ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 112
                                               

Flamuri

Flamuri eshte nje cope pelhure, i cili shpesh valevitet nga nje shkop dhe perdoret kryesisht per te identifikuar ose sinjalizuar dike ose diçka simbolikisht. Termi flamur perdoret edhe per tiu referuar dizajnit grafik te nje flamuri. Flamujt e pa ...

                                               

Stema e Komunës

Stema e Komunes se Çegranit paraqitet me nje pershkrim te natyres te rethit te Çegranit,me ngjyre te kaltert ne mes te stemes e pershkruan lumin vardar,me ngjyre te gjelbert pershkruan fushen e pollogut malin e thate, dhe malin shar,anesh ne stem ...

                                               

Mbretëria ilire (1816 - 1849)

Mbreteria e Ilirise ishte nje njesi administrative e Perandorise Austriake nga viti 1816 deri ne vitin 1849, qe perfshinte provincat ilire napoleonike, pjesen perendimore dhe qendrore te Sllovenise se sotme, Kroacia veriperendimore dhe Italia ver ...

                                               

Gjuha ilire (moderne)

Gjuha ilire ishte nje emer i zakonshem per emertimin e gjuheve sllave te jugut para shfaqjes se studimeve sllavistike dhe cirilo-metodike, dhe veçanerisht gjate periudhes otomane. U imponua si gjuhe e zakonshme si rezultat i propagandes katolike ...

                                               

Lëvizja ilire

Levizja ilire ishte nje levizje kulturore dhe politike ballkanike dhe panjugosllave me rrenje ne fillimin e periudhes moderne, e cila u ringjall nga nje grup intelektualesh te rinj kroate gjate gjysmes se pare te shekullit XIX, rreth viteve 1835- ...

                                               

Krahinat Ilire

Krahinat ilire ose Provincat ilire eshte nocion gjeografik per tokat kroate dhe sllovene nen sundimin francez ne kohen e Napoleon Bonapartes, ne periudhen mes viteve 1809 - 1814. Krahinat jane quajtur sipas emrit te popullsise antike vendase ilir ...

                                               

Ljudevit Taloci

Lajos Thallóczy ishte nje historian hungarez, arkivist dhe sherbetor i larte publik. Ai ishte nje person misterioz i monarkise austro-hungareze qe luajti nje rol shume te rendesishem ne Ballkan. Per shkak te mentoreve te tij Gyula Andrássy dhe si ...

                                               

Midis dy Rilindjesh

Midis dy Rilindjesh me Autor: Shaban Sinani. Shtepia Botuese: "Naimi". Viti i botimit 2010. Faqet e librit 300. Teza themelore qe bashkon studimet e ketij vellimi eshte se midis kultit dhe kultures, midis klerit dhe letersise, nuk ka dhe nuk mund ...

                                               

Iliriku

Iliriku ishte province dhe prefekture e periudhes se sundimit romak, pjesa veriore e Ilirise. U krijua si province ne fund te shek. I p.e.s. nga shteti romak per te shtypur e shfrytezuar popullsine e krahinave ilire te pushtuara. Shtrihej nga Dan ...

                                               

Kadrush Radogoshi

Kadrush Radogoshi lindi ne Gjakove me 15.09.1948, ku kreu shkollen fillore, gjimnazin dhe SHLP, ndersa studimet universitare te gjuhes e letersise dhe studimet pasuniversitare te letersise i kreu ne Universitetin e Prishtines, ku mbrojti tezen" P ...

                                               

Stema

Nje steme eshte nje model vizual heraldik ne nje pllake metalike, mbulese ose tabard. Veshja e nje armatimi formon elementin qendror te arritjes se plote heraldike e cila ne teresi perbehet nga mburoja, mbeshtetesit, kreshta dhe motoja. Nje steme ...

                                               

Pedagogjia e përgjithshme

Pedagogjia e pergjithshme eshte disipline akademike fundamentale e shkences se pedagogjise e cila studion ligjshmerite dhe problemet e pergjithshme te mesimit, mesimdhenies, arsimit dhe edukates. Si disipline fundamentale e pedagogjise ajo studio ...

                                               

Aleksandër Xhuvani

Aleksander Xhuvani ka qene arsimtar, tekstolog, gjuhetar, nepunes dhe minister i shtetit shqiptar. Per punen e tij ne lemin e arsimit eshte nderuar me titullin Mesues i Popullit.

                                               

Hajrullah Koliqi

Hajrullah Koliqi u lind ne vitin 1946 ne Keshtenje te Krajes Mali i Zi. Shkollen fillore e kreu ne vendlindje, Normalen ne Prishtine. Pas mbarimit te Fakultetit Filozofik te Universitetit te Prishtines ne vitin 1973, filloi punen si pedagog ne Un ...

                                               

Bedri Dedja

Bedri Dedja ka qene njeri i letrave shqipe, shkrimtar per femije dhe akademik psikologjine dhe pedagogjine e letersise per femije.

                                               

Shefik Osmani

Shefik Osmani lindi ne Shkoder me 20.05.1923. Pas mbarimit te gjimnazit filloi studimet per mjekesi ne Itali, te cilat u nderprene per arsye familjare. Ne vitin 1950 mbaroi Institutin e Larte Pedagogjik ne Tirane dhe me 1960 u diplomua ne degen G ...

                                               

Xhemaludin Ahmeti

Xhemaludin Ahmeti shkollen fillore e kreu ne vendlindje i ndoqi mesimet ne Medresene e Madhe te mbretit Aleksander ne Shkup dhe ne Luften e Dyte Boterore e kreu kursin e dyte pedagogjik, korrik-shtator 1943, ne Normalen" Sami Frasheri” ne Prishti ...

                                               

Pedagogjia muzikore

Pedagogjia muzikore eshte nje fushe akademike e cila merret me studimin dhe mesimdhenien e artit muzikor. Ajo prek te gjitha fushat te mesuarit qe perfshijne: fusha psikomotorike, fusha kognitive dhe veçanerisht zonen afektive te muzikes dhe efek ...

                                               

Arsimi shtëpiak

Arsimi shtepiak i njohur gjithashtu si shkollimi ne shtepi, eshte arsimimi dhe edukimi i femijeve ne shtepi ose ne nje sere vendesh te tjera jashte shkolles. Edukimi ne shtepi zakonisht zhvillohet nga nje prind, mesues ose mesues ne internet. Ne ...

                                               

Pandi Spiro Cici

Lindi ne vitin 1914 ne Korçe, ne nje familje te vjeter dhe me emer ne qytetin e Korçes. Ne vitin 1927 fillon liceun francez te Korçes ne te cilin profilizohet per degen e letrave, duke e mbaruar me rezultate shume mire ne vitin 1936. Ne vitet 193 ...

                                               

Pedagogjia humaniste

Pedagogjia humaniste eshte nje qendrim dhe praktike arsimore dhe edukative e cila i kushton rendesi te madhe aspekteve te lirise, vleresimit, dinjitetit dhe integritetit te individeve. Pedagogjia humaniste i ka rrenjet e saj ne pikepamjet filozof ...

                                               

Ekrem Myrtezai

Ekrem Myrtezai, lindi me 3 maj te vitit 1931 ne Gjakove. Rrjedh nga nje familje qytetare, nga gjiri i se ciles, gjate dy shekujve te fundit, kane dale shume klerike te shquar te fese islame.

                                               

Shkolla Normale "Zef Lush Marku" në Shkup

Shkolla Normale "Zef Lush Marku" ne Shkup konsiderohet si njeri nder institucionet me te rendesishme te arsimit profesional ne gjuhen shqipe, ne Maqedonine e periudhes pas Luftes se Dyte Boterore, me sakte ne periudhen 1947 - 1972.

                                               

Marcia Bartusiak

Marcia F. Bartusiak eshte shkrimtare, gazetare dhe Profesore e Praktikes ne Programet e Diplomimit ne Shkencat e Shkrimit te Massachusetts Institute of Technology. Ajo shkruan per fushen e astronomise dhe fizikes. Marcia e ka publikuar ne Nationa ...

                                               

Kozmologjia

Kozmologjia merret me prejardhjen dhe zhvillimin e gjithesise ne teresi dhe vendin e njeriut ne te ne veçanti. Ajo eshte dege e fizikes dhe filozofise. Rrenjet e kozmologjise shtrihen ne tregimet historike fetare qe lidhen me zanafillen e lindjes ...

                                               

Astrofizika

Astorifizika eshte dege e astronomise e cila merret me natyren dhe ndertimtarine e gjithesise, duke perfshire vetite fizike te trupave qiellore si yjet, galaktike dhe mjedisit nderyjor, si edhe nderveprimeve te tyre. Ngaqe astrofizika eshte nje f ...

                                               

Thabit ibn Kurre

Thabit bin Kurra i njohur ne perendim me emrin Thebit, njihet per kontributin e tij ne mekanike, astronomi, matematike dhe gjeometri. Thabit Ibn Kurrah Maruan al-Harrani lindi ne Harran ne vitin 836 e. r. dhe vdiq ne Bagdat ne vitin 901 e. r. Ai ...

                                               

Observatori Belogradçik

Observatori Astronomik i Belogradchik ose Observatori Belogradchik eshte nje vezhgues astronomik qe operohet nga Instituti i Astronomise se Akademise Bullgare te Shkencave. Ndodhet afer qytetit te Belogradchik ne Bullgarine veriperendimore, rreze ...

                                               

Majët (popull)

Shtrirja gjeografike e qyteterimit Maja, e njohur si zone Maja, shtrihet ne te gjithe shtetet jugore Meksikane te Chiapas, Tabasko, dhe gadishullit Yucatan shteteve Quintana Roo e, Campeche dhe Yucatan. Zona Maja zgjeruar edhe ne te gjithe rajoni ...

                                               

Ibn Baxhe

Avempace eshte latinizuar nga Ibn Bâjja, emri i plote Abû Bakr Muhammad Ibn Yahyà ibn as-Sâ’igh at-Tûjîbî Ibn Bâjja el-Tujibi, ishte nje dijetar arab andaluzian: shkrimet e tij perfshijne vepra ne lidhje me astronomine, fiziken dhe muziken, si dh ...

                                               

Revolucioni Kopernikan

Revolucioni Kopernikan ishte zhvendosja e paradigmes nga modeli Ptolemaik i qiejve, i cili pershkroi kozmosin se ka Toke te palevizshme ne qender te universit, ne modelin heliocentrik me Diellin ne qender te Sistemit Diellor. Ky revolucion perbeh ...

                                               

Universiteti i Bolonjës

Alma Mater Studiorum - I Njohur si Univesiteti i Bolojes ishte Universiteti i pare ne bote qe u hap ne vitin 1088 ne Bolonja te Italise. Rektori i pare i ketij Universiti ishte Fredriko Barbarosa ne vitin 1158. Ky Universitet doli me Moton e Gjuh ...

                                               

Great Moon Hoax

Great Moon Hoax i referohet nje serie prej gjashte artikujsh qe u botuan ne The Sun, nje gazete ne New York, duke filluar me 25 gusht 1835, per zbulimin e supozuar te jetes dhe madje civilizimit ne Hene. Zbulimet iu atribuuan ne menyre te rreme S ...

                                               

Xhantar Mantari i Varanasit

Jantar Mantari i Varansit, i ndertuar ne vitin 1737, eshte nje nga pese observatoret e ndertuar nga mbreti i Amberit, maharaxha Jai Singh-u II ne Indi. Observatori hindu Jantar Mantar eshte nje monument mjaft i njohur ne Varanasi, qe illustron ni ...

                                               

Observatori Astrofizik i Shamakhit

Observatori Astrofizik Nasīr al-Dīn al-Tūsī ne Shamakhi - eshte nje observator ne qytetin e Shamakhit, Azerbajxhan, ne ultesiren jug-lindore te kurrizit te Maleve te Medha Kaukaziane, ne baze te astrofizikes si sektor i Institucionit te Fizikes t ...

                                               

Scuderia Ferrari

Scuderia Ferrari Marlboro eshte emri i Gestione Sportiva repart i kompanise se automobilave Ferrari. Ferrari ne Formula 1 eshte paraqitur ne vitin 1950 me srine e motorit Tipo 125 F1 keshtu duke mbetur ekipi me i vjeter dhe me i sukseseshem ne Fo ...

                                               

Los Anxheles

Los Angeles, shqiptohet Los Anxheles, i njohur shpesh me inicialet LA, eshte qyteti i dyte me i madh ne Shtetet e Bashkuara, qyteti me i populluar ne shtetin amerikan te Kalifornise, dhe qendra e qarkut Los Anxheles. I ndodhur ne jug te Kaliforni ...

                                               

Historia e Kojës

Njeri nder kater bajraqet e Malesise se Madhe, jashte kufirit te shtetit ame - Shqiperise, eshte Koja qe deri vone shume e quenin edhe Koja e Kuçit. Koja eshte bajrak ne vehte. Eshte me i vogli ne kete pjese te Malesise. Ma i vogel se bajraku i H ...

                                               

PDA

PDA gjithashtu i njohur si kompjuteri PALMTOP ose Asistenti Digjital Personal, eshte pajisje mobile qe funksionon si menaxher informativ personal. PDA-te e sotme kane mundesi te lidhen ne internet. Kjo pajisje ka nje ekran vizual elektronik, duke ...

                                               

Historia e Greqisë

Greqia e shpalli pavaresine me 25 mars 1821 ne Kallamata. Si edhe pjesa me e madhe e Ballkanit keshtu edhe Greqia per 400 vjet ishte e pushtuar nga turqit osman. Ne luften per pavaresi u dallua perveç shume arberesheve arvanitasve te tjere te Gre ...

                                               

Çezari i Ballkanit

Çezari i Ballkanit eshte nje roman historik me autor Peter Lucas dhe perkthyer shqip nga Aurel Manushi. Shtepia botuese "Bota Shqiptare", viti i botimit 2010. Faqet e librit 408. ISBN 978-99956-11-47-7

                                               

Historia e Austrisë

Pjese te medha te Austrise se sotshme ne shekullin e VIII kane qene pjese te Bavarise gjate Mbreterise se Karlit Madh. Pjesa e sotmit e quajtur Austria e ulet ishte gjate kesaj kohe pjese lindore e mbreterise frenge dhe qe nga 856-ta ishte nen Ma ...

                                               

Historia e shqiptarëve, gjendja dhe perspektivat e studimit

Historia e shqiptareve, gjendja dhe perspektivat e studimit Gjinia: Histori, shkenca politike. Pergatiti: Oliver Jens Schmitt, Eva Anne Frantz. Shqiperoi: Pandeli Pani, Artan Puto. Shtepia botuese: "Perpjekja". Viti i botimit 2012. Faqet e librit ...

                                               

Paterculi Historiae Romanae

Historia Romake Vepra org.: Historiae Romanae nga autori romak Paterkuli perbehet nga dy libra ne te ciliat pershkruhen ngjarjet e gjithe historise se Romes deri ne vitet 30-ta. Kjo veper u shkrua gjate sundimit te perandorit romak Tiberi nen she ...

                                               

Historia e Turqisë

Pjesa evropiane e Turqise ka qene gjithnje nje qender Ballkanike, ndersa rreth viteve 552 ne Azine e Mesme formohet Paria me e vjeter sunduese e popujve turk. Nen udheheqjen e Osmanit I-re, qe udhehoqi nga 1299-ta deri me 1326, turqit e ardhur ng ...

                                               

Deti Mesdhe

Deti Mesdhe eshte nje det i Oqeanit Atlantik i rrethuar nga rajoni Mesdhetar dhe gati teresisht i rrethuar nga toka: ne veri nga Europa, ne jug nga Afrika dhe ne lindje nga Azia. Ai ze nje siperfaqe prej rreth 2.5 milione kilometra katrore, por l ...

                                               

Serbia

Serbia ose Serbia, eshte shtet i cili shtrihet ne Evropen Qendrore ose me afer ne Jug-Lindje te Ballkanit. Ky vend kufizohet me Hungarine ne veri, Rumanine dhe Bullgarine ne lindje, Kosoven dhe Maqedonine ne jug dhe me Malin e Zi, Kroacine dhe Bo ...

                                               

Mentor Nazarko

Mentor Nazarko eshte analist i shtypit periodik dhe i mediave prej nje kohe te gjate. Me nje eksperience si Keshilltar i Presidentit te Republikes dhe drejtues i disa mediave, ai ka angazhime universitare ne disa institucione publike dhe private ...

                                               

Manastiri (qytet)

Manastiri eshte qyteti i dyte me i madh ne Maqedonine e Veriut i cili ndodhet ne pjesen jugore te vendit. Ai eshte qyteti ne te cilin eshte krijuar alfabeti shqip. Qyteti eshte nje qender administrative, kulturore, industriale, komerciale, dhe ed ...

                                               

Historia e Medvegjës

Presheva, Bujanoci dhe Medvegja jane komuna te pazhvilluara ne jug te Serbise te banuar me shumice derrmuese nga shqiptaret. Jane ndare padrejtesisht nga Kosova, me direktivat e Titos me 1947 i cili per te kenaqur Serbine, ia fali keto treva Serb ...