogradec. Ne vitet 1981 – 1985 kreu studimet ne Fakultetin e Historise dhe te Filologjise, dega Gjuhe – Letersi. Nga viti 1985 – 1991 punoi mesues ne shkollen e mesme ne Velçan te rrethi te ...

                                               

Licentiati

Licentiati eshte titulli i nje personi i cili mban nje grade akademike te njohur si licence ose licentiat. Termi rrjedh nga gjuha latine licentia - licentiatus, "liria", "e drejta", ishte grada e dyte akademike ne Mesjete, e cila u jepej individe ...

                                               

Laçi

Dikur quhej Sebaste, pasi shtrihej ne kodren perballe kishes se Shna Ndout, ku sot ndodhen rrenojat e kalase se Sebastes. Laç figuron si mbiemer i Mikel Laçit dhe dy djemve te tij, Filipit dhe Gjergjit qe u larguan ne Urbino te Italise, paraardhe ...

                                               

Arben Puto

Mesimet parauniversitare e kreu ne Liceun francez te Korçes 1935-1939, ne Liceun francez dhe Liceun klasik ne Rome. Mori pjese ne LANÇ, fillimisht ne Gjirokaster pastaj ne Tirane. Arsimin e nderprere e perfundoi pas çlirimit ne gjimnazin e "Tiran ...

                                               

Theodor Mommsen

Theodor Christian Matthias Mommsen, historian, jurist dhe arkeolog klasik gjerman, i njohur per vepren e tij me name "Corpus inscriptionum Latnarum". Historiani me i madh klasik i shekullit XX-te. Studioi drejtesine dhe shkencat klasike nga viti ...

                                               

Akademia e Shkencave e Hungarisë

Akademia e Shkencave e Hungarise) eshte shoqeri akademike me e rendesishme dhe prestigjioze e Hungarise. Selia e saj eshte ne bregun e Danubit ne Budapest. Pergjegjesite e saj kryesore jane kultivimi i shkences, shperndarja e gjetjeve shkencore, ...

                                               

Revolucioni

Revolucioni ne sociologji, eshte nje ndryshim rrenjesor i dhunshem ose paqesor i jetes politike, ekonomike, kulturore dhe shoqerore te nje vendi, kombi. Disa revolucione madje mund te ndryshojne edhe boten, si p.sh. revolucioni industrial, revolu ...

                                               

Bahtie Gërbeshi

Prof.dr. Bahtie Gerbeshi u lind me vitin 1967, ne Prishtine. Shkollen fillore, te mesme, studimet e rregullta si dhe ato pasuniversitare i ka bere ne Prishtine. Ka magjistruar ne vitin 1998 dhe e doktoruar me kete teme para psee viteve. Prej fill ...

                                               

Muzika klasike

Muzika klasike eshte arti i muzikes qe prodhohet ose qe ka rrenjet ne muziken tradicionale perendimore. Ai perfshin nje hapesire te gjere te kohes nga afersisht shekullit te 11 deri ne ditet e sotme.

                                               

Huang Xianfan

Huang Xianfan, shqiperuar si Huang Dzianfan, (kinezisht: 黄現璠/黄现璠, Huáng Xiànfán),lindi me 13 nentor te vitit 1899 ne Fusui; vdiq me 18 janar te vitit 1982 ne Guilin. Ishte nje historian, etnograf, gjuhetar, folklorist i rendesishem kineze ...

                                               

Revizionizmi historik

Revizionizmi historik, ne historiografi, eshte reinterpretimi i pikepamjeve ortodokse bazuar mbi provat, motivimet dhe proceset vendim-marrese qe rrethojne nje ngjarje te caktuar historike. Pavaresisht se termi revizionizem perdoret ndonjehere ne ...

                                               

Marenglen Kasmi

Dr. Marenglen Kasmi ka lindur ne Gramsh me 20 qershor 1977. Ne vitet 1991-1995 ka kryer shkollen e mesme ne Gjimnazin" Shefqet Guzi”, Gramsh. 1995-1997 studime ne Akademine Ushtarake" Skenderbej”. Ne kuader te bashkepunimit bilateral ndermjet For ...

                                               

Bioinformatika

Bioinformatika eshte nje fushe nderdisiplinore qe zhvillon metoda dhe mjete softuerike per te kuptuar te dhenat biologjike. Si nje fushe nderdisiplinore e shkences, bioinformatika kombinon shkencat kompjuterike, statistikat, matematiken dhe inxhi ...

                                               

Gjenetika

Gjenetika eshte dege e shkences se biologjise qe studion gjenet, trashegimine, dhe ndryshimin e organizmave. Vete gjenetika ndahet ne dy nendege kryesore: Gjenetika molekulare. Gjenetika klasike dhe

                                               

Frashër Demaj

Frasher Demaj eshte i lindur me 8.7.1973 ne Radavc te Pejes. Shkollen fillore e ka kryer ne vendlindje, ndersa gjimnazin ne Peje. Ne vitin akademik 1991-1992 eshte regjistruar ne Universitetin e Prishtines, ne Fakultetin Filozofik, dega e Histori ...

                                               

Mbrojtja Kombëtare e Kosovës Lindore

Pranveren e vitit 6 prrill 1939 Italia fashiste pushtoi Shqiperine. Ne te gjithe Ballkanin nisen te ndodhin gjera te çuditshme. Mbreti Zog, me Shtabin dhe bajraktaret e grupit te tij, u vendos ne Kajro. Erdhi edhe pushtimi nga Gjermania naziste d ...

                                               

Urdhri Teutonik

Urdhri Teutonik eshte nje shoqeri fetare e gjermaneve katolik romak. Anetaret e kesaj shoqerie jane te njohur si Kaloresit Teutonik qe nga koha e kryqezatat ushtarake mesjetare e deri ne kohen moderne. Urdhri eshte formuar ne fund te shekullit XI ...

                                               

Traktati i Versajës

Traktati i Versajes ishte nje nga traktatet e paqes ne fund te Luftes se Pare Boterore. Kjo i dha fund gjendjes se luftes midis Gjermanise dhe Fuqive Aleate. Ajo u nenshkrua me 28 qershor 1919, pikerisht pese vjet pas vrasjes se Franz Ferdinand. ...

                                               

Shqiptarët e Trakës

Shqiptaret e Trakes jane nje minoritet gjuhesor ne Maqedonine e jugut dhe ne Trakine perendimore pergjate kufirit me Turqine. Ata flasin toskerishten veriore qe eshte nen dege e dialektit tosk te gjuhes shqipe, dhe jane pasardhes te popullsise sh ...

                                               

Kirkuk

Kirkuk eshte qytet ne Irak, ndodhet 265 kilometra ne veri te kryeqytetit irakiane. Kirkuk shtrihet ne nje zone te gjere me nje popullsi shume te ndryshme dhe ka qene shumegjuheshe per shekuj me radhe. Ka pasur ndryshime dramatike te demografise g ...

                                               

Të drejtat gjuhësore

Te drejtat gjuhesore jane te drejta njerezore dhe civile ne lidhje me te drejten individuale dhe kolektive per te zgjedhur gjuhen ose gjuhet per komunikim ne nje atmosfere private ose publike. Parametra te tjere per analizimin te drejtave gjuheso ...

                                               

Lista e sulltanëve të Perandorisë Osmane

Sulltanet e Perandorise Osmane, te gjithe anetare te Dinastise Osmane, sunduan mbi perandorine transkontinentale nga themelimi i saj ne vitin 1299 deri ne shperberjen e saj ne vitin 1922. Ne kulmin e saj, Perandoria Osmane shtrihej nga Hungaria n ...

                                               

Voshtina

Voshtine eshte fshat ne qarkun i Janines, Greqi. Perpara vitit 1928, fshati eshte njohur me emrin e vjeter ne formen greke Βοστίνα/Vostína.

                                               

Mbretëria e Bullgarisë

Mbreteria e Bullgarise, e permendur edhe si Tsardom i Bullgarise dhe Tsardom i Trete Bullgar, ishte nje monarki kushtetuese ne Evropen Lindore dhe Juglindore, e cila u krijua ne 5 tetor 1908, kur shteti Bullgar u ngrit nga nje principata e nje mb ...

                                               

Kujtime (Ismail Qemali)

"Kujtime" te Ismail Qemalit themeluesit te shtetit shqiptar u botuan ne Londer me 1920, nje vit pas vdekjes se tij. U perkthyen nga anglishtja prej Abdurrahim Myftiut. Botuar ne Shqiperi nga Shtepia Botuese "Toena", viti 2009. I ndertuar ne forme ...

                                               

3 Mars

1923 - Per here te pare u botua revista TIME. 1891 - U caktua rregulla e gjuajtjes nga pika e penaltise ne futboll, por nuk u aplikua gjer ne fillimin e sezonit te ri. 2005 - Steve Fossett u be njeriu u pare i cili fluturoi me aeroplan rreth bote ...

                                               

Kongresi i Berlinit

Kongresi i Berlinit u hap me 13 qershor 1878, me rend dite rishikimin e Traktatit te Shen-Stefanit. Ne te moren pjese 6 Fuqite e Medha te Evropes: Gjermania, Anglia, Franca, Rusia, Austro-Hungaria dhe Italia. Sipas procedures se vendosur paraprak ...